n Goede stemming onder schapenfokkers Winterkeuring: robuuste en toch luxe rammen Dader hoeft geld niet terug te betalen Agenda TES O oPIENie Werkstraf voor bijstandsfraude TEXELSE 2 COURANT' AA R WFTSTTEt Koos Tjepkema en Jaap B Demi van der Haas tijdens de keuring van de jeugdrubriek. Dinsdag 13 januari: Fysiotherapeut Bernard Wolf spreekt tijdens de inloopochtend van het dorpsservïcepunt in 't Skiltje over val len en opstaan. De inloopochtend duurt van 10.00 tot 12.00 uur De FNV Vrouwenbond komt om 20.00 uur bijeen in De Buureton aan de Beathxlaan in Den Burg. Spreker is kinderboekenschrijver Marianne Wit te. Klaverjasclub De Waal houdt vanaf 20.00 uur een open dnve in De Wiele waal. Deelname kost €3,50, er wordt gespeeld met een vaste maat. Cinema Texel vertoont Australia (20.00 uur), Anywhere but home (20.30 uur). Woensdag 14 januari: Om 11.00 uur begint een winterwan- deling door de Geul o.l.v. de bos wachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Kosten: €7.-, tot 12 jaar €4,-. Op verschillende plekken in Den Burg en de buitendorpen kunnen vanaf 13.00 uur kerstbomen worden inge leverd. Kinderopvang De Pepermolen geeft informatie over buitenschoolse opvang voor kinderen uit Oosterend. Ouders zijn tussen 13.30 en 17.00 uur welkom in De Parel (Oesterstraat 11). De Vereniging Borstvoeding Natuur lijk houdt een bijeenkomst ten hui ze van Rachel Kruk. Aanmelden via vbn@texel.com of tel. 322734. Bridgeclub Alert houdt ter nagedach tenis van de oprichter de Piet ten Hoeve-drive. Locatie is dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend, aanmelden vanaf 19.30 uur. Gasten welkom. Hoogwater te Oudeschild 10.26 en 11.05 en 11.25 en 11.57 u. 00.25 en 00.55 en 01.24 en Wo. 14 Do. 15- Zo. 18 Ma. 19 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 13 januari springtij; zondag 18 januan laatste kwar tier. Zondag 18 januari zon op 8.45, onder 16.56 uur. 22.26 U. 23.05 u. 23.45 U. 12.25 u. 12.30 u. 12.50 u. In het raadhuis op de Groeneplaats in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Welzijn. Cinema Texel vertoont Madagascar 2 NL (13.30 uur),Oorlogswinter (16.00 uur). Australia (20.00 uur), Piet Piraat (14.00 uur), High School Musical (16.15 uur), The day the earth stood still (20.30 uur). Donderdag 15 januari: In De Koploper (Prins Hendriklaan 2 in Den Helder) begint om 10.00 uur een bijeenkomst over 'voeding en kanker'. Aanmelden via tel 0223 - 696346. Bij helder weer begint om 19.00 uur een sterrenkijkavond bij Volkssterren wacht De Jager bij Ecomare. In het raadhuis op de Groeneplaats in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Middelen. De afdeling Verzamelaars van de His torische Vereniging houdt vanaf 20.00 uur ruilbeurs in Tusse de Banke op de Groeneplaats. In Klif 12 begint om 20.30 uur de eer ste dag van de laatste voorronde van het Amsterdams Kleinkunst Festival. Alle drie avonden zijn uitverkocht. Cinema Texel vertoont Australia (20.00 uur), Mystery Movie (20.30 uur). Vrijdag 16 januari: Bij Pieter Dros Houtberwerking aan de Laagwaalderweg bij De Waal begint om 19.00 ur een oesterproeverij. Deelname kost €42,40, opgeven via tel. 06-12808495. In Klif 12 begint om 20.30 uur de tweede dag van de laatste voorronde van het Amsterdams Kleinkunst Festi val. Alle drie avonden zijn uitverkocht. Cinema Texel Madagascar 2 (13.30 uur), Niko (16.00 uur), Ooriogswin- ter(18.30 uur), Australia (21.00 uur),Piet Piraat (14.00 uur), HSM3 (16.15 