Sleutelrol NlOZ-onderzoeker in Amerikaanse documentaire Sport Darters spelen tegen wereldtoppers op Krim Spectaculaire expeditie rond haaientemmer TEXELSE g couRANT Tevoko klimt verder omhoog Tevoko laat puntje liggen Druk weekend Mareis U16 DINSDAG 25 NOVEMBER 2008 de kwartfinale tegen Francis Hoenselaar, Nederlands beste darter bi] de Mare, tijdens de Texel Darts Trophy De 13-/arige Sharon Prins speelde, onder toeziend oog Voetbalprogramma De heren van volleybalvereniging Tevoko lijken de smaak van win nen te pakken te hebben. Hoewel de overwinning niet zonder slag of stoot tot stand kwam, werd zaterdag in Enkhuizen met 1-3 gewonnen van het laaggeplaatste Madjoe 4. Het spelniveau van Tevoko lag in Enkhuizen een stuk lager dan vorige week tegen VCJ. Vooral de buiten- aanval had het moeilijk tegen het lange Enkhuizer blok. Ben Kenter speelde een van zijn mindere wed strijden en Marco Tuntelder moest wennen aan de voor hem vreemde positie die hij moest innemen in ver band met de absentie van Gerben van de Dijk. Daarentegen scoorde de middenaanval wel naar behoren; met name de prima spelende Erik Ie Roux haalde een hoog rende ment uit zijn aanval. Met Ronald Zijm weer in de basis (zijn eerste wedstrijd sinds februari) en Jitze Beintema als spelverdeler (Berry Koning zat licht geblesseerd aan kant) waren de eerste twee sets voor Tevoko (22-25, 21-25). Door met name in de passing slor dig te spelen, maakte Tevoko het zich echter niet makkelijk. Hierdoor kon Madjoe steeds goed bij blijven en dit brak Tevoko in de derde set bijna op toen Madjoe brutaal een voorsprong nam, die pas op het eind van de set werd ingelopen. Na diverse setpoints voor beide ploe gen won Tevoko met 30-32 Hierdoor was de overwinning veilig gesteld. Tevoko kon niet meer de concentratie en motivatie opbren gen voor het extra punt dat het win nen van de vierde set zou opleveren Daardoor won Madjoe deze laatste set vrij eenvoudig met 25-19. Door deze overwinning staat Tevo ko op een zevende plaats, met een wedstrijd minder gespeeld dan de concurrenten. Zaterdag speelt het thuis tegen Simokos. Zaterdag 29 november: Opperdoes 3-Oosterend 3 Zaandijk A1-Texel'94 A1 Reiger Boys B1-Texel'94 B1 Texel'94 B2-BKC B2 Texel'94 B3-Oosterend B1 Den Helder B2-De Koog B1 Oosterend MB1-Schagen MB1 Texel'94 MB1-KGB MB1 Texel'94 MB2-HSV MB1 Texel'94 C2-JVC C2 Texel'94 C3-VIOS W C3 Texel'94 C4-Succes 02 Texel'94 D2-HCSC D2 BKC D3-Texel'94 D3 Den Helder D5-Texel'94 D4 De Koog D1 -Den Helder D4 JVC D5-ZDH D1 Texel'94 G1-KGB G1 14.30 14.30 12.45 14.30 14.30 14.30 14.45 13.00 11.30 14.30 13.00 11.30 13.00 12.15 10.00 11.30 11.00 11.30 Een halve finale met Embassy- winnaars Jelle Klaassen en Ted Hankey tegenover elkaar en een andere halve finale tussen darttop pers Michael van Gerwen en Gary Robson. Bezoekers en deelnemers van de eerste Texel Darts Trophy kregen zaterdag op De Krim enke le topwedstrijden te zien. Klaassen, in 2006 winnaar van het officieuze wereldkampioenschap darten in Engeland, kwam als beste uit de strijd. Eerst versloeg hij Han key (de officieuze wereldkampioen in 2000) en daarna ging ook Robson (in 2005 winnaar van de World Darts Trophy) over de knie. Hij was in de halve finale te sterk voor Van Gerwen uit Boxtel. Klaassen won met zijn overwinning €1750,-. Robson ging met een