Drassig land, heftige kilometers en harde wind Super Sunday drijft rijders tot uiterste mj n v.1 JJim Duurzame Organisatie en Advies groener, groenst F-pupillen spelen toernooi in zaal DINSDAG 27 JANUARI 2009 TEXELSE 7 COURANT John Betsema en andere rijders in de koeienstal van Van der Star. Er moest langs diepe sporen vaak over smalle slootkantjes worden gemanoeuvreerd. Ilse Pastoor toont de gebroken ketting. Dankzij een snelle reparatie door Niels Kossen kon ze haar rit vervolgen. 'Doe ik de staldeur open, rijdt er een mountainbiker naar binnen.' De koeien van Jannechien en Jacob Roeper van De Kamp hebben zondagmorgen vroeg over bekijks niet te klagen. 112 Texelaars die via het koeienpad het erf oprijden, vervolgen hun route via de Hoornderweg. Een groot deel van hen stijgen die dag boven zichzelf uit. Het is nog donker als zich tegen acht uur 's morgens een grote menigte mountainbikers verzamelt aan de Hollewal, het startpunt van Super Sunday. Het is de derde editie van de ultrarit van meer dan honderd kilometer. De organiserende Vrije Rij ders, met onder meer John Betsema en Henri van Maldegem in de gele deren, heeft over landweggetjes, paadjes, kopakkers, langs slootkant jes en over weggetjes een parcours uitgezet van 110 kilometer. De regen die eerder deze week was aange kondigd, is gelukkig uitgebleven, de hemel is helder en zo te voelen is het rond, zo niet onder het vriespunt. Hier en daar is de weg wit uitgesla gen. De rijders verdelen zich over vier groepen, de snelle jongens en meiden voorop. Er wordt koers gezet naar De Westen. Via Driehuizen rij den we het boerenland op en komen uit op een koeienpad. Volledig ver trapt en één bak modder. Dan maar achter elkaar langs het slootkantje dat nog enigszins berijdbaar is. Via de Hoornderweg en Zuidhaffel de komen op de Hors. Inmiddels is het licht geworden en wordt zichtbaar wie er allemaal in deze groep zitten. Via het pad langs het opleidings kamp komen we weer op de Mok- weg. Daar passeren we de groep die na ons is gestart. Over camping Loodsmansduin rijden we naar Den Hoorn. Daar slaat het noodlot toe. Ik wil vanaf de Rommelpot net het Lagewegje oprijden, als ik voor mij de één na de andere rijder onderuit zie glijden. Het flinterdunne, onzicht bare ijslaagje op de weg verrast ons Pontweg op. We slaan rechtsaf, over allemaal. Voor ik het weet, smak ook het pad langs de binnendijk van de PH-polder en komen via Wezenspyk uit bij Alexanderhoeve. In een jachtig tempo de dijk over is ter hoogte van boerderij Het Eind van de Wereld van de familie Lap is de Mokweg niet ver meer. Zo kom je nog eens ergens. Met de opkomende zon een bijzon der gezicht. Het gerucht dat we een rondje gaan over het terrein van de Joost Dourleinkazerne, blijkt te klop pen. De wacht groet vriendelijk, voor de rest maakt het kamp op deze zondagmorgen een uitgestorven indruk. We maken een klimmetje en ik tegen het asfalt. Ik kom er niet ongeschonden vanaf. Bovenbeen en schouder protesteren heftig. Het aanbod van Van Maldegem voor een spoedmassage sla ik vriendelijk af. Fotograaf Han Pastoor, die het van uit zijn auto zag gebeuren, belooft achter te blijven om andere groepen te waarschuwen. Door het café We hijsen ons weer op de fiets en slaan het pad in naar de schapen- boet van Lap. Dan over een akker verder richting de Dennen. Zo dicht mogelijk langs de sloot, waar het nog enigszins berijdbaar is. Riskant, zo blijkt als ik achterom kijk