Vogelaars bevrijden verstrikte sneeuwuil FIDE-meester voor de vierde keer de beste Woontij geplaagd door heffingen 'Huizen zo opknappen dat ze lang meekunnen' Vlag voor Officiële Duik! TEXELSE g COURANT "u3 Rerkdiensten Hulpverlening Me£lische zorg oud Papier Radio Texel TM Is het langdurige verblijf van de sneeuwuil op Texel al opzienba rend, ongelofelijk is het verhaal van een groepje vakantiegangers dat diezelfde sneeuwuil onlangs wist te bevrijden uit schrikdraad waarin de vogel verstrikt was geraakt. "Hij zat daar wat raar, zat te rukken aan iets en viel dan om. We snapten het niet zo, maar later bleek dat hij vast zat aan een stuk schrikdraad', schrijft Jos Sjollema. Nadat ze met Kerstbokaal bridge haar vrienden het dier hadden bena derd, bleek het draad in een lus om de vleugel te zitten. 'Foeke (ach ternaam niet bekend bij de redac tie) benaderde het beest dat zich me zijn gigaklauwen aan zijn hand vastklampte en wat klapwiekte. Het bloed gutste eruit, maar opeens werd de uil rustig. Alsof hij het snapte. Foeke haalde het draad van de vleugel en de uil vloog weg.' Tine en David Klip hebben maandag in De Wielewaal de kerstdnve van bridgeclub Groot Slem gewonnen. Met een score van 63,7 procent ble ken zij de beste van de 26 deelne mende paren. Op de tweede plaats eindigden Mirjam Switzer en Derk Heiliger (57,9). Derde werden Joop Groen en Jan Blauw (56,9). De competitie wordt hervat op maandag 5 januari. Onrust Meierblis Volgens de telefoontjes en mailtjes die de redactie de afgelopen dagen ontving naar aanleiding van de boe tes voor meierblissen, werd diverse overtreders verweten dat hun blis op 1 mei nog niet was gedoofd en opgeruimd. Dat klopt met de regels, waarin staat dat de meierblis alleen op de avond van 30 april toelaatbaar is. Het is echter doelmatig om zo'n vuur helemaal te laten opbranden, al duurt dat soms een paar dagen. De controleurs zouden ook hebben gezegd dat het verboden is om andermans afval op een meierblis te gooien. Ook voor die beperking bestaat weinig begrip, want een meierblis bestaat per definitie gro tendeels uit andermans afval. Het lang tevoren verzamelen en samen brengen daarvan zodat een zo groot mogelijk vuur ontstaat, is onderdeel van de traditie. Verder vraagt men zich onder meer af hoe het zit met andere traditionele vreugdevuren in het land, zoals de paasvuren in het oosten. In hoeverre slaagt men er in die 'schoon' te houden en hoe wordt dat gecontroleerd? Als het daar kan, zou het ook hier moeten kunnen. Met vragen als deze is ieder dus welkom op de bijeenkomst van 7 januari. Het programma van de avond bestaat uit een inleiding door de burgemeester, het inventariseren van vragen, op- en aanmerkingen uit het publiek, gevolgd door juri disch commentaar en een toelich ting door de gemeentelijke expert Rick Nichols. Als er tijd over is, zal oud-eilandverslaggever Harry de Graaf een beschouwing geven over de culturele betekenis van de meierblis en zijn persoonlijke visie geven op de actuele problematiek. De Graaf is gevraagd mee te wer ken omdat hij bij de gemeente al eerder zijn zorgen heeft geuit over de toekomst van de meierblis. 'Nu blijkt dat de regels zo strikt moeten worden nageleefd en er zulke hoge boetes vallen, zullen veel mensen geen meierblis meer op hun erf willen. Het probleem is dat er voor die strenge regels weinig draagvlak is, zodat je altijd met overtredingen blijft zitten. Afdoende controle door de gemeente op al die blissen lijkt me onmogelijk. Ik hoop nog op een praktisch compromis. Er moet toch wat mogelijk zijn op dat ene eiland op die ene avond in het jaar? Maar ik zie het somber in. Zo lang Texel een deel van Nederland is zitten we met die strenge regels. Misschien moeten we toch naar een status aparte.' Vrijdag 30 mei openden Woontij en het NIOZ de leidde de bezoekers daarna rond in de woonhuizen, kamers en appartementen. Potvis die Woontij op 't Horntje heeft laten bouwen. Directeur Jan van Andel Twee woningbouwprojecten die in de koelkast gingen, een gestaag groeiende wachtlijst en extra hef fingen van het rijk. 2008 was niet het soepelste jaar voor de Stich ting Woontij. Een opsteker was het behalen van het huurlabel. Met name de extra heffingen lieten afgelopen jaar hun eerste sporen na. Woontij moest, net als alle andere woningbouwverenigingen, meebeta len aan de veertig Vogelaarwijken. Dat kost €130.000,- per jaar. De ven nootschapsbelasting werd afgelopen jaar nog niet doorgevoerd, maar de branchevereniging en het rijk zijn bijna klaar met de onderhandeling daarover. 