Inkoop gemeente prikkelt bedrijven Film m\ Agenda TES O Homoseksuele couturier vs. gestoorde terrorist TEXELSE 2 COURANT Workshop duurzaam inkopen Seniorenorkest speelt voor het plezier Actie opruimen zwerfvuil Concert door kamerkoor Rummikub voor ouderen VERVOLG VAN PAGINA 1 Bontje 21 Toen Dick en Duw in 1960 trouwden, hadden ze niet meer dan vijf koeien. Maar al snel breidden ze uit, tot een maxium van 56. Een slimme zet was de aankoop van 18 koeien in het jaar voor de superheffing, waardoor ze flink wat koeien mochten melken en de aankoop van extra quotum nooit nodig is geweest. 'Ik heb wel eens 22 kalfjes tegelijk verzorgd. Dat waren nog eens tijden', vertelt mevrouw Smit, die zichzelf een lief hebber van het werk op de boerderij noemt. 'Ik heb altijd volop meege holpen, ook in de schapentijd Als lammetjes het bij hun geboorte niet leken te redden, gaf ik ze wel mond- op-mond beademing. Zo heb ik er van de dood gered. Als je ze dan later als volwassen schaap naast huis ziet lopen, dan is dat prachtig', zegt ze stralend. Tegenwoordig telt het bedrijf aan d© Smitsweg een stuk minder koeien. Smit melkt er nog dertig en heeft daarnaast ruim vijftig schapen. Maar hoewel hij een leeftijd heeft bereikt waarop de meesten van zijn collega's allang met pensioen zijn, denkt de veehouder nog niet aan zijn afscheid. 'Je hoeft toch niet te stoppen? Ik heb niks met biljarten of klaverjassen. Laat mij maar lekker op de boerderij werken.' Vrijdag 6 februari: Cinema Texel vertoont Niko (14.00), Spion van Oranje (16.15,19.00,21.45), de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (13.30), Oorlogswinter (16.00) en Valkyrie (18.45, 21.30). Zaterdag 7 februari: Op golfbaan De Texelse nabij De Cocksdorp begint om 11.00 uur een kennismakingsles golf. Reserveren tel. 316539 De Texelse Bierbrouwerij is open van 13.30 tot 18.00 uur. Rondleidingen om 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Tel. 320325 In het theater op vakantiepark De Krim begint om 16.00 uur een goo- chelshow van Wouter Weerman; voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. In de Burgemeester De Koninghal begint om 20.00 uur het Wintercon- cert van muziekvereniging DEK uit Den Hoorn. Toegang €3,-. De Vereniging van Oud-Leerlingen speelt vanaf 20.00 uur in dorpshuis De Wielewaal in De Waal het blijspel 'Alle kokosnoten en bosjesmannen bij elkaar'. DJ's Pieter en Paul draaien swingende muziek in Question Plaza in Den Burg. Aanvang 22.00 uur. In café De Blauwvinger in De Koog begint om 22.00 uur een Sweet Sixteenparty. Hoogwater te Oudeschild Vr. 6 februari 04.20 en 16.30 u. Cinema Texel vertoont Niko (14.00), Spion van Oranje (16.15,19.00,21.45), de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (13.30), Oorlogswinter (16.00) en Valkyrie (18.45, 21.30). Zondag 8 februari: Om 11.00 uur begint een excursie door de zoute kreken van de Slufter; o.l.v. de boswachter. Reserveren bij Ecomare. tel. 317741. Bij Bos en Duin aan de Bakken- weg gaat om 11 00 uur een boscross van Atletiekvereniging Texel van start. Inschrijven vanaf 10.15 uur. Bij het Turfveld in de Dennen gaan wandeltochten van 5 en 10 km van start. Starten kan tussen 13.00 en 14.00 uur Deelname €3,60 mét en €2,30 zónder herinnering. Cinema Texel vertoont Niko (14.00), Spion van Oranje (16.15,19.00,21.45), de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (13.30), Oorlogswinter (16.00) en Valkyrie (18.45, 21.30). Maandag 9 februari: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Cinema Texel vertoont Spion van Oranje (20.30) en Valkyrie (20.15). Dinsdag 10 februari: Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt jaarvergadering in de Schakel te Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Alle leden zijn welkom. Cinema Texel vertoont Spion van Oranje (20.30) en Entree Les Murs (20.00). Cinema Texel beleeft deze week de première van de Nederlandse