Vogel kerkhof in Koger schoorsteen 400.000 kuub zand bij paal 9 Nieuw licht op Hoornder kerktoren TEXELSE 7 COURANT Rijles in een simulator - populair én leerzaam Judoka in selectieteam VRIJDAG 28 NOVEMBER 2008 'Texelaars gaan beter voorbereid de weg op en zijn goedkoper uit.'Je rij opleiding starten in een simulator klinkt niet alleen goed, bet effect is inmiddels aangetoond. Het levert daarom vooral voor delen op in vergelijking met normale rijopleidingen zeggen Kees Langereis en Raymond Offerman van, de Stichting Verkeerseducatie Centrum (VEC) in Den Helder. 'Leer lingen krijgen spelenderwijs een beter verkeersinzicht, wor den zelfverzekerder en hebben minder praktijklessen nodig.' 'Houd voldoende afstand', zegt een computerstem. Sarah Lem mers kijkt in haar spiegels en corrigeert. Dit is haar tiende les. Tijdens het inhalen vertelt ze lachend:'Ik krijg het schakelen echt onder de knie.' Tussentijds worden haar resultaten geana lyseerd en fouten herhaald. Ze moet een aantal toetsen goed afleggen voordat praktijklessen Volgen. Ze kan niet wachten: 'Ik heb zin om straks in de auto te stappen!' Thuis bekijkt ze de resultaten op de computer en Sarah kan ze haar vorderingen zien. Gemiddeld zijn er 16 lessen nodig waarin alles behandeld wordt. Ook de verschillende weersomstan digheden worden nagebootst. Zo heeft Sarah vandaag in de regen en mist gereden terwijl buiten de zon schijnt. Moeiteloos De simulatorles uit van de Rijopleiding In Stappen (RIS). Langereis en Offerman zijn met VEC voorloper met deze nieuwe vorm van rijopleidingen. Lessen in de simu- toetsen. Een slipcursus ter afsluiting behoort tot de mogelijkheden. Door de simulatorlessen zijn minder praktijk lessen nodig en wordt het totaalpakket goedkoper. Het levert bovendien veilige weggebruikers op.'We leren jongeren tijdig gevaar te herkennen en de methode is populair. Stel je voor: op je 17de oefenen in de simulator en op je 18de moeiteloos wegrijden tij dens je eerste praktijkles, dat is toch prachtig?' RIS wordt aan bevolen door BOVAG. TU Delft en het CBR erkennen dat simu- lalorleerlingen beter scoren op hel praktijkexamen. Ook in de simulator? Nieuwsgierig geworden naar deze manier van lessen? Geef je op in december en krijg 10 procent korting op de oplei ding. Neem voor informatie contact op met Kees Langereis 06 53690708 of kijk op v vecdh.nl. lator worden gevolgd door praktijk lessen, en verschillende tussentijdse Bij VEC kun je ook terecht voor rijvaardigheidtrainingen voor bus, motor, brom- of scootmobiel, educatie op scholen aan jongeren vanaf 16 jaar of lessen in een automaat. Flowcursus met lezing vooraf Menno Siebinga begint maan dag 8 december met een nieuwe achtweekse flowcursus. Deze wordt voorafgegaan door een lezing over de relatie tussen flow en sport. Crossloop in de Dennen Atleten van uiteenlopend niveau doen zondag 30 november mee aan de vierde Bos- en Duincross van dit winterseizoen. De organise rende Atletiekvereniging Texel heeft een afwisselend parcours van 2900 meter uitgezet. Deelnemers kunnen dat één, twee of drie keer lopen. Kinderen tot en met 12 jaar hebben een eigen rondje van ongeveer 1000 meter. De start is aan de Rozendijk, onder aan de Fonteinsnol. De jeugd ver trekt om 11.00 uur, de rest van het deelnemersveld om 11.15 uur. