Fris Bloed wint 28ste Wampex met straatlengte voorsprong 'Met kompas aardig een parcours kunnen bepalen' TEXELSE 7 COURANT Eerste overwinning voor De Mareis Nederlaag voor heren Tevoko DINSDAG 4 NOVEMBER 2008 Het herenteam van basketbalver eniging De Mareis heeft zaterdag op Wieringen de eerste overwin ning van het seizoen geboekt. In een wedstrijd die vooral in de tweede helft spannend was, werd het 75-67 voor De Mareis. Wiringherlant, een goed samen werkend team met een paar goede schutters, zette De Mareis al vanaf het begin onder druk. Desondanks ging de score het eerste kwart gelijk op, vooral door het sterke centerwerk van Nico Kikkert en de steals van de' meer ervaren en snelle Erik Heijenk en Sebastiaan Gremmen. In het tweede kwart zette Wiring herlant De Mareis meer onder druk, wat leidde tot geslaagde afstand schoten en lay-ups. Hierdoor liep de score uit met zes punten. De aanval van De Mareis was te gehaast en te ongecontroleerd om tot scoren te komen. De ommekeer kwam in het derde kwart. Meer rust leidde tot betere passes en meer punten. De acties van Chris Schlepers zorg den voor meer ruimte, wat aansloot op het scorend vermogen van Nico Kikkert. Ook het vierde kwart was spannend, tot de eindelijk ontke tende Pieter Dogger de zege vei lig stelde. De eerste overwinning van het seizoen was niet zwaar bevochten of geflatteerd, maar welverdiend. Scores: Nico kikkert (27), Pieter Dogger (14), Chris Schlepers (12), Erik Heijenk (9), Ruud Verstraaten (7), Sebastiaan Gremmen (4) en Wesley Bosma (2). Eerste prijs voor Van Rossum du Chatel Vijf turnsters uit de vierde en vijfde divisie van GV Texel deden zaterdag in Winkel mee aan de eerste competitiewedstrijd van het seizoen, georganiseerd door SV Sparta. Ondanks dat ze bij de vloeroefening een onderdeel vergat, wat haar een punt aftrek kostte, behaalde Willemijn van Rossum du Chatel met 34,15 pun ten een eerste plaats. Voor Willemijn van Rossum du Cha tel was het overigens de op een na laatste wedstrijd voor GVT; zij ver huist later dit jaar naar de overkant. Glaire Smits (8 jaar, instapdivisie 4), die zich tijdens de oefeningen goed wist te beheersen, werd tijdens de wedstrijd door zenuwen geplaagd. Desondanks behaalde ze met 31,22 punten een zesde plaats in een veld van vijftien deelnemers. Dani elle Polderman, die vorig seizoen door een gebroken onderarm niet aan trainingen en wedstrijden kon deelnemen, liet mooie oefeningen zien en behaalde met veel zelfver trouwen 30,65 punten en een 14de plaats. De verwachtingen voor Eva van der Velde waren hoog gespan nen. Doordat echter het resultaat van vloeroefening en sprong enigs zins tegenviel, kwam ze niet verder dan een zesde plaats (31,95 pun ten). Ook Celina Veenstra werkte met weinig spanning, waardoor haar oefeningen niet altijd even mooi overkwamen. Dit resulteerde in een negende plaats (27,45 punten). Op 14 maart mogen deze deelne mers in Heerhugowaard hun kun nen tonen in de tweede competi tiewedstrijd voor de vieïde en vijfde divisie. Na een even verdiende als onver wachte nederlaag tegen Ardea 3 is het herenteam van volleybal vereniging Tevoko in een lichte crisis geraakt. Door dit verlies (1 -3) zakt het team naar de voor laatste plaats van de ranglijst. Of het aan de voorbereiding lag (de tegenstander uit Heerhugowaard had de boot gemist