Weerstand tegen hogere toeristentax blijft uit Maritiem museum laat streefgetal los (jroen Jrwartrjexels in het harL, |A Partners minder scheutig Bureau toetst conclusie rapport toekomst haven Daalderschool pakt uit met Engels kerstverhaal Meer papierwerk logiesverstrekkers Licht kerstboom gejat IWÏnBSM en... TEXELSE®COlIRANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12335 VRIJDAG 19 DECEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Het college van b en w wil dat er een onderzoek komt waarin de uitkomsten van het rapport van de commissie Wortel (III) over de toekomst van de haven van Oudeschild worden getoetst. De gemeenteraad werd hierover deze week vertrouwelijk geïnformeerd. Desondanks lekte het nieuws naar buiten dat de beoogde part ners in plaats van €2,5 miljoen, €0,5 miljoen zullen bijdragen en dat de rest pas na vijf jaar volgt. Nadat gemeente en rijk jarenlang hebben onderhandeld over de over name van haven werd afgesproken dat de gemeente van het rijk een 'bruidsschat' zou krijgen van €21,6 miljoen. Uitgangspunt is daarbij dat Texel er geen cent op toelegt. Het rapport Wortel III stond onder meer aan de basis van dit akkoord. Wor tel III gaat ervan uit dat de haven na de overname wordt gerund als een publiek private samenwerking (PPS) met aannemers Ooms, De Vries en Van de Wiel en Grontmij. Daarbij zouden de aannemers €2,5 miljoen inbrengen en de gemeente de grond (€1,3 miljoen). Maar inmiddels is duidelijk dat de aannemers in eerste instantie maar met een half miljoen over de brug komen. De reden hier van is dat deze PPS-constructie Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild heeft het streef getal van 100.000 bezoekers per jaar losgelaten. Het getal, dat in 2001 door oud-directeur Benno van Tilburg werd geïntroduceerd, is verlaagd naar 80.000. Van Tilburg kwam acht jaar geleden met de 100.000 op de proppen om de gemeentelijke subsidie fors te laten stijgen. De gemeenteraad stemde toen in met een verhoging van een paar ton, maar het aantal bezoekers van 100.000 werd nooit gehaald. Het streefgetal hing sinds dien wel als een molensteen om de nek van het museum dat jaar lijks gemidcJeld 60.000 tot 70.000 bezoekers bleef trekken. In 2002 was er een verhoging, maar dat was te danken aan de grote belangstel ling voor 400 jaar VOC. De opkomst van schipbreuk- en juttersmuse- um Flora aan de Pontweg is voor het MJM de belangrijkste reden om terug te gaan naar 80.000. Dat museum, eind jaren negentig ont staan, trekt inmiddels tussen de 20.000 en 30.000 bezoekers per jaar. Volgens het MJM kan dat aan tal van de beoogde 100.000 worden Sund Ze zijn weer weg, gelukkig. Ik bedoel de ongeïnspireerden, de halfverkle- den. de onbenullige parasieten van Ouwe Sunderklaas. Ze houden van baggermuziek en drankmisbruik, en van elkaar. Ze gaan overkants vreemd in de kille nachtelijke stra ten van Den Burg en De Koog. Met speulen hebben ze niets te maken. Daar halen ze hun neus voor op. Andersom is dat dus ook zo, zeg ik als hartstochtelijke speulliefhebber. Tradities zullen altijd veranderen, daar doe je niets aan. Maar de goeie ouwe Sunderklaas, die van de grenzeloze fantasie over lokale zaken, van de ongezouten gemas kerde satire op onszelf, wil die eigenlijk in het weekend nog wel komen? Gelukkig viel het nog mee, aan de krant van dinsdag te zien. Maar zaterdag 12 december 2009, kunnen we die met naar maandag verplaatsen? Of kunnen de cafés die dag niet uitsluitend thee en war me chocolademelk serveren? Wie bedenkt een list? Woelmuis Uitgave van v/h Lange veld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg pas op zijn vroegst over vijf wordt gerealiseerd. Bakker: 'We hebben afgesproken dat we de eerste vijf jaar na de overname een periode van rust aanhouden. Daarin tref fen we voorzieningen die de inning van havengelden rechtvaardigen, zoals elektriciteit en voorzieningen op gebied van milieu en afval. Die vijf jaar is ook gekozen omdat als we grond binnen vijf jaar verkopen, de waardevermeerdering naar de staat vloeit. Het geeft ons tevens bedenktijd om te bepalen met welke exploitatievorm de toekomst van de haven het meest is gebaat. Dat kan zijn een gemeentelijk havenbedrijf, of - zoals de commissie Wortel adviseerde - een publiek particuliere samenwerking aan te gaan. Daar over willen we een second opinion, een onderzoek dat we willen laten uitvoeren door bureau Oranjewoud of een andere partij die er veel ver stand van heeft. Op basis daarvan willen we onze keus (of het een gemeentelijk havenbedrijf wordt of een PPS-constructie) voorleggen aan de gemeenteraad.' Dat de aan nemers met twee miljoen minder over de brug komen, is volgens Bakker geen trop voor de gemeen te. 