Koude oostenwind waaide lange tijd over Texel SnelSlafcS Zwemtalent houdt van 'hard doorzwemmen' Sverre Eschweiler wil zich plaatsen voor EK TEXELSE 7 COURANT Collega worden van Martine? Schaakclub houdt kersttoernooi VRIJDAG 19 DECEMBER 2008 Texel heeft lang een koude wind uit het oosten ervaren, schreef iemand ooit typerend op de website van de Texelse Courant. Texel was voorstander van intensievere samenwerking tussen de Wadden eilanden, maar de gewenste richting en de manier waarop kwamen niet overeen met de wensen van de overige eilanden. Een reconstruc tie van de ontwikkelingen sinds 2006 en de hobbels die ertoe leidden dat een kleine meerderheid in de Texelse politiek zich afkeerde van meer gemeentelijke samenwerking. Juli 2006 De gemeentesecretarissen van de vijf Waddeneilanden presenteren een plan om de eilandgemeenten inten siever te laten samenwerken. Er wor den twee varianten voorgesteld: elke gemeente knjgt specialisten die voor alle gemeenten samen werken (sprei ding van de krachten) of er wordt één gezamenlijke ambtelijke organi satie opgericht die vanuit een nieuw gemeenschappelijk kantoor voor alle vijf gaat werken (bundeling van de krachten). De intensievere gemeen telijke samenwerking is nodig om de bestuurlijke zelfstandigheid van de eilanden in de toekomst zeker te stellen. December 2006 Raadsleden van de Waddeneilan den zijn bijeen op Schiermonnikoog voor een bijeenkomst van de Eilander Raad. Er heerst grote verdeeldheid. Met name Ameland is fel tegen een bundeling van de ambtelijke krachten op één plek. Een plan van het Eilan der College om het gemeenschappe lijk kantoor op Texel te vestigen, valt helemaal slecht. Vlieland, Terschelling en Schiermonnikoog zetten de hak ken minder diep in het zand, maar zijn ook tegen. Texel heeft, op de WD na, geen moeite met het gemeenschap pelijk kantoor en is voorstander van een bundeling van de krachten. Met heel veel overleg achter de scher men wordt het probleem van zijn scherpe randen ontdaan. Texel neemt gas terug om de andere eilanden tegemoet te komen. Unaniem wordt in de' Eilander Raad besloten dat er eerst een extra onderzoek moet komen naar de beide varianten. Pas daarna zal een keuze over de vorm van samenwerking worden gemaakt. Bureau Berenschot wordt in de arm genomen om het onderzoek te doen. Januan 2007 Burgemeester De Hoop van Ame land spreekt zich tijdens een nieuw jaarstoespraak uit tegen een bunde ling van de ambtelijke krachten. Het eiland is zo fel tegen, omdat naar eigen zeggen de pijlers onder het maatschappelijke leven wegvallen als een deel van het ambtelijk apparaat van het eiland zou vertrekken. Op Texel wordt weinig enthousiast op de nieuwe protesten gereageerd, omdat er tijdens de bijeenkomst op Schier monnikoog de nodige begrip voor Ameland is getoond. Het valt ook niet lekker omdat De Hoop ingaat tegen de standpunten van het Eilander Col lege waar hij zelf deel van uitmaakt. April 2007 Het onderzoek van bureau Beren schot wordt uitgebreid, waardoor het duurder wordt en langer duurt voor dat het klaar is. November 2007 De resultaten van Berenschot gera ken bekend. Uit een zo nu en dan zeer genuanceerd opgesteld rapport kan worden opgemaakt dat sprei ding van de krachten te verkiezen is boven bundeling. De plannen voor een gemeenschappelijk kantoor gaan van tafel. Voorgesteld wordt een ver sterkt Waddensecretariaat op te rich ten (in Hariingen) waarop de eilanden voor het ontwikkelen van gezamenlijk beleid een beroep kunnen doen. Ook wordt de mogelijkheid ingebouwd gezamenlijk externe deskundigheid voor bepaalde beleidsterreinen in te huren. December 2007 Raadsleden van de Waddeneilan den zijn bijeen op Vlieland voor de Eilander Raad. Er hangt een beetje een slikken-of-stikkensfeer. Als de eilanden