Nieuw raadhuis leidt weer tot verdeeldheid Oppositie wil meer duidelijkheid Toeristenbelasting verhoogd naar €1,50 Texel blijft langer bij samenwerking Twijfel blijft knagen Toeristenbelasting scholen afgeschaft Bakker doet best om geld terug te halen TEXELSE J COURANT jjcpanuDDoaDDDaaa SPEELGOED gpyiT Bijzonder speelgoed Collega worden van Anoeska? VRIJDAG 5 DECEMBER 2008 Het nieuwe raadhuis trekt opnieuw een spoor van verdeeldheid door de gemeenteraad. De coalitie wil het liefst zo snel mogelijk door gaan met de nieuwbouw, maar de oppositie wil eerst meer duide lijkheid over de gegevens die het college heeft gepresenteerd om aan te tonen dat het ondanks de verdwenen €8 miljoen in IJsland toch beter is door te gaan met nieuwbouw. Volgens het college verliestde gemeente ruim €3 miljoen als de nieuwbouw wordt gestaakt (9 ton is al uitgegeven, voor de overige €2,1 zijn verplichtingen aangegaan), zou er 3 ton voor niks aan de her inrichtingsplannen van het centrum van Den Burg zijn uitgegeven en loopt de gemeente een verwachte opbrengst van ruim 8 ton uit de Groeneplaats mis. Daar tegenover staat dat verbouw €5 miljoen kan kosten, maar dat het beter is van €8 tot €9 miljoen euro uit te gaan wil het goed gebeuren. Volgens het college is het het beste door te gaan met nieuwbouw en dat te betalen met behulp van opbrengsten uit grondverkoop, een aantal bezuini gingen en mogelijk een extra lening van €2,5 miljoen. Eric Hercules (PvdA) durfde stellig te beweren dat burgemeester en wethouders uitgaan van maximale ramingen waardoor de verschillen tussen verbouw en nieuwbouw klein zijn. Volgens hem kunnen de bedra gen die het college nog verwacht kwijt te zijn (de €2,1 miljoen) lager uitpakken. Hij baseerde zich op een memo van bouwmanagementbu reau ABC dat de gemeente bij het nieuwe raadhuis begeleidt. Frank Kingma (VVD) merkte op dat de beoogde bouwlocatie aan de Haf- felderweg (het oude A-veld van SV Texel) niet in de collegeberekening was meegenomen. 'Als die grond anders wordt bestemd, valt er ook nog geld uit te halen als het raad huis niet doorgaat.' Kingma had de indruk dat de grond was achterge houden en vroeg zich af of dat nog voor meer zaken gold. Wethouder Nico Kikkert (grondge bied) zei dat de grond niet was achtergehouden, maar ook niet in de berekeningen was meegenomen omdat hij nog niet in de boeken staat. 'De overdracht moet nog plaatsvinden.' Op de vraag hoeveel de grond kan opbrengen, antwoord de hij dat de verwervingskosten €980.000,- waren. Na doorvragen sprak hij de verwachting uit dat de grond zijn waarde behoudt. Kikkert ontkende dat het college is uitgegaan van maximale ramingen. De al aangegane verplichtingen val len ook niet lager uit, omdat de aanbesteding al achter de rug is en verdere contracten ook zijn gete kend. Hij wees erop dat verdere uitstel van de nieuwbouw eerder leidt tot claims van de aannemers. De grondwerkzaamheden stonden op het punt van beginnen, maar het project werd stilgelegd toen de problemen met Landsbanki zich aandienden. Jos de Wolf (VVD) reageerde getergd nadat Kikkert had opgemerkt dat er contracten zijn getekend. Hij kreeg de indruk dat dat na 7 oktober was gebeurd, terwijl het college toen door de problemen met Landsban ki had bepaald dat er even geen 'onomkeerbare besluiten' meer zouden worden genomen. 'U speelt met vuur', beet hij de wethouder toe. Kikkert ontkende dat er na 7 oktober onomkeerbare besluiten zijn genomen en wees er nadrukke lijk op dat de aanbesteding al veel eerder dan 7 oktober heeft plaats gevonden. Miljoenen Texels Belang, CDA en GroenLinks vinden het zonde dat er miljoenen verloren gaan als nu met de nieuw bouw zou worden gestopt. Dat is voor hen een reden om door te gaan. Een andere reden is dat de kosten van verbouw ineens ten las te van de exploitatierekening moe ten worden gebracht. Texels Belang zei bij monde van Willem Vlas daar niet voor te willen kiezen. Marijke Eelman (CDA) voegde eraan toe dat bij verbouw herstel van het centrum van Den Burg ook niet meer grondverkopen in de komende jaren gunstig uitpakken, sprak hem ook wel aan. Vlas merkte op dat dat een beleids wijziging is. De gemeente huldigt tot nu toe het beleid dat toekomstige winsten niet alvast bij projecten worden betrokken. Hercules waar schuwde dat de gemeente door het nu al besteden van de verwachte grondopbrengsten de komende jaren weinig geld voor nieuw beleid meer tot zijn beschikking heeft. Besloten werd begin januari tijdens een nieuwe ronde commissieverga deringen verder te praten over wel of niet doorgaan met nieuwbouw. Volgens Frans Visman (D66) zou het goed zijn als alle gegevens nog eens op papier worden gezet. 