en verscheen dus een uur later) of doordat enkele spelers ook al hadden meegespeeld met het tweede team, of misschien doordat er moest worden uitgewe ken naar het 'vreemde' veld 2, feit was dat Tevoko niet al te gecon centreerd en geïnspireerd aan de wedstrijd begon. Het was doordat Ardea de reis nog in de benen had zitten dat Tevoko in de eer ste set een ruime voorsprong nam. Maar halverwege de set dienden de eerste onheilstekenen zich al aan. Ardea zette de schroom van zich af en begon te scoren, waardoor het de eerste set met 22-25 naar zich toe haalde. Ook in de tweede set speelde Tevoko niet voor wat het waard was en met name de verde diging kwam regelmatig een stap te laat. Hierdoor werd ook de tweede set verloren (24-26). Pas in de derde set leverde Tevoko enige strijd, hoe wel ook nu slap werd verdedigd. Desondanks werd deze set met 26-24 gewonnen. Terwijl de trouwe fans dachten dat zich hiermee de ommekeer aftekende, bleef Tevoko slap verdedigen. Door een enorm aantal persoonlijke fouten werd de laatste set kansloos verloren met 15-25. Hoewel Tevoko zich na de promotie optimistisch toonde over de over levingskansen in deze divisie, is nu wel duidelijk dat het zonder strijd en bezieling een zwaar jaar gaat worden. Met dit in het achterhoofd gaat Tevoko zaterdag een pittige wedstrijd tegemoet tegen Dinto fn Warmenhuizen. Tessel wint Met zes vissen, met een gezamenlij ke lengte van 151 centimeter, heeft Nico Tessel zaterdag bij de asfalt- molen de vijfde -wedstrijd van de winterserie van Sportvisclub Texel gewonnen. Poul Verhagen eindigde met één vis (22 cm) op de tweede plaats. De andere deelnemers gin gen met lege emmers naar huis. De grote verschillen in de uitsla gen ontstonden doordat de hengel ver uitgegooid moest worden, een techniek waar vooral Tessel goed in blijkt te zijn. De volgende wedstrijd wordt zater dag 15 november gehouden, ook bij de asfaltmolen. Deze begint om 18.00 uur. Frans Witte wint libre De eerste periode libre van bil jartvereniging De Buureton, werd verrassend gewonnen door Frans II Witte. Zijn naamgenoot Frans I Witte werd eerste bij het bandstoten. Bij seniorenbiljartvereniging De Buureton, die oniangs dertig jaar bestond, wordt dit seizoen voor het eerst de spelsoort bandstoten beoefend. Dit mede omdat deze spelsoort ook bij het Texels kam pioenschap wordt gespeeld. Het is de bedoeling naast twee of drie periodes libre ook periodes band stoten te spelen. De reacties van de deelnemers, van wie sommigen niet eerder het bandstoten beoefenden, zijn positief. De tweede plaats wordt ingenomen door Thijs Smit, Bart Siemeling en Ed Moojen delen de derde plaats. Biljartclub De Buureton begon der tig jaar geleden op de Burgwal en verhuisde later naar Sint Jan aan de Molenstraat, waar op twee tafels werd gespeeld In 2003 werd verhuisd naar de Beatrixlaan, waar de vereniging de beschikking heeft over drie nieuwe kleine wedstrijd tafels. Jaap Koomen is de enige speler die al vanaf het begin lid is. Erna's workshops Appels zijn geplukt, schapenwol gewassen en andere voorbereidin gen zijn getroffen voor de work shops die Erna en Marleen Tromp de komende maanden houden. Het programma omvat het maken van een herdersster tot een adventskandelaar en van een drui- venstok tot een tafelboog. De workshops zijn wekelijks op dinsdag en donderdagavond en voor kinderen op woensdagmid- VERVOLG VAN PAGINA 1 dag Het is aan de voet van de Hogeberg een seizoen met een zilveren randje, want de Bewaar plaats bestaat op 1 januari 25 jaar. Opgave via telefoonnummer 321749. Toeristenbelasting Robbers benadrukt dat het maxi mum van vijf nachten niet willekeu rig is gekozen. 