PvdA wil eind aan belasting scholen Cjrocn Txvartsjexeh in het hartL, Arie Lap herkozen in bestuur waterschap Texel neemt afstand van andere eilanden Kinderen vooraan bij Sinterklaasspektakel Pepernoten Oudeschild Gemeente definitief eigenaar haven <S) Hoogte opkomst blijft onbekend 'Weg uit samenwerkingsverband' DINSDAG 2 DECEMBER 2008 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12330 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Schimmel weigert sint; 'S SINTS SCHAAMHAAR Code (rouvoet norm)... Strender straten op de schop De Vliestraat en de Oesterstraat in Oosterend gaan komend voorjaar op de schop. Er komt nieuwe rio lering en ook het plaveisel wordt vernieuwd. Dat maakte het college donderdagavond bekend tijdens het jaarlijks overleg met de dorpscom missie van Oosterend. De gemeen te gaat binnenkort met bewoners en dorpscommissie om tafel om over de uitvoering te praten. dronken was en een gevaar op de weg vormde. De man moest mee naar het bureau waar uit een adem analyse bleek dat hij 750 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht (ug/l) blies. Dat was ruim drie keer de toegestane hoeveelheid van 220 ug/l. De man verklaarde zo'n twintig glazen bier te hebben gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van negen uur. Asbest op Mok Bij de aanleg van een hindernisbaan op de Mok is vorige week asbest aangetroffen. Het Korps Mariniers heeft een onderzoek ingesteld en laat het asbest zo snel mogelijk ver wijderen. Dat heeft Defensie laten weten. De besmette terreindelen zijn afgezet en worden natgehouden. Personeel is op de hoogte gebracht en bezoekers van de Joost Dour- leinkazerne worden gewaarschuwd als ze het kazerneterrein betreden. Hoe groot de gevonden hoeveel heid is, is niet bekend. woord ook niet wist, zat er maar één ding op: samen op zoektocht. Pagina 10 Eén richting op Kadijksweg Op de Kadijksweg, van de Marsweg naar de Distelvlinder in de richting van Den Burg, heeft de gemeente tijdelijk eenrichtingsverkeer inge steld. De bermen zijn zodanig stuk gereden dat de gemeente vreest voor de veiligheid van verkeersdeel nemers. De bermen worden met ingang van begin 2009 vernieuwd. Door het regenachtige weer kan de gemeente de bermen momen teel nog niet opknappen. Zodra de weersomstandigheden het toelaten, renoveert de gemeente de bermen op dit stuk Kadijksweg. Daarbij wordt aan een definitieve oplossing gewerkt, waarbij onderhoudsarme gras-betontegels worden gebruikt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer 'VLK-1 O/GREY-XXL' Kriebelt op 'S SCHIMMELS' RUG Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De gemeente moet stoppen met het vragen van toeristenbelasting aan scholen. Dat stelt de PvdA voor in een motie die de partij vanavond tijdens de raadsverga dering wil indienen. Volgens de sociaaldemocraten kan Texel zich met het afschaffen van toeristenbelasting voor schoolreizen en werkweken extra gastvrij opstel len naar scholieren als 'de toeristen van de toekomst'. Het zou leiden tot een inkomstenderving van €18.000,- (gebaseerd op 45.030 scholieren overnachtingen in 2007), maar dat moet opgevangen worden met een overschot op de begroting van 2009. Binnen GroeT, de overkoepelende organisatie van groepsverblijven op Texel, is het voorstel met instem ming ontvangen. 'Het zou mooi zijn als dit wordt aangenomen', aldus Gerard Bakker. 'Wij pleiten hier al langer voor. We zien vaak bij groe pen dat de toeristenbelasting een extra kostenpost is, waardoor het voor de begeleiders puzzelen is om toch een goed programma in elkaar te zetten.' Texel kent sinds een jaar of twintig al een systeem dat voor scholieren 50 procent van de toeristenbelasting wordt gevraagd. Leerkrachten zijn vrijgesteld omdat zij aan het werk zijn. Volgens Bakker zou het goed zijn als andere jeugdgroepen ('bijvoor beeld scoutinggroepen of zwemver enigingen') ook worden vrijgesteld. De PvdA komt met het voorstel naar aanleiding van de behandeling van de toeristenbelasting die voor van avond op