'Woningen op dijk en bij fort Lunette' 'Het gaat goed met Texelse melkgebitjes' Jeugdtandverzorging werpt vruchten af TEXELSE j COURANT Studenten presenteren visie Oudeschild Rekenkamer kritisch over communicatie Volmolen Welstandscommissie niet weg DINSDAG 4 NOVEMBER 2008 Dijkwoningen bij de haven, ope ningen in de dijk, woningbouw bij steunfort Lunette en een par keerterrein op de plek van de waterzuivering. Het zijn enkele ideeën die naar voren komen uit de stedenbouwkundige visie die zes studenten van Universiteit Utrecht voor Oudeschild hebben opgezet. Patrick Witte uit Den Burg, één van de zes studenten, presenteerde de visie donderdagavond tijdens een bezoek van burgemeester en wet houders aan Oudeschild. Als motto voor de visie hadden zij 'Oudeschild in balans' bedacht. Om die balans concreet te maken, hebben ze in navolging van het project Gouden Driehoek de term Zilveren Driehoek in het leven geroepen. Die driehoek wordt gevormd door wonen, wer ken en toerisme. 'Die begrippen staan naast elkaar, maar kunnen niet los van elkaar worden gezien', aldus Witte. Volgens de studenten is het ver standig te bouwen naar behoefte. Ze stelden drie mogelijke scenario's op. In de meest behoudende daar van, is het bouwen van woningen op de terreinen van RAB en Zegel voldoende. Bij meer vraag kan ook gedacht worden aan het realiseren van woningen bij steunfort Lunette als Natuurmonumenten dat reno veert of dijkwoningen tegenover de CIV. Woningen bij Lunette kunnen helpen het fort beter te behouden voor de toekomst ('behoud door ontwikkeling'). Dijkwoningen tegen over de CIV kunnen een betere link vormen tussen de noorder- en zuiderhaven en de passantenhaven. Volgens de studenten is het beter als die samen met de werkhaven meer één geheel vormen. In het meest vooruitstrevende sce nario kan volgens de studenten ook nog worden gedacht aan woning bouw op het voetbalveld in de hoek van de Trompstraat en de De Witt- straat. Ze pleitten ervoor het Collec tief Particulier Opdrachtgeverschap (CPO), waarbij mensen in eigen beheer huizen laten bouwen, verder tot ontwikkeling te laten komen. Bin nen de lokale woonvisie is rekening gehouden met tien CPO-woningen in Oudeschild. In totaal wordt daarin uitgegaan van 45 huizen tot 2015 (waarbij er ook rekening mee wordt gehouden dat gemiddeld 30 procent van de plannen uiteindelijk niet doorgaat). Volgens de dorpscommissie is er behoefte aan meer woningen. De studenten lieten zich over dat ver schil van inzicht niet uit. Volgens Witte zou het wel verstandig zijn om om de paar jaar te polsen wat de behoefte is, zodat niet voor leeg stand wordt gebouwd. Geopperd werd, conform de zilveren driehoek, op het bedrijventerrein geen wonin gen meer te bouwen. Om de haven en het dorp meer met elkaar te verbinden, zouden bij de Barentszstraat en de Heemskerck- straat weer openingen in de dijk moeten komen. De studenten pleit ten meteen voor coupures zodat de openingen afgesloten kunnen wor den als het water hoog komt. Om het verleden van het dorp te benadruk ken zouden de noorder- en zuider haven een meer historisch karakter moet krijgen met meer historische schepen. De passantenhaven zou aantrekkelijker moet worden voor toeristen om langer te verblijven. Geopperd werd daarvoor een drij vend restaurant te realiseren. Om de haven te ontlasten van ver keersstromen werd voorgesteld in te zetten op een rondweg om Den Burg zoals het CDA een paar jaar geleden heeft voorgesteld. Dan zou den vrachtwagens niet meer via de Redoute hoeven aan te rijden. Op de IJsdijk, bij de ontsluiting met