'Nu komt alle informatie rijp en groen op je af.' Texels Belang was teleurge- mogelijk is en vroeg zich af waar steld dat tijdens de commissiever- alle ambtenaren tijdens de verbouw zouden moeten worden gehuisvest. Gerard Weijers (Fractie Weijers) zat op de wip. Hij is tegen het nieuwe raadhuis, maar het ineens afschrij- gadering, die aan de raadsvergade ring vooraf ging, de zaken opnieuw werden uitgesteld. De partij wilde tijdens de raadsvergadering een motie indienen om de voortgang ven van de verbouwkosten op de toch te bespoedigen. Dat leidde exploitatierekening stuitte hem ook tegen de borst. Dat het aangaan van de extra lening van €2,5 miljoen misschien niet eens nodig is als tegen twaalf uur 's nachts tot een schorsing en intern coalitieberaad, maar uiteindelijk werd besloten de motie op zak te houden. .a-. - DltyfHlEK ooULguU n HTooh f- oe sg) cs-g - 2.o a De toeristenbelasting wordt met ingang van 1 januari alsnog ver hoogd naar €1,50 per nacht, met een maximum van vijf nach ten (€7,50). Daartoe besloot de gemeenteraad dinsdagavond, met als tegenstemmers de WD en Fractie Weijers. De gemeente ver plicht zich om jaarlijks €408.464,- in het Toeristisch Investerings Fonds te storten. De koppeling tussen verhoging van de toeristenbelasting en de foren senbelasting wordt losgelaten. Dat betekent dat de forensenbelasting volgend jaar op €0,93 per persoon blijft staan. Forensenbelasting wordt betaald door mensen die meer dan negentig nachten in een gemeen te verblijven zonder dat zij die als hoofdverblijf hebben (zoals mensen met een stacaravan op Loodsman duin). De politieke partijen vonden Texel is onder voorwaarden bereid toch een jaar langer in het samenwerkingsverband De Wad deneilanden te blijven. Het extra jaar moet gebruikt worden om samen met de Friese Waddenei landen te werken aan constructie waarbij Texel in beperkte mate met hen samenwerkt. PvdA, GroenLinks, CDA, D66 en Fractie Weijers waren tijdens de raadsvergadering gevoelig voor een pleidooi van Texels Belang om niet per 31 december uit het samenwer kingsverband te stappen, maar een jaar langer te blijven. Volgens Willem Vlas (Texels Belang) zou Texel er verstandig aan doen in te gaan op een aanbod dat de bur gemeesters Jurrit Visser (Terschel ling) en Bert Swart (Schiermon nikoog) recent hebben gedaan. Zij boden aan dat Texel versneld kan uittreden in 2010 als het eind 2009 aangeeft op te stappen. Nu is het zo dat Texel en de andere eilanden nog twee jaar aan elkaar verbonden blijven als Texel per 31 december 2008 uittreedt. De banden worden dan pas op 31 december 2010 echt verbroken waardoor Texel nog twee jaar meebetaalt. De kans bestaat dat de gemeente zowel in 2009 als Anoeska Langkcmper Geboren in: 1980 -Werkt bij SnelStart sinds: juli 2008 Genoten opleiding: SPW, Management Kinderopvang Waarom ben je bij SnelStart gaan werken? Ooit hoorde ik eens een meneer zó positief over SnelStart: praten (die meneer is nu mijn collega Dirk) dat ik besloot eens op hun site te kijken. Daar vond ik nog meer enthousiaste verhalen van medewerkers. Wat me vooral opviel was dat ze allen zo positief spraken over het bedrijf en de werkgevers, waardoor ik besloot te solliciteren. Wat doe je bij SnelStart? Er wordt ontzettend veel lijd en aandacht besteed aan het inwerkt ra- ject. Zo zijn er vaste coaches die mij begeleiden in alle facetten van het vak. Ik vind het fantastisch de men sen aan de telefoon te helpen met het programma van SnelStart. De cliënten zijn over het algemeen allen zeer enthousiaste SnelStart gebrui kers. Je hebt zelf het