Orgel Janko in gebruik genomen Texel'94 verliest van De Ruif TIME OUT TEXELSE g CO(jRANT "l SnelStart doorstaat strenge keuring Vrijwilligers met twinkeling in de ogen aan de slag Wat ik zeggen wou... is destijds gesloopt en men heeft daar nog spijt van. We hebben toch een vrijwel nieuw raadhuis, waarop kort geleden nog een verdieping is gezet? Men beweert dat het huidige raadhuis te klein zou zijn. Een paar ambtenaren minder en de anderen wat inschikken moet kunnen. Met minder mensen laager werken: de oplossing. Bezint voor men begint. Nic. Dros, Harkebuurt, Oosterend. Wat ik zeggen wou... Fatsoen Als de landelijke overheid een cam pagne 'Fatsoen moetje doen' nodig vindt en de regering brede steun vindt voor een debat over de sek suele moraal in ons land, dan gaat de gemeente niets te ver als ze een seksshop wil verbieden. Niemand kan immers beweren dat pornogra fie en fatsoen samengaan. Evenmin kun je staande houden dat porno films een normale, gezonde en wen selijke moraal vertegenwoordigen. Veeleer vind ik dergelijk materiaal (gezien de titels van DVD's die Ver- kaik in de krant toonde) vernede- Spanning bij bandstoten Na drie maanden is de competi tie bandstoten van biljartvereniging DVO uitermate spannend aan het worden. Een flink aantal spelers zit elkaar vlak op de hielen. Mare Schraag liet het deze eerste zes speelavonden wat zitten, zodat Ruud Beers met zeer sterk spel de koppositie van hem kon overnemen. Hij wordt op een kleine achterstand gevolgd door Cees Bonne en Mare Schraag. Daarachter volgen, ook met een kleine achterstand, Siem Bakker, Cor Huisman en Cees Kuip. Wim Vendel begint nu wat in zijn spel te komen en het is opvallend dat rend voor vrouwen en een volstrekt verwerpelijk beeld gevend van het geen van hen verwacht zou mogen worden. Als oud-Texelaar ben ik er zeker van dat vele Texelaars dit onderschrijven en het zou de verantwoordelijke politici sieren als zij dit ook hardop zouden durven zeggen. Henk Stark, Waddinxveen. DINSDAG 2 DECEMBER 2008 De zaalvoetballers van Texel'94 zijn er vrijdag niet in geslaagd de twee winstpartijen van de afgelo pen weken een goed vervolg te geven. Ondanks goed spel was De Ruif in Tuitjenhorn uiteindelijk met 7-5 te sterk. Bij een 5-5 stand vlak voor tijd bleek een misser van doelman Bart Graaf beslis send. Met aanvoerder Marcel Ris weer in de gelederen had coach Martijn de Veij de beschikking over drie wisselspelers. Alleen Gor Hakob- jan ontbrak wegens een blessure. Tegenstander De Ruif, dat vorig seizoen degradeerde uit de eerste klasse, begon sterk en nam na vijf minuten spelen een voorsprong. De Texelaars zetten de tegenstander daarna goed onder druk en bogen de achterstand om in een 1 -2 voor sprong. Lang konden ze daar niet genieten, want bij rust stond het alweer 3-2 voor de thuisclub. Ook de tweede helft was erg span nend. De Ruif kwam als eerste tot scoren, maar Texel'94 gaf niet op en knokte zich na een 5-3 achter stand terug naar 5-5. Terwijl een overwinning mogelijk leek, ging het toch nog mis. Door een fout van de Texelse doelman werd het 6-5 voor De Ruif, dat in de slotfase nogmaals scoorde. Een zure nederlaag dus voor Texel'94, dat niet eens slecht speel de. Een eervolle vermelding was er nog voor Matthijs de Lugt. De snelle linkspoot was goed voor vier doelpunten. De andere treffer werd gescoord door Edgar Klippel, Woensdag speelt Texel'94 in