lil TexelEnergie start met leveren gas Cjrocn c/wartrJ~exels in het harL, Aanbesteding OSG zat 'bizar dicht' bij elkaar' Tijdelijk via fietspad naar PHH-gebouw Texel geeft voorkeur aan zelfstandigheid Theo Zijm 'laatste der Mohikanen' RWS op Texel EP: 'Een gemiste kans voor Texel' L_ HEMA AMERICAN BASE Voordeelland Kantoorvakhandel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12328 DINSDAG 25 NOVEMBER 2008 TEXELSE COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Op een bedrag van €5 miljoen één ton verschil (twee procent), is de reden dat de Texelse aan- nemerij naast de verbouw van OSG De Hogeberg grijpt en dat het Friese Draisma er met de klus vandoor gaat. 'Een gemiste kans voor Texel', reageert Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf, samen met De Geus één van de drie inschrijvers. Buijsman: 'Het zat zo bizar dicht bij elkaar. Voor aanbestedingsbe grippen is dat eigenlijk niets. Heel jammer.' 'Ik kan me de teleurstelling voorstellen', reageert wethouder Marjan Merkelbach (Onderwijs). 'De Texelse aannemer voldeed aan alle criteria en eisen. Er zat inderdaad heel weinig verschil tussen.' Als goedkoopste kwam een overkants bedrijf uit de bus, dat €127.739,- lager zat dan het hoogste bedrag. Maar de gunning wordt voor 70 pro cent bepaald door de prijs. Merkel bach: 'De andere 30 procent wordt bepaald door andere criteria, zoals de beoogde werkwijze, het plan van aanpak en de organisatie. Dat is met name bij de aannemer voor het bouwkundige deel van groot belang, want die moeten andere aannemers aansturen. Het goedkoopste bedrijf had dit deel niet goed voor elkaar. Toen zijn we bij Draisma uitgeko men, die een ton lager was dan Duin en De Geus. Maar zelfs als die nog iets lager hadden ingeschreven, dan had Draisma het gehad. Hoe graag we het ook hadden gegund aan de Texelaars, we konden het niet. Want het is een Europese aan besteding en dat is een strak gere gelde toestand. Als we Draisma hadden gepasseerd, zou die naar de rechter kunnen stappen.' Buijsman: 'Alsof de goedkoopste aannemer niet naar de rechter kan stappen. Dit is gewoon heel jam mer, zeker omdat wij bij het hulp verleningsgebouw meer dan ons visitekaartje hebben afgegeven. Toen bij de aanbesteding van de PHH bleek dat zelfs wij als laagste inschrijver nog te duur waren, heb ben we meegedacht over besparin gen en deze ook gerealiseerd. Als aannemers kijken we anders tegen een gebouw aan dan bijvoorbeeld de ontwerpers. Na de tekentafel zijn er altijd nog euro's te vinden.' Buijsman, die het nieuws over het mislopen van deze klus uit de krant moest vernemen, beraadt zich met De Geus of ze in beroep gaan tegen het besluit. De gemeente heeft de provincie toestemming gevraagd verkeer van en naar het PHH-gebouw vol gend jaar tijdelijk over het fiets pad tussen de Gasthuisstraat en de hulppost te laten rijden. De gemeente verwacht niet meer dat het gaat lukken op tijd de twee beoogde ventwegen aan te leggen. Het nieuwe hulpverleningsgebouw wordt begin februari opgeleverd, terwijl voor de wegen nog een vrij stellingsprocedure loopt. Of daar bezwaren tegen zijn ingediend, was gisteren niet te achterhalen, maar een woordvoerder ging er bij voor baat wel vanuit. De gemeente heeft de provincie gevraagd het fietspad tussen de Gasthuisstraat en de hulppost tijde lijk te ontheffen van zijn functie als fietspad. Er is eveneens vergunning gevraagd tijdelijk tweerichtingsver keer in te stellen op het fietspad aan de andere kant van de Pontweg tussen de rotonde Emmalaan en de rotonde Akenbuurt. Volgens de woordvoerder is het geen elegante oplossing, maar kan het even niet anders. Het is de bedoeling dat zowel vrijwil ligers van de brandweer als bezoe kers van het medische gedeelte aan de achterkant van het gebouw en het politiebureau via het fietspad naar het pand rijden. De brandweer- vrijwilligers kunnen hun