uur). Day the earth stood still (18.45 uur). Changeling (21.15 uur). In verband met onderhoud aan de Dokter Wagemaker verzorgt veer dienst TESO tot 6 februari geen extra afvaarten. Als gevolg hiervan kan de wachttijd vrijdagmiddag in Den Helder oplopen tot een uur. Cees Kikkert en Piet Kooiman met de ramlammeren. Een prima stemming tijdens de Winterkeuring die zaterdag in manege Akenburg werd gehou den. Schapenfokkers hadden daar reden toe, want de Texelse rammen en ooien die het kritisch oog van de jury passeerden, kre gen gemiddeld een uitstekende waardering. Ruim ontwikkelde dieren, met behoud van het aan sprekende Texelse type', bena drukte inspecteur Dick Reijne van het schapenstamboek de leidende positie van de Texelse fokkers. De tijd van kleine, gedrongen ram men is voorgoed voorbij. De ram lammeren die zaterdag door de ring gingen, wogen gemiddeld 63 kilo gram, de ooilammeren 55 kilogram. (Dat ook de kampioenen robuust kunnen zijn, bewees het ramlam van Cees Kikkert. Het dier combi neerde zijn gewicht met een zeer luxe uitstraling. Onder meer van de kop, die kort en breed was, met typisch Texelse grote ogen en goed geplaatste oren. Een dier dat goed bespierd was en evenredig gebouwd. Met z'n tweelingbroer gooide deze ram ook al hoge ogen tijdens de septemberkeuring. De reservekampioen was afkomstig van Piet Kooiman, met een fraai ramlam gefokt door Nico van Heer waarden. Typisch het resultaat van het oog van de meester. Zoals ook Cees Commandeur het in zijn vingers Een oud-Texelaar is door de Helderse politierechter schuldig bevonden aan bijstandsfraude. De man ontving van de gemeente een bijstandsuitkering, terwijl hij vooral bij zijn vriendin in Haar lem verbleef. Omdat ook bij de gemeente fouten zijn gemaakt, is besloten niet tot invordering van het fraudebedrag van €20.000,- over te gaan. De rechter veroor deelde de 29-jarige man tot een taakstraf van 80 uur. De oud-Texelaar woonde bij zijn ouders in De Koog. Omdat hij geen werk had, ontving hij een bijstands uitkering. Nadat hij voor behande ling van zijn drugsproblemen enige tijd in een kliniek in Schotland was geweest, vroeg hij opnieuw een uitkering aan en kreeg die toege wezen. Maar de sociale recherche concludeerde later dat de man hele- Hufter 'Schelden doet geen zeer, maar slaan veel meer.' Een gezegde dat lang niet altijd waar is. Een gemeen of onterecht scheld woord kan langer blijven hangen dan een klap en meer pijn doen Schelden is geen omgangsvorm om te promoten, want 'als ze me dan toch zo noemen, dan...' Ik verbaas me daarom ook over het gebruik van het woord hufter, dat ineens tot normaal taalgebruik lijkt te zijn gebombardeerd. Huf- terbestendig, verkeershufter. Past dat wel op Texel, waar we nog maar kort geleden spraken over hostmanship? Mijn woordenboek geeft als betekenis voor hufter 'knuppel, ongemanierde lompe rik'. Dat klinkt wel iets vriendelij ker, maar blijft een scheldwoord. En toch... Soms is het woord lomperik niet toereikend. Neem nu de chauffeur bij wie ik onlangs in de auto zat. Voor de aardigheid namen we de weg via het Bolwerk kampioen en reservekampioen bij de heeft. De fokker uit Den Hoorn leverde de kampioen bij de ooilam meren, met een luxe uitstraling en een gemiddelde ontwikkeling. De reservekampioen, met een gewicht van liefst 60 kilogram, kwam uit de stal van Jaap Eelman. Waar Kik kert en Commandeur in de fokkerij vooral met eigen bloed werken, is die andere Texelse