opnieuw verdeeld blijven, gaat de provincie Friesland optreden. Die heeft de Friese eilanden tot dan toe altijd buiten een herindelingspro ces gehouden, maar dat is niet voor altijd. Tijdens de Eilander Raad geven de eilanden uiteindelijk unaniem hun zegen aan de adviezen van Beren schot (verwerkt in een nieuw voorstel van het Eilander College), maar het leidt met tot vrolijke en opgeluchte taferelen. De aangepaste koers vol doet weliswaar aan de wensen van de Fnese eilanden, maar Texel heeft gezien in het optuigen van een ver sterkt Waddensecretariaat. Een blik op het verleden leert dat sinds 2001 (toen ook al over intensievere samen werking werd gesproken, maar in een andere vorm) al acht ton aan het proces is uitgegeven, maar zonder resultaten. In een eerdere fase werd ook al eens een gezamenlijk kantoor in Friesland geopend, maar dat werd bij gebrek aan succes alweer snel gesloten. De sociaaldemocraten ont moeten openlijk aanvankelijk weinig steun op hun voorstel te stoppen met huidige proces. blijven voorstander van intensievere gemeentelijke samenwerking met de overige eilanden, maar zijn net in de minderheid. Van belang is dat ook de wethouders Marian Merkelbach en Peter Bakker zich afkeren. Met name de opstelling van Merkelbach trekt de aandacht omdat zij lid is van het Eilander College. Merkelbach, die het ook jammer vindt dat er een uitge kleed plan ligt, legt haar positie korte tijd later neer. Burgemeester Joke Geldorp, een fer vent voorstander, ontvouwt tegen- r De vijf Waddeneilanden tellen gezamenlijk zo'n 25.000 bewoners, er met veel aan. Piet Standaart zegt tijdens de vergadering al voorspel lend dat de Texelse delegatie alleen 'richtinggevende uitspraken' doet. De Texelse raad' moet begin 2008 een definitief een oordeel vellen. Januari 2008 De PvdA keert zich als eerste open lijk tegen de op Vlieland uitgestip pelde koers. Het zit de partij niet lekker dat er een uitgekleed plan ligt ten opzichte van de plannen die de gemeentesecretarissen in 2006 hadden opgesteld. De kosten lopen intussen op wel. Er wordt weinig April 2008 Er beginnen meer partijen te morren. CDA. GroenLinks, D66 en Fractie Weijers zien in navolging van de PvdA ook weinig heil meer in de beoogde intensievere samenwerking. Ze vin den het beter de samenwerking te beperken tot alleen de gezamenlijke belangen. Beter is het volgens hen de blik te richten op de Kop van Noord-Holland. De partijen hebben er moeite mee dat er meer moet worden betaald voor een uitgekleed plan waar Texel weinig voordeel van zal kennen. Texels Belang en WD (Afbeelding Wikipedia) over de politieke partijen haar visie dat intensievere samenwerking moet leiden tot één levenskrachtige Wad dengemeente met vijf deelgemeen ten Volgens haar is dat de enige manier om de identiteit en het karak ter van de eilanden op langere termijn te behouden. Haar pleidooi brengt voor- en tegenstanders niet op ande re gedachten. Een kleine raadsmeer- derheid besluit eind april te stoppen met de intensievere samenwerking. De andere eilanden leggen zich daar niet zomaar bij neer en vinden dat Texel alsnog met alternatieven moet komen. Die opdracht wordt tijdens een bijeenkomst van de Eilander Raad aangenomen, maar al snel als onmogelijk beschouwd. Het bete kent dat Texel in korte tijd met een verbeterde versie van het rapport van Berenschot zou moeten komen en dat zien de Texelse raadsleden niet Juni 2008 De verhoudingen tussen Texel en de ovenge eilanden raken verstoord. Texel legt tijdens een nieuwe bijeen komst van de Eilander Raad voorstel len op tafel voor een lichtere variant van samenwerking (het zogeheten klassieke OOW-model) maar die worden ogenblikkelijk door de andere eilanden aan de kant geschoven. Vlie land gaat zelfs zover voor te stellen dat inbreng van Texel uit de notulen wordt geschrapt De overige eilanden proberen ruimte open te houden om toch weer nader tot elkaar te komen. De verhoudingen worden er echter met beter op. Oktober 2008 De verhoudingen verslechteren ver der. Er breekt ruzie uit over de begro ting van het samenwerkingsband voor 2009. Texel wil alleen geld uit trekken voor een beleidsarme begro ting, de overige eilanden steunen een duurdere vanant, waardoor een patstelling ontstaat. Texel heeft in de eigen begroting maximaal €90.000.