prijzengeld van €800,- naar huis. De finales werden gespeeld in het theater, de voorronden hadden plaats op tientallen banen rond het grote speeltoestel van het Speelpa- radijs van De Krim. Zowel de toppers als de rest van de deelnemers moesten zich kwalifice ren via voorronden. Dat betekende dat elke deelnemer de kans had tegen één van de bekende darters uit te komen. Dat leidde onder meer tot een partij tussen Jelle Visser en Van Gerwen bij de laatste zestien. Visser verloor die, maar eindigde wel als hoogste Texelaar. Bij de vrouwen kwam de 13-jarige Sharon Prins in de kwartfinales uit tegen Francis Hoen selaar, Nederlands beste dartster en later winnares van de Texel Darts Trophy. Ook Mariska Westdorp uit Den Burg wist een plaats bij de laat ste acht te bemachtigen. Die verloor ze tegen outsider Nicolle Gundlach die het in de halve finale moest afleggen tegen Hoenselaar. Michelle Segers uit De Waal speelde in de kwartfinale tegen Mieke de Boer, een andere topper bij de vrouwen. In totaal deden zo'n tweehonderd men sen aan het toernooi mee, onder wie ruim twintig Texelaars. Van de over kant waren onder meer grote groepen uit Almere en de buurt van Apeldoorn aanwezig. Hoewel het aantal deelne mers (er was rekening gehouden met 500) en het aantal Texelse bezoe kers wat tegen viel, was de Texel Darts Trophy een geslaagd evene ment. Directeur Iwan Groothuis van De Krim liet meteen weten dat er een vervolg komt. Volgens hem zou het geen kwaad kunnen een andere tijd in het jaar te kiezen, zodat het voor de deelnemers aantrekkelijker is het eiland nader te verkennen. Vrijdag en zondag werd er gespeeld om geld op te halen voor de Doe Een Wens Stichting Nederland. De Texel Darts Trophy was een initiatief van Jan van Dee, medewerker bij De Krim. 'Ik heb eerder bij Van der Valk gewerkt en daar organiseerden we ook altijd zulke toernooien.' Hij begon ongeveer een jaar geleden met de voorbereidingen om de top pers vast te leggen. Zowel Klaassen als Hankey sprak na afloop van een geslaagd evenement. De laatste was voor het eerst op Texel. 'Maar ik heb eigenlijk niets van het eiland gezien.' Eric Boon zet zegereeks voort Ook op de achtste clubavond van De Doorstoot was Eric Boon op dreef. In zijn partijen tegen Jan van den Akker en Fred Klok behaalde hij in totaal zeven punten. Maximale scores behaalden ook Jan Heems kerk, tegen Jaap Boon en Jan van den Akker, en Joost Smit, tegen Cees Weel en Wim Westdorp. Joost Smit speelde met twaalf carambo les de hoogste serie, het hoogste gemiddelde werd gespeeld door Cees Weel (1,93). Uitslagen: H Laan-F. Klok 0-2, C. Weel-J. Smit 0-4, J van den Akker-E. Boon 0-4, J Heemskerk-J Boon 4-2, H. Laan-C. Weel 3-2, J. Smit-W. Westdorp 4-0, E. Boon-F. Klok 3-1M Boon- J, Boon 4-0, J. van den Akker-J. Heemskerk 0-4, W. Westdorp-H. Laan 0-2, W. Homan-M Boon 2-0 Strikes op bowlingbaan Het was donderdag goed toeven op de bowlingbaan in De Koog. In de damesleague gooide Trijn Stig- gelbout een game van 201Winnie Schraag bouwde haar score mooi op. Ze begon laag, maar liet later een game van 156 noteren. Ook 's avond denderden de strikes over de baan. André Barhorst gooi de een serie van 700, waarmee zijn team, Badweg Sportief, de eer ste plaats wist te behouden. Alie Schouten toonde met een game van 137 ook een goed oog voor