Gymnastische oefeningen om de ziel te verstevigen 'Ervaringen gebruiken in de rest van mijn leven' 'Kunst' op peuterspeelzaal Slopen in plaats van vakken vullen Auto eindigt na botsing tegen lantaarnpaal [Wat ik zeS8en wou... Gemeente stelt parkeernormen TEXELSE y COURANT Net ontwakend uit een narcose, zich nog nauwelijks reali serend waar hij was, werd Frank Polling plotseling overval len door een intens gevoel van geluk. Wonderlijk, omdat hij zojuist een zware darmoperatie had ondergaan en nog geen idee had of die was geslaagd. 'Ik was nieuwsgierig: wat is het geschenk hierin? Dat is wat ik mezelf heb geleerd. Niet piekeren - want dat heeft toch geen zin -, me loskoppelen van emoties en me afvragen hoe ik mijn ervaringen kan gebruiken in de rest van mijn leven.' Na een spiritueel werk over de omgang met paarden, een novelle over een eenzame kapper en een roman over een meisje dat zich met haar moeder in een kleine gemeen schap op een eiland vestigt, publi ceert Polling nu een 'werkboek' voor hen 'die willen onderzoeken hoe ze hun leven meer kracht en inhoud kunnen geven'. Vrijheid en Kracht is een opvallend werk geworden, waarin de schrijver forse kritiek uit op de bestaande praktijk. Reguliere psychologen schieten volgens hem vaak tekort omdat ze zich te veel op het gedrag van hun patiënten concentreren en de werking van de ziel uit het oog verliezen. 'De uit drukkingen van de ziel leiden wel tot gedrag, maar zijn het zelf niet.' Maar net zo scherp is Pollings kritiek op 'het alternatieve wereldje'. 'Een eindeloze stroom van theorieën, het liefst een paar duizend jaar oud uit India of zo, worden samengeperst n een spoedcursus. Maar het resul taat is slechts dat de deelnemers zich nog ongelukkiger gaan voelen, want "het is ze wéér niet gelukt" zichzelf te helen... En na een paar dagen is de warmte van de groeps- energie ook al weggeëbd en dan komt de koude dubbel terug.' De in Den Burg wonende schrijver claimt een eenvoudige methode te hebben ontwikkeld die wel succes kan opleveren. Hij gaat er daarbij van uit dat iedereen, in meer of mindere mate, beschadigingen in de ziel heeft opgelopen en daardoor nauwelijks in staat is gelukkig en tevreden in het leven te staan. Men sen zoeken het geluk buiten zichzelf Interessant is een onderzoek dat Polling aanhaalt waarin onderscheid wordt gemaakt tussen 'open' stu denten - die gewend zijn open te zijn over hun problemen, onvrede en angsten en die verhoudingsge wijs vaak professionele hulp zoeken - en 'gesloten' studenten, die kiezen voor zwijgen, afleiding zoeken en extra hard werken om niet met hun eigen 'onbalans' geconfronteerd te worden. De conclusies gaan in tegen de algemene opinie dat het goed is je te uiten. Want het bleek dat de open studenten beduidend vaker ziek(er) waren en zich minder gelukkig voelden dan hun gesloten collega's. 'Dat lijkt vreemd', tekent Polling aan, 'maar het is volkomen logisch, want als je de onvrede gaat benoemen en analyseren, bevestig je het ook. Je vindt dan bevestiging 'gymnastiek voor de ziel' noemt en die de beschadigingen van bin nenuit helen. Of deze werken, zal de lezer zelf moeten ondervinden. De schrijver zelf is in ieder geval overtuigd van het succes. 