topfokker - Koos Tjepkema - als geen ander in staat om zoals een scout dat doet in de voetbalwereld, talent bij andere fokkers eruit te pikken. Voorbeeld daarvan is het dier dat tot reserve kampioen bij de jarige rammen werd uitgeroepen. Tjepkema deelt het eigendom met Henk Zoetelief, maar de ram is gefokt door Dick Kikkert. Overigens leverde Tjepkema ook de kampioen bij de jarige rammen, een echt showdier dat hij samen met Erwin de Haan kocht van Loek van Vliet. Over het talent om bij anderen talent te 'spotten', werd 's avonds tijdens de aansluitende feestavond met een kwinkslag gespeeld. 'Als Koos Tjepkema twee keer bij je in de schuur komt, dan moet je alert zijn. De kans is namelijk groot dat je dan een toppertje in handen hebt.' Topper Het aankopen van rammen is geen goedkope sport en daarom deelt Tjepkema het eigendom van meer dere rammen met Texelse en over- kantse fokkers. Hij is niet de enige. Jan-Willem" Bakker; 'Zelf koop ik bij voorbeeld samen met Henk. Zoete lief rammen. Dat scheelt de helft in maal niet op Texel woonde en deed aangifte van fraude. De recherche ondervroeg bekenden van de man op Texel en in Haarlem. Een taxichauffeur op het eiland zei de verdachte al geruime tijd niet meer te hebben gezien, ook in de kroeg kwam hij niet meer en de poli tie, die hem voorheen regelmatig tegenkwam, meldde dat hij volgens hen niet meer op het eiland verbleef. 'Juist omdat hij van zijn drugspro blemen af wilde, ging hij niet meer stappen, bleef hij uit de buurt van oude vrienden en zat hij vooral bij zijn ouders thuis. Niet vreemd dus dat mensen hem nog maar nauwe lijks zagen, maar dat betekent niet dat hij niet op Texel was', vertelde advocaat Marco Berbee. Buren Dat 'buren' in Haarlem hem geregeld zouden hebben gezien, viel volgens bij Oudeschild. Het beroemde stuk met de onhandige verkeers- hinderstoepjes, voorzien van rode en witte reflectorpijlen, die niet door iedereen op de juiste manier worden geïnterpreteerd. In elk geval niet door mijn chauffeur van dat ogenblik. Hij had zijn eigen duistere interpretatie: ikke eerst en speelde Russische roulette, ook met mijn leven. Met bloed stollende roekeloosheid nam hij de wegversmalling en 'won'. Er kon geen briefkaart meer tussen. Stoerheid op niks af. Ronduit huf- terig gedrag. Maar was de per soon in kwestie een hufter? Nee, wel een verkeersmisbruiker, een wegpiraat, een gevarenpief, een ongelukszoeker. Zijn gedrag moet zeker worden aangepakt. Zonder pardon en zonder schelden. Pien Verberg de kosten. Wij halen ze bijvoorbeeld uit Engeland en met z'n tweeën dooit het al flink af.' Tjepkema haalde met mede-eige- naar Jaap Eelman goud in de cate gorie ouwe rammen. Hun kampioen woog 99 kilogram, was zeer goed gebouwd en best ontwikkeld. Een topper die overigens wel door Tjep kema zelf was gefokt. Deze ram werd ook uitgeroepen tot publieks- kampioen. Cees Commandeur zond de reservekampioen in. Een beken de, goed ontwikkelde ram, best ont wikkeld, waarbij alleen het onderstel iets minder goed uit de verf kwam dan bij de kampioen. Vruchtbaarste Bijzonder om naar te kijken waren de twee jeugdrubrieken, waarbij de jongste jeugd in de ring het beste beentje voorzette. Met als winnaars Lillian Visser, met de reservekampi oen bij de ooien van Jaap Eelman en Demi van der Haas, met een ooi van Koos Tjepkema. Er werd geke ken naar het schoonste geheel en naar de kwaliteit van de dieren. De meest vruchtbare ram werd inge zonden