Springspektakel in sporthal La Dolce Vita op platteland Italië Piet Standaart: 'Geen domme pech, eerder onzorgvuldig handelen' TEXELSE Verhuizen, verbouwen en inburgeren Van Heerwaarden en Snoek stijgen naar tweede plaats Rabobank VERVOLG VAN PAGINA 1 Erfpachters Volgens Geldorp is dat vooral van belang voor de toekomst. Op het onderzoek dat de commissie-De Jong doet, kan een Texelse vereni ging geen invloed meer uitoefenen, omdat er geen nieuwe bijeenkom sten met de Waddeneilanden meer worden gehouden. Het onderzoek moet begin volgend jaar klaar zijn, zodat de Tweede Kamer zich weer over de kwestie kan buiten. Texel telt volgens het kadaster 48 erfpach ters bij Staatsbosbeheer. Tachtig pro cent van hen pacht kleinere stukken grond die niet als natuurgrond wor den gebruikt. Tot de grotere pachters horen TexelCampings, de gemeente (voetbalvelden ZDH en De Koog), hotel Opduin, Ecomare en boeren op het Hogeberggebied. Terschelling en Vlieland kennen respectievelijk 360 en 280 pachters, maar daar is meer dan 85 procent van de grond in han den van SBB. Op Texel beheert SBB circa 35 procent van de grond. Op Schiermonnikoog heeft SBB geen gronden, op Ameland is het grondbe zit minimaal. Wuis is van plan binnen kort een bijeenkomst te organiseren voor Texelse erfpachters. Zij kunnen zich bij hem opgeven via het email adres wuis@coeghe.nl. Je zou het geen enkele wethou der toewensen, €8 miljoen kwijt te raken aan een failliet land. Maar zeker Peter Bakker niet, een hard werkend wethouder, die altijd de gemeenschap boven zichzelf heeft geplaatst. De gemeente Texel treft geen blaam, zeggen de Commis saris van de Koningin, de accoun tant en vooralsnog ook de raad. De gemeente heeft gehandeld volgens de regels. Maar wie heeft die regels vastgesteld? U raadt het al, uw volksvertegenwoordigers, het hoog ste orgaan van dit eiland. In die tijd zat ik als raadslid in een werkgroep Financiën om inzicht te krijgen in de gemeentelijke finan ciën, omdat je als raad direct ver antwoordelijk bent. In de krant las ik dat in 2001 het uitzetten van mid delen door het college met goed keuring van de raad gemandateerd was aan de organisatie. Hierover heb ik niets kunnen vinden. Wel is op 12 maart 2002 het treasurysta- tuut door de raad goedgekeurd. Dit treasurystatuut is geschreven van uit het monistische stelsel, terwijl op 7 maart 2002 het duale stelsel van kracht werd. Daarnaast trad op 14 maart de nieuwe raad aan. In een vergadering van 16 februari 2005 met betrekking tot rechtma tigheid en doelmatigheid, contro leverordening 212 en 213, heb ik onder andere aangegeven dat het treasurystatuut gedualiseerd moest worden. Waarbij afgesproken is dat het treasurystatuut, financieel sta tuut en de controleverordening aan gepast zouden worden, zodra het directiemodel was ingevoerd. De aangepaste verordeningen zouden zo snel mogelijk aan de raad ter goedkeuring worden aangeboden. Tot op heden is dit naar mijn infor matie niet gebeurd. In de advertentie, van het college staat: 'In 2006 heeft de gemeen teraad een bedrag van €24,4 mil joen geleend voor de kanjerprojec ten en omdat deze projecten later zijn gestart, zijn deze gelden bij diverse banken in deposito gezet.' En dat het onderliggend gemeen teraadsbesluit toestaat, dat voor de komende investeringen geld geleend en tijdelijk uitgezet kan worden.' Maar naar mijn herinne ring ligt hier geen gemeenteraads- Wat ik zeggen wou... besluit aan ten grondslag. De raad heeft geen besluit genomen over de lening van €24,4 miljoen en geen besluit genomen over het uitzetten van deze '€24,4 miljoen. Volgens artikel 16 van het treasurystatuut moet de raad bij zowel het aantrek ken als het uitzetten van onder handse (niet openbare) leningen hierover een besluit nemen (tweede handtekening). Volgens artikel 9, lid 4 van het treasurystatuut kan de lening pas worden aangegaan na goedkeuring door de gemeente raad. Je kunt hier niet spreken van het uitzetten van geld via daggeld, deposito en