Texelaars bekijken duurzaam Gotland 'Geluk is.een rode hoed en een paarse jurk' Texelse zussen lid van wereldwijde vrouwenbeweging TEXELSE J COURANT Topscore voor Klaas van der Veen Dames Tevoko wint na incident Mountainbikers in de prijzen Bowling weer in volle gang Polderfeest groots aangepakt Sumwing F amilieberichten Hoera! Marwan DINSDAG 11 NOVEMBER 2008 Het was een fantastisch gezicht op station Den Helder, toen vori ge week donderdag de trein van half elf uit Alkmaar arriveerde. Tweehonderdzestig vrouwen met evenzoveel verschillende rode hoeden, in een flamboyante rood met paarse outfit, waaierden over het perron naar de brede stoep voor het station voor een indruk wekkende staatsiefoto. Ze kwamen vanuit heel Nederland voor de vierde Nationale Conventie van de Nederlandse Red Hat Soci ety. Gastvrouw was Queen Linda Rose van de Helderse 'chapter' Rode Hoeden aan Zee. Via een uitgekiend reisschema ontmoet ten de vrouwen elkaar in Alkmaar om vandaar gezamenlijk de laatste etappe te reizen. De NS sponsorde het feest met een trainhoot: voor alle deelnemers een gratis terugreis naar iedere plek in Nederland. Onder begeleiding van het Helderse draai orgel Anton Pieck trok de indruk wekkende stoet, hier en daar een dansje wagend, naar de grote feest zaal op de Willemsoordwerf. Met als motto Niet nuttig, niet truttig, lekker puhi kon het feest beginnen. Vrolijke muziek, een workshop salsadansen, een feestelijke rood/paarse markt, een speciaal voor ons geschreven cabaret en niet te vergeten wijzelf, in tweehonderdzestig fantasievolle outfits. Paula van Tongelen uit Den Burg (mijn zus) en ondergetekende waren van de partij. Red Hat Society? Op de mees te gezichten verschijnt een groot vraagteken wanneer je het waarom van je roodpaarse outfit verklaart. Red' Hats? Nooit van gehoord. Niet vreemd overigens, wanneer je weet dat de eerste chapter, zoals een afdeling wordt genoemd, pas in februari 2005 in Nederland ver scheen. Overgewaaid vanuit Ame rika, waar de beweging in 1998 min of meer als een grap ontstond. Sue Ellen Cooper, de (aan)stichtster van de Red Hat Society, stuurde een vriendin die een beetje moeilijk over haar aanstaande vijfenvijftigste verjaardag deed voor de aardig heid het beroemde en bekroonde gedicht Warning van de Engelse dichteres Jenny Joseph. Daarin roept ze vrouwen op licht provoce rende wijze op zich niet af te laten schrijven wegens hun leeftijd. De beuk erin en maak er wat van. De jarige reageerde zo enthousiast dat Cooper het nog een paar keer opstuurde naar vrouwen die tegen hun leeftijd aanhikten. 'Waarom doen we eigenlijk zo moeilijk over ouder worden?', vroeger Cooper op gen: 'Stap erover heen en sluit je aan bij een chapter. Even veilig naar de overkant om te oefenen. Een uitje met gelijkstemde, vrolijk uitge doste redhatters is alle keren weer een feestje. Allereerst voor onszelf, maar ook voor de mensen om ons heen. Overal tover je een lach op de gezichten en de vrolijke opmerkin gen zijn niet van de lucht. Met een rode hoed het leven versieren, is een fluitje van een cent. Durf je? Nog even de kat uit de boom kij ken kan natuurlijk ook. Ergens in het voorjaar, de datum wordt nog wel gemeld, komt een kleine groep naar Texel voor een gezellig dagje uit. Nog geen vijftig en toch willen meedoen? Met een roze hoed en lila kleding kun je alvast wennen. Een Texelse chapter oprichten? Voor de vijfde Nationale Red Hat Conventie zijn we op 25 april vol gend jaar te gast Queen Corrien van de Arnhemse (L)uitjes. Meld je bij een chapter aan en zorg dat je erbij bent. Meer informatie staat op de web site www.redhatnederland.nl. Het gedicht Warning staat op vele sites, waaronder www.poemhunter.com. Corrie Timmer een dag haar vriendinnen. 