'Blij als ik nog een spoor van een glimlach krijg' Menno Stam over impact partner met Alzheimer TEXELSE g COURANT Ir Kerkdiensten JJulpverlening Medische zorg oud Papier texelseÜcourant JL W^k aan de weg Radio Texel Mi VRIJDAG 19 DECEMBER 2008 VERVOLG VAN PAGINA 1 Logies- verstrekkers De logiesverstrekker draait hiervoor op en moet er dus voortaan een soort dubbele administratie op na houden. Eentje van het totaal aantal overnachtingen en eentje uitgesplitst naar aantal overnachtingen. Robbers zag geen probleem, want daarvoor zouden wel computersprogramma's beschikbaar komen. Vraag van Leny Kikkert was of seizoenkampeerders nu onder de forensenbelasting val len of dat ze toeristenbelasting moesten betalen. Dat laatste is het geval, maar hoe zat het dan na vijf nachten? Werden ze dan vrijgesteld? Hier ligt een voorlichtingstaak voor de gemeente, want niemand wist het antwoord. Kikkert betreurde het dat groepen scouts of gehandicapten wél het volle pond moeten betalen, terwijl scholieren op werkweek zijn vrijgesteld. Robbers vertelde dat de ondernemers het voorstel hadden gedaan om voor groepsaccommo- daties een korting van 60 procent te verlenen, waardoor deze groepen minder duur uit zouden zijn, maar dat de raad anders had beslist Groot huis: 'Misschien kan er druk op de politiek worden uitgeoefend om dit aan te passen." Met name kleine logiesverstrekkers met low budget groepsaccommoda- ties. voelen zich gedupeerd. Een ver huurster die een all in-prijs berekent en die haar tarief van de herfst had vastgesteld, vertelde hoe ze uit ei gen zak nu per gast per nacht nu een halve euro moet bijlappen, wat op jaarbasis flink in de papieren loopt. Ook andere logiesverstrekkers met relatief goedkope groepsaccommo- daties voelen zich op kosten gejaagd die ze met kunnen of uit oogpunt van gastvnjheid willen doorberekenen. Discussie was er ook over het index eren van de toeristenbelasting. Be doeling is dat dit niet elk jaar gebeurt, maar bijvoorbeeld eens per dne jaar. Dit komt volgens Robbers neer op een dubbeltje. Maar dan wordt alleen het deel dat in de gemeentekas vloeit (€0,93) verhoogd. Wat betekent dat de jaarlijkse bijdrage in het toerist isch fonds elk jaar iets minder waard wordt. Groothuis stelde vast dat het wellicht beter was om ook dit deel te indexeren. Zondag 21 december 2008 Vierde advent PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9 30 u gezamenlijke dienst in gerefor meerde kerk. ds PA den Braanker: woensdag 24/12, 22.30 u. kerstnacht dienst, ds. J. Glazema, mmv The Sin gers of the Lord. - Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u ds. PA. den Braanker. geza menlijke dienst, woensdag 24/12. 22.30 u. Kerstnachtdienst in hervormde kerk. ds. J. Glazema; mmv The Singers of the Lord. Hervormde gemeente Waal, Koog. Den Hoom: Den Hoorn: 19.30 u. oecumenische kerstviering o.l.v. ds K.F Klaassen, mmv Tex. Chr. Mannenkoor PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. PC Barnard 19.00 u ds C der Nederlanden. Ves per. De Cocksdorp: 11.00 u. ds PC. Bar nard. Oudeschild 11 00 u. ds. C der Neder landen. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10 00 u en 16.00 u leesdienst GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 14.30 u. preeklezen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10 00 u. ds. H. Marseille BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg 10 00 u. ds. H A. Wesseling, woensdag 24/12. 22 00 u ds H.A. Wesseling. Kerstnachtdienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10 45 u The Gospeltrain, maandag 22/12. 19 30 u dameskoor. Boeteviering; woensdag 24/12, 19.00 u Herdertjesviering, kerstkinderkoor; woensdag 24/12. 23.00 u. herenkoor Oosterend: 9 30 u. De Cocksdorp woensdag 24/12, 21.00 JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg. Openbare lezing, 10.30 u Het huwelijk een goede start geven, Wachttorenstudie, 11.20 u Jehovah's antwoord op een innig Een volledig overzicht van kerkdiensten op kerstavonden en beide kerstdagen is te vinden in de Texelse Courant van vrij dag 19 en woensdag 24 december. Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisart sen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informa tie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer vermeld 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg Dag en nacht bereikbaar via tel 313090 of 06- 51404872 GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www gemini-ziekenhuis.nl. bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17 00 en van 18 00 tot 19 00 uur Extra bezoekuren op zaterdag, zon- en feestdagen van 10.30 tot 11.30 uur OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol- land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a. Den Burg. Het bureau is op maandag en vn|dag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel. Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, wwwdieren- pensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen, bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223- 642189 (vragen naar Ron) Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consul tatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211peter.molenaar@brijder nl. Psychologenpraktijk: M Spijker en Y Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaitijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, In verband met de kerstvakantie haalt Scouting Texel geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhardlaan. LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al or versteldienst. Spreekuur van 9 00 tot 10 00 u en van 14.00 tot 16.00 uDe Buureton. Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312G96. Alzheimer café: elke laatste dinsdag van de maand van 19 15 tot 9.30 uur in De Buureton. Beatrixlaan 43, Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001. dag en nacht bereikbaar Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Kop van Noord-Holland, tel 0900- 2345566 (€0,10/minuut), www.huiselijk- geweldkopvannoordholland.nl. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood Spangerweg 10, 1793 EH De Waal, tel. 312983. Dorpsservicepunten: De Cocksdorp (maandag). Den Hoorn (dinsdag), De Koog (woensdag), Oosterend (donder dag); steeds van 10.00 tot 12.00 uur in het dorpshuis. Van 22 tot en met 28 december zijn de volgende straten en wegen afgesloten in verband met werkzaamheden: Tussen De Waal en De Koog: fietspad Waalen- burgerdijkje De Koog: Ruijslaan, tussen Epelaan en kombord. I 14 00 u 15.00 u j 16.00 u 18 00 u Kosteloos to«962onden. Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar €39,85 38,15 («uiomatscm Per jaar 77,90 75.55 MomtfecM Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) I 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16 00 u WegdromenYnet een boek 17.00 u Pietelepote 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9 00 u Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit Maartens kerk Oosterend 11.00 u Vlaswiek (muziek en poezie) I 12.00 u. Natuurwijzer t 13 00 u Noud draait deur (Nederlands talig) Wilde vaart (shanty's) Frans gaat het doen (muziek) Sportlokaal (uitslagen en inter views) Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Gereformeerde kerk Den Burg 10 45u Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u Symphomca (klassiek) 19 00u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20 00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u De keuze van 20.00 u Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. P-etelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) Onder de toren (geesteli|k pro gramma. met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) Gelezen (Texelse) verhalen Kerstprogramma. Zie voor een volledig overzicht de krant van woensdag 24 december 18 00 u 19.45 u 20.00 u Voor meer informatie over medische zorg. hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubnek Om te Onthouden >NX\W Menno Stam: 'Ik ga zes maal per week naar Gerda toe. den en de hen omringende mensen steunt, ging Gerda intussen twee maal per week naar de dagopvang in De Gollards. 