Raadsleden weg uit Eilander Raad Brandoefening in modezaak lijkt echt (jrocn TwarLrJexeh in het hart Schoon en rommel op tijd opgeruimd Vervoersaanbod bij TESO blijft stijgen 30 april gewoon meierblis, maar: Instituut: 'Ongevaarlijk type' Kleine zwanen voor onderzoek besmet met een vogelgriepvirus OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12339 VRIJDAG 9 JANUARI 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Schone meierblissen en na afloop as, spijkers en andere restan ten op tijd opruimen. Als heel Texel zich (en elkaar) aan die afspraak houdt, dan kunnen we tot in lengte van dagen van de brandstapels genieten en was de commotie niet veel meer dan een storm in een glas water. Dat was de conclusie van de avond in de raadszaal over het voortbestaan van de meierblis. Aanleiding was de commotie die ontstond nadat de milieupolitie een stuk of tien boetes had uitgedeeld, variërend van €260,- tot €1000,-. De overtreders hadden de verbran dingsresten niet opgeruimd. Op 1 mei. daags na de meierblis, was met een helikopter een controlevlucht gemaakt. Maar op dat moment waren geen processen verbaal uit geschreven. Dat was pas gebeurd in juni, juli en augustus, maanden na de meierblis, toen de hopen er nog lagen. Tijdens de bijeenkomst werd duidelijk dat de meierblis volgens de letter van de wet nog dezelfde avond moet worden gedoofd en opgeruimd. Omdat dit in de praktijk niet haalbaar is, is hiervoor in over leg met de toenmalige milieuofficier van justitie een termijn van twee weken ingesteld. Binnen die peri ode moet alles zijn opgeruimd. Toen ook dat in veel gevallen achterwege was gebleven, is de milieupolitie tot actie overgegaan. Ook de gemeente was nalatig. Meerdere meierblissen waren te laat opgeruimd. Dat was met zonder reden. Loonwerker Werner Dros: 'Wij kregen vijf weken na de mei erblis opdracht om de boel op te ruimen. Zelfs toen bleek het vuur nog niet gedoofd. We hebben het in containers geladen, maar moesten later met bluswater aan de gang.' Die twee weken zijn dus te kort, die moeten tenminste worden opge rekt tot drie weken, concludeerden de aanwezigen. De gemeente gaat daarover in gesprek met de milieu officier. 'Maar dan moet het ook wel zijn opgeruimd', zei wethouder en voorzitter Marian Merkelbach. Discussie was er over de vraag wat de beste methode is om te voor komen dat de ondergrond wordt vervuild. De conclusie luidde dat het vooraf aanbrengen van een laagje zand de beste methode is, zodat dit na afloop, inclusief onver- brand materiaal zoals spijkers en scharnieren, kan worden afgevoerd. Omdat dit niet bij de Hamster kan worden gestort, voert de gemeente dit rechtstreeks af. Meest praktisch zou zijn als particulieren zich hier bij aansluiten, zodat het materiaal ineens kan worden afgevoerd. Er is een grondmonster genomen om te kijken in hoeverre de ondergrond vervuild is. Mogen er nu wel of geen pallets op de meierblis?, luidde een vraag. De milieupolitie beschouwt dit als bedrijfsafval, maar dat is discutabel. Zolang het schoon hout betreft, dus niet geïmpregneerd of op een ande re manier behandeld, moet het op de meierblis kunnen. Verschillende meierblissers waren er op aange sproken dat ze geen materiaal van de buren op hun blis mochten heb ben, omdat het dan afvalverbran ding zou zijn. Dit wekte verwarring, want juist een meierblis is van ouds her een gemeenschappelijk gebruik. 