spaarrekening, wat voorbehouden is aan de treasurer. Dit dagelijkse treasurybeheer heeft het bestuur voor een deel overge dragen aan de ambtelijke organisa tie. Na het besluit (raad) dient het college tenminste binnen 14 dagen de provincie te informeren over de lenings- en uitzettingsbesluiten. Het verstrekken van juiste, tijdige, volledige en relevante verantwoor dingsinformatie moet gerekend wor den tot de belangrijkste voorwaar den voor het kunnen beheersen van de financiële en interne risico's van de gemeente. Binnen het duale stelsel heeft hét college een actieve informatieplicht naar de raad en had de raad hier op zijn minst over moe ten informeren (openbaar), ware het niet dat volgens het treasurystatuut de raad hier had moeten beslissen over leningen en uitzettingen. In de Wet Fido staat omschreven: 'Bankachtige activiteiten, het aan trekken en uitzetten van middelen met als doel het genereren van inkomen, zijn als gevolg van deze bepaling verboden.' Er wordt niet over gesproken of dit tijdelijk als overbrugging van een periode wel zou mogen. Al met al zou je hier kunnen spreken van onrechtmatig handelen. Volgens artikel 15 van het treasu rystatuut is het college van b en w formeel verantwoordelijk voor de uitvoering van het treasurybeleid en het rapporteren over de uitvoe ring aan de gemeenteraad. Naar mijn mening is dit hier niet of in onvoldoende mate door het col lege gebeurd. En hierdoor heeft de gemeenteraad onvoldoende toe zicht op de uitvoering van het tre asurybeleid kunnen uitoefenen. Met alle respect, maar ik denk dat je hier niet kunt spreken van 'domme pech', hier is eerder sprake van onzorgvuldig handelen. Of laten we maar zeggen dat hier op zijn minst lichtzinnig met de regelgeving is omgegaan. Hier had de regelge ving al lang aangepast moeten zijn, wat ook in februari 2005 is toe gezegd. Naar aanleiding van een accountantsverklaring met betrek king tot dualiseren, rechtmatigheid en doelmatigheid heb ik met een collega-raadslid in 2005 een bezoek gebracht aan de accountant, daar je bij de afdeling Financiën vaak niet wijzer of werd bedolven onder stukken. Iemand van de afdeling Financiën zei eens: 'Cijfers liegen niet, maar de grootste leugenaar kan cijferen.' Welnu, wie is nu de leugenaar in dit debacle? Ik ben reuze benieuwd naar het rapport van de Rekenkamer! Piet Standaart, Den Burg. Naschrift: Naar aanleiding van de brief van Standaart heeft de redactie het col lege van b en w een aantal vragen voorgelegd. Hieronder de reactie van b en w: 'De gemeenteraad heeft besloten dat voor ieder kanjerproject een aparte lening moest worden aan getrokken (....onder andere op 10 mei 2005 en 4 oktober 2005...). Het daadwerkelijk afsluiten van de geld leningen (overeenkomsten) is echter een bevoegdheid van het college van burgemeester en wethouders (sedert 7 maart 2002 invoering Wet Dualisering, zie artikel 160 Gemeen tewet), welke zij heeft gemanda teerd aan de treasurer (middels Tre asurystatuut). In het Treasurystatuut 2001 staat in artikel 16, punt 7 weliswaar nog gemeenteraad (als autorisatie door - tweede handte kening), maar dit is van rechtswege gewijzigd door de Wet Dualisering in College van burgemeester en wethouders). Dit was een van de redenen waarom het Treasurysta tuut aangepast moest worden. Via de diverse bestuurlijke rapportages legt het college hier verantwoording over af aan de gemeenteraad.' 