auto's direct aan de zijkant neerzetten en daar via een zijdeur de kazerne betreden. De hulpverleningswagens kunnen rechtstreeks via het opstelterrein voor het gebouw de Pontweg op en afrijden, maar dat is niet toege staan voor ander verkeer. Wethouder Peter Bakker (verkeer) zinspeelde een paar weken geleden al op tijde lijke ontsluiting via het fietspad. De provincie moet nog reageren op de vergunningaanvraag. Texel trekt de meerwaarde van het opgaan in een grotere gemeente vooralsnog in twijfel, maar wil wel graag samenwerken met de Kop van Noord-Holland. Dat heeft Marijke Eelman vrijdag namens de politieke partijen laten weten bij een top over de bestuurlijke Vogelaar: bestude ren VAN SNEEUW-UIL Is INTERESSANTER... a. o ,j DAN MINISTERSCHAP de veerhavens Texel en Den Helder als enige in dienst bij RWS de gemeente per 1 december blijft Theo Zijm als beheerder Toen Rijkswaterstaat strand, dui nen, meerdere dijken en havens en andere werken beheerde, werkten er een kleine 25 mensen bij wat toen nog Dienstkring Texel was. Met het overdragen van duinen en dijken aan het hoogheemraadschap nam het aantal medewerkers af. Nu per 1 december ook de haven van Oudeschild aan de gemeente wordt overgedragen en nog eens zes medewerkers overstappen naar de gemeente, blijft Theo Zijm als beheerder van de Veerhavens Texel en Den Helder, als enige over. Zijm: 'Ik werk al vanaf. 1971 bij RWS, sinds 1980 op de veerhaven. Ik zou niet anders meer willen, het is prachtig werk. Zo'n haven waar in alles goed werkt en waarvan de brug elk uur op en neer gaat, dat lijkt voor buitenstaanders mis schien vanzelfsprekend, maar dat is het niet. Dat hebben we tijdens de beruchte storm op 18 januari 2007, waarbij de Molengat de brug ram de, wel gemerkt. Daarom geeft het extra voldoening dat het normaal gesproken wél goed werkt, elke dag weer. Dat de boot kan varen en de mensen van en naar Texel kunnen. Want daar gaat het allemaal om. Dat ik nu als enige bij RWS op Texel over ben, daar maak ik geen punt van. Je moet er zelf wat van maken, zo is het altijd al geweest.' Zijm (60) blijft namens RWS ook betrokken bij calamiteiten die zich vanaf zee voordoen. Ter gelegenheid van de overdracht van de haven op maandag 1 decem ber aan de gemeente in deze krant uitgebreid aandacht voor de 200- jarige geschiedenis van RWS op Texel, de haven en de overdracht aan de gemeente. toekomst van de Noordkop op Wieringen. Daar waren vertegenwoordigers van de negen gemeenteraden in de Kop van Noord-Holland aanwezig om te praten over gemeentelijke her indelingen. De Texelse raadsleden gaven bij monde van Eelman aan dat Texel bestuurlijk een zelfstan dige gemeente wil blijven, maar ze willen met de nieuwe gemeente(n) die binnen een paar jaar moet(en) ontstaan samenwerken in het uit voeren van gemeentelijke taken. De provincie ziet het liefst minstens twee gemeenten ontstaan, maar de raden zelf zijn ook niet vies van één grote gemeente. Volgens Eelman voelde de bijeen komst, een initiatief van de Wieringer gemeenteraad, aan als een 'warm bad' in vergelijking met de bijeen komsten die Texel de afgelopen jaren met de andere Waddeneilan den heeft gehad. 'Met de eilanden ben je bezig een extra bestuurslaag te bouwen door bevoegdheden van de raden aan de Eilander Raad over te dragen en een kantoor in Harlingen op te tuigen. Hier ben je bezig om de zaken te vereenvoudi gen door bestaande gemeenten in elkaar te schuiven.' Lees verder op pagina 9 TexelEnergie begint met het leveren van gas. Dat is giste ren bekendgemaakt op de eerste algemene ledenvergadering in Stayokay in Den Burg. De ener giecoöperatie is een samenwer king aangegaan met duurzame energieleverancier Greenchoice. Directeur Rob van Rees van Green choice liet weten dat mensen die hun gas via TexelEnergie afnemen een kwart cent minder per kubieke meter gas betalen dan bij de NUON. Daarnaast