'Dat rekensommetje klopt absoluut niet' IJzig water houdt nieuwjaarsduikers niet aan de kant Winterkeuring Cjrocn "ZwarLr Jexeh in het hart. Vertraagde reiziger mist bus naar boot Controle noodbouw EP: ffërS Scepsis over winstprognose Groeneplaats Visserijminister 'overvalt' Ben Daalder OSG n3 kortsluiting Brand verwoest schuurtje <i> HEMA Voordeelland OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12338 DINSDAG 6 JANUARI 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Rennend naar het strand in Den Hoorn. In De Koog domineerden wollen mutsen het toneel. Op paal 28 tussen een haag van mensen door naar het strand. Terug en vooruit Terugkijken en vooruitblikken, is ook het motto in de eerste krant van het nieuwe jaar. Wethouder Peter Bak ker heeft een bewogen jaar achter de rug. Hoe heeft hij het beleefd en wat verwacht hij van 2009? Spanning en erotiek tekenden het jaar van Elly Verkaik. Hoe beleefde Brendan de Graaf zijn aanstelling als directeur van Texel Energie? Rabobank-directeur Ronald Bleeker omschrijft 2006 als een bizar jaar. Hij geeft zijn kijk op de Texelse eco nomie. De Texelse musea hadden hun ups en downs. En, last but not least, het jaar volgens cartoonist Antoon Goes. Pagina 6 en 7 Een zeewatertemperatuur van drie a vier graden weerhield velen er op nieuwjaarsdag niet van een duik te nemen in de Noordzee. Meest in trek was het strand bij paal 20, waar bij de door Unox gesponsorde Serieu ze Duik! 540 Texelaars en toeristen het water in gingen. Volgens Paul van Dijk van de organisatie waren er 4000 bezoekers, maar volgens anderen is die inschatting wat aan de hoge kant. Voor alle duikers had de organisatie een wollen muts in petto en er werd snert geserveerd. Bij paal 9 was het iets rustiger dan normaal, wat volgens organisator René Jager met de lage watertem peratuur te maken had. 'Wie dit doorstaat, hoeft in ieder geval een jaar niet meer naar de cardioloog', sprak hij uit eigen ervaring. Met hem holden zo'n 75 nieuwjaarsdui kers in zee, gadegeslagen door een veelvoud aan-toeschouwers. Veel bekijks ook bij paal 28, dat de pri meur had dit jaar twee nieuwjaars duiken te houden. De eerste, offi ciële om 13.00 uur, waarvoor zich 252 duikers in het strandpaviljoen hadden omgekleed. Eén groep ging zelfs in galakleding, compleet met champagne, het water in. De tweede duik, om 14.00 uur was het gevolg van een verkeerde aankondiging in de Vakantiekrant. Maar de bewe ring van Stelios Lemonakis van paal 28. die op de Kabelkrant zei dat de Durper duik al vele jaren verkeerd staat aangekondigd, moet met een korreltje zout worden genomen. In alle voorgaande edities staat de duik keurig om 13.00 uur vermeld. De foto's zijn gemaakt door Marcel Winter/Texelphoto.nl (De Koog), Oli vier Schilling (Den Hoorn) en Gerard Timmerman (paal 28). Texelse makelaars zetten vraag tekens bij de prijzen waarvoor de gemeente de geplande apparte menten en penthouses op de hui dige plek van het raadshuis ver wacht te slijten. In de berekening gaat de gemeente uit van prijzen van €310.000,- tot €380.000,-. Die moeten het aanvankelijk geraam de verlies van €310.000,- op de exploitatie van de Groeneplaats in een winst van €1.776.000,- omzetten. 'Dat rekensommetje klopt absoluut niet', zegt Paul van Heerwaarden van makelaar dij Eelman Van Heerwaarden. De appartementen komen bovenop de winkels en horeca op de bene denverdieping. Een extra verdieping maakt de bouw van 26 (in plaats van 17) appartementen en 3 pent houses mogelijk. De 26 apparte menten moeten samen ruim €8 mil joen opbrengen, de 3 penthouses nog eens €1,1 miljoen. Huisjes aan de Burgwal moeten elk €240.000 opbrengen. Maar volgens Texelse makelaars baseert de gemeente zich op een een wel erg optimis tische inschatting van de markt. Van Heerwaarden: 