Voortreffelijk spel in originele tragikomedie Nieuw hoogtepunt in toneeloeuvre Nieuw Leven 'Denk mee over huis van de toekomst!' V m TEXELSE 2 COURANT Guinness bevestigt record Strender Blijde Vrienden Dames Tevoko blijven winnen oPIENie Agenda TESO Duin Bouwbedrijf DINSDAG 27 JANUARI 2009 - i gesprek met zijn Nieuw Leven heeft een reputa tie te verdedigen en dat is niet altijd gemakkelijk. Maar met de voorstelling van zaterdag voegde de Oudeschilder toneelvereniging een nieuw hoogtepunt aan haar oeuvre toe. Met voortreffelijk spel werd Gouwe Handjes, een tech nisch lastige tragikomedie van Haye van der Heyden, tot een meer dan goed einde gevoerd. Gouwe Handjes is een stuk dat zowel vrolijke als hartverscheurende momenten kent en waarin veel van de kwaliteiten van de spelers wordt gevraagd, zowel wat betreft rolken- nis en tempo als inlevingsvermogen en het vermogen te kunnen nuance ren. Komisch talent is zeer welkom, maar al te 'vet' mogen de perso nages niet worden neergezet. Ook voor typetjes is geen plaats. Een bij zonder effect geeft het terugkerend gebruik om iemand een monoloog te laten afsteken, terwijl een ander niet hoort wat er wordt gezegd en er als bevroren bij staat. Ook een zeker stoïcisme strekt dus tot aan beveling. Hoofdpersoon in de tragikomedie is de gefortuneerde zakenman Louis, die wordt getroffen door het plotse linge verlies van zijn vrouw. Op haar sterfbed moet hij beloven zijn best te doen weer gelukkig te worden. Wat haar betreft, hoort daar ook een nieuwe geliefde bij. Dat het haar ernst is, blijkt al een paar weken na de begrafenis, wanneer ze in de gedaante van een engel op bezoek komt om hem aan zijn belofte te houden. Omdat ze voor anderen onzichtbaar en onhoorbaar is, kan ze daarna geregeld blijven terugke ren, om hem van advies te dienen, te sturen en te troosten. Wanneer Louis in contact komt met een veel jongere charmante schoonheid, toont ze zich een enthousiast pleit bezorger van hun relatie. In tegen stelling tot de rest van de omgeving, die vindt dat hij zich geen uitspattin gen kan permitteren en ook met vis sen en voetbal kijken weer gelukkig kan worden. Ster van de avond was Kees Hin, die dit jaar 74 wordt. De meeste toneelspelers zijn op zijn leeftijd al gestopt of beperken zich tot een bijrolletje, maar Hin stond vrijwel de hele avond op de planken. Hij had schijnbaar weinig moeite met de enorme hoeveelheden tekst en demonstreerde een geweldig gevoel voor komedie. Erg sterk was hij in zijn timing. Vaak voelde het publiek aankomen dat hij een opmerking zou plaatsen, maar het moment waarop die daadwerkelijk kwam, bleef een verrassing, met als gevolg dat de lachsalvo's geregeld door de zaal golfden. Leuk ook waren de dialogen met zijn overleden echt genote. Hoogtepunt was het verwijt dat zij hem niet zo op de huid moest zitten: 'Jij hebt gemakkelijk praten, jij ligt lekker rustig in je graf.' Ria Buisman speelde de rol van de overleden Emma en ook zij impo neerde, zowel zwijgend als met haar gesproken spel. Wanneer zij in haar witte jurk de tuindeuren binnen stapte, veerde het publiek overeind, benieuwd wat ze nu weer te zeggen had. Met een glimlach, een streling of door even haar arm door de zijne CERTIFICATE The most powerful trebuchet (for a projectile of less than 20 kg or 44 lb) threw a 16.7kg (36 lb 13 oz| projectile over a distance of 363.85 m (1.193 ft S in) and created a power output of 6.076.2 kg m (43,949.2 lb ft). It was built and fired by 'De Blijde Vrionden' al Oosterand Present in Oosterend. Texel. Netherlands, on 2 August 2003 Volop feestvreugde bij De Blijde Vrienden uit Oosterend, bij wie vorige week