'Die gaat tussen de vijf en de zeven ton per jaar bedragen en er wordt stapsgewijs geïnd vanaf 2006', aldus directeur Jan van Andel. 'Woningbouwvereniging komen daar door in een nadeliger positie dan commerciële projectontwikkelaars, want die zijn straks fiscaal voordeli ger uit.' Van Andel verwacht dat die ontwikkelingen een negatieve invloed krijgen op de bouw van nieuwe soci ale huurwoningen. De heffingen leidden er dit jaar al toe dat de plannen voor zeven woningen in en naast de voormalige gerefor meerde kerk in Oosterend werden vertraagd en ook de bouwplannen voor tien nieuwe huizen en een nieu we winkelruimte voor Agrifirm aan de Waalderstraat in Den Burg gingen op een laag pitje. Volgens Van Andel gaat dat project in ieder geval door. 'Er zit nu een andere architect op, omdat het eerste plan financieel niet haalbaar was.' Het doorgaan van de huizen in Oosterend is nog punt van overleg. 'We zijn aan het nadenken of we die ruimte misschien ook kunnen gebruiken voor ateliers en bed-and- breakfast. Het is ook een idee het pleintje voor het gebouw in stand te houden. Tijdens Oosterend Present zag dat er gezellig uit. We hebben nu nog de kans om daar over na te denken.' Woontij werkte het afgelo pen jaar ook al plannen uit meer te gaan investeren in bestaande huizen dan nieuwbouw. 'We hebben een strategisch beheerplan opgesteld om woningen zo op te knappen dat ze er weer tientallen jaren tegen kunnen.' Volgens Van Andel kan dat leiden tot huurstijgingen, maar die kunnen opgevangen worden binnen een ver laging van de energiekosten die bij de verbouwingen wordt nagestreefd. 'Bij oudere huizen zijn de energiekos ten soms al even hoog als de huur. Die kosten kunnen we flink omlaag brengen.' Woontij brengt sinds vori ge maand de energiezuinigheid van woningen in kaart en er wordt beke ken hoe huizen zuiniger kunnen wor den gemaakt.Een pluspunt was het behalen van het Huurlabel van het Kwaliteitscentrum Woningcorporaties Huursector. Woontij wist dat in één keer te behalen met een 7,6 als gemiddeld rapportcijfer. Op maatschappelijk vlak zag Woontij afgelopen jaar na jaren van over leg het PHH-gebouw van de grond komen (Woontij is deels eigenaar en opdrachtgever). Ook werd het project Texelhoeve verder uitgewerkt. Bedoe ling is dat volgend jaar, als alle subsi dies rond zijn, de realisatie van het woon-werkproject voor verstandelijk gehandicapten en mensen van psy chische/sociale problemen van start gaat. 'We willen de stolp grotendeels plat leggen en dan weer opbouwen in originele staat, zodat aan de rand van Den Burg een stolp behouden blijft.' Binnen komen een lunchrestaurant, dagbesteding en drie eenheden voor begeleid wonen. 'Vissers versnijden dode bruinvissen' Bizarre vondsten op het strand, waar resten zijn gevonden van bruinvissen die aan stukken zijn gesneden. Vol gens deskundige Kees Camphuijsen van het NIOZ zijn de bruinvissen bijvangsten van de visserij met war netten of staand want. Als de vissers hun netten legen, zijn de bruinvissen al verdronken. 'De vissers snijden het bewijsmateriaal aan stukken, zodat het zinkt. Daarna spoelt het hier aan. We zouden dolgraag willen weten wie dit doet. Er bestaan namelijk apparaatjes, pingers, die een sig naal uitzenden waardoor bruinvissen wegblijven. Dan hebben de vissers er helemaal geen last meer van.' Volgens Camphuijsen zijn in decem ber twaalf bruinvissen aangespoeld. 