Zorgelijke geluiden bij markt jubilerende Sportraad Sp°rt 'We zien echte clubmensen meer en meer verdwijnen' TEXELSE COURANT Texel'94 hard onderuit tegen Zeevogels ZDH boekt knappe zege op Watervogels www.texelsecourant.nl DAGELIJKS TEXELS NIEUWS DINSDAG 27 JANUARI 2009 'Het wordt steeds moeilijker aan vrijwilligers te komen. We zien de echte clubmensen meer en meer verdwijnen. Daar staat tegenover dat de sporter zich steeds vaker als consu ment gaat gedragen. Een consument die graag op de tijd dat het haar of hem schikt op haar of zijn wenken bediend wenst te worden en verwacht dat op het moment dat zij of hij wil sporten alles klaar staat.' Dat zei Albert Hoven, voorzitter van de Stichting Texelse Sportraad, vrij dagavond bij de opening van de sportmarkt in Ons Genoegen, waar mee de stichting haar 55-jarig jubi leum viert. Hoven waarschuwde dat een steeds zwaardere druk wordt gelegd op verenigingsbestuurders. Dat ligt niet alleen aan de sporters, maar ook de steeds strengere eisen die hogere overheden en sportbon den stellen. Bovendien, constateer de Hoven, vindt de buitenwacht het plezierig als de vrijwilliger 'iets van regelaar, psycholoog, opvoedkundi ge of psychiater' in zich heeft. 'Wil len we een rijk sportaanbod hand haven op Texel, dan moeten we samen zeker eens goed stil staan bij de positie van de vrijwilliger.' Ondanks alle zorgelijke geluiden was Hoven ook enthousiast, onder meer over de rol van de Sport raad zelf. Hij karakteriseerde de jubilerende stichting als een 'actie ve sportende oudere jongere, die nog midden in het Texelse sport leven staat'. 'Ze beweegt zich op een breed terrein al coördinerend, ondersteunend, voorzittend, advi serend, organiserend, stimulerend, plannen makend, bemiddeld, crisis beheersend, et cetera. Bovendien is de Sportraad in verschillende instanties en werkgroepen op het eiland vertegenwoordigd en wordt er op sportief gebied nauw samen gewerkt' met Sportservice Texel en het jeugdwerk.' Veel werk van de Sportraad speelt zich achter de schermen af. 'Maar dat is iets dat ons niet stoort. Som mige zaken kunnen juist beter daar worden afgewerkt, omdat ze voor de schijnwerpers tot onnodige com motie zouden kunnen leiden. Wat belangrijk is: we worden gehoord.' Lof had hij voor alle personen en organisaties die het mogelijk maken dat zoveel Texelaars - jong, oud, mindervalide - aan sport doen. Hoven noemde onder meer de gekwalificeerde vakleerkrachten, die ervoor zorgen dat sport met de paplepel wordt ingegeven. Aan onder meer de Stichting Welzijn Ouderen Texel is te danken dat sport tot op hoge leeftijd nog een belangrijke rol speelt. Ook prees hij de gemeente - voor het 'voorwaar den scheppend beleid' -, scholen. Sportservice Texel, het jongeren werk en de verenigingen, met een speciaal woord voor de bestuurders en andere vrijwilligers. Ook de sportmarkt was het resul taat van veel vrijwilligerswerk. De vele honderden bezoekers konden zowel vrijdagavond als zaterdag middag genieten van uiteenlopende demonstraties. Zo zagen ze oefenin gen van jonge karateka's en judo ka's, naast pakwerk van leden van hondenvereniging DOS, een fiets test van FITT, een openbare training van de basketballers van De Mareis, unihockey, badminton, vliegbewe gingen van de Modelvliegclub en oude dansen. Om maar een paar voorbeelden te noemen. Ook zelf konden ze actief bezig zijn, door bijvoorbeeld de conditie te testen op een roeiapparaat, een partijtje te schaken tegen eilandcoryfeeen Jaap Dros en Dick van Barneveld of een bal zo hard mogelijk tegen een mat te schieten, terwijl de snelheid van het schot werd gemeten door leden van SV Oosterend (zie ook elders in deze krant). Iets soortge lijks - het slaan van een tennisbal - kon bij een stand van Deuce. Niet alle verenigingen hadden de mogelijkheid demonstraties te doen. Om toch de aandacht te trekken, had de Cocksdorper Kust- zeilvereniging een catamaran met een metershoog en zeer kleurig zeil neergezet, waardoor de stand één van de opvallendste van de hele markt was. 