Champagne sabreren op feestdag in Opduin Primeur keurmerk Veiligvoedsel.nl TEXELSE 2 COURANT 1 oPIENie Agenda 1 oud Papier TES 'Strafblad van vijf pagina's' Rechter veroordeelt veelpleger tot werkstraf Verrassingen in pupillentoernooien DINSDAG 3 FEBRUARI 2009 Vrijwilliger exit Gehoord: 'En daar sta je dan voor de zoveelste keer als vrijwilliger. De oproep: 'we hebben ieder een nodig' raakt je weer diep in je bereidwillige hart. Zonder jou gaat het blijkbaar niet. Je had wel andere plannen voor die dag, maar vooruit. Pakkie brood mee, klapstoeltje, thuisfront vragen om een warme hap voor je te bewa ren en er op uit. Blauwbekken in de wind, opzij springen voor een kwattende sporter, achter hun kont weggesmeten bekertjes uit de berm vissen om als ultieme beloning de 'godenzonen' voorbij te zien trekken, verbeten bezig met hun heilige sport - nee, die tekst is niet van mezelf. Zwe tend en zwoegend en echt niet altijd een lust voor het oog. De ene vereniging bedankt je, een andere denkt blijkbaar dat het ergens uren mogen staan een traktatie op zich is. Nou ja, denk ik dan, dat zijn zelf natuurlijk ook weer vrijwilligers. Een bedankje van de sporters zelf? Een enke ling. En dat maakt het wel weer een beetje goed. Voor die jongen, voor dat meidje doe je het. Het grootste probleem is dat zoveel sportwedstrijden juist op dagen zijn dat je zelf eigenlijk met je familie er opuit wil. Altijd in het weekend, logisch natuurlijk, maar ja, ook vaak op tweede paasdag, Hemelvaartsdag, Koninginnedag en zo. Heb ik op zich een hekel aan posten en helpen? Nee, maar zoals ik al zei, het strookt niet altijd met privé, met de plannen van mijn gezin. 'Als ik nee zeg, is een ander het haasje,zeg ik dan. 'Dan sporten ze maar een keer minder', is het antwoord van mijn vrouw. Wat moet een mens daar nou mee? Misschien heeft Albert Hoven daar een antwoord op?' Pien Verberg Dinsdag 3 februari: In De Witte Burcht in Den Burg wordt geklaverjast (met vaste maat) voor het goede doel. Inschrijven vanaf 19.30 uur. Deelname kost €3,50 per koppel. De FNV Vrouwenbond komt om 20.00 uur bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Onderwerp is Thuiszorg Omring. In Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg begint om 20.00 uur de jaarvergadering van de KLV. Cinema Texel vertoont Valkyrie (20.15) en Entree les murs (20.00). Woensdag 4 februari: Om 11.00 uur begint een winterwan- deling door de Geul; o.l.v. de bos wachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Op golfbaan De Texelse nabij De Cocksdorp begint om 11.00 uur een kennismakingsles golf. Reserveren tel. 316539 De Texelse Bierbrouwerij is open van 13.30 tot 18.00 uur. Rondleidingen om 14.00 en 15.00 uur. Tel. 320325. Onder het motto 'Knutselen met kun stenaars' verzorgt theatermaker Rob Valkenburg van 14.30-16.00 uur een workshop voor kinderen. Opgave bij de muziekschool, tel. 313493. De hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn houdt een gemeenteavond in Ons Huis in Den Hoorn. Met onder meer een lezing van marinepredikant ds. Van den Bor. Aanvang 19.30 uur. In de Burgemeester De Koninghal in Den Burg begint om 19.30 uur de pre sentatie van een nieuwe structuurvisie voor Texel. Cinema Texel vertoont Niko (13.45), de Nederlands gesproken versie van Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenma kerstraat, Witte Kruislaan. Hoogwater te Oudeschild Dinsdag 3 februan eerste kwartier, donder dag 5 februan doodtij; maandag 9 februari volle maan. Zondag 8 februari zon op 8.15, onder 17.34 u Madagascar 2 (16.00), Valkyrie (20.15), Piet Piraat (13.30), High School Musi cal 3 (15.45), Entree les Murs (20.00). Donderdag 5 februari: In De Buitelboet aan de Burdetstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een informatiebijeenkomst over kinderop vang. Met een lezing van pedagoog Jetty van de Bent. In buurthuis Bethel in Zuid-Eieriand begint om 20.00 uur een klaverjas- drive. ledereen kan meespelen. Cinema Texel vertoont Spion van Oranje (20.30) en een "mystery movie" (20.15). Vrijdag 6 februari: DJ's Pleter en Paul draaien swingende muziek in Question Plaza in Den Burg. Aanvang 22.00 uur. Cinema Texel vertoont Niko (14.00), Spion van Oranje (16.15,19.00,21.45), de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (13.30), Oorlogswinter (16.00) en Valkyrie (18.45, 21.30). Na een uitgebreide dokbeurt keert de Dokter Wagemaker deze week terug in de vaart. Vrijdag 6 februari zet TESO van 9.30 tot 16.00 uur twee boten in. