Texelse markt en cafetaria Plan Van Liere verrijking voor haven Gemengde gevoelens over plan CDA kunstveiling 'Het is gebrek aan respect voor kunst TEXELSE j COURANT 'Anton Pieck' blijkt Harry Tielemans Timmerbedrijfje in PH-polder c© - Tijdens werkzaamheden aan het voormalige woonhuis van Anton Pieck aan de Koningstraat in Den Helder werd vorige week een muurschildering ontdekt. Het schilderij blijkt niet te zijn gemaakt door Anton Pieck, maar door de in 2001 overleden Harry Tielemans, die tot 1957 in het huis woonde. Mustafa Arkaz, de nieuwe huurder van het pand, kwam de schildering tegen tijdens een verbouwing. Hoe wel het huis in Den Helder bekend staat als het Anton Pieckhuis, ont stond er al snel twijfel over of het schilderij inderdaad van de hand van de meester was. Niet alleen had het ook door zijn broer Henri geschilderd kunnen zijn, bovendien verhuisde de familie Pieck naar Den Haag toen Anton en zijn broer elf of twaalf jaar oud waren, wat het schilderij tot een wel heel vroeg werk zou maken. Omdat het hier een voorstelling van druivenpluk kers betreft, dacht Arkaz dat het schilderij mogelijk zou zijn aange bracht toen er een wijnhandel in het pand gevestigd was. Het was Reina Tielemans die uit sluitsel gaf. Haar man Harry woon de vroeger in het pand, waar zijn ouders een slijterij hadden. 'Ik zag de foto en herkende direct de stijl van Harry'verklaarde zij tegenover Den Helder Actueel. 'Ik kan met 99 procent zekerheid zeggen dat het door hem is gemaakt.' Volgens haar is het' werk waarschijnlijk een voorstudie. 1 Harry heeft een hele serie schilderijen gemaakt over de fabricage van wijn. Die schilderijen hingen beneden in de winkel en namen ongeveer de hele muur in beslag, zo groot waren ze.' Tielemans woonde tot 1957 in het pand aan de Koningstraat, tot hij naar Texel verhuisde, waar hij werk te als schilder, cartoonist en teken leraar. De wijnhandel/slijterij van zijn ouders werd in 1958 verkocht aan de familie Stam. 'De vijf of zes schil derijen die hij over de druivenpluk had gemaakt, zijn toen blijven han gen', weet zijn echtgenote, 'maar ik heb geen idee waar ze nu zijn.' Ze is verheugd te horen dat de nieuwe huurder niet van plan is de wandschildering te verwijderen. Arkaz liet eerder weten het een mooie afbeelding te vinden en te zoeken naar een manier hem toon baar te maken. Ook denkt hij erover de buitenkant van het pand weer terug te brengen in oude staat. 'Toen ik met het pand begon, had ik me er nog niet zo in verdiept, maar al deze reacties werken aansteke lijk. Ik ga beslist bekijken wat we, in het licht van Anton Pieck, nog meer met dit pand kunnen doen.' Een verrijking voor de haven. Wie het ontwerp van het nieuwe cafe taria van Veronica en de Texel se markt ziet, kan niet anders concluderen. Een ambitieus plan van de familie Van Liere, die de huidige snackbar wil uitbouwen tot een volwaardig cafetaria, met daarnaast een Texelse markt. Beiden in een stijl die aansluit op de bestaande bebouwing op de haven. De exploitanten hopen in september 2009 te kunnen star ten. Geduld is een schone zaak. Dat geldt zeker voor het bouwplan van de Dirk en Marjan van Liere en com pagnons Erwin'en Lillian Koning-van Liere. Het plan voor een overdekte markt dateert al uit 2000. In dat jaar presenteerde bureau Striking in Oudeschild een serie 'parels', die de aantrekkelijkheid van de haven moesten verhogen. Vanuit het dorp kwam veel kritiek op de ideeën en tot dusver is alleen de waterspeelplaats gerealiseerd. Een andere suggestie, de Texelse markt, wekte wel interesse, maar niemand zette de schouders eronder. Totdat de familie Van Liere het oppakte, in samenhang met de eigen wens om de semi-mobiele snackbar waar voor ze sinds 1976 een standplaats pachten om te zetten in een perma nent gebouw. Dat plan vergde een lange adem. 