de baan te hebben. Uitslagen: Klaver 4-T-Fords 1-3, De Pins-WBZ 04; Flair- De Juttertjes 4-0: Paal 19-Badweg Sportief 0-5, Geen Idee-TZN 40-1; S|ans-Schouwstra 4-1Eigengemaakt-Quinty's 1-4; Chaos-De Koogel 0-5. Omdat tegenstander Alvolco tot nu toe weinig had gepresteerd, dacht het damesteam van volley balvereniging Tevoko de volle vijf punten binnen te kunnen halen. Na drie gewonnen sets werd de vierde set echter verloren en werd het 3-1 voor Tevoko. Al direct in de eerste set bood Alvolco goed tegenstand. Tevoko kon daad oor niet uitlopen en de strijd ging gelijk op. Spelverdeler Connie Joling had problemen met de zachte bal en kon de set-ups niet op de juiste plaats brengen. Hierdoor werd de bal nogal eens in het blok van Alvolco gesla gen. Toen de aanvallers van Tevoko slimmer gingen spelen, scoorden ze punten met goed geplaatste ballen. Op deze manier verliepen de eerste drie sets. Tevoko hield de rust, speel de slim en Alvolco maakte fouten waarvan Tevoko profiteerde. Tevoko won de sets met 25-2125-20 en 25- 19. Na de derde set moest Marianne Boekei het veld verlaten omdat ze andere verplichtingen had. Daarnaast had Monique Leijstra een lichte bles sure opgelopen. Door dit alles raakte Tevoko in de vierde set uit zijn con centratie Er werden fouten gemaakt en Alvolco bouwde met een goede servicebeurt een voorsprong op, die niet meer uit handen werd gegeven. De set werd met 25-18 beslist in het voordeel van Alvolco. Met deze overwinning blijft Tevoko ongeslagen koploper in de promo tieklasse. Wendy van Elk succesvol in menwedstrijd Wendy van Elk heeft zondag de tweede wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal gewonnen. Ze nam daardoor de leiding in het alge meen klassement. De menwedstrijd in manege Aken- burg trok vijftien deelnemers, die allemaal een dressuurproef en een vaardigheidsproef (met de bekende kegeltjes) reden. Hun verrichtingen werden beoordeeld door J. Tuin. Zijn algemene indruk was goed. Er trok ken leuke, verzorgde combinaties aan hem voorbij. Wél wees hij erop dat er meer moet worden gelet op de aanleuning, het laten strekken van de hals en de middendraf. In de vaardigheid reden vijf combi naties foutloos. Na de barrage bleek Piet Beers de beste. Hij rondde het parcours in de snelste tijd: 56,12 seconden. Linda Koolhof was vol gens de jury de beste op het onder deel dressuur. Met haar pony Medy liep ze tegen slechts 45,5 strafpun- ten op. Maar omdat haar vaardig heidsproef minder geslaagd was, reikte ze in het dagklassement niet hoger dan de zesde plaats. Wendy van Elk was de meest con stante menner. Ze kreeg in de dres suur 46,5 strafpunten en maakte in de vaardigheid geen fouten. Hans Boom en Piet Beers deelden met 48,5 strafpunten en een foutloze vaardigheidsproef de tweede en derde plaats. In het algemeen klas sement staat Van Elk eerste met 101 strafpunten. Hans Boom (103,5) en Petruska Timmer (111,5) zijn voor alsnog haar belangrijkste concurren ten. De derde wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal wordt gehouden op zondag 14 december. De jeugd tot 16 jaar van basket balvereniging De Mareis speelde afgelopen weekend twee wed strijden. Zaterdag werd in Wierin- gerwerf met 18-74 gewonnen van Wiringherlant, zondag met 77-53 van koploper Noordkop. De wedstrijd tegen Wiringherlant, een