- voor de samenwerking uitgetrokken. Dat bedrag kan eventueel worden opgetrokken naar €150.000,- maar ook niet meer dan dat. De eilanden komen er onderling met uit en er dreigt arbitrage. November 2008 De Friese eilanden nemen afstand van Texel en presenteren een nieuw plan .om met z'n vieren intensiever te gaan samenwerken (VAST op Koers). Het nieuwe plan borduurt voort op de voorstellen die Texel een paar maanden eerder heeft afgewezen. Texel kan, wat de Friese eilanden betreft, betrokken blijven, maar dan wel op afstand. Er wordt daarvoor een zogeheten arrangement in het leven geroepen. Tegen betaling kan Texel mee blijven doen als er geza menlijke belangen in het spel zijn. December 2008 PvdA, CDA, GroenLinks, D66 en Fractie Weijers komen met het voor stel per 31 december uit de Eilander Raad te stappen. Ze zien mets meer in de samenwerking Ze willen direct uitstappen, omdat Texel na opzeg ging financieel in ieder geval nog twee jaar aan de samenwerking vast zit. Er doet zich een kentenng voor als Texels Belang tijdens de laatste raadsvergadenng van het jaar hevig in protest komt. De tegenstanders tonen zich bereid Texel tot 31 decem ber 2009 in de Eilander Raad te laten blijven, onder de voorwaarde dat het eiland eind 2010 versneld kan uitstappen (mondeling beloofd door de burgemeesters van Terschelling en Schiermonnikoog die verwoedde pogingen doen de boel bij elkaar te houden). Een andere voorwaarde is dat Texel in 2009 pertinent niet meer dan €150.000.- aan de samenwer king besteedt. Dat geld mag alleen voor 'Wadden- gerelateerde zaken' (gezamenlijke belangen) worden gebruikt. Het maxi mum van €150.000,- lijkt een nieuw struikelblok te worden, omdat Texel eigenlijk €170.000.- moet betalen conform de begroting die de andere eilanden steunen. Tot ieders verras sing heft Vlieland tijdens de laatste bijeenkomst van de Eilander Raad dat struikelblok op door de resteren de €20.000,- bij voorbaat namens de Friese eilanden voor te schieten. 2009 Texel is nog steeds op twee fron ten actief betrokken bij gesprekken over samenwerking dan wel herinde ling. Het zit aan tafel met de overige gemeenten in de Kop van Noord- Holland en het blijft in ieder geval nog een jaar aan tafel bij de Eilander Raad. Het betekent dat de politici nog eens goed kunnen afwegen of de belangen van het eiland het beste gediend zijn aan oostelijke of zuide lijke zijde. Maar de Noordkop wordt ervaren als een warm bad na de koude wind die lange tijd uit het oos ten heeft gewaaid. Sportinstuif voor jeugd basisschool Leerlingen van de basisschool kunnen woensdag 24 december kennismaken met tal van spor ten. Dat is mogelijk tijdens een speciale sportinstuif, georgani seerd door Sportservice Texel. Er worden er twee gehouden: één in de sporthal van De Bijenkorf in Oosterend (van 10.30 tot 12.00 uur) en één in De Hof in De Koog (van 14.00 tot 15.30 uur). De bijeenkomsten zijn voor ieder een van 6 tot 12 jaar oud, mét of zonder beperking. In Oosterend kunnen de kinderen kennismaken met badminton, volleybal, tram polinespringen, unihockey en bas ketbal. Bovéndien mógen zé zich uitle ven op een hindernisbaan. In De Koog behoren tafeltennis, unihoc key, frisbee, volleybal, badminton en springen op een tumblingbaan tot