Frauduleuze praktijken op de planken Week lang geschiedenis rond Maritiem Museum TEXELSE 2 COURANT 'Wat is er, en wat moét je?' Concert en bal Vlaams Festival in muziekschool Voorstelling Klif 12 afgelast Wereldweekend in Stayokay oPIENie Agenda TES O DINSDAG 11 NOVEMBER 2008 Z, i.ou iv 'Een tang? Even kijken of ze er is...' De nonnen in het klooster hadden geen goed woord over voor Moeder-overste Braspen ning. Zaterdagavond gaf toneel vereniging 't Amateurtje de aftrap van het toneelseizoen met een klucht over het schrikbewind van een frauduleuze Moeder-overste. Het ontbrak de acteurs van 't Ama teurtje na de zomerstop niet aan energie. Vol overgave hadden ze zich op het kloosterleven en de rol van non of broeder gestort. Janka Daalder wist het publiek te over tuigen van haar moederlijke, doch wulpse rol van oudste non Bettine die zich ontfermde over de non in spé. Madeleine (Carola Schouw- stra). Jan Eelman kon zich uitleven in verschillende rollen. Vlugge grap pen, gekke gezichten en vreemde accenten rolden achter elkaar het podium over. Eelman speelde kar dinaal Koops, loodgieter, schilder en aannemer, en had daarmee de lachers op zijn hand. Klusjesman Gerrit Gerritsen sprak het publiek het meeste aan, al was het maar door het zuidelijke accent en een idiote pruik. Richard Eelman wist de dove broeder Helmus een aan doenlijk karakter te geven. Hij kwam met zijn guitige blik moeiteloos weg met eenvoudige grappen. Beide Eelmannen wisten het leven van de nonnen in het klooster op te vrolij ken, terwijl ze gebukt gingen onder de harde hand van Moeder-overste (Karin Gaasbeek). Gaasbeek greep de mogelijkheid aan een koele bitch neer te zetten en wekte zodoende weinig sympathie onder het publiek. De benjamin van het stel liet zich vooral opvrolijken door Gooitzen Kedde die in de rol van broeder Leonardo kinderlijk onhandig op de avances van Madeleine inging. Met haar naïeve houding, nerveuze gedraai en twee staartjes was ze al snel de lieveling van het publiek. Het leven in een klooster is zwaar als we de nonnen mogen geloven. Het was de laatste jaren 'zuunig' en dat zorgde voor veel groot en kleiner leed op het toneel. Voor non Bettine was het ontbreken van een degelijk korset het toppunt van armoede. Clementina (Jacomien Witte) had in geen tien jaar vlees gegeten en Ludwina (Lotte van der Belt) wist niet meer wat de kleur van kaas was. Dorothe (Wendy Eelman) pro beerde haar hachje te redden door een wit voetje te halen bij Moeder overste, maar kreeg voortdurend het deksel op haar neus. Bij iedere poging was de enige respons: 'Wat is er en wat moét je?' Voor Moeder overste bleek klagen een tweede natuur, en dat terwijl ze wekelijks een postpakketje toegestuurd kreeg met de sticker: 'Zeker niet bij de buren afgeven'. Ondertussen moes ten de nonnen zich over een stagi aire ontfermen die naast naïef ook niet volledig overtuigd was van het celibaat. Een brief van de kardinaal leek de nekslag te zijn voor het klooster en haar nonnen. In verband met finan ciële malaise werden twee kloosters samengevoegd waarmee de komst van een drietal broeders werd aan gekondigd. Dit bleek echter het keerpunt; er werd weer gelachen, geflirt én gestaakt. Onder de bezie lende leiding van broeder Theodo- rus (Henk Slikker) kwamen de non nen op voor hun rechten en namen ze het op tegen Moeder-overste, die als een kat in het nauw rare sprongen begon te maken. Toen de loodgieter/schilder/aannemer zich uiteindelijk ontpopte als kardinaal Koops en het kasboek van Moeder overste er op nasloeg, bleek dat veel van het kloostergeld op te gaan aan onvoorziene uitgaven (lees: kaviaar, champagne, zweepjes, lingerie en videoapparatuur). Moeder-overste vluchtte er vervolgens samen met oude vriend bisschop Machielsen (Ben Roest) vandoor, waarna in het klooster groot feest werd gevierd. Bingo In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland wordt donderdag 13 november vanaf 20.00 uur bingo gespeeld. Collecte MS Fonds Vrijwilligers van het MS Fonds gaan vanaf 17 november langs de deuren voor de jaarlijkse collecte. Het MS Fonds helpt mensen met multiple sclerose met voorlichting en coa ching