'Het moet toch mogelijk zijn dat je met elkaar een blis bouwt', pleitte Harry de Graaf. Elders in Nederland is dat wel toegestaan, zoals^n Tub- bergen waar buurtblissen worden gehouden. Dus waarom op Texel met? Ook hierover gaat het college in gesprek met de milieuofficier. Vooralsnog kunnen in de aanloop naar 30 april de vergunningen weer worden aangevraagd. Meer over de meierblis elders in deze krant. Raadsleden Marijke Eelman (CDA) en Alfred Schaatsenberg (PvdA) zijn opgestapt uit de Eilander Raad. Ze kunnen zich er absoluut niet in vinden dat Texel dit jaar toch aanblijft in het samenwer kingsverband De Waddeneilan den, terwijl een meerderheid in de Texelse gemeenteraad per 31 december had willen uittreden. Het rommelt al een tijdje binnen de Texelse politiek over de samenwer king met de andere Waddeneilan den. Texels Belang en WD willen meegaan met de koers die de Friese eilanden hebben uitgezet (intensie vere gemeentelijke samenwerking en bevoegdheden van de gemeen teraden overdragen aan de Eilander Raad), terwijl de overige partijen meer heil zien in samenwerking met de Kop van Noord-Holland Het vertrek komt onder meer voort uit verwikkelingen rond de laatste raadsvergadering begin december. CDA, PvdA, GroenLinks, D66 en Fractie Weijers (8 van 15 raadsle den) zeiden toen onder voorwaar den toch een jaar langer in de Eilander Raad te blijven, terwijl ze het liefst per 31 december waren opgestapt. Volgens Eelman zijn raadsleden emotioneel onder grote druk gezet 'een besluit ten behoeve van het pappen en nathouden' te nemen. 'Misschien heten dat poli tieke spelletjes, maar ik vind dat ten enen male ontoelaatbaar.' Over wie toen druk heeft uitgeoefend en op wat voor manier, wil ze zich desge vraagd niet verder uitlaten. Andere betrokkenen willen daar ook niet op ingaan. Volgens Eelman moeten er bestuur lijk gezien niet twee paarden tege lijk worden bereden. 'We moeten een keuze maken en kiezen voor het belang en de meerwaarde van Texel De bestuurlijke belangen lig- De brandweer doorzoekt de winkel van Mantje op brandhaarden. 'Is het echt', vraagt een voorbij gangster zich bezorgd af als in de Hogerstraat bij Mantje op straat een 'bewusteloos slachtoffer' wordt behandeld, het brandalarm loeit en de nodige mensen staan te kijken. Ze wordt snel bijge praat. Het is een oefening, maar wel een die er zeer echt uitziet. Vriendelijk doch dringend worden de klanten, die van mets weten, ver zocht de winkel te verlaten als iets na half drie plotseling het brand alarm afgaat. Rook stijgt al snel op uit de kelder en verspreidt zich door het gebouw. Aan de bedrijfshulpver leners (BHV'ers) de taak het pand te ontruimen en te bekijken of nergens mensen zijn achtergebleven. Een ronde door het gebouw leert hen dat er drie 'slachtoffers' zijn (twee Lotusslachtoffers en een pop). De pop moet worden gereanimeerd, slachtoffer Riet Goeman heeft een gebroken arm en slachtoffer Gees- ke Zijm ligt bewusteloos nabij een brandhaard in de kelder. Zij wordt via de trap naar buiten gedragen voor verdere verzorging. De brandweer is na een paar minu ten aanwezig om de brandhaarden te bestrijden. Onder toeziend oog van medewerkers van HollandSafe BHV, dat de oefening had opgezet, lopen zij rond om te zien waar de haarden zich bevinden. Een kwartier nadat het brandalarm is afgegaan, wordt de oefening beëindigd. Korte tijd later is ook de rook alweer ver dwenen. 'We hebben het rookluik opengezet', aldus Sandor Mantje. Het was de eerste keer dat hij een grote oefening hield. Doel was het personeel te laten ervaren hoe het eraan toegaat als er een brandmel ding is. Van de 32 medewerkers hebben liefst 13 personen een BHV- opleiding gevolgd. Mantje. 