Ongerustheid over Meierblis IJspret brengt jong en oud op de been Cjroen c/wartrjexels in het harL, 'Inzetten op kwaliteit voor behoud toerist Reddingsoperatie voor zwaan gesloten langeveld Proost op je laatste Proost nico, waar blijft Pleidooi De Waal tegen recessie WOENSDAG 31 DECEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Tarieven TESO niet omhoog TESO laat de prijzen voor de boot volgend jaar ongewijzigd. De veerdienst doet niet mee aan de prijscorrecties van ruim 4 procent in het openbaar vervoer. een vader zijn zoon de schaatsen rondje mee. Elders in deze krant onder. een verslag. De Texelse Courant schaatste een r-n-,»*-™.. Is er nog toekomst voor de meier blis? Menigeen vraagt zich dat af naar aanleiding van de minstens tien processen verbaal die de regionale milieupolitie uitdeelde wegens overtreding van de voor het folkloristische vreugdevuur geldende regels. Naar aanlei ding daarvan belegt de gemeente woensdag 7 januari een openbare bijeenkomst in het raadhuis, waar ieder zijn vragen en grieven kwijt kan. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. De betrokkenen werden geconfron teerd met "transacties' van €260,- tot €1.000,-. De overtredingen beston den vooral uit het niet opruimen van de verbrandingsresten met de zich daarin bevindende stoffen die als schadelijk voor het milieu worden beschouwd. De meeste overtreders hebben weinig begrip voor de actie, maar ook in bredere kring is onrust ontstaan. Burgemeester Joke Gel dorp: 'Ik wil het geen protestbij eenkomst noemen, maar een infor matieavond waarbij ook inbreng is van ambtelijk-deskundige zijde. Het gaat erom dat wij rustig nagaan wat er binnen de beperkende wetgeving nog mogelijk is. Ik vind de meierblis ook een heel waardevolle en gezel lige traditie en ik hoop echt dat we die in stand kunnen houden.' De gemeente Texel hoort zelf ook tot de overtreders. De milieupolitie had geconstateerd dat er met de grote blissen van De Cocksdorp en Oudeschild, waarvoor de gemeente verantwoordelijk is, veel mis was. Geldorp is daarover scherp ver- Beste wensen Aan Staatsbosbeheer: dat het Waal- enburgerdijkje er straks toch nog mooi bij ligt: Aan de gemeente: dat de nieuwe OSG wordt gebouwd, en toe maar, ook het nieuwe gemeentehuis, anders komt dat er echt niet meer van; Aan de Skilder jeugd: dat ze hun nieuwe honk niet gaan slopen; Aan de eenzamen en hulpbehoe venden: dat ze elkaar zullen vinden; Aan de politie: dat ze vaak voor homo worden uitgemaakt, want dat levert goed geld op; Aan de musea: veel bezoek en veel vrienden, want dat levert goed geld op: Aan de gereformeerden en hervorm den: veel heil en zegen, zo samen op weg; Aan de Texelse Energie Maatschap pij: veel zon en de wind van ach teren; Aan ons allemaal: eindelijk weer eens schaatsen! Woelmuis hoord, maar van boetes is nog niets vernomen. De controleactie begon met een helikoptervlucht waarbij alle 75 locaties die vergunning hadden voor een blis. werden gefotogra feerd. Naar aanleiding daarvan kre gen 32 grondeigenaars bezoek van de milieupolitie. Tijdens deze vaak niet erg harmonieuze contacten bleek er veel fout te zijn, maar de meeste overtreders hebben nadien niets meer vernomen en lijken de dans te ontspringen. De voorwaarden waaraan een mei erblis moet voldoen, staan volgens de gemeente duidelijk op papier en zijn in elk geval bij de vergun ninghouders bekend. Het komt er op neer dat alleen schone brandstof mag worden gebruikt, wat betekent dat je eigenlijk alleen snoeiafval mag gebruiken. Ook slootruigte zou kunnen, maar consequent is dat niet, want als die ruigte afkomstig is van gemeentelijke slootkanten en bermen geldt het als verontreinigde afval die naar de Hamster afgevoerd moet worden. In de praktijk bestaat een groot deel van de blissen op agrarische erven uit afgedankte palen, hekwerken, bollenkisten, pallets en vergelijkbare spullen die in de loop van het jaar zijn verzameld. Die zitten vol spij kers en ook ijzer blijkt nu te horen tot de stoffen die de bodemkwaliteit bedreigen en dus taboe zijn. Menig overtreder spreekt dan ook smalend van spijkers op laag water zoeken. Meer over de meierblis op pagina 9. Buitrug voor Texelse kust Vliegend op ongeveer 2,5 mijl uit de Texelse kust heeft de beman ning van de Helicopters Bristow Group in de vroege ochtend van 27 december een walvis gezien. Het ging om een buitrug met een donkere rugvin. Foto's van het dier zijn te zien op de website www.zeezoogdieren.org. Volgens deskundige Cees Kamp- huysen van het NIOZ is het moge lijk hetzelfde dier dat drie weken geleden voor de kust van Egmond werd gesignaleerd. Hij sluit uit dat het gaat om de buitrug die in mei vorig jaar een paar dagen door het Marsdiep zwom. De buitrug Megaptera novaeangliae) zwemt zelden voor de Nederland se kust. Tot 2002 werden ze zelfs nog nooit gezien. Sindsdien zijn er negen gevallen bekend (inclusief die van drie weken terug bij Egmond), waarvan er vier dood aanspoelden. De vraag waarom er de afgelopen jaren wél buitruggen voor de Neder landse kust zwemmen, is volgens kenners moeilijk te beantwoorden. Ook is met duidelijk waar de dieren vandaan komen. 