'Er zijn geem miljoenen zoek, er is nog niets getekend en er bestaat ook geen intentieovereenkomst.' Alle 52 leerlingen van de Jacob Daalderschool werkten met zichtbaar plezier aan de uitvoering n afgetrokken. Het nieuwe streefgetal is volgens directeur Esther Banki realistisch, vooral met het oog op de plannen voor de nieuwbouw (met daarin ruimte voor de maquet te en onderwaterarcheologie) en de verdere ontwikkeling van de Gou den Driehoek (fort De Schans, de Wezenputten en de Skilsloot meer bij het museum betrekken). Volgens Banki gaat het niet alleen om de kwantiteit, maar is de kwa liteit van wat de bezoekers te zien krijgen ook belangrijk. De veran deringen moeten het museum een landelijke uitstraling geven. 'En met 80.000 bezoekers zit je ook al aan de top van Nederland.' Schooltij heeft interimbestuur Wim Eelman uit Den Burg wordt interim-voorzitter van de nieuwe stichting Schooltij waar vanaf 1 januari de openbare basisscholen en de Lubertischool onder vallen. Eelman, voormalig directeur van accountantskantoor NBC, leidt de stichting in principe tot 1 april samen met Michel Mast en Michiel de Ruiter. Mast is bestuurslid van de Luberti in De Koog. De Ruiter, afkomstig uit Bolsward, wordt namens de open bare scholen afgevaardigd. Hij is een man met veel ervaring in het onder wijs. Het interim-bestuur waakt over de continuïteit van Schooltij totdat er een vast bestuur is aangesteld. Lees verder op pagina 3 Beatrixlaan afgesloten Het gedeelte van de Beatrixlaan tussen de Emmalaan en de Molen straat wordt in verband met werk zaamheden in januari gedurende enige tijd afgesloten. De werkzaam heden duren volgens plan van 12 januari tot 6 februari, maar vertra gingen zijn mogelijk, afhankelijk van de weersomstandigheden. Het beroemde kerstverhaal Christmas Carol van de Engelse schrijver Charles Dickens her leefde gisteravond in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend, waar de leerlingen van de Jacob Daal derschool het in musicalvorm op de planken brachten. Christmas Carol verscheen in 1843, maar de les die de kijkers er uit kun nen trekken, is van alle tijden. Het verhaal gaat over de vrek Scrooge, die te gierig is om kerstmis te vie ren, zijn personeel afknijpt en de kinderen die zingend aan zijn deur komen scheldend wegjaagt. Op kerstavond wordt hij verrast door een bezoek van zijn overleden compagnon Marlèy, die waarschuwt dat het slecht met hem zal aflopen als hij zijn leven niet snel betert. Om die boodschap kracht bij te zetten, stuurt Marley hem in een angst droom drie geesten op zijn dak, die hem laten zien hoe weinig hij van zijn leven heeft gemaakt en hoe hij na zijn dood zal worden herinnerd. Hun waarschuwingen blijken niet aan dovemansoren gericht, want de volgende dag toont Scrooge zich een heel ander man. Hij besluit arme mensen te gaan helpen, ver zoent zich met de buitenwereld en beseft dat kerstmis er ook voor hem is. Alle 52 leerlingen van de Daalder school werkten na weken oefenen met zichtbaar plezier aan de uitvoe ring mee. Vooral van de hoofdrolspelers werd heel wat gevergd, want lange tek- sten uitspreken, zingen - onder begeleiding van pianist Karen Haas- dijk - en dan ook nog eens goed acteren, is zelfs voor de beroemd ste musicalsterren een opgave. Lees verder op pagina 5 Nieuwbouw de Volmolen-Den Burg 20 december van 11.00 tot 15.OO uur Gemengde gevoelens gister avond op de informatieavond over de verhoging van de toe- eniging waarvan hij voorzitter is, is tegen toeristenbelasting. Maar voor Texel vond hij de verho- ristenbelasting naar €1,50. Ook ging goed te rechtvaardigen. 'We voor TVL-voorzitter Iwan Groot huis. Recron, de landelijke ver moeten ons allemaal sterk maken voor het product Texel. Het Toe- n der Meer draaide gisteravond lichten in de kerstboom op de haven. fForo Bert Kanmg) De kerstboom die na een paar jaar afwezigheid weer op de haven van Oudeschild staat, is ten prooi gevallen aan vandalisme. Onbe kenden hebben de lampen eruit gestolen. Gemeentelijk havenmedewerker Chris van der Meer moest gister avond zo'n 25 nieuwe lampen in de kerstboom draaien. Hij zei er moedeloos van te worden. 