z V Extra rotonde en nieuw fietspad mm Cjroen ^wartr jexels in het hart^ CDA wil verlichting Texel terugdringen 1 kers vakantiekrant Werk aan fietspad Waalenburg vordert snel Provincie verleent subsidie texelseScourant m I v M. .PI-F - F" Verschijnt 19 december 2008 Mill!:i M; |I1 fl:;l MM HEMA <i> Franse marine beschermt Pelagia tegen zeerovers Vlam in pan: schuur in brand OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12332 DINSDAG 9 DECEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het ziet er naar uit dat de rotonde Kogerstraat-Bernhardlaan spoe dig kan worden gerealiseerd. De provincie verleent hiervoor en voor de aanleg van een fietspad langs de Californiëweg €329.920,- subsidie. Uit Haarlem komt ook geld voor de verbreding van het fietspad Watermolenweg/Stolp- weg en de herinrichting van de Heemskerckstraat. Na een reeks ongevallen kwam uit de burgerij het dringende verzoek om op de risicokruising Bernhard- laan-Kogerstraat een rotonde aan te leggen. Verkeerswethouder Peter Bakker heeft hiervoor in de begro ting van 2009 ruimte opgenomen en verzocht de provincie om subsi die. Gedeputeerde Staten geven de aanleg een hoge prioriteit en heb ben officieus laten weten de subsi dieaanvraag te honoreren. De kos ten voor de aanleg van de rotonde bedragen €185.000,-. De provincie betaalt 92.500,-. De subsidie voor het fietspad langs de Californiëweg is te danken aan de nieuwe stimuleringsregeling Impuls Fiets. Met deze regeling wil de provincie bijdragen aan de aan leg van fietspaden. Om in aan merking te komen moeten nieuwe fietspaden zijn opgenomen op een studiekaart van de Fietsersbond. Op Texel zijn dat het fietspad langs de Californiëweg en naar paal 17. De kosten van de aanleg van fietspad Californiëweg bedragen €370.000,-. De provincie betaalt €237.420,-. De uitvoering is in 2009. Verbreding van het fietspad Water- molenweg/Stolpweg tussen Den Hoorn en 't Horntje is een lang gekoesterde wens van de dorps commissie Den Hoorn. Het fietspad wordt verbreed van twee naar drie meter. De provincie betaalt 90 pro cent van de kosten. In de Heems kerckstraat in Oudeschild mag niet harder dan 30 kilometer per uur worden gereden, maar de inrichting van de straat is daar niet op aan gepast. De weg krijgt een dorps karakter met mooie bestrating. In overleg met de ondernemersvereni ging wordt binnenkort een ontwerp gemaakt. Het geld is afkomstig uit de zogeheten gebundelde doeluit kering (BDU) van de provincie. bezig met het uitgraven van de berm, wat nodig is om het fietspad dat naar 2,5 meter wordt verbreed een stevige ondergrond te geven. Nadat dit is gevuld met gemalen puin, wordt het aangereden door een wals. Het is de bedoeling dat volgende week wordt gestart met het betonnen. Het is de bedoeling dat het verbrede pad dat de grens vormt van polder Waalenburg half januari wordt opgeleverd. Verderop in de rubriek Van Alle Kanten zet de redactie feiten en meningen op een rij. De openbare verlichting op het eiland moet stevog worden terug gedrongen. Dat bepleit het CDA in een voorstel dat begin volgend jaar in de raadscommissie Mid delen wordt besproken. Volgens de christendemocraten zou het aantal 'verlichtingseenheden' de komende vijf jaar met 50 procent moeten worden verminderd. Wat er aan verlichting overblijft, moet wor den vervangen door LED-verlich- ting. Dat heeft 90 procent minder stroom nodig en gaat langer mee, waardoor de onderhouds- en ver- vangingskosten dalen. Volgens het CDA is meer verduis tering van Texel een uitstekende promotie voor het eiland, past het goed binnen het voornemen duur zamer te worden en sluit het goed aan bij de kernwaarden rust, ruimte en natuur. Er wordt op gewezen dat veel bezoekers en toeristen Texel roemen om de duisternis. 