de mogelijkheden. Deelnemers zijn verplicht binnensportschoenen zonder zwarte zool te dragen. Wie meer informatie wil, kan terecht bij Connie Joling van de organisa tie, tel. 322815. Marline Kramer Geboren in: 1970 Werkt bij SnelStart sinds: juni 2005 Opjciding: LBO landbouw, LBO Verkoop. MEAO Functie: Adviseur en facturering Vorige beroepen: Slagerij, Bloemenwinkel en Medewerker Postagentschap De Koog Waarom ben je bij SnelStart gaan werken? Na mijn Meao-opleidingheb ik jaren met veel plezier in De Koog gewerkt bij een postagentschap annex fiets verhuur. Door de jaren heen is het postagentschap steeds meer uitge kleed waardoor hel dienstenpakket steeds minder werd. Hierdoor werd ik steeds meer in de fietsenverhuur actief en was er steeds minder werk in het agentschap. Bij elke klant stel de je weer de vraag 'Wilt u een fiets huren? Met of zonder versnelling?' Helaas begon dit meer en meer op lopende band werk te lijken. Na bijna 12' - jaar ben ik op zoek gegaan naar een nieuwe uitdaging. Deze uitda ging heb ik bij SnelStart ruimschoots gevonden! Wat maakt je werk zo leuk? Een goede werksfeer door een heel leuk team van collega's; veel afwis seling in werk en last but not least: je mening wordt op prijs gesteld en er wordt ook daadwerkelijk iets mee gedaan. Ook het management maakt deel uit van dit team en werkt net zo hard mee. Dit werkt heel motiverend en het voordeel is dat ze een goed idee hebben wat er allemaal speelt op de werkvloer. De topdrukte voor SnelStart ligt in de maanden januari t/m maart, waardoor het één van de Ook geïnteresseerd in zo'n baan? Kijk op http://werkenbij.snelstart.nl weinige Texelse bedrijven is waar het geen probleem is om zomers vakan tie op te nemen. Wat doe je bij SnelStart? Momenteel ben ik veel bezig met het verwerken van bestellingen van klanten. Ook vraagt het controleren en corrigeren van teksten cri het beantwoorden van klantvragen via telefoon, e-mail en fax de nodige tijd. Met behulp van ons kwaliteits systeem controleer ik of er door ons tijdig gereageerd wordt op klach ten en afwijkingen en kan ik de adviseurs op de hoogte houden van hun persoonlijke gespreksgegevens zoals gesprekstijden en beantwoorde e-mails. Wat wil je sollicitanten meegeven? Voel je je niet (meer) thuis in je hui dige baan, wil het niet lukken met solliciteren omdat je niet kan vol doen aan eisen als '10 jaar ervaring op je 20ste' én durf jij het aan in de IT, dan ben je bij SnelStart meer dan welkom. Het is een solide bedrijf wat jott dé uitdaging kan geven die je zoekt. Dus wacht niet langer en laat wat van je horen Als je doet wat je altijd hebt gedaan, dan krijg je wat je altijd kreeg! administratieve Mftwareiz Turners naar Bovenkarspel Twan van IJsseldijk moest ver stek laten gaan omdat de boot niet voer, maar turners Falco Veenstra, Emiel Eelman, Joost Boekei, Stijn Arends en Frenk van Heeringen namen zaterdag deel aan het Kerstballentoernooi in Bovenkarspel. Door miscommunicatie met de organisatie stond Frenk van Heerin gen genoteerd als deelnemer buiten mededinging, waardoor hij buiten de prijzen viel. Maar toen de pro blemen uit de wereld waren gehol pen, wist hij zich verzekerd van een plaats in de finale. Emiel Eelman eindigde als beste Texelaar op een derde plaats, Joost Boekei werd vierde, Falco Veenstra zesde. Stijn Arends eindigde door enkele fouten in zijn oefening als twaalfde van vijftien turners. GVT krijgt binnenkort te horen welke turners doorgaan naar de finale. Uitslagen: Falco Veenstra (3de divisie benjamin), totaal 125,35 punten; Emiel Eelman (5de divisie Instap), 130,10; Joost Boekei (5de divisie instap), 129.00; Stijn Arends (2de divisie instap). 114.10; Frenk van Heeringen (6de divisie jeugd). 