Plan: bank alternatief voor nieuw raadhuis Levensechte stal op kinderkerstfeest aan Zanddijk Texel naar Raad van State voor miljoenen Rupsvoertuig KNRM raakt in problemen Eigen honk voor jeugd Oudeschild gesloten roen "Zwartsjexeh in het harLx Rabo wil naar andere locatie 2e Kerstdag, gewoon een in de roomboter gebakken OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12336 WOENSDAG 24 DECEMBER 2008 T E X E LS E^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Rabobank Noord-Holland Noord heeft bij de gemeente een alter natief plan ingediend voor de inrichting van de Groeneplaats. De bank wil het huidige kantoor aan de Groeneplaats verkopen aan de gemeente en heeft een optie gevraagd op een stuk grond voor herhuisvesting van de bank. 'We willen absoluut op Texel gevestigd blijven', benadrukt Rabobank-directeur Ronald Blee- ker. Met het plan dat Bleeker op 11 december aan het college heeft voorgelegd wil de Rabobank een 'constructieve bijdrage' leveren aan de discussie rond de Groeneplaats en het gemeentehuis. De vraagprijs voor het gebouw is €2.350.000,-, de huidige boekwaarde. De bank becij fert het voordeel voor de gemeente ten opzichte van nieuwbouw op cir ca €5,6 miljoen. Het voordeel voor de bank zit hem erin dat verhuizen naar een minder centrale maar beter bereikbare locatie met ruimere par- keermogelijkheden, meer aansluit bij de adviesfunctie die de Rabo bank meer is gaan vervullen Het plan dat de Rabobank heeft inge diend, omvat meerdere elementen. Het huidige, centrale raadhuis blijft behouden, waarbij de raads- en trouwzaal en de twee bovenste ver diepingen in stand blijven. De kelder en de eerste verdieping worden gebruikt voor winkels en horeca. Deze kunnen worden uitgebreid in de richting van de Groeneplaats, zodat die wat compacter wordt. De gemeente verwerft vervangende kantoorruimte door aankoop van de Rabobank, inclusief Tusse de Banke. Het geeft de gemeente de mogelijk heid de beoogde bouwgrond aan de Emmalaan te verkopen ten behoeve van woningbouw en/of bedrijven. De Groeneplaats en het park wor den zodanig hersteld en ingericht, dat het centrum aantrekkelijk wordt voor bezoekers en ondernemers. De geplande woningen boven de hore cazaken en winkels op de huidige plek van het raadhuis, hoeven niet gerealiseerd, waarmee de bank een ander probleem elimineert. Bleeker: 'In de huidige markt zal verkoop niet eenvoudig zijn.' Het plan loopt voor uit op een mogelijke gemeentelijke herindeling. 'Het eventueel afsto ten van één van de twee kantoren is eenvoudiger dan het beoogde gemeentehuis aan de Emmalaan.' De gemeente bespaart tevens de huur van Tusse de Banke. Het plan is met de wethouders Peter Bakker en Nico Kikkert doorgespro ken en wordt als derde optie (naast behoud van het huidige raadhuis en nieuwbouw) doorgerekend. Het plan zal worden besproken in de raads commissie Middelen op 8 januari. Ondanks het ogenschijnlijk gunstige aanbod van de Rabobank, adviseert het college de raad te kiezen voor nieuwbouw. Onder meer omdat dit van alle drie opties de laagste jaar- lasten oplevert (rekening houdend met verschillende afschrijvingster mijnen). Het complete advies is te lezen op www.texelsecourant.nl. Meningen over deze kwestie in de rubriek Van Alle Kanten op pagina 13. Kinderen van de hervormde en de in Eierland een voorschot op de schenen Jozef, Maria en het kindje In de stal werd gezongen en de gereformeerde gemeente namen kerst. Jezus in levende lijve temidden van kinderen luisterden naar een kerst zondagmiddag in de boerderij van Voor het kinderkerstfeest dat dit schapen een koeien. verhaal. de familie Stark aan de Zanddijk jaar op lokatie werd gevierd, ver- (Foto oerara r«<« Texel en diverse overheden die geld bij Landsbanki in