Sint Pancras een bekerwedstrijd tegen Plubos. Charles Janko geeft tekst en uitleg over het orgel in zij atelier dat zaterdag officieel in gebruik werd genomen. Achter de orgelmaker Sander Booij. (Po'" Js' Wekenlang was orgelmaker San- der Booij uit Woudenberg in de weer met de 760 pijpen van het kerkorgel van de voormalige gereformeerde kerk in Oosterend. Stuk voor stuk had hij ze in zijn handen om de klankkleur aan te passen aan het nieuwe onder komen, het atelier van Charles Janko in Den Hoorn. Zaterdag werd het orgel officieel in gebruik genomen. Zowel Booij als Janko speelde erop en gaf tekst en uitleg aan de aanwezigen. Het geluid klonk goed. De klanken van het 100 jaar oude Proper orgel waren duide lijk en imposant, maar niet overheer send of vervormd door de nieuwe omgeving. Dat was mede het resultaat van de wekenlange inspanningen van Booij. Het opnieuw intoneren was gevoels- werk. 'Het was bij elke pijp een klein tikje op een klepje of met een spatel juist wat meer ruimte maken.' Booij noemde de renovatie een bijzonder project. 'Zoiets als dit, maak je maar één keer mee.' De orgelmaker ver bleef wekenlang bij Souwie Duinker om zich volledig aan het afstemmen van het orgel te kunnen wijden. 'Soms begon ik 's morgens vroeg en hield ik pas 's avonds laat op.' Herman Bakker, penningmeester van de Stichting Orgelfront, sprak van behoud van een religieus erf goed. 'Er is al veel verdwenen. Het is mooi dat dit orgel behouden is gebleven in het Jaar van het Reli gieus Erfgoed.' Volgens voorzitter Herman Ridderinkhof van de dorps commissie van Den Hoorn past het concertorgel goed binnen de cultu rele 'ontwikkelingen die in het Lood- senplan zijn beschreven. De oorspronkelijke bruine kleur heeft plaatsgemaakt voor fris wit. Aan de voorzijde heeft Janko diverse schil deringen in marmer aangebracht. Het orgel is geplaatst in een beton nen bak, zodat hij goed tot zijn recht komt. De Stichting Orgelfront betaalde €17.500,-. voor het pro ject. Het geld werd met behulp van subsidies en donaties verzameld. Bakker liet weten dat de stichting nog bezig is geld te verwerven voor de aanschaf van een tongwerk en om een stukje van de voorste pijpen met bladgoud te bedekken. Voor het eerste is €2500,- nodig, voor het tweede €500,-. Een tongwerk bestaat uit orgelpijpen waar letterlijk een tongetje inzit, zodat de klank een andere kleur krijgt. De Hoornder musicus en kunste naar wil er vanaf volgend jaar con certen op gaan geven. Hij heeft de mogelijkheid het orgel te com bineren met twee vleugels die al in het atelier staan. 'Dat is geen veelvoorkomende combinatie, maar er zijn werken voor geschreven.' Gemeentehuis Ik las in de Helderse Courant en later ook de in de Texelaar dat het stoppen van de nieuwbouw van het raadhuis miljoenen gaat kósten. Vandaar dat ik een paar dagen later las dat de nieuwbouw toch door gaat. Opnieuw acht miljoen lenen, zal het gevolg zijn. We weten inmid dels dat zoiets altijd méér kost. De acht miljoen die nog in IJsland zijn, waren ook geleend geld. Dus dat zijn er al zestien miljoen. Even een nieuw raadhuis bouwen, is toch wel ontzettend brutaal. Dat zullen de Texelaars aan de weet komen. De lasten zullen ondraaglijk zwaar worden. Het oude raadhuis, dat op de Bin- nenburg uitkeek, heeft vijf keer zo lang gestaan als het huidige. Dat Combinatie met andere instrumen ten en zang is eveneens mogelijk. Als