bouwvak 2010 opleveren 'Ondanks bezuinigingen uitstraling behouden' Aannemer: raadhuis vóór Op eigen benen staan Alsnog bord bij Thijssemonument Familie Witte vindt zijn oorsprong in Iran Groen Zwart www.texelsecourant.nl DAGELIJKS TEXELS NIEUWS DIJKSTRA DRAISMA TEXELSE J COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 2009 Wethouder Nico Kikkert memoreerde bij de symbolische start van het nieuwe raadhuis maandagmorgen dat de nieuwbouw- plannen onlosmakelijk verbonden zijn met de herinrichting van de Groeneplaats. 'Men heeft het oude raadhuis nooit een mooi gebouw gevonden. Al in 1967 demonstreerden ze erte gen.' Hij herinnerde aan een huisvestingsonderzoek uit 2000 Er moest een keus worden gemaakt uit renovatie, uitbreiding of nieuw bouw. Een discussie die de raad heeft afgesloten, maar waarover veel Texelaars anno 2009 nog niet zijn uitgesproken. Feit is dat het gebouw dat destijds is neergezet plaats bood aan 55 medewerkers. Inmiddels zit ten er 115 ambtenaren, overigens wel in een raadhuis dat van een extra verdieping is voorzien. Er kwam schot in de nieuwbouwplannen toen de raad plannen voor de Groene plaats loskoppelde van het nieuwe raadhuis en het besluit viel dat het centrum en de dienstbaarheid erbij gebaat waren dat het gemeentehuis uit het centrum verdween. Er was gesteggel over de locatie, waarbij de keus viel op het oude Texelveld. In 2005 werd voor de nieuwbouw een programma van eisen samengesteld. Voor het selecteren van een archi tect om hier invulling aan te geven, kwam meer kijken dan gedacht. Er waren 124 inzendingen, waaruit er 5 werden geselecteerd. Het plan van bureau Alberts Van Huut kreeg de voorkeur. Uitgangspunt is een gebouw van organische architectuur, waarbij natuur en natuurlijke vormen uit gangspunt zijn. Er werd een ont werpteam geformeerd, bestaande uit onder meer de architect, een constructie- en installatieadviseur en gemeentelijk projectleider Henk Pennings. Dit verliep volgens Kik kert in goede sfeer, creatief en elkaar aanvullend, met als uitdagingen een 'mooi, sfeervol, kwalitatief duurzaam, gezond, maar ook efficiënt gebouw te realiseren'. Er zijn in totaal zes inspraakavonden gehouden, die veel aanvullende ideeën opleverden. Het project kenmerkte zich ook door flinke vertragingen als gevolg van een grote bezuinigingsronde en het debacle met Landsbanki. Uiteinde lijk werd €2,2 miljoen op de bouw som bezuinigd. Hierdoor werd het gebouw onder meer een verdieping lager dan aanvankelijk bedoeld en vielen verschillende onderdelen die door de bevolking waren ingebracht af, zoals de waterpartij rond het gemeentehuis. Het aantal vierkante meters per medewerker werd terug geschroefd van tien naar negen. Bezuinigingen De Europese aanbesteding had als uitkomst dat Bouwgroep Dijkstra Draisma en Installatiebedrijf ITBB uit Friesland als aannemers uit de bus kwamen. 'Dankzij het aanbeste dingstraject en een zeer constructief werkend bouwteam zit de aanbeste ding binnen het beschikbare krediet', aldus Kikkert. Ondanks de bezuinigingen zijn de uitgangspunten van het nieuwe raad huis volgens architect Marius Balleux geen geweld aangedaan. 'De essen tie van de uitstraling van het gebouw is behouden gebleven. De ziel is er niet uit.' De (installatietechniek in het gebouw is volgens hem zo simpel mogelijk gehouden, zodat naar verwachting ook het benodigde onderhoud minimaal zal zijn. Alberts Van Huut ontwierp ook het raad huis in Buren, winnaar van de Ener gieprijs van de overheid. Volgens Balleux komt ook het Texelse raad huis in aanmerking voor die prijs. Momenteel wordt het door dit bedrijf ontworpen raadhuis van Anna Pau- lowna gerealiseerd. Friese aannemer Aannemer Draisma, die een com binatie met streekgenoot Dijkstra is aangegaan, is geen onbekende op Texel. Het bedrijf bouwde onder meer de derde verdieping op het raadhuis, het gebouw van De Bol der, is huisaannemer bij Ecomare en bouwde andere projecten. Directeur Biense Dijkstra gaf aan dat realisatie van een ontwerp door Alberts Van Huut goed op de CV zal staan. Voor de werkzaamheden zullen zoveel mogelijk Texelse bednjven in de arm te worden genomen. Zo is het bouw- njp maken van de ondergrond uitbe steed aan Westerlaken. 