een officieel certificaat van de Britse organisatie Guinness World Records werd bezorgd. Het was de bevestiging dat de record poging die tijdens Oosterend Pre sent deze zomer werd ondernomen, succesvol was. De kogel van 16,7 kilogram had na een trefzekere slin ger van de blijde een afstand van 363,85 meter afgelegd, een afstand die door notaris Marjon Hooger- heide officieel was opgetekend. Het certificaat vermeldt dat dit door Guinness officieel als record is geboekstaafd. Of het record van De Blijde Vrienden in het befaamde Guinness Book of World Records komt, staat nog niet vast. In de begeleidende brief wordt daar geen garantie over afgegeven. Ook op de website van Guinness wordt nog niet gerept over het Texelse record. De champagne smaakte er voor De Blijde Vrienden in ieder geval niet minder op. Voorlopig wordt geen poging ondernomen het record ver der aan te scherpen. Mocht een ander de afstand overtreffen, dan wordt een nieuwe poging overwo gen. Voor zover bekend is het één keer voorgekomen dat een Texelaar in het befaamde Guinness Book of World Records is gekomen. Het betrof Willem Ham met zijn verza meling whisky's. ANBO op reis ANBO Texel verzorgt in mei een zevendaagse reis voor haar leden naar de Harz. Er wordt verblijf gehouden in Hanenklee/Bockwie- se bij Goslar. De deelnemers vertrekken maandag 18 mei en keren op zondag 24 mei weer terug. De prijs is afhankelijk van het aantal deelnemers en is op basis van halfpension. Inbegrepen zijn een reis- en annuleringsverze kering en enkele dagtochten door de Harz. Het hotel wordt gerund door een Nederlands echtpaar. Deelname kost bij 25 deelnemers €560,- voor een tweepersoonska mer en €635,- voor een éénper soonskamer. Bij 30 deelnemers wordt dit €535,- en €610,-. Er is plaats voor 35 deelnemers. Opge ven kan bij Wil de Vries-Pantus, Vloedlijn 42, tel. 312173. We can? 'Yes, we can!' Uitgesproken zon der poeha en zonder twijfel. Al was de tekst dan voorbereid door zijn tekstschrijver, de president-to-be stond er geheel achter en bracht het verhaal met overtuiging. En geen gezanik fellow Americans, we doen het met z'n allen. Vanaf nu er tegenaan, praatjes vullen geen gaatjes. Da's andere koek dan met je armen over elkaar kijken hoe een ander het ervan afbrengt Wat een stuk hè, die Obama, zeg ik tegen mijn geliefde. Hij keek quasi geschokt op: wat heeft hij dat ik met heb? Wat is er op de andere zenders? Zullen we een filmpje kijken? Ik schonk nog eens koffie in en we bleven genoeglijk en geboeid aan Obama's lippen hangen. Zijn enthousiasme was aanstekelijk. 'Wat zijn wij minder dan die Amerikanen? Zullen we die snertklus met die gare schut ting morgen gelijk maar even aan pakken? En dan verleggen we daarna eindelijk het paadje eens. We keken elkaar vol goede moed aan: Yes, dat doen we. Appeltje, eitje. Intussen zijn we een week verder. De schutting staat nog net zo wankel te wezen als al een hele tijd. Het nieuwe hout ligt er; we can aan de slag. Maar linkshandig als we zijn op klusgebied, kun nen we de startknop niet vinden. Gelukkig heb ik de toespraak van Obama op video, dus vanavond nog maar eens kijken. Pien Verberg Het damesteam van volleybalver eniging Tevoko is na dertien wed strijden nog steeds ongeslagen. Ditmaal werd Voluit uit Uitgeest aan de zegekar gebonden. Met een overwinning van 4-0 keer de Tevoko met vijf punten huis waarts. Tevoko startte sterk en liep met snel spel en harde aanvallen uit naar een ruime voorsprong. Voluit maakte wel enkele punten, maar Tevoko won de eerste set eenvoudig met 25-9. Mede daardoor was de concentra tie in de tweede set ver te zoeken en kreeg Voluit punten