'Eilanden uit de markt door hogere erfpacht' 0 Drie ton nodig voor personeelsbudget TEXELSE j COURANT Commissie buigt zich over erfpacht Alternatieve dorpsplannen trekken bekijks 'Zware storm nadert Noordhollandse kust' t Brand snel bedwongen VRIJDAG 31 OKTOBER 2008 De Waddeneilanden worden op toeristisch gebied uit de markt geprezen als Staatsbosbeheer de erfpachtprijzen fors verhoogt. Dat hebben de burgemeesters van Texel, Vlieland en Terschel ling betoogd bij de commissie-De Jong die onderzoek doet naar de problemen rond de erfpacht. De burgemeesters voorspelden onevenredige huurstijgingen van vakantieadressen met als gevolg een afname van toeristen en daaruit voortkomend een afname van de werkgelegenheid. De commissie, met deskundigen op het gebied van taxaties, vast goed en erfpacht, hield eerder deze maand een bijeenkomst in Amster dam waar vertegenwoordigers van de Waddeneilanden hun visies uit eenzetten. De burgemeesters lieten onder meer weten dat het gevaar van concurrentievervalsing op de loer ligt als pachters gedwongen worden hogere huurtarieven aan toeristen door te berekenen. 'Er is dan geen verhouding meer tussen de prijs en de kwaliteit van het pro duct', aldus burgemeester Baukje Galama van Vlieland. Dat probleem dreigt vooral op Ter schelling en Vlieland, waar meer dan de helft van de vakantieac commodatie op grond van SBB ligt. Voor Texel geldt het in iets minder mate, maar volgens Geldorp en Harry Wuis, inspreker namens de Texelse erfpachters, dreigt het gevaar eveneens voor Texel. Ze wezen de commissie erop dat in De Koog een logiesverstrekker is die zijn prijzen al met 20 procent heeft moeten verhogen om aan de pacht prijs te kunnen blijven voldoen. Die pacht kwam met veel problemen tot stand. Zwalkend Wuis schetste de commissie-De Jong dat het halverwege de jaren negentig, toen Staatsbosbeheer een zelfstandig bestuursorgaan werd, is misgegaan. Een tot dan toe 'consi stent gevoerd erfpachtbeleid' werd 'zwalkend' doordat er wisselende normeringen voor taxaties van de gronden in omloop kwamen. 'Voor identieke of gelijkwaardige objecten bestaan inmiddels totaal verschil lende contracten', aldus Wuis. Onzekerheid over de koers van SBB leidt er ook toe dat huizen op erf pachtgrond lang te koop staan (er is in De Koog een huis dat na tien jaar nog niet verkocht is). Onderhoud en investeringen blijven achterwege, doordat erfpachtcontracten over het algemeen een looptijd van der tig jaar hebben. Dat leidt bij banken tot voorzichtigheid. Met de nieuwe stijgingen in zicht ontstaat volgens Wuis een situatie dat huizen op gronden van SBB straks 'alleen nog interessant zijn voor mensen die het kunnen betalen. En voor mensen die het zich kunnen permitteren een vakantiehuis niet te verhuren.' Die zorg leeft ook op Vlieland en Terschelling. Burgemeester Galama opperde tegenover de commissie dat toeristen over een paar jaar hun eigen boodschappen maar moeten meenemen. Bij een afname van toe risten bestaat met name op Vlieland het risico dat de supermarkt zijn levensvatbaarheid verliest. Er is ook zorg dat op den duur afname van de werkgelegenheid op de eilanden ontstaat. En die staat toch al onder druk door de ontgroening en vergrij zing. Gevreesd wordt dat afname van toeristen ook leidt tot minder inkomsten uit toeristenbelasting, waardoor de eilandgemeenten min der geld in voorzieningen kunnen investeren. De kostenverhogingen van SBB staan haaks op het beleid van de gemeenten om de Onroe rend Zaakbelasting niet al te hard laten stijgen. Afstoten Wuis pleitte ervoor dat Staatsbos beheer de gronden afstoot die niet de functie natuurbeheer hebben. Hij noemde het een optie dat dergelijke grond in handen van gemeenten komt, zodat de erfpacht voortaan buiten SBB omgaat. Een andere optie is dat SBB die gronden aan de pachters zelf verkoopt. SBB zou zich weer volledig op haar kernta- de Werkgroep Ontwikkeling Oosterend Oosterenders bekijken in de hal het raadhuis de plannen Ook binnen de dorpsgrens van Oosterend zijn alternatieve mogelijkheden om de doelstellin gen woningbouw en ruimte voor bedrijven te realiseren. Dat bleek dinsdag voorafgaand aan de raadsvergadering, toen de