'Normaal zie je hier geen kip en moet je nu eens kijken wat een volk. Dit is toch genieten', glundert Gerrit Texel moet inzetten op authen ticiteit, kwaliteit en gastvrijheid om het eiland als aantrekkelijke vakantiebestemming te posi tioneren als zich volgend jaar een recessie voordoet. Dat zegt TÉSO-directeur Cees de Waal in een vooruitblik op 2009. Volgens De Waal is Texel in het verle den vaak minder gevoelig gebleken voor een teruggang in de economie dan andere vakantiebestemmin gen, maar moet rekening worden gehouden met een daling van het aantal overnachtingen. Hij baseert zich op cijfers van het Centraal Een kleine zwaan heeft gistermid dag een omvangrijke reddings operatie van de brandweer en de KNRM op gang gebracht. Het dier zat op het ijs in het kanaal langs de Stuifweg en leek vast te zitten. De brandweer werd als eerste gealarmeerd, maar kon ter plekke aanvankelijk weinig doen omdat het dier midden op het kanaal zat en via het ijs met bereikbaar was. Na enig overleg werd besloten de ladderwa gen erbij te halen en voor de zeker heid werd ook de KNRM gealar meerd om met reddingboot de Zalm Sidny van Zon van de KNRM met de geredde zwaan. Boot als hij van het ijs van Waalen burg stapt. 'Eindelijk mogen we weer', bindt Bureau voor de Statistiek (CBS). 'Daarin zie je dat het aantal toeris tische overnachtingen in Nederland in het derde kwartaal van 2008 met 5 procent is gedaald ten opzichte van dezelfde periode in 2007. Dat is het kwartaal met de belangrijke vakantiemaanden juli. augustus en septerhber. Het aantal Duitse overnachtingen zie je in dezelfde periode met 8 procent zakken en voor 2009 wordt een verdere daling waarschijnlijk geacht.' Authenticiteit, kwaliteit en gast vrijheid zijn volgens De Waal drie belangrijke elementen waarop de succesformule van het eiland is te hulp te kunnen schieten. Een reddingspoging met de ladder wagen bleek met werken, omdat de ladder met tot bij de zwaan reikte. Ondertussen was duidelijk gewor den dat het dier met vastzat in het ijs, omdat hij een keer opfladderde. Duidelijk was echter ook dat er iets met de zwaan was, omdat hij maar bleef zitten en al de hele dag op hetzelfde plekje zat. Dat was voor de brandweer aanleiding hem toch weg te halen om te voorkomen dat voorbijgangers zich op het zwak ke ijs zouden wagen en daarbij te water zouden kunnen raken Voordat de Zalm te water ging, pro- De brandweer en de KNRM waren met onde. Zalm aanwezig om de kleine zwaan van het gebaseerd en op basis waarvan de gevolgen van een recessie het hoofd geboden kunnen worden. 'Het zijn drie waarden waarop een toerist besluit om terug te keren. Die elementen moeten we goed in het oog blijven houden en waar nodig versterken.' Volgens De Waal moet er rekening mee worden gehouden dat gasten de hand langer op de knip houden en bewuster naar de prijs-kwaliteitverhouding kijken. Met authenticiteit doelt De Waal óp het behoud van zaken die uniek zijn voor Texel. Zijn voorganger Rob' Wortel pleitte daar bij zijn laatste aandeelhoudersvergadering ook al voor. Het beoogde toeristisch inves teringsfonds is volgens De Waal in potentie een goed middel om de komende jaren te investeren in authenticiteit, kwaliteit en gastvrij heid. Hij heeft geen zorg dat het bedrag van €1,50 per nacht (met een maximum van vijf nachten) op korte termijn toeristen afschrikt. 'Als beerden redders van de KNRM eerst met een klein roeibootje het kanaal op te gaan, maar daar was het ijs toch iets te dik voor. De Zalm bleek, mede dankzij de motor, een betere ijsbreker waardoor de redders vrij snel bij de zwaan konden komen. Die probeerde aanvankelijk *nog via het ijs weg te kruipen, maar werd toch vnj snel gevangen en aan een dierverzorgster van Ecomare over gedragen. Het dier had een label om de nek, wat er op wees dat hij eerder ergens voor onderzoek was gevangen. De reddingsactie trok langs de kant de nodige bekijks. ieer de ladderwagen, de wippertruck en de de extra middelen die het opbrengt adequaat worden aangewend, komt dat de aantrekkelijkheid van Texel als vakantiebestemming ten goede en zul je op iangere termijn een positief effect op de eilandecono mie zien.' Om zelf een positief sig naal af te geven laat TESO volgend jaar de prijs van het bootkaartje ongewijzigd. Burgemeester Joke Geldorp doet een oproep aan de verschillende branches op het eiland contact op te nemen met het college als ze merken dat de recessie voor pro blemen zorgt. 