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur in hotel Bos en Duin aan de Bakken- weg. Meer informatie is te verkrijgen bij Rita Dogger, tel. 313387. Bij paal 9, dat een jaar geleden nog stevig werd aangetast door een najaarsstorm, wordt in 2009 400.000 kuun zand op het strand opgespoten. (Foio erchiei Texelse Couranij Bij paal 9 wordt volgend jaar een nieuwe zandsuppletie uitge voerd. Rijkswaterstaat is van plan 400.000 kubieke meter zand op te spuiten tussen paal 9 en paal 10,7. Dat blijkt uit concept-suppletiepro gramma van RWS. De nieuwe is groter dan de extra suppletie die in 2005 werd uitgevoerd (300.000 kuub) toen het strand bij hoog water te smal werd voor hulpverlenings voertuigen en de gemeente bij RWS aan de bel trok. Er komt nu op verzoek van de gemeente en de Vereniging Strandexploitanten Texel weer zand bij. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat gaat het niet om een extra suppletie, maar om een reguliere op basis van metingen die regelmatig worden verricht. De storm die vorig jaar november nog veel duin en zand wegsloeg, is vol gens RWS geen directe aanleiding geweest. Het programma ligt tot 5 januari ter inzage bij kantoren van Rijkswater staat. Daarna moet staatssecretaris Tineke Huizinga er nog een definitief besluit over nemen. Het overzicht van de voorgenomen -suppleties leert overigens dat RWS na een paar jaar van vooroeversuppleties (zand aanbrengen voor de kust) weer meer suppleties op het strand begint uit te voeren. Zo staan er volgend jaar ook in Zeeuws-Vlaan- deren diverse aanvullingen op het strand op stapel. In een begeleidend persbericht stelt RWS dat uitgegaan wordt van het principe 'waar het kan onder water, waar het moet op het strand'. In 2002 schakelde RWS nog volledig over op vooroeversuppleties omdat die goedkoper waren. Strandex ploitanten kaartten daarna aan dat het risico ontstond dat stranden op termijn te laag zouden worden. Tevoko speelt thuis Beide teams van volleybalvereni ging Tevoko spelen deze week een thuiswedstrijd. Het damesteam verwacht zaterdag een lastige wedstrijd tegen Madjoe 2 uit Enkhuizen. Eerder al bleek Tevoko moeite te hebben met deze gerou tineerde spelers. Madjoe heeft een sterke service en goede midspelers en staat momenteel zevende met 5 gewonnen en 3 verloren wedstrijden. Tevoko is zaterdag compleet en zal zijn uiterste best moeten doen om de punten op Texel te houden. De wed strijd wordt gespeeld in Ons Genoe gen en begint om 13.30 uur. Publiek heeft gratis toegang. Ook het eer ste herenteam speelt zaterdag thuis. Om 15.00 uur staat een belangrijke wedstrijd tegen directe concurrent Simokos op het programma. Dit team uit Bovenkarspel heeft slechts twee punten minder dan Tevoko, maar de heren van Tevoko zijn nu drie wed strijden op rij ongeslagen. MAB houdt Sinterklaasrit De MAB houdt zondagmiddag de jaarlijkse Sinterklaasrit. Deelname aan deze oriëntatierit staat open voor iedereen. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur bij de firma Schoenmaker op het Wezenland in Den Burg. De start is om 14.00 uur. Niemand minder dan Sinterklaas zelf reikt na afloop de prijzen uit. Hij heeft beloofd dat alle kinderen die meerij den een cadeautje krijgen. Marieke Zijm (I.) tijdens een wedstrijd in Leeuwarden eerder dit jaar. 'De houtgreep en de heupworp, daarmee heb ik mijn tegenstan ders verslagen', vertelt Marieke Zijm, Texelse topjudoka, over haar selectie voor het Neder landse G-team. Zaterdag komt ze uit voor Oranje in het Duitse Hückeswagen nadat ze als beste uit de bus kwam tijdens selectie wedstrijden. Ze heeft geen idee wie haar tegen standers zijn of hoe haar judotoe komst er na zaterdag uit zal zien. 