mi Meer ruimte voor duurzame energie Texel wil breder aanbod scholing Gemeente wil herstel monument Wolkers Motorcoureur rijdt 'belachelijk te hard' Cjrocn \^wart- Jexels in het harL, Middenstip opgespit bij start bouw raadhuis Van Rijsselberghe wint in Miami •4 V HEMA <3) OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12346 DINSDAG 3 FEBRUARI 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag De gemeente gaat zich inspannen om het vernielde monument van Jan Wolkers bij Ceres hersteld te krijgen. Dat zei wethouder Peter Bakker bij de onthulling van een naambord bij het Thijssemonu- ment aan de Elemert. Bakker wil met hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier en Karina Wolkers in overleg gaan over het monument en hij wil ook fondsen aanschrijven. Het hoogheemraad schap was jaren geleden (toen nog Uitwaterende Sluizen) opdrachtge ver van het glazen monument dat in 2002 werd vernield. Volgens Bakker zou bekeken moe ten worden of het opnieuw bij Ceres moet komen of eventueel elders. 'Je zou het ook bij de haven van Oude- schild kunnen plaatsen. Het moet in ieder geval wel op een dijk staan.' Het monument symboliseerde de strijd tegen het water. Vanuit TVL waren eerder ook al geluiden opge gaan het monument te herstellen en daar zijn ook gesprekken over gevoerd, maar het leidde tot nu toe niet tot herstel. Bakker zegt het belangrijk te vinden dat op Texel de handtekening van Jan Wolkers, die ereburger was, duidelijker zichtbaar wordt. 'Hij is een groot kunstenaar die hier gewoond heeft en daar mag in de openbare ruimte meer bekendheid aan worden gegeven. 'Stel dat u iemand had doodgereden' Een 36-jarige inwoner van Den Burg is maandag door de Hel- derse kantonrechter veroordeeld voor te hard rijden. De man moet een boete ter hoogte van €840,- betalen en kreeg een voorwaar delijke rijontzegging voor de duur van vier maanden. De Texelaar reed op 2 juli vorig jaar op de motor over de Nieuwlander- weg nabij Den Burg. Een volgauto van de politie klokte zijn snelheid op 150 kilometer per uur, waar maxi maal 80 is toegestaan. Zijn rijbewijs werd ter plekke ingenomen, maar zes dagen later alweer terugge geven. Wat officier van justitie E. Visser betreft, had de man daar heel veel geluk mee, want zij eiste een ontzegging van vier maanden, waarvan slechts de helft voorwaar delijk. De man heeft zijn rijbewijs echter nodig voor het werk en mede daarom was rechter Roché maan dag opmerkelijk vriendelijk. 'Ik ga er vanuit dat u hier echt van geleerd heeft', aldus de rechter. De verdachte zelf kon niet beves- Texel is bereid in de toekomst in bestemmingsplannen rekening te houden met de komst van instal laties om duurzame energie op te wekken. Dat staat in de geactualiseerde versie van de Structuurvisie 2020. Volgens de gemeente is het de bedoeling dat Installaties zonder belemme rende procedures geplaatst kunnen worden, mits ze landschappelijk goed worden ingepast. Ze mogen het Texelse landschap en de agrari sche productie niet aantasten. In de praktijk zijn plannen voor duurzame installaties de afgelopen jaren gere- Voorheen: 'strender Blijde vrienden'... Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg tigen dat hij zo hard had gereden. 'Het zou kunnen, ik heb er eerlijk gezegd niet op gelet. Ik ben niet zo vaak in Nederland en het was die dag heerlijk weer. Het moest even. Maar ik heb de motor inmiddels ver kocht en ik rijd niet meer zo hard', verklaarde hij. De rechter benadruk te dat de man bijzonder veel geluk had gehad. 'U reed echt keihard. Nu is er mets gebeurd, maar stel je toch eens voor 'dat u wel iemand had doodgereden.' De officier was van mening dat de Texelaar 'belachelijk te hard' had gereden. 