de passantenhaven, zou een rotonde moeten komen om de verkeersvei ligheid te verbeteren. De waterzui vering werd genoemd als plek om een parkeerterrein te realiseren. Dat zou dan het startpunt moeten zijn voor een 'gouden route' die toeris ten langs de onderdelen en objec ten van de Gouden Driehoek leidt. Volgens Witte is het straks aan de gemeente, dorpscommissie en bevolking om verder met de visie aan de slag te gaan. Deze maand wordt de definitieve versie aan wet houder Nico Kikkert overhandigd. Hij zei dat met de dorpscommis sie te bespreken om, als iedereen het ermee eens is, zaken uit te gaan zetten. Burgemeester Joke Geldorp riep de Oudeschilders, met een verwijzing naar de commotie in Oosterend, op de ideeën eerst eens rustig te laten bezinken en er daar na met elkaar over door te praten. Op de presentatie werd overigens enthousiast en met luid applaus n de ideeën uit de stedenbouwkundige vi Raad praat met dorpscommissie 'De rol van dorpscommissies in dit soort zware processen moet in de toekomst wellicht verande ren', greep Joop Groeskamp (TB) de commotie over Oosterend aan om te pleiten voor overleg tussen gemeenteraad en de dorpscommis sies en nieuwe afspraken te maken. Nadat het college in Oosterend aan- Van de eerste tien twee-onder een-kap woningen in De Volmo len gaan er vier naar overkan- ters. De overige acht zijn nog niet verkocht, maar de verdeling zal naar verwachting hetzelfde zijn. De vrije sectorwoningen zijn allemaal in Texelse handen. Door de bouw van twaalf huur- en 12 koopgarantwoningen kwamen bij vankelijk samen met de dorpscom missie was opgetrokken, kwamen ze tegenover elkaar te staan toen tijdens een 'schets- en kletsavond' bleek dat een meerderheid tegen was. Groeskamp kreeg steun van de burgemeester. stichting Woontij zeven wonin gen vrij. De overige huurders en kopers huurden hoofdzakelijk bij particulieren. Dat staat in het rapport Evaluatie Volmolen, dat in opdracht van de raad is gemaakt door de Rekenka mercommissie. De raad wilde onder meer inzicht krijgen in de kostprijs. Dit blijkt lastig te berekenen, omdat de Volmolen (omvang 5 hectare) in de oorspronkelijke exploitatiebere kening deel uitmaakt van het plan De Mars 4e fase, die een oppervlakte heeft van 23 hectare. Het geschatte positieve resultaat voor de gemeen te van €1.296.375,-, is inmiddels bijgesteld tot €1.109.675,-. Het streven dat 70 procent van de huizen sociale woningbouw zou betreffen, is uitgekomen op 67 procent. Bij de selectie zijn eerst Texelse starters en doorstromers geselecteerd en daarna Texelaars die eigenaar zijn van een woning. Onvoldoende kon worden getoetst of de afspraken die Woontij en de gemeente hebben gemaakt, zijn nagekomen. Deze afspraken schie ten te kort, concludeert de Reken kamer. Zo is bijvoorbeeld de aan dacht voor levensloopbestendige woningen onderbelicht gebleven. De commissie heeft ook aanmer kingen op de communicatie tussen raad en college. Woningbouw in de Volmolen is formeel een bevoegd heid van het college, maar de infor matieoverdracht naar de raad kon beter. Daardoor is onnodig onrust ontstaan. 'Er is kennelijk veel ondui delijkheid over eikaars bevoegd heden en verantwoordelijkheden.' De gemeenteraad heeft volgens het rapport onvoldoende kaders gesteld. De grondprijs voor koopga rantwoningen was €6.800.