Vrienden van Gouden Driehoek in de maak Drie uur durend romantisch drama Film Hl Agenda TESO TEXELSE 2 COURANT Jan Lubbers in Bruintje Beer DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Hugh Jackman en Nicole Kidman zijn de hoofdrolspelers in het drie uur durende romantische drama Australia. Het verhaal speelt zich af in het Australië van even voor de Tweede Wereldoorlog. Een Engelse aristocrate erft een ranch ter grote van Maryland. Wanneer Engelse veebaronnen het gemunt hebben op haar grond, sluit ze zich met tegenzin aan bij een ruwe vee drijver, om zo haar 2000 runderen over honderden kilometers land te drijven. Marco Borsato debuteert als acteur in de film Wit Licht, die ook rond de kerstdagen in Cinema Texel draait. De zanger en componist speelt er de rol in van de 40-jarige in Afrika geboren Eduard Zuiderwijk, die het na de plotselinge dood van zijn vrouw Anna moeilijk vindt het leven weer op te pakken. Hij moet niet alleen zijn restaurant draaiend hou den, maar staat ook alleen voor de opvoeding van zijn 10-jarige zoon Thomas. Het jongetje vindt in deze moeilijke tijden steun bij zijn vriend- je Abu, zoon van Mafillu, één van de zwarte personeelsleden in het res taurant. Als Abu bij een nachtelijke overval door rebellen met nog tien kinderen wordt ontvoerd, is Thomas ontroostbaar. Eduard besluit een poging te wagen erachter te komen wat er met de kinderen gebeurd is. Terwijl Abu met harde hand wordt opgeleid tot kindsoldaat, verhardt Eduard steeds meer in zijn pogingen het jongetje te redden. De 30-jarige hulpverleenster Valerie (een rol van Thekla Rutten) is aanvankelijk erg sceptisch over deze onmogelijke missie. Maar gaandeweg krijgt zij steeds meer bewondering voor Eduard en probeert hem zoveei mogelijk bij te staan. Een deel van de andere films is geprolongeerd. Oorlogswinter is gebaseerd op het beroemde boek van Jan Terlouw, die daarvoor in 1973 een Gouden Griffel kreeg. Het is het verhaal van Michiel, die in de laatste ijskoude winter van de oorlog volwassen wordt. Zijn oom Ben, die in het verzet zit, is zijn grote voor beeld en Michiel kan met wachten tot hij ook wat kan betekenen in de strijd tegen de bezetter. Tot zijn gro te ergernis neemt echter niemand hem serieus. Dat verandert wanneer zijn oudere buurjongen Dirk hem een opdracht geeft. Voordat hij het weet, zit Michiel tot over zijn oren in de problemen, terwijl hij niemand in vertrouwen kan nemen. High School Musical 3: Senior Year gaat over het eindexamenjaar van Troy en Gabriella. Zij kunnen maar niet wennen aan de gedachte van elkaar te worden gescheiden. Samen met de andere Wildcats besluiten ze een musical op te zet ten, waarin ze hun gevoelens kun nen uiten met betrekking tot de onzekere toekomst. Het volledige programma staat elders in de krant én op de website www.texelsecourant. n I Een uitgebreide agenda met rondlei dingen, excursies en andere toeris tische informatie staat in de (gratis) Vakantiekrant, die vandaag met de Texelse Courant wordt verspreid en op tal van plaatsen op het eiland verkrijgbaar is. Vrijdag 19 december: In Tusse de Banke in Den Burg is vanaf vandaag tot en met 7 januari een tentoonstelling van bijna vijftig Texelse kunstenaars van kunstenaarsvereni ging ZOUT te zien. De expositieruimte is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Het Kinderkerstkoor van Michiel Dnjver treedt van 16.00 tot 18.00 uur op aan boord van TESO-boot Dokter Wage- maker. Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild verkeert van 16.00 tot 18.00 uur in kerstsferen. Met o.a. muziek, oude verhalen en een koek- en-zopie. Entree €1,-. Het Maartenhuis en de Novalishoeve houden van 18.30 tot 21.00 uur een kerstmarkt. Onder begeleiding van live kerstmuziek zijn er o.a. producten uit de werkplaatsen te koop. Cinema Texel vertoont Madagascar (Nederlands gesproken versie 13.30), Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), High School Musical 3 (14.00, 19.15), Quantum of Solace (16.30) en Wit Licht (21.45). Zaterdag 20 december: Onder leiding van Ellen Verburgt wor den vanaf 10.15 uur Christmas carols ingestudeerd. Voor informatie en opga ve: Muziek- en Dansschool, tel. 313493 of www.mdt-texel.nl. In De