'Volgens de reclamespotjes moet iedere vrouw streven naar jong, strak en glad. Maar wat is er mis met ouder worden? Niet ouder worden, dat is pas erg. Meiden, we gaan shoppen voor een outfit. Allemaal een rode hoed en maffe paarse kleren. En schoten in de zaterdagkrant van NRC Handelsblad een interview met Sue Ellen Cooper over de nieuwe vrouwenbeweging las. Ze meldde zich aan in Amerika en in februari 1995 was de eerste Nederlandse Red Hat Society een feit. Precies één dag voor Den Helder, waar Lin- dan op z'n Josephs in de stad lun chen. Kom op!' Verdere aanmoediging was niet nodig. Het was alsof de vrouwen hierop hadden gewacht. Als een inktvlek verspreidde het aansteke lijke enthousiasme van Sue Ellen en haar vriendinnen zich over Amerika. Momenteel telt men daar al 41.000 chapters. Het oudste en nog steeds enthousiaste lid is 103 jaar oud. Een redhatleeftijd speelt geen rol en begint bij vijftig. 'Vrouwen aller landen verenigt u'. De 'rode golf' bereikte ook Neder land, toen Marlène Osborn uit Voor- da Rose Smit op hetzelfde idee was gekomen Ook in Nederland ver spreidt zich het rodehoedenvirus in rap tempo. 'Zestig chapters ladies', zegt gastvouw Queen Linda Rose trots, wanneer we met de trein van half tien naar Alkmaar reizen om de anderen op te halen. 'Eenenzestig', meldt haar hofdame. 'Gisteren is er weer een bij gekomen.' Een stelletje ongeregeld? Wanneer je het gedicht Warning (dat al in 1961 is gemaakt) leest, zou je dat kunnen denken. De realiteit is een stuk beschaafder. De Red Hatters gaan voor een museumbezoek, een tentoonstelling, een picknick en een Een cementfabriek waar elektrici teit wordt gewonnen uit warmte, winning van biogas uit rioolslib en suikerbieten en verwarming van huizen met behulp van een duurzaam verwarmde warmwa terleiding. Het waren allemaal zaken die de revue passeerden tijdens een bezoek dat vijfentwintig Texelaars vorige week aan het Zweedse eiland Gotland brachten. Een deel van de groep bekeek duurzame voorzieningen op energiegebied, een ander deel bekeek op welke wijze duurzaamheid in het onderwijs kan worden toegepast. Die groep bestond voor een belangrijk deel uit personeel van basisschool De Akker in Oosterend en Kopwerk, de overkoepelende organisatie waar De Akker deel van uitmaakt. Het bezoek was een vervolg op een reis die circa veertig Texelaars een jaar geleden naar het Deense eiland Samso maakten. Dat eiland produ ceert evenveel duurzame energie als er wordt verbruikt. Gotland, een eiland van 125 kilometer lang en 55 km breed in de Baltische zee, is bezig met de overgang naar een samenleving die op duurzame ener gie draait. Gotland voorziet op het moment voor 20 procent in de eigen behoefte en het streeft ernaar vanaf 2025 een volledig duurzaam eiland te zijn. Gotland telt 60.000 bewo ners. Het bezoek van de Texelaars kwam tot stand door contacten met Duurzaam Texel. De technische groep werd onder meer rondgeleid langs een biblio theek waar het klimaat met behulp van warmte en koude uit de zee wordt geregeld, logiesverstrekkers die hun gebouwen verwarmen met zonnepanelen en houtkachels (Got land kent geen gasleiding) en er werd uitgebreid stilgestaan bij de zogeheten district-heating, een kilo meters lang leidingennetwerk met warm water (80 tot 110 graden). Dat stelsel, vergelijkbaar met een stads verwarming, loopt langs een groot deel van de huizen in de Gotlandse hoofdstad Visby. Ook elders op het eiland liggen van die stelsels die eigendom zijn van een Gotlandse energiemaatschappij die in handen is van de gemeente Gotland en de Zweedse energiemaatschappij .Vat- tenfall. Het water wordt verwarmd met behulp van de verbranding van houtsnippers en zaagsel, biogas uit een rioolwaterzuivering, warmte die wordt opgewekt uit zeewater en gas dat gewonnen wordt uit een afgesloten vuilnisbelt. Een netwerk wordt verwarmd met behulp van de restwarmte van een grote cementfa briek. Opmerkelijk aan de duurzame projecten was dat ze al sinds de jaren tachtig of negentig bestaan. Klaas van der Veen, driebander bij DVO, wist donderdag in een opmerkelijke partij al zijn punten in