voorproefje speelde hij zaterdag samen met hoboïste Anna Duinker. Er leven eveneens ideeën stille films in het atelier te vertonen en die op het orgel te begeleiden. driebandspelers Ab en Jan Witte en Henk Prins moeite hebben met het bandstoten. Ook Frans Bik zit nog niet op het voor hem gebruikelijke niveau en voor nieuwkomer Piet Plug blijkt het spelletje moeilijker dan hij dacht. Dick Raateland, die door vervelende omstandigheden niet kon spelen, heeft zich alsnog voor de competitie aangemeld. Bowlers in vorm Met enkele mooie 200-games viel er donderdag in de damesochtend- competitie bij de bowlers veel te genieten. Tiny Kok was met een score van 202 het beste op dreef. Ook Elly van Liere demonstreerde met 175 punten een goede kijk op de baan. 's Avonds gooide Mischa Witte eerst een game van 205. Chris Dobber liet deze volgen door een game van 202, waarna Ingrid Witte er met 207 punten nog een schepje bovenop deed. Martien Roeper was even eens op dreef. Door een hoge serie te gooien, stuurde hij zijn tegen standers met nul punten naar huis. jongeren centrum Spel Doorstoot wisselvallig Op de clubavond van biljartclub De Doorstoot werd wisselvallig gespeeld. Herman Laan won van Joost Smit en Jan van den Akker en behaalde zes punten. Fred Klok won twee van zijn drie partijen en behaalde ook zes punten. Wil Homan behaalde zes punten tegen Jan Heemskerk en Fred Klok. Piet Zijm speelde tegen Wim Westdorp een serie van 16 caramboles, de hoogste serie van de avond was. Hij evenaarde hiermee het clubrecord. Zijm speelde met 2,25 ook het hoogste gemiddelde. Uitslagen: J. van den Akker-F Klok 0-2, J. Smit-H. Laan 0-4, J. Boon-C, Weel 4-0, W. Homan-J, Heemskerk 4-0, J. Boon-J, Smit 0-4, F. Klok- C. Weel 4-0, J. van den Akker-H. Laan 0-2, J. Heemskerk-W. Westdorp 4-0, F Klok-W. Homan 0-2, J. van den Akker-J. Smit 0-2, P. ZIJm-W. Westdorp 4-0. Opgeven voor kerstbokaal Ruiters die willen deelnemen aan de wedstrijden om de kerstbokaal in manege Akenburg, kunnen zich tot 11 december opgeven in de mane ge of via www.somt.info. Deelname staat open voor alle ruiters die de beschikking hebben over een paard of pony. De opbrengst is bestemd voor nieuw terrasmeubilair voor de manege. Deelnemende paarden dienen gevaccineerd te zijn. De wedstrijd bestaat uit de onderdelen dressuur, springen en spel. Een ori ginele, goed verzorgde, aankleding levert extra punten op. De wed strijd wordt gehouden op zaterdag 27 en zondag 28 december, deel nemers kunnen de week daaraan voorafgaand gratis in de manege oefenen. Sterke lopers bij boscross Een groep Amsterdamse atleten, logerend bij Dennenoord, zorgde voor een mooi aantal deelnemers aan de vierde boscross van het seizoen. Het weer was niet ideaal en verschillende lopers stapten een ronde eerder uit. Toch wisten Rita Heethuis, Marja Goslinga, Hessel Arensman, Sophie Bresser, Twan van IJsseldijk en Barry Barhorst hun persoonlijk record aan te scherpen. Nikay en Kyane Sangers werden eerste op de 1000 meter en Lutz Lohse had een geduchte concur rent aan een Amsterdamse atleet. Lohse wist de 2900 meter niet te winnen en ging drie seconden later over de streep. Coen Schoonheden stak in uitstekende vorm en wist bijna een minuut van zijn persoonlijk record op de langste afstand af te halen. Ook Lo Bremer, Arco Gar- ritsen, Toon Schoenmaker, Bianca van den Berg, Cindy Sangers en Anton Witte liepen een persoonlijk record. Zondag 14 december wordt weer een cross gehouden.. Uitslagen: 1000 meter - Jongens: 1.Nikay San gers, 3.40; 2.Hessel Arensman, 3.46: 3.Wesley van der Berg, 4.04. Meisjes: 1 Kyane Sangers. 