'Vooral het applaus na afloop zal ik missen' TV Makelaar op bezoek in De Waal Arie Kikkert stopt met Jan Plezier Rerkdiensten J^ulpverlening ]V[edische zorg 1 oud Papier texelse®courant LANGEVELD Radio Texel JU TEXELSE g coURANT 'Texelaars houden niet van pittig eten' 'Zo'n huis vind je nooit meer' EEN BETER MILIEUBEGINT BIJ JEZELF Houtbewerker neemt Jan Plezier over Pieter Dros: 'Nu kan ik twee leuke dingen doen' Zondag 2 november 2008 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. J. Glazema, gezamenlijke dienst; 14.00 u. oecumenische kinder viering, ds. F. van Helden. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst in hervormde kerk, ds. J. Glazema. 14.00 u. oecume nische kinderviering in hervormde kerk, ds. F. van Helden. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 11.00 u. ds. K.F Klaassen Den Hoorn: 9.30 u. ds. K.F. Klaassen, PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: Oosterend: 19.00 u. ds. P.O. Barnard, Vesper. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. P. den Braanker, Oudeschild: 11.00 u. ds P.C. Barnard, viering Heilig Avondmaal, Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 16.00 tot 19.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1- 1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland- noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur, Telefoon: 0900- 8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpen- siontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11 Den Burg, tel, 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of ande re verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 3. Gasthuisstraat van Beatrixlaan. tot Hogerstraat, Gra venstraat (geen bedrijven), Warmoes straat, Schilderend tot rotonde, Julia- nastraat, Keesomlaan. Uitgave van bureau Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmocsstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op cü onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertenliewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertenliewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37.95 36.25 (automatisch) Per jaar 74,10 71.75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: 10.00 u. mw. Groeneveld-Kiestra; dienst in Oosterend. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. F Walrave uit Genk, viering Heilig Avond maal. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: Zaterdag 1 november: 19.30 u. The Gospeltrain, Allerheiligen. Zon dag 2 november: 10.45 u. dameskoor. Allerzielen; 14.00 u. oecumenische kin- derviering in hervormde kerk. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Als christenen bekom meren wij ons om andere mensen; Wachttorenstudie, 11.20 u. Spreek je de 'zuivere taal' vloeiend? van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meld punt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huishouden. Omring Thuisser- vice, Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel 321461. Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel 0900-4636549. Telefonisch spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Omring Thuiszorgwinkel: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 314887 Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. - Omring diëtist: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955 Opname op advies van huisarts of spe cialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema. tel. 320104. Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vra gen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consulta tie en preventie, tel. 0223-620541 of 06- 30215211; peter.molenaar@brijder.nl. Psychologenpraktijk: M Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarmenng, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, ver- steldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatnxlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Alzheimer café: elke laatste dinsdag Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20,00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit hervormde kerk Den Hoorn 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlands