'Je doet het goed of je doet het niet' Waalders: 'Het is ons dorpshuis niet meer' Schapenmelkerij 'Vrij en Blij' speelt in op toenemende vraag 'Nu kunnen belangrijke zaken worden opgepakt' Toeristenbelasting omhoog voor investeringsfonds Wrijving met onderwijsinstellingen TEXELSE 7 COURANT Wethouder Bakker wil sociaal verkeersgedrag VRIJDAG 5 DECEMBER 2008 Bij hoeve Vrij en Blij aan de Westerweg verrijst dezer dagen in rap tempo een grote stal. Niet om paarden te herbergen, zoals wel wordt beweerd, maar om melkschapen in te hou den. 'We beginnen er met 250, maar willen graag doorgroeien naar 360. Dat zijn er best veel. Maar je doet het goed of je doet het niet', vertelt de 22-jarige Jan Blom, die samen met vader Piet Blom en moeder Ans de Graaf een firma vormt. Met de schapenmelkerij speelt het bedrijf in op de toenemende vraag naar schapenmelk bij Anton Witte van kaasboerderij Wezenspyk, de groot ste producent van (schapen)kaas op het eiland. 'De verkoop loopt erg goed, maar grote orders zijn door een gebrek aan melk tot nu toe niet mogelijk. Anton wil ook graag oude kaas gaan verkopen, maar de vraag is zo groot, dat de kaas de tijd niet krijgt om oud te worden.' Directe aanleiding was de verkoop van het bedrijf van Peter Smit op Noord-Haffel, waardoor slechts twee schapenmelkerijen overbleven: die van de firma Bakker van De Waddel en van Chiel Sanders op de Hoge- berg. Blom jr.: 'Ik werkte bij het loon bedrijf van Smit, waardoor ik bij veel boeren over de vloer kwam en nogal eens wat hoorde. Ik weet nog dat Koos Tjepkema vroeg of het melken van schapen niks voor mij was. Het leek me helemaal niks. Ach man, die rotbeesten, zei ik tegen Koos. Maar later dacht ik er toch eens over na en heb ik het er met mijn vader en moeder over gehad. Zij hebben hun melkquotum (voor koeien) van de hand gedaan. Samen met de cam ping, het zomerhuisje en het pension voor paarden kunnen ze daar van leven. Van hun hoefde die schapen melkerij dus niet per se. Uiteindelijk kwamen we tot de conclusie dat als we het zouden doen, het de moeite waard moest zijn. Want ik moest er wel voor thuis komen en er moest ook een stal worden gebouwd. Om er een boterham mee te kunnen verdienen, moetje minimaal 100.000 liter per jaar halen.' De Blommen hebben niets aan het toeval overgelaten. Ze lieten zich uitgebreid informeren en verdiep ten zich grondig in de bouw van De stal wordt uitgerust met de modernste voorzieningen. Zo wor den twee 27 meter lange voerhan den aangelegd, die ervoor zorgen dat de schapen het vreten voor hun neus krijgen, zonder dat daar nog een tractor of een kruiwagen aan te pas komt. Doordat de banden tus sen twee groepen dieren in lopen - die met de neuzen naar elkaar staan - hoeft niemand er meer langs om het weggerolde voer naar het vee te vegen. Om ervoor te zorgen dat de stal fris blijft en de schapen schoon, wordt dagelijks een verse laag stro gestrooid. Dat gebeurt vanaf een karretje dat over een rail loopt. Het voersysteem wordt gemechaniseerd, met een weeginrichting die precies aangeeft hoeveel de beesten te vre- met een goothoogte van vier meter. Maar volgens de regels mag je niet hoger dan drie meter. Dat was voor ons niet werkbaar, omdat je dan niet meer met een tractor onder de schuine kant kunt rijden. Uiteindelijk hebben we een compromis kunnen sluiten. We gaan naar een hoogte van drieëneenhalve meter, alleen moesten we het idee van een stolp daardoor laten varen.. Toch denken we dat de stal aardig in het land schap past. Het dak aan de achter kant loopt schuin en steekt aan de voorkant een stuk over, alsof het een luifel is. Ook aan de zijkant steekt het over de muur. Daardoor oogt het niet zo massaal.' I Js en weder dienende is de stal vlak voor de kerst klaar, waarna de scha- een stal. 'Het is de uitdaging zoveel mogelijk liter melk uit een schaap te halen. Daarvoor moeten de omstan digheden optimaal zijn. Het succes van een schapenmelkerij wordt voor 20 procent bepaald door fokkerij en voor 80 procent door uitwendi ge omstandigheden. Je kunt nog zo goed fokken, als je een schaap onderin de kelder houdt, wordt het niks. Dat betekent dus dat je moet zorgen voor veel licht, schone lucht en vers stro.' ten krijgen. 