'Dit is een heel relaxte walvis' Rechter mild over bezit kinderporno TEXELSE J COURANT F amilieberichten 2 halen 1 betalen beeldbanktexel.nl unicef# giro 121 ZONDAG 13 JANUARI 2008 'We liggen ernaast', roept schipper Rutgert Oosterhuis in de marifoon. Terwijl hij praat, komt een stukje verderop een deel van walvis boven water. Groot, diepzwart en met de kenmerkende rugvin. Klokgaaf, zonder krassen. 'Het moet een vrij jong exemplaar zijn, misschien een jaar of twee', schat Ineke Vonk. We zijn aan boord van Het Sop, ongeveer een mijl uit de kust van De Koog en vergapen ons aan de enorme walvis. Fototoestellen klik ken en de camera draait. Na de melding dat de bultrug 's morgens vanaf het strand van paal 17 is gezien, duurt het niet lang voor de redactietelefoon rinkelt en ik aan boord stap van Het Sop. Ik bevind mij in gezelschap van journalisten, liefhebbers en mensen van Ecomare. Maar of we de bultrug vinden, zal nog moeten blijken. Een zoektocht leverde een dag eerder niets op. Maar als na een uurtje varen ter hoogte van paal 17 een zwerm meeuwen en Jan van Genten in zicht komt, gloort er hoop. Dat betekent dat er een school vis in de buurt is en wellicht ook de bultrug. Het is een kwestie van tijd voordat Oosterhuis de boot 'parkeert' en op het water wordt gewezen. Grote kringen ('fluke prints') doen vermoeden dat er iets groots onder de oppervlakte zit. Dan klinkt gesis. Het komt van tientallen meters ver der. 'De blow', doelt Adrie Vonk op het omhoog spuitende mengsel van water en lucht, waarmee de walvis in- en uitademt. Bij een walvis gaat alles in het groot, dus ook de ademhaling. Er wordt verteld dat het met een druk van 200 bar naar buiten wordt gespo ten. Dat het mengsel niet geheel reuk loos is, blijkt als we een indringende, zwavelachtige lucht opsnuiven. 'Wie heeft hier een windje gelaten?' Als ik vragen heb, richt ik me tot Adrie en Ineke Vonk. Ze hebben een kast vol boeken over walvissen. Hij ver zamelt en gebruiksvoorwerpen die van walvisproducten zijn gemaakt, zij verdiept zich vooral in de historie van de walvisvaarders. Beiden hebben al heel wat walvisreizen gemaakt en onder meer buitruggen van dichtbij gezien en zelfs geaaid. Op vrijwel elke vraag hebben ze een antwoord. Adne: 'Die pokken op z'n kop. daar zijn zenuwuiteinden. Het zijn een soort sensoren, ze voelen er alles meè wat in de buurt komt.' We hoeven dus niet te vrezen als de kringen op het water duidelijk maken dat hij recht op de boot afzwemt. En er daarna waarschijnlijk diep onder duikt. Even later komt het enorme zoogdier recht onder de ogen van zijn publiek vlak naast de boot tevoorschijn. Eerst de romp en dan de staart. We kunnen hem bijna aanraken. Maar vooralsnog zien we de kop niet boven water, net zoals de staart onder de oppervlakte blijft. Keer op keer hetzelfde tafereel. Gisis en dan die enorme rug. Er worden honderden foto's geschoten. Waarom de walvis.juist hier opduikt, is makkelijk te verklaren. Hij jaagt op de enorme hoeveelheden jonge haring (bliek), net zoals de vogels en een paar nieuwsgierige zeehonden. Elk op hun eigen manier. De meeu wen pikken ze krijsend uit het water, de walvis doet het rustig en log. 'Dit is een heel relaxte walvis', zegt Ineke, die er al meer heeft gezien. Dan steekt ineens de puntige kop boven water en klikkende camera's. Ook als eindelijk een stukje staart aan de oppervlakte komt. Ónder de fotografen is ook Wouter Jan Striet- man van Stichting De Noordzee. 