programma voor je zodat je precies kunt mee gaan met de stappen die de cliënt Ook geïnteresseerd in zo'n baan? Kijk op http://werkenbij.snelstart.nl voor onze vacatures. doet. je ziet waar de cliënt tegenaan loopt. Verder krijg je ook vragen via de e-mail en iedere vraag en ieder contact is anders: hoezo geen uitda ging! De werkdag is voorbij, voordat je het weet. Naar je zin bij SnelStart? Absoluut. Dan komt er nog eens bij dat ik werk in een ontzettend gezellig, positief team. Ze helpen mij graag om verder te leren en te groeien en ik voel me door mijn werkgevers echt gewaardeerd. Ik ben ondertussen gewend aan de regel maat, iedere avond thuis en niet overwerken, ik vind het heerlijk. Wat wil je nieuwe sollicitanten meegeven? Ik zou zeggen... pak de pen (of toetsenbord) en stuur een sollicita tiebrief. Ik weet (haast) zeker dal je over 3 maanden dan net zo enthou siast bent als ik en er zeker geen spijt van krijgt! 2010 €170.000,- moet bijdragen. Volgens Vlas behoudt Texel zeg genschap in de Eilander Raad en het Eilander College als het vol gend jaar blijft. 'Je rijdt met een fiets een helling af, maar zo houd je tenminste het stuur in handen.' Na een schorsing voor onderling overleg besloten de vijf partijen die willen uittreden de koers te verleg gen. Rikus Kieft (GroenLinks) stelde namens hen wel als voorwaarde dat het aanbod van Visser en Swart volgende week donderdag bij een vergadering van de Eilander Raad zwart op wit wordt vastgelegd. Een andere voorwaarde is dat Texel voor de begroting van het samen werkingsverband volgend jaar niet meer dan €150.000,- betaalt. Vol gens de begroting die de Friese eilanden voor ogen hebben, moet Texel €170.000,- betalen, maar dat wil de raad niet omdat er voor de samenwerking maximaal €150.000,- beschikbaar is gesteld. Kieft: 'Als die voorwaarden niet in de Eilander Raad wordt bevestigd, beleggen we dit jaar nog een extra raadsvergade ring om de oude tekst van ons ini tiatiefvoorstel te bekrachtigen.' Bur gemeester Joke Geldorp wees erop dat, wanneer het tot arbitrage komt, de laatst aangenomen begroting waarschijnlijk leidend is en Texel €170.000,- moet meebetalen aan De Waddeneilanden. Ook Geldorp adviseerde de politie ke partijen een jaar langer te blijven. Volgens haar kan de gemeenteraad dan een goede belangenafweging maken met de herindelingsplannen die volgend jaar in de Kop van Noord-Holland een belangrijke rol gaan spelen. Langer blijven, geeft de Eilander Raad volgens haar ook meer ruimte de door Texel gewenste lichtere variant van samenwerking nader uit te werken in een zogehe ten arrangement. Texel wil op het gebied van gezamenlijke belangen (bijvoorbeeld Waddenzee, Natura 2000, Volkshuisvesting) wel samen met Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog blijven optrek ken. Er wordt niets gezien in de plannen van de vier Friese eilanden om een 'versterkt secretariaat' in Harlingen op te richten (voor gezamenlijke ambtelijk werk) en om bevoegdhe den van de lokale gemeenteraden aan de Eilander Raad over te dra gen. De Friese eilanden hopen op die manier een bestuurlijke herinde ling met gemeenten aan de vaste- wal te voorkomen. Joop Groeskamp werd tijdens de raadsvergadering unaniem gekozen als nieuwe Texelse vertegenwoor diger in de Eilander Raad. Hij is de opvolger van de vertrokken Rob Heijman. Willem Vlas werd aange wezen als vervanger. het niet terecht hen nog eens extra belasten omdat zij al het nodige uit geven op Texel. De politici behielden zich het recht voor om in de toekomst een nieuwe trendmatige verhoging door te kun nen voeren. Het Toeristisch Kennisin stituut kreeg de opdracht om STIFT (Stichting Toerstisch Investerings fonds Texel) verder in de benen te helpen. Dat betekent onder meer dat er een onafhankelijk bestuur komt, dat een deskundige adviescommis sie benoemt, die over de aanvragen zal oordelen. Naast uit de toeristen belasting, kunnen inkomsten komen uit alle andere wettelijke bronnen, giften, legaten en fondsen. Projecten moeten een aantoonbare meerwaar de hebben voor de aantrekkings kracht van Texel. Dinsdag werd eveneens bepaald dat