'Ik hoor wel signalen, maar ik heb geen totaaloverzicht en we kunnen als college ook niet alles ruiken. Maar als zich problemen voordoen, kunnen we samen met de sectoren bezien of er actie moet worden ondernomen.' Overheids investeringen naar voren halen, is volgens Geldorp een mogelijkheid om negatieve effecten in een vroeg stadium de kop in te drukken. 'Ik zag dat in de gemeente Weert daar over wordt nagedacht om de werk gelegenheid te behouden. Op Texel zou je daar ook naar kunnen kijken. Je kunt bijvoorbeeld denken aan het naar voren halen van de aan leg van fietspaden. Dat zijn zaken waar je als gemeentebestuur direct invloed op hebt.' De burgemeester ziet eveneens potentie in het toeris tisch investeringsfonds om investe ringen te stimuleren. Politie ontdekt drugshandel De politie heeft zaterdag een 23- jarige en een 21-jarige inwoner van Den Burg aangehouden op verdenking van het bezit van en de handel in verdovende midde len. Dat gebeurde rond 22.00 uur op het Schilderend. Een surveillerende agent zag de auto van de 23-jarige man kort stoppen bij een woning van een 25- jarige dorpsgenoot. Even later stop te de-auto ergens anders weer kort. Omdat de agent onraad rook, liet hij de auto stoppen voor controle. De verdachten deden daarop vrijwillig afstand van enkele hoeveelheden soft- en harddrugs. In de auto wer den ook nog een honkbalknuppel en vuurwerk gevonden Ook deze spullen werden in beslag genomen De drugs bleken afkomstig van de 23-jarige verdachte. Bij hem thuis werden nog enkele hoeveelheden soft- en harddrugs gevonden. Hij is gearresteerd. De politie heeft een vervolgonderzoek ingesteld Volgens directeur Cees de Waal moet het achterwege laten worden gezien als een positief signaal in de moeilijke tijden die volgen als de recessie zich doorzet. Volgens De Waal staat het afzien van tariefsver hogingen onder druk, maar wordt het voor 2009 nog verantwoord geacht. TESO laat als enige veer dienst in het Waddengebied een verhoging achterwege. Het past bin nen de statuten dat de opbrengsten worden gebruikt om de overtochten zo betaalbaar mogelijk te houden. 'Maar we moeten inzien dat het ongewijzigd laten van de tarieven niet altijd vol te houden is', aldus De Waal. 'Als het tot verhogen komt, is het streven dat stapsgewijs te doen en onder de jaarlijkse indexering in het openbaar vervoer te blijven, zodat Texel er altijd relatief goedko per uit zal blijven springen.' Politiebureaus in de verkoop De politie verkoopt de bureaus aan de Keesomlaan in Den Burg en de Nikadel in De Koog als de nieuwe politiepost in het PHH- gebouw wordt geopend. Dat heeft een woordvoerder van de politieregio Noord-Holland Noord laten weten. Het nieuwe bureau aan de Pontweg in Den Burg wordt naar verwachting begin februari in gebruik genomen. In De Koog komt ter ver vanging in de zomermaanden een mobiele post. zodat de politie daar tijdens het hoogseizoen een onder komen blijft houden. 'Het wordt een uitvalsbasis voor agenten die in De Koog aan het werk zijn Ze kunnen er verdachten en getuigen horen en mensen vasthouden die naar de cel moeten. Maar het wordt geen plek met een publieksfunctie.' Volgens burgemeester Joke Geldorp is het ook de bedoeling dat mensen bij de mobiele post voor hulp kunnen aan kloppen. Het bureau in De Koog is nu ook alleen in de zomer geopend. De nieuwe post in het PHH-gebouw wordt de eerste 'politiewinkel' van de politie Noord-Holland Noord. Doel van' het begrip winkel is dat mensen makkelijker binnen stappen om aangiften te doen of vragen te stellen over veiligheidszaken of het werk van de politie. Die wil op die manier de band met de bevolking versterken. Nieuwjaarswedstrijd bij ZDH uitgesteld In verband met de vorst heeft ZDH de traditionele nieuwjaarswed strijd uitgesteld. Ondanks eerdere berichten gaat ook de bijbehorende receptie op 1 januari niet door Wan neer beide festiviteiten wél worden gehouden, is nog onduidelijk. Meest waarschijnlijke alternatief is zondag 11 januari. AMBTS JAAR, JOKE... HIELKE MET ZIJN VUURWERK? is op vrijdag 2 januari

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1