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn dan bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE ^COU RANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar 39,85 38.15 (automatten) Per jaar 77,90 75,55 (automatisch» Bij verzending naar het buitenland zi|n por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. De politierechter in Alkmaar heeft een 34-jarige oud-Texelaar giste ren bij verstek veroordeeld tot een werkstraf van 180 uur wegens ver nieling en mishandeling. Daarnaast moet hij een eerdere voorwaarde lijke taakstraf van zestig uur ver vullen. Als de man niet aan het werk gaat, moet hij negentig dagen zitten. Ook kreeg hij twee weken voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar. De rechter veroordeelde de man, die tegenwoordig in Den Helder woont, voor twee verschillende vergrijpen. Het eerste speelde zich af op 14 mei vorig jaar. toen hij de GGZ-instelling Noordduyne in zijn woonplaats bin nenging en er amok maakte. Hij eiste aan de balie een verhoging van zijn medicatie. Toen het personeel niet op zijn wens inging, ontzette hij een schuifdeur, liep naar buiten en trapte een deuk in een prullenbak. Ook ont wrichtte hij een paaltje, dat hij op het dak gooide. Ruim twee weken later kwam de man opnieuw met de politie in aanraking. Met een blikje bier in de hand liep hij beschonken over de weg, toen een automobilist hem pro beerde te ontwijken. Daarbij raakte hij de rechterbuitenspiegel van de auto. Toen de vrouw van de bestuurder hem daar op aansprak, begon hij aan haar haren vrouw te trekken. Haar echt genoot werd boos, stapte met een klauwhamer uit de auto, riep 'Blijf met je poten van mijn vrouw af en sloeg ermee op de rug van de oud-Texelaar. Deze reageerde als een pitbull en beet in de pols, de rug en het hoofd van zijn belager, waarna de vrouw de politie belde. Uiteindelijk moes ten beide mannen met verwondingen naar het ziekenhuis. De officier van justitie eiste 180 uur dienstverlening of negentig dagen celstraf. Hij vond de verdachte een 'vervelende man' met een indrukwekkende staat van dienst. 'Hij heeft een strafblad van vijf pagina's dat getekend is door alcohol en diefstal. Deze hoge werkstraf acht ik terecht.' De rechter was het met de officier eens. Door de effectue ring van een eerdere voorwaardelijke werkstraf van zestig uur moet hij nu 240 uur aan het werk. De dames Femke Francissen, Henriêtte den Ouden en Domique Bont in actie. Cees den Ouden richt de sabel dat hij kort daarvoor van zijn schoonvader kreeg. Gemeenteavond hervormde kerk De hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn houdt woens dag 4 februari een gemeente avond. Vóór de pauze vertelt marinepredikant ds. A. van den Bor uit Den Helder over zijn werk, erna komt het reilen en zeilen van de gemeente zelf aan bod. Handvaardigheid als therapie 'Creatief bezig zijn is een uitstekend middel om allerlei fysieke onge makken te vergeten en daardoor geestelijk sterker in je schoenen te staan. Ik heb zelf het afgelopen jaar nogal wat meegemaakt op dat gebied en ervaren hoe goed het werkt om lekker met je handen bezig te zijn. Die ervaringen wil ik graag aan anderen doorgeven.' Dat zegt Sina de Graaf uit Den Burg, die zichzelf creatief consulente noemt en een grote diversiteit aan creatieve cursussen aanbiedt. 'De eenvoudig ste is het werken met papiermaché, de moeilijkste met glas-in-lood. Ver der kun je aan de slag met mozaïek, speksteen, keramiek, linoleumsnede, klei. Het is net wat iemand zelf wil. De meeste cursussen bestaan uit dne bijeenkomsten van twee a tweeen- eenhalf uur. Maar als iemand na één keer papiermaché toch liever met klei werkt, kan dat ook. En het is ook mogelijk na drie weken een andere cursus te doen.' Tijdens de bijeen komsten is de cursist in pnncijje alléén met de docente, maar wie dat graag wil, mag ook iemand meenemen. 