Volmolen wordt van 11.00 tot 15.00 uur open huis gehouden. Wonin gen aan de Vuurvlinder en Luzernevlin- der zijn te bezichtigen. Makelaars van TM Vastgoed geven uitleg. Bij Keukencentrum Texel aan de Mari- coweg in Den Burg wordt van 13.00 tot 16.00 uur een (kerst)kookdemonstratie gegeven. Entree gratis. Bij de Muziek- en Dansschool in Den Burg wordt een open les streetdance voor leerlingen van groep 7 van de basisschool gegeven. Voor meer infor matie: tel. 313493. In theater De Kiekendief op vakantie park De Krim in De Cocksdorp treedt van 16.00 tot 17.00 uur een goochelaar op. In de doopsgezinde kerk aan de Koger- straat in Den Burg begint om 16.00 uur een concert met Christmas carols, ter afsluiting van de vandaag gegeven workshop. Entree gratis. Vanaf 17.00 uur kan het publiek genie ten van een met sneeuw bedekte Dorpsstraat in De Koog. De Koger Kerstmannen maken het kerstgevoel geheel compleet. In restaurant Bosch en Zee aan de Pontweg nabij De Koog wordt vanaf 20 00 uur een dartstoernooi gehouden. Toegang en deelname gratis. In café Bruintje Beer in Den Burg begint om 21.00 uur een optreden van Jan Lubbers (piano) en Bert de Jong (mondharmonica). Café De Kuip in De Koog gaat terug in de tijd, met muziek uit de jaren zeventig en tachtig. Bezoekers graag in passende kleding. M.m.v. DJ Pol from Holland. Aanvang 22.00 uur. In café De Compagnie in Oudeschild begint om 22.00 uur een salsa-avond, georganiseerd door Salsa Texel. Entree vrij. Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 2 (11.00, 13.30). Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), High School Musical 3 (14.00, 19.15), Quantum of Solace (11.30, 16.30) en Wit Licht (21.45). Zondag 21 december: Bij het evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer (Haffelderweg 18, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamen komst. In de hervormde kerk in De Koog wordt van 10.30 tot 17.00 uur een kerstmarkt gehouden. Met o.a. diverse decoraties, handwerk en workshops. In Den Burg zijn van 12.00 tot 16.00 uur de winkels geopend. In De Koog zijn de winkels de gehele dag open. Het Kinderkerstkoor van Michiel Drijver geeft een optreden in Question Plaza in Den Burg. Aanvang 16.00 uur. Pianist Henk Pepping en saxofonist Dick Remelink spelen swingende muziek in Het Proeflokaal in de Dorps straat in De Koog. Aanvang 16.00 uur. Entree gratis. In restaurant Quinty's in De Koog tre den een clown en een goochelaar op (aanvang 16.30 respectievelijk 17.00 uur). Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 2 (11.00, 13.30), Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), High School Musical 3 (14,00, 19.15), Quantum of Solace (11.30,16.30) en Wit Licht (21.45). Maandag 22 december: Schrijver en journalist Koos van Zome ren is van 12.00 tot 14.00 uur bij Nauta Boek in Den Burg om te signeren. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Leden van de afdeling Texel van de NBvPA/rouwen van Nu vieren kerst in de kantine van De Bolder aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg. Aanvang 18.00 uur. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps geeft een kerstconcert in de doops gezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg. Aanvang 19.30 uur. Entree gratis. Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 2 (11.00, 13.30), Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), High School Musical 3 (14.00, 19.15), Quantum of Solace (11..30,16.30) en Wit Licht (21.45). Dinsdag 23 december Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 2 (11.00, 13.30). Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), High School Musical 3 (14.00, 19.15), Quantum of Solace (11.30, 16.30) en Wit Licht (21.45). Woensdag 24 december: In de sporthal van dorpshuis De Bijen korf in Oosterend begint om 10.30 uur een sportinstuif voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Binnensportschoenen zonder zwarte zool verplicht! In De Hof in De Koog begint om 14.00 uur een sportinstuif voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Binnensportschoenen zonder zwarte zool verplicht! In de Waddenkerk in de Kikkertstraat in De Cocksdorp worden van 19.00 tot 20.00 uur kerstliederen gezongen, waarbij met name kinderen welkom zijn. In restaurant Quinty's in De Koog begint om 16.30 uur een optreden van een clown. Het evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer houdt vanaf 17.00 uur een kerstsamenkomst aan de Haffelder weg 18 in Den Burg. Met koffiedrinken en een kerstverhaal. In de katholieke kerk in Den Burg begint om 19.00 uur de Herdertjesvie ring, speciaal voor jonge kinderen en hun (groot)ouders. M.m.v. het Kinder kerstkoor van Michiel Drijver. In de J'elleboog aan de Kantoorstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een dartstoernooi. Inschrijven kan tot een uur van tevoren. Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 2 (11.00. 13.30). Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), High School Musical 3 (14.00, 19 15). Quantum of Solace (11.30,16.30) en Wit Licht (21.45). TESO zet maandag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaar ten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaar lijke stoffen. Er worden geen wacht tijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verknjgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. VRIJDAG 19 DECEMBER 2008 Verkoop boeken bij bibliotheek De bibiootheek aan de Drijver straat in Den Burg gooit een nieu we voorraad afgeschreven boeken in de verkoop. Het betreft vooral informatieve boeken die verouderd zijn of die te weinig worden uit geleend. Ook zijn er nog volop romans, thrillers, literaire werken Servicepunten houden vakantie In verband met de feestdagen zijn de dorpsservicepunten van De Cocks dorp en Oudeschild de komende weken gesloten. De eerstvolgende mloopochtend in De Cocksdorp is op 5 januari, in Oudeschild op 6 januari. De inloopochtenden worden van 10.00 tot 12.00 uur gehouden in het dorpshuis. en jeugdboeken te koop. Boeken voor volwassenen kosten €1,50, voor kinderen €1,-. In verband met de nieuwjaars receptie van het personeel is de bibliotheek dinsdag 6 januari vanaf 17.00 uur gesloten. Sneeuw in Dorpsstraat De kerstvakantie wordt zaterdag in De Koog ingeluid door als kerst man verklede café-eigenaren die op een platte wagen door de Dorp straat rijden en kerstmutsen uit delen. Geheel in sfeer staat op de wagen ook een sneeuwkanon, waarmee het dorp van een wit dek wordt voorzien. Na afloop van de rijtoer wordt in verschillende cafés winter- of kerstbier geschonken, waarvoor speciale proefglaasjes te krijgen zijn. De maquette van de Reede van Texel krijgt een prominente plek in de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum. De Stichting Texels Museum is bezig een Vrienden van de Gou den Driehoek op te richten. Men sen kunnen daarin giften done ren voor de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Dat maakte directeur Esther Banki bekend tijdens een bijeenkomst met Texelse spon sors. De Vrienden van de Gouden Drie hoek moet het voor Texelaars aan trekkelijk maken om voor kleine bedragen vanaf €25,- een steen tje bij te dragen. Het geld wordt besteed aan de nieuwbouw en de inrichting. Volgens Jan Jacob Rab van de ondernemersvereniging in Oudeschild is de Vrienden van de Gouden Driehoek vergelijkbaar met de Stichting Vrienden van Lucht vaartterrein Texel die aandelen in het vliegveld bezit. De Vrienden van de Gouden Drie hoek is bestemd voor zowel bedrij ven als particulieren. Het initiatief is een aanvulling op de Texelse sponsorpakketten die eerder dit jaar werden geïntroduceerd. Het muse um en de gemeente hopen met Texelse sponsoring aan de overkant te laten zien hoe de nieuwbouw en de Gouden Driehoek op Texel leeft. Dat is een vraag die museum en gemeente geregeld aan de overkant horen als er besprekingen voor het museum worden gevoerd of lezin gen worden gehouden. Met behulp van d^ Texelse spon sorpakketten is inmiddels zo'n €15.000,- opgehaald. Het museum hield woensdag een bijeenkomst waar diverse Texelse sponsors een lans braken voor het museum en de rest van de Gouden Driehoek. Onder hen de ondernemersvereni ging van Oudeschild, het Texels onderwijs (OTO), Gré Zegers. Adri en Ineke Vonk en Alfred Bakker en Janny Rozendaal van waddenpark Avanti. Zegers noemde het waar devol dat door het project cultureel erfgoed bewaard blijft en dat Oude schild er aantrekkelijker op wordt op een manier die het dorp aanstaat. Het Texels onderwijs (basis en voortgezet) steunt de Gouden Drie hoek omdat kinderen er meer door kunnen leren over hun eigen omge ving. 