Akker gaat gesprek aan met betrokkenen Han Wilmink even terug als kok Kombuis: gratis bier na rookdemonstratie Heeft u 'mal gedaan? Akker streeft naar duurzame scholing SnelStafcJI TEXELSE Alternatieven niet haalbaar Collega worden van Sander? Tijdens de 'schets- en klets avond' over het dorpsontwikke lingsplan voor Oosterend had er meer duidelijkheid moeten zijn over De Akker. Dat kwam woens dag naar voren bij een gespreks- avond die de school had belegd met inwoners van Oosterend. Meer duidelijkheid had volgens de aanwezigen de nodige onrust en misverstanden kunnen voor komen. De avond werd bezocht door zo'n 25 mensen, onder wie personeel van De Akker en diverse betrok kenen die door de school waren uitgenodigd. Er waren zowel voor standers van nieuwbouw aan de rand van het dorp (Nesweg) als voorstanders van handhaving van de school in het dorp aanwezig. Volgende week woensdag houdt de school nog zo'n avond. 'We willen mèt elkaar praten in plaats van óver elkaar', aldus directeur Gea Koops. Dat is een advies dat wethouder Marian Merkelbach-(onderwijs) heeft gegeven aan diverse partijen in het dorp die zij de afgelopen dagen heeft benaderd. Tijdens het gesprek, geleid door onafhankelijk gespreksleider Fred van Helden, werd duidelijk dat bij de schets- en kletsavond teveel het gevoel heeft geheerst dat nieuw bouw van De Akker nog op ver schillende plekken mogelijk was geweest. De meeste van de acht mogelijkheden die bekeken zijn, waren toen om diverse redenen echter al afgevallen. Verbouw op de huidige locatie aan de Kotterstraat of nieuwbouw aan de rand van het dorp (bij de Nesweg) waren de meest haalbare opties. 'Maar het was alsof je een tafel vol lekkere hapjes voor je had, waar je nog allemaal uit kon kiezen', verwoordde één van de aanwezigen het gevoel. Tijdens die avond, bezocht door zo'n tweehon derd mensen, ontstond het beeld dat een meerderheid van Oosterend tegen een verhuizing van De Akker naar de Nesweg is. Dat Kopwerk ook enkele randvoor waarden heeft, bleek die avond evenmin voldoende over het voet licht te zijn gekomen. De school vindt dat er een volwaardig gebouw moet komen als het tot nieuwbouw komt, dat er net als nu bij het school- landje veel buitenruimte moet zijn en dat er binnen afzienbare termijn een besluit over verbouw of nieuwbouw moet worden geworden. 'Dat moet geen stoofpeertje worden dat maar blijft sudderen', aldus directeur Jan Bot van Kopwerk. In afwachting van het dorpsontwikkelingsplan heeft Kopwerk verbouwing van De Akker uitgesteld, maar dat kan volgens de school niet lang meer duren, omdat het gebouw verouderd is en niet meer aan alle eisen voldoet. De school heeft met ouders en perso neel afgesproken dat er daarom op korte termijn een definitieve oplos sing moet zijn. Kopwerk wil uiter lijk begin volgend jaar duidelijkheid hebben. Toekomst Zwartepieten over het uitblijven van de duidelijkheid tijdens de schets en kletsavond bleef achterwege. Van Helden stuurde erop aan de nadruk te leggen op de toekomst en nog eens met elkaar te praten over de voor- en nadelen van in het dorp blijven of verhuizen naar de Nesweg. Dat gesprek verliep in alle redelijkheid zonder emoties. De discussie leerde kortgezegd dat er meer te zeggen is voor nieuwbouw aan de Nesweg dan verbouw aan de Kotterstraat of nieuwbouw op de huidige plek van De Verrassing. Belangrijk was dat bij verhuizen naar de Nesweg letterlijk ruimte in het dorp wordt gemaakt voor nieuwe ontwikkelingen als woningbouw en bedrijventerrein. Het biedt De Akker de beste gelegenheid een nieuw duurzaam schoolgebouw te realise ren, waarin duurzaam onderwijs kan worden ontwikkeld. Een meespe lend argument was dat de provincie bereid is toe te staan dat de nieuwe school in uitsluitingsgebied wordt gebouwd, waardoor het dorp een stukje kan worden opgerekt.