'Hele dag met hoofd onder kussen gelegen' 4 y mm TEXELSE Amsterdams Kleinkunst Festival in Klif 12 2 COURANT i Agenda TT. oud Papier oPIENie TES O texelse'8courant Nieuw Leven speelt bekroond stuk DINSDAG 20 JANUARI 2009 Liesbeth Groenwold en Sophie van Oers steken de draak met nordic walking. sdorp./Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu voor een wandeling. Bij helder weer begint om 19.00 uur een sterrenkijkavond bij Volkssterren wacht De Jager bij Ecomare. In het kader van de Week van Gebed begint om 19.30 uur een bijeenkomst bij de familie Graaf, Naalrand 50 in Den Hoorn. Cinema Texel vertoont Valkyrie (20.15) en Mystery Movie (20.30). Vrijdag 23 januari: In sporthal Ons Genoegen wordt van 19.00 tot 22.00 uur een sportmarkt gehouden. In het kader van de Week van Gebed begint om 19.30 uur een bijeenkomst in De Schuilhut in De Koog. BigBandTexel treedt vanaf 22.30 uur op in café De Zwaan in het centrum van Den Burg. De dames van LOS beginnen kakelend als kippen hun voorstelling. Het festival kende dit jaar meer vrouwelijke dan mannelijke deelnemers. ifoio's Jemen van HaitumiBeeiaDani, Texel) Wanhoop op het gezicht van Elisa Beuger. Haar naam is er niet bij als de winnaars bekend worden gemaakt van de kwartfinales van het Amsterdams Kleinkunst Fes tival dat donderdag, vrijdag en zaterdag voor de twintigste keer in Klif 12 in Den Hoorn werden gehouden. De afwijzing komt niet als een ver rassing. Beugers voorstelling wil de vrijdagavond niet van de grond komen, terwijl ze bij een eerdere voorronde in Amsterdam veel suc ces had. Toch put Beuger tijdens de bekendmaking een sprankje hoop uit het oordeel van de jury dat lang niet slecht is. Maar de hoop ver vaagt als juryvoorzitter Lars Boom voorleest wie er doorgaat naar de halve finales. Gelaten laat Beuger het beginnende gejuich om haar heen aan zich voorbij gaan. Maar dan vraagt Boom onverwacht nog even om stilte. De jury heeft besloten een zevende halve finale plaats toe te wijzen aan een kan didaat in wie zij toch voldoende Toneelvereniging Nieuw Leven waagt zich zaterdag 24 en 31 januari aan de tragi-komedie Gouwe Handjes van de beken de toneelschrijver Haye van der Heyden. Het stuk werd in 2002 bekroond met de Visser-Neerlan- diaprijs voor toneel, hoorspel en televisiespelen. Gouwe Handjes werd speciaal voor John Kraaijkamp geschreven en talent zagen om door te gaan. De naam van Beuger valt alsnog. Luid applaus van de andere deelnemers en Beuger slaat verschrikt de han den voor het gezicht. Ze weet met meer waar ze het moet zoeken. Het is de derde keer in de historie van het AKF dat er een wildcard wordt verleend. 'Dit is fantastisch', roept ze, terwijl ze van alle kanten worden gefelici teerd. Ik heb vandaag de hele dag met mijn hoofd onder een kussen gelegen. Ik schaamde me voor wat er was gebeurd en durfde zelfs bijna niet naar buiten te gaan. En nu dit.' Beuger, bekend als actrice uit het TV-programma Man Bijt Hond. stond duizend doden uit op het podium toen ze merkte dat de voor stelling niet aansloeg, maar ging door met de show en deed dat volgens de jury op een vakbekwa me wijze. Die nam in haar oordeel ook het succesvolle optreden in de voorronde mee. Hoog Volgens de jury was de kwaliteit van gaat over Louis, een gepensioneerd zakenman, die uitstekend met vrou wen overweg kan en precies weet waar ze gevoelig voor zijn. Dank zij zijn kennis van hel vrouwelijk schoon veranderde alles wat hij aanpakte in goud. Met de ontwik keling van een nieuwe geurlijn, een boek over subtropische serreplan- ten en flatteuze sport-BH's is Louis schatrijk geworden. Zijn leven krijgt een tragische wending wanneer zijn de voorstellingen (negen in totaal) hoog tot zeer hoog. Er kwamen weinig vulgaire grappen voorbij, de stand-up-comedy had plaats