talig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Gereformeerde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-kathoheke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (her haling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 20.00 u. Raadscommissie. Rechtstreek se uitzending van de commis sie Grondgebied vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Raadscommissie. Rechtstreek se uitzending van de commis sie Werkwijze Raad vanuit het gemeentehuis Woensdag: 17 00u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Raadscommissie. Rechtstreek se uitzending van de commis sie Welzijn vanuit het gemeen tehuis. aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Raadscommissie. Rechtstreek se uitzending van de commissie Middelen vanuit het gemeente huis. aansluitend: Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden Familie Kooiman probeert via RTL4 overkanters voor hun stolpboerderij te vinden. (Foto Mieke SmidlBaektbenk Texel) Den Burg heeft het maandenlang zonder Chinees moeten stellen. Van de ene op andere dag was het restaurant gesloten en de onder nemer met de noorderzon ver trokken. Met veel interesse werd het pand aan de Groeneplaats in de gaten gehouden. Sinds twee weken was daar beweging te zien en sinds een week runt familie Hu restaurant Nieuw Azië. De familie Hu heeft de eerste week er bijna opzitten. Wat zoon Yong Jan Hu direct opvalt, is dat Indische gerechten zoals Nasi Rames en Foo Yong Hai onder Texelaars populair zijn. 'In Amsterdam eten mensen veel pittiger, Texelaars houden daar niet zo van. Misschien moeten ze daar aan wennen?' Sinds de ope ning weten Texelaars het restau rant weer te vinden. Vooral voor de afhaalmaaltijden, 'Mensen wil len eerst proeven en als het bevalt komen ze ook naar het restaurant', legt Hu uit. Xiao Hong Mei is ver baasd over de gezelligheid in het afhaalrestaurant. 'Texelaars praten allemaal met elkaar als ze zitten te wachten, zo gezellig! Jullie zijn veel aardiger dan de mensen in de stad.' Het runnen van een restaurant is voor de familie niet nieuw. Ze komen uit Duivendrecht waar ze sinds 1991 een Chinees-Indisch restaurant heb ben. Dit restaurant wordt nu voor namelijk door Hu's vader en zus gedraaid. Nieuw Azië is hun tweede restaurant. Op internet zocht Hu naar een tweede locatie en toen belandden ze op Texel. Na een telefoontje met de gemeente bleek het pand nog vrij. 'In maart zijn we voor het eerst gaan kijken en we werden enthousiast. We hoorden dat er op Texel veel toeristen komen en dat maakte de keuze voor ons extra makkelijk.' De gevel is niet veranderd, net zoals de naam. Ook het interieur doet vertrouwd aan. De kaart is echter wel veranderd, die komt uit Duivendrecht en is voor Texelaars nieuw. Het restaurant is open op basis van een voorlopige vergunning. Als restrictie mag er geen alcohol wor den geschonken tot de vergunning definitief is. Hu is vol vertrouwen en verwacht over een paar weken ook een biertje te kunnen tappen. Tot nu toe heeft hij nog geen ver velende opmerkingen gehad omdat ze geen alcohol schenken. 'Mensen zijn vooral heel blij dat wij er zijn!' 'Keigoed', 'super' en 'klasse'. Deze andere complimenten kreeg Arie Kikkert, koetsier van de Jan Plezier, en regelmatig gingen aan het eind van de tocht de handen op elkaar. Een even bijzondere als traditionele manier om Texel te beleven, die populairder lijkt dan ooit. Kikkert rijdt er alweer dertig jaar mee over het eiland. Per 1 januari geeft hij de teugels over aan Pieter Dros. De Jan Plezier is een begrip op Texel. De rondrit met paard en wagen rijdt al sinds 1933 rond (75 jaar geleden dus) en wat oudere Texelaars en gasten zullen zich koetsier 'Ome' Niek Witte (van Bloemwijk) nog her inneren. Decennia lang reed hij met gasten over het eiland, waarbij hij zijn passagiers op bijzondere manier wist te vermaken. En te verbazen. Zo hield hij op zijn tocht door de natuur steevast halt bij een sloot, legde er twee planken overheen en ging in kaarsrechte stand op zijn kop staan. Wie het hem kon nadoen, hoefde de rit niet te betalen. Het werd gepro beerd, maar over het succes doen verschillende verhalen de ronde. Arie Kikkert teelde in die tijd bloem bollen, had een koppel schapen en werkte 's winters in het bos. Toen hij tijdens een koffiepauze de Jan Ple zier eens voorbij zag komen, bleef dat beeld hem op het netvlies staan. Toen hij dat voorjaar in de bollen aan het ziekzoeken was, passeerde de Jan Plezier opnieuw. 