'De vraag is of de Texelse markt zoveel van der gelijke appartementen aankan. Die €370.000,- voor een penthouse gaat bijvoorbeeld niet lukken. Vergelijk het maar met de bovenwoningen in St. Jan. Daar kunnen we al geen drie ton meer voor schrijven. Recent zijn ze verkocht voor €260.000,- tot €265.000,-.' Luxe penthouses in De Volmolen gingen volgens Richard Kortekaas van TM Vastgoed voor circa €250.000,- van de hand. Van Heerwaarden- 'Een paar jaar geleden werden boven de ABN- AMRO in de Parkstraat twee appar tementen gebouwd. De verkoop ging niet helemaal vanzelf. Ze brachten €220.000,- tot €225.000,- op. En toen was er nog geen kredietcrisis.' Van Heerwaarden zegt wel verrast te zijn door de snelheid waarmee appartementen in De Volmolen weg gingen. Maar dat betrof gemiddeld een veel lagere prijsklasse, die ook aantrekkelijk was voor starters. Kor tekaas: 'Texel heeft geen cultuur van appartementen.' Van Heerwaarden: 'Er is net een bungalow verkocht voor om en nabij drie ton, maar dan heb je er wel een grote tuin bij.' Zorgen Joost Coutinho van Texel Vastgoed: 'Het is moeilijk taxeren, want we weten bijvoorbeeld niet over welke woonoppervlakte we praten. Maar in z'n algemeenheid denk ik dat we dat we de markt die het college kennelijk op het oog heeft nog moet ontdekken.' Peter Visch van make laardij Ing. Jan Duin: 'Ik weet niet hoe ze tot deze prijzen zijn geko men. De marktwaarde is ook afhan kelijk van wat je onder de woningen doet. Als het horeca wordt, dan moet ik het nog maar zien.' De makelaars hebben hun twijfels en zorgen geuit tijdens het halfjaarlijkse overleg met het college van b en w. 'Waarom overlegt de gemeente niet vooraf met ons over dit soort plan nen. Is er wel onderzoek gedaan naar de lokale markt', vraagt Kor tekaas zich af. Coutinho: 'Waarom benut de gemeente niet de ken nis die wij aanbieden?' Wethouder Marian Merkelbach gaf in augustus aan dat plannen met de Groene plaats passen in de gemeentelijke woonvisie. Het college reageerde gisteren als volgt: 'Voor de ontwik keling van de Groeneplaats heeft de gemeente een haalbaarheidsonder zoek laten verrichten om gezamen lijk met een andere partner (OPP) het gebied te ontwikkelen. Op basis van dit haalbaarheidsonderzoek is een exploitatieberekening gemaakt. In deze opzet worden alle kosten (sloop, bouw- en woonrijpmaken, rentelasten en inrichting omgeving) en opbrengsten (verkoopopbrengs ten woningen en appartementen) meegenomen De exploitatie berekening die het college heeft gemaakt, kent een positief saldo van €1.776.000,-. Deze winst wordt gelijkelijk verdeeld tussen de beide partners. Het gemeentelijk aandeel bedraagt dus €888.000,-.' Maar als de opbrengst van de appartemen ten lager uitpakt, dan daalt ook de winst op de exploitatie of moet er wellicht op worden toegelegd, zo wordt gevreesd. De beoogde winst maakt onderdeel uit van de door het college opge voerde €4,2 miljoen die de gemeen te volgens eigen berekening kwijt zou zijn als de verplaatsing van het raadhuis niet door zou gaan. €2,1 miljoen gaat overboord door het afzeggen van aangegane verplich tingen, het resterende bedrag zijn onder meer kosten voor de archi tect, projectbegeleiding en inkoop van staal. Er zijn inmiddels twee alternatie ven voor nieuwbouw, verbouw van het raadhuis en het aanbod om de Rabobank als dependance in gebruik te nemen. De raadscom missie Middelen brengt donderdag 15 januari advies uit. 