gemaakt voor echte kleinkunst en de platte seks was ook naar de achtergrond verdreven. Seks kwam nu onder meer op absurde wij ze tot uiting bij het dameskwartet LOS in een sketch over een oude vrouw die opgewonden raakt als ze wordt voorgelezen uit een span nende doktersroman. Ze probeert met haar hand op een zekere plek te komen, maar de motoriek wil niet meer en ze komt overal met haar hand, behalve daar waar ze wezen wil. Het leidt tot de nodige frustratie, terwijl het voorlezen onbekommerd verder gaat. De dames gaan door naar de halve finale. Kenners in de zaal tippen de groep meteen na het optreden als uiteindelijke winnaar van het festival. De jury omschrijft LOS als jong en verfrissend. Hun muzikaliteit wordt geprezen en het cabaret schom melt nog tussen schoolcabaret en een paar briljante vondsten. Tot die laatsten behoort een zogenaamde rit in een begrafenisstoet waarbij de 'overledene' voorin zit, omdat ze op haar laatste reis niet achter in een kist wil liggen. De sketch bestaat uit simpelweg vier stoelen op het podium waarop de dames tegelijk heen en weer bewegen alsof ze in een auto zitten. Het is briljant om te zien en knap uitgevoerd. 'Zo een voudig kan kleinkunst zijn', merkt een betrokkene na afloop op. 'Maar het geeft ook aan hoe moeilijk het is, want bedenk zoiets maar en voer het ook op de juiste manier uit.' De halve finalisten zijn naast Beuger het duo Michiel van Eunen en Jan Evert van Apeldoorn, Yora Rienstra, het duo Lankmoed (Jan Geubbel- mans en Peter van Ewijk), Ygor (de Belgische Filip Haeyaert), het duo Liesbeth Groenwold en Sophie van veel jongere echtgenote Emma, met wie hij intens gelukkig is, plotseling overlijdt. Aan haar sterfbed moet hij beloven dat hij na haar dood Opnieuw gelukkig wordt. Het blijkt een belofte waar hij met onderuit kan komen en waarin vijf vrouwen een belangrijke rol spelen. Deze dames doen hun uiterste best hem te troosten, al was het maar omdat ze het niet over hun hart kunnen verkrijgen een rijke alleenstaande man zomaar voorbij te laten wan delen. Nieuw Leven heeft het zich niet gemakkelijk gemaakt met dit stuk, dat zowel vrolijke als hartverscheu rende momenten kent en waarin veel van de kwaliteiten van de spe lers wordt gevraagd. Gelukkig kan de Oudeschilder toneelvereniging beschikken over een flinke dosis routine. Dat geldt niet alleen voor Kees Hin, die in de huid van Louis kruipt en daarmee m de voetsporen van Kraaijkamp treedt. Ook tegenspelers Ria Buis man, Emmy Zijerveld, José Witte, Tina Smit en Ria Boeyen hebben hun sporen verdiend. Mochten zij hun tekst even kwijt zijn, dan weten ze zich gesteund door souffleuse Yvonne Smit. De regie is in handen van Karin Somers. Het stuk wordt gespeeld in dorps huis 't Skiltje in Oudeschild en begint op beide avonden om 20.00 uur. Er is bal na. Kaarten zijn te bestellen bij Tineke van Beek, tel. 313008. Oers en muziektheater LOS met Charlotte Waardenburg, Dookje van Dieren, Femke Vermj en Kim de Fuijk. Zij gaan de komende maan den onder begeleiding van een coach op tournee langs diverse theaters in den lande om verder aan hun voorstelling te werken. Afvaller Jorrik Hartemink zit daar niet bij. Hij behoort, samen met Jeanme Dark en Frank Irving, tot de afvallers. Hartemink kan zich vinden in het jury-oordeel dat hij goede aanzetten heeft, maar dat de uitwerking niet uit de verf komt. 