109,00. Inschrijven voor biljarten Voor het Texels kampioenschap bil jarten, dat van 7 tot en met 15 februari wordt gehouden in De Hof in De Koog hebben zich inmiddels vijftig spelers aangemeld, goed voor honderd inschrijvingen. Gemiddeld melden deelnemers zich dus aan voor twee van de vier onderdelen. Het verbeteren van zijn keerpunten is ét 'onderwaterfase Ooit hoopt Sverre Eschweiler mee te doen aan de Olympische Spelen en als de opvolger van Pieter van den Hoogenband met de beste zwemmers van de wereld om de prijzen te strijden. Optimistisch? Misschien. Maar niet onmogelijk, meent Sverre Eschweiler, komend weekeinde deelnemer aan de nati onale kampioenschappen. 'Twee jaar geleden werd ik 52ste op de 100 meter vrije slag. In juni werd Aanmelden kan nog tot 5 januari. Inschrijfformulieren zijn te verkrijgen via alle biljartclubs. Schakers van uiteenlopend niveau strijden zaterdag 27 december in Oranjerie 't Vogelhuis in De Koog om de eer en de prijzen. Net als voorgaande jaren vallen er - voor Texelse begrippen - behoorlij ke geldbedragen te winnen. Het B B Van der Vis en Den Boer Accountants Kersttoernooi, zoals het evenement is gedoopt, wordt georganiseerd door schaakclub En Passant. Het deelnemersveld wordt verdeeld over verschillende groepen. De sterk ste acht of tien schakers spelen in de hoofdgroep. Er hebben zich al verscheidene spelers van naam aan gemeld. Onder hen titelverdediger Richard Vedder uit Bunschoten, die een ELO-rating van 2300 heeft. Hij krijgt naar verwachting concurrentie van Hebert Pérez Garcia (2200 pun ten) en mogelijk ook van Hector Pérez Garcia (2000 punten). Ook Texelaars Thomas Richter (2000) en Jaap Dros (1950) zullen er alles aan willen doen om een mooie prestatie neer te zet ten. De winnaar van deze groep wordt beloond met een bedrag van €110.-. De nummers twee en dne knjgen €80,- respectievelijk €50.-. In de lagere groepen - bestaand uit zes. acht of tien spelers - wordt gestreden om de hoofdpnjs van €30.- Daarnaast zijn er diverse pnjzen in natura. zoals kappersbonnen van Cocky's Kapsalon, een dinerbon van 't Vogelhuis en flessen wijn van slijtenj De Wit. Deelname kost €7,-. Het toernooi begint om 11.15 uur en duurt tot ongeveer 17 00 uur. Afhankelijk van de deelname knjgen de spelers 15 tot 20 minuten bedenktijd per partij Er is ruimte voor maximaal 48 deelnemers. Volgens de organisatie verdient het aanbeveling zich tijdig aan te melden. Dat kan bij Dick van Barneveld, tel. 313919 of dicktexel@hetnet.nl. n van Eschweilers doelen in het lopende ik op hetzelfde nummer vierde. Ik ga dus vooruit. Ik zal hard moeten blijven werken, maar ik ga het zeker proberen.' Aan de ijver van de 16-jarige Texe laar zal het niet liggen. Gemiddeld vijf keer per week steekt hij in de avonduren het Mars diep over om in Den Helder bij de ver eniging Zeemacht te trainen. Daarnaast staat hij twee keer per week voor dag en dauw op om nog voor schooltijd het water van Cal- luna in te duiken. Hij trekt er zijn baantjes onder leiding van voorma lig topzwemmer Sander Ganzevles, die aan het begin van dit decen nium grossierde in nationale titels op de rugslag. Om zijn spierkracht te vergroten doet Eschweiler boven dien eenmaal per week bij Sport school Texel aan krachttraining. En gemiddeld om het weekend reist hij stad en land af om aan wedstrij den mee te doen. Een ander zou al moe worden van het idee. maar Eschweiler relativeert zijn inspan ningen. 