'Het overvalt me een beetje', vertelt Zijm (19) over haar selectie Ze is pas sinds kort een beetje zeker van haar zaak. Voor trainer Henk de Vries was het afwachten, die zag al langer dat er talent in zat. Maar Zijm was onzeker en zag op tegen wed strijden. Na veel coachen en trainen is ze zelf ook overtuigd dat ze veel in haar mars heeft.'Bij veel worpen ga ik net wat hoger of verder, zoals met de heupworp. Daar win ik dan mee.' Voor Zijm werpt alleen de selectie voor het Nederlandse judoteam al vruchten af. Na twaalf jaar trainen is dit de waardering waarvoor ze het doet. 'Het is een mooie overwinning en de reden om nog harder te trai nen en beter te worden.' Samen met trainer De Vries gaat ze daarvoor aan de slag. Nu traint ze twee keer per week, één keer met De Vries en één keer individueel en weet ze het prima te combineren met haar studie. Hoe dit straks op hoger niveau gecombineerd moet worden, is onduidelijk. Maar Zijm vertrouwt op De Vries en zijn ervaring en wil zeker haar studie afmaken. Zijm vertrekt zaterdag met haar moeder in haar kielzog met de bus naar Duitsland voor De Meister- schaft. Vanzelfsprekend kijkt ze uit naar de wedstrijd en het Europe se deelnemersveld, maar ook het vooruitzicht om gecoacht te wor den door judogoeroe Kees Mon- deren, vindt ze een feest. 'Hij geeft me altijd goed advies en weet me scherp te krijgen. Het is een grote naam binnen de judowereld, dus daar heb ik zin in!' Hoewel ze zelf bescheiden is over haar prestaties en Wereldkampi oenschappen of Olympische Spe len vooral heel ver weg lijken, denkt haar omgeving daar anders over.'Een vriend van me verwacht een kaartje voor de Olympische Spelen over vier jaar!' Kaartklassement door elkaar geschud Huug Snoek en Peter van Heer waarden begonnen niet sterk, maar herstelden zich uitstekend en wonnen met 7373 punten de achtste speelronde van Klaver- jasclub Den Burg. Doordat de koplopers minder goed scoorden, namen Fenny en Rob Caspers de leiding in het klassement. Snoek en Van Heerwaarden hadden een matige start, maar na het derde spel (2400 punten) kon het niet meer stuk. Zij' stijgen naar de vierde plaats in het klassement, dat behoorlijk door elkaar werd geschud. Arend Dijker en Piet Moree eindigden op de laatste plaats en ook koplo pers Vlaming en Geus moesten flink inleveren. Fenny en Rob Caspers, die met 6938 punten als derde ein digden, namen de leiding van hen over. Zij hebben echter slechts 344 punten voorsprong en ook Gerda en Freek Veeger, die op de derde plaats staan, hebben maar een klei ne achterstand (475 punten). De vierde plaats wordt ingenomen door Snoek en Van Heerwaarden (477 punten achterstand), vijfde staan Dijker en Moree, die twee weken geleden nog aan de leiding gingen (749 punten). Gerard en Theo Witte gingen niet geweldig van start, maar herpakten zich en behaalden met 7269 punten de tweede plaats. De vierde plaats was voor Erik Boogerd en Rob Sta- persma (6856 punten). Zij openden sterk, maar kregen in het derde spel met tegenslag te maken. Door een goede slotronde deden ze toch nog goede zaken en blijven zevende in het klassement. Bas Tromp en Frans Stark werden vijfde en boek ten in twee spelronden vijf plaatsen winst. Het gemiddelde was redelijk (6322 punten), er werden weinig marsen gespeeld. Niet meer dan. 29, het laagste aantal dit seizoen. Van één of twee dode vogels kijkt schoorsteenveger André Brouwer niet meer op. Anders was dat dins dagochtend, toen bij het schoon maken van het rookkanaal van een woning aan de Orchismient in De Koog het ene na het andere lijkje tevoorschijn kwam. 