'Wat ik deed, was meer iets voor in de repetitieruimte Bowling Met een overwinning op T-Fords heeft de Pins deze week de lei ding genomen in de bowlingcom- petitie. De dames van de ochtendleague hadden er donderdag zin in Han- neke Veldman wist een game van 177 te plaatsen, 's Avonds bewees veteraan Ronb Beumkes het met een serie van 715 nog in de vingers te hebben. TZN heeft zich omhoog weten te werken tot de topdrie en Martien Roeper stoomde zich met Bigband speelt in de Zwaan Café de Zwaan in Den Burg is vrijdag 23 januari het domein van een optreden van BigBandTexel. Het is de eerste keer dat de bigband daar optreedt. Volgens de band moet het worden gezien als een experiment. Als het aanslaat, gaat de band vaker in de Zwaan spelen, in de zomer mogelijk ook op het ter ras. Het optreden van vrijdag begint om 22.30 uur. Er wordt een nieuw repertoire gespeeld. Henny van der El, eigenaar van de Zwaan, zegt met het optreden 'warmte te willen bren gen in deze letterlijk en figuurlijke koude tijd'. Minder libre, meer senioren Hoewel zich dit jaar minder bil jarters hebben ingeschreven voor de librewedstrijden van het Texels kampioenschap biljarten, wordt dit gecompenseerd door het toege nomen aantal inschrijvingen bij de 55-plussers. Daarmee is zowel het aantal inschrijvers als het aantal inschrijvingen gelijk aan vorig jaar. Naast de bekende namen, hebben zich tot genoegen van de organisa tie ook nieuwe deelnemers aange meld. Het toernooi wordt gespeeld in dorpshuis De Hof in De Koog en begint zaterdag 7 februari met het bandstoten, dat zondag wordt afgesloten met de finale om de Nieuw gedicht in lessenaar In de lessenaar op de Groeneplaats in Den Burg is sinds gisteren het gedicht Waaimuziek van Frouwkje Zwanenburg te lezen. Zwanenburg is een bekende in Zuid-Holland en was in 2005 en 2006 stadsdichte- res van Gouda. Ze dicht, verzorgt optredens en werkt samen met beeldende kunstenaars. en niet voor op het podium.' Har temink had kort voor het optreden zijn show nog aangepast, waardoor hij zoekende was. 'Ik heb er de dag voor de uitvoering tot half vier 's nachts aan gewerkt. Ik vind het eigenlijk wel knap dat het gelukt is dat op te voeren, maar ik snap dat het voor het publiek verwarrend was. Ik moet nog verder mijn weg zoeken in de kleinkunst.' Dinsdag 31 maart en woensdag 1 april zijn in De Kleine Komedie in Amsterdam de halve finales. Maandag 6 april wordt daar de finale om de Wim Sonneveldprijs gehouden. Jeroen van Hattum twee hoge series vast klaar voor de komende Texelse kampioenschap pen. Uitslagen: T-Fords-Pms 1-3: WBZ-Juttertjes 1-3; Flalr- Klaver 4 3-1, Schouwstra-Sommeltjes 3-2; Chaos-Tumbleweeds/Paal 19 1-4; Eigenge- middelde-Geen Idee 0-5; Best Tessels-Paal 19/Sjans 4-1: Badweg Sportief-De Koogel 1 V4-3V&; Quinty's-TZN 1-4. De zeehondenopvang van Eco mare zit behoorlijk vol. Zó vol, dat een interne verhuizing nodig is om alle jonge robben zo goed mogelijk te huisvesten. De afgelopen maanden spoelden acht jonge grijze zeehonden aan op de kust van Noord-Holland en Texel. Ook werden er twee jonge gewone zeehonden gevonden. De opvangbassins zijn nu allemaal vol. Het bleek in twee bassins zelfs nodig twee jongen bij elkaar te plaatsen. Daar komt binnenkort verandering in. De vijf jongen die afgelopen zomer bij Ecomare zijp geboren, worden binnenkort uitgezet. Tegelijk krijgen ook drie jonge gewone zee honden die in de herfst zijn opge vangen hun vrijheid terug. Deze acht Jan Zoeteliefbokaal. De 55-plussers spelen van maandagmiddag tot en met donderdagmiddag, 's avonds werken de librespelers hun partijen af. Vnjdagavond begint het drieban den, dat zaterdag en zondag wordt afgewerkt. Zaterdagmorgen spelen de librespelers om de Cor Hoogen- boombokaal. terwijl de driebanders het toernooi zondagmiddag beslui ten met de finale om de Piet de Graaftrofee. Ecomare verzorgt jeugdkampen Ecomare en de stichting Veldstudie Hei- en Boeicop verzorgen ook dit jaar diverse kampen voor jeugdige liefhebbers van de natuur die wel van een avontuurlijke vakantie hou den. Drie van deze kampen worden in het voorjaar gehouden, tien in de zomer en één in het najaar. Loca ties zijn Texel, Zeeland, Drenthe en Zuid-Holland. Elk