en zie hoe een fietser voorover het water De afstand tussen paal 28 en de vuurtoren werd afgelegd over het strand. Op de achtergrond het Bolwerk bij de vuurtoren. uitkomen op de parkeerplaats bij appartementencomplex Juliana, het duin af, in het kielzog van onze roer ganger naar de achteringang van Het Biervat. Het café blijkt onderdeel van de route, het volgende moment rijden we langs de bar en komen er aan de voorkant weer uit. Daarmee is de eerste stop bereikt. Het fietsca- fé is afgeladen vol, de eerste sterke verhalen worden uitgewisseld. Na de versterking wordt de rit ver volgd. Het moet ergens in het Koger- veld zijn dat we met fiets en al een sloot oversteken. De route vervolgt via de achterzijde van de duinen langs de Limietweg en zo komen in duikt. Gelukkig is het ondiep en we uit bij de Zaandammerdijk. Dan Maar zelden mogen mountainbikers over dit soort duinpaadjes fietsen. blijft het bij een stel natte hand schoenen. De tocht gaat verder via boerenpaden, landweggetjes, om bij Bos en Duin kort te pauzeren. 'We liggen maar een paar minuten achter groep één', spreekt Van Maldegem ons moed in. Via het bos maken we een omtrekkende beweging rond De Koog, waarna we via een duinpad weer het land in, ditmaal langs de Noorderdijk, waar ik op het zompige land terugschakel naar het kleinste blad en nóg rijdt het zwaar. 'Waar om doen we dit eigenlijk?', verzucht een rijder naast mij. Ik heb op dat moment geen verklaring, maar zou het niet willen missen. Paadje volgt op weggetje, over drassig land. Is die hoop rommel die we passeren een oude meierblis, met of zonder spijkers? Als we bij Oosterend voor het Groeneweggetje staan, vertelt onze begeleidster Simone Betsema dat we ook via het fietspad naar Oost mogen rijden. Maar iedereen kiest voor het nieuwe pad. Daar krij gen we spijt van, want op het laatste stuk moeten we door een diepe plas. Na afloop blijkt dat er hier helemaal niet mag worden gefietst en dat de eigenaar heeft gemopperd. De Vrije Rijders rekenen erop deze vergissing met een fles jutter te kunnen afko pen. Bij de Molen van Het Noorden komen we via een boerenerf bij een weiland, maar niet voordat we een draad zijn gepasseerd. Zou het een schok geven? Als het Texelstroom is, moet het een flinke opdonder geven. Het zal wel niet, want ik voel niets. Karakter Via een wilde rit door de De Een dracht strekt Eierland zich voor ons uit. De wind wakkert aan, dat wordt een flinke trap. Tijdens een tussen stop is het verdacht stil. Bravou re heeft na een kilometer of zestig plaatsgemaakt voor zwijgzaamheid. Hoeve Padang, de tweede stop komt in zicht. Tot mijn blijdschap, want de kneuzingen als gevolg van de valpartij bij De Hoorn beginnen al meer op te spelen. De teller staat op een kilometertje of zeventig als we bij de familie De Lugt afstappen. Er zijn nog twee etappes te gaan, maar na een uurtje of vijf op de fiets zegt het lichaam dat het genoeg is geweest. Onder de rijders ook Dick Haker, de tanige Texelaar die op zijn 73ste onvermoeibaar door- fietst. 