'Ik heb gezegd dat iedereen die de cursus wilde volgen dat kon doen en wij betaalden. Ik vind het belangrijk dat je weet wat je moet doen als er wat aan de hand is.' Mantje zit zelf ook in de hulpverlening. Hij is reserveschipper bij de KNRM in De Cocksdorp. De oefening leerde onder meer dat het handig is als de bedrijfshulp verleners hesjes aanhebben, zodat de brandweer weet wie ze moe ten aanspreken. 'Het geeft je ook meer overwicht om mensen buiten te houden', aldus Martijn Eelman van HollandSafe BHV. Kijken tussen de kledingrekken of zich daar niet toevallig kinderen hebben verstopt, was een ander specifiek punt. Er was aan gedacht daarop te letten. gen niet meer bij de Friese Wad deneilanden.' Texel heeft volgens haar niks aan een kantoorgebouw in Harlingen (het versterkt Waddense cretariaat) van waaruit de intensie vere gemeentelijke samenwerking verder gestalte moet krijgen. Eel man: 'Ik was een paar jaar gele den voorstander van samenwerking in de vorm van een federatiege meente van de Waddeneilanden, zo mogelijk nog uitgebreid met wes telijke Waddengemeenten aan de wal, maar zo'n doel moet je durven benoemen. Ik mocht het niet eens hardop uitspreken.' Volgens haar is in 2006 een fout begaan in het komen tot samenwer king door toen geen keuze over een doel te maken. Een gewenste koers was de oprichting van een gemeen schappelijk kantoor van waaruit ambtenaren voor alle eilanden zou den werken, maar dat stuitte op grote weerstand van Ameland. Om de zaak bijeen te houden, werd toen een extra onderzoek gelast naar mogelijke vormen van samenwer king. Dat leidde onder meer tot het alternatief een 'versterkt secretari aat' in Harlingen te openen. Volgens Eelman wordt nu een omgekeerde volgorde gevolgd met een dwaal- beleid als gevolg. 'De gepoogde bestuurlijke samenwerking dateert al van meer dan tien jaar geleden. De kosten daarvan, inclusief amb telijke uren, bedragen meer dan tien miljoen euro en de meerwaarde voor Texel is nihil en er is geen beleid gevormd.' Schaatsenberg sluit zich aan bij Eelman. Hij kan zich er evenmin mee verenigen dat Texel toch in de Eilander Raad blijft. 'Dat had den we dat niet moeten doen. Het kost alleen maar geld, we zien dat gebouw in Harlingen niet zitten en er hangt ons hier op Texel genoeg boven het hoofd waar we beter energie in kunnen steken.' Volgens Schaatsenberg en Eelman, die aanblijven als raadslid, moet Texel wel met de andere eilanden blijven samenwerken als het om 'Wadden- gerelateerde zaken' gaat. Daarvoor is diverse keren gevraagd om het 'klassieke OOW-model' (naar het in 2004 opgeheven Overlegorgaan Waddeneilanden) waarin overleg kan worden gevoerd over gezamen lijke belangen als de Waddenzee, natuurwetgeving en volkshuisves ting. Dit jaar moet duidelijk worden op welke wijze dat verder gestalte moet krijgen. Frans Visman (D66) en Gebrand Poster (WD) blijven aan als Texelse vertegenwoordigers in de Eilander Raad. Visman zei het belangrijk te vinden dat de delegatie weer tot vijf raadsleden wordt aangevuld. 'We moeten zorgen dat we erbij zijn als over Waddengerelateerde zaken wordt gesproken.' Poster zei zeker te blijven. Hij sprak de hoop uit dat de Texelse koers gaat veranderen. Joop Groeskamp, de vijfde Texelse vertegenwoordiger in de Eilander Raad, was gisteren niet bereikbaar voor een reactie. De verwachting is dat hij ook aanblijft. In april stapte wethouder Marian Merkelbach al op als lid van het Eilander College, omdat zij zich niet langer in de beoogde samenwerking kon vin den. Volgens Eelman is het geen automa tisme dat vijf eilanden samen meer bereiken. 