door Tjepkema en Zoete lief. De ram met een index van 113 is gefokt door W. Koops. Dennise Zoetelief, die zich op bijzondere wijze inzet voor de winterkeuring, viel bij de verloting in de prijzen. Ze won een ARR/ARR ooilam uit de stal van Van Vliet. Met 75 inzendingen viel er veel te bekijken, met als aantekening dat een aantal Texelse fokkers wegens omstandigheden verstek moest laten gaan en dat sommigen zich er met de inzending van een paar dieren wat makkelijk vanaf hadden gemaakt. De organisatie hoopt dat de fokkers bij de eerstvolgende keu ring van meer betrokkenheid getui gen. 'Te weinig fokkers moeten nu de kar trekken. Voor het totaalbeeld en de aantrekkelijkheid is het beter als iedereen zijn steentje bijdraagt', aldus Jan Willem Bakker. Positief was dat de stemming er goed inzat. De rammen brengen de laatste tijd goed geld op, zeker in vergelij king met vorig jaar, toen blauwtong voor onzekerheid zorgde. Het mag de sector ook wel eens meezitten, want ook de rekeningen van voer, kunstmest en brandstof liegen er tegenwoordig niet om. de verdediging ook prima te ver klaren. 'Hij moest na zijn verblijf in Schotland regelmatig naar Amster dam voor een nabehandeling, soms wel drie keer per week. Dan over nachtte hij soms bij zijn vriendin in Haarlem, want het was lang niet altijd mogelijk terug te keren naar Texel', vertelden zowel de advocaat als de verdachte zelf. 'En toen zijn vriendin dat huis net had gekocht, heeft hij er regelmatig staan klus sen. Grote kans dat buren, waar het stel verder overigens weinig contact mee had, hem toen hebben gezien en daaruit concludeerden dat hij er woonde. Een onjuiste conclusie', benadrukte Berbee. De verdediging zei dat de oud- Texelaar nooit heeft gelogen over zijn bezoeken aan Haarlem. 'Al bij de aanvraag van de uitkering heeft hij gemeld dat hij voor behandeling naar Amsterdam moest en dan in Haarlem zou overnachten', vertelde ook de stiefvader van de man. De gemeente Texel heeft dit onderkend en mede daarom besloten niet tot invordenng van het fraudebedrag over te gaan. Politierechter B. Vermeulen vond desondanks nog veel 'vreemde geurtjes' aan de zaak zitten. 'Wat moet u dan toch met treinretour- tjes Amsterdam-Haarlem? Waarom stond op uw Hyves-pagina dat u in Haarlem woonde? Waarom werd door de ouders geld overgemaakt naar uw rekening als u toch in het zelfde huis woonde? Waarom had de kliniek in Schotland het adres in Haarlem als contactgegevens? En waarom stonden abonnementen voor tijdschriften op het adres in Haarlem?' Allemaal vragen waar van de rechter vond dat verdachte er onvoldoende antwoord op kon geven. Daarom ging de rechter mee in de strafeis van officier van justitie L. Haneveld, die van mening was dat de bijstandsfraude te bewijzen viel. Alzheimer Café In De Buureton aan de Beatrixlaan wordt dinsdag 27 januari het maan delijks Alzheimer Café gehouden. Daarin spreekt Arjan Groet over de financiële en juridische proble men van dementie. De muzikale omlijsting wordt vezorgd door Rob Manse. Het Alzheimer Café begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. Voorlezen in bibliotheek In de bibliotheek aan de Drijver straat wordt op de woensdag 21 en 28 januari tussen 15.00 en 16.00 uur voorgelezen uit Anton kan toveren. Dit boek, van Ole Könnecke, staat centraal op de Nationale Voorlees dagen, die van 21 tot en met 31 januari worden gehouden. Bij het voorlezen wordt gebruik gemaakt van een kamishibai, een