'Ik ken een vrouw die een grote angst voor borstkanker had en fobisch bang was dat haar vier kinderen alleen achter zouden blijven. Na het lezen van mijn boek vertelde ze me blij dat er hele dagen voorbij gaan dat ze er niet aan denkt. Een Duitse vriend had het boek met behulp van een woordenboek in twee dagen uit gelezen. Hij vond dat al zijn andere boeken nu het raam uit kunnen. Hij wist niet wat hem overkwam, voelde een diepe rust in zich. Hij wil het nu gaan vertalen, zodat we het op de Duitse markt kunnen uitbrengen.' Ook van andere zijden is belangstel ling en waardering getoond. Hoewel het boek nog maar een paar weken uit is, heeft Polling aanvragen bin nen om trainingen te verzorgen op de universiteit van Wageningen, een groot Amerikaans-Arabisch plastic- bedrijf, een schoolteam en voor andere organisaties. Polling kijkt er niet van op: 'Iedere groep is anders. Een bedrijf is op efficiency gericht en wil graag dat de medewerkers zich beter voelen en daardoor beter functioneren. Dat vraagt een andere aanpak dan voor mensen die zich niet tevreden voelen en iets anders met hun leven willen. Maar de prin cipes zijn voor iedereen hetzelfde: kracht ontwikkelen in het denken, voelen en willen.' Zonder iets af te doen aan Pol lings inzichten - die verrassend ongekunsteld zijn en uitnodigen er meer mee te doen - is het wel de vraag of zijn oefeningen inderdaad zo eenvoudig zijn als hij beweert. Zo beschrijft hij een meditatievorm waarin de beoefenaar zich moet voorstellen dat hij aan de rand van een bos zit en de omgeving in zich opneemt. Na een tijdje hoort hij een geluid en ziet hij een kudde paarden in de verte. De dieren komen steeds dichterbij, totdat ze en maken zich daardoor afhankelijk van impulsen van buiten. Ze kijken urenlang televisie, vieren spectacu laire vakanties in verre buitenlanden en storten zich - al dan niet met behulp van allerhande pillen - in nachtelijke dansfeesten. En omdat het hen niet lukt tevreden met zich zelf te zijn, spiegelen ze zich in een reactie aan anderen. Voelen ze zich beter, dan putten ze daar kracht uit. Andersom kunnen ze verschrik kelijk in de put raken als ze iemand tegenkomen die mooier, rijker of succesvoller is. in het beeld dat je je niet goed voelt. En het "gewoon doorwerken en niet zeuren" geeft je de kans voldoening en tevredenheid uit je werk te put ten, zodat je onvrede als vanzelf kan wegebben en plaats maken voor een positiever en plezieriger zelfbeeld.' Dat betekent niet dat iemand 'dus' niets moet doen. De remedie is volgens Polling 'kracht te ontwik kelen in het denken, voelen en wil len'. Om dat te bereiken, reikt hij zijn lezers oefeningen aan, die hij de persoon aan de bosrand zien zitten. Wanneer de rust is terug gekeerd, stapt een grote merrie op hem af. Ze groet briesend en drukt ten slotte haar neus in zijn gezicht. Los van de betekenis van het paard en het nut van deze visualisatieoe fening, wordt al lezende al snel duidelijk dat wie deze oefening wil doen eerst het hele verhaal uit het hoofd moet leren of het zich al mediterend moet laten voorlezen. In beide gevallen een behoorlijk omslachtige gang van zaken. Veel beter te doen is de oefe ning waarbij iemand tijdens zijn alledaagse wandelingetje van de parkeerplaats naar zijn werk alleen nog maar registreert wat hij doet en observeert wat er om hem heen gebeurt. Dat lijkt inderdaad een effectieve manier om te stoppen met piekeren en je gedachten even vrij te maken van alledaagse zorgen, om je daarna fitter, meer tevreden en 'in balans' te voelen. Polling pleit voor een dagelijkse 'meditatieve wandeling', die hij ver gelijkt met het bijladen van een accu. De schrijver zegt dat verschillende boeken hebben bijdragen aan dè ontwikkeling van zijn inzichten. Hij noemt die van Paul Ferrini, Krish- namurti en vooral van Rudolf Stei- ner, de grote man achter de antro posofie. Maar belangrijker waren misschien nog wel zijn persoon lijke ervaringen, die hij in een later stadium nauwkeurig geobserveerd heeft. Polling werd geboren in een gezin met 'ernstige relationele pro blemen' en werd na de scheiding van zijn ouders tot zijn vijfde opge voed door zijn grootouders. 