Voorproefje fanfarekorpsen smaakt naar meer Saamhorigheid tijdens Waddenrace 'Getij en wind en er moet gepuzzeld' wwu7.texelsecourant.nI oPIENie E Agenda E TES O TEXELSE 2 COURANT Rover blijft actie voeren Geknip$<T Jubileummatinee Vrouwenkoor Het Texels Vrouwenkoor verzorgt zondag 23 november een jubileum matinee in de hervormde kerk van Den Burg. Het betreft het laatste concert in de serie die werd geor ganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Het programma vermeldt een 'Reis door de tijd', met hoogtepunten uit de eoncertge- Wandeltocht Het Prins Hendnk Hotel aan de Stuif weg in Het Noorden is zondag 9 november start- en finishlokaal van de Najaarswandeltocht van Wandel sportvereniging Het Gouden Boltje. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan hier vertrokken worden voor wandelingen schiedenis van het koor. Medewer king wordt verleend door sopraan Elma van den Dool, fluitist Imme Wassink en conservatoriumstu denten hoorn Margreet Mulder en Wendy Mermet. Annemiek Jasper begeleidt het koor op de vleugel, de leiding is in handen van dirigent Arie Groen. Het concert begint om 15.00 uur. Kaarten kosten €8,- en zijn vanaf 14 november in de voor verkoop verkrijgbaar bij Nauta Boek in Den Burg. van 5.10 of 15 kilometer. De wandel tochten voeren door het gebied rond Oosterend en Oost. terwijl de wat langere routes ook een stuk door de polder voeren. Deelname kost €3,60 mét en €2,30 zónder herinnerings vaantje. Meer informatie is te verkrij gen via tel. 313087 en te vinden op www.hetgoudenboltje.nl. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Muizen Een neurowetenschapper van de Universiteit van Amsterdam, die onderzoek heeft gedaan naar slaap en geheugen, stelde: 'In een diepe slaap verwerken onze hersenen de dingen die we over dag geleerd hebben.' Nou ben ik ogenblikkelijk bereid om van een prof dingen voor waar aan te nemen, die ik van de buurman absoluut niet zou geloven. Maar wat te denken van het volgende: ik droomde dat ik bij de keukenta fel stond. Vóór mij een muizenval letje met daarin een vers gevan gen muis. Ineens verscheen uit het niets naast mij een bekende Texelaar, die ik hier niet bij name wil noemen. Hij boog zich voor over en at, met de handen op de rug, de muis smakelijk op. Daarna gaf hij mij een vette knipoog, - iets waar ik een bloedhekel aan heb -, stapte vervolgens in een rode auto met open dak en reed wui vend weg. Dat is toch idioot. Hoe komt mijn brein op zoiets geks? Wel ben ik al weer enkele dagen op jacht om die kleine vreters uit mijn opbergschuurtje te jagen. Ik ben dus met muizen bezig. Maar de zin 'ze zijn om op te vreten' gebruik ik toch meestal voor iets schattigers dan zo'n keutelende, ravage aanrichtende grijze inslui per. En dan ook nog in overdrach telijke zin. Toen ik het artikel van de prof nogmaals ter hand nam, las ik verder: om info op te slaan is het belangrijk regelmatig pauzes te nemen, zelfs af en toe een dutje te doen van een half uur. Aha, dacht ik, daar zit 'm de kneep. Ik werk te hard; daar wordt een mens gek van. Ik keek in mijn dicht beschre ven agenda en nam een rode pen ter hand. Voor dat wat met pot lood was ingevuld volstond een gum. Het hielp. De rare droom kwam niet meer terug. Ook geen andere. Zelfs kleine muizenissen waar ik overdag over tobde ver dwenen na een paar ontspannen uurtjes. Alleen niet de muizen uit mijn schuurtje. Zij vernielen vrolijk voort, zonder pauzes. Pien Verberg Dinsdag 4 november: In De Witte Burcht in Den Burg wordt geklaverjast (met vaste maat) voor het goede doel. Inschrijven vanaf 19.30 uur. Deelname kost €3,50 per koppel. Burgemeester en wethouders zijn vanaf 20.00 uur in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp voor de dor penronde. In het zaaltje van de doopsgezinde kerk In Den Burg begint om 20.00 uur een lezing over muziek. Fred van Helden spreekt over 'Zin in pop'. Toe gang €3,-. De FNV Vrouwenbond komt om 20.00 uur bijeen in De Buureton aan de Beatnxlaan in Den Burg. Spreker is Frans Visman. Cinema Texel vertoont Bnde Flight (20.00) en Eagle Eye (20.30). Woensdag 