Informateur kijkt naar herindeling Cjvocn ^warLv Jexeh in het harL, Oplossing conflict strandnota in zicht Walvisspotters vergapen zich aan buitrug Schaatsers massaal naar overkant Texel in beeld voor WK slalom surfen Woman Wizard wordt stichting Politiek bereid tot aanpassing Tessa, nota bene die B 'oubollige'Texelse j Courant ontmaskert BESBKa 'Beauty Wellness beurs OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12340 DINSDAG 13 JANUARI 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag Een paar al jaren durende con flicten rond de strandnota lijken binnenkort tot het verleden te behoren. Een meerderheid van de politieke partijen is bereid wijzi gingen in de nota aan te brengen om knelpunten bij de strandsla- gen op te lossen. Dat bleek gisteravond tijdens de raadscommissie Grondgebied waar voor de tweede keer een zogehe ten nulmeting van het strand werd besproken. De gemeente heeft in die meting beschreven wat er nu per strandslag aan bebouwing is en wat er zou mogen zijn. De meting, die als basis dient voor nieuwe contracten, leverde vorig jaar veel onrust op bij strandexploitanten die boos reageerden. Gisteravond her haalde dat zich dat beeld. Opnieuw waren bijna alle exploitanten naar de raadzaal gekomen en werd er veelvuldig ingesproken. In tegenstelling tot de vorige keer had de gemeente in de herziene nulmeting alternatieven beschreven en die konden de goedkeuring weg dragen van de Verenigde Strandex ploitanten Texel en de politieke par tijen. Het komt erop neer dat bij paal 9, paal 15 en paal 28 drie vergunde paviljoens met in kiosken worden omgezet, maar paviljoen én kiosk in één gebouw mogen worden. Anders zouden de exploitanten op die drie strandslagen (René Jager, Jur Schuiringa en Nico de Graaf) het recht op een paviljoen kwijtraken en dat stuitte ze hevig tegen de borst. De gemeente wilde de objecten als Woman Wizard, het initiatief van Annemarie Oosterbaan, is een stichting geworden. Vorige week maandag werd op het kantoor van notaris Hoogerheide de akte ondertekend. Blis Is het dit christelijke kabinet dat een oeroud heidens gebruik om zeep wil helpen? Nee. Is het een gluiperige wandaad van Brusselse plutocra ten? Nee. Is het een smerige streek van de gevreesde milieupolitie, te slecht nog om te branden? Nee, we ruimen de rommel niet op tijd op. Is dat nou alles? Het doet me denken aan dat liedje van Annie M.G. Schmidt: Hendrik Haan heeft de kraan open laten staan. Toch is het sneu, die uitgedeelde boetes. Het overgebleven punt van zorg is hel bericht dat het volgens som mige wetsdienaren verboden is om samen met de buren een blis op te bouwen. Als dat zo zou zijn, is de lol er af, de blis geblust. Wat is er nou mooier dan samen een hoog oplaaiend vuur te maken? Dat is de kern van de meierblis. Woelmuis Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg kiosk bestemmen omdat ze zo in gebruik zijn. Volgens de wijzing moeten kiosk en paviljoen in één gebouw strikt gescheiden zijn, omdat voor een paviljoen de Drank- en Horecawet van toepassing is en voor een kiosk niet. Bij de laatste mag wel eten en drinken worden verkocht, maar het mag met ter plekke worden genut tigd. Het onder één dak brengen, kan volgens de gemeente prece denten scheppen, omdat een kiosk in een paviljoen kan worden omge zet. Er kan ook extra ruimte nodig zijn, wat ten koste gaat van het aantal strandhuisjes dat bij een slag mag worden geplaatst. De partijen vonden dat zeilschool De Eilander bij paal 33 direct aan het slag moet blijven liggen. Het col lege had voorgesteld de school een paar honderd meter naar de vuur toren te verplaatsen om vermen ging met recreatie op het strand te voorkomen. Eigenaar Tineke Hergt liet weten daardoor gedwongen te worden de zeilschool op te heffen, omdat ze op de beoogde plek geen water en elektriciteit zou hebben en de aanleg van leidingen niet moge lijk is. Ze vreesde ook een einde aan de laagdrempeligheid van de zeilschool. Gerard Weijers (eigen lijst) werd boos dat het college de school had willen verplaatsen om recreanten te ontzien. 