-, terwijl de grondwaarde €6.800,- bedraagt. Het voornemen om een anti-specu- latiebeding te hanteren van tien jaar is op aandringen van de BUPS niet gerealiseerd. Hiervoor is een termijn van vijfjaar gehanteerd. De Rekenkamer gaat ook in op de lijst gegadigden voor een woning in de Volmolen. Veel Texelse eige naren hadden achteraf toch geen interesse. Ze hadden zich 'voor de zekerheid' in laten schrijven, onze kerheid, de prijs viel tegen of men wilde meer vrijheid bij de bouw. De vraag was kennelijk niet zo groot als werd gedacht. Makelaars gaven aan de nieuwbouwprijzen 'niet vreemd' te vinden, maar dat de meerkosten zijn tegengevallen. Het gaat beter dan de Stichting Jeugdtandverzorging Texel vijf jaar geleden bij de oprichting durf de te dromen. Dick van Barneveld en Herman Wellens stonden des tijds aan de wieg en kijken met trotse verbazing naar de inzet van de betrokke nen. 'leder kind wordt twee keer per jaar gecon troleerd, er valt bijna niemand tussen wal en schip. En zelfs vanuit het consul tatiebureau krijgen de tandartsen 60 procent van de tweejarigen te Van Barneveld noemt het een unieke situatie: 'Alle kinderen twee keer per jaar op controle, dat zie je nergens anders.' En een onderzoeksrapport van TNO uit 2006 onderstreept dit. Landelijk was de verzorgingsgraad in de thuispraktijk 48 procent. Op Texel was dit, met de dental car, liefst 80 procent. Een pluim voor het bestuur, waar naast Van Barne veld en Wellens ook Harry Ran en Albert Hoven in zitten, wuift hij weg. Ondanks het creëren van plezie rige werkomstandigheden: 'Wij zijn onder de indruk van de tandartsen en de assistentes. Zij leverden zon der aarzelen een deel van hun loon in om zelfstandig een ochtend in de week voor de schoolbus te werken. En ook de assistentes zetten zich al jarenlang in voor de kinderen.' De verzelfstandiging van de tandartsen scheelde de Stichting in loonkosten en sociale lasten, waarmee geld vrijkwam voor de nieuwe tandarts wagen en bijscholing. In 2002 stond het er voor jeugdtand verzorging heel anders voor. Door bezuinigingen van de gemeente was de toekomst onzeker. De bezuini ging ging uiteindelijk niet door en een werkgroep ging van start om te onderzoeken op welke wijze de toekomst het meest rooskleurig zou zijn en hoe dit effectief georgani seerd kon worden. Dit leidde tot de oprichting van de Stichting Jeugd tandverzorging Texel. In deze club zaten geen leden van het college van b en w meer, wel vier gedre ven mannen op leeftijd met een missie voor gezonde (melk)gebitjes. De combinatie van de heren in het bestuur bleek een juiste. Zo brengt oud-tandarts Wellens naast kennis ook een groot netwerk in, waar jaarlijks leuke en leerzame lezin gen of cursussen uit voortkomen. 'Oud-collega's en vrienden komen de tandartsen graag een lezing op maat aan te bieden. Dat is toch de magie van het eiland!', legt Wel lens uit. De cursus of lezing wordt Beide zijn volgens Wellens gelukt, drinken de kinderen 's ochtends al vaak aangeboden, .zeker wanneer Vooral de individuele aanpak is op frisdrank. Hier moeien ouders zich er een verblijf op Texel tegenover staat. Hoven brengt als schooldi recteur vaak de opvoedkundige rol van ouders naar voren, bijvoorbeeld als het om snoepen gaat. Voor het bijeenbrengen van de vier heren was Maarten Jeroen de Boer van B&B Van der Vis en De Boer Accoun tants verantwoordelijk. Gezamenlijk hebben zij zich de afgelopen jaren ingezet voor betere werkomstan digheden en de verbetering van de gebitskwaliteit. Door tijdige signalering en door ouders te betrekken bij bijvoorbeeld poetsgedrag is het resultaat beter en goedkoper dan alleen gaatjes behandelen.' En poetsgedrag blijkt onveranderlijk belangrijk. Maar dat alleen is niet voldoende. 