houdt TexelEnergie er ook een kwart cent per kuub aan over. Het goedkoper leveren is volgens Greenchoice mogelijk door lagere organisatiekosten dan energiereus NUON en een eigen IT-systeem waarmee de rekeningen worden aangemaakt. Het bedrijf, dat in 2001 werd opgericht, levert sinds 2004 gas aan inmiddels 220.000 huishou dens. Greenchoice produceert zelf niks, maar koopt zowel in Neder land als het buitenland energie in die naar eigen zeggen 100 procent duurzaam is. Er waren al enige tijd contacten tussen TexelEnergie en Greenchoice. De eerste algemene ledenvergade ring werd bezocht door 260 leden. Zowel president-commissaris Rikus Kieft als directeur Brendan de Graaf zei verrast te zijn door de hoge opkomst. De avond bestond uit het doornemen van de stand van zaken en er waren lezingen. Onder andere Vergadering horeca De afdeling Texel van Horeca Neder land houdt maandag 1 december de jaarlijkse ledenvergadering. Vale rie Jongeneel van uitzendbureau Start presenteert een plan op het gebied van arbeidsgelegenheid en Wouter de Waal geeft toelichting op de plannen van de WV. Kees den Ouden is aftredend bestuurslid en niet herkiesbaar, het bestuur stelt Andreas Schraag kandidaat. De vergadering wordt gehouden in eetcafé Vincent aan de Grensweg en begint om 20.30 uur. Stroomstoring Den Hoorn en een klein deel van Den Burg hebben vrijdagmiddag geruime tijd zonder stroom geze ten. Hierdoor bleef onder meer de supermarkt van Goënga gesloten. De storing trad op rond 14.00 uur. In totaal zaten 650 huishoudens zonder stroom. Den Hoorn kreeg rond 15.45 uur weer elektriciteit. Om 16,15 uur waren 600 huishou dens weer aangesloten. Verzakkingen in 'nieuwe' straat De Herenstraat in Den Hoorn kampt met flinke verzakkingen. Opmerkelijk, want het is nog maar een jaar geleden dat de straat van het huidige plaveisel werd voorzien. Dat gebeurde nadat de riolering was vernieuwd. De kwestie kwam donderdag aan de orde in het jaarlijks overleg tus sen de Hoornder dorpscommissie en het college. Daarbij bleek dat de dorpscommissie graag ziet dat de straat helemaal opnieuw wordt bestraat. Volgens Bart Witte was dat ook beloofd door de gemeen telijke afdeling Infra en Bouw. 'We hoefden ons geen zorgen te maken. Er was nog geld voor en in janu ari zou er worden begonnen', her haalde Witte wat hem was gezegd. Dat de hele straat opnieuw wordt geplaveid, is echter hoogst onze ker. Volgens burgemeester Geldorp is het gereserveerde geld inmid dels doorgesluisd naar de algemene middelen. 'Om bekende redenen', Sören Hermansen, de coördinator van het duurzame Deense eiland Samso was aanwezig om te vertel len over de duurzame verrichtingen op dat eiland. De Graaf en Kieft deden duidelijke oproepen aan de leden om nieuwe leden en afnemers voor TexelEner gie te vinden. Volgens hen moet het aantal huishoudens en bedrijven dat bij de coöperatie afneemt sterk omhoog om winst te gaan maken. Lees verder op pagina 3 Inzameling na diefstal geld 'Doe Een Wens' Een onaangename verrassing voor vrijwilligers van de stichting Doe Een Wens tijdens de Texel Darts Trophy dit weekend kreeg uitein delijk een positieve wending. De circa €600,- die ze hadden binnen gehaald tijdens het grote dartstoer- nooi werd gestolen van de kamer van één van de vrijwilligers. Hij had de portemonnee onbeheerd ach tergelaten. Maar een razendsnelle inzamelingsactie door organisa tor John van Dee en Gary Walters leverde binnen een half uur tijd meer dan €700,- op voor het goede doel. Met andere giften en donaties vóór, tijdens en na het toernooi incasseert de stichting die de liefste wens ver vult voor kinderen met een levens bedreigende ziekte een veelvoud van dit bedrag. voegde ze er aan toe, ongetwijfeld doelend op het fiasco van de ver dwenen IJslandse miljoenen. Witte vroeg of er met de aannemer geen garantieregeling is afgespro ken, maar kreeg nog géén