'Er komt geen bezem of schop meer aan te pas. Daardoor is dat werk ook nog voor mijn vader te doen als hij wat ouder is. Voor deel is ook dat we er bijna niet met een tractor in hoeven. Alleen in het gedeelte waar de mest ligt, moeten we er bij kunnen. Dat scheelt ruimte, die je kunt benutten om meer scha pen te houden.' Overigens heeft het redelijk lang geduurd voordat de vergunning rond was. 'Eigenlijk wilden we een stolp pen er in kunnen. De aangrenzende melkput moet in de derde week van februari in gebruik worden genomen. Er kunnen twee keer veertien scha pen tegelijk worden gemolken. 'Maar het gaat niet zo gemakkelijk als bij een koe', weet Blom jr. 'Die sluit je aan op de melkmachine en als de uier leeg is, wordt de koe automa tisch ontkoppeld. Maar een schaap heeft twee pieken. Na de eerste moet je tegen de onderkant stompen om de productie weer op gang te brengen. Je ziet dat lammeren in de Piet en Jan Blom in de stal in de aanbouw, die wordt uitgerust met de modernste voorzieningen. (Foto Joop Rommea/Baetdoank Texel) wei ook doen. Die stompen met hun kop om meer melk te krijgen.' De Blommen hebben voor hun mel- kerij 212 jonge ooien gekocht. Het zijn Friese melkschapen, die ze heb ben betrokken bij de gerenommeer de fokker Nico Verduin uit Andijk. 'Het zal behoorlijk wennen zijn in het begin. Schapen laten zich vaak niet zomaar melken, zeker niet als het voor de eerste keer is. We hebben daarom met Verduin afgesproken dat we er straks nog dertig, vijfendertig oudere ooien bij kopen. Bedoeling is dat de jonge schapen zie hoe het in zijn werk gaat, zodat ze zich zelf gemakkelijker laten melken.' Hoewel ze het allemaal spannend vinden, hebben Jan Blom en zijn ouders er alle vertrouwen in dat de nieuwe tak van hun bedrijf een suc ces wordt. 'Het is de vraag hoe groot de melkproductie wordt. Een schaap geeft gemiddeld 400 tot 600 liter per jaar. Dat betekent dus dat we met 360 schapen kunnen doorgroeien naar 140.000 tot 180.000 liter per jaar. Dat is genoeg voor een goede boterham.' Eén en ander gaat in nauwe samen spraak met de kaasmaker op Wezenspyk. 'We gaan twee keer per jaar om tafel om de liters en de prij zen te bepalen. We moeten daarvoor de landelijke markt maar een beetje in de gaten houden. Ik weet zeker dat we eruit komen. Wij willen graag melk leveren, Anton wil graag kaas maken.' Joop Rommets Zeespiegel steeg door opwarming De samenwerking tussen de dorpscommissie enerzijds en onderwijsinstellingen ROC en de Stichting Samenwerkende Scho len anderzijds loopt verre van vlekkeloos. 'Het is ons dorpshuis niet meer', klaagt de dorpscom missie. Er is volgens de Waalders geen overleg, de scholen leggen een te grote claim op het dorps huis en er is parkeeroverlast. Het leek een goed plan om een deel van De, Wielewaal weer in gebruik te nemen voor onderwijs. Maar volgens de dorpcommissie lappen de scholen de afspraken aan hun laars. 'Ze nemen het gebouw over', aldus Pirn Decnop, die klaagde dat de gymzaal en de gemeenschaps ruimte niet conform de afspraken worden gebruikt. Bovendien is er geen huur van de samenwerkende scholen ontvangen. Omdat er nog geen overleg is geweest, heeft de dorpscommissie de kritiek niet kun nen aankaarten. Een ambtenaar die de schoolleiding op verzoek van het dorp er al meerdere keren op had aangesproken, klaagde over 'hard leersheid' Wethouder Marian Merkelbach, die in het bestuur van de samenwer kende scholen zit, voelde zich per soonlijk aangesproken en beloofde de klachten in het eerstkomende overleg aan te kaarten. Trapveldje Gespreksonderwerp was ook het trapveldje van de Waalder jeugd, voor het dorpshuis, 's Winters is het er te nat om te voetballen, maar de dorpscommissie wil het graag behouden. Alternatief zou kunnen zijn een terrein aan het Groeneweg- getje dat zo'n veertig jaar geleden in bezit was gekomen van de gemeen te en waarover destijds bepaald is dat de grond ten goede moet komen aan de dorpsgemeenschap. Maar dat is