'Ik stap niet in raad om op de winkel te passen' Els de Jager opnieuw naar Zuid-Amerikaanse bergreus PvdA'er zet beste beentje voor Veiling voor Durper jeugdclub Meer doden dan op Everest en K2 samen' Krant weg uit centrum Den Burg TEXELSE j COURANT DINSDAG 27 JANUARI 2009 Hij stond bij de verkiezingen als nummer vijf op de lijst van de PvdA, in theorie dus onverkies baar. Maar vanavond wordt Nils Lely toch geïnstalleerd als raads lid. 'Het was niet mijn doel, maar nu ze mij ervoor hebben gevraagd, vind ik dat erg leuk en zal ik mijn beste beentje voorzetten.' Velen kennen Nils Lely (46) als muzi kant, uit de tijd dat hij betrokken was bij de organisatie van Texelpop of als docent van OSG De Hoge- berg. Nu treedt hij als politicus in de voetsporen van Eric Hercules, die het als raadslid na zeven jaar voor gezien houdt. De keus was niet onlogisch, want Lely draait al geruime tijd mee in de politiek en schoof de laatste tijd regelmatig aan als woordvoerder van de PvdA in de raadscommissie Welzijn. 'Volksge zondheid, cultuur en andere onder werpen op het gebied van welzijn hebben mijn speciale interesse. Zo'n verhaal dat Albert Hoven van de Sportraad hield over de vrijwilligers, dat spreekt me erg aan. Daar drijft de maatschappij op. Dat geldt ook voor de politiek, want dat is ook lief dewerk oudpapier. Je moet het leuk vinden. Ik ken de politici en waar deer ze. Zelf vind ik het belangrijk om iets tè doen voor de omgeving. Halverwege de jaren tachtig was ik via de welzijnsstichting betrokken bij het vrijwilligerswerk. Bij de orga nisatie van Texelpop had ik ook te maken met de politiek en later heb ik via de jeugdraad met de politiek Nils Lely volgt Eric Hercules op als raadslid bij de PvdA. /Foto Bart Koning) van doen gehad. Zo leer je steeds meer mensen kennen. Eric kende ik al vanuit de muziek. Zo rol je er steeds meer in. Het is jammer dat hij er mee stopt. Hij is al zeven jaar bezig, heeft veel kennis en ervaring, is slim en heeft goed door hoe het werkt. Daarom is het goed dat hij op de achtergrond betrokken blijft.' Toen ik werd gevraagd of ik hem wil de vervangen, heb ik daar natuurlijk wel even over nagedacht. Mijn idee was om deze periode ervaring op te doen en, als ze dat wilden, daarna misschien op een verkiesbare plaats te gaan staan. Nu komt het eerder dan ik had verwacht, maar dat valt niet te plannen. Ik heb wat geplust en gemind. Ik heb mijn baan, een gezin, de muziek. Dat laatste blijf ik wel doen, maar op een iets lager pitje. Ik heb het vooraf natuurlijk goed met het thuisfront bespro ken. Het is nog iets meer dan een jaar tot de volgende verkiezingen. Mocht het teveel zijn, dan kan ik het netjes afsluiten. Ik hoef het ook niet alleen te doen. We zijn een hechte club en waarderen elkaar. Natuurlijk verschillen we wel eens met elkaar van mening, maar we komen daar altijd redelijk eensgezind uit. We delen standpunten over veel zaken. Ik was bij veel raadsvergaderingen aanwezig en dan hielden we tus sendoor regelmatig even overleg. Ik denk daarom niet dat door mijn komst de ideeën over beleid ineens drastisch veranderen.' 'Ik stap er niet in om de rit uit te zingen en op de winkel te passen. Dan moet je het niet doen. Ik moet er veel tijd insteken, dus waarom zou ik het dan niet goed doen? Als raadslid zit je er voor de Texe laars. Zeker met al die toestanden die we de afgelopen tijd hebben meegemaakt. Je kunt wel gaan zit ten vitten, maar beter is om te kijken waar de oplossingen liggen. Dat kun je ook als oppositiepartij. Als iemand een goed idee heeft, moet dat serieus worden genomen. Je mag elkaar op z'n tijd best de maat nemen, maar je moet ook opbouwend en positief zijn. Wat er allemaal niet kan, dat weten we zo ongeveer wel. Laten we ook kijken wat er wél kan. Zeker nu.' KNRM redt bijna 100 mensen De KNRM heeft in 2008 in totaal 97 mensen en 2 dieren in veilig heid gebracht. Dat blijkt uit cijfers van de redding maatschappij. De Francine Kroesen uit Oudeschild, die 30 keer