'Ik ben verbaasd over mezelf', glundert hij. Respect is er ook voor Theo Roest, die als 62-jarige dap per doortrapt. Petje af. ook voor de andere doorzetters. Zo'n zeventig rijders trappen na deze pauze onver moeibaar verder, op weg naar 'de hel van het Noorden'. Hen wachten nog meer drassige landenjen, hef tige kilometers en harde wind. Veel kilometers in de benen maken dat er hoge eisen aan het karakter wordt gesteld en een enkeling staat het huilen nader dan het lachen. Vanaf de derde pauze bij de familie Boon langs de Knmweg gaan ze het strand op en rondden de vuurtoren. Een prachtige rit, al moet er vooral op het laatste stuk flink aan wor den getrokken. Zo'n 35 rijders, bijna eenderde, voltooit de hele rit. Op hun tellers staat na afloop niet veel minder dan 120 kilometer. Tekst Gerard Timmerman Foto's Han Pastoor, Leon Verra en De Vrije Rijders Texelse Ondernemersbeurs 2009 Vanuit haar huiskamer is Petra Schut actief voor haar onderneming 'Duurzame Organisatie en Advies'. Sinds oktober organiseert zij duur zame evenementen en doet zij al les om bedrijven te ondersteunen voor een verantwoorde en groene levensstijl. Schut: 'Ik organiseer evenementen op een duurzame manier. Dit zijn evene menten op het gebied van sport, mu ziek, theater en beurzen. De bedoeling is zo min mogelijk het milieu te belasten, bijvoorbeeld als het gaat om vervoer en bodembelasting. Hoe krijgen we de be zoekers van deze evenementen zoveel mogelijk met de trein of zelfs de fiets, in plaats van met de auto7 Ook op het gebied van afvalverwerking moet alles zo groen mogelijk.' Schut houdt zich zowel bezig met het adviseren als met de uitvoering van evenementen. Ook bestaande evenementen wil zij zoveel mogelijk verduurzamen. 'Mijn doel is het geven van een duurzaam tintje aan het merendeel van de evenementen.' Fiscaal voordeel Een andere activiteit van Duurzame Organisatie en Advies is het adviseren van bednjven bij MVO, Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen, en bij het duurzaam inkopen 'Bedrijven kunnen mij inhuren om hun bedrijf door te lich ten. Wat moet er veranderen zodat het bedrijf duurzamer wordt7 Ik geef advies over hun mkoopbeleid, hoe dit op een duurzamere manier kan, maar ook over bijvoorbeeld hun afvalscheiding. Boven dien kan ik de ondernemers helpen bij financiële zaken, zoals het aanvragen van Energie Investenngsaftrek (EIA). Dit is een fiscaal voordeel voor onderne mers die investeren in energiebespanng en duurzame energie toepassen Bednj ven kunnen op een makkelijke manier veel groener worden. Bovendien levert het de bednjven wat op door de bespa ring van de energiekosten en het fiscale voordeel.' Schut ncht zich vooral op het bedrijfsle ven, verenigingen en stichtingen. 'Maar ook particulieren kunnen bij mij terecht voor advies en ondersteuning op het ge bied van duurzame maatregelen, zodat alles wat we doen duurzamer én groe ner wordt.' Duurzame Organisatie en Advies, Petra Schut. Telefoon: 06 - 46 6767 70 Mail: schutpetra@gmail.com urs op donderdag 12 februari 2009 In de Stayokay van 15.00-18.00 uur. m Inkopen Toegang gratis, iedereen Is welkom (ook niet ondernemers). Kinder- i aanwezig. Van 18.00-20.00 uur netwerkborrel met Texelse Happeri) Tapperij, zakelijk laten met de jury en spreker Joop Wijn. Vanaf 20.00 uur de uitreiking van de Texelse onder prijs. Organisatie door stichting Duurzaam Texel en mediabureau Langcvcld de Rooy. Afstraffing voor futloos Tevoko Een futloos herenteam van vol leybalvereniging Tevoko speel de zaterdag in Heerhugowaard tegen medemiddenmoter Ardea de slechtste wedstrijd van het seizoen. Met een eindstand van 4-0 moest het team een gevoelige nederlaag incasseren (25-15, 25- 11, 27-25 en 25-12). Tevoko had zich voorgenomen juist tegen Ardea, dat ook dit seizoen was gepromoveerd, een goed resul taat te boeken. Maar van dit voor nemen