5 november: Om 11.00 uur begint een excursie langs de lepelaarskolonie van de Geul; o.l.v. de boswachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. In strandpaviljoen Paal 28 begint om 20.00 uur een gratis proefles Argen tijnse tango. Cinema Texel vertoont Sinterklaas (13.30). Anubis (16.00), Bride Flight (20.00). Star Wars (14.00), Radeloos (16.15) en Eagle Eye (20.30). Donderdag 6 november: Sterrenwacht De Jager houdt vanaf 18.30 uur een sterrenkijkavond. Deel name kost €2,-, Bij twijfel óver het weer kan rond 17.00 uur gebeld wor den met 06-25081070 In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 19.30 uur een ken nismakingsavond voor iedereen die wil leren tafeltennissen. Deelname is gratis. Cinema Texel vertoont Quantum of Hoogwater te Oudeschild Di. 4 10.50 en 23.40 u. Wo. 5 10.50 u. Do. 6 00.15 en 12.20 u. Vr. 7 01.26 en 13.15 u. Za. 8 02.24 en 15.00 u. Zo. 9 03.57 en 16.35 u. Ma. 10 05.15 en 18.06 u. Di. 11 06.15 en 19.06 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Vrijdag 31 oktober springtij. Zondag 2 november zon op 7.36, zon onder 17.10 uur Solace (19.00, 21 30) en Bride Flight (18.30, 21.15). Vrijdag 7 november: In de hervormde kerk van Den Burg begint om 10 00 uur de jaarlijkse bazar. Van 10 00 tot 15.00 uur kan men bij Govers aan de Spinbaan in Den Burg gratis een specialist raadplegen voor het aanmeten van de juiste werk schoenen. Tevens is er advies over gehoorbescherming. Cinema Texel vertoont Sinterklaas (13.45), Quantum of Solace (16.15, 19.00, 21.30), Anubis (13.30), Rade loos (15.45) en Bride Flight (18.30, 21,15). TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE^COURWT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mteke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al ome odvwtentlecontracten en aanbiedingen daartoe Jijrn van toepassing de Regelen voor het Advertentiewozen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd Bi| de Kamer van Koophandel en Fabrieken koste'oos toegezonden Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) Per jaar 7410 7175 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www beeldbanktexelnl DINSDAG 4 NOVEMBER 2008 Samenspel voor volwassenen Om inzicht te krijgen in de belang stelling voor samenspelgroe- pen voor volwassenen, houdt de Muziek- en Dansschool een kleine enquête. Deze wordt uitgedeeld aan de volwassen leerlingen van de school, maar is ook in te vullen via de website. Aan de hand van de uitkomsten van de enquête wil de muziekschool het aanbod aan samenspelmogelijkhe den mogelijk vergroten. Dat daar behoefte aan is, bleek uit een eerder dit jaar gehouden onderzoek. Omdat ook de fanfares en de bigband op zoek zijn naar nieuwe leden, worden ook zij in de vragenlijst genoemd. Het gaat de muziekschool dus niet per se om het uitbreiden van de eigen activiteiten en het werven van nieuwe leerlingen. Er zijn, volgens directeur Pauline Folkers, mensen op Texel die geen les willen hebben, maar wel graag in bandjes of een orkest spelen. Het meespelen in een samenspelgroep is niet voorbehou den aan leerlingen van de school. De enquête is te vinden op www. mdt-texel.nl. Invullen kan tot 14 november. Time Out ook op zaterdag open Speciaal voor jongeren tussen de 10 en 15 jaar gaat jongerencentrum Time Out aan de Wilheminalaan in Den Burg eenmaal per maand op zaterdagavond open. Time Out is elke woensdag-, donderdag- en vrijdagavond open voor jongeren van 12 tot 18 jaar, maar de mede werkers hebben signalen gekregen dat in het weekend behoefte is aan openstelling voor een jongere groep. Voorlopig is Time Out op de zater dagen 8 november, 6 december, 3 januari, 14 februari en 14 maart van 19.30 tot 22.00 uur geopend. Proefles tango Voor beginners en gevorderden begint TexelTango woensdag 5 november met een nieuwe serie lessen Argentijnse tango. Voor wie eens met deze dansvorm wil kennismaken, is de eerste les gratis. De lessen worden in strandpavil joen Paal 28 gegeven door Klaas de Jong uit De Cocksdorp en wis selende gastdocenten. De cursus bestaat uit tien lessen, deelname kost €100.