'Ik probeer van elke walvis die voor onze kust zwemt foto's te verza melen. Uit vergelijking van de foto's blijkt dat dit met dezelfde is als die van 2007. Je kunt het zien aan de plaats van de pokken de kop en de rugvin. De bultrug van 2007 had een vrijwel witte rugvin. Wist je trou wens dat de vorige bultrug later bij Cork in de Ierse Zee is gespot en later weer onder de Nederlandse kust is gezien? Sinds 2003 is dit de negende bultrug die in Nederland is, daarvoor werden ze nooit gezien. De reden? Misschien hebben ze de verkeerde afslag genomen, komen ze op de vis af of - en dat zou een triest scenano zijn - waar ze horen te zijn zit te weinig vis. Ik weet het niet, daarom doen we onderzoek. We willen weten waar deze dieren vandaan komen en waar ze heen gaan. Ze komen normaal voor in de Atlantische Oceaan, bij de Kaapver- dische Eilanden en in het Caraïbisch Gebied. Buitruggen kunnen hier vrij goed overleven, omdat ze ondiep water gewend zijn.' In een reactie onder dit bericht op de website klonk het verwijt over de geringe afstand die werd gehouden. Maar van een achtervolging is geen sprake. De boot ligt vrijwel stil, werd soms ietsje bijgestuurd, maar de walvis gaat helemaal zijn eigen gang, reageert met opgeschrikt en lijkt zelfs nieuwsgierig. Oosterhuis: 'Je kunt wel op grote afstand gaan liggen, maar dan kan hij toch voor je neus opduiken. Ik heb dit vaker gedaan en weet wat ik doe. Maar zoals nu, dat maak je bijna nooit mee. Weinig wind, weinig golven en een school vis die bij elkaar blijft, waardoor de walvis blijft jagen. De puzzelstukjes pasten perfect bij elkaar. Dan heb je gewoon geluk.' Adrie Vonk: 'Ik zit als kottervisser al 36 jaar op de zee, maar dit heb ik in de Noordzee nog nooit gezien. Dit is uniek, vreemd bijna.' Gerard Timmerman Foto's: Salko de Wolf en Wouter Jan Strietman De Helderse politierechter heeft een 55-jarige Texelaar veroordeeld voor het bezit van kinderporno. De man kreeg een voorwaardelijke werkstraf van 80 uur opgelegd. De Texelaar had een jaar of zes gele den wat foto's gedownload waarop seksuele gedragingen van minderja- ngen waren te zien. Hij had de afbeel dingen een tijd in zijn computer laten zitten en later op een floppydisc gezet. Die disc bleef bewaard, al was de man dat naar eigen zeg gen vergeten. Tot zijn meerderjarige dochter begin vorig jaar de diskette ontdekte, zag wat er op stond en de politie inschakelde. De politie doorzocht de computer van de man, maar er werd niet meer kinderporno aangetroffen. De man gaf toe ooit een keer wat van internet te hebben gehaald, maar daarna nooit meer. Waarom hij het had bewaard, kon hij naar eigen zeggen niet goed begrij pen. Daarom start hij een behande ling in Heiloo, om hier inzicht in te krijgen. Volgens de reclassering is de kans dat de man in herhaling valt nauwelijks aanwezig. Politierechter B. Vermeulen vertelde vrijdag tijdens de zitting dat het bezit van kinderporno pas enkele jaren strafbaar is. In ieder geval was het nog niet strafbaar toen de Texelaar de foto's van internet haalde. 'Maar u heeft ze op floppy gezet, bewaard en ondertussen is de wet aangepast en nu bent u dus toch strafbaar', aldus de rechter. Officier van justitie L. Haneveld nam in de strafeis mee dat het zich al jaren geleden heeft afge speeld, dat de Texelaar een blanco strafblad heeft en zich vrijwillig laat behandelen. Hij eiste een voorwaar delijke werkstraf van 80 uur, met een proeftijd van twee jaar. Mocht de Texelaar in die periode nogmaals in de fout gaan, dan moet hij die 80 uur alsnog aan het werk. De politierech ter ging akkoord. Ruilbeurs Voor welke werkzaamheden bij de IJzeren Kaap was de aan leg van een spoorlijn indertijd noodzakelijk? En is ook bekend welke mannen voor het locomo tiefje poseren? Dat zijn vragen die verzamelaar Maarten Stoepker graag beant woord ziet. Stoepker is aanwezig op de ruilbeurs die de afdeling Verzamelaars van de Historische Vereniging donderdag 15 januari houdt. De beurs, waarop niet alleen prentbriefkaarten, maar ook ande re zaken op Texel betrekking heb bende, worden geruild, begint om 20.00 