- 'Dat De ijsbaan, garage Rentenaar en de Achtertune. Het zijn enke le locaties die bekeken zijn als alternatieve locaties voor De Akker, maar die niet haalbaar zijn. De ijsbaan viel in de ogen van het college meteen af omdat Oosterend daar pertinent geen bebouwing wil. Verplaatsing van de school plus het schoolveldje naar de garage van Rentenaar was geen optie omdat de school er dan in ruimte op achteruit zou gaan en omdat die locatie ook niet op korte termijn beschikbaar is. Een verhuizing naar de Achtertune zou voor Kopwerk wel bespreek baar zijn, maar daar is het verwer ven van grond op korte termijn geen haalbare kaart. Hetzelfde gold voor grond aan de Mul derstraat (bestemd voor zoge heten ruime jaswoningen). Nog een optie was handhaving aan de Kotterstraat met verplaatsing van het schoolveld naar de plek van de volkstuinen. Dat viel af door de doorgaande weg die straks tussen dorp en bedrijventerrein ontstaat en omdat De Akker dan minder buitenruimte zou overhou den. De school bouwen op de plek van De Verrassing is evenmin wense lijk omdat er dan pas gebouwd zou kunnen worden als De Ver rassing verplaatst is. Ook dan zou de school aan ruimte moeten inleveren. Die variant maakt het eveneens lastig in de toekomst nieuwe woningen in het dorp te kunnen bouwen. Er zelfs bekeken of De Akker naar de huidige plek van de Jacob Daalderschool zou kunnen gaan (vanuit de gedachte de scholen samen te voegen), maar ook dat is als niet haalbaar beoordeeld. Verplaatsing naar de Nesweg aan de rand van het dorp wordt gezien als de meest haalbare kaart, omdat de provincie bereid is de bouw daar toe te staan en omdat eigenaar Ploeg bereid is op die plek grond te verkopen. Het schept ook ruimte voor ont wikkelingen in het dorp. doet de provincie omdat Oosterend een goed samenhangend ontwik kelingsplan heeft opgesteld', aldus Bot. Ook hebben diverse partijen hun nek bij de provincie uitgestoken om die uitzondering voor elkaar te krijgen. Ploeg is bereid grond aan de Nesweg aan de school te verko pen. Kopwerk is bereid extra geld in de nieuwe school te steken en ook de ondersteunende vereniging die het schoollandje in eigendom heeft, is bereid onder voorwaarden mee te werken buitenruimte te realiseren. Als nadeel van blijven aan de Kot terstraat werd genoemd dat er dan geen duurzame school kan worden gerealiseerd. Het is ook een vraag of de school op langere termijn over het schoollandje kan blijven beschikken als dat in beeld komt voor huizen of bedrijven. Bot: 'We hebben het juridisch laten uitzoe ken, maar in zo'n situatie gaat het algemeen belang boven het belang van de school.' Volgens hem moet bij verplaatsing naar de huidige Ver rassing rekening worden gehouden met vier particuliere vakantiehuizen op dat terrein die geen eigendom van Ploeg zijn. Gesprekken met de eigenaren van die huizen leerden onder meer dat uitkopen in de papieren loopt. De aanwezigen hoorden voor het eerst dat er met de eigenaren van die huizen is gesproken. 'Dat werpt ook weer een ander licht op de discus sie', aldus één van hen. In het alge meen werd gesteld in te blijven zien dat het niet alleen over de school gaat, maar dat er een compleet ontwikkelingsplan voor de komende decennia op tafel liggen om de vitaliteit van het dorp ook in de toe komst in de benen te houden. Gesprek De school had ook bewoners van de Schoolstraat en de dorpscom missie uitgenodigd, maar die waren tot teleurstelling van de aanwezigen afwezig. Er was met name uitgeke ken naar bewoners van de School straat omdat de nieuwe school aan het einde van hun straat is gepland. Bot en Koops zeiden te hopen als nog met hen in gesprek te geraken. Van Helden stuurde erop aan niet teveel óver hen te praten, maar een gelegenheid te zoeken om mèt hen te praten. 