van deze vakan- tiegebieden heeft z'n eigen, ken merkende omgeving. Er zijn kam pen voor kinderen van 8 tot en met 11 jaar en voor jongeren van 12 tot en met 15 jaar. De deelnemers zijn op uiteenlopende manieren actief. Dinsdag 20 januari: Om 18.00 uur begint in De Buureton aan de Beatrixlaan in De Burg het maandelijks diner van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Opgave: tel. 312696. Op de atletiekbaan in Den Burg start om 19.00 uur een coopertest Deel name is gratis. In het kader van de Week van Gebed begint om 19.30 uur een bijeenkomst in de kerkenkamer van de doopsge zinde kerk in Oosterend. Cinema Texel vertoont Australia (20.00) en Changeling (20.15). Woensdag 21 januari: Om 11.00 uur begint een winterwan- delirig door de Geul; o.l.v. de bos wachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. De Vereniging Borstvoeding Natuur lijk houdt een bijeenkomst ten hui ze van Rachel Kruk. Aanmelden via vbn@texel.com of 322734. In het kader van de Nationale Voor leesdagen wordt in de bibliotheek in de Drijverstraat in Den Burg tussen 15.00 en 16.00 uur voorgelezen uit 'Anton kan toveren'; voor kinderen tot 6 jaar. In het kader van de Week van Gebed begint om 19.30 uur een bijeenkomst in Het Olijfblad in de Weverstraat in Den Burg. Om 20.00 uur komt de afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP/ Vrouwen van Nu bijeen in het Eier- landsche Huis. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (13.30), Oorlogswinter (16.00), Austra lia (20.00), Piet Piraat (14.00), High School Musical 3 (16.15) en Change ling (20.15). Donderdag 22 januari: Om 14.00 uur vertrekt bij Bakker Tim mer in De Koog de afdeling De Cock- Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Beatrixlaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 20 02.00 en 14.10 u. Wo. 21 02.50 en 15.15 u. Do. 22 03.50 en 16.50 u. Vr. 23 05.20 en 18.34 u. Za. 24 06.47 en 19.24 u Zo. 25 07.40 en 20.10 a Ma. 26 08.14 en 20.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Dinsdag 20 januari doodtij, maandag 26 Januan nieuwe maan. Zondag 25 januari zon op 8.36, onder 17.08 uur Cinema Texel vertoont Niko (13.45), de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (16.00), Valkyrie (19.00, 21,45), Piet Piraat (13.30), High School Musical 3 (15.45), Oorlogswinter (18.30) en Australia (21.15). Wensen Hij hangt zo vrolijk door de kamer, de slinger met kerstwensen. Zo af en toe pak ik er nog eens eentje af om te kijken wie ook al weer de afzender van dit vrolijks was. Ik zal jullie niet vermoeien met het aantal, kijk eens hoeveel vrienden we hebben, maar het zijn er een heleboel. Heerlijk, die weken rond de jaarwisseling, iedere keer ben ik weer benieuwd hoeveel kaarten er in de bus liggen. Van wie? O leuk, lang niet van gehoord. Ver rassing, leeft die ook nog? Hé, moet je nu zien wie er een kaart heeft gestuurd. En, o jeetje, die ben ik vergeten. Gauw even iets terug sturen. Jullie kennen dat wel. Ook zo genoten? En nu sta ik in dubio. Moeten ze al weg of zal ik ze nog even laten hangen? Misschien doe ik ze even in een mandje. Kan ik ze de komende tijd nog even door mijn handen laten gaan, me de gezichten van de afzenders voor ogen halen en me warmen aan alle lieve groeten en de 'verplichte' zakelijke nummers waarderen. Het meest dierbaar zijn me de kaarten waar een per soonlijke tekst aan is toegevoegd. En de zelfgemaakte, al dan met gekocht. Er zit een geborduurde kaart bij waar uren aan gewerkt moet zijn. Ik kijk er met verwon dering naar. Het zakje met van de enveloppen afgescheurde postzegels heeft zijn weg reeds gevonden naar een inzamelaar voor goede doelen en straks gaan de kaarten dezelfde weg. Op een paar na, ja de zelfgemaakte en de geborduurde. En ik realiseer me dat ik met al die goede wensen