cadeau. Pas bij een stand van 19-19 deed Tevo- Vrouwenontbijt In De Poort aan de Elemert wordt dinsdag 3 februari vanaf 9.00 uur een vrouwenontbijt gehouden door de dames van 'koffie met Troost'. Gast is Hermien Verhagen, die vele jaren in Liberia werkte, maar daar in verband met de gevaarlijke situ atie ter plaatse is vertrokken. Zij is nu nog actief vanuit Nederland en vertelt tijdens het ontbijt over haar activiteiten. De toegang tot het ont bijt is gratis. Opgeven kan bij Alide Zegers (tel. 313355); Sonja van der Meer (tel. 315498) en Paula Brou wer (tel. 320114). te steken, in alles was zij de zorg zame echtgenote, die haar geliefde ook écht nieuw geluk gunt en hem aanspoort dat te zoeken. Tegenhangers waren José Witte (als dochter Alice) en Emmy Zijerveld (als schoonzus Charlotta), die Louis voortdurend ter verantwoording roe pen en daarbij hun eigen geluk en reputatie en de erfenis het belang rijkst vinden. Beiden speelden die rol met overtuiging. Knap was de emotionele uitbarsting van Zijerveld aan het einde, waaruit blijkt dat ze veel meer voor hem voelt dan ze zelf zou willen toegeven. Om wille van de verrassing (zaterdag treedt Nieuw Leven nogmaals op) moet de afloop in het midden worden gehouden. Of het niet op kon, speel den ook Tina Smit (als huishoudster Suze) en Ria Boeijen (als de nieuwe geliefde Claire) uitstekend. Smit was zo praktisch en energiek, Boeijen zo stijlvol en charmant als de schrijver waarschijnlijk bedoeld heeft. Met zulke talenten is het niet moei lijk regisseren, zou je zeggen. Toch verdient Karin Somers een groot compliment, want aan alle details leek gedacht, terwijl zwakke plek ken niet te ontdekken waren. Mede als gevolg van enkele korte pauzes kwam de voorstelling aanvankelijk wat moeizaam op gang, maar dat viel de regisseur niet aan te reke nen. Souffleuse Yvonne Smit had op het oog een gemakkelijke avond. Dat gold veel minder voor tech nici Henk Barhorst en Robin van Sambeek, die druk werk hadden met de voortdurende veranderende belichting en op de achtergrond ook geregeld (passende) muziek lieten horen. Buisman en Somers zorgden voor de grimering. Wie zaterdag de tweede voorstelling wil bezoeken, moet zich haasten, want kaarten zijn schaars. Reser veren kan bij Tineke van Beek, tel. 313008. Joop Rommets Lezingen LTO Noord Siem Jan Schenk, voorzitter van de vakgroep Veehouderij en Schapen van LTO Nederland, ver zorgt woensdag 28 januari (mor gen) twee lezingen in Stayokay in Den Burg. 's Middags bespreekt hij de actuele ontwikkelingen in de schapenhouderij, 's avonds vervolgt hij met een lezing voor melkveehouders. 's Middags besteedt Schenk aan dacht aan het nieuwe Informatie en Registratie Systeem voor schapen en de daarmee gepaard gaande stijgende kosten. Ook gaat hij in op de ontwikkeling van het blauwtong- virus, de verschillende stammen die in Nederland zijn gevonden en het al dan niet inenten van schapen. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. In de lezing van 's avonds staat de daling van de melkprijs centraal, het zuivelbeleid van de EU en het nieuwe mestbeleid. Tevens verdui delijkt hij het standpunt dat LTO Noord inneemt in zaken die nu en in de toekomst van belang kunnen zijn voor melkveehouders. Deze lezing begint om 20.00 uur. Bingo ko er een schepje bovenop en won alsnog met 25-21. De derde set was een kopie van de eerste. Voluit werd vaak weggespeeld en had geen vat op de services en aanval len van Tevoko (25-12). In de vierde set speelde Voluit alles of niets en kwam daardoor al snel op een voor sprong van 5-0. Tevoko had er een time-out voor nodig om op gelijke hoogte te komen. Er werd