4 29: 2.Marijke van der Duim, 5.13; 3.Lisa van der Kooi, 5.16. 2900 meter - Dames: I.Marit Zijm 14.25; 2.Eva van Haren, 14.25; 3.Jaco- lien van der Meer, 14.30. Dames-vetera nen: I.Tryntsje Postma, 14.51; 2.Linda Graaf, 15.11; 3.Marja Goslinga, 18.07; 3,Rita Heethuis, 18.07. Heren-veteranen: I.Lutz Lohse, 9.52; 2.Rob Arensman, 14.26. 5800 meter - Dames: 1.Suzanne van der Weide (Schagerbrug), 24.15; 2.Francien Peter- se, 29.10, Dames-veteranen: 1.Bianca van den Berg, 27.10; 2.Cindy Sangers, 29.30; 3.Rose Goslinga, 30.33. Heren: 1. Ramon Holtus (Amsterdam), 22.44; 2.Peter Visch, 25.37; 3.Thijs van Putten (Amsterdam), 26.37. Heren-veteranen: 1 Frits van der Gracht, 23.36; 2.Dick van der Weide (Den Helder), 25.26; 3.Anton Witte, 27.11. 8700 meter - Dames: 1.Danielle Brouwer, 46.18. Dames-vete ranen: I.Natascha van der Vis, 39.58; 2.Linda Houben, 1.04.58; Heren: 1.Dennis Plat (Volendam). 43.24. Heren-veteranen: I.Coen Schoonheden, 32.35; 2.Jan Zijm, 33.43; 3.Ron Janssen (Amsterdam), 36.03. Beeldbank Texel VJ 'Behoorlijk revolutionair.' Aldus complimenteerde Jan Bijl, infor matiemanager van de SRA (Samenwerkende Register Accountants), softwarebedrijf SnelStart over het nieuwe admi nistratieprogramma, SnelStart XD, de afkorting die staat voor Extreem Duidelijk. Bijl overhan digde Wim Ploeg sr. gisteren het bijbehorende SRA-certificaat. 'Jullie hebben iets moois neerge zet', complimenteerde Bijl de mede werkers van SnelStart in Oosterend. Drie jaar (omgerekend 25 manjaar) werkte dit bedrijf aan de ontwikke ling van het programma dat der mate gebruiksvriendelijk is dat zelfs de doorgewinterde accountants van SRA die het programma aan een kritische keuring onderwierpen zich er bijna geen raad mee wisten. Bijl: 'We moesten onze kennis opzij zetten en leren om hier helemaal blanco tegenaan te kijken.' Ploeg: 'Het grote voordeel hiervan is dat je geen verstand van boekhouden hoeft te hebben om je administratie te doen.' De aanpak van het Texelse soft warebedrijf dat 35.000 onderne mers uit het hele land tot zijn klant mag rekenen, wordt als baanbre kend omschreven. Bijl: 'Het pro bleem met veel traditionele software is dat wij als accountants (er zijn er 400 bij de SRA aangesloten) ach teraf veel correcties moeten toe passen. In dit programma zit zoveel intelligentie gebouwd, dat fouten worden voorkomen en toch is de gebruiksvriendelijkheid heel hoog.' Financieel directeur Roel Ploeg: 'We hebben het oude losgelaten en heb ben de ervaringen uit het verleden in het nieuwe gestopt. Bij het maken van dit programma zijn we heel kritisch op onszelf geweest. Er zijn veel brainstormsessies geweest, testfases en verfijningen.' Het administratieprogramma richt zich op eenmansbedrijven (ZZP'ers) en kleine ondernemingen. Een markt die met eike jaar 100.000 startende ondernemers volop kansen biedt. Maar Ploeg-sr. waarschuwde er bij de presentatie voor dat de gevolgen van de wereldwijde economische malaise niet aan Texel voorbij zullen gaan. Jan Bijl (rechts) van de Samenwerkende Register Accountants (SRA) overhandigt Wim Ploeg sr. van SnelStart het SRA-certificaat. ftiOGOÏ HBBRelange/oo^ Het vriendinnenduo hoefde niet lang na te denken toen ze de oproep voor vrijwilligers in de krant iazen. 