er nooit van gekomen, het terrein wordt agrarisch gebruikt. Maar het terrein bij de Wielewaal ligt centraler en zal wat de dorpscom missie betreft worden opgehoogd. Kerkmuur Stichting Dorpsherstel en andere betrokkenen hebben van de beno digde €142.000,- ruim tweederde bij elkaar en ook de vergunnin gen zijn rond. Voor het resterende bedrag zal burgemeester Geldorp een aanvraag in de vergadering van de ILG Gebiedscommissie brengen. Wethouder Bakker adviseerde een beroep te doen op het Toeristisch Investerings Fonds. Bedoeling is dat de werkzaamheden komend voorjaar van start gaan. De huidige klimaatmodellen zijn niet in staat een realistisch beeld te geven van de hoge tempera turen in de broeikaswereld van 55 miljoen jaar geleden. Dit heeft belangrijke gevolgen voor een betrouwbare voorspelling van ons toekomstige klimaat. Dat blijkt uit onderzoek van wetenschap pers van onder andere het NIOZ, die hierover binnenkort publice ren in het vaktijdschrift Paleoce- anography. Deze week besteedt Nature Geosciences al aandacht aan het artikel. Het onderzoek laat zien dat een broeikasramp 55 miljoen jaar gele den op verschillende plaatsen leid de tot een flinke stijging van de zee spiegel. Deze klimaatverandering wordt als een model beschouwd voor de huidige opwarming van de aarde. Hoofdauteur van het artikel Appy Sluijs, co-auteurs Henk Brink huis, Gert-Jan Reichart (alledrie van de Universiteit Utrecht), Stefan Schouten (NIOZ), Dirk Munsterman (TNO) en Jaap Sinninghe Damste (NIOZ, UU) spelen een leidende rol in het onderzoek. Dat de zeespiegel steeg tijdens een fase van extreme opwarming van de aarde, 55 miljoen jaar gele den, blijkt uit nieuw onderzoek naar gesteenten die nabij New York, in Woensdrecht (Noord-Brabant) en in Nieuw Zeeland op enkele honder den meters diepte zijn opgeboord. Woensdrecht, dat in die tijd onge veer op de kustlijn lag, werd tijdens de opwarmingsfase door de zee overspoeld en op een plaats bij de kust van Nieuw Zeeland werd de opbouw van hoogveen abrupt gestopt. De aarde was vlak voor de opwarming al zeer warm, waar door de zeespiegel tenminste 70 Maatregelen voor verkeer Volmolen In verband met de tijdelijke huis vesting van de scholengemeen schap in De Volmolen en de gelijk tijdige activiteit van bouwverkeer neemt de gemeente diverse verkeersmaatregelen, conform advies van de Overleggroep Ver keerszaken. Er komt schot in de voorgenomen Er komt een hek op de Vuurvlinder restauratie van de kerkmuur. De ter hoogte van het appartementen complex om het bouwverkeer en het school- en overige verkeer te scheiden. Op de Vuurvlinder komt tussen de Hallerweg en de Dis telvlinder eenrichtingverkeer in de richting van de Hallerweg. Aan de Hallerweg komt een in- en uitstap- plek. Op het gedeelte van de Haller weg buiten de bebouwde kom, op de Kadijksweg tussen Marsweg en Hallerweg en op de Marsweg tus sen de Waalderweg en de Kadijks weg geldt straks een maximum snelheid van 60 km per uur. Langs Hallerweg, Kadijksweg en Marsweg komen waarschuwingsborden, die erop wijzen dat het hier een school- route met veel fietsende kinderen betreft. Verder komt er bermver harding langs de Kadijksweg tus sen Hallerweg en Marsweg. Op de brug tussen Korfbaeck en Distel vlinder geldt een bromfietsverbod; ter ondersteuning daarvan worden fietssluizen geplaatst. Dat zijn hek jes die zodanig worden geplaatst, dat een brommer of fiets er niet snel langs kan. De totale kosten van de maatregelen belopen €46.250,-. meter hoger lag dan nu. De extra opwarming zorgde ervoor dat het oceaanwater uitzette, waardoor de zeespiegel ongeveer een meter per graad opwarming steeg. Het onderzoek valt binnen het focus- gebied Earth and Sustainability van de Universiteit Utrecht. Hierin wordt onderzoek gedaan naar een groot aantal processen op en in de aarde in relatie tot de talloze risico's die het leven op aarde bedreigen. Hier onder vallen ook onderzoek naar klimaat, energie en duurzaamheid en nanomaterialen. Meer informatie is te vinden op www.uu.nl/focusge- bieden. De Koog wil winteroverleg De Koog moet in navolging van het zomeroverleg ook een winter overleg krijgen. Daar heeft raads lid Henk-Jan Klok (Texels Belang) voor gepleit. Klok deed dat naar aanleiding van overleg dat Koger horecaonderne mers en de Stichting Horecabelan- gen De Koog laatst hebben gehad. Volgens hen kan het geen kwaad als politie, kroegbazen en anderen ook in de winter zo nu en dan eens om tafel zitten. Doel is onder meer overlast door met name Texelaars in de hand te houden. 