EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF 'Wethouder moet afzien van salaris w Texelse erfpachters starten vereniging Familiehuizen Krim krijgen vorm Museum ziet kans subsidie toenemen Advocatenkantoor vestigt zich op Texel Natuurmonumenten lokt ijsvogels met afgraving r 5otp Afzwemmen zwemparadijs Calluna Standplaats op haven verdwijnt In de hoop dat zich in de loop van het volgend jaar weer ijsvogels op het eiland vestigen, heeft Natuur monumenten op diverse plekken ijsvogelwanden aangelegd. Ijsvogels zijn afhankelijk van vol doende (kleine) vis en waterinsec ten, maar óók van geschikte broed plaatsen, steile oeverwanden of stevige wortelkluiten van omgeval len bomen, waarin zij een nestgang graven. Vrijwilligers van Natuurmo numenten hebben inmiddels vier geschikte wanden gerealiseerd. De vogel wordt de laatste jaren weer steeds vaker op het eiland waarge nomen, maar het laatste broedgeval dateert al van tientallen jaren terug. In de broedperiode, van maart tot augustus, zijn ijsvogels bijna uitslui tend in de omgeving van hun nest plaatsen te zien. Vanaf juni zwerven de eerste jongen uit. Zij verlaten het broedgebied en zoeken elders grote en kleine wateren om er te foerageren. Tegen de winter komen daar vogels bij die de koude stre ken in het noorden en oosten ont vluchten. Meestal verdwijnen deze ijsvogels weer aan het begin van het volgende broedseizoen, vaak omdat geschikte nestgelegenheid ontbreekt. Met het aanleggen van een geschikte broedbiotoop hoopt Natuurmonumenten verandering aan te brengen in deze omstandig heid. (Foto Ecfcarö Boot] TEXELSE j COURANT College verandert subsidieregels B en w veranderen enkele regels voor subsidieverstrekking aan ver enigingen en andere instanties. De hoogte van een jubileumsubsidie - die een vereniging krijgt wanneer ze 12,5, 25, 50, 75, 100 of 150 jaar bestaat - is niet meer afhankelijk van het aantal leden, maar wordt een vast bedrag: €250,-. Bijdragen uit het fonds voor Kunst en Cultuur, voor zover niet hoger dan €1.000,-, worden voortaan door het college toegekend zonder tus senkomst van de adviescommis sie voor cultuurbeleid. Aanvragen boven de €1.000,- worden behan deld tijdens een van de vier verga deringen die deze commissie jaar lijks houdt. Aanvragen moeten vier weken voor de vergaderdatum bin nen zijn. De vergaderdata worden binnenkort bekendgemaakt. Voor bijdragen aan culturele evene menten geldt geen maximum van €2.500,- meer. Er komt een eind aan de financiële steun die musea thans krijgen bij de aanschaf van voorwer pen van cultuurhistorisch belang. VRIJDAG 19 DECEMBER 2008 f P)Eh*3ij ooUpakLoSs|(ft&£ wtruougtn uix, &<.-££ ftftrjMtt GSB 0 is.ji ioo<3 WD: geen salarisverhoging Zodra het marktgebouw van de familie Van Liere op het haventer rein van Oudeschild in gebruik is genomen, zal de voor dit terrein geldende standplaatsvergunning voor de verkoop van patat, vis en dergelijke worden ingetrok ken en de eerste vijftien jaar niet opnieuw worden uitgegeven. B en w hebben dat besloten op ver zoek van de familie Van Liere die zelf houder is van de vergunning en daarmee nu nog de Veronica- kiosk exploiteert. De verkoop van patat, vis en andere kleine etenswaren gaat straks over van de kiosk naar het nieuwe per manente marktgebouw, waarvoor geen standplaatsvergunning nodig is. Als de vergunning niet zou ver vallen, zou deze door een con current gebruikt kunnen worden. Dat zou een bedreiging