'Als ik mijn kindertijd daarna zou moeten kenschetsen, dringt zich vooral het woord "angst" op. De spanningen die daar het gevolg van waren zorgden er onder andere voor dat de lagere school die ik bezocht dacht dat ik "relatief debiel" was; ik kon nog geen drie woorden aaneen zonder fouten schrijven.' Ook in zijn latere leven had Polling last van angsten. Op zijn 28ste, toen hij directeur was van een groot kinderdagverblijf en student orthopedagogie, kreeg hij last van symptomen die op een angstpsy chose wezen en werd hij arbeids ongeschikt verklaard. Hij zat echter niet bij de pakken neer en bleef zichzelf dwingen met vrijwilligers werk en met tekenen en schilderen uit die situatie te ontkomen. Een belangrijke gebeurtenis vormde zijn ontdekking van de antropo sofie. Daarna raakte zijn persoon lijke ontwikkeling in een stroomver snelling. Het werkboek Vrijheid en Kracht noemt hij zelf 'een voorlopig hoogtepunt in mijn ontwikkelings weg'. In zijn slotwoord schrijft Polling ook dat uiterlijke omstandigheden 'op geen enkele manier een gelukkig leven in de weg hoeven staan'. 'Ik heb namelijk een aangeboren afwij king (het Syndroom van Sturge en Weber), met als direct zichtbaar gevolg een grote paars-rode ver vorming op mijn gezicht. Dat heb ik echter nooit van invloed laten zijn op mijn functioneren en mijn optreden in het openbaar.' Vrijheid en Kracht telt 207 bladzij den en is onder meer verkrijgbaar in Pollings eigen winkel, Mansolein Mineralen in de Weverstraat in Den Burg. Alarmmast Oudeschild verplaatst De sirene in Oudeschild wordt binnenkort van de Vlamkast ver plaatst naar een nieuwe locatie aan de Trompstraat. De inwoners van Oudeschild werden deze week per brief door de gemeente op de hoog te gebracht. De sirene aan de Vlamkast, net als de andere masten op het eiland in 1998 geplaatst, blijkt na verschil lende evaluaties een te klein dek kingsgebied te hebben. Dit mede door de weersomstandigheden. Bij de toekomstige locatie aan de ach terzijde van de Trompstraat (aan de rand van het bosschage) is rekening gehouden met mogelijke toekom stige verbouwing. Het (verplaatsen van voorzieningen als antennemasten, die vallen onder het regime van algemeen en maat schappelijk belang, is vergunnings- vrij. De verplaatsing zal zo spoedig mogelijk plaatsvinden. Onlangs kwam naar buiten dat het trapveldje bij de Bruinvisschool in Oudeschild grote aantrekkings- Joop Rommets kracht uitoefent op jongeren die overlast veroorzaken. Dat ook de Woontij ontvangt keurmerk service De Stichting Woontij heeft het zogeheten KWH-Huurlabel gekre gen. Dat is een keurmerk van het Kwaliteitscentrum Woningcoöpe raties Huursector (KWH) dat aan geeft dat de dienstverlening van een goed niveau is. De KWH is een coöperatieve ver eniging waar woningcoöperaties lid en mede-eigenaar van kunnen wor den. Het verwerven van het keur merk betekent dat Woontij goed heeft gescoord op tien onderdelen: het bezoeken en bellen van de stichting, het zoeken, betrekken, veranderen en verlaten van een woning, het betalen van huur, onderhoud en reparatie en de afhandeling van klachten. Woontij behaalde per onderdeel minimaal een 7 als rapportcijfer. De beoordeling werd bepaald op een nulmeting die van april tot en met juni werd uitgevoerd. Volgens directeur Jan van Andel is het 'verrassend en redelijk uniek' dat Woontij het label in één keer wist te behalen. De toeken ning van het Huurlabel is volgens het KWH geen doel, maar een manier om de kwaliteit continu op peil te blijven houden. Volgens Van Andel is er nog werk aan de winkel. 