'Je kunt het niet met elkaar eens zijn, maar uit zulke gesprekken kunnen toch nog altijd inzichten naar voren komen, waar je in eerste instantie niet aan had gedacht', aldus Van Helden. Bot en Koops gaven aan graag met de Schoolstraat in gesprek te komen. Bot liet weten dat op de beoogde locatie ook nog van alles mogelijk is, omdat nog bespro ken moet worden hoe de school daar precies zou moeten komen. De dorpscommissie was afwezig omdat die tegelijkertijd een eigen vergadering had. Bot liet weten dat tijd inmiddels wel een belangrijke factor begint te worden. 'We zijn nu al anderhalf jaar met dit proces bezig en hebben de verbouw van De Akker tot nu toe uitgesteld. In januari moeten we een knoop doorhakken en weten of we kunnen verhuizen. Anders gaan we aan de slag met verbouw, maar dan laten we wel heèl veel kansen lopen.' 5 COURANT Sneeuwuil strijkt neer op Schorren De sneeuwuil trekt nog steeds veel belangstelling. Het dier heeft de afgelopen dagen op de Schorren gezeten, waar het vrijwel continu de aandacht van zo'n twintig man had. VRIJDAG 21 NOVEMBER 2008 Volgens Eckard Boot van Natuur monumenten komen mensen van heinde en ver om het dier te zien. 'Ik sprak donderdagochtend een groep van zes Duitsers die speci aal voor de uil helemaal naar Texel waren gekomen.' De meesten zijn bewapend met fotocamera's en kijkers om de sneeuwuil goed te kunnen zien Natuurmonumenten houdt momenteel een extra oogje in het zeil om te voorkomen dat al te enthousiaste belangstellenden de rust verstoren. 'Er zitten nu ook duizenden andere vogels op De Schorren die hun rust nodig hebben, maar het gaat goed. 99 procent van de mensen blijft net jes achter het hekje.' Volgens Boot heeft de uil het prima naar haar zin op De Schorren. 'Ze zit er heel rus tig om energie te sparen en zo nu en dan vliegt ze eens van het ene naar het andere strekdammetje.'In De Nederlanden is in augustus 1972 ook een sneeuwuil gezien. Dat meldde Jan Boshuizen uit Amsterdam die zijn melding naar eigen zeggen destijds aan Staats bosbeheer doorgaf. Boot wijst erop dat kerkuilen ook wel eens per ongeluk voor sneeuwuilen aangezien kunnen worden. 'Maar die zijn lichter van kleur en een paar maten kleiner.' De Texelse sneeuwuil wordt in het veld inmid dels Hedwig genoemd, naar de sneeuwuil van Harry Potter. Ze arriveerde zo'n anderhalve week geleden op Texel. Tesselhuus De marktkooplieden die elke maan dag op de Groeneplaats in Den Burg staan, hebben gisteren €250,- aan het Tesselhuus geschonken. Het geld kwam uit een gezamenlijk budget van de ondernemers. SST, HIêK&ëM tv. r7\Oi0 Zie ginds zit de sneeuwuil 3 WiTJE Han Wilmink, oud-dominee in Oos terend, was dinsdag even terug op Texel om te koken voor leden van de Rotary. Samen met de koks van hotel De Lindeboom in Den Burg bereidde hij een Bijbelse maaltijd. Wilmink, van 1990 tot 1995 dominee van de toenmalige Gereformeerde Kerk, is een fervent kookliefheb- ber. Vorig jaar publiceerde hij Bijbels Culinair, een kookboek met recepten volgens de Bijbelse en Joodse tradi tie, aangevuld met Bijbelse achter gronden, symbolieken en verhalen. Op basis van dat boek zette hij dinsdag een maaltijd in elkaar voor de Rotarians. Samen met koks Pieter Krugers, Robert van Nijkerk en Meivin van Sambeek maakte Wilmink een Bij belse stoofschotel met Texels rund vlees, vergeten groenten, gekookte