'We kunnen wel wat animo gebruiken. We hebben 90 leden, waarvan 30 a 35 actieve. Maar aan onze wedstrijden doen niet veel meer dan 12 zeilers mee. We beginnen aardig te vergrijzen', aldus verenigingsman Martin Maat. Hij verwachtte niet dat de nieuwe leden zich bij bosjes zullen melden. 'Als je het vergelijkt met voetballen, is zeilen een vrij prijzige sport. Aan de andere kant, voor 3000 euro heb je al een vrij aardige tweedehands boot. En beginners hebben de mogelijkheid eerst met een ander mee te zeilen. Je hoeft niet direct een eigen boot te hebben.' Een speciaal promotiepraatje had hij voor de clublocatie. 'Bij paal 33 kun je bijna altijd goed zeilen. Als het bij ons op zaterdag windkracht 7 is, kun je er zondag met wind kracht 5 alweer prima terecht. Aan het Noordzeestrand hoef je dan nog niet te wezen.' Joop Rommets Prijsvragen budovereniging Budovereniging Shima hield tij dens de sportmarkt twee prijsvra gen. Om een judo- of karatepak te kunnen winnen, moesten negen vragen beantwoord worden over judo. karate en tai-chi. Tientallen bezoekers deden mee en leverden een antwoordformulier in. Slechts drie van hen hadden alle vragen goed. Gastjudoka Djemyro Bos nia trok de winnaar. De gelukkige was de 9-jarige Lieke Zoetelief. Zij is zelf een fanatiek karateka. Lieke is niet alleen lid van Shima, maar bereidt zich ook voor op een spreekbeurt op school over haar lievelingssport. Bij de tweede prijsvraag was de inzet drie maanden gratis spor ten bij Shima. Deelnemers moes ten het aantal judobanden raden die tot een bal waren geknoopt. Twee inzenders raadden goed dat het acht banden waren, Jeroen Schouwstra kwam met zijn schat ting het dichtst in de buurt van de totale lengte. Omdat hij als kind al tot de conclusie was gekomen dat judo of karate niets voor hem is, besloot hij de geldwaarde van de prijs aan het Jilske-fonds te schenken, één van de financiers van het jaarlijkse toernooi voor G-judoka's. Voetballers schieten hard Veel aandacht op de sportmarkt trok de stand van SV Oosterend, waar voetballers de snelheid van hun schot konden laten meten. De bal lag geen moment stil. Bij de jeugd was er veel competitie en er werd iedere keer gevraagd wat de stand was. Bij de deelne mers van 17 jaar en ouder was het nog spannender. Vrijdagavond schoot Sander Legierse 101 kilo meter per uur. Dat leek moeilijk te overtreffen, totdat Martijn 'Pils' Drijver zaterdag aan het begin van de middag 103 km/u liet meten. Tot vreugde van de organisatoren, want Drijver speelt in het eerste elftal van Oosterend. Halverwege de middag schoot Erwin Koning de bal naar 106 km/u, waarna zijn zoon Wesley 107 km/u haalde. Toen Drijver een half uurtje voor het sluiten van de markt ontdekte dat zijn prestatie was verbeterd, besloot hij nog een poging te wagen. Met succes, maar daar na wilde ook Legierse nog eens schieten. Het werd een bloedstol lende- finale, waarin dan de één dan de ander iets harder schoot. Uiteindelijk won Drijver, met een snelheid van 113 km/u. Legierse bleef steken op 112 km/u. Iedere winnaar zal nog bericht krijgen en een leuk prijsje in ont vangst mogen nemen. Winnaars: 5 en 6 jaar Jarno Leijstra (39 km/u): 7 en 8 jaar Rinus Wesselman (66 km/u), 9 en 10 jaar Lucas Ipenburg (68 km/u). 