'Ik heb het gevoel dat ik hier sociaal bezig ben' 'Texel is Staphorst niet' 'Club van 100' steunt KNRM Elly Verkaik over haar winkel: Horeca demonstreert voor ander rookbeleid TEXELSE J COURANT apmwf DINSDAG 11 NOVEMBER 2008 Terwijl verderop pikante DVD's, seksspeeltjes en andere artikelen om aandacht vragen, snuffelt een man tussen de lingerie. 'Voor uw vrouw denk ik dat u deze moet hebben', adviseert Elly Verkaik van Joel. Waar veel Texelaars dachten dat uit schroom geen eilandgenoot zich zou vertonen in haar zaak, is vol gens haar het tegenovergestelde het geval. '90 Procent van mijn klanten is Texelaar. Ze vonden het juist hart stikke leuk en zijn er heel open over. Het voorziet in een behoefte. Deze mensen zouden het echt jammer vinden als dit moet sluiten.' 'Ik liep al een paar jaar over zo'n zaak te denken en heb zo links en rechts wat mensen gepolst. Toen ik bespeurde dat er wel vraag naar was, ben ik gestart. Je kunt wel een kledingzaak beginnen, maar daar zijn er al zoveel van. Ik had er helemaal geen verstand van, maar wilde er wel een vrouwvriendelijke zaak van maken. Van anderen begreep ik dat elke streek zijn eigen voorkeur heeft voor bepaalde producten. Stuur maar wat dozen op, zei ik tegen mijn leverancier. Ik moet zeggen dat op Texel eigenlijk alles wel loopt.' Zeer uitgebreid is de collectie met DVD's, van licht pikant tot porno. Verkaik: 'Zeg maar van een druppelbuitje tot zwaar onweer. Je zou verwachten dat mensen ze komen huren, maar nee, ze kopen ze. Niemand die er moeilijk over doet, allemaal tevreden gezichten. Ik heb het gevoel dat ik hier ook sociaal bezig ben. Wat wil je nog meer. Ja, open blijven.' Maar het was toch bekend dat een sexwinkel hier niet is toegestaan. Waarom dan toch zo'n zaak ope nen? Verkaik: 'Dat dit verboden is, ligt helemaal niet voor de hand. Ik heb vooraf navraag gedaan bij de gemeente en toen verwezen ze mij naar het bestemmingsplan en de APV (Algemene Plaatselijke Verorde ning) en weer terug. Daarin staat wel dat een sexwinkel verboden is. Maar dit is geen sekswinkel. Daar verkoop je seks en bovendien is dat een besloten ruimte. Bij de Kamer van Koophandel sta ik geregistreerd als verkoop van DVD's. Die dildo's en andere spullen heb ik erbij. Boven dien is dit geen besloten ruimte. De deur staat open, iedereen kan naar binnen. Ik heb het zelfs rolstoel- vriendelijk gemaakt. Ik vind het ook vreemd dat ze je eerst open laten gaan en na een maand zeggen dat het niet mag en dat ik weer moet sluiten.' Dat laatste is het beleid dat de gemeente hanteert, de opgelegde sluiting is zelfs lan delijk nieuws. 'Ik ben helemaal gek gebeld', vertelt Verkaik, die gisteren meerdere landelijke dagbladen, tele visiestations en de radio aan de lijn Lezing over Passief Huis De Stichting Passiefbouwen.nl houdt donderdag 13 november op uitnodiging van de gemeente in het raadhuis aan de Groenepiaats in Den Burg een lezing over het principe van Passief Huizen. Dat zijn huizen die door onder meer goede isolatie een zeer laag ener gieverbruik kennen. Door de isolatie kan warmte nau welijks weg, waardoor in de winter weinig energie nodig is een passief huis op temperatuur te houden. Passieve warmtebronnen als zonne- energie, huishoudelijke apparaten en bewoners zelf zorgen dan voor de meeste warmte, waardoor klas sieke verwarming- en koelingsyste- men niet meer nodig zijn. Volgens het principe wordt niet ingeleverd op comfort. Volgens de gemeente ligt bij een passief huis het energieverbruik gemiddeld vier keer lager dan bij een nieuwbouwwoning en tien