'Tot mijn verbazing vond ze het fijn daar. Daar was ik blij om, want dan had ik wat tijd voor mezelf. Aan de gang voor Tien voor Texel, bijvoorbeeld. Een wel kome afleiding. Op de dagopvang, waar Gerda tussen 10.00 en 16.00 uur zat, werd ze aan één stuk door beziggehouden. Koekjes bakken, afwassen, bloemschikken... Dat soort dingen.' 'Ik ben in 2007 voor het eerst alleen op vakantie gegaan. Een weekje eruit, dat was genoeg. Dan wilde ik weer hardhollend terug. Onze doch ters, Gerda's zus en een bevriend echtpaar uit Heiloo hebben die week de zorg voor Gerda overge nomen. Mijn ene dochter rookte een rare pijp. Ze wist niet wat haar overkwam. Pap, hoe kun je dit alle maal, vroeg ze vertwijfeld. Ja, als je iemand maar een paar uurtjes meemaakt, is dat heel iets anders dan een paar dagen de zorg op je nemen. Tijdens een bezoek kan iemand met Alzheimer zich nog redelijk voordoen. Behoorlijk de schijn ophouden. Je snapt niet hoe ze het doen, maar ze doen het. Ik heb mijn dochter uitgelegd dat ik te lopen, maar ook 's nachts te spoken. En dat sloopt je. Dat hou je niet vol. Op aandringen van het DOC-team heb ik Gerda toch maar ingeschreven voor het verpleeghuis. Aanvankelijk wilde ik daar niets van weten, maar ze komen er dan gewoon een paar maanden later op terug. Dat vind ik één van de ergste dingen. Dat je steeds je eigen gren zen blijft verleggen. Je moet wel. je hebt geen keus.' 'De dag voordat ik haar naar ver pleeghuis Den Koogh in Den Helder bracht, heb ik het haar verteld. Het was mei 2007 en Gerda was net 63 jaar geworden. Ze werd woest toen ze het hoorde. Na een ontzettend slechte nacht heb ik haar erheen gereden. Je voelt je een verrader. Het is één van de ergste dingen die ik in mijn leven heb moeten doen. Je wordt door de omstandig heden noodgedwongen van elkaar gescheiden.' 'Ze belandde op een 4-persoons kamer. Gerda wist met meer hoe ze het had. Waar ben ik terecht gekomen, vroeg ze zich hardop af. Ik was radeloos. Dit kon zo niet. Ze zat met vrouwen van diep in de 80 op een kamer. Er moest een andere oplossing worden gezocht. waarmaken, maar ik ga er wel voor. Ik wil met verpieteren.' 'Vier maanden later kwam er een plaats vrij in Verpleeghuis Texel. Daar was ik een poos geleden, tijdens de cursus Omgaan met Dementie van Liesbeth Rijk en Grietje Kop, eens met de groep op bezoek geweest. Ik kwam toen voor het eerst van mijn leven in een verpleeghuis. Het maakte een verpletterende indruk op me. Ik was helemaal van slag toen ik eruit kwam. Ik zag er men sen die ik vroeger had gekend en waar niets meer van over was. Een verschrikking vond ik het. Maar na Den Helder zag ik Verpleeghuis Texel toch met andere ogen. Ik ga zes dagen in de week naar Gerda toe en beschouw de zevende als een snipperdag. Een half jaar gele den kreeg ik nog een big smile van haar als ze mijn stem hoorde. Nu is ze rusteloos, loopt voortdurend rondjes door de gangen Ze wordt steeds magerder en raakt steeds verder van de wereld af. Maar ze wil nog steeds met me mee in de auto om een stukje te rijden Dan zit ze heel kalm naast me. Haar hoofd naar beneden.' De situatie rond Gerda staat in schril Het is een mensonwaardige ziekte. Je moet maar blijven inleveren. Al je vaardigheden verliezen. Laatst sprak ik iemand van wie de vrouw MS heeft. Ook akelig, natuurlijk. Hij zei tegen me dat hij in ieder geval nog met zijn vrouw kan praten, tv kijken of een wijntje drinken. Dat is helemaal waar. Gerda reageert alleen nog op mijn stem. Ik mag blij zijn als ik, heel af en toe, nog een spoor van een glimlach krijg. Als ik haar na een tochtje weer naar het Verpleeghuis breng, loopt ze al bij me weg voordat ik mijn jas uit heb. Zonder om te kijken. Onbeschrijf lijk. Dat is het.' Margreet Berndsen Wie vragen heeft of meer wil weten over dementie, kan iedere laatste dinsdag van de maand in het Alzheimer Café terecht. Dat wordt gehouden in De Buureton aan de Beatrix laan in Den Burg en duurt van 19.15 tot 20.30 uur. Dinsdag 27 januari spreekt Arjan Groet van het DOC-team over eventuele financiële en juridische proble men rond dementie. 