'Horror in De Koog', spot Brouwer, die schat dat het er wel zo'n tweehonderd zijn, vrijwel zonder uitzondering kauw tjes. De jongste exemplaren hadden nog een verendek, maar de oud ste, onderin de schoorsteen, waren volledig ingedroogd. 'Die moeten er meer dan dertig jaar hebben gezeten. De schoorsteen was aan de onderkant dichtgemaakt. Boven De lezing wordt gehouden op woensdag 3 december, van 20.00 tot 21.00 uur, in de fysiotherapie- ruimte van het Verpleeghuis en kan gezien worden als voorbereiding op de basiscursus flow. De toe gang bedraagt €5,-. Deelnemers aan de flowcursus leren hun lichaam ontwikkelen en lichaam en geest in balans te bren gen, zodat ze een flow kunnen oproepen. Het geleerde kan in elke sport worden toegepast. Eventu eel wordt na drie maanden een vervolgcursus gegeven. De cur sus wordt gegeven op maandag avond, van 19.30 tot 20.30 uur. Deelname kost €80,-. Opgeven kan via tel. 315331 en e-mailadres mennosiebinga@gmail.com. Stuivertje wisselen in bowlingtop De speelavond van donderdag heeft nogal wat verschuivingen teweeg gebracht in de ranglijst van de bowlingcompetitie voor bedrijventeams. Doordat Kraanverhuur Kager ver loor van Grandcafé Noordzee en Sponsorloos won van Loonbedrijf Plaatsman heeft Sponsorloos de eerste plaats overgenomen. De voorsprong op de directe concur rent is drie punten. Paal 19 won maar één game, maar door de zeer hoge teamscore van Rolf Brouwer (vijf strikes achter elkaar), werden toch twee punten behaald tegen SamSam. Ronald van Benthum gooide een game van 232 pins, wat hem een totaalscore van 770 pinval opleverde. De spelers hadden ook deze week last van vuil op de baan. Het steeds moeten poetsen vroeg veel van hun concentratie. Uitslagen: Tegelbednjf Huijsman-Land en Zeezicht 3- 2; Hotel Tatenhove-Gezondinbalans.nl 4-1; L'Avenir-Torenrestaurant 2-3; Grandcafé Noordzee-Kraanverhuur Kager 4-1; Sam Sam-Paal 19 3-2; Loonbedrijf Plaatsman-De 12 Balcken 2-3. Van der Kooi uit bestuur TVO In verband met drukke werk zaamheden heeft Kees-Jaap van der Kooi na vier jaar zijn functie als bestuurslid van TVO neer gelegd. Van der Kooi, voorzit ter van de sectie detailhandel, wordt opgevolgd door Arjen van Diepen, directeur van supermarkt Super de Boer in De Koog. Toon Schoenmaker, voorzitter van de sectie ambachten, is binnen het bestuur aangewezen als pen ningmeester. Het algemeen bestuur van TVO bestaat verder uit Ries Swanink (voorzitter), Jan Jacob Rab (secretaris en voorzitter van de sec tie bouw en installatie), Robin Konijn (voorzitter van de sectie diensten algemeen) en Michel Gregoire (voorzitter van de sectie toeristische dienstverlening). Een medewerker van Rijkswaterstaat haalt de karakteristieke oude lampen uit de takels van de telekraan. alleskunner André Smit. Minnes: 'Dat Terschelling een testvaart gemaakt, was nog niet zo eenvoudig, want om te zien of het licht op de juiste het licht moet heel stabiel staan, wijze stond afgesteld. Binnenkort ook in windkracht elf.' Dezelfde dag wordt het licht bij de Geul, inclusief werd met het betonningsvaartuig de bekabeling, verwijderd. de klep waarmee dat was gebeurd, zat een krant van 26 oktober 1974 gepropt.' De lugubere vondst roept vraag tekens op, ook bij dierenarts en schapenfokker Erwin de Haan, die sinds kort eigenaar van het pand is en Brouwer erbij had geroepen omdat hij de schoorsteen weer wil gaan gebruiken. 