Humor en ontroering gaan hand in hand Levensverhalen van Hoornder en Skilder senioren Sinterklaasfeest: 'Er is hier helemaal niemand' een eigen telling 371 handtekeningen TEXELSE 2 COURANT E Agenda oud Papier TES O DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl oPIENie DINSDAG 2 DECEMBER 2008 Vrouwen in Den Hoom halen herinneringen op aan hun bruiloft. (Foto Joop Rommels/BooMbank Texoi) Het was één van de meest hilari sche momenten van twee voor stellingen Verteltheater. Om te laten zien hoe groot het gezin was waarin hij opgroeide, zet Sjef Boom uit Oudeschild al zijn medevertellers op het toneel. Omdat het er maar acht zijn en het gezin twaalf kinderen telde, moeten ook toeschouwers mee doen. Wanneer de rij compleet is en hij ze in volgorde van leef tijd wil opstellen, twijfelt hij even. Is die ene broer nou ouder dan die ander? Hij schudt het hoofd, aarzelt nog even, lijkt in te willen gaan op de raadgevingen uit het publiek en dan is er geen redden meer aan. Een bulderende lach rolt door de zaal. Negen senioren uit Oudeschild beklommen zondagmiddag het toneel in dorpshuis 't Skiltje om ver halen uit hun leven te vertellen. Een avond eerder waren vijf Hoornder leeftijdsgenoten hen voorgegaan in De Waldhoorn. Ze waren - na deel nemers uit Den Burg en Oudeschild - groep drie en vier in Springtij(d). een door de Muziek- en Dansschool georganiseerd project, waarin oude ren over hun eigen leven vertellen. 'Het gaat er niet om dat ze iets uit hun hoofd leren en dat opdreunen, ik wil dat ze hun eigen verhaal kwijt kunnen. Dat ze iets van hun eigen ik weergeven en hoe het was in hun jeugd', vertelt initiatiefnemer en regisseur Anneke Berghuis. Het resultaat is opzienbarend. Luchtige herinneringen over kinder spelletjes en de grote schoonmaak worden afgewisseld door verhalen over pesterijen, ziekte, oorlog en de dood. Nu eens wordt er gelachen, dan liggen de tranen op de loer. Humor en ontroering gaan hand in hand. Berghuis heeft veel verschillen gezien. 'Die waren gigantisch. In Den Hoorn was het erg moeilijk om deelnemers te vinden. Waar dat 'm in zit, weet ik niet. Ook de publieke belangstelling viel tegen. Dat vond ik wel jammer. Maar de voorstel ling was daardoor erg intiem. Klein, maar fijn. De dag erop in Oudeschild was heel anders. Daar was het gelijk een soort feest. De toeschou wers waren duidelijk gekomen om te lachen en deden dat ook direct. Aan de andere kant, toen Mien van As vertelde over wat ze in de oorlog had meegemaakt, was het muis- en muisstil. Heel bijzonder.' Tegenstellingen constateerde de regisseur ook in de houding van de deelnemers. 'In Oudeschild gingen ze zo het toneel op om iets te vertel len, schijnbaar zonder enige aarze ling. De groep was daar gemiddeld ook vrij jong en stoer, met een paar mannen die nergens mee zaten. In Den Hoorn deden alleen vrouwen mee en die waren erg zenuwach tig. Dat had ook te maken met het probleem dat in de laatste week iemand, Martje Dijker, afhaakte omdat ze in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Dat hebben we opgelost door een deel van haar verhalen door de anderen te laten vertellen. Toen werd de ziekenhuis opname uitgesteld en hebben we alles weer teruggedraaid. En op de dag voor de uitvoering kreeg Martje griep en moest wéér alles anders. Sommige vrouwen vonden dat zo moeilijk, dat ze hele verhalen ver- Alle overeenkomsten en verschillen ten spijt, heeft Berghuis genoten van de openheid van de vertellers, zegt ze. 'Ik vind het geweldig dat mensen elkaar die verhalen wil len vertellen. Het gaat vaak om heel persoonlijke gebeurtenissen, die diep gaan en veel indruk heb ben gemaakt. Zoiets met elkaar delen, is niet altijd gemakkelijk.' Bijzonder waardevol vindt ze ook de onderlinge betrokkenheid. 