logiesverstrekkers zowel het aantal af te rekenen overnachtingen (maximaal vijf) bijhouden, als het werkelijk aantal overnachtingen, zodat het inzichtelijk blijft hoeveel toeristische overnach tingen het eiland jaarlijks heeft. Het is wonderlijk te zien hoe het nieuwe raadhuis opnieuw de gemoederen in de gemeenteraad in beweging brengt. In november 2006, toen Texels Belang, CDA en GroenLinks de nieuwbouw toch door lieten gaan, stonden coali tie en oppositie lijnrecht tegenover elkaar en aan die situatie bleek afgelopen dinsdag weinig veran derd. Het is door het IJsland-debacle dat de discussie over verbouw en nieuwbouw weer begonnen is, maar het levert toch enkele nieu we gegevens op. Zo moest wet houder Peter Bakker de politieke partijen een paar weken geleden vragen of zij, wat verbouw betrof, genoegen wilde nemen met inter ne cijfers. Een externe berekening was er niet. Dat roept vragen op over welke vergelijkingen er dan in het verleden tussen verbouw en nieuwbouw zijn gemaakt en hoe de belangenafweging heeft plaats gevonden. Ook opmerkelijk is de twijfel aan de gegevens van het college. Ramingen van nog te maken kos ten die te hoog worden geacht, het vermoeden dat zaken worden achtergehouden en een herhaald aandringen op meer duidelijkheid. Het leert dat de discussie over het nieuwe raadhuis nog lang niet 'klaar' was. Op straat hebben veel Texelaars nog steeds hun twijfels en in de gemeenteraad is het niet veel anders. Het is zeer wel moge lijk dat het college, zeg maar de projecteigenaar van het nieuwe raadhuis, alle gegevens goed op een rijtje heeft, weet waar het mee bezig is en goed kan onderbou wen waarom nieuwbouw beter is dan verbouw, maar de buitenwacht raakt daar maar niet van over tuigd. De nieuwe vertraging biedt echter kansen iets te doen aan die blij vende twijfel. Voor het college, dat waarde hecht aan rechtstreeks en interactief contact met de bevol king, is tijd en ruimte ontstaan om nog eens duidelijkheid te schep pen. Duidelijkheid over welke keu zes de afgelopen jaren zijn gemaakt en waarom nieuwbouw daarbij als beste uit de bus kwam. Dat kan via publicaties in de krant, één of meerdere publieksavonden of desnoods een aparte website over het raadhuis. Op de gemeentelijke site staat al de nodige informatie over het nieuwe raadhuis, maar de verschillen tussen verbouw en nieuwbouw komen daar nauwelijks aan bod. Het college zou zichzelf, de gemeentelijke organisatie en veel Texelaars een dienst bewijzen door de kans te pakken en nog eens aan te geven waarom nieuwbouw zowel nu als een paar jaar geleden echt een betere optie was. Als zelfs de raad om meer duidelijkheid vraagt, kan niet verwacht worden dat die er bij de rest van de bevolking wel is. En anders blijft straks de twijfel knagen of verbouw toch met beter was geweest en dan wordt het veertig jaar lang zeuren met het nieuwe raadhuis. Scholen hoeven vanaf volgend jaar geen toeristenbelasting meer te betalen. Dat heeft een meerder heid in de raad bepaald op ver zoek van de PvdA. Die had voorgesteld de toeristenbe lasting voor schoolreizen en werk weken af te schaffen om Texel extra gastvrij te maken voor scholieren als behalve Texels Belang en de WD. Volgens Jos de Wolf (WD) hebben schoolkinderen er nog geen enkele notie van of er toeristenbelasting wordt betaald. 'Daarmee kweek je geen toekomstige binding met het eiland'. Joop Groeskamp (Texels Belang) ging er eveneens van uit dat kinderen nog geen besef van toe ristenbelasting hebben. 'Die komen 'de toeristen van de toekomst'. Daar terug omdat ze het hier fijn hebben gingen alle overige partijen in mee, gehad.' De afschaffing geldt formeel voor 'van overheidswege erkende onder wijsinstellingen' en is van kracht voor 'schoolreizen en werkweken'. De gemeente vangt volgend jaar naar verwachting €18.000,- minder, maar dat verlies moet opgevangen worden met een overschot op de begroting voor 2009. Het college kreeg de opdracht de afschaffing via een persbericht aan landelijke media 'actief te communiceren' aan de overkant. Scholen betaalden afgelopen jaar €0,43 per persoon per nacht (voor scholieren geldt een korting