'Het hoeft niet zoals het zomerover leg één keer in de twee weken te zijn, eens per maand is ook prima, als we maar even bij elkaar kunnen zitten', aldus Klok. Hij vond burge meester Joke Geldorp meteen aan De toeristenbelasting wordt verhoogd tot €1,50. En dat op ini tiatief van de logiesverstrekkers zelf, de sector die zich in het verleden meerdere malen fel verzette tegen verhogingen die van mindere orde waren. De redactie peilde de meningen. Dirk Leegwater, voorzitter van de GroeT (logiesverstrekkers met groepsaccommodatie): 'Ik denk dat door de scholieren te ontzien, wij het maximale eruit hebben gehaald. Want de toeristenbelasting zou voor die categorie wel heel rigoureus omhoog gaan. Door verhogingen van toegangsprijzen, bijvoorbeeld voor het zwemparadijs en Eco- mare, werd Texel toch al onaantrek kelijker voor deze groep. Nu wordt dat enigszins gecompenseerd. Groepen die korter verblijven, en dat doen ze meestal, zijn wel duur der uit. Maar ik vraag me af of die het in de gaten hebben. Het grote voordeel van dit systeem is dat nu duidelijk is waar de verhoging heen gaat en dat het niet voor allerlei andere dingen wordt gebruikt dan voor het toerisme. Al denk ik wel dat het fraudegevoeliger is. Contro les blijven achterwege.' Roel Buis, manager van StayO- kay: 'Als budgetaccommodatie zit ten wij wat prijzen betreft aan de onderkant van de markt en is het effect van een verhoging het meest voelbaar. Ook omdat het leeuwen deel van de gasten hier korter dan vijf nachten verblijft. Onze gasten betalen dus voor degenen die lan ger blijven. Want ik geloof niet dat er iemand is die door het maxi- ^5® Van alle kanten mumtarief van vijf nachten hier lan ger zal blijven. Wij hebben de prijs van onze accommodatie voor 2009 al een half jaar geleden vastgelegd en voor volgend jaar staan al veel reserveringen in het boek. Moe ten wij nu zeggen dat ze moeten bijbetalen of moeten we zelf de meerkosten betalen? Dat laatste denk ik niet. Wel is het goed dat de toeristenbelasting voor scholen wordt afgeschaft, want die hebben een laag budget. Daardoor zullen wij er netto weinig van merken. Ik heb er gemengde gevoelens over. Ik heb op zich niets tegen het Toe ristisch Investeringsfonds. Waar ik Rob Teisman, voorzitter van de Texelse Hotelvereniging: 'Onze sector betaalt met een gemiddelde bezetting van een kleine drie nach ten altijd hoogste tarief en er is soms best wel over gemopperd. ten zeggen: kijk, dat bankje of die boulevard is betaald met geld uit de toeristenbelasting. Dat is toch prachtig. Het geeft ook de moge lijkheid dat investeringen die zich niet rechtstreeks terugverdienen, wel moeite mee heb is dat TVL er zo geheimzinnig over heeft gedaan. En dat wordt gezegd dat de hele sector er achter staat. Wij hebben 240 bedden en qua overnachtingen een hoge score. Dus maken wij een aanzienlijk deel uit van die sector.' Dat we er toch mee in hebben gestemd, komt doordat voor het eerst een substantieel bedrag bui ten de begroting van de gemeente wordt gehouden en rechtstreeks aan het toerisme wordt besteed. Straks kunnen we tegen onze gas- toch kunnen worden gedaan. Het mooie van dit fonds is ook dat vermogens kunnen worden gesta peld. Het fonds alleen zal in veel gevallen niet toereikend zijn, maar een bijdrage kan wel de reden zijn dat het Waddenfonds, Leader Lezing over l&R en handel in vee De handel in runderen en scha pen en het Informatie en Regi stratie (l&R)-systeem voor die ren zijn onderwerp van de lezing die Andries Kingma maandag 8 december verzorgt voor de leden van de agrarische Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Door veranderingen in de