m êmm m cmiverti 'S Kleindierensport verbroedert op show Kotex Timmer De Echte Bakker TEXELSE yy COURANT Oplossing: DROS BAKKERIJ Koop nu een nieuwe bril en de belastingdienst betaalt mee! diverse leuke Sinterklaas aanbiedingen Texelse cafés niet in Top 100 DINSDAG 25 NOVEMBER 2008 Ook de Sint stopt zijn pakjes in een tas van: Nu verkrijgbaar bij: Oosterhof Wonen Parkstraat 3 - Den Burg 'LET OP! In de 4 Texelse Couftnten die verschijnen van 2f>iSovember tot en met 2 december ziet u op de Sinterklaaspagina in de advertenties een letter. Zet deze in de juiste volgorde in de daarvoor bestemde blokjes. Verzamel de woorden en/of regels uit de vier kranten en mail de oplossingen vóór woensdag 10 december naar info@lenr.nl o.v.v. 'Sinterklaaspuzzel1 of lever ze in bij de advertentiebalie van de Texelse Courant aan de Spinbaan 6. Zo maakt u kans op fantastische prijzen "De Sint is zo ontzettend blij, want onze winkels liggen vol met Heerlijke chocolade en rb amandelbanket, dat is voor iedereen pure pret." Hogerstraat 4 Weverstraat 90, Den Burg Dorpsstraat 90, De Koog www.bakkertimmer.nl 0 kom er eens kijken kijken, wat u in onze winkel F A S Weverstraat 58 Den Burg Tegen inlevering von deze advertentie krijgt u bij aankoop vanaf 25,- een chocolade letter kado! (geldig t/m 5 december) p0t^ Zet bij Pets Plate je sthoen dan kan de Sint er voor kind en dier iets in doen Kleurplaten zijn af te halen in de winkel. Kleur de schoen zo mooi mogelijk in en kom hem vóór 27 november zetten bij Pets Ploce Öpt'B STOER ZONDER DOODSHOOI I puzzels,spaarpotten, potloden, stickers, spelletjes en nog veel meer! uoorlmnborenmuis.nl Sint weet het goed, óók voor suikervrij zoet, héérlijk van smaak is het bij „de Natuurwinkel" raak! Hogerstraat 15 - Den Burg - 0222-31 39 51 Ondernemers en particulieren opgelet! Voor al uw Sinterklaaslekkernijen, van pepernoot tot banketletter, Kogerstraat 44, Den Burg, 312287 Leidekkers USB sticks Sd-cards Grote partij DVD's en CD's Kleuren laserprinter onder de 350,- Overkantse prijzen Texelse Service Texels centrum voor Automatisering Waalderstraat 18 - Den Burg - 0222-312826 Maricoweg 37a 11791 MD Den Burg (Texel) tel. 0222-318489 I fax 0222-318205 info@tcatexel.nl www.tcatexel.nl In de hokken ook koperkleurige maran-kippen, ingezonden door Jaap Jager. Een hen van dit Franse ras heeft net een ei gelegd. 'De schaal is heel donker van kleur en de schaal heeft een sterk vlies waardoor ze heel ongevoelig zijn voor salmo nellabacteriën. Voor Jager is het de eerste keer dat hij kippen showt. 'Ik heb altijd al kippen gehad. Altijd een vers eitje en met wat hanen erbij is het een heel spektakel. Bij mij aan de Ruigendijk fietsen heel wat toeristen. Als ze die hanen horen, dan beginnen ze ook te kukelen. Een mooie kip fokken, die voldoet aan de criteria, dat is best moeilijk. Volgens de jury zijn de pootjes van die van mij te donker. Daar moet dus een andere haan bij. Een haan die niet goed is, moet je op tijd opruimen.' Koopman: 'Maar dat wil niet zeggen dat alles maar de pan in gaat, al is het wel zo dat een haan uit de tuin een stuk beter smaakt dan eentje uit de supermarkt. Fokkers van legkip pen halen trouwens ook veel hanen bij ons vandaan. Want die willen ook graag goeie kippen hebben.' Konijnen zijn er ook in overvloed, zoals een zwarte tan van 2,5 kilo die is ingezonden door Tinus Marsman. 'Een scherpe snuit, bruinzwart, een mooie scherpe triangel (driehoek op de rug) en zwarte voorpoten', somt de fokker enkele kwaliteiten op. Aandoenlijk zijn de pas uitgebroede kuikentjes en verderop verschillende soorten watervogels, zoals casar- ca's en mandarijnen. Uit een zaal verderop klinkt het getjilp van Mexi caanse roodmussen, zebravinken en zo mogelijk nog fraaiere gekleurde agaponiden, een presentatie die door leden van Op Eigen Wieken is ver zorgd. Tussen Den Helder en Texel wil nog wel eens rivaliteit heersen, maar verbroedering was het credo op de tentoonstelling van kleindieren die dit weekend in de gebouwen van Kotex werd gehouden. De Texelse vereniging trekt sinds vorig jaar samen op met de Helderse zuster vereniging. Met als resultaat een goed gevulde tentoonstelling met meer dan honderd dieren, zoals kippen, konijnen, eenden en de zangvogels van Op Eigen Wieken. De grijze haardossen die vrijdag bij de keuring tussen de hokken met dieren rondscharrelen maken duide lijk dat de fokkerij van kleine dieren een liefhebberij is die vooral met de jaren komt. Vooral mannen met veel kennis en ervaring, maar met als nadeel dat al een aantal toonaan gevende fokkers het tijdige met het eeuwige heeft verwisseld. Ook Kotex raakte daardoor op sterven na dood, ware het niet dat de samenwerking met de Helderse fokkers de club nieuwe leven heeft ingeblazen. 