één beurt te maken. Om een partij uit te spelen, moet Van der Veen zes caramboles maken. Dat lukte hem in zijn achtste beurt in één keer. In de zestien jaar dat de competitie gehouden wordt, is dit slechts eenmaal eerder gebeurd, toen Marco van der Vis een serie van zeven speelde. Ook Gerard Appelman maakte een serie van zes. Hij speelde deze maand heel sterk en moet, met een maandgemiddelde van 0,609 nu 14 caramboles maken om zijn partijen uit te spelen. Een andere sterke stij- ger is Jan Bakker, die normaal een gemiddelde heeft van rond de 0,31 maar deze maand uitkwam op 0,44. Dit betekent dat hij twee caram- terrasje. Maar ook voor een abseil, schoonspringen en andere activi teiten. Altijd in stijl, paars met een rode hoed of iets aangepasts, want duiken met een hoed is wat onprak tisch. Hoeden zijn mijn passie. In wat voor vorm dan ook, maar het liefst een beetje groot en met een versiering. Alleen, het waait op Texel vaak net even teveel om er een te dragen. Tenzij met een flinke stormband om je kin, maar dat is natuurlijk geen gezicht. Een hoed draag je in de eerste plaats omdat je het zelf leuk vindt, niet om op te vallen, maar dat doe je natuurlijk wel. Ik krijg vaak opmerkingen in de trant van: Wat leuk, ik wou dat ik ook het lef had. 'Wat let je', zeg ik dan. 'Woensdag samen een rondje over de folklore?' Het blijkt steeds een brug te ver. 'Help née, niet op Texel waar iedereen me kent.' Tegen al die twijfelaars zouden wij willen zeg- Een medewerker van de rioolwaterzuivering op Gotland toont Hans Roeper (TexelEnergie), Brendan de Graaf (TexelEnergie). Gert-Jan Schoorl TexelEnergieMarleen Hohmann (Duurzaam Texel) en Albert Zandstra (Ecomare) op welke wijze biogas uit rioolslib wordt gewonnen. (Fólo Jeroen van Harrum) Duidelijk werd dat duurzaamheid niet echt een doel was, maar meer een middel om tot verbeteringen te komen. De warmwaterleiding werd aangelegd omdat de uitstoot van kolenkachels tot teveel vervuiling in Visby leidden en bij de rioolwater zuivering kwamen verandering op gang omdat er teveel vervuiling in zee optrad. De groep bracht ook een bezoek aan de zuidpunt van Gotland waar sinds de jaren negentig 85 windtur bines zijn verschenen. In totaal kent Gotland 160 windturbines waarmee tienduizenden huishoudens van stroom kunnen worden voorzien.Er zijn plannen om naar 500 turbines te groeien. Een deel van de molens is in handen van lokale boeren of coöperaties. Aan de orde kwam onder meer dat de plaatsing ook op Gotland weerstand opriep. Om daaraan tegemoet te komen, zijn de molens onder meer op minstens 1000 meter van bestaande bebou wing geplaatst. School De onderwijsgroep ging langs bij verschillende duurzaam ingerichte scholen en liep mee tijdens de les sen. Er werd specifiek gekeken naar de wijze waarop natuur en omge ving bij het onderwijs wordt betrok ken. Er was een school met een eigen bos waar de kinderen voor zorgden en de groep bezocht zoge heten greenrooms, speciale lokalen in school waar de natuur letterlijk in huis is gehaald voor natuuron derwijs. Er was een grote delegatie van De Akker mee omdat Kopwerk van plan is de nieuwe school een natuur- en techniekprofiel te geven. Kopwerk wil op die manier aanslui ten bij de duurzame ambities van de gemeente en de Texelse omgeving meer in het onderwijs betrekken. De gedachte is dat duurzaamheid in het onderwijs meer kans van slagen heeft als het structureel is ingebouwd, dan wanneer het los in projecten wordt aangeboden. Binnen Kopwerk zijn plannen ook meer samenwerking met Ecomare te zoeken. Vertegenwoordigers van de OSG gingen mee om contacten te leg gen met andere scholen voor uit wisselingsprojecten. Bedoeling is dat leerlingen van de OSG vanaf volgend jaar de kans krijgen een paar weken les te volgen op het Zweedse eiland. Waarschuwing Wanneer ik oud ben ga ik paarse jurken kopen en zal daar ook een rode hoed bij doen Dat staat me niet, maar ik zie mezelf