oergranen en Joodse rodekoolsa lade. Als vooraf maakten ze bitter ballen van rode linzen, dadelsoep en 'in ovis hapalis' (Romeinse eie ren). Als nagerecht stond Oosterse yoghurt met tijmhoning en Bijbels seizoenfruit op het programma. Het geheel werd gelardeerd met enkele bijpassende wijnen. Wilmink, tegen woordig dominee in Zwolle, heeft zich na zijn verhuizing naar Zuidlaren in 1995 meer en meer toegelegd op het geven van workshops Bijbels koken wat vorig jaar tot Bijbels Culi nair leidde. Volgens Wilmink is koken een manier om mensen samen te brengen en om naast de gezellig heid ook spelenderwijs in gesprek te raken over drijfveren en geloof. Het biedt volgens hem eveneens de gelegenheid te praten over de diepere betekenis van voedsel, het omgaan met de aarde en zorg voor anderen. Toen Wilmink nog op Texel woonde, was hij lid van de Rotary waardoor een keer komen koken snel geregeld was. met Pieter Krugers ei ingrid Hennink bekent dat ze de beslissing om alsnog het rook verbod in De Kombuis door te voeren wat gemakkelijker heeft kunnen nemen doordat ze over een verwarmd terras beschikt, waar roken wél mag en het zelfs in de winter goed toeven is voor haar gasten. 'Maar de kleine cafés hebben die mogelijkheid niet. Voor hen is dit verbod funest. De grote bedrijven overleven het heus wel, maar in Ierland zijn 3000 kleintjes failliet gegaan.' Ook in Nederland krijgen veel cafés het moeilijk, is de ver wachting, zeker nu de minister heeft laten weten niets te voelen voor een compensatieregeling wegens inkomstenderving. Overigens staakt Hennink haar strijd tegen het rookverbod niet. 'Ik heb de e-mailadressen van alle minis ters en Kamerleden verzameld en die ga ik allemaal een brief sturen. Bovendien gaan we zaterdag 29 november naar Den Haag om mee te doen aan het landelijk protest.' Veel hoop dat veel Texelse collega's en klanten haar zullen vergezellen, heeft ze niet meer. 'Iedereen heeft het erover en in veel cafés staan de asbakken weer op tafel, maar ik heb nog maar een handjevol aanmeldingen binnen.' Zelfs haar belofte om na terugkeer gratis bier te schenken, heeft nog maar weini gen op andere gedachten gebracht. 'Ik heb de pech dat de MAB-club op dezelfde avond een feest orga niseert. Veel van mijn klanten zijn lid en willen daar liever bij zijn.' Wie toch mee wil, kan zich alsnog opgeven bij Hennink of haar col lega-actievoerders van café Chaos in De Koog. 'Ik vroeg eerst een bijdrage van €12,50. Maar er zit nu zoveel in de boetepot, dat ik de bus gratis kan aanbieden.' Ruim drie miljoen mensen van 45 jaar en ouder lopen mogelijk een verhoogd risico op type 2 diabetes, oftewel sui kerziekte. Misschien behoort u daar ook toe. Want iedereen kan diabetes krijgen. Meet daarom uw risico met de Diabe tes Risicotest Haal de test bij de apotheek of huisarts of ga naar www.kijkopdiabetes.nl. °PHabetes.«\ Een duurzaam gebouw en soci aal duurzaam onderwijs. Dat zijn enkele zaken die De Akker voor ogen heeft als het komt tot een nieuw schoolgebouw aan de rand van het dorp. Onder sociaal duurzaam onderwijs wordt volgens directeur Gea Koops onder meer verstaan dat de directe omgeving meer in het onderwijs wordt opgenomen. 'Kinderen wor den nu al geregeld uitgenodigd om bijvoorbeeld op een boerderij of een kotter te komen kijken. Dat komt omdat er veel betrokkenheid bij de school is. Dat is een kracht die je verder kunt uitbouwen. Je kunt zulke bezoeken meer verbinden aan basale zaken als rekenen, lezen en schrijven. Daar zijn ook al diverse lesprogramma's voor.' Het sociaal-duurzame in die gedach tegang is dat school en omgeving meer aan elkaar worden verbonden. 