'Met dat werk had ik alle tijd om na te denken. Ik begon die Jan Plezier steeds leuker te vinden.' Witte had de wagen toen al overgedaan aan Hans Bakker, maar die wilde er we! vanaf. 'Hans had ook bollen en toen ik hem eens sprak, kon ik de Jan Plezier over nemen.' Makkelijker gezegd dan gedaan. 'Ik zei wel dat ik ervaring met paarden had, maar dat was grootspraak. Toen ik de paarden, Joep en Nol, voor het eerst aan het inspannen was, had ik eigenlijk geen idee hoe dat moest. Op dat moment kwam Hans net voorbij. Gaat het wat?, vroeg hij. Hij heeft me geholpen en al doende kreeg ik het onder de knie. De paarden waren al op leeftijd en wel wat gewend. Ik reed mijn rondjes, maar vond dat ik er wat bij moest doen. ledereen had het over dat kunstje dat Niek Witte boven de sloot deed. Ik heb thuis op m'n kop tegen de muur proberen te staan en we hebben er veel pret om gehad. Maar het was niets voor mij.' Kikkert gaf er zijn eigen invul ling aan. 'Ik ben onderweg limonade en frisdrank gaan schenken. Maar het afrekenen met kwartjes en dub beltjes, dat werkte niet. Toen heb ik de prijs verhoogd en zat de koffie en koek er bij in. ik wilde verse kof fie schenken en daarvoor maakte ik een speciaal kistje op de bok', demonstreert Kikkert hoe hij gelijk tijdig de paarden stuurde en koffie zette. 'Dat was geen goede combi natie, het ging beter toen ik een per- culatorsysteem kreeg.' Het apparaat stond in een kist. 'Ik had een latje op de bok getimmerd, zodat hij er niet af zou glijden. Maar toen de paarden het in De Koog eens op hun heupen kregen bleek het latje te laag en vloog de kist op straat. De hele boel aan diggelen.' Ook die tegenslag werd overwonnen. De belzen die voor de kar stonden wer den opgevolgd door een fris span Gelderse paarden en ook de wagen werd vernieuwd. Inmiddels rijdt Kik kert alweer met zijn derde wagen. Regelmatig twee ritten per dag, met passagiers van allerlei pluimage. 'De ene keer een groep plattelandsvrou wen, de andere keer een reünie en allerlei andere gezelschappen. Veel kinderen. Die zitten steeds vaker met van die telefoontjes. Soms belt iemand van achter de kar met een leeftijdgenootje voorin. Zelf heb ik ook zo'n mobieltje op zak, maar bellen en koetsieren, dat gaat niet samen, meestal heb ik hem uit. Elke groep vergt een andere aanpak. Als ik een reünie op de kar heb, dan hoef ik niet veel te zeggen. Die heb ben zóveel te bepraten. En ook bij dames van de plattelandsvrouwen is het maar zelden stil. Dan moet je soms om aandacht vragen. Maar er rijden ook natuurliefhebbers mee, die allerlei vragen stellen en goed luisteren naar wat ik vertel. Saai vond ik het nooit. De Texelse natuur is zó prachtig. Elke keer beleef je de Slufter weer anders. Het is dankbaar werk en ik krijg veel waardering. Laatst een vrouw uit Brabant die zei: Jk vind dit zó keigoed.' Erken ning voor de waarde die de Jan Ple zier toevoegt aan toeristisch Texel sprak ook uit de Bill Visser Prijs die de ondernemersverenging van De Koog hem enige jaren geleden toe kende. Maar de meeste waardering is wellicht het applaus dat nog regel matig klinkt aan het eind van elke rit. 'Vooral dat zal ik missen. Maar ik ben blij dat ik een goede opvolger heb gevonden.' Om landelijk aandacht te vragen voor hun sinds maanden te koop staande woning in De Waal, zocht Annette Kooiman contact met het RTL4-programma TV Makelaar. Presentator Tim Immers en zijn crew brachten woensdag een bezoek aan het Hogereind om zo het huis bij overkanters onder de aandacht te brengen. De stolpboerderij lijkt de familie niet aan Texelaars kwijt te raken. 'Jam mer', zo vindt Edo Kooiman. Want dat zou hij toch het liefste zien. Om mensen aan de vaste wal te bereiken, riepen ze de hulp in van het televisieprogramma. 