-. Het is niet noodza kelijk zelf een danspartner mee te brengen, maar strekt wel tot aan beveling. De lessen beginnen om 20.00 uur. Na afloop is er ruime gelegenheid het geleerde in praktijk te brengen. Opgeven kan via e- mailadres info@texeltango.nl en tel. 06-21809865. Reizigersorganisatie Rover heeft vorige week nogmaals een brief gestuurd naar gedeputeerde Cor Mooij, met het verzoek actie te ondernemen aangaande de dienstregeling van Connexxion. 'Inmiddels dringt de tijd; zeer bin nenkort wordt de nieuwe dienst regeling gedrukt', weet Rover. Op een vorige brief van Rover is nog niet gereageerd. Evenmin op brie ven van andere organisaties en par ticuliere Texelaars die hun zorgen uitspreken over de nieuwe dienstre geling in Den Helder. 'Misschien ligt Texel te ver van Haarlem om daar voor fatsoenlijk openbaar vervoer te zorgen', stelt de reizigersorganisatie in een persbericht. Rover wraakt het ambtelijk voorstel van de provincie dat een wijziging in de afvaarttijden van TESO de oplossing zou zijn. 'Dit lijkt ons niet wenselijk voor de reiziger. In het geval van enkele minuten vertraging bij de NS in de richting van Den Helder, moet de trein wachten in Schagen op een tegemoetkomende trein. Dit leidt tot een standaard-vertraging van 14 minuten. Dit gebeurt gemiddeld enkele keren per week. Bij de hui dige dienstregeling van bus en boot is ondanks deze vertraging de aan sluiting met Texel nog juist te halen. Als de TESO de vaarttijden wijzigt zoals ambtelijk gewenst, dan vervalt deze mogelijkheid.' 'Verder hebben we begrepen dat Connexxion in het hoogseizoen geen gelede bus meer zal inzetten, maar een versterkingsrit (met twee bussen) zal rijden. In dat geval kan Connexxion besluiten in de eerste bus alleen reizigers mee te nemen met een geldig vervoerbewijs (zoals vaste reizigers, scholieren en foren zen). Deze bus zal met de huidige dienstregeling zonder problemen de aansluiting met de trein halen.' Ook in de gemeenteraad werd vorige week aangedrongen op een snelle oplossing van het probleem. Als de door Connexxion voorge stelde wijziging van de dienstrege ling doorgaat, is de kans groot dat reizigers vanaf Texel de aansluiting met de trein missen en een half uur moeten wachten op de volgende aansluiting. Bij aankomst in de thuishaven Oudeschild kreeg de Texelstroom escorte van een meeuw. (Foto Ben Koning) Met deelname aan de Waddenrace heeft loodsbotter Texelstroom het vaarseizoen symbolisch afgesloten. Aan de race die zaterdag om 8.00 uur van start ging in Harlingen, deden zestien tjalken en klippers mee. Bedoeling was dat de ver schillende eilanden in een zo hoog varen bij nacht en ontij de ultieme proef is voor de zeilers. 'We heb ben te maken met getij en wind, er moet worden gepuzzeld, er worden hoge eisen aan het zeemanschap gesteld en er doen allerlei schepen aan mee.' Terschelling, Ameland, Vlieland, Den Oever en Oudeschild traject tussen Terschelling en Vlie land Waar andere schepen met een geringere diepgang via het Schuitengat een doorsteekje kon den maken, moest de Texelstroom dit traject via een omweg afleggen. Laag water en hoge golven op de Noordzee belemmerden de loods botter buitenom te gaan. 31 uur na vertrek uit Harlingen liep het Texelse schip de Friese haven binnen. De netto vaartijd bleef net binnen de elf uur. De Texelstroom eindigde als vijftiende van de zestien sche pen. De bemanning bracht het er volgens de schipper goed vanaf, 'ledereen was op elkaar ingewerkt.' Volgende week maakt de Texel stroom de allerlaatste reis van dit jaar, voor deelname aan een beurs van zeilschepen in Enkuizen. mogelijk tempo werden aangedaan, werden aangedaan, waarna het De bemanning bestond naast schip- eindpunt in Harlingen lag. Er stond per Peter Lock uit zeven opstap- een 'uitdagende noordoostenwind' pers van Texel, uit de rest van het van windkracht vijf tot zeven en de land en uit Duitsland. De uitda- temperatuur was vooral 's nachts ging ligt er volgens Lock in dat het laag. Veel tijd ging verloren op het nog langer. Toen bereidde ik mijn nieuwe show voor. Ik wil dan zo weinig mogelijk prikkels om mc heen hebben Dus geen buur man die gaapt, geen kindje dat krijst of hakjes die over het asfalt paraderen. Dan word ik helemaal hicperdepicp. Op Texel heb ik daar totaal geen last van.' Ben je vaak op het strand te vinden? 