'Scholen kunnen nog wel eens een wereldje op zich zijn, terwijl diverse sectoren om je heen ook graag wat meer over zichzelf op school willen komen vertellen', aldus directeur Jan Bot van de Stichting Kopwerk. 'Neem bijvoorbeeld het hostman- ship waar laatst over is gesproken. Dat is een mooi voorbeeld waar bij de horeca meer op school kan doen.' De achterliggende gedachte is dat kinderen op die manier al vanaf jonge leeftijd meer bekend raken met wat er allemaal in hun directe omgeving is. Gebouw Om het begrip fysiek gestalte te geven, wil Kopwerk een duur zaam schoolgebouw neerzetten. Een delegatie van Kopwerk en De Akker bezocht daarvoor recent het Zweedse eiland Gotland om diver se scholen te bekijken. Ze zagen onder meer energiezuinige gebou wen met duurzame ventilatie en klimaatbeheersing waar het aan genaam vertoeven was. Het waren gebouwen met veel lichtinval en veel ruimte voor de leerlingen. De scholen waren eveneens nauw bij hun omgeving betrokken. 'Daar had bijvoorbeeld elke school een eigen schoolbos waar de leerlingen voor zorgden. Hier kun je bij wijze van spreken stellen dat je een heel eiland tot je beschikking hebt.' Volgens Bot en Koops is het niet de bedoeling om van Zweden een kopie in Oosterend te maken. Voor op staat dat De Akker 'de school van het dorp is' en dat moet vol gens hen vooral zo blijven. Ander uitgangspunt is dat er een school komt die in vormgeving aansluit op het dorp. Architectenbureau BBDH uit Schagen is bezig daar schet sen voor uit te werken. Woensdag, tijdens de gespreksavond op De Akker, liet Bot weten dat het nog open staat waar de nieuwe school precies op de beoogde locatie zou moeten komen. Hij hoopt daarover nog nader in gesprek te raken met bewoners aan de Schoolstraat. Greenrooms Op Gotland zagen de afgevaardig den van De Akker ook zogeheten greenrooms, speciale schoollokalen waarin kinderen proeven op het gebied van natuur en techniek kun nen doen. Dergelijke lokalen staan op het verlanglijstje van de school, maar of ze er komen is nog afhan kelijk van de kosten. 'Het is mis schien een mogelijkheid om daar voor sponsors te zoeken', aldus Bot. 'Dat moet nog worden beke ken.' Volgens Bot en Koops wil Kopwerk De Akker verduurzamen omdat dat aansluit bij de ambities van de gemeente om Texel vanaf 2020 zelfvoorzienend te laten zijn in de eigen energieopwekking en water voorziening. 'Duurzaamheid is een maatschappelijk item en het zijn de kinderen die er later ook wat mee moeten doen.' Volgens de school maakt dat meer kans van slagen als duurzaamheid door het gehele onderwijsprogramma loopt, dan wanneer het in afzonderlijke projec ten wordt behandeld. Voor de langere termijn denkt Kop werk er aan De Akker breder in te zetten door ook educatie en voor lichting over natuur en techniek aan anderen te geven (bijvoorbeeld aan groepen van de overkant). Volgens Bot is het zeker niet de ambitie van de school daarvoor een hotel te beginnen zoals in Oosterend is rondgegaan. 'Als groepen blijven overnachten, kunnen ze ook naar bijvoorbeeld Stayokay gaan.' Er wordt eveneens rekening gehou den met een scenario dat de Daal derschool in de toekomst naar de nieuwe school kan verhuizen, maar ook dat is toekomstmuziek. 