'Het is bij paal 33 verboden om te zwemmen. Dan moet dat worden liangepakt.' Lees verder op pagina 2 Het gezelschap dat vrijdag aan boord stapte van Het Sop van schipper Rutgert Oosterhuis beleef de een middag die niet snel uit de geheugens zal verdwijnen. De buitrug waarnaar ze op zoek waren, vonden ze op de Noordzee tussen paal 17 en paal 20. De walvis gaf opvarenden uitgebreid de tijd het fenomeen van dichtbij te bekijken. Het betrof een buitrug van naar schatting twee jaar, met een lengte van tussen de 9,5 tot 12 meter. Het is een ander exemplaar dan de walvis die in 2007 opdook bij Texel. Een verslag over de reis naar buitrug elders in deze krant. fo Om») Timmetmen/Beeldbank Te Woman Wizard verzorgt verwenar rangementen in groepsverband voor vrouwen met borstkanker. Door sponsoring is het mogelijk dat deze arrangementen worden bezocht door vrouwen die moeten rondkomen van een beperkt bud get. Zij kunnen enkele dagen op het eiland doorbrengen, waar vrij willigers ervoor zorgen dat zij een onvergetelijk weekend hebben. Ook verstuurt de nieuwbakken stichting pakketten naar vrouwen die in het ziekenhuis liggen of thuis een zware chemokuur moeten vol gen. Meer informatie over Woman Wizard is te vinden op www.womanwizard. nl. De negen gemeenten in de Kop van Noord-Holland willen een informateur benoemen om te ver kennen wie met wie wil samen werken of opgaan in één gemeen te. De informateur moet uiterlijk 1 maart verslag uitbrengen. De negen gemeenten, waaronder Texel, moeten deze dagen instem men met de informateur. De Texelse politiek praat er donderdag over tij dens de raadscommissie Middelen. Wie de informateur wordt, is nog met bekend. Volgens de profiel schets die vertegenwoordigers van de gemeenten hebben opgesteld, moet het iemand zijn met een ruime kennis van bestuurskunde en lokaal bestuur. De informateur moet ook tactvol omgaan met 'bestuurlijke gevoeligheden', bekend zijn met de Noordkop en eerdere ervaring met herindelings- dan wel samenwer kingsprocessen hebben opgedaan. De informateur hoeft alleen te inventariseren hoe eenieder over de bestuurlijke toekomst denkt. Hij hoeft, zoals eerder wel de bedoe ling was, geen zogeheten regiovisie op te stellen, omdat daardoor de tijdsplanning van de gemeenten m de war kan komen. In een regiovi sie worden de mogelijkheden voor samenwerking en herindeling dieper bekeken aan de hand van maat schappelijke en economische ont wikkelingen. De provincie had de gemeenten gevraagd zo'n bestuur lijke visie in het najaar op tafel te ONS 30 JAAR NA DATO... j leggen. Of het er alsnog komt, is niet duidelijk. Volgens de stukken is het de bedoeling dat de bevin dingen van de informateur de basis vormen voor een herindelingsplan. Op het moment heerst bij de mees te gemeenten in de Noordkop een voorkeur voor herindeling. Anna Paulowna weet het nog niet. Texel wil samenwerken, maar tegelijkertijd een zelfstandige gemeente blijven. De provincie houdt daar vooralsnog de deur voor open. Gedeputeerde Staten hebben cryptisch gezegd dat er 'tenminste twee gemeenten in de Kop van Noord-Holland moe ten overblijven, waarbij een zelfstan dig .Texel niet éen van die twee is'. Volgens de provincie moet die zin worden gelezen als dat het zelfstan dig blijven van Texel een optie is. Momenteel leven er gedachten voor een grote gemeente Den Helder en een grote gemeente Schagen. Er is ook een voorkeur één grote Noord- kopgemeente in te leven te roepen, maar daar is de provincie geen voorstander van. Gedeputeerde Staten hebben de voorkeur uitgesproken dat een her indeling per 1 januan 2011 plaats vindt. Of dat lukt, is nog een vraag teken. Zijpe zei vorig jaar het liefst per 2012 te fuseren, terwijl Niedorp en Wieringermeer al vanaf 2010 een fusie willen. Burgemeester Joke Geldorp gaf eind vorig jaar op basis van herindelingservaringen in Dren the aan dat aansturen op 1 januari 2011 te kort dag is. De provincie is bereid de kosten van de informateur te betalen. Lastpost Agenten hebben zondagmorgen rond 4.00 uur in de Dorpsstraat in De Koog een 32-jarige man uit Den Burg aangehouden. De man had een agent bij zijn jas beetgepakt en liet met meer los. Hij verkeerde in kennelijke staat van dronken schap. Hij had ruzie gezocht met een paar vrienden. Ze duwden hem weg, maar hij keerde terug. Toen de agenten ingrepen, pakte de ver dachte de kraag van één van de agenten beet en hield deze vast. Met een bevrijdingsreep wist de agent los te komen, waarna de man kon worden aangehouden en werd bekeurd wegens openbare dron kenschap. Theo, hoe je 't ook DRAAIT OF KEERT; 3 Witte Roepers op 1 KNIPSEL IS UNIEK Veel Texelaars benutten de win terperiode om een toertocht