al lopen en ik verspil mijn staatspensioen Aan drank en handschoenen met knopen Op maffe muilen loop ik door de warenhuizen en graai baldadig gratis monsters bij elkaar Ik druk op bellen tot mijn oren suizen Ik ratel met mijn stok langs stalen buizen en als ik moe word zit ik op 't trottoir Geen regels kunnen mij nog overbluffen Ik reken af met mijn beschaafde jeugd Ik ga op sloffen door de plassen plenzen Ik jat bloemen uit de tuin van vreemde mensen Opvallen wordt voor mij een deugd En ik ga ook proberen om te spugen. (Vertaald fragment uit gedicht Warning van Jenny Joseph) boles meer moet maken. Dezelfde stijgende lijn is te vinden in het spel van Cees Bonne, die inmiddels zeven caramboles moet maken, en bij Cees van Lenten (8), Frans Witte (8) en Cees de Graaf (9). De ranglijst wordt aangevoerd door Willem van de Wetering. Hij wordt op de voet gevolgd door Jan Bakker en Gerard Appelman. Na een grote mid denmoot sluiten Henk Prins, Henk Aubertijn en Cor Elsendoorn de rij. Zij moeten nodig wat partijen winnen om de aansluiting niet te verliezen. Na een matige seizoensopening kruipt het niveau weer omhoog. Elke speelavond worden wel één of twee partijen in minder dan tien beur ten afgewerkt en vergeleken met de eerste maand van de competitie worden er in vijftig beurten minder ongeveer vijftien caramboles meer gemaakt. De set leek verloren toen Monique Leijstra een gele kaart kreeg. Maar dit incident betekende juist de omme keer in de wedstrijd en het dames team van volleybalvereniging Tevoko won uiteindelijk met 4-0 van Odin 2. Op papier leek het een makkelijke wedstrijd, in Zaandam tegen mid denmoter Odin 2, maar vorig jaar verspeelde Tevoko belangrijke pun ten tegen deze stugge tegenstander. Daarnaast was aanvoerder Connie Joling op vakantie en werd Tevoko gedwongen om van het vertrouwde éénspelverdelersysteem af te stap pen. Onwennig begonnen, keek Tevoko al na een paar minuten tegen een achterstand van 5-0 aan. Toen Odin door een dubieuze beslissing van de scheidsrechter op 6-0 kwam en een hevig protesterende Monique Leijstra een gele kaart kreeg, leek de set verloren. Dit incident bleek echter de ommekeer in de wedstrijd. Odin was helemaal van slag en maakte drie keer achter elkaar een opslag- fout, terwijl Tevoko bijna elke actie winnend wist af te ronden. De ach terstand werd door een paar mooie aanvallen van Marianne Boekei al snel uitgebouwd tot een kleine voor sprong, die Tevoko tot het einde van de set wist vast te houden (21 -25). De tweede set speelde Tevoko op een hoog niveau. De goed verdedigende Joannie Schaapman maakte bijna alle aanvallen onschadelijk, terwijl spelverdeler Gertha Wessels vooral aanvaller Ivet Former goed wist te bedienen (11-25). Ook de derde set leek op een grote overwinning uit te draaien, maar Odin herpakte zich en wist aardig in te lopen (18-25). De laatste set maakte Tevoko steeds meer onnodige fouten en leek het toch nog spannend te worden. In de wetenschap dat 4-0 herovering van de koppositie zou betekenen, zette Tevoko alles op alles. Door een paar mooie acties van Céline de Graaf werd de laatste set en daarmee de wedstrijd dan nog vrij gemakkelijk gewonnen (21-25). Na een stop van enkele weken is de bowlingcompetitie op donder dag weer in volle gang. Martijn Roeper haalde deze week uit met een mooie serie van 720, waarmee hij de overwinning veilig stelde voor Sommeltjes en Paal 19/Sjans met maar één punt naar huis stuurde. Badweg Sportief had weinig moeite met Geen Idee. De andere teams verdeelde netjes alle punten. Uitslagen: Avondleague - Geen idee-Badweg Spor tief 1-4; TZN-Paal19/Sjans 4-1, De Koogel- Schouwstra transport 3-2; Tumbeweeds-Best Tessels 2-3; Chaos-Qulntl's 3-2. Huisvrou wenleague - De Plns-De juttertjes 2-2; Flair-T Fords 1 -3; WBZ-Klaver Vier 0-4. VERVOLG VAN PAGINA 1 De Texelse deelnemers aan de zesde wedstrijd van de Rabobank Top Noord-Holland, die zondag in Den Helder