Kikkert terug naar strandexploitant Makers sumwing bezig met vervolg Energy Ball rotonde stuk na harde wind Sluiting 'sekswinkel' voer landelijk media Cjroen "wartrjexels in het harL, 'Texel moet meest gastvrije eiland ter wereld worden' Opnieuw heibel over strandnota 'Geen belang bij hotel bij nieuwbouw De Akker' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12324 DINSDAG 11 NOVEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Hostmanship is het antwoord op de vraag hoe we onze gasten op het eiland het gevoel kunnen geven dat ze hier superwelkom zijn', zegt VW-directeur Wouter de Waal. 'Hostmanship maakt het verschil. Het gaat veel verder dan een cursus om gasten net jes welkom te heten en beleefd zijn', vertelt Robert Guijt, adjunct directeur van Koninklijk Theater Carré. Guijt heeft recht van spreken, want Carré won onlangs de Welcome Award in de categorie Museum/ Theater. Als het aan De Waal ligt, wint Texel straks de prijs voor het meest gastvrije eiland. Dat is dan ook het doel van het project Host manship, dat op Texel van start gaat. Een mentaliteit om te stre ven naar gastvrijheid, waarvan de initiatiefnemers hopen dat die zich 'tot in de haarvaten van de Texelse samenleving zal wortelen'. Hostmanship of gastvrijheid als instrument om klanten of gasten aan je te binden, is een principe dat is uitgewerkt door de Zweed Jan Gunnarsson. Hij omschrijft het als 'de kunst om mensen zich wel kom te laten voelen'. 'Een kunst die iedereen kan leren, maar die geen kunstje is', zegt Alexander de Vries van Hostmanship Develop ment Group, de Nederlandse tak van deze internationale onderne ming. Die heeft zich, samen met een kopgroep van Texelse Ondernemers en de gemeente ten doel gesteld om met behulp van hostmanship Texel tot het meest gastvrije eiland te maken.' Meer over hostmanship op pagina 6. Wethouder Nico Kikkert moet opnieuw overleg voeren met strandexploitanten over wat zij aan bebouwing op het strand hebben staan. Dat bepaalde een meerderheid in de raadscommis sie Grondgebied gisteravond na stevige kritiek van diverse exploi tanten op een zogeheten nul meting die de gemeente op het strand heeft uitgevoerd. In de nul-meting, gedaan in opdracht van de raad, staat per strandslag wat de huidige situatie is, wat de gewenste situatie volgens de strandnota is, wat de ondernemers willen en wat er de komende jaren gedaan moet worden. Ondernemers van paal 9, paal 15, paal 17, paal 21 en paal 28 reageerden gister avond boos op de meting. Ze waren het oneens met de beschrijvingen van de 'gewenste situaties' en er was boosheid over plannen van de gemeente om onderhuur vanaf 31 december 2012 te beëindigen. De 'gewenste situaties' komen er volgens Jacomien Bas (paal 15) en Renê Jager (paal 9) in hun gevallen op neer dat ze een strandpaviljoen voor een kiosk moeten inleveren, terwijl beiden volgens het huidige bestemmingsplan Buitengebied twee paviljoens mogen hebben. Met name voor De Jager betekent het een beperking van zijn bedrijf omdat uitbreiding van het paviljoen in de duinen er van geen kanten meer inzit. De overgang van het klei nere paviljoen op het strand bete kent dat hij zijn terras daar moet inleveren. Lees verder op pagina 6 De makers van de sumwing willen volgend jaar testen met pulsvisse rij uitvoeren. Ze hebben daarvoor een subsidieaanvraag ingediend bij het Visserij Innovatie Platform en willen ook zelf in de nieuwe testen investeren. Het gaat om een vervolg op de experimenten die de afgelopen maanden met de sumwing zijn gehouden. Volgens ontwerper Harmen Klein Woolthuis van HFK Engeering uit Baarn kan op basis van die proe ven de draagvleugel als 'klaar' wor den beschouwd. Dan gaat het om de aangepaste versie waarmee de TX36 van de familie Van der Vis sinds augustus diverse weken heeft gevaren. De aangepaste versie is een vervolg op een eerste variant die niet functioneerde omdat hij kromtrok en daardoor niet in balans Terwijl u dit Leest STAAN WIJ VOOR UW Deur te zingen boven de bodem zweefde. In week 41 en 43 werd voor het laatst getest door de TX36 (met sumwing) en de TX38 van de familie Betsema (met reguliere boomkor). Dat gebeurde door onder toeziend oog van Wageningen IMARES bei de kotters onder dezelfde omstan digheden tegelijk te laten vissen. De resultaten daarvan waren de eerste week bemoedigend en de tweede week tegenvallend, maar er wordt getwijfeld of de meetresul taten daarvan goed zijn. De twijfel zit onder meer in het brandstof verbruik. De TX36 verbruikte in de tweede week 24,9 ton gasolie, ter wijl de TX38 slechts 1,7 ton meer nodig had. In de eerste week was het verschil nog 6,5 ton in het voor deel van de TX36. Volgens Klein Woolthuis laten meet gegevens over de langere termijn zien dat bij vissen met de sumwing per week gemiddeld 3 tot 4 ton minder gasolie wordt verbruikt. 