en financiert wetenschappe lijk onderzoek naar de oorzaken en bestrijding van MS. Het fonds wijst erop dat het zelfs met vijfduizend vrijwilligers niet lukt alle voordeuren te bereiken. Mensen die de col lectant mislopen, kunnen een gift overmaken via giro 5057 te Maas sluis. Meer informatie is te vinden op www.msfonds.nl. Informatie over Strenderplekkie De Stichting Kinderopvang Den Helder-Texel en peuterspeelzaal De Bijenkorf houden donderdag 20 november een informatiebijeen komst over buitenschoolse opvang Strenderplekkie. Beide organisaties werken samen in deze opvang, waarvan sinds deze Mieke Smid maand gebruik gemaakt kan worden. De bijeenkomst wordt gehouden in dorpshuis De Bijenkorf en begint om 20.00 uur. Meer informatie is te vinden op www.kinderopvangdenhelder.nl en telefonisch te verkrijgen bij llonka Gmelich van de BSO Strenderplek kie, tel. 06-21466678 (op maandag, dinsdag en donderdag). Wiesje de Lange spreekt over Israël Journalist en schrijver Wiesje de Lange uit Jeruzalem spreekt maan dag 17 november vanaf 15.00 uur in gebouw De Poort aan de Ele- mert in Den Burg over haar nieuwe boek Erfdeel en oogappel, Israël in politiek en profetie. Na afloop van de lezing, die wordt georganiseerd door Christenen voor Israël, is er gelegenheid tot het stellen van vra gen. Ook zijn er producten uit Israël te koop. De toegang is gratis. In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool zijn zater dag 15 november verschillende presentaties te horen in het kader van het Vlaams weekend, inmid dels een begrip onder liefhebbers van folkmuziek. De presentaties zijn niet alleen bedoeld voor deelnemers aan het cursusweekend, maar ook voor- publiek toegankelijk. Van 19.30 tot in de kleine uurtjes worden concer ten gegeven door de docenten, de deelnemers en bekende bands als Lirio en B-boa. Het publiek kan zich vermaken met een bal-folk, waarbij muziek van viool, trekharmonica, draailier en doedelzak gedanst wordt. De passen - die in paren of groepen worden gedanst - zijn eenvoudig aan te leren. De drie muzikanten van de Belgische formatie B-boa zijn geziene gasten op internationale folkfestivals. Hun gevarieerde reper toire komt hoofdzakelijk uit Bretag- ne, Centraal-Frankrijk, Scandinavië en Ierland. De groep Lirio bestaat uit vier jonge muzikanten die eigenwijs met Franse, Vlaamse en Nederland se dansmelodieën aan de haal gaan en er een jazzy, energieke en swin gende draai aan geven. Ook deze groep is vaak te horen op festivals. Het programma bestaat zaterdag Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in en Helder wor den van woensdag 19 tot en met vrijdag 21 schietoefeningen gehou den. Afhankelijk van de weersom standigheden vinden deze dagelijks plaats van 9.00 tot 16.00 uur. Stayokay aan de Haffelder- weg biedt van 14 tot en met 16 november onderdak aan zeven tien gezinnen die in een moei lijke situatie verkeren. Tijdens dit Wereldweekend, waarbij Stayo kay samenwerkt met het Rode Kruis en Humanitas, logeren in het hele land 660 mensen in 14 hostels. Het Wereldweekend moet een onvergetelijke gebeurtenis worden. Van vrijdag 17.00 uur tot zondag 15.30 uur worden ouders en kin deren in de watten gelegd. Na het diner op vrijdagavond worden ken nismakingsspelletjes gespeeld. waarna een avondprogramma met dans en muziek volgt. Op zaterdag worden uiteenlopende activiteiten ontplooid, van knutselen en een fietstocht tot een bezoek aan Eco- mare en het Juttersmuseum. Zon dag wordt het weekend afgesloten met een kindercircus. Het weekend is bedoeld voor (eenouder)gezinnen met kinderen tot 12 jaar, die zijn .aangemeld door (jeugd)hulpverleningsinstanties zoals voedselbanken, thuiszorg en jeugdzorg De aanvragen zijn beoor deeld door het Nederlandse Rode Kruis en Humanitas. Voor de deel nemende gezinnen zijn geen kosten aan het weekend verbonden. onder meer uit een open podium van de cursisten (19.30 uur) en een docentenconcert (20.30 uur). Daarna volgen optredens van B-boa (21.00 uur) en Lirio (22.30 uur). Tussen deze twee optredens door kan het publiek genieten van een solo-optreden van Toon van Mierlo (trekzak). De toe gang bedraagt €7,50. Kerstmarkt