Werk groep Ontwikkeling Oosterend in de hal alternatieve plannen pre senteerde. Geen rommelige schetsen, maar professioneel ogende ontwerpen, uitgevoerd in meerdere varianten. Favoriet van de werkgroep is het plan waarbij de Daalderschool en De Akker in één gebouw zitten, op het huidige terrein van De Verras sing. Door de verhuizing van het vakantiepark in de richting van de Koningsweg en verplaatsing van de Daalderschool komt er volgens de makers ruimte beschikbaar voor zeventig woningen en aardig wat bedrijven.. Bovendien, zo is de ver wachting, komen er de komende tien jaar in Oosterend vijftig huizen vrij als gevolg van de vergrijzing en nog eens twintig door andere rede nen. De werkgroep wil de bouw plannen vooral richten op bouw voor starters en senioren. Wethou der Merkelbach merkte wel op dat de school en de andere belangheb benden nog niet in de plannen zijn betrokken. Willem van der Vis lid van Heerlijke Orde In zijn 'eigen' Grote of Onze-Lieve- Vrouwe Kerk in Breda is onlangs oud-Texelaar Willem van der Vis benoemd tot lid in de Heerlijke Orde van Breda 1970. Deze orde kiest ieder jaar enkele Bredanaars die zich bijzonder hebben ingezet voor het leefklimaat in de stad. Van der Vis belandde in 1980 voor zijn studie in Breda en keerde er in 1995 weer terug. In de tussenlig gende jaren woonde hij in Hellevoet- sluis en op Texel, als conservator bij het Maritiem en Jutters Museum. Als directeur van de Grote Kerk werd hij al snel een bekend gezicht en hij bouwde een indrukwekkende staat van dienst op, met name op het gebied van historie, toerisme, gehandicapten en sport. Zo was hij betrokken bij de organisatie van Inbraak Harlingen treft Texels bedrijf Vijf mannen hebben in de nacht van zaterdag op zondag een gat gezaagd in het gat van de Gam ma-vestiging in Harlingen, om zich daarna meester te maken van de inhoud van de kluis. De Gamma in Harlingen is onderdeel van het RAB-concern uit Oude- schild, waar men maandagoch tend van de inbraak op de hoogte werd gebracht. Het was groot nieuws op de voorpa gina van de Harlinger Courant van dinsdag: Kluis leeg en ravage na inbraak Gamma. Uit het artikel blijkt dat Harlingen afgelopen weekend werd geteisterd door een golf van inbraken, waarvan die bij Gamma het meest spectaculair was. 'Het was duidelijk professioneel aange pakt', vertelde een woordvoerder van RAB. De vijf mannen kwamen binnen door een gat dat ze in het dak hadden gezaagd, nadat ze de dra den van het alarmsysteem hadden doorgesneden. Het lichtalarm bui ten draaide echter op volle toeren en beelden van de mannen werden vastgelegd op bewakingscamera's. Eenmaal binnen zijn ze uren bezig geweest met de kluis, waarbij ze mond en neus beschermden met ademkapjes uit de winkel. Niet alleen de kluis, waarin een onbekend bedrag zat, werd ver nield, ook de rest van het interieur van het kantoor werd beschadigd. Enkele computers werden ook mee genomen. Voor ze vertrokken, heb ben de mannén met brandblussers alles onder het schuim gespoten. De schade is daardoor aanzienlijk. In het kantoor moesten, buiten de kluis en de computers, ook vijf deu ren worden vervangen. Om half acht zondagmorgen zag een voorbijganger de mannen met tas sen uit het gebouw komen. Omdat hij het niet vertrouwde, waarschuw de hij de politie, die één verdachte heeft aangehouden. De zaak is nog in onderzoek. de kerstmarkt op de Grote Markt en bij de stichting Breda Festivals. Daarnaast is hij secretaris van de stichting Brebrux, die op verschil lende vlakken verbindingen legt tus sen Breda en Brussel. En de laatste jaren zet hij zich in voor de mede door hem opgerichte stichting Breda Nassaustad, die Breda wil belichten vanuit het erfgoed van de Nassau's. Buiten deze werkzaamheden is hij betrokken bij de stichting Duchenne - Wat beweegt je?, die zich inzet voor het werven van fondsen voor patiënten met de gelijknamige spier ziekte. Zijn benoeming als lid van de Heerlij ke Orde van Breda 1970 beschouwt Van der Vis als een ongelofelijke eer. 'Als directeur van de Grote Kerk sta ik automatisch in the picturemaar dat geldt niet voor mijn werkzaam heden als vrijwilliger. Voor mezelf is het een bevestiging dat ik écht geworteld ben in Breda.' ken moeten richten. Die opvattingen worden gedeeld door de burge meesters. Geldorp. 