'We komen graag naar Texel', vertelt Paul Koopman uit Den Helder, die een aantal prachtige kippen heeft mee genomen. Zoals de Hollandse Kurf- hoen met een goudkleurig verenpak rond de nek. Ook de Assendelftse hoender die hij omhoog houdt, is van een zeldzame schoonheid. 'Vooral de pelling is bijzonder', toont hij de veren die getekend zijn alsof er twee keer vier tarwekorrels op zijn afge beeld. 'Nu we samenwerken zijn we met twaalf fokkers en kunnen we met gemak een tentoonstelling vullen.' Verderop inspecteert keurmeester Rem Koster uit Wieringerwaard een Australorp van fokker Peter van der Gracht. 'Fraaie kop en ogen, zeer goede kam, kleur en bevedering zwart groen met een intense glans, vleugelpennen zeer goed, beenkleur intens zwart', somt hij een aantal excellente eigenschappen op. 'Deze verdient een F, van fraai, en kan nog uitgroeien naar een U, van uitmun tend', kwalificeert hij tot tevredenheid van Van der Gracht. 'Er zitten hier op Texel een aantal beste fokkers', complimenteert Koopman. Deze Assendelfste hoender was een bijzondere verschijning. Fokker Tinus Marsman uit Den Helder was present met deze zwarte tan. 'Kunnen wij dit café aanbevelen aan vrienden, familieleden en ken nissen, aan vrouwen en mannen, aan jong en oud. En worden zij daar dan vriendelijk en correct geholpen tegen een goede prijs-kwalite'rtver- houding?' Dat is de belangrijkste vraag die de jury van de jaarlijkse Café Top 100 zich stelt. Dit jaar kwamen de Texelse cafés er niet zo best af. Slechts twee van hen brachten het tot 'aanrader'. Over het algemeen is de jury niet erg te spreken over het aanbod op Texel. Het juryrapport spreekt zelfs van een 'vrij uniform aanbod in De Koog en op Texel in het algemeen.' De juryleden van de Café Top 100, georganiseerd door vakblad Misset Horeca, heb ben allen een respectabele staat van dienst in de horeca. Zij werken aan de hand van een standaard beoor delingsformulier, waarbij gastvrijheid, sfeer en uitstraling, hygiëne, product behandeling en de ondernemer/kas telein de belangnjkste criteria zijn. Gastvrijheid speelt daarbij de grootste rol. 'Cafés zijn de huiskamers van de samenleving', is het uitgangspunt. Van de op Texel bezochte cafés kwa men de Twaalf Balcken in Den Burg en Het Proeflokaal in De Koog als beste uit de bus. DeL Twaalf Balcken was vorig jaar al van de lijst verdwe nen, na in 2006 van een 78ste naar een 75ste plaats te zijn gestegen. Het juryrapport spreekt van een 'leuke zaak met ietwat anonieme voorgevel'. Een belangrijk punt van kritiek betreft de gastvrijheid: 'Zaak wil graag café zijn, maar is erg veel restaurant. Van gasten horen we dat ze daags ervoor van hun tafeltje zijn verjaagd omdat het gereserveerd was voor eters. Ze staan op, maar het tafeltje blijft ver volgens een uur leeg.' Wel toont het personeel 'kennis van zaken'. Het Proeflokaal van Texel is volgens de jury 'een echt vriendencafé waar Hans en Trudy Glandorf veel bekenden ont vangen'. Cursus Texel voor beginners Ecomare verzorgt in januari en februari de cursus Texel voor beginners. Deze is vooral bedoeld voor mensen die nog niet zo lang op Texel wonen en graag meer willen weten van het eiland. Maar uit eerdere cursussen is gebleken dat ook geboren Texelaars de cur sus met veel plezier volgen en dat de informatie waardevol is voor mensen die werken in de recrea tiesector. De cursus bestaat uit vier avonden met een voordracht over verschillen de aspecten van Texel. Het is basale, wetenswaardige en leuke informa tie over het eiland, de natuur, de geschiedenis en de Texelse gemeen schap. Er worden vragen beantwoord als 'Waarom woon je aan De Koog en in Den Burg?' en 'Wie dronk het water van de wezenputten?'. Er wordt gebruik gemaakt van de tentoonstel ling en de collectie van Ecomare en het Maritiem Jutters Museum. Docenten zijn Adriaan Dijksen, Arthur Oosterbaan, Esther Banki en Harry de Graaf. De deelnemers krijgen een rijk gevul de cursusmap met boekjes en bro chures over Texel. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Er zijn drie avonden in Eco mare en één in het Maritiem Jut ters Museum. Opgave, tot uiterlijk 5 januan, kan bij Ecomare, tel. 317741. Deelname kost €25,- inclusief koffie/ thee en de cursusmap, te voldoen op de eerste avond.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 11