zijn voor het zakelijke succes van het nieu we marktproject, dat ook door het gemeentebestuur wordt gezien als een welkome kwaliteitsverbetenng van de (toeristische) voorzieningen op het haventerrein. Het marktge bouw is onderdeel van de tweede fase van het totaalplan dat van de havep een nog grotere trekpleister moet maken. Om die reden is ook de dorpscommissie van Oudeschild van harte voorstander van het pro ject van Van Liere en het intrekken van de standplaatsvergunning. Na de periode van vijftien jaar is uitgifte van een standplaatsvergun ning in beginsel weer mogelijk, ech ter buiten een cirkel van 200 meter rond het marktgebouw en onder voorwaarde dat uit onderzoek blijkt dat dit wenselijk is. Texelse erfpachters van Staats bosbeheer (SBB) hebben een Texelse afdeling van de Neder landse Vereniging van Erfpach ters opgericht. Ze hopen op die manier beter hun belangen te behartigen in de strijd met SBB over de marktconforme verhogin gen van de erfpacht. Volgens Harry Wuis, die voorlopig het voorzitterschap bekleedt, hebben zich inmiddels veertig erfpachters aangesloten. Er zijn er acht tot tien over met wie nog gesproken wordt. Cees den Ouden (hotel Opduin), Harry Mathijsen (Texelcampings) en Wop de Lange uit Amstelveen (eige naar vakantiewoning) hebben zich ook als bestuurders gemeld. Moge lijk sluit ook burgemeester Joke Geldorp zich aan. De gemeente pacht bij SBB de voetbalvelden van ZDH en SV De Koog. De vereniging moet Texelse erf pachters een sterkere positie ten opzichte van SBB geven. Directe aanleiding tot de oprichting was een bijeenkomst van de commissie-De Jong die op verzoek van minister Gerda Verburg (LNV) de plannen van SBB onderzoekt. Tijdens een bijeenkomst van die commissie met Texel, Vlieland en Terschelling werden de laatste twee eilanden werden Vlieland en Ter schelling vertegenwoordigd door eigen verenigingen van erfpachters die onderwerpen op de agenda wis ten te krijgen. De Texelse vereniging wacht voor alsnog het advies af dat de com missie in de loop van 2009 aan de VERVOLG VAN PAGINA 1 Kerstverhaal De Oosterender kinderen kweten zich uitstekend van hun taak en dat mag een compliment*worden genoemd voor regisseur en leerkracht Klaartje Trap. Ook aan de details was ge dacht. De kostuums waren niet al leen prachtig, maar historisch ook zeer verantwoord en dat gold ook voor het decor en de rekwisieten. Het klaterende applaus na afloop was dan ook zeer verdiend. Donderdag 18 december werd er in Zwemparadijs Calluna, voor de tweede keer dit zwemseizoen, afgezwommen voor het ZWEM ABC. De examinatoren tijdens het afzwemmen waren lenske Flier en Colinda Vlaming. De nu volgende kinderen slaagden voor hun di ploma. Voor het A diploma: Abe Roeper, Annet Groenwold, Ava Krause, Axel Lap, Danielle Blom. Dian Hin, Dylan Betsema, Elisa Polderman, Ids Witte, Imme van Tatenhove, Indy Schota nus, Jarne Kompier, Jelmar Witte, Jet Zoetelief, Joyce Hopman, Kayne Brieko, Kees Blom, Kees Hin, Kelly de Jong, Kristel Bruin, Lotje Kuip, Luca Smith, Lynn Reydon.Maartje Theissen, Madelief Stevens, Mar- greet Boogaard, Marleen Eelman, Mex Halsema, Michel Dros, Nina van Dijk. Senne Houwing, Teun Dros, Tim Eelman, Tim Schipper. Tim van Dooi- jeweerd, Valerie Witte, Willem Witv liet, Wilmer Ploeg Ylva de Haan. Voor het B diploma: Femke Orij, Imme Graaf, Isabelle Schoorl, Jas mijn Baptist, Jasmijn Serlé, Jesper de Graaf, Lorena Garritsen, Maaike van der