kome die Spion van Oranje, van dezelfde makers als Vet en Alles is liefde en met Paul de Leeuw en Najib Amhali in de hoofdrollen. Het verhaal gaat over een gestoorde terrorist, die Nederland bedreigt. Tot zijn eigen schrik blijkt de homoseksuele cou turier Frangois van Vliet de enige die redding kan brengen. Als iden tieke tweelingbroer van de terrorist wordt van hem verwacht dat hij als geheim agent handelend optreedt. Het is echter maar de vraag of Fran- gois met meer schade aanricht dan zijn broer. Vanaf woensdag draait bij Cinema Texel de nieuwe Nederlandse kin derfilm Kikkerdril. Hoofdpersoon is Max. die een nachtje bij zijn oma gaat logeren omdat zijn grote broer Jannes naar het ziekenhuis moet om zijn amandelen te laten knippen. Jannes wil dat Max kikkerdril voor hem meeneemt, anders zal hij nooit meer praten. Max loopt weg en gaat Oud-Leerlingen in Wielewaal De Vereniging van Oud-Leerlingen speelt morgenavond (zaterdag) het blijspel Alle kokosnoten en bosjes mannen bij elkaar van Anke Steffers. Het verhaal draait rond een groep drenkelingen die aanspoelen op een onbewoond eiland. Het is gedaan met de rust. leder van hen heeft zo zijn eigen geheim en het is de vraag of het eiland echt wel onbewoond is. De voorstelling begint om 20.00 uur in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Kaarten kosten €6.50 en zijn te koop aan de zaal of van te voren te bestellen bij Marc van Heer waarden (322602) of Marco Vlaming (318252). Na afloop is er feest met stijldansen. in de natuur op zoek. Onderweg komt hij Jesse tegen, een meisje van zijn leeftijd, dat dierenverpleeg- ster wil worden. Samen beleven ze de meest bijzondere avonturen. Ook te zien vanaf woensdag is de Nederlands gesproken Disney-film Bolt, over een superhond uit Hol lywood die per ongeluk in New Vork belandt en samen met een zielige huiskat en een aan televisie ver slaafde hamster de weg naar huis moet probereh te vinden. In de serie Specials vertoont Cine ma Texel dinsdag voor het laatst Entre les murs, genomineerd voor de Oscar van de beste buitenland se film van 2009. Hoofdpersoon in dit Franse verhaal is Frangois, Lezing over kapotte schelpen Gerhard Cadée van het NIOZ verzorgt zaterdag 14 februari in Natuurinfocentrum Balgzand aan de Oostoeverweg in Den Hel der een presentatie over kapotte schelpen. Hoewel schelpen al sinds lang in verzamelingen worden opgeno men, zijn beschadigde exemplaren minstens zo interessant als hele. Vaak zijn ze op karakteristieke wijze kapot gemaakt door een krab of een vogel. Soms vertonen ze reparaties en soms worden ze al tijdens het leven van het schelpdier gebruikt door in de schelp borende orga nismen. Ook laten parasieten vaak sporen op de schelp achter. De lezing begint om 13.00 uur, de toegang bedraagt €2,50. die zich met zijn collega-leraren op een nieuw schooljaar voorbereidt. De middelbare school waarop zij werken, is gevestigd in een pro bleemwijk. Met zijn eigenzinnige en verfrissende manier van lesgeven weet Frangois vaak te verrassen. Maar als enkele leerlingen hem op de proef stellen, wordt hij gedwon gen zijn manier van werken opnieuw te bezien. Iedere donderdag is er een mys terie movie (de opvolger van de sneak preview), waarin bezoekers zich laten verrassen. De titel van deze film, die officieel nog niet uit is. wordt tot het laatste moment geheim gehouden. Het volledige programma staat elders in deze krant én op de web site www.texelsecourant.nl. Sweet Sixteen In café De Blauwvinger in De Koog wordt zaterdag 7 februari een Sweet Sixteen (and Seventeenjparty gehouden door Manouk, Femke en Renée, het derde team dat mee doet aan de barcontest. Bezoe kers gekleed volgens de dresscode 'black' ontvangen bij binnenkomst een shooter. De Blauwvinger is geopend vanaf 22.00 uur. Gratis schaatsen De vorstperiode van enkele weken geleden heeft in De Cocksdorp de schaatskriebels losgemaakt. De