Personen en instanties die vorig jaar een kraam hadden, zijn inmiddels aangeschreven. Ande ren die verzekerd willen zijn van een plaatsje op de kerstmarkt in Oosterend, kunnen zich tot 6 december aanmelden. De kerstmarkt in Oosterend wordt gehouden op zaterdag 13 decem ber, van 16.00 tot 20.00 uur. In de smalle straten rond de Maartenskerk kunnen de bezoekers zich weer ver gapen aan feestelijke kramen met artikelen in kerst- en cadeausfeer. Ook de inwendige mens komt volop aan zijn trekken. Er zijn kramen met erwtensoep, oliebollen, gebakken vis en natuurlijk glühwein. In de kerk, die vrij toegankelijk is, wordt kerstmuziek ten gehore gebracht. De markt duurt van 16.00 tot 20.00 In verband met ziekte van een van de hoofdrolspelers, gaat de voor stelling van Luider en Van Donse laar, die vrijdag 19 december in Klif 12 zou worden gegeven, niet door. Het theater biedt mensen die al kaartjes hadden besteld, keus uit vervangende voorstellingen. Klif 12 had dit jaar twee voorstel lingen van het succesvolle duo Lui der en Van Donselaar gepland, op donderdag 18 en vrijdag 19 decem ber. Maar al met het eerder dit jaar gehouden Broadway moest Elly Lui der in verband met een burnout afbericht doen. Samen met Johan Hoogeboom zette Elianne van Don selaar toen een alternatief program ma neer. Zij hebben nog geprobeerd dit om te bouwen naar een avond vullende voorstelling, maar dit is uit eindelijk niet gelukt. Klif 12 biedt mensen die al kaartjes uur, maar senioren en mensen die slecht ter been zijn, kunnen een uur tje eerder terecht. Speciaal voor hen is de markt tussen 15.00 en 16.00 uur geopend. Standhouders kunnen zich tot 6 december aanmelden bij Arno Koot, tel. 318283. hadden besteld voor een van de voorstellingen de mogelijkheid deze over te boeken Daartoe wordt keus geboden uit de voorstellingen van Roy Aernouts (21 november); An en Jan (13 februari); Lenny Kuhr Trio (22 februan); Ter bescherming van de jeugd en Vincent Geers (27 februari); Hetty Heyting (13 maart): Ernst van der Pasch (26 maart); Reijn en Goed (10 april). Eventueel is het ook moge lijk het geld voor de kaartjes terug te laten storten. Voor meer informatie: tel. 319633 of e-mailadres info@klif12.nl. Cursus ontspanning Bij de praktijk voor fysiotherapie en beweging aan de Wilhelminalaan in Den Burg gaat dinsdag 18 novem ber een cursus autogene training van start. In tien bijeenkomsten leren de deelnemers minder bezig te zijn met het verleden of de toekomst en meer oog te hebben voor de realiteit van het moment. De training ver groot de vitaliteit en vermindert pijn, stress en vermoeidheid. Deelname kost €150,-, inclusief werkmateriaal. Voor informatie en aanmeldingen: tel. 310204. Belofte 'De dader moet strenger gestraft. Wij zijn aan onze dierbare over ledene verschuldigd hiervoor te vechten. Wij hebben dat beloofd. En hier zwijgen wij stil. Maar toch, in alle respect voor het verdriet van nabestaanden komt bij mij de vraag naar boven: Is dat zo? En aan wie is het beloofd? Aan de overledene die daarin geen inspraak meer kan hebben? Die daar mogelijk zelfs anders over zou kunnen denken. Of aan jezelf, om wat voor reden dan ook? Gelukkig kan ik zeggen dat ik geen dierbare heb verloren door schuld of nalatigheid van een ander. Ik kan dus niet uit ervaring spreken en hoop dat dit zo blijft. Ik probeer mij het verdriet van de nabestaanden in te denken, het hele scala aan wanhoop, boos heid, behoefte aan gerechtigheid, aan wraak, de pijn, de leegte, de waaromvraag. Het is vreselijk. Heb ik het recht om hun gevecht voor een hogere straf te beoordelen of te veroordelen? Maar toch wringt het. Wie wordt er beter van en is de overledene, in dit geval Afira, gediend met een hogere straf voor de dader? Want ook aan de kant van de dader én zijn familie is er verdriet, hoe 'verdiend' ook. Nog meer zullen wij als maat schappij ons best moeten doen voor een verantwoord gebruik van alcohol en elkaar daarin opvoeden en steunen. Het niet meer stoer vinden er wel zoveel op te kun nen, niet meer roepen dat je zo ongezellig bent wanneer je het bij één of geen glaasje houdt. Daar zullen in de toekomst meer Af tra's