'Een rots in de branding, een echte eilander.' Aldus omschreef landbouwminister Verburg Ben Daalder, die op 19 december in de hoedanigheid van voorzitter van de Visserijfederatie afscheid nam van de Visserijraad. Daalder kwam in 1983 in de Vis serijraad en maakte er al met al twintig jaar deel van uit. Als verte genwoordiger van de Nederlandse Noordzeekottervloot was hij nauw betrokken bij de jaarlijkse onderhan delingen tussen de Europese visse rijministers. Met als gevolg dat hij in de maand december regelmatig in Brussel vertoefde, om te praten over de vangstrechten, te lobbyen, coalities te vormen met andere lan den, ministers te adviseren en op andere manieren de Nederlandse visserijbelangen te behartigen. Dat deed hij ook door te praten met biologen. Ooit verliep dat moei zaam, maar inmiddels niet meer. Daalder: 'De laatste jaren versterken we elkaar op basis van argumenten en sluiten we langjarige beheers contracten af. Dat geeft een stuk rust in de vloot. Nu de Nederlandse kottervloot, de grootste speler op de Noordzee, in korte tijd met 40 procent is gesaneerd, zien we een Reizigersvereniging Rover heeft bij de provincie aan de bel getrokken over problemen op het busstation in Den Helder. Veel reizigers die met een vertraagde trein arriveren, hebben de afgelopen weken de bus naar de boot (lijn 33) gemist, omdat de vertrektijd van de bus met twee minuten is vervroegd. Tot 14 december konden reizigers van vertraagde treinen uit Alkmaar vaak nog net de bus halen. Sinds de wijziging lukt dat niet meer. Volgens Rover vertrekt de bus nu vrijwel leeg naar de boot, vlak voordat een vertraagde trein het station binnen rijdt. 'Dit is een volkomen onnodige wijziging die voor reizigers buiten- Leerlingen van de OSG hebben gisteren nog geen les kunnen vol gen in de noodbouw achter de Burgemeester De Koninghal. De brandweer moest eerst bekijken of het tijdelijk onderkomen vol doende brandveilig is. In het pand was afgelopen week end bijna brand ontstaan door eèn stroomkabel die was gaan smeulen. Een aansluiting bij een kachel was niet helemaal in orde. Het incident bleef beperkt tot roet- en rook schade, omdat de stoppen er bij tijds uitsprongen. 'Maar ik vond het daarna te riskant er les te geven, dus heb maandag eerst een rondje gemaakt met de brandweer en een installatiebedrijf', aldus rector Henk de Vries. De leerlingen moesten uit wijken naar het hoofdgebouw aan de Haffelderweg. De brandweer en het installatie bedrijf liepen, in overleg met leve rancier Touax, alle koppelingen en bedradingen na. Volgens is De Vries is het nu in orde, waardoor vanaf vandaag (dinsdag) alsnog les in 't Plein kan worden gegeven. De school kampt in het tijdelijk onderkomen ook met vochlproble- men. maar die worden binnenkort verholpen met extra isolatie en ven tilatie. 'Er zit een stalen dak op en daaronder meteen een plafond, waardoor zich vocht ophoopte.' De nattigheid werd tijdens de vakantie al met heaters bestreden. 'Het is nu weer droog.' De noodbouw is bestemd om tij dens de verbouw en nieuwbouw Bij een uitslaande brand is vrij dagmorgen rond 3.00 uur een schuurtje aan het Wintergroen in De Koog in vlammen opgegaan. De brand werd ontdekt door omwo nenden, die gewekt werden door een luide knal. De brandweer kon voorkomen dat het vuur oversloeg van de scholengemeenschap de onderbouw van het VMBO op te vangen. Het pand, opgebouwd uit units, telt vijf lokalen. Volgende week woensdag begint de verhui zing van de HAVO en het VWO naar het appartementencomplex in de Volmolen, zodat aan de Haffelder weg de sloopwerkzaamheden kun nen beginnen naar de belendende woning. In het houten schuurtje, dat op twee meter afstand van de woning van de familie Heijenk stond, stonden fietsen, surfplanken, gasflessen en andere spullen, waardoor behoorlijk wat schade en ongemak is gele den. Buren vermoedden dat de knal waardoor ze werden gewekt, werd veroorzaakt door een geëxplodeer de gasfles, maar de bussen bleken later nog intact te zijn. Ondanks de geringe omvang van de schuur, ont wikkelde zich een indrukwekkende brand. Pogingen om het vuur met behulp van een tuinslang te