keer ten opzichte van bestaande wonin gen. Het bouwen van energiezui nige huizen of het energiezuiniger maken van huizen wordt gezien als een bijdrage aan de ambitie om Texel vanaf 2020 zelfvoorzienend te laten zijn op energiegebied. De bijeenkomst wordt gehouden in de raadzaal en duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Er wordt ook aandacht besteed aan praktijkvoorbeelden van passief bouwen en de Texelse Energievisie. De gemeente krijgt €59.000,- sub sidie uit de regeling voor Her structurering en Intelligent Ruim tegebruik Bedrijventerreinen, bestemd voor het bedrijventer rein in Oosterend. Een bescheiden bedrag, zo lijkt het, aangezien Gedeputeerde Staten in totaal €4,25 miljoen beschikbaar hebben gesteld voor 25 bedrijven terreinen in Noord-Holland. 'Maar het gaat alleen om een tegemoet koming voor de onderzoekskosten en het procesmanagement. In een volgende fase, als de plannen defi nitief zijn en de kosten inzichtelijk, kunnen we nogmaals een subsidie aanvraag dienen', vertelt wethouder Nico Kikkert. Wanneer de plannen klaar zijn, is nog onduidelijk. Het opknappen van het bedrijventerrein in Oosterend is onderdeel van het dorpsontwikke lingsplan, dat twee weken geleden door de gemeenteraad van tafel is gehaald. Bedoeling is dat het col lege met de dorpelingen en andere bedrijventerrein wordt uitgebreid en belanghebben in gesprek gaat voor heringedeeld, onder meer door een een nieuw plan In het afgekeur- verplaatsing van de visserij boxen, de plan was opgenomen dat het Het opknappen van het bedrijventerrein in Oosterend is onderdeel van het door de gemeenteraad van tafel gehaalde dorpsontwikkelingsplan. (Foto Ton zegen) WWW. beeldbanktexel.nl 'Geld ligt al klaar voor de scouts' Uitwaaien Ruim honderd wandelaars, van wie een flink deel van de over kant, namen zondag deel aan de Najaarswandeltocht van Het Gou den Boltje. De tocht, die van start ging bij het Prins Hendrikhotel, voerde de deel nemers langs de Waddendijk en de Mosselweg, terwijl de langere Drie enthousiaste welpen liepen zaterdag door Den Burg met een bolderwagen vol speculaas om geld op te halen voor de scouting. 'We hebben al héél veel verkocht, misschien wel voor €70,- riep de zevenjarige Mitchel Eelman. 'Of meer...', peinsden Jeffrey Eel man en Jelle van Melis. Hun buideltjes zaten in ieder geval goed vol. 'Moet je zien, hoe zwaar. Hij hangt helemaal naar beneden! Kom we gaan snel naar het vol gende huis.' In totaal liepen circa 100 scouts met speculaas over het eiland. Jong en oud deden mee. De kleintjes ontfermden zich over afstanden ook door Oosterend en zelfs door polder Het Noorden leid den. Hoewel het er 's morgens koud en guur uitzag, hielden de wande laars het droog. Wel stond er een stevige wind, maar daardoor lieten de deelnemers zich niet afschrik ken. 'Lekker even uitwaaien'. De volgende wandeltocht is de eer ste uit de wintersene, op 14 decem ber. Het startpunt is dan restaurant Bos en Duin aan de Bakkenweg. Den Burg, de oudere scouts waren in de buitendorpen te vinden. Dit jaar stond de verkoopkraam van de scouting op de Steenenplaats in plaats van de Groenepiaats en dit leverde een betere verkoop op. Volgens André Eelman, coördinator van de actie, is de speculaasactie inmiddels een begrip op het eiland: 'Dit was de vijfde keer en je merkt dat mensen er rekening mee hou den. Ze verwachten de kinderen en hebben het geld vaak klaar liggen.' In totaal wisten de scouts 2900 spe culazen te slijten, 70 meer dan vorig jaar. De opbrengst, rond €6000,-, is dit jaar voor de inrichting van de nieuwbouw van de Scouting. De sluiting van erotiekwinkel Joel heeft de tongen aardig losge maakt. De Texelse Courant peilde een aantal meningen. Jan Heemskerk, oud-hoofdredac teur van Playboy die in oktober de zaak met Theun de Winter opende. 