'Bijna, het dubbele van wat is toegestaan. Een heel forse overschrijding van de maximum snelheid, ik heb er werkelijk geen woorden voor.' Zij eiste naast de (deels) voorwaardelijke rijontzeg ging ook een geldboete van €840,-. De rechter nam de eis over, maar maakte van de rijontzegging een geheel voorwaardelijke straf. Mocht de man de komende twee jaar nog maals in de fout gaan, dan is hij zijn rijbewijs maanden kwijt. der Henk Pennings steken de eerste schop m de grond Wethouder Nico Kikkert en gemeentelijk proj 'Een nieuw gemeentehuis is de eni- het nieuwe gemeentehuis aan de middenstip op. Mogelijk krijgt deze hier als burger weer terugkomen.' ge goede oplossing voor de Texelse Emmalaan, op het voormalige voet- een plek in het landschapsproject in gemeenschap.' Dat zei wethouder balveld van SV Texel. Samen met de omgeving van het raadhuis. Kik- Meer over het nieuwe raadhuis op Nico Kikkert maandagmorgen bij gemeentelijk projectleider Henk kert: 'Menig Texelaar heeft hier aan pagina 5. de officiële start van de bouw van Pennings spitte hij symbolisch de de lijn gestaan. Menig Texelaar zal ...nu: 'strender BLIJDSTE VRIENDEN'. geld stuk gelopen op het bestem mingsplan. De gemeente geeft in de Struc tuurvisie hoog op over de duur zame ambities, maar tegelijkertijd worden slagen om de arm gehou den. Gesteld wordt dat Texel hét voorbeeld van een duurzaam eiland moet zijn en dat het de eerste gemeente in Nederland moet wor den waar alle energie duurzaam wordt opgewekt. Dat zou moeten gebeuren met behulp van getijden- turbines, windmolens, aardwarm- tecentrales, biovergistingscentrales en zonneakkers. Dat zijn stukken grond waar zonnepanelen worden geplaatst. Als slag om de arm geldt dat de zorg leeft dat duurzame installaties het landschap aantasten. Ideeën dat het bedrijfsleven in 2020 zonder uitstoot van schadelijke stoffen ^verkt, stuiten op weerstand in de agrarische sector. Ook vragen veel boeren zich af of ecologische en biologisch-dynamische land bouw economisch wel haalbaar is. De gemeente stelt in de Structuurvi sie dat de meeste Texelaars achter de ambitie staan om vanaf 2020 eigen schone energie op te wekken en energie-onafhankelijk te zijn. De gemeente heeft onder meer voor ogen dat in 2020 veel gebouwen zonnedaken hebben. Dergelijke daken bestaan nu ook al, maar zijn zonder subsidie niet rendabel. Ook wordt er van uit gegaan dat over elf jaar al veel auto's op elektriciteit rij den. Veel merken hebben dergelijke wagens in ontwikkeling. De gemeente wil zich inzetten om dependances van diverse oplei dingen naar het eiland te halen. Dat blijkt uit een geactualiseerde versie van de Structuurvisie 2020. De opleidingen moeten het eiland aantrekkelijker maken voor jon geren en het past bij het streven een kenniseiland te worden Dat laatste werd ook al verwoord in de Structuurvisie 2020 die zeven jaar geleden het levenslicht zag. In deze visie wordt in grote lijnen uit eengezet in welke richting het eiland zich zou moeten ontwikkelen, als basis voor gemeentelijk beleid en bestemmingsplannen. De gemeente hield vorig jaar diverse inspraakron des (project Ruimte voor Ontwik keling) om te bezien waar de visie moest worden aangepast. Die inspraak leerde dat er behoef te was aan meer opleidingen op het eiland. In de aangepaste visie wordt gesproken over dependances van middelbaar beroepsonderwijs, hoger beroepsonderwijs en univer sitair onderwijs. Op MBO-niveau wordt gedacht aan opleidingen in de visserij, horeca en bouw. Op HBO-niveau wordt even eens gedacht aan horeca, maar ook vrijetijdskunde en de maritieme sector. Tijdens de inspraak was te horen dat het eiland een geschikte plek voor uitbreiding van hore- caopleidingen zou zijn, mede omdat er jaarlijks al veel jongeren van de overkant stage