vervol gens over en weer gescoord. Door een mooie opslagserie wist Tevoko vanaf 14-14 uit te lopen tot 19-14, maar door slordig spel met veel fouten kwam Voluit weer dichterbij. Uiteindelijk wist Tevoko de set met 25-23 naar zich toe te trekken. Door deze overwinning staat Tevoko ruim aan kop in de promotieklasse. Opgave voor Texelpop Uit het artikel over Texelpop, dat vrijdag in de krant stond, is de laat ste zin weggevallen. Daarin stond hoe bands zich kunnen opgeven. Aanmelden kan via e-mailadres info@texelpop.nl, onder vermelding van de naam, samenstelling en het genre. Het festival is bedoeld voor alle Texelse bands - beginnend en geroutineerd - en wordt vrijdag 20 en zaterdag 21 maart gehouden in Question Plaza in Den Burg. De Poort aan de Elemert in Den Burg biedt vrijdag 30 januari onder dak aan een bingo. De opbrengst is voor het kinderdorp Kondonani in Malawi van het Eilandelijk Diaconaal Project. De bingo begint om 19.00 uur; iedereen kan meedoen. Programma zaalvoetbal Woensdag 28 januari 17.00 RAB E1 -C/Sportshop E1 RAB 17.45 Klif/Steen C1-RAB C2 vPutten 18.30 C/Sportsh. C1-RAB C1 vPutten 19.20 Krim 2-C/Sportshop 2 H'dijk 20.15 Krim 5-Texel 4 H'dijk 21.05 C/Sportshop 4-Koog 4 Kuipers 21.55 RAB 5-RAB 4 Kuipers Zaaldienst: Mantje Donderdag 29 januari 18.15 Mantje D1-C/Sp.sh. D1 Mantje 19.00 Klif/St. 4-C/Sp.sh. 3 vPutten 19.50 Koog 3-Krim 4 vPutten 20.45 SVO- Klif/Steen 2 Bakker 21.35 Texel 2-Mantje 3 Bakker Zaaldienst: Krim Vrijdag 30 januari 17.00 SVO-Koog E1 SVO 17.45 RAB D1 -Klif/St.pl. D2 RAB 18.30 RAB 3-Mantje 4 Bakker 19.20 Mantje 1-RAB 1 Vonk 20.15 C/Sportshop 1-SVO H'dijk 21.05 Klif/Steen 1 -RAB 2 Kuipers 21.55 Koog 1 -Mantje 2 H'dijk Zaaldienst: C/Sportshop Uitslagen: D-jeugd: RAB Bouwmaterialen D1-Mantje D1 2-6. C-jeugd: Oosterend C1-C/Sportshop C1 0-20, Oosterend C2-Krim C1 5-5. Tweede klasse: ZDH 1-Klif/Steenenplaats 4 6-2, Texel 4-Texel 3 2-5. Eerste klasse: RAB Bouwmate rialen 3-RAB Bouwmaterialen4 10-0. Dames: Klif/Steenenplaats dal Zeemacht dal 4-2. Dinsdag 27 januari: Cinema Texel houdt een 'Ladies Night'. Met stands op het gebied van 'wellness' en 'beauty' en de film 'Last Change Harvey'. Aanvang 19.00 uur, toegang €12,50. Reserveren nood zakelijk. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.00 uur het maandelijks Alzheimer Café. Arjan Groet spreekt over de financiële en juridische problemen van dementie. In het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de gemeenteraad. Cinema Texel vertoont Valkyrie (20.30). Vanaf 19.00 uur is het 'Ladies Night' (zie boven). Woensdag 28 januari: Op golfbaan De Texelse nabij De Cocksdorp begint om 11.00 uur een kennismakingsles golf. Reserveren tel. 316539 Om 11.00 uur begint een winterwan- deling door de Geul; o.l.v. de bos wachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. De Texelse Bierbrouwerij is open van 13.30 tot 18.00 uur. Rondleidingen om 14.00 en 15.00 uur. Tel. 320325 Siem Jan Schenk van LTO Noord verzorgt twee lezingen in Stayokay in Den Burg. Vanaf 14.00 uur voor scha penhouders, vanaf 20.00 uur voor melkveehouders. In het kader van de Nationale Voor leesdagen wordt in de bibliotheek in de Drijverstraat in Den Burg tussen 15.00 en 16.00 uur voorgelezen uit 'Anton kan toveren'; voor kinderen tot 6 jaar. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de NBvP/Vrouwen van Nu. Gelein Jansen en Jan Jaap Waverijn vertellen over opgravingen. Cinema Texel vertoont Niko (13.45), de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (16.00), Valkyrie (20.15), Piet Piraat (13.30), High School Musi- Hoogwater te Oudeschild Di. 27 08.40 en 21.14 u Wo. 28 09.10 en 21.55u Do. 29 09.44 en 22.36 u Vr. 30 09.57 en 22.54 u Za. 31 10.25 en 23.36 u. Zo. 1 10.55 en 23.54 u. Ma. 2 11.20 u. Woensdag 28 januari springtij. Zon dag 1 februari zon op 8.27 uur, onder 17.20 uur. cal 3 (15.45) en Australia (20.00). Donderdag 29 januari: Bij helder weer begint om 19.00 uur een sterrenkijkavond bij Volkssterren wacht De Jager bij Ecomare. Cinema Texel vertoont Valkyrie (20.15) en een 'Mystery Movie' (20.30). Vrijdag 30 januari: In De Poort aan de Elemert in Den Burg begint om 19.00 uur een bingo. De opbrengst is voor het kinderdorp Kondonani in Malawi van het Eilande lijk Diaconaal Project. Cinema Texel vertoont Niko (13.45), de Nederlands gesproken ver sie Madagascar 2 (16.00), Valkyrie (1900, 21,45), Piet Piraat (13.30), High School Musical 3 (15.45), Oorlogswin ter (18.30) en Australia (21.15). In verband met een dokbeurt van de Dokter Wagemaker verzorgt TESO tot vrijdag 6 februari geen extra afvaar ten. Automobilisten moeten vrijdag tussen 14.00 en 16.00 uur rekening houden met wachttijden die kunnen oplopen tot een uur Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE@COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar 39,85 38,15 (aula Per jaar €77,90 75,55 Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Texelse Ondernemersbeurs 2009 - Hoe ziet het huis van de toekomst eruit? Hoe maak je een huis waar bij zo is nagedacht dat het geen energie meer kost, maar misschien zelfs geld oplevert? Duin Bouwbe drijf werkt continu aan de ontwik keling van dit soort huizen. En de toekomst? Die is morgen al! Bouwen voor dc toekomst is anders dan gisteren. Wil je voor de volgende generatie een gezonde leefomgeving creëren, dan heb je die generatie daar ook bij nodig. En dat is waar Duin Bouwbedrijf op inzet, een duurzame toekomst met behulp van de jeugd. Win een Wii! Viktoriya van Ree wil dat duurzaamheid met meer wordt gezien als iets stoffigs, of ingewikkelds. Maar iets wat leuk is omdat je er je voordeel mee kunt be halen. Voor je gezondheid, het milieu én je portemonnee. Hoe ze de jeugd erbij wil betrekken, legt ze uit: 'We vragen de jeugd om ons te vertellen hoe zij dat huis van de toekomst zien. Dit kan met een verhaal, een tekening of zelfs een maquette!' De oproep van Van Ree aan de jeugd is in een wed- strijdvorm gegoten en bestaat uit twee onderdelen. Bij het eerste onderdeel gaat het om het idee op papier, in verhaalvorm of zelfs gebouwd in het klein Het tweede onderdeel bestaat uit prijsvragen waarvan de eerste on der de Texelaartjes in deze krant staat De antwoorden op de vragen kun nen worden gemaild naar info@duin- bouwnl, de creatieve ideeën mogen op de Ondernemersbeurs bij de stand worden langs gebracht, ledereen die hun huis van de toekomst komt bren gen, krijgt een souvenir mee naar huis. En de winnaar? Die gaat er met een Nintendo Wil vandoor. Op de ondernemersbeurs pakt Duin Bouwbedrijf met alleen- uit voor de jeugd, iedereen kan vragen stellen over de mogelijkheden van duurzaam bouwen en hoe ze fors kunnen bespa ren in de toekomst door nu voor duur zaam te kiezen. Texelse Ondernemerbeurs op donderdag 12 februari 2009 in de Stayokay van 15.00-18.00 uur. Thema: duurzaam inkopen. Toegang gratis, iedereen is welkom (ook niet ondernemers). Kinder opvang aanwezig. Van 18.00-20 00 uur netwcrkborrel met Texelse Happerlj 81 Tapperij, zakelijk speed daten met de jury en spreker loop Wijn. Vanaf 20.00 uur de uitreiking van de Texelse onder nemersprijs. Organisatie door stichting Duurzaam Texel en mediabureau Langeveld de Rooy. EEN BETER MILIEU.. .BEGINT BIJ JEZELF

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2