'Ik train ongeveer negen uur per week. Mijn concurrenten zitten op zeventien uur. Dan stelt dat van mij niet erg veel voor'Vooralsnog verzet hij genoeg trainingsarbeid om hoge ogen te gooien. Bij vrijwel elke wedstnjd waaraan hij meedoet, zwemt Eschweiler in de prijzen. Voortdurend ook verbetert hij zijn eigen records. Komend weekeinde doet hij in Amsterdam mee aan de nationale kampioenschappen. Voor de vijfde keer alweer. Favoriet voor de hoofdprijs is hij niet, maar op zijn beste afstanden - de 50 en 100 Ook wil hij beter worden in de meter rugslag en 100 meter vrije slag - moet in de categorie 'geboren in 1992' een plaats in de top vijftien of zelfs top tien mogelijk zijn 'Op de 50 meter rug sta ik eerste op de landelijke ranglijst. Maar die tijd heb ik gezwommen in een 50-meterbad en in Amsterdam zwemmen we in een 25-meterbad.' Dat verkleint zijn kansen, meent hij. 'Ik houd vooral van hard doorzwemmen en ben met zo goed in keren.' Hij werkt ijveng aan verbetenng. 'Ik heb een nieuwe techniek geleerd, maar het duurt wel even voordat ik die op snelheid kan uitvoeren.' Het verbeteren van zijn keerpunten is één van Eschweilers doelen in het lopende seizoen. Ook wil hij beter worden in de 'onder waterfase' en het 'inleggen' van zijn hand in het water bij de vrije slag. Dat schrijft hij ook in de speciale presen tatiemap waarmee hij zich sinds kort profileert In de map staat alles ver meld dat potentiele sponsors over de streep moet trekken: zijn profiel, prestaties op toernooien, persoonlij ke records, sponsors, mediarelaties, foto's en een overzicht van wat zijn passie hem ongeveer kost, keung uitgesplitst in reiskosten, bootkos- ten, verblijfskosten, trainingskosten en zwemkleding. In totaal verwacht hij dit seizoen zo'n €5500.- uit te geven. 'Maar dat is een voorzichtige schatting', haast vader Cock zich te zeggen. 'Wedstrijden duren meestal twee of drie dagen en beginnen al vroeg. We moeten daarom vaak voor twee of drie nachten een adres hebben. Voor zichzelf én een bege leider: mijn vrouw of ik. Voor wed strijden in de buurt van Amsterdam kan hij terecht bij zijn oma. Maar als die er straks niet meer is, zijn we ook daar aangewezen op een hotel.' Moeder Ina vult aan: 'We shop pen vaak op internet om goedkope adressen te vinden. Je wordt er wel inventief door. Zo is het soms voordelig om een arrangement van een hotel in combinatie met een fiets te boeken. De fiets laten we staan, maar dan is het nog steeds goedkoper dan enkel een overnach ting.' Eschweiler wordt inmiddels gesponsord - in geld of natura - door vijf Texelse bedrijven (Sport school Texel, zwemparadijs Calluna, Mantje, TESO en hotel Molenbos). Maar meer ondersteuning blijft voor alsnog zeer welkom. Ina: 'Het is met altijd leuk, het voelt een beetje als bedelen, maar zonder sponsors kan Sverre niet op dit niveau zijn sport beoefenen.' Op korte termijn hoopt hij op spor tief gebied een nieuwe stap te zet ten. 'Ik wil me plaatsen voor het Europees jeugdkampioenschap, dat in juni in PraatJ wordt gehouden. Dat wordt niet gemakkelijk. Op de 100 meter vrije slag moet ik 51,3 seconden zwemmen Die limiet is wel erg scherp, maar net boven het Nederlands record. Pieter van den Hoogenband had als 16- jarige een per soonlijk record van 50,85. Dat van mij staat op 53.50 Maar ik ben de laat ste jaren hard vooruit gegaan. Mis schien lukt het me daarom toch.' Om nog sneller vooruit te gaan, wil Eschweiler zijn trainingsfrequen- tie fors opvoeren: van negen naar twaalf tot dertien uur per week. 'Ik hoop dat het te combineren is met school. In mei doe ik eindexamen VMBO. daarna wil ik de HAVO gaan doen. Gelukkig krijgen we op school alle medewerking Ik hoef nu ook niet meer aan de gymlessen mee te doen. In die tijd mag ik mijn huis werk doen De rest doe ik 's avonds, op de boot.' Joop Rommets Darttoernooi In de J'elleboog aan de Kantoorstraat in Den Burg wordt woensdag 24 december een darttoernooi gehou den. Inschrijven kan tot en met 23 december via bestuur@texeldarts nl en tot een uur voor aanvang op de speellocatie. Het toernooi begint om 20.00 uur. deelnemers wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7