te maken aan de overkant. Met als gevolg dat de boot van 9.00 uur zaterdagmorgen werd gedomineerd door schaatsers Ook zondag bond menigeen de ijzers onder aan de vastewal. Er werd geschaatst in het oosten van het land, de Biesbosch, schaatsende hoofdredacteur van Nieuwkoop, maar het merendeel deze krant kreeg daar onder meer koos voor Noord-Holland. In de Texelaars André van den Berg, Han Schermer, de omgeving van Jisp of Pastoor en Willem Kuiper voor de bij Monnickendam. Daar werd volop lens. geschaatst op de Gouwzee en kon over het ijs een tochtje naar Marken Toeo en Volendam worden gemaakt De De Ronde om Texel wordt dit jaar hoogstwaarschijnlijk aangevuld met het WK slalom voor sur fers. Een groep Texelaars is bezig het evenement naar het eiland te halen. Het wereldkampioenschap slalom zou aanvankelijk op het Duitse Wad deneiland Sylt worden gehouden, maar dat gaat met door. Marc van Rijsselberghe en Mare Röpke zijn bezig het nu op Texel voor elkaar te krijgen. Volgens Röpke is het voor 70 pro cent zeker dat het doorgaat 'We moeten het prijzengeld nog voor elkaar krijgen Dat is verplicht bij een WK.' Het. is ook nodig om de toppers naar het evenement te krij gen. De initiatiefnemers zijn bezig bedrijven voor sponsoring te inte resseren. Een aantal Texelse onder nemingen heeft al toegezegd daar aan mee te werken. Het is de bedoeling dat in de vijf dagen voorafgaand aan 't Rond je, dat op zaterdag 13 juni wordt gehouden, de voorrondes worden gevaren. Direct na de start van de Winterkeuring Een prima stemming tijdens de Win terkeuring die zaterdag in manege Akenburg werd gehouden. Scha penfokkers hadden daar reden toe. want de Texelse rammen en ooien die het kntisch oog van de jury passeerden, kregen gemiddeld een uitstekende waardering, Ruim ont wikkelde dieren, met behoud van het aansprekende Texelse type'. Pagina 2 Beauty Wellness Een beetje bijkomen van de druk ke feestmaand doe je gewoon op Texel. Of het nu gaat om verwenmo menten bij de schoonheidspecia liste, relaxen in de sauna, óf om het kwijtraken van die decemberkilo's. Op twee pagina's Beauty Well ness in deze krant ruim aandacht voor buiten- en binnenkant. Pagina 6 7 Koude voeten? Coldbuster! Bezwaar tegen extra helikopters Texel heeft bij de minister van Defensie bezwaar aangetekend tegen zijn besluit tot verhoging van het aantal civiele helikopter- vluchten van en naar het militaire vliegveld De Kooy in Den Helder. Dit neemt toe van 22.000 naar 25.000 vliegbewegingen per jaar. De verhoging leidt volgens b en w tot meer overlast voor de zuidpunt van het eiland Een recente verleg ging van de vliegroutes, die bedoeld was om die hinder te verminde ren, heeft niet het gewenste effect gehad. Volgens het college is dat te wijten aan het feit dat veel helikop terpiloten deze routes afsnijden en toch over Texel vliegen. Texelaars die ook bezwaar willen aantekenen, kunnen dat in ieder geval doen t ot 26 januan. Deze moeten worden gericht aan de minister van Defensie, ter atten tie van de Commissie advisering bezwaarschriften Defensie, Postbus 207012500 ES Den Haag. Het besluit van de minister is gepu bliceerd in de Staatscourant van 29 december 2008. Het is gedateerd op 11 december 2008. De belang hebbende die zelf een bezwaar schrift wil indienen moet daann melding maken van de datum (11 december 2008) en het nummer (MLA/139/2008) van het besluit van de minister. Het verdient aanbeve ling niet het (vermoedelijke) einde van de bezwarentermijn af te wach ten. Het bezwaarschrift moet wor den gemotiveerd. (Advertentie) TEXELSE'^COURANT (frtiM Tmirl - Jttrll la kfi catamaranrace moeten voor de kust van paal 17 de finales van het WK beginnen. Die duren naar verwach ting zo'n twee uur, zodat ze zijn afgelopen als de eerste catamarans finishen. Het moet op die manier voor toeschouwers extra aantrek kelijk worden op het strand bij paal 17 te zijn. De surfwedstrijden worden vlak voor de kust gehouden ,Er wordt een parcours uitgezet met boeien die in een S-vorm op een paar honderd meter bij elkaar vandaan liggen. De surfers moeten daar tus sendoor laveren. Er kunnen zich 80 deelnemers kwalificeren. Er doet in ieder geval één Texelaar mee en dat is Adrian van Rijsselberghe. Lees verder op pagina 2 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer HOLLAND SAFE BHV Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1