vertelkast- je. Gedurende de Voorleesdagen is in Cursus flow Menno Siebinga begint woensdag 21 januari met een nieuwe cursus Flow in de sport. De zesweekse cursus bestaat uit een uur training per week, vooraf gegaan door een theoretisch gedeelte en afgesloten met een terugkomdag. Er is plaats voor maximaal tien deelnemers. Bij voldoende belangstelling wordt een vervolgcursus gegeven. De eerste les van de nieuwe serie wordt gegeven op woensdag 21 januari van 20.00tot 21.00. Deelname kost €80,-. Voor meer informatie: tel. 315331 of mennosiebinga@gmail. com. Engelse les Lida Wels uit De Waal begint binnen kort met een nieuwe cursus Engels voor (half)gevorderden, bedoeld voor mensen die graag hun kennis van de Engelse taal willen ophalen of verbeteren. In de cursussen ligt de nadruk op het spreken, maar ook wordt gewerkt aan tekstbegrip, gramma tica en schrijfvaardigheid. Naast de groeps- en individuele cursussen voor volwassenen, worden ook bij lessen gegeven aan leerlingen van de OSG. Voor meer informatie: Lida Wels, tel. 314600. Vossenjacht Vanuit Time Out wordt zaterdag 17 januari een vossenjacht door Den Burg gehouden, waaraan iedereen tussen de 10 en 15 jaar kan mee doen. Deelnemers gaan in groepjes op zoek naar mensen in kostuum. De winnende groep krijgt een prijs, voor alle deelnemers is er limonade en chips. Het spel begint om 19.30 uur bij Time Out aan de Wilhelmi- nalaan. Ladiesnight in Cinema Texel Cinema Texel houdt dinsdag 27 januari weer een ladiesnight. Bezoe kers zijn vanaf 19.00 uur welkom bij de verschillende stands op het gebied van mode, beauty en well ness. Om 19.45 en 20.00 uur begint de vertoning van Last Chance Har vey met onder andere Dustin Hoff man, Emma Thompson en James Brolin. De toegang tot de ladie snight bedraagt €12,50, reserveren is noodzakelijk. Dat kan via www. cinematexel.nl en tel. 312027. de bibliotheek een tentoonstelling te zien van peuter- en kleuterboe ken. Ook krijgen alle jonge kinderen (tot en met 6 jaar) die in dit peri ode lid van de bibliotheek worden, een cadeautje en hoeven zij geen inschrijfgeld te betalen. Dag van de Eenheid In het kader van de Dag van de Eenheid worden zondag 18 janu ari in drie Texelse kerken speciale oecumenische gebedsdiensten gehouden. De ontwerpteksten voor de dien sten werden gemaakt door christe nen uit Korea, die als thema kozen 'Eén in Gods hand' (Ez. 37:19). De diensten worden gehouden in Oos terend, Den Hoorn en Den Burg, voorgangers zijn dominees Klaas- sen, Barnard en Glazema, mede werking wordt verleend door The Gospeltrain, de Maartenscantorij en het Mannenkoor. Alle diensten beginnen om 10.00 uur. De reguliere diensten komen hiermee te verval len. In alle drie kerken is opvang voor kinderen en wordt na afloop nagepraat. Concert DEK Muziekvereniging Door Eigen Kracht uit Den Hoorn houdt zaterdag 7 februari de jaarlijkse Winteruitvoe- ring. Fanfare, opleidingsorkest, drumband en majorettes verzorgen in de Burgemeester De Koninghal een avondvullend programma met eigentijdse muziek en dans. De leiding is in handen van Michiel Drijver, Nynke Arnout en Baukje Drijver. Het concert begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €3,-, inclu sief koffie of thee in de pauze. Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder vinden van woensdag 21 tot en met vrijdag 23 januari schietoefeningen plaats. Afhankelijk van de weersom standigheden vinden deze dagelijks plaats tussen 9.00 en 16.00 uur. VERVOLG VAN PAGINA 1 WK Surfen Broer Dorian moet de thuiswedstrijd laten schieten omdat er al een wed strijd in Israël gepland stond. Volgens voorzitter Sidny van Zon van de Stichting Ronde om Texel zou het een win-win-situatie zijn als het WK doorgaat. 'We zitten al langer met de vraag hoe we het voorprogramma van de Ronde ver der kunnen invullen. Het is de vraag of de internationale surffederatie ermee akkoord gaat, maar we heb ben goede hoop dat het rondkomt.' Nadeel is ook dat het door de kre dietcrisis met de meest gunstige tijd is om sponsor te zoeken. Volgens Van Zon kan de organisatie van het WK gebruik maken van de voorzieningen die voor de Ronde op het strand komen. 'We willen onze relaties aanspreken voor sponso ring, maar ze zullen het ook zelf moeten doen.' Parkeerbeleid Mijn 92-jarige moeder woont in Starkenburgh en is - hoewel nog redelijk gezond - afhankelijk van bezoek van familie, kennissen en overkantse kinderen met een auto. Vorig jaar kreeg ze van de gemeen te Texel twee gratis parkeerkaarten voor bezoekers. Dat werkte prima; kaart plus parkeerschijf achter de voorruit en alles was geregeld. Het was een experiment, waar mijn moeder en wij zeer tevreden over waren. Maar... het experiment liep ten einde en er kwam een nieu we regeling voor in de plaats, die inhoudt dat mijn moeder nu een bezoekersparkeerkaart moet kopen voor €74,40 per jaar (voor één auto). Bewoners in wijk T met een eigen auto betalen €29,80 per jaar en kunnen daarvoor 365 dagen per jaar hun auto in de wijk kwijt. Starkenburgh is destijds gebouwd als woonplek voor ouderen, al wordt het in toenemende mate door jongeren bevolkt. Mijn moeder is VERVOLG VAN PAGINA 1 Strandnota GroenLinks en Texels Belang deden nog geen uitspraken over de alter natieve voorstellen. Joop Groes- kamp (TB) sprak de verwachting uit dat TB instemt, maar de nulmeting moet nog met de achterban worden besproken. Beide partijen geven uitsluitsel als het onderwerp in de raadsvergadering van dinsdag 27 januari aan de orde komt. Wethouder Nico Kikkert (strandza- ken) en de politieke partijen wer- Wat ik zeggen wou... een van de mensen op leeftijd die er nog steeds met plezier woont en zij is niet in het bezit van een eigen auto. Het wordt voor haar ineens heel duur om het bezoek voor de deur (of elders in de wijk) te laten parkeren. De verhoudingen lijken me in deze nieuwe regeling dan ook aardig zoek. De gemeente wil kosten en baten van het parkeren meer in evenwicht brengen, stond in de brief over de 'iets aangepaste parkeerregels' (ik citeer), maar hoe zit het eigenlijk met het sociale aspect? Kan in het kader daarvan geen uitzondering worden gemaakt? Ik zou zowel de ambtelijke beleids groep als het college en de gemeen teraad willen vragen hier nog eens over na te denken'. Margareta Keijser, Heiloo. den het nog niet eens over het onderwerp onderverhuren. Kikkert wil dat verbieden per 31 decem ber 2012, de partijen zien meer in een uitsterfregeling waarop door de exploitanten is aangedrongen. Gaandeweg de vergadering werd duidelijk dat Domeinen, de instan tie die het strand namens de Staat aan de gemeente verhuurt, er geen moeite mee heeft als een exploitant zijn paviljoen of kiosk aan een derde onderverhuurt. Een exploitant mag echter niet een stuk strand onder verhuren, dat moet rechtstreeks via de gemeente lopen. (Advertentie) DINSDAG 13 JANUARI 2009

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2