'In vertrouwen je hart luchten, mag ook. Maar praten is zeker niet verplicht.' De kosten van deelname zijn afhanke lijk van het materiaal waarmee wordt gewerkt. Voor meer informatie of een afspraak: tel. 06-40512421. Dominee Van den Bor is werkzaam op Hr. Ms. Evertsen. Belangrijk onderdeel van zijn werk is het bij staan van jonge marinemensen, die bij missies in gevaarlijke gebieden proberen vrede te brengen en vrede te bewaren. Van den Bor biedt in zijn lezing naast een alledaagse ook een inhoudelijke kijk op zijn werk. Na de pauze wordt uitleg gegeven over het pastoraat, de diaconie en het kerkrentmeesterschap van de Waal, Koog en Den Hoorn. Ook is er gelegenheid voor het stellen van vragen. De bijeenkomst wordt gehouden in Ons Huis in de Herenstraat in Den Hoorn en begint om 19.30 uur. Vanaf 19.00 uur staan koffie en thee klaar. Single Typhoons aangeboden Via Marktplaats biedt 'Jan' uit Heesch de beroemde eerste Texelse grammofoonplaat aan, het singletje dat The Typhoons maakten in 1966. Op het plaatje worden de nummers One lost love en Why should I be angry uitgevoerd door Huib Dros (gitaar), Bob Dros (slagwerk), Wil lem Beerling (orgel) en Wim Koorn (zang), die samen The Typhoons vormden en voor de gelegenheid werden versterkt met zanger Ben (Junior) Henkes. De opnames wer den gemaakt bij Phonogram in Bussum. Al direct bij het verschij nen meldde de Texelse Courant dat er belangstelling was van de zijde van AVRO en Radio Vero nica. Het plaatje werd in een oplage van 1000 stuks gemaakt en kostte nieuw ƒ4,25 (€1,93). Het aangeboden exemplaar ver keert in goede staat, de hoes ver toont een witte vlek. Als reden voor verkoop geeft 'Jan' op dat het 'niet zijn muziek' is. Het hoogste bod was gisteravond €11,-. In grand hotel Opduin vloeide de champagne zaterdag rij kelijk. Door het ontkurken met een fles champagne met een sabel bekrachtigde hoteldirecteur Cees den Ouden op spec taculaire wijze de titel Caveau de Confrérie de Sable d'Or die het Texelse viersterrenhotel voortaan mag voeren. Het was dubbel feest, want als eerste hotel in Nederland ontving Opduin het keurmerk Veiligvoedsel.nl. Terwijl het amateurvoetbal in heel Nederland door de vorst was afge last, speelden de Texelse F-pupillen zaterdag een toernooi in de zaal. Alle tien teams uit de competitie op het veld, bestaand uit jongens en meisjes van zes tot acht jaar, deden mee. Om te voorkomen dat er eindeloze wachttijden zouden ontstaan, werd het deelnemers veld opgesplitst. Eerst kwamen de teams uit de onderste helft van de ranglijst in actie, daarna die uit de bovenste helft. Beide toernooien leverden verras sende uitslagen op. De grootste was wel dat De Koog F1 in de sterkste poule op de vierde plaats eindigde. Op het veld hebben de Kogers al hun twaalf wedstrijden met groot gemak gewonnen en al 100 doelpunten gescoord. In de zaal wilde het zaterdag maar niet lukken en moesten ze zich tevreden stellen met twee nederlagen en twee remises. Ook SVC Terschelling, dat op het veld als enige nog een beetje bij De Koog in de buurt blijft, kon geen potten breken en eindigde als derde. SVO deed het een stuk beter en won de eerste drie partijen, waarna in de slotwedstrijd tegen De Koog F1 een remise volstond om het toernooi te winnen. Ook in de andere poule waren de verrassingen niet van de lucht. Na een spannende strijd ging de toer nooizege naar Utrecht, één van de vijf teams van Texel'94. De ploeg verloor weliswaar van ZDH, maar won alle andere wedstrijden. ZDH bleef als enige ongeslagen en hoef de ook geen tegendoelpunten te incasseren, maar had veel moeite met scoren. Door twee keer met 1-0 te winnen en twee keer 0-0 te spelen, eindigden de Hoornders op de tweede plaats. Uitslagen Poule A: De Koog F1-Heerenveen 0-0, SVC Terschelling-Roda 1 -2; SVO-Heerenveen 1 -0; De Koog F1 -SVC Terschelling 0-1Roda-SVO 0-4; Heerenveen-SVC Terschelling 1-1; Roda F-De Koog F1 2-1; SVC Terschelling-SVO 0-1, Heerenveen-Roda 0-1; SVO-De Koog F1 2-2. Poule B, AZ-Utrecnt 0-1; Vuesse-De