Putten, Manon Blom, Mela- nie Smit, Melissa Gregoire, Milou de Ruijter,Mirte Tromp, Pieter van den Broeck, Sara Sikma, Tatum Hemel rijk. Thijs Graaf, Willemijn ten Hoven Wilmer Schoo. Voor het complete Zwem ABC: As- trid Boekhoudt, Lieke van Gils, Lin- sey Nagtegaal Sam van der Vis. Colinda Vlaming, Paul Inpijn, lenske Flier, Remko Nagtegaal Heieen Schuttevaer. Vergunning voor NBC Eelman Accountantskantoor NBC Eelman Partners heeft van de Auto riteit Financiële Markten (AFM) vergunning gekregen om wette lijke controles te mogen uitvoe ren. Belangrijk, omdat deze werk zaamheden zonder dit certificaat niet mogen worden gedaan. De AFM houdt in opdracht van de Wet Toezicht Accountantsorga nisaties onafhankelijk publiek toe zicht op accountantsorganisaties en geeft verklaringen af die van belang zijn voor de Nederlandse kapitaal markt. Om de kwaliteit van de diensten hoog te houden Tieeft NBC zich aangesloten bjj de Samenwerkende Registeraccountants en Accoun tants-Administratieconsulenten (SRA). 'Wanneer een accountants kantoor lid is van de SRA, betekent dit dat het zich met al zijn discipli nes positioneert als een kwalitatief hoogwaardige dienstverlener in de markt. Voor NBC geldt dit met name voor de accountancy-, advies- en fiscale werkzaamheden', nieldt NBC in een~ persbericht. NBC richt zich vooral op ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. minister uitbrengt. Wuis: 'Als de uitkomst ons bevalt, gaan we dit met acties op Texel en aan de over kant steunen. Zo niet, dan willen we gecoördineerd en professioneel actie voeren met Vlieland en Ter schelling om het beleid van LNV en SBB te veranderen.' Volgens Wuis is het denkbaar dat een proefproces volgt als ingezet blijft worden op marktconforme verhogingen. Vooralsnog staan alle gesprekken over verlening en ver hoging van de prijzen in de koelkast totdat de minister en de Tweede Kamer zich weer over de kwestie hebben uitgelaten. De Texelse vereniging heeft ook Hans Broeren als lid in huis. Broe- ren, die een huis op Texel heeft, is voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Erfpachters. Hij is eveneens lid van de commissie-De Jong. Wuis is inmiddels lid gewor den van het bestuur van de lande lijke vereniging. Onder erfpachters leeft grote zorg over de plannen van SBB. Zij vrezen dat de huurprijzen van vakantieac commodatie fors omhoog moeten als de marktconforme prijzen er komen. Ze vrezen ook dat hui zen onbetaalbaar of onverkoopbaar worden. De gemeentebesturen zijn bezorgd dat de kostenverhogingen een negatief effect op het toerisme en de werkgelegenheid hebben. Op Terschelling en Vlieland is meer dan 85 procent van de gronden in beheer van SBB. op Texel 35 procent. Daar bevindt zich ongeveer eenderde van alle slaapplaatsen. iwe familiehuizen op vakantiepark De Krim zijn volop in wording. Een blok bevat twee huizen tot één geheel kunnen worden jesmeed. (Foto Jeroen van HattumJBeeKlöank Texel) De nieuwe familiehuizen van De Krim krijgen vorm. Het eerste blok gaat één der dagen uit de steigers, de laatste is volop in aanbouw. Het vakantiepark in De Cocksdorp laat vijftien losstaande blokken met dertig geschakelde woningen bou wen. Families en groepen kunnen een huis afzonderlijk huren, maar ook een volledig blok. In dat geval wordt een scheidingswand verwij derd, zodat van de twee huizen één geheel wordt gemaakt. De verblij ven bieden ruimte aan groepen van 8 tot 20 personen. In totaal