'Hoe we het ontdekten? Er begonnen dingen fout te gaan. Gerda zette bijvoorbeeld tijdens het koken de pannen niet meer recht boven de branders. Begon steeds vaker dingen te vergeten. Kreeg moeite met lezen en schrijven. Ze pro beerde het aan alle kanten te verbergen, ook voor mij. Maar er is een moment dat je samen tot de conclusie komt dat er iets helemaal niet klopt. Alleen weet je niet wat. Dan beland je in het medische circuit. En daar valt voorzichtig het woord dementie. Flauwekul, dachten we in eerste instantie. Dat bestaat niet. Ze was nog maar 57 jaar.' Menno Stam (65 jaar oud) loopt heen en weer om een kop thee in te schenken. 'We dachten zelf meer in de richting van slechter wordende ogen. Gerda zei steeds maar dat ze niet goed zag.' We zitten aan de keukentafel. Bui ten is het aardedonker. Het huis ligt midden in de landerijen achter het Schilderend. De poes. meegenomen uit Griekenland, begint te miauwen. Hij wil naar buiten. Menno vertelt door, terwijl hij de deur opent. 'Achteraf bezien is het al begon nen in het jaar 2000. Toen zijn we op vakantie geweest naar Thailand. Daar vroeg ze opeens - tot mijn stomme verbazing - of ik de ansicht kaarten wilde schrijven. Ze kon het niet goed meer zien. zei ze. Later zijn we naar de oogarts gegaan. Die constateerde dat er met haar ogen niets mis was. Via dokter Van den schuifje op de deur werkte en kon er niet uitkomen. Wat een ellende.' 'Het beangstigde haar allemaal enorm. Van het idee dat ze ooit naar een verpleeghuis zou moeten, werd ze panisch. Ze zei dan steevast dat ze liever dood wilde. Ik heb altijd er geleidelijk ingegroeid ben maakt het verschil Aanvankelijk hoefde hij niet bang te zijn dat zijn vrouw gevaarlijke dingen uithaalde als hij even weg moest. Kon rustig op de fiets boodschap pen doen of naar een vergadering gaan. 'Ik maakte het nooit te laat natuurlijk, want je zit toch met rus tig. Ze zat altijd keurig in haar stoel als ik binnenkwam. Deed absoluut geen gekke dingen. Maar dat ver anderde. De eerste keer dat ze de benen nam, was op de dagopvang. Ze konden haar in de Kogerstraat pas achterhalen. Gerda was niet te bewegen mee terug te gaan. Ik heb haar met de auto op moeten halen. De week daarop wilde ze er weer vandoor. Ook thuis begon ze weg te lopen. Ze stak dan in haar eentje het Schilderend over. Gerda, dat moet Zo niet, dan nam ik haar de eerste de beste keer linea recta mee naar huis terug, deelde ik vastbesloten mee. Een paar dagen later zat ze in een twee-persoonskamer. Daar kon ik tenminste nog een béétje vrede mee hebben. Maar het blééf er verschrikkelijk en ik wist met hoe snel ik haar mee naar buiten moest nemen als ik bij haar was. Het was in dat verpleeghuis op de één of andere manier altijd druk. Niks ten nadele van de meiden die er werken - die doen ontzet tend hun best - maar we hebben wat afgereden daar in de buurt. Je kunt gerust zeggen dat we de halve kop van Noordholland doorgeweest zijn. In de auto was Gerda op haar gemak. En ergens koffiedrinken of wat eten in een restaurantje bleef ze leuk vinden. Lopen deden we ook nog steeds. Urenlange wandelingen contrast met de levendigheid van de moeder van Menno Stam, die 102 jaar oud is en in De Gollards woont. 'Die is nog heel goed bij de wekker. Blind als de tafel hier, maar dat weerhoudt haar er niet van aan alles mee te doen. Ze gymt, sjoelt, is hele ochtenden druk in de weer. Zij vindt het vreselijk wat er met Gerda gebeurt.' 