'Doen!', dachten ze, afzonderlijk van elkaar. Toen ze het met elkaar bespraken, werden ze alleen maar enthousiaster. 'We zijn vriendinnen maar hebben ook al vaak samen gewerkt en met succes.' Nichols vervolgt: Tinie zit in de kunstwereld en weet ais geen ander hoe ze zaken onder aandacht moet krij gen en ik heb verschillende tuinfairs georganiseerd en sta ook mijn man netje.' Het gedachtegoed van de wereld winkel, eerlijke handel en mensen een kans geven, sprak de beide dames aan, daar wilden ze graag een paar uur per week aan beste den. Maar wat nog meer? 'Vrouwen, daar ga ik voor. Sterke vrouwen moeten het in die landen vaak doen en hebben veel verantwoordelijkhe den. Als ik daar een klein steentje aan kan bijdragen, is dat mooi', legt Visser uit. Voor Nichols zijn het vooral de kinderen waar haar hart naar uitgaat. 'Als je ziet waar die op jonge leeftijd al mee te maken krijgen, oorlogen en honger, dan wil je daar iets voor doen. En zelfs nu, wanneer je dreigt moedeloos te raken van de berichten uit Congo en Uganda, moeten en kunnen we extra ons best doen.' Naast een persoonlijke drijfveer voor het goede doel, streven ze ook een trendy doel achterna. Zo willen ze niet meer dat mensen alleen aan de koffie van Max Havelaar den ken wanneer het om de Wereldwin kel gaat. De winkel is grotendeels van het stoffige imago af, maar het kan volgens hen nog beter, 'ik ben bijvoorbeeld onder de indruk van de producten die met gemalen schelpen worden gemaakt. Die zijn modern en smaakvol. Of de boek jes van geschept papier met wijze teksten, daar is niets stoffigs aan', besluit Nichols enthousiast. Ladies night De vuurdoop voor Visser en Nichols was de ladies night in de bioscoop een aantal weken geleden. 'Daar Stonden we met mooie cadeau- 'Dit bedoel ik nu met die gemalen schelpen, ik denk dat dat mooi bij mij thuis past', overtuigt Han Nichols Tinie Visser van haar artikelen, maar ook met dippers en persoonlijke favoriet. 'Ze hebben zulke mooie spullen! Je moet er niet naar binnenlopen omdat je denkt dat dat moet, maar omdat er zoveel moois te koop is.' Tinie Visser zorgt samen met Han Nichols voor fris vrijwilli- gersbloed in de Wereldwinkel. Als PR-commissieleden willen ze de trendy collectie en het gedach tegoed van de winkel in eerlijke handel onder de aandacht bren- tapenade', inmiddels persoonlijke favorieten. Bezoekers aan de vrou wenavond bleken verrast over het assortiment. J Je ziet nu dat ze voor wijn naar de Wereldwinkel komen, of voor een voorraad gelukspoppe- tjes. Een mevrouw brandt bijvoor beeld geen kaarsje maar stuurt een gelukspoppetje als ze iemand een hart onder de riem wil steken, dat is leuk en origineel.' glimlacht Visser. Dat de winkel met eerlijke han del inderdaad inspeelt op trends, blijkt wanneer we na afloop van het interview een rondje door de win kel lopen. Op de vraag wat op het moment het beste verkoopt, blijken Texelaars gecharmeerd te zijn van het boeddhisme en de kenmerken de beelden. En de chocoladeletters van Tony Chocolony vinden gretig aftrek. Naast Visser en Nichols is ook Mile- na Hilstra nieuw in het vrijwilliger- steam. In totaal draait de Wereld winkel met circa vijftig vrijwilligers in vrijwel alle afdelingen zoals de ver koop, administratie, boekhouding, etaleren en pr.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9