'Er zijn veel plaatsen waar duisternis heerst, maar ook veel plaatsen waar nog heel veel openbare verlichting is.' Tijdens de raadsvergadering, waar de voorstellen kort aan de orde kwa men, toonde raadslid Ben Zegeren LED-verlichting die bij zebrapaden in de weg kan worden aangebracht. Aanrijdende automobilisten zien aan de hand van blauwe verlichting dat er een zebrapad is en als er iemand oversteekt, springt er als extra een begeleidend wit licht aan. De voor stellen werden tijdens de raadsver gadering nog niet verder besproken omdat het al laat was. Het CDA vraagt het college formeel om duisternis als 'gemeengoed' in het beleid op te nemen. B en w wordt gevraagd een uitvoeringsplan op te stellen om te komen tot de vermindering en de vervanging door LED-verlichting. $no ZjalJï.rf/1.Uhn- Vandaag wordt de Texelse Courant huis-aan-huis verspreid. Ouwe Sunderklaas Vroeger dan normaal gaan in menig huiskamer de gordijnen dicht, zodat in de beslotenheid van de huiska mer kan worden gewerkt aan de voorstellingen voor Ouwe Sunder klaas dat vrijdag wordt gevierd. Nog geen idee? Geen nood, de Texelse Courant helpt een handje. Pagina 2 Brommobiel tegen busje Consternatie op het parkeerterrein bij supermarkt Albert Heyn, waar een brommobiel maandagmiddag hard tot stilstand kwam tegen een geparkeerde bestelwagen. Omstan ders belden 112, waarna ambu lance en politie snel ter plaatse waren. De brommobiel raakte flink beschadigd en ook het busje bleef niet schadevrij. Actie bushalte in Jeugdjournaal Milan Holman, de brugklasser die zich hard maakt voor het behoud van bushalte Bern op de kruising Hoofdweg-Hollandseweg, heeft met zijn actie de aandacht van het Jeugdjournaal getrokken. De 12- jarige inwoner van Eierland kreeg gisteren bezoek van een camera ploeg, die hij mocht vertellen waar om hij actie voert. Gerrit Koorn, voorzitter van de dorpscommis sie De Cocksdorp/Eierland, werd eveneens geïnterviewd. Hij vertelde dat de bushalte wat hem betreft best mag blijven, maar dat dan wel de onveilige Hollandseweg moet worden verbreed, bijvoorbeeld met graskeien. De reportage wordt vanavond uit gezonden via Nederland 3 en begint om 18.45 uur. Seksshop op radio We hadden er graag eens willen komen In dat prachtigmooie waddenrijk gebied Omgeven door getijden en door stromen Maar er was geen sekswinkel en ja, dan ga je niet'. Regels uit het lied Texel heeft 't van Johan Hoogeboom, dat hij zaterdag 6 december samen met Hanneke Drenth uitvoerde in het VARA-pro- gramma Spijkers met koppen. Het lied was zondag te horen in Noud draait door op Radio Texel en is terug te luisteren op de website van de VARA. (Advertentie) Toelichting op toeristenbelasting Omdat onder leden van TVL en TVO nog veel vragen leven over de nieu we toeristenbelasting en het Toe ristisch Investerings Fonds, wordt donderdag 18 december in thea ter De Kiekendief op De Krim een bijeenkomst gehouden waar Bart Robbers een toelichting zal geven. Robbers is als kwartiermaker van het nieuwe systeem verbonden aan de werkgroep Toeristenbelasting, die bestaat uit vertegenwoordigers van alle geledingen op Texel. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Agrariërs praten over toekomst Agrariërs die zijn aangesloten bij de afdeling Texel van LTO Noord komen donderdag 11 december in Stayokay in Den Burg bijeen voor een ledenvergadering. Naast bestuursverkiezingen, het financi ële reilen en zeilen en andere huis houdelijke zaken wordt gesproken over de toekomstperspectieven van de landbouw op Texel. Aan de orde komen onder meer de plan nen voor Waalenburg, Dorpszicht en Haneplas en de Hogeberg. Ook het bestemmingsplan Buitengebied en de te verwachten gevolgen van Natura 2000 en EHS staan op de agenda. Het bestuur geeft toelich ting op de projecten die door LTO zijn ingediend bij het Waddenfonds. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Nieuwbouw de Volmolen-Den Burg 20 december van 11.00 tot 1S.OO uur Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 11 december 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 T E X E LS E 3cOU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 0(tttere*ule4- vuurwerk Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verlaat Andere eilanden In een konvooi van vijftien schepen varend, is het NlOZ-schip Pelagia veilig door de Golf van Aden geko men. Dat was mede te danken aan een Frans marineschip, dat pira tenschepen op afstand moest hou den. Het zeegebied bij Somalië is al maanden in het nieuws doordat kapers met snelle speedboten het op de rijke lading van passerende schepen gemunt hebben en daar bij geen middel ongebruikt laten. De Pelagia is onderweg van Port Said in Egypte naar Muscat in Oman, dat aan de Perzische Golf ligt. Al sinds het vertrek uit Port Said was aan boord sprake van een verhoogde spanning, rapporteert kapitein John Ellen. In de Golf van Aden zijn de afgelopen maanden vele schepen gekaapt. Om hun eis om geld kracht bij te zetten, nemen de zeerovers de zeelieden gevangen en dreigen ze hen te doden als er met wordt betaald. De veilige doorgang zorgde voor veel opluchting, niet alleen op het schip, maar ook bij de thuisblijvers. De directie en het bestuur van het NIOZ besloten vorige week risico's zo veel mogelijk uit te sluiten en het schip niet zonder militaire bescherming door de Kerstoproep De voorbereidingen voor de kerst editie van de Texelse Courant zijn in gang gezet. Lezers die een bijdrage willen leveren, worden uitgenodigd tot het schrijven van een kerstver haal. De redactie houdt ook ruimte vrij voor foto's van kerststalletjes. Voor de beste inzendingen stellen we een prijs beschikbaar. Golf van Aden te laten varen. Pro bleem was een geschikt konvooi te vinden. De Pelagia vaart veel minder snel dan de meeste andere schepen. Uiteindelijk bleek de Franse marine bereid voor bescherming te zorgen. De Pelagia sloot zich donderdag middag aan bij een gezelschap van tankers, containerschepen en andere grote schepen, waarna de tocht door Terwijl de discussie over de omstre den verbreding van fietspad Waal- enburgerdijkje nog volop gaande is, zijn de werkzaamheden al ver gevorderd. Machines van de firma KWS zijn het gevaarlijke gebied kon begin nen. Zondagochtend werd de situatie weer veilig genoeg geacht om op eigen kracht verder te varen. Elders in deze krant rapporteert kapi tein Ellen over de recente gebeurte nissen aan boord. De brandweer kwam zaterdag avond even na acht uur in actie voor een brandje in de schuur bij de woning Schilderweg 171 van de familie Bert Bos. Bos had op een gaskookplaat in de schuur een maaltje vis gebakken. Toen hij met vrouw, kinderen en klein kinderen gezellig zat te eten ver gat hij dat de pan nog op het vuur stond. De vlam moet in de pan zijn geslagen, wat duidelijk werd toen rookwolken van alle kanten uit het gebouw sloegen. Toen Bos naar binnen ging, zag hij vlammen bij de doorgebrande slang van de kookplaat, maar door de hitte kon hij er niet bij. Ook door de hitte was een brandblusser die hoog in de ruimte was opgehangen, niet meer te hanteren. De man was zo verstandig zich terug te trekken en de deuren gesloten te houden in afwachting van de brandweer. Wel werd een paard dat in de stal achter in de schuur stond naar bui ten gebracht. Omdat de in de hitte staande gasfles zou kunnen explo deren liet de brandweer de woning ontruimen en werd het publiek op afstand gehouden. Toen de spuit gasten blussend het gebouw waren binnengegaan en de gasfles naar buiten hadden gebracht en gekoeld, was de situatie weer veilig. Het vuur Familieleden namen op advies van de brandweer de wijk. Op de foto de vluchtende Wendy Bos met haar acht weken oude dochtertje Zoë. had nog geen grote omvang aan genomen, bleef tot het voorste deel van het gebouw beperkt en was snel gedoofd. Omdat woning en bij gebouw onlangs zijn verkocht, was de schuur (waarin onder andere een voorraad hooi en stro was opge slagen) ontruimd, zodat er weinig brandbaars voorhanden was. De belangrijkste schade bestond uit een deels doorgebrand plafond. Zwarte schaap

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1