'Als je een dorpsgenoot ziet, zeg je nor maal hallo. Verder gaat het niet. Nu kom je iemand tegen en besef je: die is waardevol. Dat komt doordat je eikaars verhalen kent.' Deelnemers aan het Verteltheater in Den Hoorn waren: Bert Boog aard-Dros, Martje Dijker-de Bruijn, Riet Huitema-Vos, Ria de Jager. Nel Rommets-Rensmaag en Marie- Louise Wiesman. In Oudeschild deden mee: Cees Hin, Annie Hin de Porto, Ynte Adema, Sjef Boom. Mien van As, Martien de Vries, Nel lie Boekei-Roeper. Emma Zijm-Wit- te en Wies Schoo-Schijf. Regisseur Anneke Berghuis werd geassisteerd door Karin Somers. Het project wordt in januari voort gezet in Den Burg en Oosterend. Meer informatie staat op de website www.verteltheatertexel.nl. Joop Rommets Tekeningen in muziekschool In de hal van de Muziek- en Dans school (ingang Wilhelminalaan) zijn de komende weken tekeningen en schilderijen van cursisten van Door Dogger te zien. Tijdens de cursus maakten zij kennis met verschillen detechnieken. Een volgende cursus start op 13 januari. Dinsdag 2 december: In De Witte Burcht in Den Burg wordt geklaverjast (met vaste maat) voor het goede doel. Inschrijven vanaf 19.30 uur. Deelname kost €3,50 per koppel Cinema Texel vertoont Quantum of Solace (20.30) en Oorlogswinter (20.00). Woensdag 3 december: Om 11.00 uur begint een excursie langs de lepelaarkolonie van de Geul; o.l.v. de boswachter. Reserveren bij Êcomare, tel. 317741. Burgemeester en wethouders zijn vanaf 20.00 uur in dorpshuis de Wiele waal in De Waal voor de dorpenronde en een vergadering met de dorpscom missie. Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 14.00, 16.15),' Oorlogswinter (16.00), Quan tum of Solace (20.30), Sinterklaas (13.30) en Bride Flight (20.00). Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoord singel, Wagenmakerstraat, Witte Kruislaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 2 10.07 en 22.54 u. Wo. 3 10.40 en 23.25 u. Do. 4 11.10 u. Vr. 5 00.10 en 11.54 u. Za. 6 00.50 en 12.40 u. Zo. 7 01.37 en 13.20 u. Ma. 8 02.50 en 14.20 u. Di. 9 04.17 en 17.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water Vrijdag 5 december eerste kwartier. Zondag 7 december doodtij. Zon dag 7 december zon op 8.33, zon onder 16.29 uur. Donderdag 4 december Sterrenwacht De Jager houdt vanaf 18.30 uur een sterrenkijkavond. Deel name kost €2,-. Bij twijfel over het weer kan rond 17.00 uur gebeld wor den met 06-25081070. Cinema Texel vertoont Quantum of Solace (20.30) en Oorlogswinter (20.00). Vrijdag 5 december: Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 14.00. 16.15), Oorlogswinter (19.00. 16.00), Quantum of Solace (21.30), Sinter klaas (13.30), Bride Flight (18.30) en Body of Lies (21.15). TESO verzorgt de komende dagen geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE'icOURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op a! one advertc<iti«contraclen en aanbiedingen daartoe 2ijn van toepassing de Regelen voor het Advertentiewezen van de Stichting ROTA gevestigd te Amsterdam, zoals Kamer van Koophandel en Fabrieken Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) Periaar €74,10 71,75 (auiomaiisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Jeugd Oosterend wil pannaveldje De Krim.' Dat vroeg een groepje jonge Oosterenders donderdag avond aan burgemeester en wet houders, vlak voor aanvang van 'Een pannaveldje, het liefst met de jaarlijkse vergadering met de kunstgras en verlichting, net als op dorpscommissie. Adventkalender in Oosterend Na het succes van voorgaande jaren is ook deze maand in Ooste rend een