Cjrocn ^wartsjexeh in het hart Coureurs leven zich uit op doorweekte akker Opmerkelijke flessenpost Gemeente zegt bezoek duurzaam Gotland af Wel maximum van vijf nachten Logiesverstrekkers: maak toeristenbelasting €1,50 Wampexers steken per vlot kanaal over texelse'9courant HEMA U. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12322 DINSDAG 4 NOVEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Wat de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) betreft, mag de toeristenbelasting omhoog naar €1,50 per nacht. TVL verbindt daar de voorwaarde aan dat toeristen voor maximaal vijf nachten betalen, dus maxi maal €7,50. Wie langer verblijft, is dus goedkoper uit. Andere voor waarde is dat de meeropbrengst (naar schatting €100.000,-) in het Toeristisch Investeringsfonds Texel vloeit, zodat het regelrecht ten goede komt aan het toerisme op het eiland. Het voorstel is spraakmakend, want tot dusver toonden logiesverstrek kers zich weinig enthousiast over een rigoureuze verhoging. Dat het plan Jutter Maarten Brugge vond vori ge week op de Hors een bijzon dere flessenpost. Het bleek de 'wereldreis' te zijn van de in 2007 overleden John Lea (78) uit Wey mouth in Engeland. Een buisje as, een krantenartikel en foto's waren samen met een brief van zijn vrouw en kinderen in een plastic koker verpakt en in zee geworpen. Uit de brief blijkt dat de negen kinderen van John hun vader een laatste grote reis wensen. De familie verzoekt de vinder de flessenpost terug in zee te gooien. Een bericht over de vindplaats wordt daarbij uiteraard op prijs gesteld. Hoewel een strandjutter niet graag afstand doet van zijn vondsten, vol doet Brugge uiteraard graag aan beide verzoeken. Een kopie van de foto's, de brieven en een foto van het geheel zal worden toegevoegd aan de collectie flessenpost van jut- tersmuseum Flora. 'Crisismanagement heeft prioriteit' De financiële crisis als gevolg van de €8 miljoen op Landsban- ki is voor wethouder Peter Bak- Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg dat donderdagavond werd gelan ceerd tijdens de vergadering van TVL in De Kiekedief wel steun krijgt, heeft meerdere redenen. Bart Robbers, kwartiermaker van het Toeristisch Investeringsfonds, rekende voor dat het plan veel geld oplevert voor het toeristische fonds. Hij becijferde ook dat een gezin met twee kinderen er in vergelijking met het huidige tarief (€0,85) na negen nachten voordeel van heeft. In vergelijking met de door het college gestelde verhoging tot €1,06 is hetzelfde gezin na zeven nachten voordeliger uit. Een gezin met vier kinderen dat twee weken verblijft, is zelfs €44,- minder aan toeristenbelasting kwijt dan in het voorstel van het college. Lees verder op pagina 7 Onder prachtige weersomstan digheden is zondag in Eierland alsnog de vorige week afgelaste wedstrijd om de Gerrit Zijmbo- kaal gehouden. De motorcrossers waren unaniem vol lof over het festijn en troffen een parcours dat nat, maar vrij goed te berijden was. Alleen op één stuk - vlak bij de opgang naar het crossterrein - was de grond zo doorweekt, dat gaan deweg steeds meer deelnemers zich vast reden of onderuit gingen. Tot vermaak van het publiek, dat uit stekend zicht had op hun capriolen. Geregeld schoten baancommissaris sen en hulpvaardige omstanders te hulp om motoren los te trekken. Dat viel niet mee, want op zeker moment leek de akker wel een moeras, dat alles - mens en materieel - naar beneden zoog. Coureurs die hun collega's vast zagen zitten en vaart minderden om hen te omzeilen, trof hetzelfde lot. Toen er halverwege de wedstrijd meer deelnemers vast raakten dan er door konden rijden, besloot de organisatie het stuk uit het parcours te halen. Reden daar voor was ook dat sommige coureurs de weg als 'sluiproute' kozen en dan vlak langs de toeschouwers reden. Het risico dat een vermoeide cros ser tussen het publiek zou komen, wilden de organisatoren - uiteraard - niet lopen. Niet iedereen toonde daar overigens begrip voor. 