'Onze score was net iets onder het landelijke gemiddel de, maar we hebben aanbevelingen gehad, dus daar gaan we mee aan het werk.' Het huurlabel is geldig tot september 2010. peuterspeelzaal het moet ontgel den, blijkt uit bij: Martha Witte opstuurde. 'Dinsdag middag (vorige week) troffen wij deze 'kunstuitingen' aan, die op ramen en deuren waren geschil derd.' Getuigen wordt gevraagd zich te melden. foto- die Bij een aanrijding op de kruising Beatrixlaan-Keesomlaan in Den Burg vrijdagmiddag kort na 16.00 uur raakten twee auto's bescha digd. Een 33-jarige automobilist uit Oude Sloot (Gr.) die vanuit het centrum over de Keesomlaan de Beatrixlaan opreed, gaf geen voorrang aan een 53-jarige automobiliste uit Oude schild die hem vanaf links over de Beatrixlaan naderde. Haar auto werd in de flank geraakt en bij de botsing gelanceerd. Het voertuig kwam op het trottoir tegen een lantaarnpaal tot stilstand. Mede werkers van de ambulancedienst ontfermden zich in een nabijgele gen woning over de vrouw, maar het letsel viel mee. Nieuwe regeling voor planschade Als gevolg van de in juli van kracht geworden nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO) voert de gemeente een andere regeling in voor de vergoeding van planschade. Deze vergoe ding maakt plaats voor een tege moetkoming die de schade niet voor 100 procent dekt. Boven dien moet wie een tegemoetko ming claimt, een drempelbedrag van €500,- betalen. Dit wordt terugbetaald als de schade aan de hand van de rapportage van een onafhankelijk adviseur wordt erkend. Van planschade is sprake als iemand als gevolg van gewijzig de planologie (zoals een nieuw bestemmingsplan of vrijstelling van de voorschriften van een bestaand bestemmingsplan) minder inkomen krijgt of als zijn onroerend goed in waarde daalt. Het claimen van vergoeding daarvan was tot dusver geregeld in artikel 49 van de oude WRO. Op Texel komt het niet vaak voor dat daar een beroep op wordt gedaan: rond vijf keer per jaar. Dat schade niet meer volledig wordt vergoed, heeft te maken met de opvatting dat de belanghebbende een zeker maatschappelijk risico mag lopen. Schade onder de 2 pro cent van waarde of inkomen wordt niet langer gecompenseerd. De tegemoetkoming die wel wordt toe gekend, moet worden betaald door de persoon of instantie in wiens belang de planologische verande ring is doorgevoerd. Zoals ook nu al het geval is, moet deze zich daartoe verplichten door het ondertekenen van een planschadeovereenkomst. De nieuwe procedure wordt neer gelegd in een verordening die de gemeenteraad zal vaststellen met terugwerkende kracht tot 1 juli van dit jaar. Oosterend Vanavond is er een gemeenteraads vergadering, waarin een beslissing wordt genomen over de ontwikke lingsplannen voor Oosterend. Als de raad besluit te kiezen voor de plannen van wethouder Kikkert, dan beslist zij dat tegen de wil van veel Oosterenders. De Dorpscommissie Oosterend heeft door middel van inloopavonden diverse malen de mening van de Oosterenders gepeild en is tot de conclusie gekomen dat er in Oosterend te weinig voorstan ders zijn voor met name de verplaat sing van de basisschool De Akker naar de Schoolstraat. Deze conclusies zijn door de dorps commissie doorgespeeld aan de raad. De dorpscommissie is hier door