'Ik denk dat dit het verschil maakt, ons huis krijgt nu veel media-aandacht.' Aan de opnamedag ging een screening vooraf. Het huis en de bewoners moesten aanspreken, het moest in een thema passen, maar minstens zo belangrijk was het om uit te slui ten dat de vraagprijs te hoog zou zijn, wat de verkoop zou bemoeilij ken. Die screening vond zes weken geleden plaats. De familie en heihuis kwamen door de keuring en voor het huis werd een thema bedacht. Nor maal gesproken worden de huizen in het programma door een stylist aangepast en klaargemaakt voor de verkoop. Dit was voor de stolpboer derij niet nodig. 'Het huis is gewoon af', vertelt Kooiman. De boerderij wordt nu samen met twee andere huizen waar ook niets aan gedaan hoefde te worden, in één aflevering belicht. Een bijkomend thema is het verschil tussen overkanters en Texelaars. Hoe kijken beide partijen ergens tegenaan? Kooiman: 'We kiezen heel bewust voor Den Burg, waar de voorzieningen en winkels zijn, voor ons en zeker voor de kinderen. Dat we daarvoor een huis als dit opgeven is voor overkanters misschien niet te begrijpen, zeker omdat De Waal maar twee kilometer van Den Burg ligt.' Presentator Tim Immers begreep het in ieder geval niet: 'Weet je zeker dat je het huis wil verkopen? Zoiets vind je nooit meer!' Hij kreeg bijval van de came raploeg. Naast opnamen in huis heeft de cameraploeg ook verschil lende shots op het eiland gemaakt. Volgens Kooiman was dit minstens zo belangrijk als het laten zien van de boerderij: 'Overkanters kiezen niet alleen voor het huis maar moe ten ook bewust voor Texel kiezen.' Als filmlocaties zijn het strand, de duinen en de vuurtoren gekozen. De uitzending staat gepland op dinsdag 9 december op RTL 4, op zaterdag 13 december volgt een open dag voor mensen die naar aanleiding van de uitzending geïn teresseerd zijn geraakt. Foto uit het album. Terwijl de Jan Plezier pauzeert in de Slufter, schenkt Arie Kikkert koffie. De twee jongens zijn Jeroen Gieles en René Jager. Pieter en Inke Dros worden de laat ste tijd opvallend vaak langs de weg gesignaleerd, op de bok met voor de kar twee indrukwekkende belzen. 'Als het kan, maken we elke ochtend een rit. Het zijn jonge paarden, we trainen ze nu, zodat ze straks voor de Jan Plezier kun nen.' Achter de schuur bij Dros lopen sinds enige tijd vier jonge Belgische paarden, die beurtelings de kar mogen trekken. En dan is er nog dat vijfde paard, Dros zelf, die figuurlijk zelf de kar trekt. 'Ik heb er ontzettend veel zin in. Het werk dat ik doe is prachtig hoor, laat daar geen misverstand over bestaan. En dat blijf ik OOk doen. Zo'n zes maan- Pieter Dros, per 1 januari op de bok van de Jan Plezier, en de afzwaaiende koetsier Arie den in het jaar, zeg maar vanaf de wilde overdoen, wist ik het met een. Nu kan ik twee leuke dingen doen.' word aangeboden zou accepteren, zou ik er zelfs een paar mannetjes bij kunnen nemen. Maar daar heb ik geen zin in. Dit lijkt me veel leuker. Lekker naar buiten met de mensen, een ideale combinatie.' Vooralsnog neemt Dros zelf de teugels in han den, waarbij echtgenote Inke haar administratieve taken in het eigen bedrijf onder meer uitbreidt met het maken van reserveringen en ver strekken van informatie. Dros zelf zal voorlopig nog menig uurtje in zijn werkplaats doorbrengen. 'Ik ga zelf een wagen maken voor de Jan Plezier, echt een heel mooie.' Van Pieter Dros, die de Jan Ple zier overneemt van Arie Kikkert, is bekend dat hij een getalen teerd houtbewerker is en onder meer de fraaiste keukens maakt, ambachtelijk van echt hout, geen geprefabriceerde producten. Zijn klanten zitten door heel Neder land. 'Vorige maand zat ik nog in Wassenaar. JVIaar Inke in ik zijn ook gek van paarden. Toen ik hoorde dat Arie de Jan Plezier herfstvakantie tot het voorjaar, blijf ik keukens, tafels en andere dingen maken. Het is heel goed te com bineren met de Jan Plezier, waar ik die andere zes maanden mee wil rijden. Dat doe ik natuurlijk niet continu, dus er blijft best tijd over voor dat andere werk. Er moet nu niet het idee ontstaan dat ik geen keukens meer maak. Dat blijf ik doen. Als ik al het werk dat me

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9