een gelukkig mens ben. Pien Verberg zwemmen nu nog in het kraambas- sin, met enkele volwassen dieren uit de vaste groep van Ecomare. De volwassen zeehonden worden naar andere bassins verplaatst, zodat het kraambassin beschikbaar komt voor de jonge grijze zeehonden. In eerste instantie worden drie jonge grijze zeehonden in het kraambas sin geplaatst. Dit is ook het bassin waar de webcam op gericht staat, zodat de dieren te zien zijn via de website www.ecomare.nl. De zeven Winterse wandeling met Gouden Boltje Liefhebbers van een winterse wan deling kunnen zondag 25 januari meedoen aan de derde tocht in de winterserie van wandelsportvereni ging Het Gouden Boltje. Er worden twee parcoursen uitgezet: van 5 en 10 kilometer. Start en finish zijn bij het paviljoen aan het Turfveld in de Dennen, dat tevens dienst doet als inschrijvingsbureau. Starten kan tussen 13.00 en 14.00 uur. Deelna me kost €3,60. Deelnemers krijgen voor dat bedrag aan de finish een herinnering. Wie daar geen prijs op stelt, betaalt €2,30. Leden van de Ze zwerven door de natuur, fietsen, varen en gaan 's nachts op zoek naar vleermuizen en sterren. Ook doen ze aan sport en spel en over nachten ze in een groepsverblijf. Meer informatie is verkrijgbaar bij Ecomare, tel. 317741. Op www. ecomare.nl staan (foto)verslagen van kampen op Texel en is het kampboekje te downloaden. Dit boekje, met verdere informatie over de zomerkampen, wordt op aan vraag ook toegezonden. Opgave kan bij de stichting Veldstudie Hei en Boeicop, tel. 0347-342085, fax 0347-342279 of www.natuurkam- pen.nl. In verband met een dokbeurt van de Dokter Wagemaker verzorgt TESO tot vrijdag 6 februari geen extra afvaar ten Automobilisten moeten vrijdag 23 januan 's middags in Den Helder rekening houden met wachttijden. Die dag kan gedurende de hele dag één transporteenheid met gevaarlijke stof fen worden vervoerd (reserveren ver plicht). Meer informatie over de veer dienst is te verkrijgen via tel 369600 of website www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen; Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op al onza advenanuecomracten en aanoiccJingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertentiewezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam ondernummer4n98699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar €39.85 €38,15 (automatisch) Per jaar 77,90 75,55 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www. beeld banktexelnl overgebleven opvangzeehonden blijven, zolang ze nog individuele zorg nodig hebben, in de kleine bassins. Op de open dag van Ecomare, zater dag 24 januari, zijn alle opvangzee honden goed te bekijken. Duidelijk is dan ook het onderscheid tussen grijze en gewone zeehonden te zien: hoe jong ze ook zijn, de kegelvor mige snuit van de grijze zeehonden is al onmiskenbaar aanwezig. organiserende vereniging genieten een korting van €0,80. Meer informatie kan worden inge wonnen via tel. 313087 of www. hetgoudenboltje.nl. Kerstbomen In het verhaal over de kerstbomen dat vrijdag in deze krant stond, was De Cocksdorp over het hoofd gezien. Daar werden woensdagmid dag 171 kerstbomen opgehaald. Voedende moeders In verband met een volle agenda is de bijeenkomst van de vereni ging Borstvoeding Natuurlijk, die woensdag gehouden zou worden, verzet naar woensdag 21 januari. De bijeenkomst is bedoeld voor het uitwisselen van ervaring van voe dende moeders en wordt gehou den ten huize van Rachel Kruk in Oudeschild. Aanmelden kan via tel. 322734 of e-mailadres vbn@texel. com. Zeehondenopvang Ecomare puilt uit Het is de bedoeling dat vrijdagmid dag 13 februari een bekende biljar ter een demonstratie komt geven. Nieuw Leven beschikt over nogal wat geroutineerde spelers.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2