11 en 12 jaar: Lars Boogaard (78 km/u), 13 en 14 jaar: Jesper Arkenbout (85 km/u); 15 en 16 ja ar Mathijs Legierse (93 km/u): 17 jaar en ouder Martijn Drijver (113 km/u). s \§r;. Rabobank TI_T! Deelnemers aan een fietstest van fysiotherapeutisch centrum FITT. Bezoekers konden hun conditie testen op een roeiapparaat. de bezoekers door e De inhaalwedstrijd tegen Zeevo gels is zondag voor Texcl'94 op een blamerende nederlaag uitge lopen. De Texelaars hadden op eigen veld weinig in te brengen en moesten toestaan dat de bezoe kers met een ruime overwinning (0-3) op zak terugkeerden naar Egmond. Voor beide teams stond- er nogal wat op het spel. Zowel Texel'94 als Zeevogels staat laag op de ranglijst in de vierde klasse. De Texelaars mochten echter goede hoop koes teren. Met een overwinning zou de voorsprong op Zeevogels tot negen punten groeien, terwijl de aanslui ting met de middenmoot tot stand zou worden gebracht. Het mocht niet zo zijn. Tot 25 minu ten in de eerste helft wist Texel'94 het doel schoon te houden, maar daarna scoorde Zeevogels binnen vijf minuten twee keer. De Texelaars moesten zich behelpen met enkele kleine mogelijkheden. Afstands schoten van Matthijs de Lugt en Jacob Krijnen werden echter gestopt of misten zuiverheid. De tweede helft gaf een soortgelijk spelbeeld te zien, met een tamelijk machteloos Texel'94. Trainer Ben Jansen probeerde het tij te keren en verving de geblesseerde Leon Zijm door Marlon Zijm, Rick. den IJzerman door Edib Muric en Pim de Lugt door Jeroen Vlaming. Zijn ingrepen leken succes te sorteren, helemaal toen hij een verdediger naar het front stuurde. Toch bleven kansen schaars. Veruit de beste mogelijkheid kreeg Muric, die een penalty mocht nemen. De keeper van Zeevogels weigerde echter zijn medewerking en stopte de bal. Toen Texel'94 daarna nóg meer risico's nam, kreeg Zeevogels steeds meer ruimte en dat resulteerde vlak voor tijd in een derde treffer: 0-3. Zondag speelt Texel'94 in Tuitjen- horn tegen Hollandia T, dat twee plaatsen hoger op de ranglijst Jeugdige karateka's verzorgden een mooie demonstratie. ZDH heeft zondag een even ver rassende als knappe zege op het sterke Watervogels geboekt. In Den Helder werd het 1-3 voor de Zwaluwen, die daarmee de aan sluiting met de middenmoot in stand hielden en zelfvertrouwen opdeden voor de derby tegen Oos terend, die zondag in Den Hoorn werd gespeeld. Door vakanties, blessures en griep had ZDH grote moeite een elftal op de been te brengen. Inclusief oproepkrachten telt de Hoornder selectie 24 spelers. Slechts twaalf van hen waren zondag beschikbaar. Onder hen veteraan Ronald Bies- boer, die een verdienstelijke wed strijd als linksback speelde. Maar ook Watervogels was verre van compleet. De assistent-trainer stond noodgedwongen in het elftal, terwijl de coach voor de zekerheid met zijn voetbalschoenen aan in de dug out plaats nam. ZDH ging er direct flink tegenaan en probeerde in een vroeg stadium druk te zetten op de verdediging van Watervogels. Al na tien minuten kwamen de bezoe kers op voorsprong, toen de keeper zich verkeek op een dieptepass van Jonas Leenhouts en de doorgelopen Pieter-Jan Eelman eenvoudig kon profiteren. Ook in het vervolg behield ZDH het initiatief. Na een half uur werd het 0-2. Remco Boogaard speelde Mike de Bruijn aan, die op de rand van het strafschopgebied zijn tegenstander uitspeelde en doeltreffend uithaalde. Het was de tiende treffer van het seizoen van de aanvoerder. Sommi ge Watervogels-spelers reageerden gefrustreerd en begingen een paar forse overtredingen. De overigens goed leidende scheidsrechter toon de zich coulant en gaf slechts één van de boosdoeners een gele kaart. Na rust ging ZDH op jacht naar een