'Staatsbosbe heer heeft de opdracht natuur in stand te houden. Dan kan het niet zijn dat je huurbaas bent en een complete vastgoedpoot hebt.' Op Vlieland is SBB door het groot grondbezit uitgegroeid tot onder meer beheerder van een sporthal en de jachthaven. Wuis opperde een alternatieve bere kening die SBB kan doorvoeren als afstoten van gronden niet mogelijk is. Volgens hem is het rechtvaardig een onderscheid te maken in bebouwde en onbebouwde grond en daar de waarde van vaststellen aan de hand van vergelijkbare locaties in de vrije sector. De waarde van onbebouwde grond zou 20 procent van de waar de van bebouwde grond moeten bedragen. Vervolgens zou er voor de pacht een billijke rente (Wuis noemt geen getallen) moeten wor den gevraagd die eens in de 3 of 5 jaar wordt geïndexeerd. Contracten zouden een looptijd van 50 of 100 jaar moeten krijgen en er moet van te voren rekening worden gehou den met rechtsopvolging. 'Anders moet je ook nog overdrachtsbelas ting betalen als een nieuw contract wordt afgesloten.' Op het moment hanteert SBB een systeem dat de waarde van de grond wordt bepaald aan de hand van bouwgrond (gemiddeld 275 tot 300 euro per vierkante meter). Daar over wordt jaarlijks een pacht van 5 procent berekend met jaarlijks een stijging van 1 procent. De commis sie-De Jong brengt naar verwach ting begin volgend jaar een advies uit aan de Tweede Kamer zodat die verder met LNV-minister Verburg over de erfpacht kan praten. Waterpartij zoekt correspondenten Groen WaterLand, één van de tien partijen die in november meedoen aan de waterschapsverkiezingen bij het Hollands Noorderkwartier, zoekt correspondenten op Texel. De partij zegt vertegenwoordi gers op lokaal niveau nodig te hebben. Groen WaterLand bestaat uit diver se waterschapsverenigingen in de Zaanstreek en Waterland, maar op Texel en in de rest van de Noord- kop bestaan dergelijke verenigingen niet. De partij hoopt met corresponden ten toch een netwerk in het hele gebied van het Hollands Noorder kwartier op te bouwen. Dat gebied strekt van Texel tot de noordzijde van het Noordzeekanaal. Groen WaterLand zoekt mensen die zich betrokken voelen bij het beheer van oppervlaktewater. Belangstellende Texelaars kunnen zich aanmelden via de website www.groen-waterland.nl of verte genwoordigers van de partij opzoe ken tijdens de verkiezingscampag ne van de partijen op zaterdag 1 november op het Julianaplein in Den Helder. De waterschapsverkiezingen wor den gehouden van 13 tot en met 25 november. Arie Lap is de enige Texelaar die meedoet, hij staat vier de op de lijst van het CDA. Ruijslaan tijdelijk dicht voor riool Verkeer in De Koog moet tot begin 2007 rekening houden met het afsluiten van openbare wegen. Er wordt tot die tijd aan de Ruijslaan gewerkt voor de vervanging van het riool en de aanleg van een stelsel om regenwater af te voe ren. Volgens de planning gaat de Ruij slaan tot begin december dicht tus sen de Epelaan en het kombord van De Koog. Van eind november tot vrijdag 19 december is de weg afgesloten tussen de Epelaan en de ingang van bungalowpark Vogel- mient. Van maandag 5 januari tot vrijdag 6 februari is hij tussen de Brink en de Vogelmient dicht. Om verkeer om te lelden, is de Brink van 10 november tot vrijdag 6 februari van beide kan ten geopend. Het éénrichtingsver keer wordt tijdelijk opgeheven. De afgelopen dagen was de Orchis- mient al dicht in verband met de werkzaamheden. Het nieuwe riool en het regenwaterstelsel worden aangelegd door Tatenhove. VVD wil aandacht waterschap voor oppervlaktewater De WD-fractie in het nieuw te vormen waterschapsbestuur wil dat het Hoogheemraadschap Hol lands Noorder Kwartier aandacht besteedt aan de beschikbaarheid van voldoende oppervlaktewater op Texel. Volgens de liberalen is 'her en der' sprake van een tekort. Oorzaak is het opheffen van de zui veringen bij Oudeschild, 't Horntje, Oosterend en Oudeschild, waardoor 0&M 3') DRTKESAflA? fWTOOH GQS5 Q JO-l£>-looff Wampex: een goed verstaander... Burgemeester en wethou ders hebben de gemeenteraad gevraagd