antwoord op die vraag. Afgesproken werd dat een delegatie van de gemeente over drie weken naar Den Hoorn gaat om samen met de dorpscommissie de problemen te bekijken. Dan wordt ook nagegaan of er iets te doen is aan de wateroverlast in de kel der waarvan enkele aanwonenden sinds het aanleggen van de nieuwe riolering last hebben. Rotary steunt verenigingen Verenigingen en organisaties die advies of ondersteuning kun nen gebruiken op administratief, bestuurlijk of facilitair gebied, kunnen daarbij geholpen worden door Rotaryclub Texel, die vol gend jaar vijftig jaar bestaat. In verband met het jubileum wil de Rotaryclub de expertise en het net werk van haar leden in dienst stellen van de Texelse samenleving en dan vooral aan die organisaties die voor hun reilen en zeilen afhankelijk zijn van vrijwilligers. Om een indruk te krijgen van wat er op dat gebied aan wensen en problemen leeft, hebben de meeste organisaties inmiddels een brief met vragenformulier ont vangen. In samenwerking met de gemeente en de stichting Pharos wil de Rota- ryciub in aprii een informatiebijeen komst houden. Helikoptervluchten boven zuid Texel nemen opnieuw toe Protesten uit Den Hoorn tegen de helikoptervluchten over de zuidpunt van Texel leken succes te hebben, maar de laatste tijd neemt de over last opnieuw toe. De aan de Mok- weg wonende Klaas Kikkert had de vluchten voor de offshore geturfd, vertelde hij donderdag in de verga dering van de Hoornder dorpscom missie en het college. Volgens hem zijn het er dagelijks tientallen, met uitschieters naar 45. Burgemeester Geldorp zei te heb ben gemerkt dat veel piloten zich niet aan de afspraak houden. Bedoeling is dat ze Texel mijden en na het opstijgen vanaf De Kooy via het Molengat naar zee vliegen. Om die reden maakt de gemeente ook bezwaar tegen de aanvraag voor 2500 extra helikoptervluchten. 'Niet om dwars te liggen, maar om de lei ding van het vliegveld nog eens aan de afspraken te herinneren.' Losse nummers 0,95 Vrouwenkoor 'Al kun je nog zo goed noten lezen, als je een stuk niet vaak oefent, dan wordt het niets.' Een uitspraak van Arie Groen, dirigent van het Texels Vrouwenkoor, dat zondag excelleer de op het concert ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Pagina 2 aPHH-gebouw Een 'blikken trommel' of 'blikken doos' zijn enkele meesmuilende bij namen die het gebouw al te pakken heeft door de aluminiumplaten aan de buitenkant. Niet terecht in de ogen van de bouwers, zegt pro jectleider Paul Buijsman. 'We heb ben allemaal flink ons best gedaan ervoor te zorgen dat dit gebouw er toch kon komen. Natuurlijk was een grasdak, zoals oorspronkelijk bedoeld, mooier geweest, maar dat zat er helaas niet meer in.' Pagina 5 a Kleindieren Tussen Den Helder en Texel wil nog wel eens rivaliteit heersen, maar verbroedering was het credo op de tentoonstelling van kleindieren die dit weekend in de gebouwen van Kotex werd gehouden. De Texel se vereniging trekt sinds vorig jaar samen op met de Helderse zuster vereniging. Pagina 11 Hersenschudding door botsing Een 65-jarige vrouw uit Den Hoorn is donderdag met hoofdletsel in het ziekenhuis opgenomen. Dat gebeurde nadat ze rond 15.00 uur in de Herenstraat met een 56- jarige dorpsgenoot in botsing was gekomen. Het ongeluk ontstond op het moment dat de man van achter zijn geparkeerde auto de rijbaan opliep om naar zijn woning aan de over kant van de straat te gaan. Hij zag de fietsende vrouw daarbij over het hoofd. Door de aanrijding kwamen beiden ten val. De man kwam met de schrik vrij, maar de vrouw kwam ongelukkig terecht, waardoor ze een hoofdwond en een hersenschudding opliep. Ze werd naar het ziekenhuis gebracht, waar ze tot zaterdag voor observatie moest blijven. TEXELS E0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DUMP OUTDOORSTÖRE Super deBoer LenR Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1