'Het uitzetten van gelden (korte ter mijn) valt niet onder artikel 16 punt 8 van het Treasurystatuut (want daar gaat het om uitzetten van lang geld - onderhandse geldlening), maar onder artikel 16, punt 1. Hierin is het uitzetten van geld via daggeld, deposito en spaarrekening (uitslui tend) een bevoegdheid van de Tre asurer (het uitzetten via een deposi to is geen onderhandse geldlening). Een onderhandse geldlening zou bijvoorbeeld kunnen zijn een lening aan een woningbouwvereniging met een looptijd van 20 tot 30 jaar.' Over aanpassing van het statuut: 'Er zijn inderdaad toezeggingen gedaan, dat er aanpassingen zou den worden gedaan. Voor financi eel statuut en controleverordening (nu Verordeningen art. 212, 213 en 213a van de Gemeentewet) is dit ook gebeurd. Voor het Treasurysta tuut is in het 4e kwartaal 2006 wel een concept vervaardigd, met een gepland bestuurlijk traject van een raadsbesluit op 19 december 2006, maar wat (naar pas onlangs bleek) nooit het bestuurlijke proces is inge gaan. De reden hiervan is bij ons niet meer te achterhalen. Overigens is ook gehandeld volgens de bepa lingen van dit (concept)statuut.' Ook nadat Piet Standaart kennis heeft genomen van deze reactie van de gemeente, handhaaft hij zijn standpunt en zijn ingezonden brief: '(...)Het treasurystatuut, besluit 12 maart 2002, is nog steeds rechts geldig, zolang de raad niet een update heeft geaccordeerd. En hoe kan het college via diverse bestuur lijke rapportages verantwoording afleggen als zij niet geïnformeerd wordt door de organisatie? Het bestuur van de gemeente draagt een deel van haar bevoegdheden, het dagelijkse treasurybeheer, over aan de ambtelijke organisatie, om niet onnodig belast te worden. Maar niet het uitzettén van gelden via onderhandse geldleningen, die moeten geautoriseerd worden door de gemeenteraad. Zijn volledige reactie is te lezen op www.texelsecourant.nl. 7 COURANT Randstad eilandcompetitie Programma dinsdag 4 november Veld A 19.00 Randstad-Koetshuis Klif 23 19.45 Klif 23-Jozefschool Koetshuis 20.30 De Boer-Sportshop Jozefsch. 21.15 Otto's -De Waal Sportshop 22.00 Bar Sportief-Timmer's De Waal Veld B Verlies voor De Mareis De heren van basketbalvereni ging De Mareis verloren zondag met 54-76 van HBC 2 uit Heerhu- gowaard. HBC2 was al direct in het eerste kwart gelijk goed op schot en alles leek raak te gaan. Daarbij werd agressief verdedigd, waardoor De Mareis niet bij kon blijven. In het tweede kwart leek het verschil iets kleiner, mede door enkele steals van Eric Heijenk en Pieter Dogger. Bij rust was de stand 25-38. In het derde kwart liepen de aanval len van De Mareis beter en kregen onder andere Chris Schlepers en Nico Kikkert kans om te scoren. Doordat verdedigers Douwe Vonk en Erik Heijenk HBC onder controle VRIJDAG 31 OKTOBER 2008 hielden, kon De Mareis het verschil terugbrengen tot 5 punten. Daarna werd het spel al snel weer agres siever en kon ook het snelle spel van Joris Heijenk en Wesley Bosma geen redding meer brengen. Scores: Nico Kikkert (15), Pieter Dogger (11), Eric Heijenk (10), Chris Schlepers (6,) Ruud Verstraaten (4), Wesley Bosma (2), Douwe Vonk (1) 19.00 Mantje-PFB Slik's 19.45 Interieurbouw-Slik's PFB 20.30 Ecotiem-Tevoko (j) Interieurb. 21.15 NIOZ 2-Rabo Tevoko 0) 22.00 Falcon -RAB Rabo Veld C 19.00 SVC-Rog Krim 19.45 Spar-Krim Rog 20.30 NBC-Piet Kooger Spar 21.15 Kapper-Texelcampings Kooger 22.00 AH-Wessels Texelcampings Wedstrijdleiding Sportshop en Dick (tel. 315096) Er ligt nog voldoende werk: de stallen moeten worden omgebouwd tot gastenkamers. De voorbereiding op hun toekom stig Italiaanse leven gaat ze goed af. Inburgeren gaat als vanzelf: 'Als je interesse toont maak je snel con tact, zo is het ook op Texel gegaan.' Zo lunchen ze zelden alleen, wordt de postbode persoonlijk door Fiore ingelicht dat er nu wél een brie venbus hangt en er vanaf nu post bezorgd kan worden, en schuiven ze met kerst aan bij een Ier en Itali aan voor een uitgebreid kerstdiner. Ook de pasta van Frans is door een Italiaan als 'heel goed' bevonden. In november wordt de bouwvergun ning voor de gastenkamers ver wacht. Naar eigen zeggen verloopt alles volgens schema. De bouw zal vervolgens starten in afwezig heid van Frans en Ingrid, zij gaan er pas in december weer naartoe. Ze nemen dan de laatste verhuis- spullen mee en hopen op een goed verloop van de laatste verbouwing. Controle is echter in goede han den. Omdat het niet mogelijk is om steeds naar Italië te gaan, houdt vriend Fiore de wacht. Uitslagen: NIOZ 1-TESO 3-0; Randstad-Kobeko 1-2; Texelse Autocentrale-Het