uitvoer, haalde 68 personen van het water. De Beursplein uit De Cocksdorp redde er 20 en de Zalm uit De Koog 9. Die reddingboten kwamen res pectievelijk 15 en 8 keer in actie. Zij brachten elk ook een dier in veilig heid: de Beursplein een hond en de Zalm de kleine zwaan nabij Oost. VERVOLG VAN PAGINA 1 Jaarrekening Standaart: 'Het is wel erg makkelijk wat Verhoef beweert. Maar als je de jaarrekening goed bestudeert, kom je tot een andere conclusie. Daarin staat namelijk wel degelijk dat het resultaat van €6,87 miljoen (geen €7,1 miljoen) over 2007 is opgebouwd uit €1,95 miljoen (geen €2,2 miljoen) resultaat uit normale exploitaties en voor 4,9 miljoen uit bijzondere baten en lasten. Dit betreft ruim €3 miljoen voor het Kanjerfonds, €1,4 miljoen wordt overgeheveld naar 2008 en €0,43 miljoen betreft met-gerealiseerde afschrijving van het gemeente huis.' Cerrit Koom treedt op als veilingmeester voor de jeugdclub in het Eieriandsche Huis. Een veiling voor de jeugdclub in De Cocksdorp heeft zaterdag avond €2835,- opgeleverd. Er wer den in totaal 224 kavels geveild. Inwoners van De Cocksdorp had den een breed palet aan voorna melijk huishoudelijke goederen naar het Eieriandsche Huis gebracht. De kavellijst vermeldde onder meer lampen, koelkasten, boeken, stoe len, videobanden, spelletjes, fietsen en honderden gaasbakken van Dirk en Mascha Boon. Er werden ook diensten aangeboden als avondjes oppassen, honden uitlaten en auto's wassen en diverse Cocksdorpers hadden cake en taart gebakken. De laatsten verwisselden voor goe de prijzen van eigenaar. De meeste spullen werden voor schappelijke prijzen van een paar euro tot enkele tientallen euro's verkocht. Topper was een éénwieler die voor €70,- werd geveild. Erwin van der Linde en Gerrit Koorn traden op als veilingmeesters. Het was voor hen soms lastig de num merbordjes van biedende partijen te lezen, omdat veel publiek achterin de zaal bleef zitten. Dat werd echter gecompenseerd door de hoogste bieders geregeld even met de voor naam aan te spreken en te vragen het bordje nog een keer te laten zien. Het evenement werd goed bezocht, er waren ongeveer twee honderd mensen aanwezig. Sabrina Veldman, die samen met Esther Kuip de veiling had georga niseerd, was blij met de opbrengst. Het geld wordt gebruikt om de huur van het Eieriandsche Huis op jeugdclubdagen te betalen en voor activiteiten met de kinderen. Els de Jager. 'Ik ben blij dat ik een nieuwe kans krijg.' Joop RommetS Rob van Gelder overhandigde €2796,50 aan Willem Grisnigt. Gift booreiland voor KNRM Een nieuwe opstapper heeft de KNRM in De Koog een gift van €2796,50 opgeleverd. Het geld kwam van Rob van Gelder uit De Koog en werd ingezameld op het booreiland Noble Al White waar hij werkt als leidinggevende. Van Gelder, sinds een paar weken opstapper op proef, haalde het geld op bij een tombola die op het boorei land werd gehouden. De opbrengst daarvan gaat jaarlijks naar een goed doel. Op voordracht van Van Gelder werd het deze keer het station in De Koog. Daarbij speelde het een rol dat het booreiland momenteel op Nederlands grondgebied op 75 mijl van Texel staat. Een jaar geleden stond de Noble Al White op Engel se grondgebied en toen werd geld aan de Engelse reddingmaatschap pij RNLI geschonken. Van Gelder overhandigde het geld vrijdagavond aan secretaris en penningmeester Willem Grisnigt van de plaatselijke commissie van de KNRM. n Jeroen van Hattum werken sinds gisteren op de Spinbaan a De Texelse Courant is na ruim 121 jaar vertrokken uit het centrum van Den Burg. Sinds gisteren is de krant gevestigd aan de Spin baan in Den Burg bij mediabureau Langeveld de Rooy. De redactie van de Texelse Cou rant zat sinds september 1887 in het centrum, nadat Willem Lange veld en Adriaan de Rooij aan de Parkstraat (waar nu Oosterhof zit) een drukkerij waren begonnen. Eind jaren vijftig verhuisde de redactie naar een nieuw onderkomen dat achter de winkel aan de Parkstraat (nu Ben Zegeren) was gebouwd. Begin 