derde treffer, om op die manier Watervogels alle hoop te ontnemen. Dat leek succes te hebben. Eerst snoepte De Bruijn de bal af van de laatste man, maar bracht de keeper redding. Even later schoot de aan voerder net naast. Ook Jonas Leen houts kon in een kansrijke situatie niet scoren. Toen de treffer uitbleef, werden de Hoornders voorzichtiger. Gevolg was alleen dat Watervogels dichter in de buurt kwam van het doel van ZDH, waar doelman Chris Stolk tot op dat moment een rustige middag beleefde. Een kwartier voor tijd werd het 1-2, toen assistent trainer Ben Visser een vrije trap met het hoofd verlengde. De Hoornders herpakten zich ogenblikkelijk en bin nen een paar minuten was de marge weer twee doelpunten. Na een aan val over veel schijven kwam de bal via Eelman en Leenhouts bij inval ler Maurits Lap terecht. Met een beheerste schuiver zorgde hij voor de bevrijdende 1 -3. Daarna verzuim de ZDH om bij een paar counters de score op te voeren. Hans Boom wint menwedstrijd In manege Akenburg werd zon dag de vierde wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal met een half punt voorsprong gewonnen door Hans Boom. Er deden achttien menners aan de wedstrijd mee, die een dres- suurproef of een vaardigheidsproef reden. Jury Reitsma, die ook vong jaar jureerde, vond dat het niveau van enkele menners behoorlijk voor uit was gegaan. Zes aanspanning bleven foutloos in de vaardigheid en plaatsten zich voor de barrage. Hans Jimmink zette daarbij de snelste tijd neer (109.51 seconden), maar stootte een balletje van de kegel. Datzelf de overkwam Wendy van Elk en Alphine Bakker. Van de drie fout loze combinaties was Jan Schaap met zijn dubbelspan Shetlanders de snelste. Met een tijd van 115 83 seconden eindigde hij als eerste. Op 15 februari wordt de volgende wedstrijd gereden. Uitslagen: Dagprijs - LHans Boom, 49 strafpunten; 2.Wendy van Elk, 49Vi; .Hans Jimmink, 491/?; 4.Jan Schaap, 57, 4.Kim Kooger, 57 Klas sement - 1.Wendy van Elk, 200 strafpun ten: 2.Hans Boom, 202; 3.Kim Kooger, 233; 4.Petruska Timmer, 241. Voetbalprogramma Zaterdag 31 januari: Jong Holland 5-Oosterend 3 12.45 Almere A1-Texel'94 A1 14.30 De Koog B1-Texel'94 B1 14.00 Texel'94 B2-Sint Boys B1 14.30 Texel'94 B3-DWOW B1 13.00 BKC B2-Oosterend B1 12.15 Texel'94 MB1-Reiger B. MB1 13.00 Texel'94 MB2-Schagen MB1 11.30 J.Holland MB1-Oosterend MB1 11.15 Texel'94 C3-Petten C1 13.00 Texel'94 C4-BKC C2 11.30 CallantsoogMCI-Texel'94 MC1 11,30 De Koog D1 -Texel'94 D1 11.30 WGW D1-Texel'94 D2 12.30 Texel'94 D3-HCSC D2 11.30 Texel'94 D4-JVC D6 14.30 ZDH D1-HCSC D3 11.30 Nieuw Sloten G1-Texel'94 G1 12.00 Texelse pupillencompetitie: Chelsea-Arsenal 10.00 De Koog E-SVC Ameland 10.00 Tottenham-Everton 10.00 Manchester-SVO E 10.00 SVC Vlieland-Liverpool 10.00 De F-pupillen spelen een toernooi in sporthal Ons Genoegen (programma elders in deze krant) Zondag 1 febuari: Hollandia T-Texel'94 14.00 De Koog-Hugo Boys 14.00 ZDH-Oosterend 14.00 JVC 3-Texel'94 3 10.00 Oosterend 2-JVC 5 12.00 ZAP 4-De Koog 2 11.00 O'end DA1 - Den Helder DA1 14.00 De Koog DA1-Wiron DA2 11.00 SVW'27 MA1-Texel'94 MA1 14.00 Texelse recreatiecompetitie: De Koog-Texelse Boys 10.30 Oosterend-Texel 10.30 Voetbaluitslagen Zaterdag 24 januari: Alle wedstrijden werden afgelast. Zondag 25 januari: Texel'94-Zeevogels 0-3 JVC-De Koog 3-2 Oosterend-Winkel afgelast Watervogels-ZDH 1 -3 Texel'94 3-Schagen 4 1-4 Zeemacht 2-Oosterend 2 4-3 JVC 3-De Koog 2 0-2 Succes DA1 -Oosterend DA1 1 -3 De Koog DA1-ZAP DA2 1-8 Texel'94 MA1-ALC MA1 10-1 Texelse recreatiecompetitie: De Koog-Texel afgelast Oosterend-Texelse Boys afgelast

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 6