jeugd benutte woensdagmiddag de mogelijkheid om van 14.00 tot 17.00 uur gratis te schaatsen op de ijsbaan van De Krim. Dat kan ook op woensdag 11 februari. Koek en zopie is aanwezig. Medium in Za. 7 februari 05.55 en 18.20 u. Zo. 8 februari 07.05 en 19.25 u. Ma 9 februari 08.26 en 20.14 u. Di. 10 februari 09.26 en 21.20 u. Wo 11 februari 10.15 en 22.16 u. Do. 12 februari 10.56 en 22.56 u. Maandag 9 februari volle maan, woensdag 11 februari springtij. Zon dag 8 februari zon op 8.15 u onder 17.34 u. Na een uitgebreide dokbeurt keert de Dokter Wagemaker deze week terug in de vaart. Vandaag (vrijdag 6 februari) zet TESO tot 16.00 uur twee boten in. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Er worden geen wacht tijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. In het muziekgebouw van KTF kwam het seniorenorkest donderdagmorgen voor de derde keer bij elkaar. Texel is een orkest rijker. Don derdagmiddag bliezen muzikan ten onder leiding van Johan Ran gezamenlijk hun partijen in het gebouw van KTF aan de Emma- laan. Wie mee wil doen, moet aan twee voorwaarden voldoen: lid zijn van een Texels fanfarekorps en 55 jaar of ouder. Het Texelse seniorenorkest is een initiatief van Piet Bakker en Lodi van der Wulp. Beiden zijn sinds jaar en dag actief in het fanfare, de één bij Excelsior, de ander bij KTF. 'Dit kwam zomaar in ons op, misschien is het wel wat? We zijn nu voor de derde keer bij elkaar en het gaat hartstikke leuk. Het is vooral voor de gezelligheid. We hebben niet als doel om op te treden, maar zien wel wat er op ons pad komt.' De groep bestaat uit een kleine dertig mannen en vrouwen, die eens in de twee weken oefenen en zal wellicht nog verder groeien. Een gemeleerd gezelschap muzikanten, samenge steld uit leden van KTF, Excelsior en DEK. Bakker: 'Alle instrumenten zijn vertegenwoordigd. Je moet lid zijn van een fanfare, want het moet er niet toe leiden dat mensen dit orkest verruilen voor hun eigen fanfare. We doen het erbij.' Het repertoire omvat typische fanfaremuziek, zoals mar sen, Zuid-Amerikaanse muziek en andere composities. Aan muziek stukken heerst geen gebrek, er kan worden geput uit de archieven van de fanfares en er wordt geput uit eigen repertoire 'We draaien alle maal al een tijdje mee. dus aan ervaring geen gebrek.' Duurzaam inkopen. Geen lucht fietserij, maar realiteit nu de gemeenten, vanaf 2010 ernaar streven om minimaal 75 procent van hun producten en diensten duurzaam in te kopen. Voor na 2015 wordt gemikt op 100 pro cent. Ondernemers die duurzame producten leveren, hebben dus een streepje voor. Over duurzaam inkopen gaat een workshop die donderdag wordt gehouden op de Texelse Ondernemersbeurs in StayOkay. Wat is duurzaam inkopen? Henk Hortensius van Senter Novem, de organisatie die in opdracht van de overheid criteria ontwikkelt voor duurzaam inkopen; 'We onderschei den bij duurzaam inkopen tach tig verschillende productgroepen, van bedrijfskleding tot computers en van brug tot catering Bij inkoop van etenswaren kan als criterium bijvoorbeeld gelden dat er mini maal 40 procent duurzame gepro duceerde producten in zitten. Bij het inkopen van openbare verlichting worden onder andere eisen gesteld aan het energieverbuik. Duurzaam inkopen is volop actueel bij de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Hor tensius: 'Dan moet je denken aan de inkoop van materialen en het energiegebruik. Duurzaamheid kan bij de bouw wat duurder uitpakken, maar op de lange termijn verdien je het terug.' Ondernemers worden door het rijk niet verplicht om zelf een bepaald percentage duurzaam in te kopen. 