'Het zijn volgens mij beslist geen kleine kin deren die ze eruit gestolen hebben. want ik moet zelf echt flink rekken om de verdwenen lampen hogerop er weer in te draaien.' Volgens hem hebben mensen niets aan de lam pen omdat ze 24 Volts zijn. De kerstboom is een paar jaar weg geweest, maar maandag stond hij weer op de dijk bij het kanon. Het was een idee van de voormalige medewerkers van Rijkswaterstaat. De gemeente, sinds deze maand de nieuwe eigenaar van de haven, vond het een goed plan om repre sentatief uit de hoek te komen. ristisch Investeringsfonds is een goed middel.' Realistisch stelde Groothuis in De Kiekendief dat de toeristenbelasting een aanzienlijk deel uitmaakt van de begroting van de gemeente. En dat met het oog op de ambitieuze plannen en de verdwenen miljoe nen de kans reëel is dat er niet veel overblijft voor investeringen in het toerisme. Hij stelde met tevreden heid vast dat er nu een afspraak ligt dat de meeropbrengst van de toeristenbelasting voor een langere periode ten goede komt aan het toerisme. Wel wekte het verbazing dat de oorspronkelijk geschetste 6 tot 6,5 ton die jaarlijks in het fonds zou worden gestort, was geredu ceerd tot 4 ton. De oorzaak hiervan is volgens Bart Robbers, kwartier maker van de Stichting Toeristisch Investeringsfonds (Stift) dat de raad de verhoging van de forensenbe lasting had geschrapt (€1 ton) en dat TVL bij het indienen van het plan een rekenfout had gemaakt (1 ton) Maar ook de 4 ton komt niet geheel ten goede aan het toerisme. Aan het secretariaat zitten namelijk wel kosten verbonden. Robbers: 'Je kunt van vnjwillige bestuurders niet verwachten dat ze nog een middag in de week op kantoor gaan zitten.' Hij sprak de hoop uit dat uit het fonds al in 2009 de eerste toeristische projecten worden gere aliseerd. Daarvoor moet nog wel wat werk worden verzet, want de notulen van de stichting en de toet singscriteria voor de aanvragen zijn nog in de maak. Piet Standaart wierp de vraag op wie de administratie moet bijhou den. Immers, na vijf nachten wordt er geen extra toenstenheffing meer geheven. Lees verder op pagina 9 TEXELSE§COURANT gmt IgotrjixdiUt kirt. Gecombineerde krant i.v.m. Kerst In verband met het als werkdag uitvallen van do. 25 en vr. 26 dec. zal er op woensdag 24 dec. een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen tot maandag 22 december 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy Gouden Driehoek De Stichting Texels Museum is bezig een Vrienden van de Gou den Driehoek op te richten. Mensen kunnen daann giften doneren voor de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Dat maakte directeur Esther Banki bekend tijdens een bijeenkomst met Texelse sponsors Pagina 2 Familiehuizen De nieuwe familiehuizen van De Krim krijgen vorm. Het eerste blok gaat één der dagen uit de steigers, de laatste is volop in aanbouw. Pagina 5 Alzheimer 'Hoe we het ontdekten? Er begon nen dingen fout te gaan Gerda zette bijvoorbeeld tijdens het koken de pannen met meer recht boven de branders. Begon steeds vaker dingen te vergeten.' Een aangrij pend verhaal over de impact van de ziekte van Alzheimer. Pagina 9 Kerstverhalen Voor de speciale kersteditie van de Texelse Courant die op woens dag 24 december verschijnt, kun nen tot en met maandag nog kerstverhalen worden ingestuurd en foto's van kerststalletjes Ze kunnen worden opgestuurd naar redactie@texelsecourant.nl of naar Warmoesstraat 45, 1791 CN Den Burg. De beste inzending wordt beloond met een verblijf in recrea tiepark Kuierpadtien in het Drentse Wezuperbrug. TEXELSE'^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant 'Media vakantiekrant - JOS KAGER bemiddeling onroerend goed Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. an wof woensdag 24 december wordt een sfeervolle en gezellige Kerstkrant! Uw Kerst- en/of Nieuwjaarsadvertentie voor deze krant kunt u t/m maandag 22 december a.s. inleveren bij onze advertentieafdeling, Spinbaan 6, Den Burg. T: 36 26 00, F: 31 4111, E: info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1