nieuwe tegenstander, die ook met een gemengd team speelde, werd eenvoudig gewonnen. De Mareis hadden het voordeel van de lengte en kwamen geen enkel moment in de problemen. Coach Heijenk noemde het 'een lekkere opwarmer' voor de wedstrijd tegen koploper Noordkop de volgende dag. Omdat vorige week nog van Noord kop werd verloren, was De Mareis er op gebrand te winnen. Met name Femke Heijenk had zich terdege voorbereid. Zij presteerde het echte halverwege de wedstrijd een punt in de eigen basket te scoren. Een hila risch moment, dat nog leuker werd toen een speler van Noordkop het direct herhaalde en ook in de eigen basket scoorde. Manuel Dros was de man van de wedstrijd, maar niet zonder het goe de reboundwerk van Bram Inpijn, de ondersteuning van Annick Hoog- endijk, met zelfs een driepunter en een prima spelende en sterk ver dedigende Charlotte Hendriks. Ook Jorik en Femke Heijenk pakten hun punten, steals en diverse rebounds. Thomas Gremmen speelde verdedi gend een goede wedstrijd met twee gemaakte vrije worpen als hoogte punt. Na het derde kwart was de stand in het voordeel van De Mareis en kon de wedstrijd rustig worden uitgespeeld. Scores: Manuel Dros (33), Jorik Heijenk (13), Bram Inpijn (9), Thomas Gremmen (6), Annick Hoogendijk (5), Femke Heijenk (4), Charlotte Hendriks (4). Sinterklaasavond en Ouwe Sun- derklaas moet hij missen, maar daar staat veel tegenover. Een luxe jacht op de Indische Oceaan is begin december het werkter rein van Herman Ridderinkhof, adjunct-directeur van het NIOZ. Varend tussen Mozambique en Madagascar begeleidt hij er een Zuid-Afrikaan, die voor een tele visieprogramma 36 uur tussen de witte haaien zwemt. Ridderinkhof werd anderhalve maand geleden benaderd door een Amerikaanse productiemaatschap pij, die een documentaire maakt over de witte haai. Dat gebeurt in opdracht van Animal Planet, een grote Amerikaanse televisiezender, die op populair-wetenschappelijke wijze kennis over de dierenwereld verspreidt. Hoofdpersoon in de film is ene Mike uit Zuid-Afrika, die ooit vanuit een kooi in zee witte haaien bestudeerde. De mensenhaai, zoals het dier ook wel wordt genoemd, staat bekend als bijzonder gevaar lijk. Wereldberoemd werden de films rond de haai Jaws, die in de jaren tachtig miljoenen bioscoopbezoe kers angstdromen bezorgden. De Zuid-Afrikaan was minder huiverig, raakte met de dieren vertrouwd en besloot zich ten slotte zelfs buiten de kooi te wagen. 'Hij heeft een trucje om ze rustig te krijgen. Hij raakt ze op een bepaalde manier bij hun kop, waardoor ze in een soort hypnose raken en hem niet opvre ten', weet Ridderinkhof. Bedoeling is dat de haaientemmer in de Straat Mozambique, het stuk zee tussen Mozambique en Mada gascar, 36 uur - een dag, een nacht en een dag - lang tussen de haaien gaat zwemmen om uiteindelijk op de atol Bassas da India weer aan land te gaan. Tijdens de voorbe reidingen en de operatie zelf wordt de man voortdurend gevolgd door camera's. Daarnaast biedt de docu mentaire oceanografische informa tie, onder meer over de samenhang tussen stromingen en de hoeveel heid plankton en de vraag waar de haaien te verwachten zijn. Daar bij verzorgt Ridderinkhof deskun dig commentaar en geeft hij advies waar de haaientemmer het beste te water kan gaan. 