'Maar overheden hebben een grote invloed op de markt. Jaarlijks kopen ze gezamenlijk voor €40 miljard in. Een ondernemer die duurzame pro ducten levert en duurzaam pro duceert, heeft meer kans dat hij de overheid als klant heeft. Door zichzelf te verplichten om duurzaam in te kopen, stimuleert de overheid ondernemers te innoveren.' Senter Novem houdt in samenwer king met de gemeente donderdag van 18.30 tot 19.30 uur een work shop over duurzaam inkopen. Spre ker is onder meer Jacobine Meijer van Senter Novem. De workshop is vrij toegangkelijk. Meer informatie over duurzaam inkopen is te lezen op de website www.senternovem. nl/duurzaaminkopen. Bij Ecomare worden over een paar weken opnieuw jonge zee katjes geboren. Een paar zeekat ten die in 2007 bij Ecomare uit het ei kropen, hebben eieren gelegd. Aglaia Westra uit Den Burg wil een project starten om zoveel mogelijk zwerfvuil op het Aglaia Westra uit Den Burg is begonnen met het opzetten van een project om met zoveel mogelijk Texelaars het eiland van zwerfvuil te ontdoen. Ze zegt op die manier een positieve bijdrage aan Texel te willen leveren. Een artikel over een man die een stukje natuur voor zichzelf had 'geadopteerd' en dat dagelijks opruimde, inspireerde Westra om op Texel iets te beginnen. 'Er zijn op het eiland al diverse mensen die zwerfvuil ruimen en zou mooi zijn als we dat kunnen organiseren. Dan weten we wat er nu al gedaan wordt en dan voelen de mensen die al wat doen zich ook meer gesteund. Dan weten ze dat ze niet de enigen zijn.' Een ideaal van Westra is dat ook op Texel een systeem ontstaat waarbij mensen voor hun gevoel een stukje natuur adopteren en zich daar over zwerfvuil ontfermen. Ze is momenteel aan het inventari seren hoeveel mensen mee willen helpen het eiland netjes te houden. Ze is inmiddels bij Gemeentewer ken geweest om over haar plan nen te praten en daar vond ze een bereidwillig oor voor ondersteuning. Binnenkort volgt ook een gang naar de scholen om te bekijken of er animo is om in de lessen aandacht te besteden aan zwerfvuil. 'Maar het hoeft niet alleen jeugd te zijn die vuil weggooit. Het liefst wil ik alle leef- tijdscategoriën benaderen om aan verdere bewustwording te werken.' Zelf neemt Westra geregeld al een plastic zak mee als ze gaat wan delen, zodat ze onderweg zwerfvuil kan verzamelen. 'Een buurvrouw stelde me daar al eens vragen over en ze stond ervan te kijken wat ik allemaal mee terug nam. Het is spul dat niet in de natuur hoort en ik hoop dat we met elkaar het eiland prachtig kunnen houden.' Mensen die mee willen doen aan het pro ject kunnen een mailtje sturen aan zwerfvuiltexel@gmail.com. Dames Tevoko naar Bovenkarspel Het eerste damesteam van Tevo ko speelt zaterdag in Bovenkar spel tegen Simokos 2. Het belooft een lastige te wedstrijd te worden. Simokos heeft een vrij jong team, met twee spelers die vorig jaar nog enkele klassen hoger speelden. Gevreesd zijn ook hun gevaarlijke sprongservices, die ze tegen Tevo ko zeker zullen gebruiken. Na zeven ovenwinningen en zeven nederlagen staat de ploeg uit Bovenkarspel op de zevende plaats. Op Texel werd het eerder dit sei zoen 3-1 voor Tevoko, dat ook nu gebrand is op een overwinning. De selectie, is vrijwel compleet, op de zwangere Tamar Lok na, die ook de rest van het seizoen niet meer in actie zal komen. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal De Flint en begint om 14.00 uur. Als afsluiting van een intensief repetitieweekend geeft het Noor- dijper Kamerkoor uit Dronrijp zondag 15 februari een concert in de muziekschool. Het programma bestaat uit werken uit de Renais sance en de Romantiek. Mede werking wordt verleend door Eli sabeth Waverijn (piano). Het Noordijper Kamerkoor, opge richt in 1991, richt zich op muziek uit de 16de en 17de eeuw, met af een toe een uitstapje naar recentere periodes. Het koor startte in Harlin- gen als het Lahringer Opkamerkoor, naar een anagram uit de boeken van Vestdijk. Na verhuizing naar Dronrijp kreeg het koor zijn huidige naam (ook Noordijpe is een anagram van Vestdijk). Het twintig leden tellende ensemble staat onder leiding van Jannie de Groot en voerde in april 2008 in Leeuwarden