'Neem bijvoorbeeld de concessie-wetgeving. De staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat heeft de vijf Waddeneilanden steeds als één geheel willen beschouwen, zoals de andere eilanden wilden, waardoor het risico levensgroot werd dat TESO concurrentie van andere rederijen zou krijgen. Lees verder op pagina 7 Op Texel zijn eind december vier kleine zwanen voor onderzoek geïnfecteerd met vogelgriep. Het betreft volgens Marcel Klaas- sen van het Nederlands Instituut voor Ecologie een weinig ziek teverwekkende (laag pathogene) en ongevaarlijke variant van het virus. Doel is om meer inzicht te krijgen in het gedrag van geïnfec teerde zwanen en zo beter voor bereid te zijn op een mogelijke uitbraak van een gevaarlijk type vogelgriep. De vier zwanen maken deel uit van een groep van 28 die eind decem ber zijn gevangen en gemerkt voor onderzoek naar vogelgriep. Eén van de zwanen raakte hierdoor dusda nig in de stress, dat besloten werd het dier van het ijs bij De Bol te halen. Dit dier behoorde niet tot de vier die bewust zijn geïnfecteerd. De meeste andere zwanen zijn inmid dels uitgezwermd over Nederland, enkele zitten nog op Texel samen met ongeveer 100 soortgenoten. In Nederland zijn tot dusver geen vogels aangetroffen die zijn geïnfec teerd met een hoog pathogene en dus gevaarlijk type vogelgriepvirus. Het vervoersaanbod bij TESO blijft in alle opzichten stijgen. Het aan tal verkochte retours voor perso nen nam in 2008 toe met 2,56 pro cent en voor auto's zelfs met 3,66 procent. Ook zette de veerdienst beduidend meer tweewielers (2,11 procent) en vrachtwagens en caravans (3,99 procent) over. Het aantal verkochte meters (van voertuigen en combinaties langer dan 5,5 meter) groeide met 4,78 procent. In absolute aantallen is de groei het grootst bij de personen. Koch ten in 2007 1.713.287 mensen een retourtje, afgelopen jaar waren dat er 1.757.163, een toename van 43.876 Bij de personenauto's was de stijging 18.904 (van 516.169) naar 535.073. Het aantal verkochte meters nam met 26.740 toe, onge veer de lengte van heel Texel. Wie de cijfers naast elkaar legt, ziet opvallende verschillen. Zo viel het vervoersaanbod in april sterk terug. Dat is volgens woordvoer- Bouwcafé In het café en toch aan het werk. Die luxe genieten medewerkers die betrokken zijn bij de bouw van het winkel- en wooncomplex van Char les en Moniek Eykhout aan de Ste nenplaats. Terwijl Geert Bosscha in Bruintje Beer koffie serveert, wordt de bouwtekening bestudeerd. Pagina 3 m Vogelwasmachine De vogelwasmachine bij Ecomare heeft de afgelopen dagen de nodige wasbeurten gedraaid. Liefst 34 met olie besmeurde zeekoeten en alken kwamen in aanmerking om schoon gemaakt te worden. Pagina 4 Verkeershufters Verkeersdeelnemers die zich notoir schuldig maken aan asociaal gedrag, krijgen speciale aandacht van de politie. Nieuw is het project Stalken van verkeershufters. Pagina 5 m Nieuwe trainer 'Enthousiast en betrokken.' Maar ook 'fanatiek en ambitieus'. Aldus karaktenseert Mario van der Hert (50), de nieuwe trainer van SV De Koog, zichzelf. Pagina 7 De BHV'ers kregen het advies een volgende keer bij een inspectie ronde voor de zekerheid een brand blusser of een brandslang mee te nemen voor het geval ze op vuur