'Alleen al op Texel, in heel Nederland dit jaar zo'n 300.' Arnold Kaercher in gezelschap van de 78-jarige nieuwjaasduikgoeroe Ok van Batenburg en Arjen Langedam. (Foto Paui van o/k) De organisatie van de nieuwjaarsduik die hoort bij het predikaat Serieuze in De Koog heeft deze week in Sche- Duik! Arnold (Kets) Kaercher kreeg veningen de officiële vlag gekregen de vlag van een topman van Unox. WOENSDAG 31 DECEMBER 2008 Richard Vedder uit Bunschoten heeft voor de vierde keer het B&B Van der Vis en Den Boer Kerst toernooi gewonnen, dat voor de vijfde maal werd georganiseerd door de Texelse schaakclub En Passant. Mohamed Al-Rawy was met vier punten uit negen wed strijden de beste Texelaar. Richard Vedder. die de titel FIDE- meester mag voeren, won dit keer met overmacht. Moest hij in het ver leden eenmaal de eerste prijs delen (met Dick van de Meiden), ditmaal won hij al zijn negen partijen. Twee maal balanceerde hij op de rand van de afgrond, maar in beide geval len maakte zijn tegenstander een fout, waardoor Vedder alsnog kon winnen. De toernooiwinst leverde hem de hoofdprijs van €110,- op, uitgereikt door sponsor Astrid van der Vis Mohamed Al-Rawy en Jaap Dros verdedigden in de hoofdgroep de Texelse eer. Al-Rawy deed het goed. Hij behaalde 4 punten en eindigde op de vijfde plaats. Knap, want de uit Irak afkomstige Texelaar heeft zich pas kort geleden weer op het schaken gestort. De verwachting is dan ook dat hij zich de komende tijd nog kan verbeteren. Routinier Dros kon geen potten breken en bleef steken op 3Vz punten. Groep 1 leek lange tijd te worden gewonnen door Jaap de Wijk, maar in de laatste drie ronden scoorde hij slechts één punt. waardoor hij bleef steken op 6 uit 9 en naar de vierde plaats zakte. Gezien het hoge niveau van de andere deelnemers was ook dat nog een prima presta tie. De Wijk werd beloond met een dinerbon, beschikbaar gesteld door Anton van der Vis, eigenaar van Oranjerie het Vogelhuis, waar het toernooi werd gehouden. Piet Bake- laar bleef op 3'/2 punten steken en eindigde als zevende. Rinus Vittali werd met 2Vs punten achtste. In groep 2 waren de krachtsver schillen uiterst klein. Ron Imming en Arnold Eisma scoorden de meeste punten: 51/2. Omdat Imming het onderlinge duel had gewonnen, mocht hij de toernooiwinst opeisen. Texelaar Taeke van Lingen deelde de derde plaats met drie anderen, die eveneens 5 punten behaalden. Als troost ontvingen ze alle vier een fles wijn, geschonken door slijter De Wit. Jeugdschaker Aldo Witte, lid van En Passant, presteerde sterk door in de derde groep vijf partijen te winnen. Die score leverde hem een gratis knipbeurt bij Cocky's Kapsa lon op. De groep werd gewonnen door Daan Tensen, die voor ieder een een maatje te groot was en alle partijen won. Tweede werd de jonge Peter Speets, die alleen van Tensen verloor. Voorzitter Jaap Dros constateerde na afloop dat met veertig deelne mers en extra prijzen om het vijfjarig jubileum van het toernooi luister bij te zetten sprake was van een geslaagd evenement en dat alle deelnemers konden terugzien op een mooie schaakdag. Peinzende blikken in Oranjerie het Vogelhuis, voor de gelegenheid omgetoverd tot toemooizaal. Rechts aan het middelste bord toemooiwinnaar Richard Vedder. Links Mohamed Al-Rawy, die de Texelse eer hoog hield (Foto Woensdag 31 december 2008 Oudjaar PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 19.30 u. oecumenische dienst in gere formeerde kerk, pastor E Moltzer, ds. J Glazema en ds P.A den Braanker Gereformeerde kerk Den Burg: 19 30 u. oecumenische dienst, pastor E Moltzer, ds. J Glazema en ds. PA. den Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: De Koog: 19.30 u. oecumenische dienst, ds K F. Klaassen. Den Hoorn: PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: Oosterend 19 00 u ds F van Helden. De Cocksdorp 19.30 u. oecumenische dienst in RK-kerk, ds. C der Neder landen. Oudeschild. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 19.00 u. leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H Marseille, noemen van hen die ons dit jaar ontvielen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg 19 30 u oecumenische vie ring in gereformeerde kerk De Koog: 19.30 u. oecumenische viering in RK-kerk. De Cocksdorp. 