'Volgens de zorgzwaartepakketten, waarbij iedereen tegenwoordig in een soort vakje wordt geduwd, heeft mijn moeder recht op vijf uur zorg in de week, Gerda bruto op achttien, netto op elf uur. Te gek voor woorden. Zit je in een verpleeghuis en kun je niets meer zelf. Krijg je anderhalf uur zorg per dag, als er volgens de regels wordt gewerkt. Ik ben bezwaar aan het maken tegen die pakketten. Des noods ga ik door tot het hoogste bordje, tot de Inspectie voor de Volksgezondheid aan toe. Ik laat het er met bij zitten. Ik zit tegen woordig ook in de Cliëntenraad van het Verpleeghuis. Die functie ga ik ook maar in de strijd gooien. Mis schien legt dat wat extra gewicht in de schaal.' Bent zijn we naar een neuroloog verwezen en uiteindelijk in de VU in Amsterdam terechtgekomen. Daar kregen we van een professor te horen dat het wel degelijk om een soort Alzheimer ging. Ze wilden na die mededeling nog meer testen doen, maar we zijn er uitgelopen. Gerda raakte door al die onderzoe ken verschrikkelijk van streek en ik werd er ook bloednerveus van. We wilden alleen nog maar weg. Had den bij wijze van spreken een flinke borrel nodig.' 'We besloten er het beste van te maken. Gerda schaamde zich enorm. Onzin, zei ik dan tegen haar. Het had mij ook kunnen treffen. Maar dat hielp niet. Ze wilde er met niemand over praten. Alleen onze dochters, die allebei in Alkmaar wonen, mochten het weten. Voor de buitenwereld bleef ze gewoon last van haar ogen houden. Dat was een goeie, die hielden we er maar in. Ze heeft me overigens nooit duidelijk kunnen maken wat ze nou precies wel of niet zag. Ze had het over contouren. Er waren stukken uit haar beeld weg.' 'Met haar homeopatische praktijk bleef ze doorgaan. Ach, ze kon toen nog fietsen en boodschappen doen. Ik dacht dat het allemaal nog wel redelijk ging,' vertelt Stam terwijl hij weer opstaat om de kat binnen te laten. 'Mijn ogen gingen pas goed open toen ik in de VUT ging. Ik had 32 jaar bij de TESO gewerkt en kon na mijn afscheid gelijk de huishou delijke taken overnemen. Je ziet pas echt wat er allemaal fout gaat als je hele dagen thuis bent. Dan maak je mee hoe ze zit te martelen met een boek. Hoe ze probeert te lezen, wat niet meer lukt. Hoe ze oefent met schrijven, wat ook niet meer gaat. Dat moet een kwelling voor haar zijn geweest. Het vernie tigingsproces ging door. Ze kreeg moeite met praten. Had in haar hoofd wat ze wilde zeggen, maar kreeg het er niet uit. Aan televisiekij ken had ze ook niet veel meer, want ze kon de ondertiteling niet lezen. Fietsen werd te gevaarlijk. Ze zat er zó verkrampt op. Haar praktijk moest ze geleidelijk aan opgeven. We hebben uiteindelijk een adver tentie gezet. Wegens omstandighe den gesloten.' Nu samen fietsen niet meer moge lijk was, gingen de Stammen veel wandelen. Vaak in een cirkel rond hun woning, dus omgeving Hoge- berg, Marsweg, Oudeschild. 'Op het laatst kwam het m'n neus uit. Je wilt bewegen, maar je loopt steeds dezelfde rondjes. Toen heb ik een nieuwe tandem gekocht. Een goeie. Dat ging uit de kunst. We hebben er heel wat kilometers mee gemaakt, tot Callantsoog aan toe. We bleven op vakantie gaan. Gerda wilde altijd mee. Op het laatst deed ze het alleen nog voor mij, denk ik. Ik had het nooit moeten doen, zeg ik ach teraf. In 2006 zijn we voor het laatst weggeweest. Ze had er zelf niets meer aan. Zat in een andere omge ving. kon in hotels haar spullen niet vinden. Was voortdurend alles kwijt. Ze heeft ook een keer op een toi let opgesloten gezeten. Omdat het lang duurde voordat ze terugkwam, ging ik kijken waar ze bleef. Daar sta je dan als man, te roepen in de damestoiletten. Ze bleek ingesloten te zitten. Wist met meer hoe het geprobeerd haar gerust te stellen. Gezegd dat een verpleeghuis alleen in beeld kwam als er absoluut geen andere oplossing meer was.' Op inititatief van het DOC-team, een organisatie die dementeren- je met meer doen, zei ik de eerste keer tegen haar. Je wordt nog eens doodgereden op die drukke straat. Nou, dat zou toch een zegen zijn, antwoordde ze...' 'Ze begon niet alleen overdag weg door de Donkere Duinen. Nou, het waren ook donkere maanden. Ik heb thuis wat afgejankt. Maar na elke dip herrees ik weer. Ik ben van nature positief ingesteld. Een opti mist. Natuurlijk kun je dat niet altijd 'Gerda kan zelf niets meer zeggen. Ze kan niet eens duidelijk maken of ze honger of dorst heeft. Ze heeft Alzheimer in drievoud, zeg ik altijd maar. Ze kan niet meer praten, niets begrijpen, niets zien.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9