'Nee, ik ben geen type dat de hele dag op het strand ligt. Ik kan namelijk niet lang sul zitten. Dan word ik helemaal kriegel. Nee, dan ga ik liever vissen of met de garnalen- kotter mee. Of ik ga wandelen. Dat kan ik ook urenlang volhouden, zeker in de Geul Ook daar us het onbeschrijflijk mooi, alleen al vanwege de honderden lepelaars.' Met wie zou je wel eens een weekje Texel willen beleven? 'Met acteur Robin Williams. Ik hoop dat ik hem enthousiast kan maken, wam ik voel een enorme passie voor Texel. Het zal mc niks verbazen als ik hier permanent ga wonen zo dra ik oud. dik en lelijk ben Voor de rpooiste zonsondergang gaat hij naar de Slufter, hij zou hier wel een weekje met acteur Robin Williams willen beleven en zodra hij 'oud. dik en lelijk is' wil hij zich er permanent vestigen. Dat ver telt cabaretier Jochem Meyer, die hier al dertig jaar komt en er een tweede woning heeft. 'Texel is net buitenland', vertelt hij in het jongste nummer van de ANWB-Kampioen, dat uitgebreid aandacht aan Texel besteedt. Salsa Salsa Texel houdt op zaterdag 15 november vanaf 22.00 uur een salsa-avond in de Compagnie te Oudeschild. De toegang is gratis. Rommelmarkt In de Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg wordt zaterdag 8 november van 9.00 tot 13.00 uur een rommelmarkt gehouden. KTF was niet bang voor contrasten. Voor de twaalfde keer hadden de christelijke muziekvereniging Excel sior, muziekvereniging Door Eigen Kracht en het Koninklijk Texels Fanfarecorps zaterdag de Burge meester de Koninghal afgehuurd om samen op te treden. De korpsen brachten een voorproefje van wat ze de komende maanden tijdens de winteruitvoeringen ten gehore zullen brengen. Dat smaakte naar meer, want de bezoekers konden genie ten van een gevarieerd programma, met zowel traditionele marsen als bewerkingen van musicals en klas sieker werk. Elk korps bracht vier stukken ten gehore. Excelsior opende onder leiding van Betty Bakker met Motet Tantum Ergo, oorspronkelijk een meerstem mig zangstuk van Anton Brückner, in een arrangement van Ton Gre- venbroek. Spectaculair, met veel wisselende ritmes, was Phil Collins' Two Worlds uit de musical Tarzan. Speaker Piet Schneider vertelde dat deze musical momenteel in het Cir custheater in Scheveningen draait, met Ton Koopman, oud-lid van Excelsior, in het orkest. Ook dirigent Astrid Gorter en KTF waren niet bang voor contrasten. Het gezelschap bracht zowel de slow-march Orion als het uitbundige Vlieg met me mee, geschreven door Paul de Leeuw en bewerkt door Geert Deforce. Alle uitvoeringen ademden kwaliteit, wél viel opnieuw op dat KTF een vergrijzend korps heeft, dat steeds minder muzikan ten telt. DEK trok de aandacht met een knappe solo van bugelspeler Baukje Drijver in de bossa nova Thinking of you van Eric Swiggers en Saxopho ne Jubilee van Harm Evers, waarbij de saxofoonspelers vanaf de voor kant van het toneel een hoofdrol voor zich opeisten. Alles uit de kast haalde de jonge dirigent Michiel Drijver bij Voyage of the VOC van William Vean, waarin de reis van een Oostindiëvaartuig werd nagebootst, inclusief de dramatische scheeps- begrafenis van een aan scheurbuik gestorven opvarende. Het festival werd volgens traditie afgesloten met een gezamenlijk optreden, waarbij alle ongeveer honderd leden van de korpsen op Jong talent bij Excelsior. en naast het podium een plekje zochten. Onder leiding van Michiel Drijver trokken ze nog eenmaal alle registers open in Pearl of the City (van Harm Evers) en You'll be in my heart, in een arrangement van Paul Murtha. Alle muziekverenigingen geven ook een eigen winterconcert. DEK bijt op 7 februari het spits af in de Bur gemeester de Koninghal, Excelsior komt 14 maart in De Bijenkorf in actie en KTF besluit de serie op 18 april in de Burgemeester de Koninghal.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2