19.30 u. oecumenische viering in RK-kerk Donderdag 1 januari 2009 Nieuwjaarsdag PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: geen diensten PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: geen diensten GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oos terend: 10.00 u. leesdienst. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg: 10.30 u. ds. H A. Wesseling ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg 11.00 u. dameskoor. Zondag 4 januari 2009 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u ds. PA den Braanker. dienst in gereformeerde kerk. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. ds. PA den Braanker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. K F Klaassen PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: Oosterend 9 30 u. ds. C der Neder landen De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C. der Nederlanden, na de dienst Nieuwjaars begroeting in 't Gebouwtje. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Oosterend: 10 00 u en 16.00 u. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg 10 00 u. ds. H. Marseille, welkonm nieuwe kerkeraads- leden. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg 10.00 u. ds. H.A Wesseling ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor De Cocksdorp: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg Openbare lezing. 10.30 u Waarom wij ons nu aan Gods heerschappij moeten onderwer pen. Wachttorenstudie. 11.20 u.. Wat is je leven waard? OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen-112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dieren- pensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheel kundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongeval lennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Vcrloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696969, www.gemini-ziekenhuis nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zater dag, zon- en feestdagen van 10.30 tot 11.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van met de kerstvakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het club gebouw aan de Bernhardlaan in Den Burg. T E X E LS E ïlcOU RANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 -1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 47 85 25 15 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar 39,85 38.15 (*utom*t«ct,i Per jaar 77.90 75.55 .auiomawcrn: Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Nabestelling foto's: Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bi|drage: op werkdagen, 's avonds en tildens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huishou den: Omnng Thuisservice, Schoonoordsin gel 44, Den Burg, tel 321461 - Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44. Den Burg, tel. 0900-4636549. Telefonisch spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwik keling, voeding, opvoeding en verzorging. Woensdag: 17 00u Gesprek met burgemeester Joke Geldorp 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 u verzoekplaten) 19.30 u. Oecumenische kerkdienst vanuit de gereformeerde kerk Den Burg aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u Country time (muziek) 19 00u. Gesprek met burgemeester Joke Geldorp (herhaling) 20.00 u Radio Noordholland Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9 00 u. Klassiek op zondag 10,00 u. Kerkdienst vanuit baptisten gemeente Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poèzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlands talig) 14 00 u Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18 00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u Gereformeerde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19 00u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19 45 u Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Leitmotiv 20 00 u Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg. hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubnek Om te Onthouden

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9