'Daar kunnen wij niet over beslis sen. maar we willen wel alle opties openhouden.' Een verhuizing van de Daalderschool is op het moment overigens niet aan de orde. Het was ook geen onderwerp tijdens de gespreksavond van afgelopen woensdag. Volgens Bot kan het nog een paar jaar duren voordat de nieuwe school er daadwerkelijk staat. Belangrijk is eerst wat de politieke partijen besluiten over het dorpsontwikkelingsplan waar ver huizing van De Akker een onderdeel van is. Lezing over GPS in de landbouw Het nut van het global position system (GPS) in de landbouw. Dat is het onderwerp van de lezing die Rick Verbruggen uit de Wieringermeer dinsdag 25 november verzorgt voor de agra rische Vereniging voor Bedrijfs voorlichting. In de Wieringermeer en andere delen van Nederland maken vee houders, akkerbouwers en bloem bollentelers al gebruik van GPS. Doel is nog nauwkeuriger te wer ken met kunstmest en gewasbe schermingsmiddelen, maar ook in te spelen op de verschillen in vruchtbaarheid binnen een per ceel. Tekorten in organische stof en mineralen in een bouwvoor kunnen worden aangevuld. Dat geldt ook voor te gebruiken hoeveelheden zaai- en pootgoed. GPS wordt tevens gebruikt bij de inzet van machines. Verbruggen vertelt in zijn lezing over ervaring in de praktijk. Hij zal bovendien duidelijk' maken dat de nieuwe ontwikkelingen niet zijn voorbehouden aan de grote bedrij- De bijeenkomst wordt gehouden in Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg en begint om 20.00 uur. Sander Ganzevles Geboren in: 1982 Werkt bij SnelStart sinds: Juli 2008 Genoten opleiding: Bewegingswetenschappen Waarom ben je bij SnelStart gaan werken? Mijn vrouw, een Texelse, en ik hadden al jaren de droom om te verhuizen naar Texel. Bij mijn eerste bezoek werd ik ver liefd op het eiland. Na mijn studie bewe gingswetenschappen kon ik geen baan vinden in die richting en kwam het idee in me op om in de IT een baan te zoeken. Toevallig zag ik toen een advertentie van SnelStart in de Texelse Courant en dacht: "Ik stuur maar eens een mailtje, je weet maar nooit." Daar kwam prompt een reactie op. Het contact daarna verliep soepel en open en het bleek dat er een klik was. De erg aantrekkelijke arbeids voorwaarden zorgden ervoor dat ik niet lang na hoefde te denken. Na ruim drie maanden is de keuze voor SnelStart nog steeds een goede: het is een eerlijk bedrijf waar iedereen voor elkaar open staat en waar elke dag anders is. Wat doe je bij SnelStart? Tijdens de eerste gesprekken bleek dat ik jie meeste aanleg voor de ontwikkclafde- ling had. Ik word daar intern opgeleid tot .NET ontwikkelaar en krijg ruim de mogelijkheid om te leren. Mijn werk zaamheden bestaan nu vooral uit het ontwikkelen van de website. Ook draag ik mijn steentje bij aan de ontwikkeling van de software die SnelStart levert en dat steentje zal steeds groter worden. Ook geïnteresseerd in zo'n baan? Kijk op http://vacatures.snelstart.nl voor onze vacatures. Wat maakt jouw werk bij SnelStart leuk? Elke dag is anders en er zijn altijd uitdagingen. De sfeer op de werkvloer is erg goed en open. Ik word bij veel zaken betrokken en mijn input wordt gewaardeerd. Per werknemer worden doelen gesteld die je motiveren het beste uit jezelf te halen. Er zijn vol doende opleidings- en doorstroom mogelijkheden. Daarnaast zijn de arbeidsomstandig heden erg goed. Overwerk bestaat niet en je kunt thuis lunchen. Dit zorgt ervoor dat je elke dag weer uitgerust en gemotiveerd naar je werk gaat. Welke ontwikkelingen verwacht je de komende tijd? Ik ben zoals gezegd bezig met de web site, daar zal over een paar weken een nieuwe versie van beschikbaar komen. Dit staat in verband met een verras sende slap die SnelStart binnenkort zal maken, maar waar ik verder niets over kan zeggen. Houd de website in de gaten! Wat wil je nieuwe sollicitanten meegeven? Het is verrassend wat SnelStart je alle maal kan bieden. Wil je graag op Texel werken en toch "iets anders"? Dan moet je zeker eens contact opnemen. administratieve softwares

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5