de agenda staat. In de plannen van de Stichting Toeristi sche Investeringsfonds Texel (STIFT) wordt voorgesteld voor schoen een mindering van 65 procent op de toe ristenbelasting in rekening te bren gen. De PvdA wil ook laten onder zoeken of het ook mogelijk dan wel uitvoerbaar is mindervaliden vrij te stellen van toeristenbelasting als zij Texel op toeristische of therapeuti sche basis bezoeken. Vooruitlopend op de resultaten daarvan en eventu ele besluitvorming zou de gemeen teraad het college alvast moeten verzoeken mindervaliden ontheffing te verlenen. Dronken man op fiets opgepakt De politie heeft zaterdagnacht een 22-jarige man uit Den Burg opge pakt die dronken op de fiets zat. De man viel op omdat hij zonder achterlicht over de Elemert in Den Burg reed. De politie merkte dat hij Texel behoudt een vertegen woordiger in het bestuur van hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Arie Lap uit Den Hoorn heeft met 2.827 voor keurstemmen één van de drie zetels van het CDA in de wacht gesleept. Lap stond vierde op de lijst van de christendemocraten, maar ein digde door de voorkeurstemmen als tweede. Hij reageerde verheugd op het resultaat. 'Al waren het minder stemmen dan bij de vorige verkie zingen vijfjaar geleden. Waarschijn lijk hebben sommige mensen er toch moeite mee gehad dat ik voor het CDA verkiesbaar was.' In 2003 behaalde Lap 4873 voorkeurstem men. Hij was toen kandidaat voor de categorie ingezetenen. Deze keer werd voor het eerst niet meer op categorieën, maar op partijen gestemd. Hollands Noorderkwartier kende een opkomst van 22,7 procent en zat daarmee iets onder het lande lijke gemiddelde van 24 procent. In totaal werden 196.523 stemmen uitgebracht, waarvan 18.513 (9 pro cent) ongeldig. De kiesdeler lag op 7.686 stemmen. 'Daar kun je uit afleiden dat het voor Texel eigen lijk al bijna onmogelijk is om nog iemand in het bestuur te krijgen', aldus Lap. Hollands Noorderkwar tier beslaat geheel Noord-Holland (en Texel) boven het Noordzeeka naal. Er waren in totaal iets meer dan 865.000 stemgerechtigden. De partij Water Natuurlijk sleepte als enige vier zetels in de wacht. Drie zetels gingen er naar respectieve lijk Groen Waterland, WD, PvdA, Boeren Burgers Waterbelang en het CDA. De Algemene Waterschaps partij kreeg er twee, de KNSB en Meer met Water pakten elk één zetel. De ChristenUnie-SGP had aan 3759 stemmen niet genoeg voor een zetel. De strijd ging om 23 zetels. Zeven waren er al verdeeld aan de landbouw (3), het bedrijfsle ven (3) en natuurorganisaties (1). Het hoogheemraadschap kan niet zeggen hoe hoog de opkomst op Texel is geweest, omdat er geen uit splitsing in de stemmen kan worden gemaakt. In 2003 bracht nog bijna de helft van de stemgerechtigden een stem uit (het dubbele van de toenmalige gemiddelde opkomst). Wethouder Peter Bakker en Stephan Kikkert onthullen gezamenlijk het plakkaat. (Foto Mteke Smid/Beeldbank Texel) Havenmeester Foppe Visser, tot maandag in dienst van Rijkswaterstaat, hees maandag voor de eerste maal de gemeentelijke groen/zwart-vlag van Texel op het havenkantoor van Oudeschild. (Foto Bert Koning) Texel besluit vanavond naar alle waarschijnlijkheid uit het samen werkingsverband De Wadden eilanden te stappen. Dat is de strekking van een initiatiefvoor stel dat PvdA, GroenLinks, CDA, D66 en Fractie Weijers tijdens de raadsvergadering indienen. De vijf hebben gezamenlijk een meerderheid van 8 zetels in de gemeenteraad waardoor de kans groot is dat het voorstel wordt aan genomen. Voorgesteld wordt per 31 december 2008 uit de zogeheten Gemeenschappelijke Regeling De Waddeneilanden te treden. Dat is het spoorboek waarop de intensie vere gemeentelijke samenwerking is gebaseerd en op basis waarvan in 2005 de Eiiander Raad en het Eilander College in het leven wer den geroepen. densecretariaat' in Harlingen op te richten (voor gezamenlijke beleids matige zaken) en door bevoegdhe den van hun gemeenteraden over te dragen aan de Eilander Raad. De Friese eilanden hopen op die