'Vroeger was twee keer poetsen en een fluorbehandeling zo af en toe heel wat. Nu wordt er meer gesnoept en Roel Witte op de stoel is volgens Wil Oudhuis een Ideale patiënt. lange termijn effectiever. 'Je behan- wel bewust van zijn en het poets- delt een kind nu preventief en op snoep-, en eetgedrag op aanpas- maat waardoor je er op tijd bij bent. sen. Twee keer poetsen terwijl er zeven keer gegeten of gesnoept wordt, is dan niet in ver houding' Toch gaat het vrij goed met de Texelse melk gebitjes. Kinde ren maken op een speelse manier ken nis met de tandarts en daardoor is min der angst. Bijvoorbeeld door eerst een teddybeer in de stoel te zetten en daarna het kind. Als een kind voor het eerst in de tandartsbus komt, komt het regelmatig voor dat er alleen gepraat wordt en dat het kind in de stoel gaat zitten. 'Veel verder dan snel in de mond kijken komen de tandartsen niet, maar dat is dan ook niet belangrijk. De eerste ervaring met de tandarts is niet ver velend.' Preventief behandelen kun je niet letterlijk genoeg nemen, dachten ze bij de Stichting. Sinds vorig jaar kunnen kinderen van twee jaar via het consultatiebureau worden door verwezen voor een eerste kennis making met de tandarts. In een jaar tijd heeft 60 procent van de tweeja rigen inmiddels op de tandartsstoel gezeten. Prinsessenkies Dat trucjes helpen, beaamt tandarts assistente Marja Kooij op vrijdagoch tend in de dental car in Oosterend: 'Een slaapmiddeltje voor de kies is toch veel minder eng dan een injec tie? Of als we een metalen kroontje plaatsen, hebben we het over een prinsessenkies; dat wil toch ieder meisje!' Tandarts Wil Oudhuis gaat glimlachend zijn weekend tegemoet. Hij heeft vanmorgen naar eigen zeg gen een overwinning geboekt op een kind met behoorlijke tandarts angst. 'Als je uiteindelijk toch in zijn mond mag kijken en alles doet wat je wilde doen, dan kun je er de hele ochtend tegenaan!' Angst voor de tandarts is Roel Witte (9) echter vreemd. Vol trots laat hij zijn stralend witte gebit zien. Hij moet volgende week terugkomen voor een vulling, maar daar ziet hij niet tegenop. Hij krijgt tenslotte een 'deftige behan deling'. Kooij en Oudhuis zijn beide tevreden over de werkwijze van de Stichting. Ze voelen zich gesteund door het bestuur, klachten worden serieus genomen en bijscholing is op maat. De bus is bovendien een prima werkplek. 'De jeugdtandzorg valt of staat met een goed bestuur', besluit Oudhuis. de gemeenteraad Raadslid Rob Heijman (GL) tijdens zijn afcheid Heijman: communicatie moet beter Bij zijn afscheid van de gemeente raad heeft Rob Heijman (GL) gepleit voor een betere communicatie tus sen college en gemeenteraad: 'Dat moet gewoon beter.' Zijn kritiek betrof vooral de informatieverstrek king van b en w aan de politici. Heijman greep zijn slotwoord aan om jonge Texelaars op te roepen in de politiek te gaan. 'De raad moet verjongen en heeft je nodig.' Heij man, die wegens zijn werk op zee vertrekt maar mef uitsloot ooit terug te keren in de raad, werd dinsdag avond opgevolgd door oud-raads lid en oud-wethouder Rikus Kieft. Burgemeester Geldorp memoreerde onder meer de soms wat filosofisch getinte inbreng van Heijman. De gemeenteraad is teruggeko men op het besluit om de Wel standscommissie helemaal af te schaffen. (Ver)bouwplannen aan karakteristieke boerderijen, pol derhuisjes en arbeiderswoning lopen alsnog via de welstands commissie. Wel zijn grote delen van Texel welstandvrij. Op 19 september 2006 besloot de raad uit oogpunt van deregulering de Welstandscommissie af te schaf fen. Deze commissie, adviseert de gemeente over de vraag of het bouwwerk voldoet aan de eisen voor welstand. De raad