'We zijn er nu zeven jaar mee bezig', vertelt Dirk van Lie re. Nel Eelman ging er in haar peri ode als wethouder van Ruimtelijke Ordening voortvarend mee aan de slag, maar door diverse oorzaken kon het plan pas afgelopen herfst in procedure worden gebracht. Erwin Koning: 'Jammer dat het zo lang rijden. De ondernemers uit Oudeschild hebben goede hoop dat deze pro blemen binnen afzienbare tijd tot het verleden behoren en dat ze onder aan de dijk, naast het sani- tairgebouw, een nieuwe start kun nen maken. Het plan van architect Louis Uriot voorziet in een cafetaria van 270 vierkante meter, een royale vries- en waar de gasten hun patat, vis of andere snacks kunnen veror- moet duren, want daardoor hebben we investeringen moeten uitstellen en zitten we nog steeds met een minimale ruimte voor onszelf, onze producten en om onze gasten te ontvangen. En in de winter krijgen we het niet warm.' Dirk van Liere: 'Daar komt bij dat er bijvoorbeeld geen plaats is om vis te verwerken. Dat gebeurt bij mij thuis aan de De Houtmanstraat. Hoeveel keer wij niet op een dag heen en weer beren. Een veelvoud van de ruimte waarover de familie Van Liere nu beschikt. 'We gtaan elkaar nu achter het buffet op 35 vierkante meter te verdringen. Klanten hebben amper ruimte om binnen hun snack op te eten. Sinds we dat terras hebben, kunnen de mensen tenminste zitten. Maar alleen bij mooi weer, in deze tijd van het jaar heb je daar niets aan. Straks kunnen we ook buiten het seizoen het hele weekend open.' Wel meer ruimte en luxe, maar nog net zo laagdrempelig, is het devies. 'Men blijft hier welkom voor een patatje, vis of andere snack. Want dat is ons handelsmerk.' De Texelse markt wordt weliswaar in dezelfde stijl en aan het cafetaria gebouwd, maar de exploitatie staat er geheel los van. 'Het krijgt een brede invulling, die we in feite over laten aan de gebruikers zelf. Je kunt denken aan een markt van Texelse producten die één dag in de week wordt gehouden, tentoonstellingen of ander gebruik. Wie zin heeft of een goed idee, mag zich melden. Maar het is niet de bedoeling dat het een winkel wordt waar de hele week dezelfde dingen worden ver kocht. Het is wel een aantrekkelijke locatie. Er lopen veel mensen over de haven, zo'n markt trekt extra publiek. Dat maakt het nog gezel liger en is ook goed voor ons, want op z'n tijd willen die ook wat eten', vertelt Dirk van Liere. Om te zorgen dat de cafetaria bij extreem hoog water niet onder loopt, wordt hij op een flinke ver hoging gebouwd. De Texelse markt komt een stukje lager te staan. Nu de gemeente de plannen heeft goedgekeurd, heeft de provincie het laatste woord. VRIJDAG 12 DECEMBER 2008 Ouwe Sunderklaas 2008 Geen onderzoek naar Rabobank De lokale Rekenkamercommissie doet geen verder onderzoek naar het verhaal dat de Rabobank de gemeente zou hebben gewaar schuwd niet met Landsbanki in IJsland in zee te gaan. Dat heeft voorzitter Cees Hogervorst latep weten. Volgens hem is dat geen taak van de rekenkamercom missie en moet de gemeenteraad zelf beoordelen wat met dat verhaal te doen. Tijdens de presentatie van het onderzoeksrapport naar de pro blemen met Landsbanki zei Hoger vorst benadering van de Rabobank in overweging te nemen. Binnen de gemeenteraad maakt alleen de WD een punt van het onderwerp. Hun pogingen 'de onderste steen boven te krijgen' werden van de week aangewakkerd door uitspraken van Rabobank- voorzitter Bert Heemskerk in Pauw en Witteman (Nederland 1) dat de Rabobank vóór de zomer al bij het ministerie van Financiën heeft gewaarschuwd voor banken die op omvallen stonden. Namen werden niet genoemd. Burgemeester en wethouders lieten vorige maand in een schriftelijke reactie op vragen van de WD weten dat de Rabobank de gemeente niet heeft geadviseerd geen geld bij Landsbanki weg te zetten. De Rabo bank vroeg wel waar de €24 miljoen naartoe zou gaan en kreeg toen te horen dat het naar 'drie deposi to's bij buitenlandse banken' ging, omdat die een rente hadden geof freerd die 0,5 procent hoger was dan de offerte van de Rabobank. Het geld werd daarna overgemaakt door de plaatsvervangend-treasu- rer. Het college kwam daar volgens de rekenkamercommissie en het treasury-statuut niet aan te pas, omdat zij die verantwoordelijkheid aan de afdeling hadden gemanda teerd. Schietoefeningen Bij Fort Erfprins in Den Helder wor den van woensdag 7 januari tot en met vrijdag 9 januari schietoefenin gen gehouden. Die duren woensdag en donderdag van 9.00 tot 16.