regelge ving, de sluiting van veemarkten en de introductie van verzamelplaatsen voor vee is er de laatste jaren veel veranderd in de handel van runde ren -en schapen. Bij veel veehou ders bestaat onduidelijkheid over de vaststelling van de prijzen van de te verkopen dieren. Kingma pro beert daar verandering te brengen. Hij geeft uitleg over hoe de prijsno teringen voor runderen en schapen tot stand komen en welke invloed de veehouder daar op heeft. Verder gaat hij in op de aankomende ver anderingen door het l&R-systeem. Kingma is voorzitter van de organi satie Veehandel Noord-Nederland, veehandelaar en eigenaar van een veehouderij. Hij heeft een bedrijf met schapen en runderen voor de vetweiderij en productie van rose- vlees. Ook beschikt hij over een hotel en een stalhouderij. De bijeenkomst wordt gehouden in Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg en begint om 20.00 uur. zijn zijde. Zij zei het ee.n goed plan te vinden waar ze nog vóór de kerst met de politie over gaat praten. of andere subsidieverstrekkers ook een bijdrage leveren, waardoor het toeristische fonds als vlieg wiel werkt. Het wordt allemaal wat makkelijker om dingen gedaan te krijgen, want je weet niet half wat er voor papierwinkel komt kijken bij het aanvragen van subsidie. Het effect van de verhoging naar €1,50 moet niet worden overtrok ken. Toen ik op Schiphol twee kof fie bestelde, betaalde ik net zoveel als wat je straks op Texel maximaal aan toeristenbelasting betaalt. Op een weekend Texel is zo'n bedrag verwaarloosbaar. En daar waar de budgetten lager zijn, bijvoorbeeld kamperende gezinnen die lang ver blijven, gaat men minder betalen. Dat is toch heel sociaal.' Wouter de Waal, directeur van de VW: 'Dit is bijna uniek in Neder land. Een keihard systeem waar door inkomsten uit de toeristenbe lasting niet naar algemene middelen gaan en echt aan de sector worden besteed. Dat is bijna nergens zo. Nu kunnen zaken die de sector echt belangrijk vindt worden opge pakt. Die verhoging tot €1,50 is volgens mij geen antireclame. Als je ziet wat nu wordt betaald om hier bijvoorbeeld een weekend te zijn en wat ér straks bij komt, is dat een gering bedrag. Mensen zijn gewend om toeristenbelasting te betalen, mensen gaan er echt niet om naar Terschelling. Positief is het verhaal dat je hier nooit meer dan €7,50 toeristenbelasting betaalt.' 'Terug naar sociaal gedrag, oog contact tussen weggebruikers en een vriendelijke hand in plaats van een opgestoken vinger.' Ver keerswethouder Bakker benut de ronde die het college dit jaar langs de dorpen maakt om een beroep te doen op het fatsoen van de weggebruikers. In zijn visie kan het aantal verkeers borden omlaag. 'Met verkeersbor den regel je alleen de juridische aansprakelijkheid. We kunnen de infrastructuur voor het verkeer beter zo inrichten dat je in bepaalde situ aties niet te hard kunt rijden', doel de hij onder meer op het aanleggen van parkeervakken op strategische plekken. Maar bepaalde weggebruikers in De Waal hebben daar geen boodschap aan. Auto's worden rustig buiten het parkeervak neergezet, waardoor zelfs de ambulance, brandweer of de vuilniswagen er niet langs kan. En er is zelfs een politieauto gesignaleerd die tegen het verkeer in reed. 'Dat pleidooi voor fatsoen van wethou der Bakker, dat werkt in de praktijk niet. Sloop die parkeervakken eruit, dat weet ik tenminste zeker dat ik het risico loop om van de sokken te worden gereden', nam C. Biekmann van de Waalder dorpscommissie een extreem standpunt in. Haar dorp heeft niet de exclusiviteit van dit probleem, ook elders staan er auto's buiten de vakken. Reden voor burgemeester Geldorp con troleacties aan te kondigen, waarbij gele en rode kaarten worden uitge deeld. Maar een tweede controle wordt niet aangekondigd, dan wor den meteen bonnen geschreven. Ze nam een tip uit De Waal ter harte om de APV zodanig aan te passen dal fout geparkeerde auto's mogen worden weggesleept. stichting BROODNODIG OP TEXEL Bankrekening 12.08.86.308 E-mail stichtingbroodnodig@texel.com

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7