135 werkplekken De symbolische start van de bouw werd bijgewoond door tientallen genodigden, onder wie raadsleden, omwonenden, bouwers, de architect en andere betrokkenen. De WD- fractie, fervent tegenstander van nieuwbouw, had uit protest afbencht Bedoeling is dat het nieuwe raadhuis vóór de bouwvak van 2010 wordt opgeleverd. Het omvat onder meer 135 werkplekken, een raadszaal, vergaderruimten en een archief. Voor de realisatie van een passende over gangszone tussen het gebied van de Hogeberg en Den Burg loopt een subsidieaanvraag voor landschaps ontwikkeling. De eerste politicus met het ideaal vier jaar lang te midden van conflic ten, teleurstellingen en misverstan den te opereren, moet waarschijnlijk nog gevonden worden. Ook de hui dige politici betraden niet met der gelijke ambities de politieke arena, maar zijn momenteel wel in zo'n situatie beland. Het rommelt al een tijdje in de Texel se politiek en dat krijgt zijn weer slag in politici die het voor gezien houden. Een vertrek kan worden uitgelegd als een ultieme motie van wantrouwen zoals Eric Hercules deed. Zo'n boodschap is duidelijk en gemeend, maar het neemt de problemen helaas met weg Het dilemma is dat er niet één, twee, drie een receptuur is om rust in de politieke gelederen te krijgen. Zoals Hercules stelde heeft de ver loren acht miljoen veel turbulentie veroorzaakt. Achter de schermen is daar veel over gesproken en daarbij ging het er soms heftig aan toe. Dat te samen met de moeilijkheden rond de Waddensamenwerking en problemen uit het verleden (strand- nota, megamanege, raadhuis, PHH- gebouw en dergelijke) kan de poli tiek onaangenaam maken, zeker als ook oud-raadsleden zich achter de schermen met de zaken gaan bemoeien. Bekeken over langere termijn is één van de knelpunten dat raad en col lege elkaar alweer langere tijd met argwaan bejegenen. Bij raadsleden leeft het gevoel dat het college zaken doet waarover zij onvoldoen de worden geïnformeerd, terwijl bij burgemeester en wethouders onbe grip heerst als zij worden gekapit teld voor het uitvoeren van beleid dat ooit door de raad is vastgesteld. Bij de raad kan dan weer het gevoel ontstaan dat het college zijn eigen draai aan de kaders geeft en zo zijn de misverstanden in de wereld. Dieper liggend kan niet aan het in 2002 ingevoerde dualisme voorbij worden gegaan. De invoering zou na acht jaar moeten zijn voltooid, dus dat moment is in aantocht. Over het dualisme is al heel veel gezegd, maar duidelijk is dat het anders uitgepakt dan voorgesteld en ook dat heeft zijn weerslag op de verhoudingen. Raadsleden zouden, zo was voor gehouden, meer op hoofdlijnen besturen, maar worden ondertus sen geacht zich welhaast te begra ven in details om te weten met welke opdracht ze burgemeester en wethouders op pad sturen. Anders wordt hen later voor de voeten geworpen dat ze niet wisten waar ze mee instemden. Ook wordt nogal zwaar getild aan de coalitieverhou dingen, terwijl de gedachte was dat coalitiepartijen en wethouders los ser van elkaar zouden komen. Nu is het dualisme iets van buitenaf en wordt het zeker niet terugge draaid, dus daar ligt geen oplossing. Een sleutel kan gevonden worden in de plannen voor gemeentelijke herindelingen in de Kop van Noord- Holland. Texel wil graag zelfstandig blijven, heeft daarvoor beleidsmatig de zaken voor elkaar, maar bestuur lijk even niet. Ook dat zal goed geregeld moeten zijn om Haarlem en Den Haag ervan te overtuigen dat Texel in de toekomst prima op eigen benen kan staan. Effectief omgaan met kinderen In Den Burg begint deze maand een Gordon-cursus 'Effectief omgaan met kinderen'. Ouders leren daarbij communicatie vaardigheden om effectief met hun kinderen om te gaan. De cursus, die uit tien wekelijkse bijeenkomsten bestaat, biedt een alternatief voor het gebruikelijke systeem van belo nen en straffen. Bij de Gordon-cursus, vernoemd naar de psycholoog Thomas Gor don, wordt geleerd dat er ruimte kan zijn voor zowel ouder als kind om te zoeken naar oplossingen waar alle betrokkenen tevreden mee zijn. Het moet leiden tot het beëindigen van conflicten zonder dat iemand zich .verliezer voelt en dat er afspraken worden gemaakt waar iedereen zich aan houdt. De eerste bijeenkomst begint op woensdag 11 