om een bedrag van drie ton op de personeelsbegroting voor 2009 te dekken. Dat staat in de begrotingsbrief die het college, vooruitlopend op de begrotings- raad van 11 november, aan de politieke partijen heeft gestuurd. Volgens een analyse van de perso neelsbegroting stijgt de totale loon som in 2009 van €9 miljoen naar €10,3 miljoen. Een miljoen van de stijging is gedekt, voor de resteren de drie ton moet de gemeenteraad formeel nog zijn fiat geven. Het col lege heeft dat bedrag al opgenomen in de sluitende meerjarenbegroting, zodat elders niet hoeft te worden bezuinigd. De kostenstijging komt volgens de analyse voor ongeveer de helft voort uit een loonsverhoging con form de CAO. In juni 2009 wordt een nieuwe CAO voor ambtenaren van kracht en vooruitlopend daarop houdt het college alvast rekening met een stijging van 2 procent. Voor de eerste helft van 2009 is reke ning gehouden met een loonstijging van 2,75 procent. Daarnaast wordt de kostenstijging veroorzaakt door het definitief vaststellen van functie waarderingen (nog een gevolg van de reorganisatie) en uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen (fte's) binnen het gemeentelijk apparaat. De raad heeft eerder al met de uitbreidingen ingestemd. Daarin zit onder meer een toename van het aantal uren van de wethouders (van een deeltijdbaan van 75 procent naar een baan van 90 procent in 2009). Ook hogere pensioenen en meer uitrukken van de brandweer spelen een rol. Om het aantal uit rukken, vaak het gevolg van loos alarm, te minderen heeft de brand weer al maatregelen genomen. Er wordt gewerkt aan het terugdringen van het aantal loze meldingen van brandmeldinstallaties. Binnen de drie ton zit ook een bedrag van €50.683,- dat het col lege nodig heeft voor drie parttime medewerkers die al jaren in vaste dienst zijn, maar voor wie tot nu toe nooit structureel geld op de begro ting is opgenomen. Hun loon moest elk jaar incidenteel op basis van diverse budgetten worden samen gesteld en dat is volgens het colle ge een uiterst onwenselijke situatie, omdat daardoor andere 'noodzake lijke werkzaamheden' soms bleven liggen. De loonsom van €10,3 miljoen is opgebouwd uit een structureel bedrag van €1,2 miljoen en een incidenteel bedrag van €114.745,- dat het college wil gebruiken voor personeel dat tijdelijk 'bovenforma- tief' is geworden. Dat zijn mede werkers die om wat voor reden dan ook niet meer in hun huidige functie kunnen blijven en daardoor tijdelijk elders worden geplaatst. Ze komen 'boven de formatie' zodat hun huidige functies ingevuld kun nen worden en zijzelf niet meteen zonder werk zitten. 'Dat getuigt van goed werkgeverschap', aldus een woordvoerder. Vorig jaar had de gemeenteraad €49.500.- beschikbaar gesteld voor bovenformatieve plaatsing, maar dat geld hoefde niet te worden aangesproken. Het is in mindering gebracht op de loonsom voor 2009. De gemeente streeft ernaar het bovenformatief stellen zoveel moge lijk op te vangen binnen bestaande budgetten of door medewerkers werk te laten verrichten dat anders door externe krachten zou worden gedaan. Een stevige stijging van de loon som in 2006 was vorig jaar voor dé gemeenteraad nog aanleiding de rekenkamercommissie onderzoek te laten doen naar de personeels begroting. De forse stijging van €488.000,- was toen snel verklaard: de raad had een loonstijging con form de CAO te laag ingeschat. De raad stelde een paar jaar geleden ook een grens aan de stijging van de loonsom, maar die is sinds dit jaar vervallen, zodat de gemeentelijke afdelingen niet langer op hun eigen budgetten hoeven in te teren om de groei van gemeentelijke taken op te vangen. De afdelingen worden al voor tonnen gekort om de begroting voor 2009 sluitend te krijgen. De budgetten worden niet geïndexeerd en er wordt €240.000,- ingehouden door onder meer het budget voor ziekteverzuim minder te verhogen dan gepland. de waterhuishouding drastisch is gewijzigd. Jaarlijks moet Texel zo'n 1.4 miljoen liter afvalwater zuiveren en dat gebeurt op één plek, het helo- fytentilter bij Ëvertekoog aan de Pont- weg. 