doven mislukten. De hitte was dermate groot, dat men niet dichtbij kon komen. Over de oorzaak van de brand bestaat nog geen duidelijk heid. positief herstel van de visbestanden in de Noordzee.' Voor 2009 heeft dat geresulteerd dat meer tong en schol mag worden gevangen, tot een maximum van tien procent. Minster Verburg over Daalder: 'Hij is emotioneel sterk betrokken bij de sector en vaak zeer stevig in zijn uitingen. Maar hij is nooit onbe trouwbaar. Zeer herkenbaar is ook zijn vaak gehoorde motto: We hou den de kop ervoor.' Medio april hoopt Daalder zich met stille trom te kunnen terugtrekken als voorzit ter van de Visserijfederatie, maar de Texelse vissers kunnen voorlopig nog op hem rekenen Manege Akenburg biedt zaterdag 10 januan onderdak aan de twaalfde winterkeuring van het Texels Scha penstamboek in Noord-Holland, dat in 2009 een eeuw bestaat. Zestien fokkers hebben hun deelname toe- Pagina 7 gewoon nadelig uitpakt. Tientallen reizigers staan een uur in de kou te wachten.' Het euvel zit hem erin dat vertraagde treinen uit Alkmaar bij Schagen standaard een vertra ging van 14 minuten krijgen, omdat het baanvak daar enkelspoor is, waardoor treinen op elkaar moeten wachten. Rover, maar ook de Samenwer kende Bonden van Ouderen in Noord-Holland Noord (SBO) en FNV Bondgenoten, hebben de provincie (verantwoordelijk voor het openbaar vervoer) en vervoersmaatschappij Connexxion het advies gegeven de oude vertrektijd te laten herstellen. Ook wordt gevraagd contact tussen de verkeersleidingen van de NS en Connexxion tot stand te brengen, zodat de NS bij vertragingen aan Connexxion kan doorgeven of het zin heeft met de bus op de trein te wachten. Rover zegt het jammer te vinden dat geen van de gedupeerde reizi gers tot nu toe een melding van de nieuwe problemen heeft gedaan Lees verder op pagina 2 Groot onderhoud Dokter Wagemaker De Dokter Wagemaker heeft van daag koers gezet naar scheeps werf Damen Ship Repair in Per nis. Het vlaggenschip van TESO zal na groot onderhoud en peri odieke keuringen eind januari terugkeren naar Texel, waar de resterende werkzaamheden wor den afgemaakt. TESO verwacht dat de Dokter Wagemaker vrijdag 6 februari de dienst kan hervatten. Tot dan is de Schulpengat dienstboot. Hoewel er geen extra afvaarten kunnen wor den verzorgd, is er over het alge meen voldoende capaciteit, al moet soms rekening worden gehouden met extra wachttijd. De kans daar op is vrijdagmiddag het grootst in Den Helder en maandagmorgen cp Texel. Tot de terugkeer van de Dok ter Wagemaker worden ook geen aparte afvaarten voor het vervoer van gevaarlijke stoffen aangeboden. Op vrijdag 23 januari kan gedurende de hele dag één zo'n transporteen heid per afvaart worden vervoerd. De vervoerders, die verplicht zijn te reserveren, zijn hierover geïnfor meerd. Koger met glas in zij gestoken Een 18-jarige jongen uit De Koog is zaterdagnacht met een glas in zijn zij gestoken. Een 25-jarige man uit De Cocksdorp is als ver dachte aangehouden. De twee hadden ruzie en dat liep uit de hand. De steekpartij had plaats in een horecagelegenheid aan de Dorpsstraat. De Koger werd voor behandeling overgebracht naar het Medisch Centrum in Alkmaar. Vol gens de politie is zijn toestand sta biel. De 25-jarige verdachte werd voor verhoor naar het politiebureau overgebracht. Maandag zat hij nog vast. De politie hield hem aan in de horecagelegenheid op aanwijzingen van meerdere getuigen. De politie wil m het belang van het onderzoek naar de toedracht nog weinig over de steekpartij zeggen. Lees verder op pagina 2 (Advertentie) TEXELSE 3lCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Zwaan in stress DOOR VEELVULDIG RINGEN Brandweerlieden bestrijden de brand aan het Wintergroen.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1