'Dat is toch tweeduizend euro die je in je achterzak kunt steken.' De TX36 en TX38 vingen tijdens de twee testwe- ken nagenoeg gelijke hoeveelheden vis. 'Op 7000 kilo schol was er een verschil van 6 kilo. Alleen de tong en de tarbot waren bij de TX36 min der dan bij de TX38.' Volgens Klein Woolthuis was het week later weer anders. 'Toen ging de TX36 terug naar zijn eigen bestek en werd er meer gevangen dan in de weken met de TX38. Twee weken is eigen lijk tekort om te testen.' De twee weken waren het laatste onderdeel van een testtraject waar voor het Visserij Innovatie Platform in juli subsidie had verleend. De TX36 is na de testweken doorge gaan met de sumwing. Ook de TX38 is overgestapt. Lees verder op pagina 3 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg TEXELSE--'COURANT gna Zgn-J'"/!ha Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Duurzaam Gotland Een cementfabriek waar elektrici teit wordt gewonnen uit warmte, winning van biogas uit rioolslib en suikerbieten en verwarming van hui zen met behulp van een duurzaam verwarmde warmwaterleiding. Pagina 3 Rode hoeden Ze kwamen vanuit heel Nederland voor de vierde Nationale Conventie van de Nederlandse Red Hat Soci ety. Gastvrouw was Queen Linda Rose van de Helderse 'chapter' Rode Hoeden aan Zee. Via een uitgekiend reisschema ontmoetten de vrouwen elkaar in Alkmaar. Texel was ook van de partij. Pagina 3 n Zorgverzekering Alle Texelaars met een inkomen tot 120 procent van het sociaal minimum kunnen gebruik maken van een extra voordelige zorgver zekering. De gemeente heeft die afgesloten bij De Friesland Zorgver zekeraar. Pagina 5 Texelaars missen tegelijk vliegtuig De Energy Ball op de rotonde van De Waal is in de nacht van zondag op maandag uit elkaar geklapt. Door een lasfout in de constructie en de harde wind helde de bol met daarin de kleine windmolen boven op de paal naar voren, waardoor hij aanliep en twee rotorbladen los raakten. Het ene blad kwam op de rotonde terecht, de ander in een weiland. De andere drie rotorbladen en de constructie zijn maandagochtend door medewerkers van de VEM omlaag gehaald. Te zien was dat de paal behoorlijk scheef was komen te staan. Volgens Peter van Ree, hoofd Gemeentewerken, wordt alles her steld onder garantie van het bedrijf (Home Energy) dat de Energy Ball leverde. Volgens hem was het een samenloop van omstandigheden dat de constructie kapot ging. 'In de windtunnel is er geen rekening mee gehouden dat de omstandigheden op Texel anders zijn.' De verlichting van de rotonde komt niet in het geding, omdat die ook op het lichtnet is aangesloten. De Waal- der rotonde kreeg sinds oktober stroom van de Energy Ball waardoor hij als zelfvoorzienend kon worden beschouwd. Medewerkers van de VEM haalden gisterochtend de restanten van de Energy Ball omlaag. (Foto Jeroen van HottumlBeelaOenk Texel) Kunst en vliegwerk vrijdagmid dag op het vliegveld van Stock holm. De vijfentwintig Texelaars die mee waren geweest naar Got land misten collectief het vlieg tuig naar Nederland waardoor ter plekke noodoplossingen moesten worden bedacht. Het ging mis doordat er nog geen uur speling zat tussen de aankomst van het vliegtuig van Gotland en het vertrek van het vliegtuig naar Schiphol. Toen de eerste Texelaars bij de balie in de vertrekhal kwamen, konden ze niet meer inchecken. Dat het misging, was opmerkelijk omdat de groep Texelaars die een jaar gele den een soortgelijke reis naar het Deense Samso maakten hetzelfde overkwam. Zij misten tot twee keer toe de boot en moesten ook nood oplossingen bedenken. Veel gebel met Texel en overleg aan de balie leidde ertoe dat de groep in drieën werd gesplitst. Elf Texe laars gingen mee met een vlieg tuig dat een paar uur later vertrok, het personeel van De Akker moest zich 's nachts om half vijf voor een volgende vlucht melden en acht Texelaars bleven een nachtje extra in Stockholm om zaterdagmiddag alsnog terug te vliegen. Telefoonstoring treft mediabureau Mediabureau Langeveld en de Rooy aan de Spinbaan in Den Burg is vanochtend vroeg getrof fen door een telefoonstoring. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog onduidelijk hoe lang dit ongemak zou gaan duren. Voor klanten en abonnees is het bedrijf in ieder geval te bereiken via e-mail (info@lenr.nl) en tijdelijk via tel. 06-10141638. Elly Verkaik tussen de DVD's, die naar eigen zeggen variëren 'van een regenbui tot zwaar onweer'. (Foto Genua vmmerman/Beeiaoank Texel) Alom verbazing, verontwaardi ging en veel landelijke publiciteit over de brief die Elly Verkaik vori ge week kreeg van de gemeente. Daarin staat dat ze haar erotiek- winkel uiterlijk 30 november moet sluiten. Volgens het college van b en w betreft het een sekswinkel en vol gens het bestemmingsplan is die verboden. Voor elke dag dat Verkaik haar zaak te lang open houdt, stelt de gemeente haar een dwangsom van €250,- in het vooruitzicht, tot een maximum van €7.500,-. Oud-Playboy hoofdredacteur Jan Heemskerk en Theun de Winter waren erbij toen Verkaik begin okto ber haar winkel met onder meer ero tische DVD's, lingerie, vibrators en andere seksspeeltjes openden. 'Een groot succes', zegt ze zelf. 'Het liep als een trein. Heel veel Texelaars waren dolgelukkig. Ik kreeg hier mensen van 16 tot 70 jaar. Ook een bejaard stel dat hier een vibrator kwam kopen. Blij dat ze niet meer naar Den Helder hoefden.' Onder haar bezoekers ook enkele amb tenaren van de gemeente, die een opnamerapport maakten. 'Ze heb ben foto's genomen en vonden het dat het er keurig netjes uit zag en dat het de uitstraling van een drogisterij had.' Desondanks kreeg ze vorige week bericht van de gemeente dat ze moet sluiten. De aanschrijving is gebaseerd op een besluit uit 2002, toen de raad het bestemmings plan Den Burg vaststelde. Daarin staat onder meer dat bordelen en sekswinkels niet zijn toegestaan. De raad oordeelde destijds dat het niet past bij het imago van het eiland. Verkaik laat het er niet bij zitten. Ze heeft bij de gemeente een ver weerschrift ingediend en gaat tegen het besluit in beroep. De landelijke media besteedden er volop aan dacht aan. 'We willen in Oosterend een duur zame basisschool bouwen, waarop we vernieuwend onderwijs willen geven. Maar we hebben er geen belang bij om een soort hotel bij de school te bouwen, als dat al zou mogen.' Aldus reageert Jan Bot, bestuursvoorzitter van de Stichting Kopwerk, op een kritische brief van de Werkgroep Dorpsontwikkeling Oosterend. In de brief aan de raad en het col lege van b en w spreekt Els Whyte namens de werkgroep haar veront rusting uit over een plan dat haar ter ore was gekomen om bij De Akker logeereenheden te bouwen. 'Deze zijn bedoeld voor overnach tingen door bijvoorbeeld deelnemers aan (zomercursussen.' De plannen zouden uit de doeken zijn gedaan op een ouderavond van De Akker op donderdag 30 oktober. Bot 'Het ver baast me dat wordt geappelleerd aan die avond en bij zo'n verhaal vraag ik me af of er door iedereen wel goed is geluisterd. Het enige dat we daar hebben besproken is de reden van de nieuwbouw. Dat de gemeente duur zaamheid hoog op de agenda heeft en dat wij daarbij aanhaken. Dat er op verzoek van het dorp een dorps ontwikkelingsplan voor de komende 25 tot 30 jaar wordt gemaakt om hui zen en bedrijven te kunnen bouwen, zodat het dorp vitaal blijft. Daarin kunnen wij een rol van betekenis spelen. We doen dus waar het dorp om heeft gevraagd. We willen voor de school een duurzaam concept neer leggen en we onderzoeken of we dat samen met de Daalderschool kunnen doen. En we kijken ook of we deze manier van onderwijs kunnen delen met andere scholen, bijvoorbeeld van de overkant. Maar dat betekent niet dat ze hier met bussen tegelijk naar toe komen. We werken de plannen stap voor stap uit, want je kunt niet alles tegelijk. We hebben nu gekeken of het past in het bestemmingsplan en de volgende fase is om te kijken hoe het past in de omgeving. Ik betwijfel of een hotel bij de school haalbaar is. Wat wel gaat lukken is om daar onderwijs neer te zetten dat heel vernieuwend is.' Wethouder Nico Kikkert: 'De school zou breed van opzet worden, ook geschikt voor kinderen van buitenaf. Als je dat wilt, dan moet je daar ook de voorzienin gen op afstemmen. Maar hoe je dat invult, dat moet allemaal nog worden bekeken.' Via de dorpskrant heeft Gea Koops, directeur van De Akker, Oosterenders uitgenodigd voor open discussieavonden. Ze hoopt dat deze meer oplevern dan 'alleen maar stel lingen betrekken'.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1