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Er wordt over het algemeen geschoten op een markering die ten zuiden van de Razende Bol ligt. Timmerman Bert de Ridder mag aan de Pontweg 37 een klein tim merbedrijf beginnen en er ook wonen. Omdat het pand een agra rische bestemming heeft, is dat volgens het bestemmingsplan niet mogelijk, maar er kan volgens het beleid bij het toelaten van ander gebruik van vrijkomende agrari sche bebouwing vrijstelling wor den gegeven. Voor vrijstelling moet wel een pro cedure worden gevoerd. Omdat de aanvraag vóór 1 juli is ingediend, kan dat nog volgens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Alvorens de procedure van start kan gaan, moet de gemeenteraad een voorbereidingbesluit nemen. Verder moet De Ridder zorgen voor ruimte lijke onderbouwing van zijn plannen en een planschadeovereenkomst ondertekenen. Het perceel kent al een jaar of vijf geen agrarische bedrijvigheid meer en het is niet te verwachten dat het daarvoor opnieuw in beeld komt. Verder is vastgesteld dat omringende agrarische bedrijven geen last zullen hebben van de nieuwe bestemming, waarmee is voldaan aan de voor waarden om een kleinschalige vorm van wonen en werken toe te staan. Met kleinschaligheid wordt bedoeld dat de oppervlakte maximaal 650 vierkante meter is, met niet meer dan tien werkplekken. Klachten over discriminatie Mensen die menen dat zij wor den gediscrimineerd op grond van bijvoorbeeld geslacht, leeftijd of huidskleur moeten daarover kun nen klagen bij een makkelijk toe gankelijke onafhankelijke instantie. De Wet Gemeentelijke Antidiscrimina tievoorzieningen, die per 1 januari van kracht wordt, schnjft daarom voor dat gemeenten hun inwoners die moge lijkheid bieden. Klagers kunnen dan advies krijgen en eventueel geholpen worden bij doen van aangifte. Ook worden de meldingen geregistreerd en gerapporteerd. B en w hebben besloten deze taak over te laten aan het Bureau Anti discriminatiezaken Noord-Holland Noord. Hoe deze organisatie Texelse cliënten gaat helpen, is nog niet dui delijk. Mogelijk wordt op Texel een spreekuur georganiseerd. Tot dusvef moest men met klach ten naar Alkmaar. De nog geen tien 'Texelse' klachten die daar het afge lopen jaar werden gedeponeerd, hadden onder meer betrekking op leeftijdsdiscriminatie in de toeristische sector, discriminatie op school en beledigingen op straat. Mooi rapport voor slager Dros Bij een bedrijfskeuring door de Ver eniging van Keurslagers heeft sla gerij Dros in Den Burg gemiddeld 9,21 gescoord. De controleur lette op uiteenlopende zaken, zoals kwa liteit, hygiëne van medewerkers, winkel en vlees, klantgerichtheid, management en het gebruik van reclamemiddelen. Bij de beoorde ling scoorde Dros zes tienen en ner gens lager dan een negen. Conclu sie van de controleur was dat Dros het recht behoudt zich Keurslager te mogen noemen. Oud-wethouder Annie Hin repte er tijdens de vorige raads periode over en nu komt het CDA met het plan: verkoop van gemeentelijk kunstbezit, liefst via de Lionsclub. De christen democraten denken meerdere vliegen in één klap te slaan. Besparen op kosten voor opslag en de jaarlijkse bijdrage in het fonds kunst en cultuur. Wat niet wordt verkocht (bijvoor beeld kunstwerken die zijn geschonken), moet vaker worden geëxposeerd. De redactie peilde de meningen. niet misstaan. Er zijn ook kunst werken bij die nu niet meer worden gewaardeerd, bijvoorbeeld doordat de smaak van het publiek is veran derd. Je moet heel goed nadenken over wat je met die kunst doet. Of kunst al dan niet is geschonken, bepaalt wel de gevoeligheid, maar moet geen prioriteit hebben voor de keus of je het houdt of niet en wat je ermee doet.' Lenie van 't Noordende, kunstenaar, van wie werk is opgenomen in de gemeentelijke kunstcollectie: 'Het is niet fatsoenlijk om van levende kun- snaars een bulk aan kunst op markt te brengen. Dat is sowieso niet goed voor de prijzen van de huidige wer ken. Ik wou dat we er een keer vanaf waren om dit verhaal elk jaar weer in de krant te lezen. De gemeente zou Herman Bakker, galeriehouder in Den Hoorn: 'Kunst hoort tot het pri maire bezit van de gemeente, maar het beleid dat nu wordt gevolgd ten aanzien van de