'Veertig jaar geleden ben ik eens een keer naar zo'n winkel geweest. Toen draaide die film Deep Throat, waarvan minister Van Agt vond dat hij alleen in kleine theaters mocht draaien. Ik werkte toen voor Pano rama. Die stuurde me naar Zwe den, waar ze daar veel ruimer mee omgingen. Dat bleek geen enkele nadelige invloed te hebben of tot meer criminaliteit te leiden. Dat een sekswinkel slecht zou zijn voor het imago van Texel, daar ben ik het niet mee eens. Dit soort winkels is volledig ingeburgerd. Zeker deze zaak, die er van buiten tamelijk onschuldig uitziet. Het is vooral koudwatervrees.' Wouter de Waal, directeur van de VW: 'Ik denk niet Texel bekend zal worden als .eiland voor sextoerisme en dat moeten we maar zo houden ook. Ik denk ook niet dat een winkel in deze vorm toeristen zal wegja gen. Maar of het een positieve bij drage levert, dat geloof ik ook niet. We hebben er nog geen klachten over gehad.' Gerard Weijers (raadslid met eigen partij) was één van de raadsleden die in 2002 besloten dat een sex- Van alle kanten^ffi| winkel niet is toegestaan. 'Ik kan me het besluit over het bordeel (waar van er eentje in het buitengebied wordt toegestaan, red.) nog goed herinneren, maar dat van die seks winkel niet. Niemand mag er last van hebben. Maar van mijn vrouw begreep ik dat je er zo aan voorbij loopt. Als je het zou toestaan, dan moet je het bestemmingsplan aan passen. Of ik dat zou steunen, kan ik zo niet zeggen. Vanuit mijn CDA- achtergrond niet, denk ik. Maar we moeten niet te betuttelend zijn.' Gerbrand Poster (WD): 'Van mij had zo'n winkel niet gehoeven, maar je kunt je ogen niet sluiten voor de tijd. Texel is Staphorst niet.' Hielke Bruining, in een brief aan de gemeenteraad: 'Elly Verkaik verkoopt in haar winkel niets dat Vergadering ouderraad OSG De ouderraad van OSG De Hoge- berg houdt woensdag 12 novem ber jaarvergadering. Deze wordt gehouden in de aula aan de Haf- felderweg en begint om 19.30 uur. Na het bestuurlijke gedeelte vertellen schoolverpleegkun- digen Meijnen en Roomer over niet allang in iedere drogisterij en tegenwoordig zelfs bij bepaalde supermarkten verkrijgbaar is. Het enige is dat zij zich met haar winkel gespecialiseerd heeft in dit soort en aanverwante producten. Het kan toch niet zo zijn dat iemand die zich met veel moeite en inzet aan de armoedeval heeft ontworsteld, op deze manier een spaak in het wiel wordt gestoken.' Martijn Zuurveen, redacteur bij het radioprogramma van Ruud de Wild. 'Waarom al die mediabelangstel ling? Een seksshop verwacht je niet op het eiland, waar je toch een romantisch beeld bij hebt. Als die dan ook nog eens dicht moet, is dat helemaal shocking.' Op het mannenbeursje op de maandagmarkt klinkt hoongelach, als de verslaggever het onderwerp aansnijdt. 