'Dit project is onderdeel van de samenleving en heeft een edu catieve waarde', aldus Albert Hoven namens het OTO. 'Kinderen leren bijvoorbeeld wel over de Eiffeltoren in Parijs, maar de Skilsloot is onbe kend. In de eigen omgeving valt ook veel te verkennen.' Jan Jacob Rab van de Skilder ondernemers vereniging benadrukte dat het dorp er goed uit komt te zien als ook de Heemskerckstraat (waar de ingang van dé"nieuwbouw aan komt te lig gen) wordt heringericht. De provincie heeft daar geld voor beschikbaar gesteld. Een gedachte is dat de straat deels wordt afge sloten zodat bezoekers tussen de dijk en de Loodssingel kunnen fla neren. 'We hopen dat er ook meer winkels komen en dat er een loopje ontstaat, zodat bezoekers langer in Oudeschild blijven.' Die gedachte werd gekoppeld aan het project Parkeren en Meer dat een eindje verderop moet worden gerealiseerd Bakker en Rozendaal zeiden het museum te steunen, omdat het een belangrijke slechtweervoorziening voor toeristen is. Ze voelden ook een persoonlijke band met het museum, omdat een opa van Bakker visser op de Waddenzee is geweest en van een oom van Rozendaal (Jaap Geus) spullen in het museum lig gen. Ineke en Adri Vonk vonden dat de maquette van de Reede van Texel het verdient in een mooi gebouw te worden gehuisvest. Zij waren ook gevallen voor de walvis vaarder die tussen alle schepen op de maquette ligt. 'Die hebben we meteen geadopteerd.' Adoptie van schepen op de maquette is één van de tegenprestaties voor afnemers van de sponsorpakketten. Banki liet weten dat de Stichting Texels Museum, waar het MJM onderdeel van is, te boek staat als een goede doelenstichting, waar door giften fiscaal aftrekbaar zijn. Als tegenprestatie krijgen donateurs een certificaat. Zegers wees erop dat dat jaren geleden bij de bouw van de nieuwe gymzaal bij dorps huis 't Skiltje ook zo is gegaan en dat dat een groot succes was. Koos van Zomeren signeert bij Nauta Schrijver en journalist Koos van Zomeren is maandag 22 decem ber van 12.00 tot 14.00 uur bij Nauta Boek in Den Burg om te signeren. De 62-jarige Van Zomeren was jarenlang werkzaam in de journalis tiek, onder meer bij Het Vrije Volk, NRC Handelsblad en Nieuwe Revu. Daarnaast publiceerde hij gedichten en sinds 1965 vele thrillers, romans, beschouwingen, interviews en columns. Bij uitgeverij De Arbeids- pers verschenen zo'n vijftig boeken van zijn hand. De natuur speelt een belangrijke rol in het oeuvre van Van Zomeren. In zijn columns in NRC Handelblad dook Texel geregeld in allerlei vor men op. Onlangs verscheen Het Bomenboek. Daarin belicht hij tal van facetten: de problemen van bomen in de stad, de kansen voor bomen in het bos, hoe hoog en hoe dik en hoe oud bomen kun nen worden, hoe ze inspelen op de wisseling der seizoenen, de uitbun- Café De Kuip terug in de tijd Café De Kuip in De Koog gaat zaterdag 20 december terug in de tijd. De uitbaters beloven 'alle goeie maar vooral ook de foute platen' uit de jaren zeventig en tachtig. Cere moniemeester is DJ Pol from Hol land, die met zijn vlotte babbel en spelletjes tussen de platen door al menig feesttent en café op zijn kop heeft weten te zetten. De dresscode is roze, 'maar een andere leuke outfit uit deze tij'd mag natuurlijk ook'. Suggesties zijn wijde pijpen, puntkragen en plateauzolen. De avond begint om 22.00 uur. De entree is gratis. Voorlichting voor zwangeren De kraamafdeling van het Gemini Ziekenhuis houdt donderdag 22 januari een voorlichtingsavond voor zwangeren en hun partners. In de Zr. Kueterzaal spreken van 19.00 tot 21.00 uur gynaecologen, kinder artsen, verloskundigen en verpleeg kundigen. Als er gelegenheid voor is, wordt een rondleiding voor de verloskamers en over de couveuse afdeling gemaakt. Aanmelden kan via het Patiënten servicebureau, tel. 0223-696346, e- mail: psb@gemini-ziekenhuis.nl. dige bloei van zoete kers in de Lim burgse heuvels, het harde bestaan van eikjes aan de Zeeuwse kust, wat mensen kunnen hebben met bomen (of hout) en wat bomen op