IJsland hadden staan, zijn vrijdag naar de Raad van State gestapt. Ze vechten in een bodemprocedure het Konink lijk Besluit aan waarmee minister Wouter Bos (Financiën) een streep haalde door hun pogingen de ver loren miljoenen terug te halen. Twaalf gemeenten en de provincie Noord-Holland hadden in Noorwegen beslag laten leggen op bezittingen van Landsbanki. Op basis van een uitspraak van een Noorse rechter maakten ze een goede kans bijna de helft van het verloren geld terug te krijgen. Bos stak echter een stokje voor de claim om te voorkomen dat inspanningen van het rijk om geld van individuele investeerders terug te halen spaak zouden lopen. De provincie en de gemeenten had den van de Noorse rechter een zoge heten 'preferente positie' gekregen. Dat betekende dat ze helemaal voor aan stonden bij het verdelen van opbrengsten uit de verkoop van bezittingen van Landsbanki, dat in uitstel van betaling verkeert. Wethou der Peter Bakker (Financiën) noemde dat de afgelopen tijd al regelmatig 'de vis' die de gemeenten 'bij de staart hadden'. Door het Koninklijk Besluit is de 'pre ferente positie' vervallen en maken de overheden geen kans meer hun claim volledig vergoed te zien. Ze moeten zich nu bij de andere schuldeisers aansluiten en zien wat er overblijft. De gedupeerde overheden vinden dat minister Bos hun grondrechten heeft geschonden, omdat hij het hen onmogelijk heeft gemaakt naar een rechter te stappen terwijl volgens de Grondwet 'niemand kan worden afgehouden van de rechten die de wet hem toekent'. De gemeenten en de provincie wilden ook een claim leggen op geld van Landsbanki in Luxemburg, maar door het Koninklijk Besluit is het daar niet meer tot een uitspraak van de rechter gekomen, waardoor een juridische bodem voor een claim ontbreekt. De overheden zijn het niet eens met het argument van het rijk dat zij met hun claims in stnjd met het algemeen belang opereerden. Volgens hen is het algemeen belang ermee gediend dat er pogingen worden ondernomen uitgeleend gemeenschapsgeld terug te vorderen. Bos krijgt ook het verwijt dat hij is voorbij gegaan aan het Euro pees Handvest inzake lokale autono mie. Volgens dat handvest moet het njk besluiten van lokale overheden respecteren. Die worden ook vrijge laten in het opstarten van incasso procedures. De overheden hebben de Raad van State gevraagd hun zaak versneld te behandelen. 'Normaal staat daar negen tot twaalf maanden voor', aldus burgemeester Joke Geldorp, 'maar we hopen dat ze ons ver zoek inwilligen en dat het wordt ver kort naar zes tot negen maanden.' Een gunstige uitspraak betekent niet meer dat de overheden hun prefe rente positie terugkrijgen. Het zou ze volgens Geldorp wel de mogelijkheid bieden een claim bij het ministerie van Financien neer te leggen voor de miljoenen die ze door het Koninklijk Besluit in Noorwegen en Luxemburg zijn misgelopen. De gemeenten en de provincie wor den bijgestaan door advocatenkan toor Stibbe in Amsterdam. De kosten bij de Raad van State worden geschat op €35.000,- tot €40.000,- waarvan 5 procent voor rekening van Texel komt. De gedupeerde overheden hebben de kosten verdeeld naar ver houding van de hoeveelheid geld die zij in de verloren €200 miljoen hebben zitten. Aan de jundische procedures in Noorwegen en Luxemburg heeft Texel tot nu toe €16.000,- gespen deerd. Het rupsvoertuig van reddingboot de Beursplein uit De Cocksdorp is woensdagavond bijna kopje onder gegaan. Het voertuig kreeg rond 23.00 uur pech toen aan het strand bij paal 33 bezig was De Beursplein uit het water te halen. Leo en Ard Saai en Werner Dros wisten te voorkomen dat het voer tuig te diep in het opkomende water verdween en ernstig beschadigd zou raken. Met twee tractoren, een zware dumper en een shovel