'Wat wij daarvan vinden? Ach, we komen er niet eens, toch?' de gezondheidstoestand van de leerlingen van de OSG en na de pauze wordt een plan gepresen teerd over een gezonde school kantine. Dit in samenwerking met het Voedingscentrum, de GGD en diëtisten. De ouderraad is op zoek naar een nieuw bestuurslid, belangstellen den kunnen zich aanmelden via ouderraad@dehogeberg.nl. Jelle, Jeffrey en Mitchel als echte verkopers op pad. Texelse ondernemers naar Den Haag Ingrid Hennink van café De Kom buis in Oudeschild is één van de horecaondernemers die zaterdag 29 november naar Den Haag gaan om er op het Malieveld te pleiten voor een ander rookbeleid. Ze hoopt dat veel Texelse collega's met haar meegaan. Het initiatief gaat uit van de stichting Red de Kleine Horecaondernemer (KHO), een alliantie van rokersor ganisaties en ruim duizend horeca ondernemers. Deze belangenorga nisatie is van plan met duizenden ondernemers en hun klanten een 'krachtig signaal' af te geven dat het rookverbod voor de kleine horecaon dernemer onacceptabel is. De KHO wil dat deze groep zelf kan bepalen of er bij hen in de zaak mag worden gerookt. 'Er zijn vele horecazaken in Nederland die qua oppervlakte niet in staat zijn een rookruimte voor hun gasten te realiseren. Ondernemers kunnen op deze manier hun roken de klanten niet tegemoet komen en raken veel van hun v^ste klandizie kwijt.' Volgens de KHO zien vooral kleine ondernemers hun omzetten 'drastisch' verminderen sinds het rookverbod op 1 juli van kracht werd. Ze vreest zelfs dat de kleine horeca langzaam verdwijnt. Ook op Texel zijn horecaonderne mers in het geweer gekomen tegen het rookbeleid. In veel zaken, vooral in De Koog, wordt roken ooglui kend toegestaan. Het risico te wor den bekeurd, wordt daarbij voor lief genomen. Sommigen uitbaters werken met een 'boetepot': wie een sigaret opsteekt, wordt geacht er een bijdrage in te stoppen, om eventuele boetes te kunnen beta len. Ingrid Hennink, bij wie 's avonds mag worden gerookt, heeft inmid dels een rapport tot boeteoplegging gekregen, nadat controleurs op 19 augustus hadden geconstateerd dat het rookverbod in De Kombuis werd ontdoken. De eigenlijke acceptgiro is nog niet binnen, kennelijk omdat de overheid overuren moet maken om het beleid te handhaven. Hennink moet €300,- betalen. Bij eventuele volgende bekeuringen wprdt dat bedrag ver dubbeld. tot een maximumhoogte van €2400,-. De uitbater van De Kombuis is niet van plan te beta len. 'Ik heb een advocaat in de arm genomen en bezwaar gemaakt. Dat blijf ik doen. Ondertussen hoop ik dat de overheid het beleid veran dert. Het ziet er al een tijd naar uit dat dat gaat gebeuren, maar de regering krabbelt steeds terug.' Hennink verwacht dat massaal pro test een belangrijke bijdrage kan leveren aan het beïnvloeden van de beleidsmakers. Ze hoopt dan ook dat veel Texelse collega's meegaan naar Den Haag. Wie mee wil met de bus, kan zich opgeven bij haar of bij café Chaos in De Koog. Hennink vraagt een bijdrage van €12,50 voor de kosten van het vervoer, inclusief die voor de boot. Om zeker te weten hoeveel demon stranten er zijn (en dus hoeveel bussen nodig zijn), is vooruit beta len verplicht. De rest van de kosten wordt gedekt door De Kombuis. De opstapplaatsen worden nader bekend gemaakt. Hennink wijst erop dat er diverse artiesten op het Malieveld optreden en dat er gratis bier is. De Vereniging van Eigenaren van Beachpark Texel wisten de leden van de KNRM zaterdagmiddag te verrassen met een zogeheten 'Club van 100'. In het boothuis in De Cocksdorp ondertekenden initiatiefnemer en voorzitter van de WE Janus van der Ende en Joke Geldorp (voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNRM) het oprichtingscertificaat van de club die jaarlijks circa €10.000,- moet opleveren. De huiseigenaren waren een week end op Texel voor een jaarlijks uitje. Na een verrassingstocht over het eiland eindigde de middag in het boothuis van De Cocksdorp, waar leden van de reddingsmaatschappij vertelden over hun activiteiten. De oprichting van de club kwam voor de KNRM als een welkome verras