'Som mige coureurs vonden het jammer dat we het parcours inkortten. De toppers hadden helemaal geen last van die prut. Die vonden het juist prachtig', vertelt Willem Boersen, die samen met Henk ter Steege verant woordelijk was voor de organisatie. Meer over de Gerrit Zijmbokaal elders in deze krant. Fanfarefestival Voor de twaalfde keer hadden de christelijke muziekvereniging Excel sior, muziekvereniging Door Eigen Kracht en het Koninklijk Texels Fan farecorps zaterdag de Burgemees ter de Koninghal afgehuurd om samen op te treden. Het smaakte naar meer. Pagina 2 m Plan Oudeschild Dijkwoningen bij de haven, ope ningen in de dijk, woningbouw bij steunfort Lunette en een parkeerter rein op de plek van de waterzuive ring. Het zijn enkele ideeën die naar voren komen uit de stedenbouw kundige visie die zes studenten van Universiteit Utrecht voor Oudeschild hebben opgezet. Pagina 5 Fraude met factuur Verschillende ondernemers ont vingen afgelopen week een fac tuur voor de zogenaamde lande lijke bijdrage C02. Daarbij wordt de indruk gewekt dat het om een (wettelijk) verplichte bijdrage zou gaan. Hier is geen sprake van. Bij de factuur is een acceptgiro voor €83,30 bijgevoegd. De sug gestie wordt gewekt dat het gaat om een verplichte ondernemersbij- drage voor het milieu.. In de begelei dende brief wordt verwezen naar de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa). Deze ontkent echter elke betrok kenheid met de afzender van de brief, het LBC02 Nederlands Insti tuut voor Milieu en Bedrijf. Op de factuur wordt tevens verwezen naar de website www.landelijkebijdrage. nl, waar het ministerie van VROM wordt genoemd. Ook het ministerie ontkent elke betrokkenheid. Bedrijven die een factuur hebben ontvangen, wordt aangeraden mel ding te maken via www.fraudémeld- punt.nl. (Advertentie) 'Maximale samenwerking' Lagere overheden met rijk om tafel De 23 lagere overheden (waar onder Texel) zetten de samen werking om de miljoenen van de IJslandse bank Landsbanki terug te krijgen voort. Dat is maandag morgen besloten in gezamenlijk overleg, onder meer in aanwezig heid van wethouder Peter Bakker. Uitgesproken is ook dat zowel de lagere overheden als het rijk streven naar maximale samen werking. De zelfstandige poging van de pro vincie om zoveel mogelijk geld uit IJsland terug te halen, leidde eind vorige week tot hevige spanning toen minister Bos duidelijk maakte dit niet te accepteren. De soloactie zou de belangen van 120.000 gedu peerde Icesave-spaarders schaden De provincie stuurde hierop een brief naar het rijk en Commissaris van de Koningin Harry Borghouts sprak met de minister. Inmiddels heeft het rijk gereageerd op de brief die de lagere overheden vrijdag aan het kabinet stuurden. 'In een gesprek zijn de wederzijdse posities uitgesproken en worden gerespecteerd', aldus een woord voerder van de provincie. 'Op zeer korte termijn komen vertegenwoor digers van rijk en lagere overheden ker en twee ambtenaren reden geweest een reis af te zeggen naar het Zweedse eiland Gotland. Het bezoek stond in het teken van duurzaamheid. Dit ondanks dat het reisbedrag van drie keer €1000,- al was betaald. Gefluisterd werd dat het college van b en w het een verkeerd sig naal zou vinden als in deze barre financiële tijden vertegenwoordigers van de gemeente voor een week zouden afreizen naar het Zweedse eiland en dat dit verder afbreuk zou doen aan het imago. Maar volgens woordvoerder Linda Dinkelman ligt het anders. 