werd verreden, hebben zich goed geweerd. Het meeste succes was er voor Sil Brouwer en Denise Betsema, die respec tievelijk de tweede en derde prijs behaalden. De mountainbikers troffen zware omstandigheden. Door de vele regen was het toch al als moeilijk bekend staande clubparcours van wieler vereniging DOK in een moddeipoel veranderd. De jeugdige Nikay San- gers leek daar weinig om te geven. Hoewel hij pas voor het eerst aan een regionale wedstrijd meedeed, eindigde hij op een knappe zevende plaats. Bij de dames zorgden Denise Betsema, Simone Betsema en Yas- mijn van Rongen voor een sterke Texelse delegatie. Met name Denise Betsema deed van zich spreken. Ze ging goed van start en pakte direct de tweede plaats. Als gevolg van een stuurfoutje zakte ze een plaatsje terug, waarna ze het haar door een kleine trainingsachterstand niet meer lukte haar voorgangers te bedreigen. Met de derde plaats kon ze echter zeer tevreden zijn. Simone Betsema trof niet haar favoriete par cours en werd zevende, op de voet gevolgd door Yasmijn van Rongen, die negende werd. Junior Sil Brouwer reed wederom een sterke wedstrijd en eindigde als tweede. Wellicht had hij zelfs nog hoger kunnen eindigen, maar hij reed lang op de derde plaats en had op het smalle parcours weinig kans de voor hem rijdende renner te passe ren. Toen dat wel lukte, had de kop loper al een voorsprong van twintig seconden genomen. Brouwer zette de achtervolging in en kwam nog erg dichtbij, maar zag zijn winsten na een stuurfout in rook opgaan In 2010 is het feest in Eierland, dan bestaat de polder 175 jaar. De dorpscommissie en inwoners wil len het hele jaar gebruiken om de polder in het zonnetje te zetten. Hoogtepunt van de viering is een driedaags feest in juni. De precieze invulling is nog niet duidelijk, de voorbereidingen zijn in volle gang. Volgens Marleen Heijne van de dorpscommissie is in ieder geval aansluiting gezocht met de organisaties van de autocross en de Texel Airshow. Ze zou graag zien dat de Kikkertstraat er in juni ook spik en span uitziet. De straat krijgt dat jaar een opknapbeurt, de eerste aanzet voor ideeën kunnen dit najaar worden opgepakt. Wet houder Peter Bakker gaf aan dat de straat in het najaar van 2010 gereed is en dat juni onhaalbaar is. Wel wil hij de plannen tijdens het driedaagse feest aan het publiek presenteren. Volgens Klein Woolthuis neemt de interesse elders ook toe. 'Eind deze week gaan we naar Stellendam omdat ze daar meer willen weten. De sumwing wordt ook interessant voor eurokotters omdat zij straks met een limiet aan het motorvermo gen te maken krijgen.' Omdat de sumwing klaar is, willen de initiatiefnemers (Albert Schagen, Jaap van der Vis, Jack Betsema en Harmen Klein Woolthuis) zich vol gend jaar toeleggen op de volgende fase: de combinatie met pulsvis serij. De verwachting is dat dan grote hoeveelheden brandstof bespaard kunnen worden omdat de zware sloffen en wekkerkettingen niet meer nodig zijn om de vis op te schrikken. De initiatiefnemers yvillen beginnen met proeven in een zogeheten flu- metank in Frankrijk waarin eerder ook schaalmodellen van de sum wing zijn getest. Streven is daarna in de praktijk proeven te doen. IMA- RES, het LEI (Landbouw Econo misch Instituut) en Verburg-Holland BV (leverancier visserijbenodigdhe den) zijn bij de nieuwe experimen ten betrokken. Mientje Eelman-Westerlaken wordt 80 jaar Wilt u haar feliciteren, kom dan op zondag 16 november van 14.30 - 17:30 uur naar: Molenstraat 19, Den Burg. Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje Geboren op donderdag 6 november 2008, 9.20 uur. 2940 gram, 51 cm Zoon van Wuruda en Sherzad Broer van Mohammed, Jasmina en Seizaar Atroshy Strijbosstraat 12 1796 BK De Koog Voor bezoek graag even bellen, tel. 327011 Zussen Paula van Tongelen-Prins (rechts) en Corrie Timmer-Prins: 'Met een rode hoed het leven cent.'

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3