met veel suc ces de opera Dido and Aeneas op. Dirigente Jannie de Groot studeerde blokfluit, koordirectie en kerkmu ziek bij Jos Leussink, Jos Vermunt, Harold Lenselink en Jan Luth. Naast het Noordijper Kamerkoor leidt zij vocaal ensemble Canticum Novum en de Franeker Cantorij. Elisabeth Waverijn zit in de vijfde klas VWO van De Hogeberg en stu deert piano in Amsterdam bij Marjes Benoist. Het concert begint om 15.30 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrijding van de kosten. te gevoelig waren voor bezoekers die tegen het aquarium tikten. Dat deden ze omdat de zeekatten dan kleine wolkjes uitstootten. Een van de twee ouders heeft inmiddels het loodje gelegd en de ander sterft naar verwachting binnenkort. Bij zeekatten is het gebruikelijk dat ze na de paring met lang meer leven. De paring leerde de dierverzorgers dat de eieren in eerste instantie wit zijn en dat de moeder er daarna inkt overheen spuit om ze te camoufle ren. Het is bijzonder dat zeekatten eieren krijgen in gevangenschap. Cursus bridge De bridgeclub van De Koog biedt liefhebbers een cursus bridge die ingaande maart op dinsdag- of zondagmiddag wordt gehouden. Deelname kost €3.-. lesboekjes komen voor eigen rekening. De cur sus wordt gegeven in dorpshuis De Hof. Voor inlichtingen en aanmel dingen: Akkie van de Kerkhof (tel. 320016) en Pauline Wierenga (tel. 06-54971875, e-mailadres pauline. wierenga@texel.com). Nieuwe service Gemini Ziekenhuis In de wachtruimten van de poli klinieken en het laboratorium van het Gemini Ziekenhuis worden bezoekers sinds deze week met beeldschermen geïnformeerd over het eventueel uitlopen van het spreekuur. Daarnaast wordt ook andere informatie getoond en verstrooiing geboden. Naast de eventuele wachttijd, tonen de beeldschermen informatie over het ziekenhuis, landelijk nieuws, het weerbericht en. verstrooiing zoals een voorstukje van een bioscoopfilm en puzzeltjes. 'We bieden de patiënt een variëteit aan informatie en wil len hiermee het wachten veraange namen', licht Sylvia Wezel, hoofd poliklinieken, toe. De behoefte aan extra informatie kwam naar voren uit het project Shadowing, waarbij vrijwilligers patiënten vergezelden Zij registreerden wat met duidelijk was en wat beter kon. Een van die onderwerpen was het bekendma ken van het eventueel uitlopen van spreekuren. Ouderen van de koffie-inloopoch- tend van de SWOT in de Buureton in Den Burg kunnen weer naar hartelust rummikubben. De groep kreeg dinsdagochtend vier nieuwe spelen van het Maar tenhuis en de Novalishoeve (voor heen Donatus). De spellen waren gekocht van de opbrengst van de kerstmarkt die beide organisaties gezamenlijk hadden gehouden op het terrein van het Maartenhuis. Er was nog voorzichtig gepolst of de deelnemers van de koffie-inloop- ochtend misschien verschillende spellen zouden willen hebben, maar er was een absolute voorkeur voor rummikub. Jacqueline List reikte samen met Jan Gremmen van het Maartenhuis de vier dozen uit. Lindeboom Medium Lia Schippers verzorgt woensdag 11 februari een avond in de Lindeboom. Via 'gidsen uit de ongeziene wereld' krijgt zij bood schappen door, bestemd voor belangstellenden in de zaal. Bezoe kers mogen één foto of voorwerp van een persoon op tafel leggen. De avond begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €8,-. Nieuw leven bij Ecomare Jacqueline List reikte de Rummikubspellen uit. Het centrum voor wadden en Noordzee had nog steeds inktvis sen in huis uit de eieren die in zomer van 2007 door de TX34 van de familie Daalder waren afgeleverd. Daar kropen toen meer dan dertig zeekatjes, waarvan er tot voor kort nog drie over waren. Twee daarvan hebben gepaard. De eieren liggen in het Zeeaquarium (voorheen de Waterzaal) zodat het publiek ze kan zien. De volwas sen inktvissen vertoeven al geruime tijd achter de schermen, omdat ze

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2