'Het water gaat er met pers leidingen naar toe en wordt daarna gezuiverd, We moeten constateren dat met terugvloeien van het water in het oppervlaktewater slechts het midden van het eiland profiteert. We moeten een manier vinden om ook in de uithoeken van het eiland bij droge perioden goed zoet water ter beschik king te hebben', betoogt de WD. De liberalen dragen hun visie uit op de Waterparade, die zaterdag 1 novem- Voor de kust van Groenland ont wikkelt zich tegen het einde van de volgende week een zeer zware stormdepressie die met extreem krachtige windvelden in de rich ting van de Nederlandse kust trekt De weersvoorspelling waarschuwt voor extreme windsnelheden. De storm bereikt de Noordhollandse kust tijdens springtij, waardoor extreem hoge waterstanden en golven mogelijk zijn. Dit is het scenario van een rampenoe fening die de Veiligheidsregio maan dag 3 november houdt en die deel uit maakt van de landelijke oefenweek Waterproef. De oefenweek is een initiatief van de Taskforce Manage ment Overstromingen, door de rege ring ingesteld om Nederland voor te bereiden op een overstroming. De oefening van de Veiligheidsregio Noord-Holland-Noord speelt zich af vier dagen voor de gefingeerde storm. Daarbij wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de waterstan den boven het Toetspeil komen, de wettelijk vastgestelde maatgevende waterstanden waaraan de waterke ringen moeten voldoen. Dergelijke omstandigheden zijn ongekend en kunnen ernstiger gevolgen hebben dan in 1953. De piek van de storm en het springtij worden verwacht op vrij dag. De storm begint ongeveer een dag eerder en zal naar verwachting één of twee dagen duren. Op het moment van de oefening is ber in Den Helder worden gehouden en waarbij kandidaat-bestuurders van 11.00 tot 15.00 uur op een podium op het Julianaplein met elkaar in debat gaan. Daarbij wordt ongetwijfeld ook gesproken over waterberging. Een belangrijk item, zeker nu de trend is dat er steeds meer regen in steeds minder tijd valt. Om de capaciteit te vergroten, wil de WD de bestaande waterlopen uitdiepen en eventueel verbreden. Doel is het hemelwater sneller af te voeren en te voorkomen dat kelders en straten onderlopen. sprake van een dreigende doorbraak, met nog enige voorbereidingstijd voorafgaand aan het verwachte hoog tepunt van de storm. In het scenario is dan nog niet bekend welk deel van Nederland het zwaartepunt van de storm krijgt te verduren. De regio Noord-Holland Noord heeft voor dit soort omstandigheden een coördi natieplan 'dreigende overstromingen' paraat. In deze situatie worden een Regionaal Beleidsteam (RBT) en het Regionaal Operationeel Team. (ROT) actief in Alkmaar. In acht gemeenten worden Gemeentelijke Beleidsteams (GBT) ingericht die de dreigende ramp het hoofd proberen te bieden. Tijdens de oefening worden diverse rollen gespeeld door een respons- cel, gevormd door mensen uit de Veiligheidsregio en de politie. Met de oefening richten de Veiligheidsre gio, gemeenten, bestuur en hulpver leningsorganisaties zich samen met het hoogheemraadschap op de crisis vóór overstromingen" de organisatie van de hulpverlening, de informatie voorziening aan burgers en bedrijven, de geoefendheid van de hulpverle ners en de nazorg. Doel hierbij is de gezamenlijke samenwerking tussen de deelnemende teams en het effec tief communiceren met de pers, het publiek en de teams onderling. keuken bedwongen De brandweer overlegt nadat het De brandweer heeft dinsdagmid dag voorkomen dat een vakantie huisje op bungalowpark 't Hoog- elandt aan de Californiëweg in brand kon vliegen. Er was brand ontstaan in de keuken tussen de koelkast en het gasfor nuis. Toen de brandweer arriveerde stond het huisje vol rook, maar voorkomen kon worden dat het vuur zich verder uitbreidde. De brandweer was zeer snel ter plaatse omdat een aantai brand weerlieden in de buurt van de kazer ne was. Het huisje, waar Duitse gasten verbleven, liep forse roet- en rookschade op. De gasten waren even weg op het moment dat de brand uitbrak. Er stond niks op het vuur. Vakantieburo Kobeko, dat het huisje verhuurde, heeft de gasten elders ondergebracht op het terrein. Zij waren net pas aangekomen voor een vakantie van drie weken.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5