wilde de welstand aan minder regels bin den en een zogeheten baliebouw vergunning invoeren, naar voor beeld van de gemeente Boekei. Maar tijdens een brainstormavond met leden van het college van b en w, raadsleden en ambtenaren op 5 oktober 2006 over uitvoering van de motie, kwam de wens naar ikenlng 12.08.86.308 voren dat de kernkwaliteiten niet in het geding mogen komen en dat daarvoor een meer 'geobjectiveerde vorm van welstand' nodig blijft. Er werd een onderscheid gemaakt tus sen gebieden (delen van dorpen en bijvoorbeeld de polders) en gebou wen die vrij zijn van welstand, maar dat bijvoorbeeld de Hogeberg en monumentale gebouwen wel onder de welstandseisen vallen. In de nieuwe welstandsnota is de regelgeving aanzienlijk vereenvou digd, maar volgens CDA'er Mar- tijn Eelman gaat dat nog niet ver genoeg. De genoemde dakhelling voor vissershuisjes moest er wat hem betreft weer uit. Hij noemde de nota 'betuttelend' en repte over het instandhouden van de bureaucratie. Maar een meerderheid van de raad ging akkoord met het concept van de welstandsnota. Opbrengst inzameling De inzameling van kleding en schoe nen door Rotaryclub Texel heeft in totaal 17.880 kilo opgeleverd. Een record, want niet eerder leverde een inzameling zoveel op. Het bedrijf Midtex in Middenmeer betaalt voor de partij 24 cent per kilo. De bruto opbrengst is dus bijna 4.300,- ten bate van diverse goede doelen, zoals het Tesselhuus. Gemeente betaalt bouwrijp maken grond Skeve Huze Stichting Woontij hoeft aan de gemeente geen kosten te vergoe den voor het bouwrijp maken van de grond voor de zogeheten Skeve Huze aan de Pontweg (€79.400,- bij Den Burg. De raad ziet het project voor woningen voor Texe laars die wegens overlast niet in een reguliere buurt passen, als een maatschappelijke verantwoordelijk heid voor de gemeente. In de tij delijke units kunnen zes mensen worden ondergebracht. Het is de bedoeling dat de eerste bewoner er in december kan intrekken Stomavereniging De Nederlandse Stomavereniging 'Harry Bacon' houdt woensdag 12 november een informatiemiddag in het Gemini Ziekenhuis. Cor Steenvoorden, stoma- en wond- consulent, verzorgt een inleiding over het darmstoma en mogelijke complicaties en er zijn leerlingen verpleegkunde van het ROC aan wezig om in contact te komen met ervaringsdeskundigen. Daarnaast is er gelegenheid met lotgenoten te spreken en de informatiestands te bezoeken. De bijeenkomst wordt gehouden in de zuster Kueterzaal en duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Deelname is gratis, aanmelden kan tot maandag 10 november bij Wim Maters (e- mailadres w.maters@quicknet.nl) en bij het Patiëntenservicebureau, tel. 0223-696346. Themaochtend over kanker In de Koploper aan de Prins Hen driklaan in Den Helder wordt don derdag 20 november een voor lichtingsochtend gehouden over 'vermoeidheid en kanker'. De bij eenkomst is bedoeld voor men sen met kanker en hun naasten. Joke de Wit, oncologie-wijkver- pleegkundige van Omring, houdt een inleiding, waarna er gelegenheid is tot het stellen van vragen. Ook is er gelegenheid ervaringen te delen met lotgenoten. De bijeenkomst, die van 10.00 tot 12.00 uur duurt, wordt begeleid door Joke de Wit en Marijke Geerse, medisch maat schappelijk werker in het Gemini Ziekenhuis. Voor het doorgaan Van de bijeen komst is een minimum van acht deelnemers vereist. Aanmelden kan bij het Patientenservicebureau van het Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-69 63 46, e-mailadres psb@gemini-zie- kenhuis.nl.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5