adventkalender te zien. Tot kerstavond wordt elke dag op een andere plek in het dorp een 'ven ster' geopend, ter voorbereiding op het kerstfeest. De adventsvensters openen op de volgende dagen en adressen: 1 december: Ellen Douma, Mulder- straat 21; 2 december: Majorie van Doorn, Verlorenkost 14: 3 decem ber: Kirsten van de Boomgaard, Kerkplein 6; 4.Rebecca Geskus, Koetebuurt 3; ö.Annie Vlaming, Achtertune 10, 6.Hetty van Dijk, 't Hof 20; 7.Piëta Daalder, Cor Bre merstraat 4; 8.Anika Stark, Ach tertune 12; 9.familie Schafer, Oes terstraat 1; 10.Marijcke Snijders, Blazerstraat 111Henk van Sam- beek, Peperstraat 13; 12. Corna Makelaar, Biazerstraat 3; 13.familie Van der Meulen, Oesterstraat 4; 14.Thea van der Zee, Peperstraat 42; 15.Alma Legierse, Oranjestraat 19; 16.Fred van Helden, Ankerstraat 33; 17.familie Laan, Ankerstraat 1; 18.Janny van der Graaff, 't Hof 2; 19. familie Brouwer, Mulderstraat 29; 20.Astrid Witte, Verlorenkost 6; 21.Sabme Bremer, Achtertune 8; 22.Karin Brans, 't Hof 6; 23.Annika Zoetelief, Schoolstraat 22; 24.Marij ke Stark, Cor Bremerstraat 29. Nog plaats vrij op kerstmarkt Voor de op zaterdag 13 december te houden kerstmarkt in Oosterend zijn nog plaatsen beschikbaar. De organisatie streeft naar een gevari eerd aanbod van kerst- en cadeau artikelen en een uitgebreide keuze in hapjes en drankjes. De markt duurt van 16.00 tot 20.00 uur, mensen die slecht ter been zijn en senioren zijn al vanaf 15.00 uur welkom. Op het pleintje voor de voormalige gere formeerde kerk in de Peperstraat worden activiteiten voor kinderen ontplooid. Mensen die een kraam willen, kun nen contact opnemen met Arno Koot, tel. 318283. Verlangens Ik vraag van Sint een doosje wijs heid zoals eens koning Salomo, wat doosjes tact en nuchterheid lijken mij ook een goed cadeau. Hoe gaan wij om met de miljoe nen. overboord in IJslands zee, hoe pakken wij het Strends pro bleem aan? Verplaatsen wij De Akker ja of nee? Kopen wij geza menlijk Texels stroom of blijft dat Brendan's schone droom? Het Waalenburgerdijkje, nog zo iets: bezopen wit beton, leert men dan nooit eens iets? Daarmee is ook het zicht op Oost verpest en dit is alles voor ons best? Wat doen we met Connexxion, boot en trein? Schaf die boete af, want daar zit het venijn. Dan nog de Waldhoorn, het schiet niet op en wanneer gaat het pleintje op de schop? Gelukkig is daar wel Janien's cafeetje en dat verguldt de pil een beetje. Het PHH-gebouw is bijna klaar. Maar hoe zit het met het groentje? Blijft dat daar? Het is niet alles klagen wat ik doe; het zeereeppad gaat door en hoe! We hebben in Den Hoorn een ster erbij en dat maakt ons best trots en blij. Ook de land- bouwclub toont volop leven met een verjaarskalender en ik noteer u alvast even. 5 december is de dag waarop u ons verblijden mag. Lieve Sint, denkt u dat zo'n doosje kan? Want wij zijn op Texel veel van plan. Pien Verberg Dansen op het podium van De Koninghal, samen met de Swingpiet en de Pieta's. Een brief. Ergens in de Burge meester De Koninghal ligt een brief verstopt van de boeven Hoop en Loos die het boek van Sinterklaas hebben gestolen en zijn Hoofdpiet hebben ontvoerd. Driftig beginnen de kinderen te zoe ken tussen de stoelen en er worden zowaar diverse brieven gevonden. Een paar fopbrieven, maar ook een echte waarin staat dat alle pak jes van Sinterklaas op het strand moeten worden achtergelaten. Kees Klaasssen, organisator en presen tator van het Sinterklaasspektakel dat zondag voor het eerst op Texel werd gehouden, heeft echter een beter idee. In een telefoontje aan de boeven laat hij weten dat ze beter naar de Koninghal kunnen komen. 