1998 nam de redactie haar intrek in de voormalige drukkerij aan de Warmoesstraat, nadat de rest van Langeveld de Rooy naar de voormalige drukkerij van Sjef Brügemann aan de Spinbaan was verhuisd. Op aandringen van de toenmali ge redacteuren bleef de krant in het centrum achter, zodat mensen makkelijk binnen konden lopen om een stukje af te geven. Dat raak te achterhaald door de opkomst van internet en email waarmee veel Texelaars inmiddels stukjes en mededelingen naar de krant sturen. De scheiding tussen de krant en de rest van mediabureau Langeveld de Rooy werkte ook verwarrend voor mensen die een advertentie of een redactioneel stukje kwamen brengen en menigmaal aan het ver keerde adres stonden. Hoofdredacteur Gerard Timmerman verwacht dat het even wennen zal zijn dat de redactie nu ook aan de Spinbaan zit. 'Maar over enige tijd is dat ook weer vertrouwd.' plunjezak wordt door mulas (muil ezels) naar het basiskamp vervoerd, daarvandaan moeten we het op eigen kracht doen. Dat betekent veel rugzakken dragen met veel kilo's aan gewicht. Een kleine troost: op de topdag (van het laatste kamp naar de top, red.) laat je zoveel mogelijk in je tentje liggen en neem je alleen maar het allernoodzakelijk ste mee.' Dat de tocht naar de top van de Aconcagua een dure aangelegen heid is, behoeft geen nadere uitleg. 'Gelukkig word ik gesponsord door Mantje Sport en TESÓ. Van Mantje krijg ik alle kleding en klimmateriaal die ik nodig heb en die aan alle eisen voldoen, TESO steunt me met een geldelijke bijdrage. Ik ben er erg blij mee.' Maar ondanks al het professionele materiaal, haar ervaring, de gede gen voorbereiding en de uitsteken de reputatie van de gidsen staat het succes van de operatie allerminst vast. De Aconcagua is één van 's wereld gevaarlijkste gebergen. 'Er vallen meer doden dan op de Mount Everest en K2 samen. Dat komt ook doordat de aanloop relatief eenvou dig is. waardoor meer beklimmin gen worden ondernomen, ook door beginners.' Om de risico's te illustreren, citeert ze de bekende alpinist Ronald Naar, die in 1989 dezelfde berg beklom. 'De Aconcagua heeft zelfs voor Andes-begrippen een onge naakbare hoogte, vergelijkbaar met de Himalaya-reuzen. Zij rijst zo ver op boven de omringende toppen, dat al op halve hoogte geen enkel massief het uitzicht meer hindert. Dit heeft echter ook een keerzijde: rondom de kruin heerst een storm achtig microklimaat. Vroeg in de ochtend vormen zich flarden cumu lus, die geleidelijk aangroeien tot enorme wolkengevaarten boven de omringende bergkammen en val leien. Deze wolken brengen hevige regen- of hagelbuien. Hogerop wak kert een meedogenloze stormwind aan, die een snelheid van meer dan 250 kilometer per uur kan bereiken. Op sommige dagen is de orkaan rond de top zelfs zo krachtig, dat zich een honderden meters lange vlag van weggeblazen sneeuw- en ijskristallen vormt. Tegen de avond slinken de wolkenmassa's, maar de stormwinden blijven onvermin derd doorrazen. Slechts af en toe bindt de moorddadige wind iets in en kunnen klimmers een snelle beklimmingspoging wagen. Op die momenten voel je je als een veertje op een bergreus. Je bent volledig overgeleverd aan zijn humeur. Eén zuchtje adem en weg ben je.' De Jager zegt goed te beseffen dat ze het welslagen niet in eigen hand heeft. 'Als het blijft waaien, gaat de hele top naar de tocht niet door. Dat lijkt me heel naar. Dan heb ik nog liever dat ik ziek word. Dan ligt het tenminste aan jezelf.' Twee jaar geleden moest haar partner nog ernstig verzwakt per helikopter van de berg worden gehaald. Was dat niet gebeurd, dan was de kans groot geweest dat hij het niet had overleefd. Het weerhoudt Els de Jager er niet van een nieuwe poging te wagen de bijna zeven kilometer hoge Aconcagua te beklimmen. 'Ik ben blij dat ik een nieuwe kans krijg.' Ze vertrekt zondag naar Argenti nië en hoopt twaalf dagen later de top te bereiken. Met een mengeling van schaam te en vrolijkheid spreekt de 61- jarige Hoornder over 'onbestemde gevoelens' en de wens 'revanche te nemen'. 