Koetshuis 2-1; CVI- Vlinderwinkel 0-3; Paal 28 De Krim-De Prinsen van Texel 3-0; Falcon-Rabobank 1-2; Albert Heijn-Bouwcenter RAB 0-3; Sportshop Texel- Otto's Tweewielershop 3-0; Klif 23-Slagerij lepe de Boer 1-2, Foto de Waal-Timmer's Bakkerij 2-1Jozefschool-Bar Sportief 0-3; De Kapper- NBC Eelman Partners 0-3; Piet Kooger-SVC 3-0; Eetcafe De Rog-De Knm 3-0, Texelcam- pings-Spar Oudeschild 0-3. Sport voor mensen met aandoening Speciaal voor mensen met een chronische aandoening biedt Sportservice Texel het sportsti- muleringsproject MOVE aan. Dit project beslaat een periode van twee maal zes weken, tussen 6 november en 15 februari. Deelne mers kunnen gedurende deze peri ode aan drie sportieve activiteiten deelnemen. Zij kunnen daarbij kie zen uit werelddansen, yoga, nor- die walking (techniekcursus), nordic walking (wandelen onder begelei ding), seniorfit, zwemmen en body- shape (conditietraining op muziek). Deelname kost €35,-, meer informa tie is te verkrijgen via tel. 322815. Snertrit MAB Leden van de MAB houden zater dag 1 november de jaarlijkse Snertrit. Deze door Pieter van der Vis uitgezet te oriëntatierit, voor liefhebbers van autorijden en puzzelen, is de laatste die meetelt voor het clubkampioen schap van 2008. Eduard Bos heeft de leiding in de B,-.klasse. Marcel Barends is tot nog toe de besté in de C-klasse. De Snertrit gaat om 20.00 uur van start bij de firma Schoenma ker op het Wezenland in Den Burg. Inschrijven kan vanaf 19.30 uur. Sporthal Ons Genoegen is zaterdag 8 november vanaf 10.30 uur het toneel van het springspektakel. In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt zaterdag 8 november het springspektakel van de gym verenigingen uit de buitendorpen gehouden. De sporthal wordt voor de gelegen heid aangekleed met diverse toe stellen als de bok, springplanken, trampolines en een constructie van banken en matten. Ook de tum- blingbaan en een extra opblaastoe- stel zijn van de partij. Er wordt meegedaan door jeugdle den van SVO uit Oosterend, Gyvo uit Oudeschild, SVC uit De Cock- sdorp, ZDH uit Den Hoorn en de gymvereniging van De Koog. Het spektakel start om 10.30 uur met kinderen uit de groepen 3 en 4 van de basisschool. Om 12.15 uur gaan de kinderen uit groep 5 en 6 aan de slag en om 14.00 uur is het de bëurt aan de jeugd van de groepen 7 en 8 en het voortgezet onderwijs. De kinderen uit de verschillende dorpen worden door elkaar gemixt. Naar verwachting doen er meer dan tweehonderd kinderen mee. Vorig jaar waren er 226 deelnemers, maar toen waren niet alle verenigingen vertegenwoordigd. Publiek is van harte welkom om de deelnemers aan te moedigen. Ellen Douma, één van de organisatoren, houdt vooraf gaand aan het spektakel het weblog op de website van de Texelse Cou rant bij. Frans en Ingrid Scherpenisse zijn druk aan het afstrepen. De ver huizing naar Italië zit er groten deels op. Zo ook de verbouwing van het vakantiehuisje. Hun eigen huis is ingericht, zelfs de gordijn tjes onder het aan recht hangen. Ook het inburgeren gaat ze goed af: veel en uitgebreid lunchen aan lange tafels met locals en een uit nodiging voor een Italiaans kerstdiner op zak. 'Casa dei Colli voelt echt als thuis', aldus de Italianen in spé. Het laatste bezoek aan hun toekom stige thuis was een maand geleden en stond in het teken van verhuizen en klussen. Via Marktplaats wist het echtpaar een 'mannetje' voor de verhuizing op de kop te tikken. Tegen een goede prijs maar zonder afspraken op papier, ging de verhui zer half september met de complete inboedel op pad. 'We hadden er wel een goed gevoel over, maar het is toch spannend. Voor hetzelfde geld rijdt hij er met je spullen vandoor!', legt Frans uit. Het was daarom een opluchting om de rode verhuiswa gen door de heuvels aan te zien komen. Na het kappen van delen van appel- walnoot- en olijfbo men op de inrit, kon de klusvakan- tie beginnen. Elf intensieve dagen volgden. Ruim 125 dozen moesten worden uitgepakt en het woonhuis ingericht. Maar ook de verbouwing van het vakantiehuis stond op de planning en de aanvraag voor de bouwvergunning van de gastenka mers. 