februari om 19.30 uur (tot 22.30) aan de Kogerweg 152 in Den Burg. Voor aanmelden of meer informatie: Francita Bruin, tel. 310803 of 06-44484505. Expositie in bibliotheek In de bibliotheek aan de Drijver straat zijn tot half maart schilde rijen en objecten te zien van de schildersgroep van Paulien Valk. Deze groep komt al een paar jaar in dezelfde samenstelling bij elkaar om aan de hand van opdrachten schil derijen en klejobjecten rond een bepaald thema te maken. Iedere cursist schildert op zijn persoonlijke manier en wordt daarin individueel begeleid. Na afloop van elke schil deravond wordt het werk gezamen lijk besproken, wat door de cursis ten als zeer leerzaam en waardevol wordt ervaren. De expositie bestaat uit enkele klei- objecten die als voorstudie dien den, zes olieverfschilderijen en een houtskooltekening. De cursisten zijn Arnold Krijnen, Corine Rikkenberg. Monique Eijkhout, Joke de Boer, Anneke Mulder, Mieke de Boer en Marianne Witte. De expositie is te zien tijden ope ningsuren van de bibliotheek. Kanna Wolkers onthulde vrijdagochtend een naambord bij het Thijssemonument in Den Burg. Het door Jan Wolkers gemaakte Thijssemonument in de vijver bij de Elemert is alsnog van een naambord voorzien. Karina Wol kers onthulde het afgelopen vrij dag. Het bord had er aanvankelijk al bij de plaatsing in 2003 moeten zijn. Dat schoot er toen bij in en daarna kwam het er een tijd niet van. Totdat Hans Roeper, één van de bestuurs leden van de stichting die in 1995 het Thijssejaar organiseerde, een foto van het beeld op Google Earth zag staan. 'Iemand had daarbij gezet dat het een aalscholvermonu ment was en dat was aanleiding om toch nog eens achter een naambord aan te gaan.' Er deed zich een probleem voor: de ANWB had het bord weliswaar toegezegd, maar het fonds waaruit het betaald zou worden, was opge heven. 'Er was wel een nieuw fonds en ik kreeg het advies daar een ver zoek bij in te dienen en dat is geluk kig gehonoreerd', aldus Roeper. Het bord, bevestigd op een grote steen, bevat de afbeelding van een paar spreeuwen en het woord 'onbe kommerd'. Dat laatste stond in het ex libris dat als beeldmerk in de boeken van Jac. R Thijsse was opgenomen. 'Dat woord paste het best bij Thijsse', aldus Roeper bij de onthulling. De spreeuwen zijn dezelfde als die bij de Thijsseschool tegen de gevel zitten. Hoewel de familienaam Witte als echt Texels te boek staat, wordt de naam pas in 1765 voor het eerst met het eiland in verband gebracht. Verder terug in de tijd blijkt de familie zelfs afkomstig uit het Nabije Oosten, uit de rich ting van het huidige Iran. Dit blijkt uit DNA-onderzoek dat is ver richt op verzoek van Peter Witte uit Bleiswijk, achterkleinkind van Dirk Jacobsz. Witte (Den Hoorn, 1854) en Alida Fransd. de Vries (Den Burg, 1857). Genealogisch onderzoek heeft al eerder uitgewezen dat de meeste Wittes op het eiland nakomelin gen zijn van Frans Fransz. Watté (elders Witte of De Witte genoemd), die rond 1700 (niet op Texel) werd geboren en die in 1730 trouwde met Pietertje Sieuwertsd. Kuijper (1701 -1782). Watté overleed in 1752 tijdens een schipbreuk bij Engeland. Zijn twee zonen zijn de stamvaders van de familie Witte, met uitzon dering van een kleinere groep, van wie de wortels in Zeeland liggen. Het door elkaar gebruiken van de namen Watté, Witte en De Wit(te) maakt genealogisch onderzoek niet eenvoudiger en het spoor eindigde bij Frans Fransz. Er wordt gezegd dat hij (met zijn broer) afkomstig was uit Elzas Lotharingen, maar tot op heden is daan/oor geen bewijs geleverd. Buiten Texel is Witte een veelvoorkomende naam op de Zeeuwse eilanden, maar ook hier ontbreekt het bewijs voor enige ver wantschap. Het was een berichtje in de Texel se Courant van 29 juli 2008 dat Peter Witte op het idee bracht zijn afkomst verder te laten uitzoeken aan de hand van zijn DNA. In het betreffende bericht werd gesproken over het Terschelling-project van Kees Stada, die aan de hand van DNA de oorsprong van de eilan ders probeert te achterhalen. Dit als onderdeel van een wereldwijd pro ject, dat zich bezighoudt met geno- grafie, de afstammingsgeschiedenis van de mensheid. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de unieke eigenschappen van het Y-chromo soom, dat bepalend is voor het geslacht. Alleen mannen hebben dit Y-chromosoom, waardoor alleen de afstamming in de mannelijke lijn kan worden onderzocht. Deze vrij jon ge tak van wetenschap is mogelijk doordat DNA-onderzoek de laatste jaren eenvoudiger is geworden en door de lage koers van de dollar ook goedkoper. Niet alleen hierdoor, ook door het uitkomen van het boek De zonen van Adam is genetische genealogie de laatste tijd erg in de belangstelling gekomen. Witte benadrukt dat het stamboomon derzoek niet te vergelijken is met justitieel DNA-onderzoek, zoals dat in verband met delicten wordt gevoerd, of met een vaderschaps- onderzoek voor het aantonen van een biologische vader. Ook eventu ele kenmerken, van (erfelijke) ziekten vallen er buiten. Uit onderzoek van zijn DNA bleek het tot de haplogroep G te behoren. Deze groep komt voor het eerst voor in de Kaukasus van zo'n 30.000 jaar geleden toen het gebergte een wijkplaats vormde voor de mensen, die niet noordelijker konden komen door de gletsjers die een groot deel van Europa en Azië bedekten. Nog steeds komt haplogroep G veelvul dig voor in de Kaukasus (Armenië, Ossetië. Georgië en Azerbeidzjan) en in het Nabije Oosten. Vanuit de Peter Witte is een achterkleinkind van Dirk Witte en Aaltje de Vnes. Op dit kaartje is te zien hoe de haplogroep G (een va nan t op groep F) zijn weg vindt door het Midden-Oosten. Kaukasus verspreidde haplogroep G zich naar Zuid-Europa en Noord- Afrika. Een kleine groep verplaatste zich oostwaarts, in de richting van de Himalaya en China. Een tweede theorie laat haplogroep G ontstaan in de buurt van de Hima laya om van daaruit, op de vlucht voor de Mongolen, door de Scythen naar het westen te zijn gebracht. Om vast te stellen welke theorie de juist is, is nog veel genealogische archeologie nodig. In ieder geval is het bewuste DNA in het voet spoor van de landbouw over Europa verspreid. Zelfs wordt gedacht dat deze verspreiding in de Romeinse tijd, dus veel later, plaatsvond. De verwachting is dat Wittes DNA tot de subgroep G2a behoort Dit wordt momenteel onderzocht. G2a komt niet veel voor; bij ongeveer 2Vz procent van de mensen. Hoewel Witte met deze gegevens een stuk verder komt, is genografie niet zijn doel. Om verwantschap aan te tonen en het stamboomon derzoek verder terug te voeren, is hij vooral op zoek naar mensen, die tot haplogroep G2a behoren én een achternaam dragen die verwant is aan Witte of Watté (of aan hen ver want zijn). Omdat Texel niet echt deel uitmaakt van het Friese Wad denproject van Kees Stada, is Witte een eigen project begonnen om uit te vinden waar de oervaders van zijn familie vandaag komen en waar hun nazaten tegenwoordig wonen. Het project is te vinden op de web site http://www.familytreedna.com/ public/texel, onderdeel van een wereldwijd onderzoek door FTD- NA uit Houston. Omdat alleen de merktekens op het Y-chromosoom worden onderzocht, is het onder zoek alleen geschikt voor mannen. Aan een betaalbaar onderzoek voor vrouwen wordt nog gewerkt. Deelnemers kunnen er voor kiezen hun gegevens met te laten opne men in het totaalonderzoek, hoewel dit natuurlijk gebaat is bij zoveel mogelijk gegevens. Met deze onder zoeksgroep treedt Witte niet alleen in de voetsporen van Kees Stada, Aan de hand van het DNA van Peter Witte uit Bleiswijk is aangetoond dat de familie Witte zijn oorsprong vindt in het Midden- en Nabije Oosten maar ook in die van de bewoners van Shetland en Sicilië en van de Schotse clans en de 'anusim', sefardische joden die zich tijdens de Spaanse inquisitie bekeerden tot het katholieke geloof. Het onder zoek waarborgt de privacy van de deelnemers en alleen op hun eigen verzoek worden hun gegevens aan derden verstrekt. Texelaars met interesse voor het onderzoek, kunnen contact met Witte opnemen via e-mailadres pwitte@xs4all.nl. /Bolswgdy.Dokkumwww.bgdd.nl WIEUWB0UW aEMEENTEHU«5 TEXEL Gemeente Texel "Architectenbureau Alberts Van Huut BV ABC-Management Groep *>.*y1 Pieters Bouwtechniek Utrecht BV Peter Prins Woerden BV Leden van de gemeenteraad bij het bord bij de bouw van het nieuwe gemeentehuis. (Foto Gerard Tmmerman/BeeldDank Texel)

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5