lopen bij de Texelse horeca. Op universitair niveau wordt gedacht aan ecologische studies of de oprichting van veldlaboratoria. Het uitspreken van de wens bete kent niet automatisch dat er meteen dependances komen. Er wordt in de visie op gewezen dat beroepsoplei dingen een minimaal aantal leerlin gen moeten hebben om voor finan ciering in aanmerking te komen. De gedachte wordt geopperd ook samen met sectoren op het eiland naar financiering te kijken. Meer scholing past bij de gedachte dat mensen in de toekomst een leven lang aan het leren zijn. In de aangepaste visie wordt opnieuw'het doel uitgesproken dat Texel hét kenniscentrum wordt voor het goed beheren van de Wad denzee, Noordzee en wellicht ook andere zeeën ter wereld. Het eiland moet daarvoor aantrekke lijk zijn voor nieuwe kennisinstituten en aanverwante werkgelegenheid als adviesbureaus en toeleverings bedrijven. Wat instituten betreft, wordt gedacht aan organisaties op Dorian van Rijsselberghe heeft zich bij de beste tien surfers van de wereld geplaatst. Dorian van Rijsselberghe heeft zaterdag in de Verenigde Staten de Miami Olympic Classes Regat ta 2009 op zijn naam geschreven. De 20-jarige windsurfer, die zich vorig jaar net niet voor de Olym pische Spelen in Peking kwalifi ceerde, schaarde zich daarmee definitief tussen de wereldtop. Van Rijsselberghe trof in Miami sterke concurrenten. Onder hen Fransman Julien Bontemps, die in Peking de zilveren medaille won, en Portugees Joao Rodrigues, die al vier keer aan de Olympische Spelen meedeed. De Texelaar surfte een ijzersterke wed strijd, die uit twaalf races bestond. Hij begon 'supergoed', zoals hij zelf zegt, en finishte voortdurend als eer ste of tweede. 'Daarna was het zaak mijn niveau vast te houden. Om een wedstrijd te winnen, hoef je niet steeds als eerste te eindigen. Maar je mag geen rare uitschieters naar beneden maken, want je kunt maar één resultaat wegstrepen. Dat was voor mij de vijftiende plaats. Voor de rest zat ik steeds bij de beste vijf.' Misschien wel het best op dreef was Van Rijsselberghe in de laatste race, ook wel de medalrace genoemd, waaraan alleen de beste tien uit het klassement mochten meedoen en waarvan de resultaten dubbel telden. De Texelaar ging aan de leiding en om die positie te behou den, mocht hij niet meer dan drie plaatsen achter de nummer twee, Ivan Pastor uit Spanje, eindigen. Van Rijsselberghe slaagde glansrijk, want hij kon niet alleen in het kielzog van de Spanjaard blijven, maar won zelfs de race. Zijn overwinning stemde hem tevre den, vertelde hij gisteren na zijn terugkeer op Texel. 'Ik doe mee om ervaring op te doen. Mijn prioriteit ligt bij de Europese kampioenschap pen en wereldkampioenschappen, maar winnen is toch leuk.' Hij heeft de afgelopen jaren veel progressie gemaakt, vindt hij ook zelf. 'Twee jaar geleden werd ik dertigste bij de WK. vorig jaar vierde bij de EK. Nu hoor ik bij de top tien van de wereld Een paar jaar geleden won ik ook wel eens een race. maar nu ben ik veel constanter. En ik heb geleerd te winnen. Achter iemand aan varen is gemakkelijk, iemand passeren gaat ook nog wel, maar daarna vooraan blijven is veel moeilijker. Dat lukt me steeds beter.' Sinds een half jaar is Van Rijssel berghe professional en ontvangt hij zijn salaris van het watersportver- bond. Gevolg is dat hij niet alleen veel meer tijd heeft om te trainen, maar dat ook meer van hem wordt geëist en dat hij veel moet reizen. De afgelopen maanden trainde hij weken achtereen in Israël en bij Champagnefeest in grand hotel Opduin vloeide de champagne zaterdag rijkelijk. Door het ontkurken met een fles cham pagne met een sabel bekrachtigde hoteldirecteur Cees den Ouden op spectaculaire wijze de titel Caveau de Confrérie