'Daar is helemaal niemand', zegt hij met een stalen gezicht, terwijl hij de kinderen gebaart muisstil te zijn. Dat ze toch niet helemaal de enige zul len zijn, merken ze later wel. De verdwijning van het boek en de ontvoering van de Piet vormen een rode draad in de show die twee keer wordt opgevoerd. Het verhaal wordt ingeleid met een filmpje waarin ver slaggever Bart Praatgraag met een verdrietige Sint spreekt en ontdekt dat de boeven Hoop en Loos achter de verdwijning zitten. In het filmpje eisen ze dat de Sint als losgeld alle cadeautjes aan hen geeft. Een maal aangekomen in de verduis terde Koninghal worden de twee 'besprongen' door de kinderen, een stel Zwarte Pieten en een agent die ze arresteert. Bij Sinterklaas komt de aap uit de mouw: de boeven kre gen vroeger nooit cadeautjes van hem, vandaar dat ze zijn boek had den gestolen. Het thema komt pas in de tweede helft goed en wel aan de orde. Voor de pauze staat de show in het teken van een optreden van de Swing piet en de Pieta's. De band Flair van Klaassen, voor de gelegenheid verkleed als echte Zwarte Pieten, speelt voor en na de pauze diverse Sinterklaasnummers. Een paar keer worden kinderen op het podium gehaald en diverse Pieten dansen met de kinderen in de zaal. De jeugd heeft het goed naar de zin. Diverse kinderen zijn verkleed als een Zwarte Piet naar het spektakel gekomen, De sporthal is feestelijk aangekleed, er staat professionele geluid- en lichtapparatuur en de Stichting Sint en Piet speelde een 'bemiddelende rol' om Sinterklaas en zijn gevolg in De Koninghal te krijgen. Tegenvallend voor de organisatie is dat de zaal beide keren niet vol zit. In totaal bezoeken zo'n 450 mensen de bijna twee uur durende shows, terwijl de organisatie op 1000 man heeft gerekend om uit de kosten te komen. 'We leggen er dus op toe', aldus Klaassen, 'maar we denken eraan het spektakel volgend jaar een vervolg te geven. Dan baseer ik me op de vele positieve reacties die De jongens - uit de hoogste groepen opgehaald, plus veertig toezeggin gen van vrijwilligers die willen helpen bij de aanleg, als bewijs dat ook de rest van het dorp de jongens een voetbalveldje gunt. Zelf wil de jeugd een sponsorloop organiseren en koek verkopen, om op die manier geld in te zamelen voor de financiering. Wethouder Marian Merkelbach prees de jongens voor hun initiatief. Ze adviseerde hen contact te zoeken met jongerenwerker Esther Duinker, die kan helpen bij het indienen van een aanvraag bij de gemeenteraad. Collecte De collecte van het Multiple Sclero se Fonds heeft €527,- opgeleverd. Het geld wordt gebruikt om dingen te doen en te regelen voor mensen die door de ongeneeslijke ziekte worden getroffen. Uniek eiland Wat woon ik toch op een (nog steeds) prachtig, bijna windmolen- vrij eiland. Dat zou ik graag zo willen houden. Alhoewel, helemaal wind- molenvrij maakt ons eiland echt heel uniek. Afgelopen week sprak ik met een heel bekende eiland- genoot en die zei het volgende tegen me: 'Het beleidsplan van de gemeente Ruimte voor Ontwikke ling zou omgedraaid moeten wor den. Ontwikkeling voor Ruimte zou veel beter zijn.' Het is nog niet te laat. Menno Stam, Den Burg. ik na afloop heb gekregen. Vóóraf had ik nog geroepen dit nooit meer te doen, omdat het een hoop werk is. We gaan volgend jaar waar schijnlijk eerder langs ondernemers maken om te zien wat er mogelijk is. Mensen hebben nu kunnen zien wat het inhoudt en dat scheelt. Het zou jammer zijn als dit bij één keer blijft.' Met de boeven Hoop en Loos loopt het overigens goed af. Het lijkt de Sint een afdoende straf als ze aan het eind van de show alle kinderen een cadeautje geven.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2