'De enige uitstapjes die we gemaakt heb ben, waren naar Ikea, een ijzer handel en de benzinepomp...' Bij de benzine pomp werd ove rigens niet alleen de auto volge- tankt, maar ook een glazen 5 literfles Verdicchiowijn, voor €7,50. 'Italianen zijn geweldig. Gastvrij en behulpzaam.', vertelt Frans. Als er problemen zijn, staan ze klaar. 'Bij aankomst in ons huis bleek de warmwaterketel niet te werken. Alles wat we probeerden - geen resul taat. Binnen de kortste keren stond onze kennis Fiore voor de deur, hij regelde een monteur en samen met stagiair wist hij de ketel te maken. Voor ruim een uur werk rekende het duo maar €20,-!' Ook bij een defect sifonkapje bood een dorpsbewoner uitkomst. In een ijzerhandel in het dorp werd een dergelijk kapje niet verkocht. Ter plekke werd het kapje nagemaakt en mocht het beduusde echtpaar zonder te betalen de zaak verlaten. 'Omdat inwoners van het dorp goede mensen zijn en de ver koper ze graag helpt', legt Ingrid uit. In het dorp worden Frans en Ingrid begroet met 'Forza Olanda' en staan ze inmiddels goed bekend. Peter van Heerwaarden en Huug Snoek waren de sterkste spe lers in de vierde speelronde van Klaverjasclub Den Burg. Met een score van ruim 7207 punten ste gen zij naar de tweede plaats in het klassement, dat nog steeds wordt aangevoerd door Arend Dijker en Piet Moree. Het geroutineerde duo Van Heer waarden/Snoek opende in het eer ste spel een score van ruim 2300 punten (vier marsen). Het tweede spel liep iets stroever, maar dat werd in het derde en vierde spel meer dan goed gemaakt. Ook Fen ny en Rob Caspers begonnen goed. Het eerste spel (van bijna 2200 punten) werd echter gevolgd door twee modale spellen, zodat de tota le score bleef steken op 7004. Dat Was goed voor de tweede plaats, waarmee de regerend kampioenen hun opmars naar de top hebben voortgezet. Zij staan nu zesde in het klassement. Femmy Schuring en Frans Bos behaalden 6777 punten en werden derde. Arend Dijker en Piet Moree profiteerden van een off-day van hun directe concurren ten en wisten met een vierde plaats (6735 punten) hun voorsprong uit te breiden. Gerda en Freek Veeger werden vervangen door Lieuwe en Gisela van der Veen. Zij behaalden met 6668 punten de vijfde plaats en staan nu vijfde in het klassement. Het was een speelavond zonder uitschieters. Het gemiddelde was met 6293 punten aan de lage kant en ook het aantal marsen (30) hield niet over. Na vier ronden is er nog niet echt hoog gescoord, er is nog geen enkele partij boven de 7500 genoteerd. Arend Dijker en Piet Moree leiden het klassement met een voorsprong van ruim 1200 pun ten op Peter van Heerwaarden en Huug Snoek. Bart Weijdt en Willem Koomen handhaafden zich op de derde plaats en kijken tegen ruim 1300 punten achterstand aan. De Texelse Courant volgt de bele venissen van Ingrid en Frans op de voet. In januari kunt u het vervolg lezen. Nieuwsgierig naar Casa dei Colli? Kijk alvast op www.casadei- colli.com. Dames Tevoko eindelijk thuis Na drie uitwedstrijden en twee vrije weekeinden spelen de dames van Tevoko eindelijk weer eens een thuis wedstrijd. Op bezoek komt Simokos 2 uit Bovenkarspel, een tegenstander waar de Texelse volleyballers nog een appeltje mee te schillen hebben. Met hulp van enkele jonge spelers uit het eerste team won Simokos vorig sei zoen de laatste wedstrijd van Tevoko, dat daardoor het kampioenschap en de bijbehorende promotie naar de Regiodivisie misliep. Simokos is een jong team, met enkele oudgedienden die vorig seizoen nog in de eerste divisie uitkwamen. Tevoko zal dan ook optimaal moeten presteren om de punten op Texel te houden. Dat moet gebeuren zonder Tamar Lok, die wegens werkzaamheden in het buitenland is. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Ons Genoegen en begint om 13.30 uur. Publiek is van harte welkom.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7