kwam niets terecht. Tevoko voerde alle basiselementen van het volleybal verkeerd uit. Met name in de passing en de service werd fout op fout gestapeld, waardoor de aanval bijna niet gevoed kon worden. Alleen in de derde set had den de Texelaars hoop op een beter resultaat, maar deze ging verloren doordat de goed leidende scheids rechter een technische fout consta teerde. Als de vorm niet verbetert, moet Tevoko zich zorgen gaan maken over de plek in de eerste klasse. Het goede nieuws was dat ook de lager geplaatste teams verloren. Kennismaken met tafeltennis In dorpshuis De Hof in De Koog worden op vier dinsdagen in febru ari kennismakingsavonden tafelten nis gehouden. Belangstellenden kunnen de regels uitgelegd krijgen en een partijtje spelen. De orga niserende Sportservice Texel zal na afloop bekijken of er voldoende animo is om over te gaan tot de oprichting van een club. De kennismakingsavonden wor den gehouden op 3, 10, 17 en 24 februari van 19.30 tot 21.00 uur. Deelname kost €2,- per keer, opgeven kan via e-mailadres sportservicetexel@texel.com. en tel. 322815. Parcours boscross in goede conditie De op één na laatste crossloop van het seizoen werd onder goede omstandigheden door gehouden. Er verschenen 65 lopers aan de start, waaronder 23 jeugdlopers. Don, Eckard en Gerrit Boot verbeterden hun persoonlijke record op de 2900 meter. Dit lukte ook Wilma van der Vis en Marloes van Ron gen. Marloes van Rongen was tevens de snelste dame. Jaap Witte had duidelijk profijt van de nodige trainingsuren bij SV Noordkop en liep naar een mooie tijd van 9.35 minuten. Frits van der Gracht en Laurien Bakker waren heer en meester op de 5900 meter en Coen Schoonheden was onge naakbaar op de 8700 meter, waar Richard Bijpost en Martin Baptist strijd leverden om de tweede en derde plaats. In een mooie eind sprint wist Bijpost de winst naar zich toe te trekken. Bij de jeugd, die 1000 meter liep, wist Hessel Arensman in een nieuw persoonlijk record (3.42) beslag te leggen op de eerste plaats. Joop Bonnet werd tweede in 3.57, ook een persoonlijke top tijd. Zijn zus Jonne was snelste bij de meisjes (4.14). Verder waren er persoonlijke records voor Teun Eelman en Vienna Scholl. Over twee weken wordt de laatste cross van het seizoen gehou den, voor de jeugd de laatste mogelijkheid het klassement vol te maken. Uitslagen: 1000 meter - Jongens: 1 Hessel Arensman 3.42; 2.Joop Bonnet 3.57; 3.Teun Eelman 4.00. Meisjes: 1.Jonne Bonnet 4 14; 2.Kya- ne Sangers 4.43; 3.Marijke van der Duim 5.51 2900 meter - Heren. 1 Jaap Witte 9.35; 2.Don Boot 14.20; 3.Eckard Boot 15.27. Heren-veteranen: 1 .Lutz Lohse 10.15; 2.Gerrit Boot 14.26. 3.Ronald van Ron gen 15.28. Dames: 1 Marloes van Rongen 13 02. 2 Sophie Witte 15.05; 3.Katheli|ne Verschoor 20.28. Dames-veteranen: 1.Allee Reinders 16.23, 2.Emmy Bakker 17.10; 2.Marijke Stark 17.10. 5800 meter - Heren veteranen: 1 Frits van der Gracht 23 40. 2 Dick van der Weide 25.52; 3 Thomas Richter 28.21. Dames-veteranen: 1.Lau rien Bakker 29.23; 2 Rose Goslinga 31.53; 3.Corrie Witte 32.43. 8700 meter - Heren: 1.Richard Bijpost 34.06; 2.Martin Baptist 34 11. Heren-veteranen: 1-Coen Schoonhe den 33.34; 2.Pierre Bonnet 35.51; 3.Gauke van Lingen 37 05 Dames-veteranen: l .Mar- qot van der Ven 39.08: 2.Natascha van der Vis 39 33. 