sing. De KNRM is zonder overheids subsidie afhankelijk van gelden uit donaties, legaten en schenkingen. En dit bedrag loopt volgens pr- coördinator Els Kruk terug. Exploi tatie van KNRM Texel kost jaarlijks circa €175.000,-. Van der Ende heeft een aantal jaren geleden de 'Club van 100 Station Ter Heijde' opgericht, die inmiddels ruim 100 leden telt. Dit idee wilde hij als Texelfan ook voor de KNRM sta tions op Texel uitvoeren. Leden van de club leveren een jaarlijkse bijdra ge van €100, - en steunen daarmee de reddingsmaatschappij. De leden worden op de hoogte gehouden van de activiteiten van de KNRM, krijgen een persbericht als er een reddingsactie heeft plaatsgevonden en ze krijgen hun eigen open dag. Vóór het officiële startsein van de oprichting waren de eerste aanmel dingen al binnen. Ondernemer en uitbater van restaurant De Taveerne, Dirk Rozenboom, zat bij de eerste drie en kreeg zaterdag het eerste certificaat uitgereikt. De teller stond aan het einde van de middag op 20 nieuwe leden. Van der Ende wil zich de komende tijd inzetten om voor namelijk lokale leden te werven. De oprichting van de club was niet de enige verrassing die de eige naren voor het boothuis in petto hadden. Naast het oprichtingscer tificaat sieren zo'n. 45 zelfgemaakte schilderijen van vuurtorens de wand. Deze werden zaterdagmiddag in opdracht van de evenementencom missie door de eigeparen gemaakt en hangen het komende jaar in het boothuis. Kruk: 'Ineens zijn we in De Cocksdorp ook het creatiefste boothuis van Nederland. Joke Geldorp en Janus van der Ende bezegelen de 'Club v. Koopjes jagen De jaarlijkse zwarte markt in manege Akenb'urg was zondag weer ouderwets druk. De koude wind lokte de koopjesja gers naar binnen, waar menig han delaar goede zaken deed. De hele ochtend en een groot deel van de middag was het gezellig druk en menig voorwerp verwisselde van eigenaar. Ook de oliebollen van de menvereniging vonden gretig aftrek. Hoewel de echte koopjesjagers ble ven hangen tot het scheiden van de markt, deden de liefhebbers er goed aan er op tijd bij te zijn. Ook de kooplui waren vroeg, om elkaar bij het opbouwen van de markt zo mijn mogelijk in de weg te lopen. De opbrengst van de markt komt ten goede aan het onderhoud van het gebouw. Zo is dit jaar een nieuwe geluidsinstallatie geplaatst en is het de bedoeling de voorgevel - waar zich de kantine bevindt - te isoleren. Volgend jaar wordt de zwarte markt gehouden op zondag 1 november. Zorgverzekering voor minima Alle Texelaars met een inkomen tot 120 procent van het sociaal minimum kunnen gebruik maken van een extra voordelige zorgver zekering. De gemeente heeft die afgesloten bij De Friesland Zorg verzekeraar. 'Goede zorg is een basisvoorziening die ook voor mensen met een lager inkomen betaalbaar moet blijven', zegt wethouder Marian Merkelbach. De zorgverzekering bestaat uit een basis- en een aanvullende verzeke ring. De basispremie is met €89,95 per maand een van de laagste in de markt. Texelaars die in aanmerking komen krijgen 6 procent korting op die premie. De aanvullende verze kering kent naast de gebruikelijke vergoedingen een uitgebreide dek king voor onder meer brillen, tand heelkunde en fysiotherapie. De premie voor deze aanvullende verzekering wordt volledig door de gemeente betaald. Texelaars kun nen met vragen terecht in de mobie le winkel van de Friese zorgverzeke raar die zaterdag 15 november van 10.00 tot 16.00 uur op de Groene piaats staat. Direct inschrijven is ook mogelijk.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5