'De producent had bij universiteiten geïnformeerd en gegoogled. Ja, het is stom om van jezelf te zeggen, maar dan kom je bij mij terecht.' Met een glimlach: 'Je zult goed moeten zoeken om iemand te vinden die meer van zeestromingen in dat gebied weet dan ik.' Overigens stond niet op voorhand vast dat hij zou worden gevraagd. 'In Amerika waren ze wat huiverig een Nederlander als deskundige op te voeren. Nederland is de hoofd stad van Kopenhagen. En spreekt zo'n vent wel verstaanbaar Engels? Ik ben daarom eerst in Engeland geïnterviewd door een medewer ker van de productiemaatschappij. Daarna zijn er in Amsterdam proef- opnamen gemaakt. Om te kijken of ik wel camerageniek genoeg ben, denk ik. Pas een week of drie gele den is het besluit gevallen dat ik het daadwerkelijk zou gaan doen.' Lang heeft Ridderinkhof niet over het eervolle verzoek hoeven naden ken. 'De missie van het NIOZ is het vergaren van kennis. Maar als het in de hoofden van de onderzoekers blijft zitten, heb je er niks aan. Door te publiceren en aan zo'n documen taire mee te werken, zorg je ervoor dat wat je weet wordt doorgegeven. Bovendien is het mooie PR voor ons instituut. Dit programma helpt er toch aan mee dat wereldwijd bekend wordt dat het NIOZ op Texel leidinggevend onderzoek op oceanografisch gebied doet. Een van mijn voorwaarden was dat de naam van het NIOZ prominent in beeld wordt gebracht.' Hij glimlacht opnieuw: 'En ach, ik mag twee weken in lekker warm weer op een luxe jacht varen dat normaal door rijke toeristen wordt afgehuurd en waar alles op en aan zit. Dat vind ik ook niet zo erg.' Ridderinkhof vliegt maandag 1 december naar Beira in Mozam bique, waar hij aan boord gaat. De eerste paar dagen worden gebruikt om het gebied grondig te verken nen. Hoewel hij er met het NIOZ tijdens het 'Rondje Afrika' een paar jaar geleden al veel kennis opdeed, wil hij niet voor verrassingen komen te staan. 'Onderzoek heeft uitge wezen dat je de omstandigheden in zee kunt vergelijken met die in de atmosfeer. Zoals je hoge en lage drukgebieden hebt, zijn er onder het waterop pervlak wervels met een diameter van wel honderd kilometer die zich voortdurend verplaatsen. Als je dat kunt voorspellen, kun je ook aflei den hoe de stromingen lopen. Dat is nog best lastig, want je hebt ook met het gewone tij te maken en we zullen ook de weersomstandighe den moeten afwachten. Voordeel is dat het daar zomer is en dus relatief stabiel. Verder is het een kwestie van goed om je heen kijken. Dat ben ik wel gewend, want op de Pelagia gaat het net zo. Bovendien zit ik in mijn vrije tijd vaak met een bootje op het wad. Daar moet je ook gewoon praktisch denken en je gezonde verstand gebruiken.' Hoewel er veel van hem afhangt, ervaart Ridderinkhof geen stress. 'Ik sta natuurlijk voor aap als die Mike op een verkeerde plek terechtkomt. Maar ik heb er wel vertrouwen in dat het goed gaat.' Spannend vindt hij het wel een week of twee zo ver van de bewoonde wereld te zijn. 