'Dat is de kritische grens en van belang voor het sociale aspect van de maatregel. Als je het opschaalt naar zeven nachten, is dat effect verloren.' 'Absolute voor waarde' van de logiesverstrekkers is dat de meeropbrengst toevloeit naar het toeristisch investerings fonds en dat de onafhankelijkheid en de transparantie van de stich ting (Stift) die het geld beheert, is gegarandeerd. Het moet voorlopig bij deze rigoureuze verhoging blij ven, zodat gast en logiesverstrek- ker voorlopig weten waar ze aan toe zijn. Grote voordeel van de door TVL voorgestelde aanpassing van de toeristenbelasting is volgens inte rim-voorzitter Iwan Groothuis de sociale component van de maat regel. 'Het zijn vaak gezinnen met kinderen die langer verblijven. Die moeten doorgaans beter op hun bestedingen letten dan gasten die voor een paar dagen komen.' Rob bers: 'De groep die kort verblijft, doet dat vaak in hotels en geeft toch al behoorlijk wat uit, zodat die paar kwartjes extra het ver schil niet meer maken.' De Groot: 'Belangrijk voordeel is dat langer verblijven wordt beloond. De verho ging is goed te verdedigen, omdat het ten goede komt aan toeristisch Texel. Want we moeten er rekening mee houden dat de gemeente de komende jaren niet veel vet op de botten heeft en de kans bestaat dat die weinig mogelijkheden heeft voor investeringen die zich niet direct terugverdienen.' Het voorstel leidde donderdagavond wel tot kritische opmerkingen, maar een grote meer derheid van de aanwezige logies verstrekkers schaarde zich erachter. Robbers: 'Ook de hotels staan hier vierkant achter. Ze beseffen dat als we hierdoor een stevige en stabiele basis kunnen toevoegen aan het Toeristisch InvesteriQgsfonds, dat de meeropbrengst in de toeristische kwaliteit wordt gestoken, En dat komt ten goede aan ons allemaal.' Robbers vraagt de raad om het besluit over de toeristenbelasting uit de begrotingsvergadering van volgende week week te halen en uit te steilen tot de raadsvergadering van dinsdag 2 december. VERVOLG VAN PAGINA 1 Gotland Bakker en de zijnen zouden deel uitmaken van een gezelschap van twintig Texelaars, onder meer uit het onderwijs, die dit weekend zijn afgereisd naar Gotland, een eiland tussen Zweden en Finland van 125 bij 55 kilometer met circa 60.000 bewoners. Gotland heeft de ambitie om in 2025 volledig duurzaam in de eigen energiebehoefte te voorzien en het principe van duurzaamheid ook in het onderwijs door te voe ren. Momenteel wordt twintig pro cent van de behoefte opgewekt met behulp van windmolens, biomassa en zonne-energie. Maandagmorgen werden de Texelaars bijgepraat over de doelstellingen in het gemeente huis van Gotland. Tevens werd een bezoek gebracht aan een hotel dat warmte opwekt uit zonne-energie en via houtverwarming. Joop Rommets een beetje meezitten', vertelt Jim- mink bescheiden. 