Koog F2 3-0; ZDH-Utrecht 1 -0, AZ-Vitesse 0-1De Koog F2-ZDH 0-1; Utrecht-Vitesse 2-1; De Koog F2-AZ 1-5; Vltesse-ZDH 0-0; Utrecht- De Koog F2 3-1; ZDH-AZ 0-0. Eindstanden (resp. punten en doelsaldo): Poule A. 1 SVO 10 (+5); 2 Roda 9 (-2); 3 SVC Terschelling 4 (-1); 4.De Koog F1 2 (-2); 5 Heerenveen 2 (-2). Poule B: 1.Utrecht 9 (+3); 2.ZDH 8 (+2); 3 .Vitesse 7 +3); 4 AZ 4 (+2); 5 De Koog F2 0 (-10). Den Ouden mag zich na zijn 'intro- nisatie' door ambassadeur Richard ten Cate van de Confrérie du sabre d'Or officieel Maïtre van dit bijzon dere champagnegenootschap noe men. Ten Cate was naar Texel geko men met in zijn kielzog een voltallige ambassaderaad, die zich volgens goed gebruik het 'goddelijke vocht' goed liet smaken. De oorsprong van het sabreren voert terug naar de tijd van Napoleon, die de gewoonte had op zijn veldtoch ten een ruime voorraad champagne mee te nemen. Het verhaal gaat dat kozakken eens flessen stalen en deze met hun sabel openden. Dragonders (cavelaristen) perfecti oneerden deze sabrage en namen het gebruik meer naar Frankrijk. Inmiddels heeft het ook zijn weg naar Opduin gevonden. Getuige hiervan waren ook 120 gasten van het hotel, waar voor de 25ste keer het Vroege Voorjaarsweekend werd gevierd. Eén van de aanwezigen, de heer Van der Neut, was al vanaf de eerste editie van de partij. Ook hij mocht een fles champagne sabre- Chefkok Aart Wijker ontvangt het keurmerk uit handen van Geert-Jan Hemmers van de Stichting Veiligvoedsel.nl. de kurk naar verluidt met een snel heid van 230 kilometer per uur van de fles. Drie dames uit het hotel, Femke W.M. Francissen, Domini que Bont en Henriêtte den Ouden demonstreerden op ceremoniële wijze deze vaardigheid eveneens onder de knie te hebben. Zij mogen zich chevalier noemen. Keurmerk Het was dubbel feest, want als eerste hotel van Nederland ontving Opduin het keurmerk Veiligvoed- sel.nl. Chefkok Aart Wijker kreeg het certificaat overhandigd van Geert-Jan Hemmers, directeur van Stichting Veiligvoedsel.nl. Omdat de boot net rond die tijd uit de vaart was, was hij per vliegtuig naar het eiland gekomen. Om in aanmerking te komen voor het keurmerk dient een hotel een 7,5 of hoger te sco ren tijdens de uitgebreide keunng. Daarbij wordt op ruim 320 pun ten getoetst. Hemmers: 'We kijken onder meer of de producten vers zijn, goed afgedekt, of het schoon is en dat soort zaken. De keuken wordt echt onder een vergrootglas gelegd.' Opduin slaagde met vlag en wimpel en haalde een 9,1waar mee het keurmerk daarmee dus ruimschoots was verdiend. Hem mers: 'De medewerkers van Opduin zetten voor haar gasten en collega's een hoge standaard neer. Hiermee toont dit luxe 4-sterren hotel haar culinaire kwaliteit objectief aan en dat het voldoet aan de warenwette- lijke eisen omtrent hygiëne en voed selveiligheid. Opduin kiest er zo bewust voor haar gasten objectief lekker en voedselveilig culinair te verwennen.' Het betreft een vrijwil lige keuring. Den Ouden: 'De meer waarde van zo'n keurmerk is vooral de spinoff en de promotie voor ons hotel.' Tekst en foto's Gerard Timmerman ren. Ook Doutzen en Geert Jan van der Heide uit Putten behoren tot de vaste gasten van het hotel. 'We kwamen hier twintig jaar geleden voor het eerst. Ik denk dat dit ons vijftiende verblijf is. Dat zegt vol doende over de kwaliteit. Perfect! Dat geldt niet alleen voor het eten. maar voor alles. We zouden niet één punt kunnen bedenken waarop we wat hebben aan te merken. Over champagne gesproken. Dat krijgen we al jaren bij het ontbijt. En altijd een gezellig praatje met de ontbijt- kok Cor Scholtanus.' Bijzonder was het sabel waarmee Den Ouden de champagne ont kurkte, een geschenk was van zijn schoonvader, de heer Tj. Nunin- ga, luitenant buiten dienst bij de Koninklijke Militaire Academie. Maï tre de hotel Wido Notermans van Opduin ontving de titel adjudant- maïtre, wat hem het recht geeft gasten van het hotel te introduceren in de edele kunst van het sabreren. Daarbij wordt met een trefzekere slag van een sabel de hals van de champagnefles geslagen en komt

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2