'Die vogels hebben nest op nést gebouwd. De takjes zijn verteerd, zodat we alleen maar vogels zien. Maar ik begrijp niet dat ze allemaal zijn gestorven. Aan de onderkant konden ze er niet uit, maar de bovenkant was gewoon open. Het is een raadsel.' Niet één, niet twee, maar honderden schoorsteen. vogels haalde André Brouwer uit de Met behulp van de telekraan van René Boon hebben medewerkers van Rijkswaterstaat woensdag morgen de lampen op de Hoorn der kerktoren vervangen. Het oude licht was al geruime tijd niet meer berekend op z'n taak: sche pen veilig door het Schulpengat loodsen. Oorzaak lag in de jonge duintjes op de Hors, die steeds hoger worden en daardoor het zicht wegnamen van het tweede licht, dat op een duin bij de Geul stond en onmis baar was, omdat beide lichten in eikaars verlengde te zien moesten zijn, wilden zeelui er zeker van zijn in het midden van het Schulpen gat te varen. 'Sinds anderhalf jaar zagen alleen de grootste marine schepen dat licht nog. Die situatie kon natuurlijk niet voortduren', ver telt Kees Minnes, plaatsvervangend regiohoofd van de sector Noord van Rijkswaterstaat Noordzee en ver antwoordelijk voor de drijvende en vaste markeringen voor de scheep vaart. Goede alternatieven waren schaars. Zo was het verhogen van de lichten geen serieuze optie wegens de bij zondere (natuuristatus van de Geul. Verplaatsen naar een plek vóór de jonge duinen, op het puntje van de Hors, was evenmin wenselijk. Minnes: 'Ook dat is natuurgebied. Bovendien heb je dan heel lange stroomkabels nodig. Met zonne- energie zou het licht te zwak wor den. Het moet vijftien mijl verderop nog te zien zijn.' Uiteindelijk werd ervoor gekozen een sectorlicht op de kerktoren te plaatsen. Zeelui die in het mid den van de vaargeul varen, zien een wit licht. Raken ze uit koers, dan wordt dat licht langzaam groen (aan de rechterkant) of rood (linker kant). 'Daarbuiten varen ze buiten de boeien. Die zijn ook groen en rood. Het principe is niet nieuw. Ook op het Licht van Troost staat bijvoorbeeld een sectorlicht. Maar de afstand die het licht hier moet overbruggen, is uniek voor Neder land', vertelt Minnes. Aan het besluit ging veel overleg vooraf. Zo werd gesproken met het loodswezen, dat werd verte genwoordigd door Hoornder Jan- Willem van Duijn, en de nautisch beheerder, verantwoordelijk voor de veiligheid van de scheepvaart rond Den Helder. Ook de gemeente, als eigenaar van de kerktoren, moest toestemming geven. Het kerkbe stuur, dat de rest van het gebouw beheert, had minder in te bren gen, maar toonde zigh evengoed enthousiast. 'Ze vinden dat het licht bij de kerk hoort. Het staat er sinds 1966. En het is de enige kerk in heel Nederland met een licht voor de scheepvaart. In West-Capelle staat ook een toren met een licht, maar daar is de rest van de kerk verdwenen.' Het modern ogende nieuwe licht is geplaatst. (Foto 's Joop RommetstBeelObank Texel) Het nieuwe licht werd woensdag geplaatst, op een speciale con structie, gemaakt door de Hoornder

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7