'Maar het was ook deels de kennis van Menno, die een kompas bij zich had en daarmee aardig een parcours kon bepalen. We hebben het aardig droog gehouden. Sommige deelnemers liepen tot hun middel in het water, wij hadden alleen natte voeten.' In het derde blok, dat zich in Eierland afspeelde, kregen Jimmink en de zijnen ook met tegenslag te maken. Eerst situeerden ze de Overtoom aan de Hollandseweg, waardoor ze kilo meters omreden. Even later meenden ze hun scorekaart kwijt te zijn en fiets ten ze terug, om te ontdekken dat de kaart gewoon in hun bagage zat. Hoewel ook het vierde blok - tussen Oudeschild en Den Burg - niet hele maal vlekkeloos verliep, slaagde geen enkele groep er in veel dichterbij te komen, zodat aan de finish in mane ge Akenburg de eerste prijs wachtte. Een grote verrassing was dat met. Samen met Rien Brouwer eindig den Jimmink en de broers Goënga de afgelopen jaren respectievelijk als eerste, tweede en derde. En hoewel Hemelrijk pas voor de tweede keer meedeed en Jimmink ook pas aan zijn vierde keer toe was, behoren de Goënga's tot de ervaren rotten. Dat de 28ste editie van de Weekend Amphibische Expeditie erg moeilijk was, wordt betwist. 'Het was zwaar en koud. Zelf had ik te weinig kleding mee', meent Jimmink. Maar Ed Witte - die een team vormde met Ewout Riteco, Udo Visser en Nico Barhorst en op de zesde plaats eindigde - vond het allemaal wel meevallen. 'Ik kan me voorstellen dat iemand die voor het eerst meedeed het erg zwaar vond. Maar wat mij betreft was dit gewoon Wampex. Wij reden allevier op een mountainbike en daarmee reden we in een waaiertje. Dat ging erg lekker. Veel beter dan op een tan dem, denk ik.' Jimmink en Witte waren het er wel over eens dat de opdracht bij de Oos- terkolk (nabij de Zaandammerdijk) tot de onaangenaamste behoorde. 'Je moest een stuk door het spaarbek ken lopen om letters te verzamelen die een tekst vormden. Dat was ijs koud. Veel kouder dan het zeewa ter bij Ceres, waar we een kijkdoos moesten maken.' De organisatoren kijken tevreden terug op het evenement. 'Opvallend is dat de verjonging zich verder voortzet. De jeugd heeft misschien de naam in het café te zitten en bier te drinken, maar er zijn er ook die de Wampex kennelijk een uitdaging vinden en dat zelf willen ondergaan', vertelt André van der Vliet. Met genoegen wijst hij op de winnaars van de tweede prijs, Uitslag: I .Otto Goënga, Niels Jimmink, Jeroen Hemel rijk en Menno Goénga, 634 punten; 2.Thera Tjepkema, Dennis Eelman, Wim-Piet Eelman en Pauline Tjepkema, 570; 3.Simone Betsema. John Daalder. Erwin Broersma en Didy Boer- horst, 568; 4.PeterJan Geus, Koos Tjepkema, Piet Koolman en Rick Siersma, 560; ö.Wilfned Vendel, Richard Koopman, Richard Bijpost en Ronald Kuijper, 551; 6.Ewout Riteco. Udo Vis ser, Ed Witte en Nico Barhorst, 540; 7.Esther Duinker, Marcel Witte, Ronno Honingh en Eldin Honingh. 530; 8.Marianne Langeveld, Laura Tjepkema, Morten Eschweller en Dorian van Rijsselberghe, 520; 9.Daan van Sijp, Walter Oskam, Toine Kersten en Sebastiaan de Graat. 