trok ken zij de 11 ton zware Roodberg tegen half één naar een hoger deel van het strand. Door de krachten die daarbij vrij kwamen, liep bij de shovel een band van de velgen. De Roodberg kwam in de proble men, nadat een deel van de aandrij ving was weggevallen. Het voertuig begon rond te draaien in het water en groef zichzelf vast in het zand en de daaronder liggende klei. De problemen waren nog niet voor bij toen het rupsvoertuig op het dro ge stond, omdat de Beursplein nog uit het water moest. In het water laten, was woordvoerder Els Kruk van de KNRM geen optie omdat het zou gaan vriezen. Martin en Peter Betsema, leveranciers van motoren aan de KNRM en vrijwilligers bij de reddingmaatschappij, togen daarop midden in de nacht aan het werk om de Roodberg te repareren. Reddingboot De Zalm uit De Koog werd erbij gehaald om de beman ning van de Beursplein van het water te halen. De reddingboot zelf werd aan een ton vastgelegd. Kort na 3.00 uur deed de Roodberg het weer en kon de Beursplein alsnog uit het water worden gehaald. Kruk: 'Het is fijn dat de gebroeders Saai en Werner Dros meteen in actie kwamen om te helpen.' Boze bestuurder verwondt matroos op TESO-boot In een poging een boze automobi list tot stilstand te dwingen, is een 29-jarige TESO-matroos zondag tientallen meters meegesleept aan het portier van een auto. De bestuurder, een 28-jarige man uit Wieringerwerf, kon later worden aangehouden. Het incident deed zich rond 15.20 uur voor, vlak nadat de boot in Den Helder had aangelegd. Het verkeer in het midden van het dek was aan de beurt de boot af te rijden. Een automobiliste gaf echter de man uit Wieringerwerf, die aan de zijkant stond, een teken dat hij wel voor mocht gaan. Toen de man optrok, werd hij teruggestuurd door perso neel van de boot. Op het moment dat de matroos naar de auto toeliep, riep de bestuurder iets naar hem en reed vooruit. De TESO-medewerker pakte de deurstijl vast in een poging de auto tot stoppen te dwingen, maar werd tientallen meters mee gesleurd. Pas toen de automobilist moest remmen om een bocht te maken, kon de matroos loslaten, zonder het risico te lopen door een De jeugd van Oudeschild krijgt de komende maanden een eigen jeugdhonk in de leegstaande beheerderswoning achter dorps huis 't Skiltje. Jongeren uit het dorp zijn sinds maandag onder aanvoering van Elles de Haan van de dorpscommissie en beheerster Reina Witte de beneden verdieping aan het schilderen en opknappen. Volgens De Haan en Witte zijn er inmiddels wat meubelen, een televi sie en een poolbiljart voor het nieu we honk verzameld. Van een vorige jeugdclub was nog een geluidsin stallatie aanwezig. Zaterdag worden er vanaf 17.00 uur in het dorpshuis pannekoeken verkocht om geld voor de verdere inrichting in te zamelen Er wordt gedacht aan de aanschaf van een Xbox of een Wii (twee soor ten spelcomputers). Bedoeling is dat het jeugdhonk elke woensdagavond van 19.30 tot 21.30 uur geopend is voor jeugd die naar de OSG gaat. Witte, De Haan en een paar anderen hebben aangeboden die avond in het dorpshuis aanwezig te zijn, zodat er een oogje in het zeil kan worden gehouden. De jeugd zelf ziet het nieuwe honk zitten. 'Het is leuk dat het er komt', zegt Jordy Vermeulen. Evert Witte is van plan er heen te gaan als hij geen huiswerk heeft. Myrthe de Haan zegt het hartstikke leuk te vinden dat de jeugd het zelf mag inrichten. 'En het is ook gezellig om er straks met andere kinderen bij elkaar te komen.' De dorpscommis sie is momenteel aan het bekijken wat er in de toekomst mogelijk is met het dorpshuis en de beheer derswoning. Omdat er in ieder geval tot die tijd niets met het huis gebeurt, kan de jeugd de ruimte gebruiken. Er moet nog een naam voor het jeugd honk worden bedacht achtervolgende auto te worden aan gereden. Hij liep een schaafwond en beschadigde schoenen op. Het kenteken werd doorgegeven aan de politie, die de man later in zijn woonplaats kon aanhouden. Hij ver klaarde te laat te hebben gemerkt dat de matroos zijn auto vasthield. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt wegens mishandeling. Politie neemt auto in beslag De politie heeft gisteren rond 12.30 uur op de Keesomlaan in Den Burg een auto in beslag genomen, eigen dom van een 57-jarige inwoonster van De Cocksdorp. Reden was dat de vrouw niet in staat wordt geacht auto te rijden. In augustus werd daarom haar rijbewijs ongeldig ver klaard. Desondanks bleef ze door- njden. Nadat ze al twee keer was bekeurd, besloot de politie nu tot drastischer maatregelen. Valse facturen Er zijn gisteren opnieuw valse fac turen van het Kantoor voor Klanten op het eiland waargenomen. Begin december werden die ook al ver stuurd. De brief lijkt op een rekening van de Kamer van Koophandel en ook de afkorting KvK wordt erin gehanteerd. De geadresseerde leest dat hij zou zijn ingeschreven in het 'KvKhandelsregister' en daarvoor wordt €149,- in rekening gebracht. Eenzelfde bedrag staat ook op ech te rekeningen van de Kamer van Koophandel (Advertentie) Kerstdagen Wat doen we met de kerstdagen? Een vraag die de redactie aan meer dere Texelaars voorlegde. Voor de één is het luieren, bezinnen of afkic ken van het seizoen, de ander is druk in de weer met het aankleden van de kerk en er zijn ook mensen die werken. Koeien melken.' koken of serveren in een restaurant of bij de ambulance. 'Met kerst is de sfeer heel anders.' Pagina's 9, 12 en 13 Werkgroep komt voor eerst bijeen De verbrede werkgroep in Ooste rend is gisteravond voor het eerst bijeen geweest om te praten over het dorpsontwikkelingsplan. In de groep zitten vertegenwoordi gers van de diverse organisaties die bij het plan betrokken zijn. Opzet is de partijen met elkaar beter in con tact te laten komen. De betrokke nen besloten gisteravond nog geen mededelingen naar buiten te doen. maar eerst nadere studies te ver richten. Volgens Han ter Heegde, de burge meester van Heerhugowaard die de werkgroep voorzat, komt er begin 2009 een tweede bijeenkomst om nog eens met elkaar te praten. Ter Heegde werd als voorzitter gevraagd omdat hij eerder de taskforce leidde die voorbereidend werk voor het dorpsontwikkelingsplan deed. De verbrede werkgroep werd op initiatief van wethouder Marian Mer- kelbach opgezet, nadat het dorps ontwikkelingsplan op veel weer stand was gestuit. Nuchter in het verkeer Bij alcoholcontroles in de nacht van zaterdag op zondag werden in totaal 22 bestuurders op het gebruik van alcohol getest. Het bonnenboekje kon achterwege blijven, ledereen bleek zich volledig nuchter in het verkeer te hebben begeven. De jeugd van Oudeschild was gisteren onder toeziend oog van wethouder Marian Merkelbach (welzijn), Elles de Haan en Reina Witte druk bezig het nieuwe onderkomen vorm te geven. (Foto Jeroen var Hattum/Beeklbank Texel) TEXELSE-'COURANT tjra TmeL-Jmh m b* kxn. Gecombineerde krant i.v.m. Oud Nieuw In verband met het als werkdag uitvallen van do. 1 januari zal er op woensdag 31 dec. een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen tot maandag 29 december 17.00 uur worden ingeleverd. zeetong eten in Havenrestaurant Texel Reserveringen: 0222 - 319310. IS op vrijdag 2 januari Spinbaan 6, Oen Burg, tel. 0222- 362630 TEXELSE'? 'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: UUOOnHUYS Super deBoer Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. JM Expositie ov Archeologie 3nder 8water. Emmer vol verhalen: ONTVANGST 1 00.000 BEZOEKERS PER JAAR Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1