mee gered worden dan wanneer de daders nog een jaartje extra achter slot en grendel gaan. Pien Verberg In de Zeemanskerk in Oudeschild is zaterdag 15 november een lezing te horen van Machiel Bos man over zijn boek Elisabeth de Flines, een onmogelijke liefde in de achttiende eeuw. De lezing is onderdeel van de campagne Het Verleden van Nederland, waarin deze week extra aandacht voor het verleden van Texel. Via de NPS/VPRO-televisie is zon dag het vijfde deel te zien van de multimediale campagne Het Verle den van Nederland. De achtdelige serie behandelt de geschiedenis van de prehistorie tot heden. De provincie Noord-Holland besteedt tijdens deze acht weken bijzondere aandacht aan het verleden van de provincie en richt de schijnwerper elke week op een andere locatie. Deze week is dat het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. waar de geschiedenis van Texel m de periode tussen 1700 en 1815 wordt belicht. Naast de lezing in de kerk. worden extra rondleidingen gege ven langs de Gouden Driehoek, over fort De Schans en door Den Burg. Daarbij wordt gesproken over de schippers, de scheepsjongens en de thuisblijvende vrouwen. De activiteiten op woensdag, donder dag en vrijdag zijn speciaal bedoeld voor scholen, op vrijdag, zaterdag en zondag worden activiteiten voor Texelaar en toerist ontplooid. Het boek van Machiel Bosman, genomineerd voor de AKO-litera- tuurprijs en de geschiedenisprijs, vertelt het ware verhaal van Eli sabeth de Flines, een rijke koop mansdochter met een grote erfenis in het verschiet. Vrouwen zoals zij, van goede komaf en met veel bezit, trouwden in het algemeen met man nen van dezelfde stand. Elisabeth kiest anders. Tegen de wil van haar vader verovert zij het hart van Edu- art, de knecht. Er ontwikkelt zich een strijd tussen vader en dochter die tot de rechtbank voert. Kaarten kosten €3,50 en zijn verkrijgbaar bij het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild en bij Het Open Boek in Den Burg. Andere activiteiten in het kader van de campagne zijn rondleidingen over fort De Schans (vrijdag 10.00 uur, deename €3,50) en door het Zeemanskerkje (vrijdag 11.00 uur, gratis). Daarnaast wordt aan de hand van de brieven van Aagje Luijtsen een rondleiding door Den Burg gege ven. Deze schippersvrouw werd in 1756 in Den Burg geboren en bleef daar wonen tot haar dood in 1797. In brieven aan haar man Hermanus Kikkert beschrijft ze het dagelijkse leven in Den Burg. De rondleiding start zaterdag om 11.00 uur bij de Oudheidkamer op de Stenenplaats. Deelname kost €3,50. In het Maritiem Museum worden zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur demonstraties gegeven met oude ambachten (smeden, touwslaan, schiemannen, breeuwen en boeten) en wordt tussen 13.00 en 14.00 uur het verhaal verteld van de wrakken op de bodem van de Waddenzee. De toegang bedraagt voor beide activiteiten €5,50, inclusief toegang tot het museum. De campagne wordt zondag afge sloten met een bustocht over de Gouden Driehoek. Deze vertrekt om 14.00 uur bij het Maritiem Museum. Deelname kost €5,50. Dinsdag 11 november: Sint Maarten De gemeenteraad vergadert in het raadhuis over de gemeentebegroting. Aanvang 19.00 uur. Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg). Meer informatie staat op de website www.bewonersverenigingtexel.nl. Cinema Texel vertoont Quantum of Solace (20.00) en Bride Flight (20.15) Woensdag 12 november: Om 11.00 uur begint een excursie langs de lepelaarkolonie van de Geul; o.l.v. de boswachter. Reserveren bij Ecomare, tel 317741. De Nederlandse Stomavereniging houdt van 14.00 tot 16.00 uur een informatiemiddag in het Gemini Zie kenhuis in Den Helder. De ouderraad van OSG De Hogeberg houdt vanaf 20.00 uur jaarvergadering in de aula aan de Haffelderweg. In het raadhuis in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Welzijn Jaap Dros leidt in de bibliotheek in Den Burg de discussie over het boek 'Twee vrouwen' van Harry Mulisch. Dat gebeurt in het kader van de mani festatie 'Nederland Leest'. Toegang gratis. Cinema Texel vertoont Sinterklaas (13.45), Quantum of Solace (16.15, 20.00), Anubis (13.30), Radeloos (15.45) en