503; 10.Peter Visch, Jelte van der Kooi, Erik Wit te en Ricardo de Graaf, 501; 11.Marijke Stark, Erna Kuip, René Mahieu en Loek van Vliet, 493, 12.Cobie Bremer, Sandra Bremer. Ilse Pastoor en Wouter van Strien, 481; 13.Steven van Vliet, Ruben van Vliet, Wlm Rldderinkhof en Koen van der Meer. 470; 14.Lucas Tijssen, Kees Groe- newoud, Leo van der Vaart en Lard Piasmans, 463; 15-Marjan Hogerheijde, Marjan Nicolay, Lianne Blauw en Jeannette Zijm, 462; 16-Gerda van Vliet, Jeske Mak, Bernard Wolf en Cor- rien Duin, 455, 17,Wally van Beek, Annemiek van Beek, Ineke Mulder en Nanning Kikkert, 444; 18,Susan Schiphorst, Diana Kooiman, Fia Kooiman en Rita Heethuis, 441; 19.Anne- Marie Kortenhoeven, Karin Guldemond, Tryn- tsje Postma en Gea van Gijssel, 433; 20.Arjen van Maldegem, Thomas Buis, Joost Broekman en Dave Pastoor, 432; 21.Mark Slot, Bo de Wit. Bart Eelman en Matthijs de Lugt, 432; 22.Nico Zoetelief, Remco Nagtegaal, Ramona Banda en José de Bloois, 419; 23.Jeroen Huizinga, B. Joseph. P. Pronk en R Keijzer, 408; 24 Kasper van Kraay, Kees Roeper, Herman Ploeger en Jos van Schie, 400; 25.Mariëtte Smit, Louise van der Sluis, Rina Daalder en Rose Goslinga, 397; 26.Brigit Oskam, Mick van der Steeg, Alise van Heerwaarde en Elske van Raaphorst. 396; 27.Lucie Burgman, Rianne Broekman, Noor Duin en Fenneke Lap. 393; 28.Patricia Mosk. Samantha Mosk. Debby Sangers en Jorian Ploegman, 388; 29.Wolbert Poelmann, Dennis Eelman, Robert-Jan Graaf en Hans Vlaming. 387; 30.Hidde Nijdam, Gerben Polman, Jelle Lap en Wouter Kuipers, 377; 31 .Jacco Boersen. Pauline van der Star, Nienke Daalder en Marcel Gleles, 365; 32.Jacobien Mantje. Caroline van der Vis, Marleen Keyser en Olga Bruin, 335; 33.Clementine de Wit, Auke Rienstra, Twan van Nuland en Martin Wiggers, 280. Met een straatlengte voorsprong hebben de broers Otto en Menno Goënga, Niels Jimmink en Jeroen Hemelrijk de 28ste Wampex gewonnen. Al in het tweede van vier blokken, dat zich in de eerste uren van de zaterdag afspeelde, sloegen ze een beslissend gat, door in de pikdonkere Geul aan de hand van een kaartje van Google Earth zonder veel problemen alle posten te vinden en de bijbeho rende opdrachten uit te voeren. Lachende winnaars: Menno Goënga, Jeroen Hemelrijk, Niels Jimmink en Otto Goënga. iw, wel erg leuk: in kano's De Schans rond. (Foto Ben Koning) Rond de Jan Klaassenberg of Kampeersnol moest een kruistocht worden gelopen. Hoewel het viertal - dat zichzelf 'Fris Bloed' noemde - bekend staat als goede wielrenners, werd de basis voor de zege dus gelegd in een typisch loopblok. 'Dat was deels geluk. Sommige posten hadden een lampje bij zich en die waren goed te vinden. Maar anderen hadden niets en zaten verstopt in een duinpan netje. Om die te vinden, moet het een groep waarin ouders en kinderen samen meededen. Opvallend vindt Van der Vliet het verder dat de inbreng van het aantal vrouwen opnieuw is toegenomen en dit jaar op 43 procent lag. Jammer was dat drie groepen op het laatste moment afhaakten en de reservegroep andere verplichtingen had, waardoor 'slechts' 33 viertallen van start gingen. Nieuw ten slotte was dat de Wam- pexers in gele en rode hesjes rond reden. 'Dat was om ze beter zicht baar te maken in het eerste blok in het centrum van Den Burg én voor het verkeersexamen in Oudeschild. Maar ze hielden ze bijna allemaal de hele Wampex aan en dat was voor de herkenbaarheid en de veiligheid erg goed. Dat hun groepsnummer erop stond, was ook erg gemakkelijk voor de posten. Het zou best kun nen dat we daar volgend jaar mee doorgaan.' De skelterrace op de autocrossbaan was erg vermoeiend, vonden veel deelnemers. (Foto Joop Rommets/Beeiobonk Texel) Ludiek: een straatje leggen bij paal 12.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7