uur. Wie het antwoord op bovengestelde vragen denkt te weten, kan hem ook bereiken via tel. 312940. Wat ik zeggen Eilandgevoel Het is heel erg dat het CDA onder emotionele druk een besluit heeft moeten nemen, waardoor mevrouw Eelman zich genoodzaakt ziet uit de eilanderraad te stappen. Maar is het niet zo, dat het CDA niet twee heren kan dienen? Namelijk door enerzijds als eilan derraadslid te werken aan een eilan- dersamenwerking en anderzijds het propaganderen van een westelijke Waddengemeente, wat mevrouw Eelman niet hardop mocht uitspre ken. Wat verstaat het CDA onder een westelijke Waddengemeente? Wie op de kaart kijkt, kan niet anders concluderen dan dat het CDA voor stander is van het samenvoegen van onder andere Texel en Den Helder tot één westelijke Wadden gemeente, waardoor de 'kraaien' in een verhouding van 60 staat tot 13, de dienst op Texel gaan uit maken. Ik moet er niet aan denken dat er eerdaags in mijn paspoort staat, 'geboren te Den Helder'. Ik heb altijd te doen gehad met die men sen die door omstandigheden in het ziekenhuis ter wereld kwamen en hun leven gebukt gaan onder 'geboren te Den Helder'. Hierdoor ben ik altijd van mening geweest dat er één verloskamer in het Gemini ziekenhuis Texels grondgebied zou moeten zijn. Als Texelaar zou je nog niet begraven willen worden in Den Helder. Texel is al eeuwen een mul ticulturele samenleving. Allochtonen hebben zich altijd moeiteloos geïn tegreerd in de Texelse samenleving. Doch niet alle nieuwkomers knjgen blijkbaar het eilandergevoel. Hier door kan men makkelijker met een gemeentelijke herindeling omgaan, zoals het propaganderen van een westelijke Waddengemeente. Het CDA wil dat, maar durft dat blijkbaar niet uit te spieken. Belangrijk is dat de gemeenteraad als volksverte genwoordiger hierin haar inwoners van Texel consulteert, alvorens een besluit te nemen welke kant we opgaan En juist wanneer het gaat over de toekomst van Texel, is burgerparti cipatie een groot goed in het duale stelsel. R Standaart, Den Burg. Heden overleed zacht en kalm mijn lieve man, onze vader, groot- en overgrootvader Jan Kikkert 22 september 1922 f 10 januari 2009 Aaltje Kikkert-Koopman kinderen klein-' en achterkleinkinderen Herenstraat 40 1797 AJ Den Hoorn Vader is opgebaard in „Ons Huis", Herenstraat 35 te Den Hoorn, waar gelegenheid is tot con doleren op dinsdag 13 januari van 19.00 tot 20.00 uur. Wij zullen samenkomen in „Ons Huis" op woensdag 14 januari om 14.00 uur. Aansluitend zullen wij vader begeleiden naar zijn laatste rust plaats op de begraafplaats van Den Hoorn. Na afloop van de begrafenis komen wij nog even samen in „Ons Huis", waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Mocht U geen persoonlijk bericht hebben ontvangen, dan verzoeken wij u deze advertentie als zodanig te beschouwen. '"fexelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,30 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2.10 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden Heftruckcursus op 20 januari. Voor herhalings training en complete cur sus. Voor info en opgave, Agrifirm Jan Keesom 363 363. Kinderfuif, een echt doe feest. 1uur bowlen met lichte ballen en slurfen in de goot. Daarna patat, kroket, glas fris en een ijsje toe. €5,- p.p. Bowling de Koogel, tel. 0222-317672. Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Koffiemachine, Espres so, Nespresso, Senseo of traditioneel koffiezetten. EP Voordeelland, 322 Restaurant 't Pruttel- huus in De Koog. iedere dag geopend vanaf 16.30 uur. Tel. 0222-317586. Weverstraat 45 Den Burg Voor uw feestje, groot of klein, moet u in Bowling De Koogel zijn Tel. 0222- 317672. Bowling De Koogel - het adres voor een gezellig avondje uit! Tel 0222- 317672. Miele, Siemens. AEG, Za- nussi, Liebherr. Reparatie en verkoop, EP Voordeel- land. 322 398. Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur www.texelseautopa- gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Couperose of pigment verwijderen? Elos. Info: De Muilekoog. tel: 327850. Texelse kaas van We- zenspyk. Blue-Ray led blacklight, 200 Hz. De nieuwste tech nieken, EP Voordeelland. 322 398. Liesbeth Roeper uit vaartverzorging. tel. 310952. Dag en nacht be reikbaar. www.aardeenhe- mel.nl Op zoek naar een auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseau to pa gina.nl Bowlen en steengrillen gaan prima samen. Bow ling de Koogel, tel. 0222- 317586. www.texeltoerist.nl. Een unieke site met plaats aanduidingen via Goo- gle-maps. Kom ook eens kijken en zoom in. Tegelshowroom De Te- gelmeester. geopend do.- en vr. 13.30 -17.30 en za. 10.00 -13.00 uur of op afspraak, 06-22288683. Krukas 3. Oudeschild. Alles in vertrouwde han den! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. www.printservicetexel. nl Stickers, belette ring. textieldruk. Tel. 06- 10711115. Sony. Panasonic, JVC, Philips, Pioneer. Repara tie en verkoop, EP Voor deelland, 322 398., www.texelseautopa- gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Te Koop Vleespaketten 10-20-of 40 kg. 'A of '/z koe kan ook Piet v.d Star 322135. www.texeltoerist.nl. Met de meest actuele evene mentenagenda. WWW.WOONKRACHT7. NL voor diverse onder houdsmiddelen Wellnessbeurs introduc tie discovery touch (mas sagecursus) 15.30 uur. Smeg fornuizen en koel kasten. Nu bij EP Voor deelland, 322 398. Jongeman Austr. (29) zoekt fulltime baan. Goed opgel.(univers.), werk hard, leer snel. Erv in bouw, horeca, verkoop, manegement en nog veel meer. Taal: engels, beetje nederlands. Lee 0657121787 Definitief en veilig ont haren? Elos. Info: De Mui lekoog. tel: 327850. ■Oeóoren cfazful\AAmed fÓaAa/ 200 rra/rt. óf cm /Coon oa/i Sfct/n $<7um flh// Jtfa/ia/J Zcz/traa/ ff fffooy 0(f-ö342ó220 ffezot/iarana oangf 20JamtarrJ Onze zoon en broertje Sil Riemens is geboren op 7 januari 2009. Wij zijn dolgelukkig! Pascal, Shirley en Lieve Melis Stokelaan 90 1948 DA Beverwijk Uw naamsbekendheid ons een zorg? Jazeker. Maak kennis met het on dernemerspakket van Langeveld de Rooy. U kunt t/m 19 januari nog binnen lopen, daarna zijn wij t/m 11 februari even Niet Open! Koffiecafé Inn de Knip, tel: 319946 Den Hoorn. Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Roov. Spinbaan 6, tel. 362é00. www.texeltoerist.nl. U kunt nog meedoen aan de prijsvraag en maak kans op het boek De Smaak van Texel Een goede start voor de beginnende onderne mer! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. concept' Maar. voor we gaan bouwen gaan we eerst de prijzen albreken met steeds hoger oplopende kortingen tol. we helemaal leeg zijn! Rijles te duur? Bij ons in het VEC, 16 lessen, €250,- In december 10% kor ting! Inl. 06-53690708 De Koopman Koerier. voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. texelsecourant.nl voor het dagelijkse Texelse nieuws. Nieuws van Texel? Nu dagelijks nieuws op www. texelsecourant.nl www.woonkracht7.nl Vo gelenzang 11 in Den Burg Jos Bosma Twan Krafft Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Dagelijks het laatste Texel se nieuws op www.texel- secourant.nl Auto Service Centrum. Maricoweg 3, tel. 315588. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat Tel. 320473. Op zoek naar een auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Drukwerk, presentatie en naamsbekendheid ineen: het ondernemerspak ket van Langeveld de Rooy. Een foto uit deze krant die door ons is gemaakt kunt u vanaf morgen bestellen op Heeft u geen internet? Kom dan langs bij Mediabureau L&R, Spinbaan 6, Den Burg KINDEREN EERST

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3