stuitten. Goeman verzocht de BHV'ers erop te letten dat ze een gebroken arm met verschillende keren aanraken. Zijm werd aanvankelijk op straat gelegd voor de verzorging. Later werd bedacht dat het beter zou zijn dat binnen te doen bij overbuur man bakker Timmer. De oefening verliep over het algemeen goed. Er was bijvoorbeeld ook aan gedacht een lijst met de die dag aanwezige personeelsleden mee naar buiten te nemen, zodat bekeken kon worden of alle personeel veilig was. Mant je tiet weten dergelijke oefeningen vaker te willen houden. Maar het risico dat dit gaat gebeuren kan niet worden uitgesloten. Vanuit zuidoost Azië is het virus al in de ons omringende landen terechtge komen. Omdat met een gevaarlijke type virus geen gedragsonderzoek kan worden gedaan, wordt met een onschuldige variant gewerkt. Hiervoor werden tot dusver kleine zwanen gevangen en onderzocht of die van nature waren besmet. Klaassen: 'We moesten veel dieren testen om er eentje te vinden die besmet was. Dat zijn er maar wei nig. Uiteindelijk hebben we er twee gevonden.' Deze werden geringd en uit waarnemingen kwamen de onderzoekers meer over het gedrag te weten. Maar door de lage aantal len verliep het onderzoek weinig effectief. 'Daarom hebben we ervoor gekozen zelf dieren te besmetten met een ongevaarlijk griepvirus, deze te ringen en het gedrag te bestuderen. Lees verder op pagina 7 Genomineerd als wereldwonder De Waddenzee is in de race om tot één van de zeven wereldwon deren op natuurgebied te wor den uitgeroepen. De zee is één van de 261 genomineerden in een wereldwijde campagne van de stichting New7Wonders in Zwit serland. Dat is een organisatie die in 2007 zeven beroemde bouwwerken over de hele wereld tot nieuw wereld wonder uitriep na een verkiezing op internet waar 100 miljoen stemmen op werden uitgebracht. De stichting riep daarna een wedstrijd in het leven om wereldwijd zeven natuur wondere te vinden. Tot 7 juli kunnen mensen op de website van de organisatie (www. new7wonders.com) hun voorkeur geven aan zeven van de 261 geno mineerde natuurgebieden. Na die datum buigt een panel, onder lei ding van een oud-secretaris-gene- raal van den UNESCO, zich over de uitslagen» De lijst wordt dan teruggebracht tot 77 kandidaten waaruit 21 fina listen worden gekozen die op 21 juli bekend worden gemaakt. Daar na kan er in 2Q10 en 2011 op die gebieden via internet worden gestemd, terwijl de New7Wonders organisatie een promotietour langs de 21 gebieden maakt. In 2011 moet bekend worden welke zeven natuurgebieden tot wereld wonder worden uitgeroepen. In Nederland is naast de Waddenzee ook nationaal park Dwingelderveld in Drenthe kandidaat. der Alex Cofioo vooral veroorzaakt doordat Pasen in 2008 al in maart viel. 'De stijging in mei komt door een combinatie van de meivakantie, Hemelvaart, Pinksteren en prach tige weersomstandigheden.' De groei in juli hangt eveneens samen met mooi weer Opvallend is dat in november veel minder vrachtwa gens werden overgezet. Dat is vol gens Cofino te wijten aan de verlate aardappeloogst December was voor TESO een drukke maand, waarin 6,20 procent meer personen en 7,88 procent meer auto's van Den Helder naar Texel voeren. De groei concentreer de zich in de weekeinden en tijdens de aankomsten van de kerst- en nieuwjaarsarrangementen die veel vakantiebednjven organiseerden. texelsi:'-'!coim\r Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Timmer De Echte Bakker Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1