3 Judith van Bleijswijk 41 41 Sponsorloos bovenaan De strijd óm de titel van de bowling- competitie voor bedrijventeams blijft onveranderd. Sponsorloos staat nog steeds aan kop, gevolgd door Kraanverhuur Kager, dat 5 punten achterstand heeft. Piet Kager en Merijn Beumkes gooi den als enige twee een game van meer dan 200 punten. Ze kwamen beiden tot 207. Verder was het een De F-pupillen spelen zaterdag 31 januari een voetbaltoernooi m sporthal Ons Genoegen. Om lange wachttijden te voorkomen, wordt het deelnemersveld opgedeeld in twee poules. In poule A spelen AZ. Utrecht, ZDH F, De Koog F2 en Vitesse. Hun toernooi duurt van 8.30 tot ongeveer 10.40 uur. Poule B wordt gevormd door SVC Ter schelling, SVO F, De Koog F1Roda en Heerenveen. Hun toernooi duurt van 10.42 tot 13.00 uur. Programma Poule A: AZ-Utrecht 8.30 Vitesse-De Koog F2 8.43 ZDH F Utrecht 8.43 AZ-Vitesse 9.09 De Koog F2-ZDH F 9.22 Utrecht-Vitesse 9.35 De Koog F2-AZ 9.48 Vitesse-ZDH F 10.01 Utrecbt-De Koog F2 10.14 ZDH F-AZ 10.27 Poule B: De Koog F1-Heerenveen 10.42 SVC Terschelling-Roda F 10.55 SVO F-HeerenVeen 11.08 De Koog F1-SVC Terschelling 11.21 Roda-SVO F 11.34 Heerenveen-SVC Terschelling 11.47 Roda-De Koog F1 12.00 SVC Terschelling-SVO F 12.13 Heerenveen-Roda 12.26 SVO F-De Koog F1 12.39 Uitschieters bij bowling Met een pinfall van 171 en 168 waren Elly van Liere en Karelien Schouwstra de uitschieters bij de ochtendleague van de bowling competitie. Klaver 4 staat deze week met 40V2 punt bovenaan. Bij de avondleague beukten de strikes weer tegen de vloer. Zo gooide Bennie van Eek een game van 212, Herbert de Geer 201Mar cel Bakker 200 en Jan Plaatsman 205 en 206. Rob Beumkes gooide met 774 de hoogste game van de avond, maar de ster van de avond was Martien Roeper met een pinfall van 229. Uitslagen: Flair-WBZ 04; De Pins-Klaver 4 04; T-Fords- Juttertjes 04; Paal 1/Sjans-Eigen gemiddelde 5-x; Sommeltjes-TZN 1-4, Schouwstra-Tum- bleweeds/Paal 1 3-2. Quinty's-Badweg Spor tief 2-3; Geen Idee-Chaos 5-0; De Koogel- Best Tessels 5-0. matige avond. -Er werden geen hoge ogen gegooid en er werd weinig strijd geleverd. Het leek of de bow lers hun krachten spaarden voor het Texels kampioenschap, dat op 7 en 8 februari gespeeld wordt. Uitslagen: Tegelbedrijf Huijsman-Torenrestaurant 4-1; Grandcafë Noordzee-Paal 19 4-1; l'Avenir- Land en Zeezicht 0-5; Sam Sam-Sponsorloos 1-4, ezondinbalans.nl-Kraanverhuur Kager 2- 3; Hotel Tatenhove-Loonbedrijf Plaatsman 2-3.. Sportvissen Tijdens de tweede wedstrijd in de winterserie vingen de vissers van Sportvisclub Texel de eerste vis van het nieuwe jaar. Bij zijn laatste haal haalde Frans Bos een puitaal van 24 centimeter boven. Daarmee was hij gelijk winnaar van de wedstrijd. De volgende wedstrijd wordt gehouden op zaterdag 31 januari, ook bij de voormalige asfaltmolen bij Oudeschild, aanvang 18.00 uur. Leden die willen deelnemen aan de selectiewedstrijd die op 28 maart wordt gehouden bij Rotazijl in Fries land, kunnen zich tot 7 februari opgeven bij Poul Verhagen, tel. 06- 12842036. Voorbereiden op 60 van Texel Ter voorbereiding op de 60 van Texel houdt Atletiekvereniging Texel zondag 1 februari een tweede proe- fetappe. Eerder deze maand werd het eerste gedeelte van 15 kilome ter gelopen. Het parcours voert ditmaal door de duinen, over het strand en door de Slufter. Deelnemers worden om 10.15 uur verwacht bij de Slufter- trap. Vandaar vertrekken ze met auto's naar het startpunt bij het Turfveld. Deelname staat open voor iedereen, niet alleen voor leden van AVTexel.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7