van 50 procent, docenten zijn gratis). Voor gesteld was volgend jaar een korting van 65 procent door te voeren op het nieuwe tarief van €1,50 voor maximaal vijf nachten. Dat beteken de dat er de eerste vijf nachten €0,68 in rekening zou worden gebracht. De beoogde Stichting Toeristisch investeringsfonds Texei (STIFT) had een korting ingebouwd, omdat een schoolreis of werkweek over het algemeen vier nachten duurt, waar door scholen anders onvoordelig uit zouden zijn geweest. Een idee van de PvdA om ook min- dervaliden te vrijwaren van toeris tenbelasting is van tafel gegaan. De sociaaldemocraten namen het idee zelf terug, omdat het volgens hen te ingewikkeld zou worden dat te Wethouder Peter Bakker (finan ciën) doet zijn best om de verlo ren €8 miljoen terug te halen. Dat zegde hij toe nadat hij dinsdag van de gemeenteraad mocht blij ven. Texel heeft de armen ineen gesla gen met de andere gedupeerde gemeenten en provincies. Hun claim op tegoeden van Landsbanki in het buitenland is vooralsnog getorpe deerd door minister Wouter Bos (financiën), maar de lagere over heden hebben een bodemproce dure aangespannen bij de Raad van State om het Koninklijk Besluit van Bos ongedaan te maken. Een uit spraak duurt naar verwachting zes tot twaalf maanden. Bakker zei zeer gemotiveerd te zijn de schade zoveel mogelijk te beper ken. 'Ik voel me verantwoordelijk. Je kunt je afvragen of een eventuele rechtsopvolger dat ook zou heb ben gevoeld, want dit is geen leuk dossier.' Zijn gezondheid moet de inspanningen wel toelaten, voeg de hij eraan toe. Bakker vond dat alle commotie geen bestuurscrisis waard zou zijn geweest. De wethouder wees erop dat er 30 gemeenten zijn die geld in IJs land hadden weggezet, maar dat nergens een bestuurder het veld heeft hoeven ruimen. 'Ook geen bestuurders van het CDA, de PvdA of de WD.' Volgens hem lukte het de partijen in de andere gedupeerde gemeenten kennelijk boven de emo ties te blijven staan. Hij benadrukte nogmaals dat externe factoren een belangrijke rol hebben gespeeld bij het verdwijnen van het geld. Toen de gemeente de €8 miljoen op 1 Ene Hercules (PvdA) Wethouder Peter Bakker (links) luistert augustus voor drie maanden bij Landsbanki wegzette, heette alles nog veilig te zijn. Bij De Nederland- sche Bank was al wel bekend dat het niet goed ging in IJsland, maar dat werd tot onvrede van Texel niet naar buiten gebracht. De rekenkamercommissie conclu deerde dat de gemeente ook steken heeft laten vallen, maar volgens Bakker zijn er geen onoverkome lijke fouten gemaakt. Het geld werd door een vervanger van de treasu rer (schatkistbewaarder) in IJsland gestald, omdat die zelf met vakantie was. Bakker werd vier dagen later geïnformeerd dat het geld in het buitenland stond, maar vroeg niet waar. Het zogeheten onderliggende treasury-statuut (spelregels voor het omgaan met geld) bleek nog niet door de raad te zijn goedgekeurd. Rabobank De WD kaartte het advies dat de Rabobank aan de gemeente zou hebben gegeven om het geld niet in IJsland weg te zetten opnieuw aan. Frank Kingma zei een 'kroon getuige' te hebben, alleen was er nergens beveiliging voor die per soon te krijgen. Hij riep de hulp van de raad in om de waarheid boven tafel te krijgen. 'Het gaat ons niet om sensatie of dat er koppen rollen, maar het kan niet zo zijn dat dit het is. Het kan niet de doofpot in.' Hij kreeg er weinig reactie op. Bij Texels Belang klonk gezucht toen de WD de Rabobank aankaartte en Rikus Kieft (GroenLinks) stelde vast dat hij en de WD kennelijk 'in andere werelden leven' Hij zei graag eens nader met de fractie te willen praten om te zien of ze elkaar ergens zou den kunnen vinden. Marijke Eelman (CDA) vond dat het college de aanbevelingen van de rekenkamercommissie volledig moet overnemen. Zij verweet bur gemeester en wethouders, op basis van hun reacties op de aanbevelin gen, een arroganteopstelling. Frans Visman (D66) en Gerard Weijers vonden het jammer hoe alles was verlopen, maar spraken hun vertrouwen uit in wethouder Bakker, wat tot een woord van dank van zijn kant leidde.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5