Bride Right (20.15). Donderdag 13 november: De Rekenkamercommissie presen teert om 19.30 uur in het gemeente huis een rapport over de storting van €8 miljoen op een bank in IJsland. Na de presentatie begint een reguliere vergadering van de raadscommissie Middelen. In de RK-pastorie aan de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een informatieavond over een volgend jaar te houden vormingscursus. Informa tie: tel. 322161 De afd. De Cocksdorp van de Vrou wen van Nu houdt vanaf 20.00 uur een 'beauty-avond' in het Eierlandsche Huis. In buurthuis Bethel in Zuid-Eier- Hoogwater te Oudeschild Di. 11 06.15 en 19.06 u. Wo. 12 07.10 en 19.55 u. Do. 13 08.05 en 20.46 u. Vr. 14 09.06 en 21.25u. Za. 15 09.34 en 21.57 u. Zo. 16 10.24 en 22.25 u. Ma. 17 11.15 en 23.15 u. Di. 18 11.55 en 23.57 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 13 november volle maan. Zondag 9 novemberzon op 7.54, zon onder 16.58 uur land wordt vanaf 20.00 uur bingo gespeeld. Cinema Texel vertoont Quantum of Solace (20.00) en Bride Flight (20.15). Vrijdag 14 november: Om 10.00 uur begint een rondleiding over fort De Schans Deelname kost €3,50. Meer informatie bij het Mari tiem en Jutters Museum, tel 314956 Om 11.00 uur begint een rondleiding door het Zeemanskerkje in Oude schild. Deelname is gratis. In de Muziek- en Dansschool in Den Burg wordt drie dagen lang het Vlaams Festival gehouden. Met workshops en optredens met zang, muziek en dans. Voor informatie en opgave: www.mdt- texel.nl. In kantine De Spil aan de Witteweg in Den Hoom begint om 20.30 uur de jaarvergadering van SV ZDH. Cinema Texel vertoont Sinterklaas (13.45), Quantum of Solace (16.15, 19.00, 21 45), Anubis (13.30), Rade- loos(15.45), Eagle Eye (18.30) en Bride Flight (21.15). TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Automobilis ten moeten maandag 17 november op Texel rond 11.00 uur rekening houden met enige wachttijd. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXTISh-lcOIIIUM Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl zijn van io>pa*s,i>g dè Regeifo voov van de Slicnimg ROTA. gevesngd k lo*QA7nndnn Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) Per jaar 7410 €71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Lang geleden De discussies laaiden soms hoog op bij de oude tekeningen van Blok van der Velden, die zondag te zien waren in De Buureton. Het viel de ruim vijftig bezoe kers, waarvan het merendeel wat ouder, niet altijd mee het uitge beelde landschap te plaatsen. Soms klonk er ook enige kritiek op de schilder door, als deuren en kozijnen niet op de juiste plaats getekend waren. 'Zo kan ik het ook'. Hoewel alle tekeningen van een duidelijke omschrijving waren voorzien, bleven niet alle vragen onbeantwoord. Duidelijk te zien is wel dat het Texelse landschap de afgelopen zestig jaar soms onher kenbaar is veranderd. De tekenin gen - uit de gemeentelijke collectie - blijven de komende tijd in De Buureton te bezichtigen. De dertig tentoongestelde werken zijn maar de helft van de collectie, de andere helft wordt waarschijnlijk op een later tijdstip elders geëxposeerd. Opbrengst bazaar De bazaar die vrijdag in de hervorm de kerk van Den Burg werd gehou den, heeft netto €4750,- opge bracht. Dit geld komt ten goede aan het onderhoud van het gebouw. Het was gezellig en druk, met de rommelmarkt als grote trekpleis ter. Ook werd driftig meegespeeld met de raadspelletjes en vonden de oliebollen en zelfgebakken taarten gretig aftrek. Informatie over diabetes en vaten In het Gemini Ziekenhuis wordt donderdag 13 november een infor matiebijeenkomst gehouden over diabetes. De informatiebijeenkomst duurt van 20.00 tot 22.00 uur, spre kers zijn internist R.J. Timmerman en functiemedewerker G. Verblauw. Ook zijn er bestuursleden van de Diabetesvereniging en van de Dia betes Informatie Post aanwezig. Voor meer informatie: tel. 0223- 661900 of 631901. Madeleine Carola Schouwstra) flirt met broeder Leonardo (Gooitzen Kedde) die zich geen houding weet te geven. Theodorus (Henk Slikker) en kardinaal Koops (Jan Eelman) komen op de rechten

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2