de Sable d'Or die het Texelse viersterrenhotel voortaan mag voeren. Het was dubbel feest, want als eerste hotel in Nederland ontving Opduin het keurmerk Veilig- voedsel.nl. Pagina 2 Thijssemonument Het door Jan Wolkers gemaakte Thijssemonument in de vijver bij de Elemert is alsnog van een naam bord voorzien. Karina Wolkers ont hulde het afgelopen vrijdag. Pagina 5 het gebied van visserij, landbouw, recreatie, toerisme, horeca, cultuur, cultuurhistorie, duurzame energie, milieu en zeevaart. Dit moet er toe leiden dat zich meer hoger opgeleiden zich op het eiland vestigen en dat wonen en werken op Texel voor jongeren interessant is. In de visie wordt er vooralsnog met op ingegaan dat Wageningen IMARES plannen heeft over een paar jaar naar Den Helder te verhui zen. De wens wordt uitgesproken dat IMARES en het NIOZ in 2020 zijn uitgebreid met nieuwe discipli nes. Structuurvisie De gemeente houdt morgenavond (woensdag) een informatiebijeen komst over de geactualiseerde versie van de Structuurvisie 2020. De nieuwe versie (een concept) is uitgebreider dan de eerste editie uit 2002 en mede gebaseerd op inspraak van honderden Texelaars tijdens publieksbijeenkomsten vorig jaar. De bijeenkomst vindt plaats in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg en begint om 19.30 uur. Hardrijders zijn rijbewijs kwijt Op de Pontweg nabij Den Hoorn heeft de politie donderdagmorgen omstreeks 11.20 uur een automo bilist geklokt die met 130 km per uur (gecorrigeerde snelheid) reed. Ter plaatse is 80 km/uur toege staan. De man kreeg een proces verbaal en moest zijn rijbewijs inleveren. De 34-jarige automobilist uit Biltho- ven haalde, ondank het inhaalver- bod, verschillende auto's in. Bij de ingehaalde auto's zat ook een onop vallende politieauto. De bestuurder van de politieauto zette de achter volging in en kon over ruime afstand de snelheid van de auto meten. Een 50-jarige man uit De Cocksdorp is zaterdag om 20.30 uur aangehou den op de Postweg. Volgens politie agenten reed hij met snelheden van 130 km/uur, waar 80 km/uur is toe gestaan. Uit de ademanalyse bleek dat de bestuurder ruim twee keer teveel had gedronken. Hij kon direct zijn rijbewijs inleveren. Hij krijgt een proces-verbaal aan zijn broek. Vergadering KLV De Vereniging van Kleine-Logies- verstrekkers (KLV Texel) houdt woensdag 4 februari (morgen) ledenvergadering. Tijdens de vergadering wordt uitleg gegeven over de koppeling tussen de websites TOR en mooitexel.nl (rent-is). Daarnaast spreekt Floris Godfriedt van het CPWN over legio- nella, de wetgeving daarover en de rol die overheid en logiesverstrekker hierin spelen. De vergadering wordt gehouden in Stayokay aan de Haffelderweg en begint om 20.00 uur. (Advertentie) TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Hawaii en ook de komende maan den beloven druk te worden voor hem en de andere Nederlandse top pers. 'Op 15 februari vertrekken we naar Oostennjk. We gaan langlau fen, om ons uithoudingsvermogen te vergroten. Daarna zijn we van 24 februari tot 18 maart voor trainings wedstrijden in Brazilië. In de zomer doe ik mee aan de EK en WK.' Zijn ultieme doel is een medaille win nen op de Olympische Spelen die in 2012 in Londen worden gehouden Over zijn kansen laat hij zich niet uit. Wel is duidelijk dat hij gezien zijn leeftijd zijn eigen top nog niet heeft bereikt. 'Een paar anderen zijn twin tig, maar de meesten zijn ouder.' Zijn grootste concurrent in Nederland is Casper Bouman, die hem vorig net te snel af was en zich in zijn plaats voor de Olympische Spelen plaatste. 'Op het moment viert hij vakantie en ben ik zeker beter. Maar als hij straks weer gaat trainen, zijn we weer aan elkaar gewaagd.' Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1