de verantwoordelijke wethouder(s) stevig, zeg maar keihard, op aange sproken. Ik krijg hierdoor sterk de indruk dat de wethouder al een traject begon nen was voor de dorpscommis sie bij de plannen werd betrokken. Mocht de raad besluiten de weg van de wethouder te volgen, kun je je afvragen wat het nut is geweest de dorpscommissie en de inwoners van Oosterend te betrekken in de plan nen voor een vitaler Oosterend. Het zal dan achteraf gezien toch allemaal voor de show geweest zijn. Terwijl de wethouder op een van de eerdere inloopavonden bezwoer dat de Oos terenders serieus genomen zouden worden en er geen sprake zou zijn van een show. Aan de leden van de politieke par tijen wil ik vragen goed te bedenken wat vele Oosterenders vinden van de handelwijze van de wethouder(s) met betrekking tot de dorpscom missie en de inwoners van Ooste rend. Mochten alle inspanningen van de dorpscommissie en betrokken Oosterenders om de Texelse poli tiek toch vooral te laten luisteren naar hun argumenten vergeefs blij ken, dan zijn de dorpscommissie en Oosterend handig buiten spel gezet. Ik begrijp dan nog beter wat er bedoeld werd met de opmerking dat 'de democratie' in het gemeentehuis zit. Ik overweeg dan ook sterk bij de volgende gemeenteraadsverkiezin gen niet meer mee te werken aan dit soort 'democratie' en mijn stem ongeldig te maken. Ralph Kompier, Oosterend. Direct na de herfstvakantie is aan nemer Frans Zegel Bouw begonnen met het herstel van de door brand getroffen Spar in Oudeschild. Hoe wel de bewoners tijdelijk geholpen zijn met een mobiele winkel, hoopt eigenaar Erik Kalverboer toch zo snel mogelijk zijn oude winkel weer in gebruik te kunnen nemen. Dat geldt ook voor medewerker Char ley van Beurden, die zich gisteren spontaan nuttig maakte door te hel pen met de sloop van het verbrande dak. 'Dit is weer eens wat anders dan vakken vullen. We hopen hier weer snel aan de slag te kunnen', vertelde de ijverige Van Beurden. Bij nieuwbouw geldt de regel dat zoveel mogelijk op eigen terrein voldoende parkeerruimte moet worden geboden voor bewoners en bezoekers. In de praktijk blijkt dat de normen die daarbij wor den gehanteerd niet toereikend zijn, een gevolg van toenemend autobezit en autogebruik. B en w hebben daarom nieuwe parkeer normen vastgesteld. Voor de nieuwe normen is uitgegaan van kengetallen van het CROW, het landelijk kennisplatform voor infra structuur, verkeer, vervoer en open bare ruimte. Een voorbeeld van een nieuwe norm is dat kleine hotels (tot 15 kamers) nu op eigen terrein moe ten zorgen voor één parkeerplaats per twee kamers. Straks moet er voor elke kamer een parkeerplaats zijn. Uit een plan voor een verkeersaan- trekkend gebouw moet blijken dat op eigen erf voldoende parkeer plaatsen zijn, anders wordt geen vergunning verleend. Als dat grote problemen oplevert, kunnen b en w ontheffing verlenen, maar dan moet er in de buurt wel voldoende open bare parkeergelegenheid zijn. Volgens de nieuwe normen moet een woning 1,3 tot 1,5 parkeerplaats bieden (afhankelijk van de ligging), grote hotels 0,8 parkeerplaatsen per kamer, restaurants 10 parkeer plaatsen per 100 vierkante meter bedrijfsoppervlak, appartement of recreatiewoning 1,5 parkeerplaats per woning, café/bar/disco/cafeta ria 6 parkeerplaatsen per 100 m2 bedrijfsoppervlak en kantoren twee parkeerplaatsen per 100 m2, met een minimum van drie plaatsen. DINSDAG 28 OKTOBER 2008 Bij de aanrijding kwam de auto's op het trottoir tegen een lantaarnpaal tot stilstand.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7