'Ik ben zelf tot 5000 meter gekomen en daarna samen met Ben (Bakker, red.) naar beneden gegaan. Maar ik heb toen al gezegd dat die berg nog niet van me af was. En dat gevoel heb ik altijd gehouden.' Expeditiegenoot Harry van Eldik keek met dezelfde emoties terug op het avontuur van twee jaar geleden. Hij kwam tot 6500 meter en mocht toen niet verder. De gids erkende dat hij de top nog wel zou kunnen halen, maar vond Van Eldik al te ver zwakt om de afdaling met succes te kunnen volbrengen. De klimmer zelf dacht daar anders over, voelde zich nog sterk genoeg. Wie er gelijk had, deed niet ter zake. Op grote hoogte functioneert het beoordelingsver mogen niet meer zo goed, maar dat kan ook voor de gids gelden. Hij heeft echter onvoorwaardelijk het laatste woord- Toen Van Eldik zijn klimvriendin vier maanden geleden vroeg met hem mee te gaan, hoefde ze daar nau welijks over na te denken. 'Maar ik moest het natuurlijk wel eerst met Ben bespreken. Gelukkig begreep hij dat dit nog een eenmalige kans was deze berg op te gaan.' Ze heeft een goede kans de top te halen, denkt ze. Van de gevreesde hoog teziekte heeft ze niet snel last. Op de flanken van de Mount Everest, in het najaar van 2005, werd ze ziek en kon ze niet verder. 'Maar dat gebeurde op de tweede dag dat we op 6500 meter waren. Op de Acon cagua is ons laatste kamp op 6000 meter en gaan we in één dag naar de top én terug. Dat wordt een heel zware dag, die wel achttien uur kan duren. Maar dat scenario heb ik wel in mijn hoofd.' De Jager is een fenomeen. Ze lijdt aan astma en kreeg tien jaar gele den te horen dat ze meer moest gaan sporten, wilde ze niet in een rolstoel eindigen. Ze nam het advies ter harte en begon fanatiek hard te lopen. Sindsdien heeft ze bovenop de Mont Blanc en de Elbruz (Euro pa's hoogste bergen) gestaan en kwam ze behoorlijk ver in pogin gen de Aconcagua (Zuid-Amerika's hoogste) en de noordcol van de Mount Everest ('s werelds hoogste) te bedwingen. Bovendien voltooide ze vorig jaar zonder noemenswaar dige problemen de marathon van New York. En hoewel ze in mei oma wordt, is ze nog lang niet uitgeklom men. 'Volgend jaar wil ik nog een keer de Mont Blanc beklimmen. De vorige keer hebben we dat via de normale weg gedaan. Dan proberen we het via een route die technisch moeilijker is.' Ze heeft het nog niet gezegd of ze krijgt commentaar van vriendin Ineke Bosman, met wie ze een tent op de Mount Everest deelde. 'En je hebt beloofd de Kili manjaro (Afrika's hoogste berg, red.) met me te beklimmen.' De Jager reageert lachend: 'Da's is waar. Dan doen we dat het jaar daarop. Dat staat.' De afgelopen maanden heeft ze hard getraind om in optimale condi tie aan de expeditie op de Aconca gua te beginnen. Ze loopt vijf keer per week hard en is tweemaal per week in de sportschool te vinden, om haar lenigheid en kracht te ver groten. Ze doet dat volgens sche ma's die speciaal voor haar zijn ont wikkeld door sportarts en triatleet Guido Vroemen en marathonloper Marti ten Cate, die haar ook bijstond voor de marathon in New York. In de trainingen gaan heel wat uurtjes zit ten, maar dat is sinds ze in novem ber met pré-pensioen is gegaan niet meer zo'n probleem. Erg plezierig vindt ze ook dat dorpsgenoten Ria Horzelenberg en Marion Vittali haar geregeld vergezellen bij haar loop trainingen. 'Dat stimuleert enorm. Als je samen loopt, is het niet zo erg dat het hard regent.' De afgelopen weken heeft ze gebruikt om de reis voor te bereiden en haar uitrusting in orde te bren gen. 'We slapen in tentjes, zodat slaapmatjes, slaapzakken, kookge rei en verder alles wat daarbij hoort moeten worden meegenomen. Klimschoenen, expeditieschoenen, pickel, stijgijzers, dit alles neemt veel ruimte in en zorgt voor een aan zienlijk gewicht', schrijft ze in dorps blad De Hoornder. Hoewel ze dertig kilo mag meenemen, probeert ze onder de twintig kilo te blijven. 'De

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5