collectie is teveel hapsnap. Als je een deel opruimt, dan wordt het inzichtelijker. Er moet wel een goede inventarisatie komen van wat niet meer binnen het beleid hoort. Met de werken die tot de primaire collectie behoren, kun je het gemeentehuis aankleden. Nu al hangt er veel aan de muur en mede werkers waarderen dat. Vervolgens moet je bepalen wat niet tot de primaire collectie behoort en ook daar kun je interessante dingen mee doen. Je kunt het bijvoorbeeld in een museum hangen. Als Texel willen we niet de naam van hamburgereiland hebben, dus een cultuurmuseum zou Schilderijen uit de gemeentelijke kunstcollectie hangen ondermeer moeten uitstralen dat het leuk is dat pen die met het idee rondloopt om ze zoveel mooie kunst in bezit heeft, het te veilen. Ze moeten de kunst- Ze moeten het leren waarderen. Het werken niet opslaan, maar er een is voor een kunstenaar weinig eervol oplossing voor bedenken.' om werk aan de gemeente te verko- Marian Smit, secretaris van de i/Beeldöank Texel) Texelse kunstenaarsvereniging Zout: 'Te gek voor woorden. Toen ik nog in de kunstadviescommissie zat, moch ten we eens in de kelder kijken waar de kunst was opgeslagen. Dat zag er toen heel erg uit. Toen is het ver huisd en nog een keer verhuisd. De bibliotheek wilde het lenen, maar dat kon weer niet. Je kunt het zomaar niet veilen. Je zult er eerst een pro fessional bij moeten halen die het taxeert. Ik zou het bijvoorbeeld niet leuk vinden dat mijn werk op een veiling wordt ingezet voor €50,-. Het is gebrek aan respect voor de kunst. Het interesseert ze niet zoveel. Ik heb niet het gevoel dat de gemeente dit bovenaan de lijst van prioriteiten heeft staan. Als bestuur van onze vereniging gaan we hier zondag over praten en nadenken en ook over de vraag of we hier iets over moeten ventileren.' Eric Hercules, raadslid en kunstenaar 'Het plan van Annie Hin is destijds afgeschoten door de raad. Het CDA probeertlot een actiever kunstbeleid te komen. Nu ontbreekt het aan een dui delijk beleid. Je kunt je afvragen of het een gemeentelijke taak is om cultuur historisch erfgoed te bewaren. De rol als hoeder van kunst en cultuur moet wel seneuzer worden ingevuld dan tot nu toe. Nieuw beleid moet in ieder geval in overleg met de adviescom missie voor kunst en cultuur worden gemaakt. De huidige financiële situ atie van de gemeente mag dit beleid niet beïnvloeden. Beleid moet worden gevormd vanuit een principiële grond slag en voor een langere termijn. Zelf denk ik dat de financiële waarde van de kunst niet al te rooskleurig moet worden ingeschat. Aan verkoop kleven ook veel haken en ogen.' Herman Bakker: 'Ik denk dat de gemeente zo'n duizend stukken bezit. Bij een gemiddelde waarde n alle 'kanten" van €500,- kom je dan op een col lectie van €500.000,-. Per kunstwerk varieert de waarde van €50,- tot vele duizenden euro's. Ik ga er vanuit dat de werken van Blok van der Velden en Toon de Haas b.v. niet verkocht worden. Het is maar de vraag of je er goede prijzen voor krijgt. De gemiddelde Texelaar is niet gewend om veel geld aan kunst uit te geven. In mijn galerie ligt de scheidslijn bij €1000,-.' Esther Banki, directeur van het Mari tiem en Juttersmuseum: 'Verkopen? De gemeente zou juist meer kunst moeten aankopen, zeker van heden daagse kunstenaars. Kunst geeft een beeld van de samenleving. Neem de foto's van Pieter de Vries van een jaar of twintig geleden. Of de schilderijen van Blok van der Velden, Bakels en De Wijn. Die geven goed weer hoe het toen was. Het is cultureel erfgoed dat je moet behouden. Als je het ver koopt, dan komt het bij particulieren en raak je het zicht kwijt. Terwijl het juist zo leuk is om het te exposeren. Dat hebben we bijvoorbeeld gedaan bij 225 jaar Oudeschild.. Dat was een succes. Het was verbazend zoveel kunst we over dat onderwerp konden vinden. Zo zijn er wel meer thema's te bedenken. Goed bewaren dus, maar ook laten zien.' Cultuurnota Texef (een citaat): 'Onderzoeken of het mogelijk is de gemeentelijke kunstcollectie actiever te gebruiken, met name door deze beschikbaar te stellen voor kunstuit leen aan particulieren.'

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5