'De belangrijkste reden is dat wethouder Bakker en de twee ambtenaren zich vooral wil len bezighouden met crisismanage ment. Dat heeft nu prioriteit. Boven dien besparen we door niet mee te gaan op ambtelijke uren. Van die €3000,- hopen we dat er nog wat van terugkomt.' De drie leeggeko men plekken zijn inmiddels ingevuld door andere Texelaars. Lees verder op pagina 7 Postweg moesten worden gerooid. Een bijzonderheid was dat de Wam pexers een kort nachtje doorbrach ten op de plek van vertrek, de kan tine van Texel'94, terwijl hun fietsen per vrachtwagen werden afgevoerd. Na het ontbijt werd duidelijk dat ze die op het vliegveld weer moch ten ophalen. Hoe ze daar kwamen, moesten ze maar zien. Voor één keer kregen ze ontheffing van het verbod op gemotoriseerd vervoer. Meer over de Wampex elders in deze krant. (Foto Joop Rommets/Beeldbank Texel) Hoe onvermijdelijk ook, sommige opdrachten in de 28ste editie van de Wampex kwamen de ervaren deelnemers bekend voor. Zo moest in een kano rond De Schans worden gevaren, met een vlot het Eierl^nds Kanaal worden overgestoken en met skelters een parcours op het autocrossterrein worden gereden, zaken die in vorige afleveringen - in vergelijkbare vorm - ook al eens aan de orde waren. Toch was er opnieuw veel lof voor organisator Kwapsma. Aardige onderwerpen waren onder meer het schapentheater op De Waddel, het verkeersexamen bij De Bruinvis en het straatje leggen bij paal 12. Erg leuk was de kruistocht die aan de hand van aanwijzingen van een monnik rond de Jan Klaas- senberg of Kampeersnol moest wor den gelopen. Nieuw voor de meeste deelnemers was dat het duinterrein aan de andere kant van de weg (het Westerslag) 'De Doodskist' wordt genoemd. Van heel andere orde waren de twee kisten dahlia's die bij bollenkweker Van Slageren aan de bijeen om hierover concrete afspra ken te maken. Vanuit de lagere over heden is daarbij het uitgangspunt dat de claim van de lagere overhe den gelijkwaardig wordt behandeld aan de overige claims die er liggen.' Het kon niet worden achterhaald of het rijk deze zienswijze deelt. Parkeerboete na begrafenis Een automobilist die zijn voertuig langer dan toegestaan op een parkeerplaats laat staan door dat een begrafenis uitloopt, moet je die toch een parkeerboete geven? Die vraag hing boven de raad naar aanleiding van een brief van C. van Schaik uit Harmeien, die de gemeente vergeefs had verzocht om kwijtschelding. Nadat een uitvaart die hij onlangs op Texel bezocht was uitgelopen, vond hij tot zijn ontsteltenis onder zijn ruitenwisser een parkeerboete. Hij bracht zijn vergeefse protest onder de aandacht van de raad, die van burgemeester Geldorp te horen kreeg dat de legesverordening niet voorziet in dit soort uitzonderings gevallen. Maar wethouder Peter Bakker (Financiën) beloofde wel dat 'als het half mogelijk is' hij zal kijken of de gemeente dit soort voorvallen met de meest mogelijke coulance behandelt. Geldorp riep de raad op na te denken over suggesties. Vijf aanmeldingen dorpscommissie van Den Burg Vijf Texelaars hebben gehoor gege ven aan de oproep van de gemeente om piaats te nemen in de op te rich ten dorpscommissie van Den Burg. Gezien dit 'overweldigende aantal' heeft wethouder Marian Merkelbach besloten er een nieuwe advertentie tegenaan te gooien. Daarna gaat het college in gesprek met de kan didaten en kan de vorming van de dorpscommissie van start. Frans Visman (D66) informeerde tijdens de vorige week gehouden raadsverga dering naar de stand van zaken. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: SNACK Super deBoer TEXEL Speculaasactie Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. cnamy Y A*. -Ljsj C. A-i HOEZO GEEN STERREN Voor schoonheid Texelse stranden... ...KIJK EENS WAT HIER Allemaal ligt MMi JFFlCiAL Coureurs hadden geregeld hulp nodig om hun motor uit de modder te krijgen.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1