'Het is veertig uur varen naar de kust van Afrika. Het is niet zoals op de Noordzee, waar je even belt als er iets mis is en er een half uur later een helikopter boven je hangt. We worden begeleid door een medisch team. Ik heb mijn bloedgroep moeten doorgeven.. Er is een rampenscenario, dat als die vent door een haai wordt gebeten ik - of iemand anders aan boord - met mijn bloed zijn leven kan redden.' Van vrijdag 5 tot en met donder dag 11 december houdt Herman Ridderinkhof een weblog bij over zijn ervaringen op de Indische Oceaan. Dat is te lezen via www. texelsecourant.nl. Joop Rommets Herman Ridderinkhof laat op de website Google Earth komende weken zijn werkterrein ligt. Texelse pupillencompetitie: Utrecht-SVO F 9.00 AZ-Vitesse 9.00 ZDH F-De Koog F1 9.00 Roda-De Koog F2 9.00 SVC Terschelling-Heerenveen 9.00 Arsenal-SVO E 10.00 Chelsea-SVC Vlieland 10.00 De Koog E-Manchester 10.00 Tottenham-Liverpool 10.00 SVC Ameland-Everton 10.00 Zondag 30 november: Uitgeest-Texel'94 14.00 De Koog-Petten 14.00 Flevo-Oosterend 14.00 Dirkshorn-ZDH 14.00 Con Zelo 2-Texel'94 2 11.00 DWOW 3-Texel'94 3 14.00 SRC 4-De Koog 2 14.00 Oosterend 2-BKC 4 12.00 De Koog DA1-Succes DA1 11.00 ASV'55 MA1-Texel'94 MA1 14.00 Texelse recreatiecompetitie: De Koog-Texelse Boys 10.30 Oosterend-Texel 10.30 (let op: beide wedstrijden worden in Oosterend gespeeld!) Programma zaalvoetbal Wensdag 26 november 17.00 Klif/Steen C1-SVO C2 vPutten 17.45 Krim C1 -SVO C1 vPutten 18.30 Klif/Steen 4-Krim 4 Hoogendijk 19.20 Klif/St'da2-Zeemacht 3 H'dijk 20.15 C/Sportshop 4-ZDH 1 Kuipers 21,05 Mantje 3-RAB 4 Kuipers 21.55 Klif/Steen 3-RAB 5 Arnout Zaaldienst: ZDH Donderdag 27 november 18.15 ZDH D1-C/Sportshop D2 ZDH 19.00 Koog 3-C/Sportsh3 Jongedijk 19.50 Texel 3-Koog 4 vPutten 20.45 Klif/Steen 2- RAB 3 Douma 21.35 Mantje 4-Koog 2 Douma Zaaldienst: de Krim Vrijdag 28 november 17.00 RAB E1-Mantje E1 RAB 17.45 Klif/St D1 -Klif/St D2 Klif/St.pl. 18.30 Krim 2-SVO 2 Arnout 19.20 Klif/Steen 1-C/Sportsh 1 Vonk 20.15 Mantje 2-SVO 1 Hoogendijk 21.05 Koog 1-Mantje 1 Kuipers 21.55 Krim 1-RAB 1 Bakker Zaaldienst: Klif/De Steenenplaats De uitslagen van vorige week wor den volgende week opgenomen. Voetbaluitslagen Zaterdag 22 november: ZDH D1-Oudesluis D1 1-1 Alle andere wedstrijden werden afge last. Texelse pupillencompetitie: Alle wedstrijden werden afgelast. Zondag 23 november: Berdos 2-Texel'94 2 1-2 Limmen MA2-Texel'94 MA1 1-6 Alle andere wedstrijden werden afge last. VERVOLG VAN PAGINA 1 Zelfstandig Tot verrassing van de Texelse afge vaardigden was er bij de andere gemeenten van de Noordkop veel animo om tot herindeling te komen. 'Het zijn, op Den Helder na, ook allemaal gemeenten met tien- tot veertienduizend inwoners die grote oppervlakten beslaan en het aantal taken alleen maar zien toenemen.' De bijeenkomst leerde dat Texel in relatie tot de anderen geen kleintje is. Het eiland kent na de gemeente Den Helder de grootste omzet op de begroting. Volgens Eelman was er begnp voor de Texelse opstelling om zelfstandig te willen blijven. De raadsleden spra ken met elkaar af dat er de komende maanden wordt gewerkt aan het opstellen van een gezamenlijke visie op de bestuurlijke toekomst. Er wordt een informateur in de arm genomen die gesprekken gaat voeren. Hij is ook welkom op Texel te komen pra ten. Een deskundige drukte de raadsleden op het hart bij een herindeling respect te hebben met kleine gemeenschap pen binnen de bestaande gemeente grenzen. Die moeten niet het gevoel krijgen hun identiteit te verliezen als de gemeenten groter worden. Eel man 'Dan doen we het hier zo slecht nog met met onze dorpscommis-

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9