bevatten ze 260 bedden. De familiehuizen worden met de klok mee gebouwd, vertelt Arie Bruin van aannemer Bruin en Weijers uit De Cocksdorp dat de huizen met diver se Texelse en een paar overkantse aannemers realiseert Het laatste blok, waarvan momenteel de eerste bouwlaag overeind staat, moet eind april klaar zijn. Bij het eerste blok kan na de kerstvakantie binnen met het schilderwerk worden begonnen. De bouw ging eind oktober van start. Bedoeling is dat de huizen rond mei volledig klaar zijn. De Krim verhuurt ze vanaf juli, maar dat kan volgens directeur Iwan Groothuis eventueel vervroegd worden. De nieuwe huizen worden opge- Onder meer de voetbalvelden van De Koog worden bij Staatsbosbeheer gepacht. (Foto Ton Zegevs) De wethouders moeten afzien van de salarisverhoging die ze volgend jaar krijgen als hun uren worden uitgebreid. Dat zou vol gens de WD een 'symbolisch kerstgeschenk' zijn ten opzich te van de Texelse bevolking als tegenprestatie voor de €8 mil joen die de gemeente in IJsland stalde. Dat schrijven de liberalen in een open brief aan burgemeester en wethouders. Het aantal uren van de wethouders wordt volgend jaar opgetrokken van 0,75 naar 0,9 fte (arbeidsplaats) wat de gemeente €60.000,- extra kost. De verhoging is onderdeel van een traject om van een wethouderschap een volledige baan te maken. Volgens WD-fractievoorzitter Ger- brand Poster kan met de €60.000,- ook veertig jaar lang een lening van €1 miljoen worden afgelost. In de ogen van de liberalen heeft de gemeente dan nog een financiële strop van €7 miljoen. 'Dat hiaat kan men vullen door een streep door de meuwbouwplannen voor het gemeentehuis te halen Volgens Poster zou afzien van de salarisverhoging ook gepast zijn omdat er in de ogen van de WD verschrikkelijk veel is misgegaan. 'Bijvoorbeeld de aanvraag van het koffiecafé, de perikelen rond het PHH-gebouw en het vliegveld, het dorpsontwikkelingsplan Oosterend, de megamanege in De Koog, de strandnota, de particuliere woning bouw. maar bovenal de nonchalan te houding van één der collegeleden ten opzichte van de gemeentelijke financiën waardoor Texel een strop van €8 miljoen heeft opgelopen.' Poster heeft weinig clementie met de uren die de wethouders wekelijks maken. Hij stelt in de brief dat een meerderheid van de raad de ver hoging heeft gesteund om 'de ver meende extra arbeidsuren te com penseren' De liberalen maakten er kort na de verkiezingen in 2006 ook al een punt van dat Peter Bakker en Nico Kikkert naast hun wethouder schap parttime actief bleven voor de provincie en Agrifirm. Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild komt mogelijk als nog in aanmerking voor een sub sidie van negen ton van de provin cie. Provinciale Staten hebben van de week besloten dat een budget voor vernieuwingen bij musea, waarop ook Texel een beroep had gedaan, met vijf miljoen euro moet worden verhoogd. Het gaat om een subsidie waarvoor de gemeente en het museum eind 2007 vaart maakten voor een defini tief ontwerp van de nieuwbouw. Dat moest op tijd bij de provincie worden ingeleverd om voor een subsidie van €1,2 miljoen in aanmerking te komen. Daarna werd het stiller rond de aanvraag, maar duidelijk was wel dat er geen subsidie werd overge maakt. Uit een motie die deze week in Provinciale Staten is behandeld, blijkt dat veel musea in Noord-Hol land naast de betreffende subsidie hebben gegrepen, omdat het budget (€7 miljoen) zeer snel was