hun beurt kunnen hebben met pad destoelen (of mos), wat beuken nou eigenlijk anders doen dan eiken, hoe pienter bomen reageren op uitwendige prikkels (zonder beslis singen te nemen), en waarom je beter niet onder een es kunt gaan staan bij onweer. In 2002 werd Van Zomeren voor zijn werk door het Prins Bernhard Cultuurfonds de Prijs voor Natuur behoud toegekend. Singlesweekend in De Kievit In hotel De Kievit in Midden-Eierland wordt van vrijdag 26 tot maandag 29 december een kerstweekend voor singles van boven de veertig gehou den. Tijdens het weekend, georga niseerd door Solas Randstad, staan activiteiten als wandelen, fietsen, dansen en de atelierroute van kun stenaarsvereniging ZOUT op het programma. De nadruk ligt op het gezamenlijk nuttigen van de maal tijd. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met Herman Klein, tel. 06-52358993. Mensen die alleen aan de maaltijd willen meedoen, kunnen terecht bij Dirk Leegwater van De Kievit, tel. 311466. Time Out ook 's middags open Speciaal voor de koude winter maanden is jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan na de kerstvakantie niet alleen 's avonds, maar ook enkele midda gen geopend. ledereen van 12 tot en met 18 jaar is welkom op maandag-, dinsdag en woensdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur. Naast de mogelijkheid om huiswerk te maken, biedt Time Out mogelijkheden voor poolbiljart, kaarten, tafelvoetbal, tafeltennis, internet, Playstation en Wil, televi sie en DVD. Alcohol en roken zijn absoluut niet toegestaan. Door de nieuwe tijden komt de openstelling op woensdagavond te vervallen. Time Out is wel geopend op donderdag- en vrijdagavond, van 20.00 tot 24.00 uur. Op zater dag 3 en 17 januari is het centrum van 19.30 tot 22.00 uur speciaal geopend voor jongeren van 10 tot 15 jaar. Op deze avonden zijn ook ouders welkom. 'X-mas swing' in Het Proeflokaal Onder de titel X-mas swing verzor gen pianist Henk Pepping en saxo fonist Dick Remelink zondag 21 december een swingende middag in Het Proeflokaal in de Dorpsstraat in De Koog. Ze brengen uiteen lopende muziek ten gehore: van rock 'n' roll tot boogie-woogie en van blues tot swing. Dit alles wordt overgoten met een 'kerstsausje'. Het optreden begint om 16.00 uur. De entree is gratis. Vrouwen van Nu vieren kerstmis Leden van de afdeling Texel van de NBvPA/rouwen van Nu komen maandag 22 december in de kan tine van De Bolder aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg bijeen om kerst te vieren. De bijeenkomst begint om 18.00 uur. Popkoor bij muziekschool Zangers die in een koor popmu ziek willen zingen, zijn maandag 12 januari vanaf 20.15 uur welkom bij de muziekschool voor een open eerste repetitie van het op te richten popkoor. Na de open les volgen vijftien wekelijkse repetities en een afsluitend optreden. Het koor komt onder leiding van Matthieu Vulto, de repetities duren anderhalf uur. Deelname kost €75,-, deelnemers aan de cursus stemvorming betalen €65,-. Meer informatie is te vinden via www.mdt-texel.nl Samen met harmonicaspeler Bert de Jong treedt zaterdag 20 december pianist Jan Lubbers op in café Bruintje Beer op de Ste nenplaats in Den Burg. Lubbers was in de jaren '80 werk zaam aan de muziekschool als muziekconsulent en docent AMV. Daarnaast was hij de drijvende kracht achter musicalvereniging Geen C te Hoog, waarmee hij pro ducties neerzette als Viva Mexico en My Fair Lady. Sinds enige jaren leidt hij een klein recreatieverblijf in de Achterhoek. Ongeveer een jaar geleden kwam hij daar in contact met harmonicaspe ler Bert de Jong. Vanaf het eerste moment spelen ze fanatiek samen en stimuleren elkaar tot het brengen van muziek van Cole Porter tot Car los Jobim en van Victor Young tot Miles Davis. De Jong heeft zijn spo ren verdiend in het bespelen van de mondharmonica op de manier van Jean 'Toots' Tielemans en weet met zijn spel telkens weer het publiek te raken. Hij is een groot bewonderaar van Chet Baker en maakte de pas teltekening die model stond voor het gedenkteken in het Prins Hendrik Hotel te Amsterdam. Het optreden in Bruintje Beer begint om 21.00 uur en duurt tot ongeveer middernacht.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2