manier hun bestuurlijke zelfstandig heid te behouden. Texel wil wel met ze blijven samen werken, maar dan alleen als het gaat om de behartiging van geza menlijke belangen ten opzichte van andere overheden. Dat was in 1986, toen het Overlegorgaan Waddenei landen (OOW) werd opgericht, het doel en die gedachte spreekt de PvdA, GroenLinks, CDA, D66 en Fractie Weijers naar eigen zeggen nu ook nog aan. Zij stellen voor dat vier andere eilanden een voorstel uitwerken voor .een zogeheten '5 Eilanden Overleg' om de gezamen lijke belangen te blijven behartigen. Verhalen Negen senioren uit Oudeschild beklommen zondagmiddag het toneel in dorpshuis 't Skiltje om verhalen uit hun leven te vertellen. Een avond eerder waren vijf Hoornder leeftijds genoten hen voorgegaan in De Wald hoorn. Ze waren - na deelnemers uit Den Burg en Oudeschild - groep drie en vier in Springtij(d), een door de Muziek- en Dansschool georga niseerd project, waarin ouderen over hun eigen leven vertellen. Pagina 2 Zelfbediening Een stapel winkelmandjes, een win kelstraatje, weegschaal en een kas sa op het eind. Zelfbediening, dat is sinds maandag de nieuwe situatie bij de groentemarktkraam van Jan Swier. Pagina 5 m Waddenstrand De Stichting Waddenhaven heeft alle vergunningen rond voor de aan leg van het Waddenstrandje bij de noordkant van de passantenhaven in Oudeschild. Pagina 9 m Orgel Janko De Stichting Waddenhaven heeft alle vergunningen rond voor de aan leg van het Waddenstrandje bij de noordkant van de passantenhaven in Oudeschild. Pagina 9 J i De redactie ging samen met Zwarte Sinterklaas, Zwarte Piet, maar ook Hoofdpiet hebben ontvoerd. Het end in de Burgemeester De Koning- Klaassen wil er volgend jaar een ver- Piet op zoek naar échte Texelse boeven die het boek van de goed- waren ingrediënten van het eerste hal werd opgevoerd. Het festijn trok volg aan geven. Meer op pagina 2. pepernoten. We eten ze nu in over- heiligman hebben gestolen en zijn Sinterklaasspektakel dat dit week- 450 bezoekers en organisator Kees ifou Jeroen van Hattum/BeekawkTexei) vloed, maar waar komen ze van- daan? Omdat Zwarte Piet het ant- De partijen willen niet meegaan in de nieuwe plannen voor inten sievere samenwerking die de vier andere eilanden hebben opgesteld nadat Texel in eerder dit jaar 'nee' had gezegd. Die nieuwe plannen, opgesteld onder de naam 'VAST op Koers' zijn een voortzetting van de afgewezen plannen, maar dan zon der Texel. De vijf politieke partijen noemen VAST (de eerste letters van Vlieland, Ameland, Schiermonnik oog en Terschelling) een 'geslaagde opzet' wat de mogelijkheid biedt om Texel zich te laten terugtrekken. De vier Friese eilanden willen hun onderlinge samenwerking gestalte geven door een 'versterkt Wad- Lees verder op pagina 4 onderhandelingen 'soms moeizaam en soms vreugdevol' verliepen. En met het plakkaat was het volgens hem tevens een baken voor de toekomst. Bakker is sinds maandag als wet houder verantwoordelijk voor de haven. Voorlopig verandert er vol gens hem niets in het gebruik van de haven. Voor de toekomst ziet hij voordelen omdat de gemeen te zeggenschap uitoefent als het om zaken gaat waar de gemeente belang bij heeft zoals visserij, toe risme en infrastructuur. Het boek kan dicht. Na een perio de van ruim twintig jaar onderhan delen en afketsen is de gemeente officieel eigenaar van de haven. Het nieuw verworven eigenaar schap werd maandagmorgen bezegeld met de onthulling van een plakkaat. De officiële overdracht vond plaats op het water met uitzicht op de bedrijvigheid van de haven. Na het zetten van de handtekening vervolg den de genodigden hun weg naar de boei op de dijk. Rijkswaterstaat schonk de gemeente een plakkaat ter ere van de overdracht. Een trotse wethouder Peter Bakker onthulde deze samen met Stephan Kikkert, (voormalig medewerker Rijkswater staat maar sinds maandagochtend in dienst van de gemeente). Bak ker noemde de boei een baken waar hij zich aan vasthield wanneer

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1