uitgeput. ChristenUnie-SGP. CDA. WD en de SP hebben Gedeputeerde Staten daarom opdracht gegeven €5 mil joen aan het budget voor vernieu wingen toe te voegen. Voorwaarde is dat de musea (en monumenten) cultureel waardevol, sociaal samen bindend of beeldbepalend in een bebouwde omgeving zijn. Wethouder Peter Bakker (financiën) zei woensdag tijdens een ontmoe ting met Texelse sponsors van de nieuwbouw van het Maritiem en Jut ters Museum goede hoop te hebben dat de aanvraag alsnog wordt geho noreerd. Hij pleitte ervoor dat de pro vincie eerst al liggende verzoeken afhandelt, voordat nieuwe in behan deling worden genomen. Fr wordt overigens gesproken over negen ton in plaats van de aangevraagde €1,2 miljoen, omdat de provincie vorig jaar al drie ton aan het museum gaf. Dat lag in het verlengde van de €2,4 miljoen die het MJM uit het Wadden fonds kreeg. Als de negen ton wordt toegekend, staat de teller voor de nieuwbouw tegen de vijf miljoen euro aan. De kosten zijn geraamd op €5,3 miljoen. Bakker: 'Dan hebben we dus nog een gat van dne tot vier ton voor we met de bouw kunnen begin nen. maar we verwachten dat ook te dichten Er lopen nog gesprek ken met potentiële sponsors aan de overkant. trokken uit betondelen en aan de buitenkant afgewerkt met een lich te baksteen en pannen daken. Ze zijn ontworpen door Louis Uriot en de Belgische Jean Kerkmans die een paar jaar geleden het nieuwe entreegebouw van De Krim al voor haar rekening nam. Kenmerken daarvan zijn terug te vinden in de familiehuizen. Die worden gebouwd op de plek waar een paar jaar lang het maïs- doolhof heeft gezeten. Er komen twee type huizen: twintig met elk acht bedden (te veranderen in tien keer zestien bedden) en tien met elk tien bedden (te verpnderen in vijf keer twintig bedden). ♦♦♦i 'Advocaten zijn op Texel niet dik gezaaid en een kantoor zit er hele maal niet.'Advocaat Hans Groen- huijzen zag samen met zijn broer Matthijs en compagnon Mark Schapendonk kans om met zijn diensten de Texelse markt aan te boren. Vanaf januari zit SWG Advo caten in Den Burg. SWG Advocaten is een volwaardige advocatenpraktijk met de gangbare disciplines in huis. De hoofdvestiging zit in Rosmalen. De in totaal zeven advocaten zijn werkzaam in onder meer familierecht, arbeidsrecht, huurrecht en vastgoed, pensioenrecht en ondernemings recht. Daarnaast zijn enkele advo caten gespecialiseerd in mediation. met name in echtschetdingszaken. In eerste instantie start het kantoor met een wekelijks inloopspreekuur op vrijdag, van 11.00 uur tot 13 00 uur. 'Iemand van ons kantoor is dan aan wezig voor advies en om afspraken te plannen. Mensen kunnen ook bel len voor een afspraak Groenhuijzen hoopt binnen afzienbare tijd met een aantal advocaten meerdere dagen per week op Texel te zitten. Heen en weer reizen vanuit Brabant is voor de advocaten geen belemmenng. 'We hebben in heel het land klanten zit ten, ook in Groningen en dat is ook met naast de deur.' De keuze voor Texel lijkt niet voor de hand liggend, toch denkt Groenhuijzen daar anders over. Hij komt al sinds zijn jeugdjaren met regelmaat op het eiland. Het feit dat er weinig juridisch advies op het eiland is. gecombineerd met zijn liefde voor het eiland maakte de. keuze logisch 'Het blijft een zakelijke keuze, wij zijn ervan overtuigd dat er een markt is op Texel voor een advocatenkantoor.' Het kantoor zit op Wilhelminalaan 56.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5