levert voordeel op Duurzaam inkopen Een vliegende start met de Kamer van Koophandel RENT-is Verhuursystemen Hoge waardering gebruikers voor verhuursysteem RENT-is Stichting Duurzaam Texel op koers advertorial Bedn/ven die met Texelenergie samenwerken, mogen dit bord/e aan de gevel hangen. (Foto Louise van der Sluis) Eerst kwam onze eigen bootdienst, nu is er ons eigen eilander energiebedrijf: Texelenergie. Een jonge onder neming die zich ten doel heeft gesteld Texel te voorzien van groene stroom. Voor een concurrerende prijs. In te genstelling tot de landelijke aanbieders, bepalen de le den wat er in 'hun' bedrijf gebeurt. Sinds de oprichting van Texelenergie in 2007 heeft de Texelse energiecoöperatie nu zo'n 1700 leden en zijn 4500 van de 13.500 beschikbare aandelen uitgegeven. De constructie is uniek in energieland leden verkrijgen bij hun aanmelding een aandeel (t.w v 50,- nominaal) Per lid kunnen maximaal 500 aandelen worden aangekocht Het stemrecht blijft hetzelfde, zodat iedere aandeelhouder gelijk is. De leden bepalen mede de koers van Texelenergie. Het bedrijf timmert onder bezielende leiding van directeur Brendan de Graaf en een actieve Raad van Commissarissen flink aan de weg. Texelenergie koopt groene stroom in voor haar leden en levert die tegen een concurrerende prijs. De Graaf. 'Wij zijn geen prijsvechter, wij bieden een goede prijs met een hoge service. Als lid ben je met verplicht stroom af te nemen. Per gezin kan er immers maar één stroomafnemer zijn Nu vloeien jaarlijks vele miljoenen naar de vaste wal Dat geld kunnen we toch beter in onze eigen economie pompen'' Het tweede doel is om samen met lokale ondernemers stroom op Texel op te wekken. Onderzoeken naar energieproductie op Texel zelf zijn in volle gang. Naast groene stroom is het sinds 1 januari jl. ook mogelijk gas af te nemen via Texelenergie 'Dat heeft ons enorm veel nieuwe leden en afnemers opgeleverd Bijkomend voordeel van een Texels energiebedrijf is de laagdrempeligheid; geen ondoorzichtige constructies, agressieve wervingsacties en wa zige tarieven, maar transparantie en duidelijkheid. Texelener gie houdt op werkdagen tussen 10.00 en 12 00 uur kantoor in de Rabobank op de Groeneplaats. Grootverbruikers krijgen een aanbod op maat Meer weten' Bezoek de stand op de Ondernemersbeurs of kijk op www. texelenergie.nl HOLLAND SAFE BHV Brandbeveiliging Advisering Training Hét opleidingsinstituut op Texel voor o.a.: B.H.V. (Bedrijfshulpverlening) EHBO (Oranje Kruis) Kinder EHBO VCA Beheerder Brandmeldinstallatie Levering én controle brandblusmiddelen en EHBO - middelen Specialist in gecertificeerde ontruimingsplannen en tekeningen /j-\. www.hollandsafebhv.nl Postbus 71 1790 AB Den Burg telefoon 0222-321 888 (Gecertificeerd door het Nederlands Instituut voor Bedrijfs Hulp Verlening èn het Oranje Kruis) Het thema van de Texelse Ondernemersbeurs is 'duurzaam inkopen'. Voor velen misschien een nogal vaag begrip. Petra Schut van het organisatieteam geeft uitleg over wat ermee wordt bedoeld. Duurzaam inkopen is onlosmakelijk verbonden aan het maatschappelijk verantwoord ondernemen. 'In de praktijk betekent het dat je als ondernemer bij ie inkoop rekening houdt met het milieu. Dat kan op allerlei manieren. Het is niet alleen dat je iets uitzoekt met een bepaald milieukeurmerk. Als je bijvoorbeeld spullen aan de overkant bestelt die je ook op Texel kunt krijgen, dan belast je het milieu door de extra transportbewegingen die ervoor nodig zijn om het naar het eiland te vervoeren.' Het gaat bij duurzaam inkopen niet alleen om producten die direct belastend zijn voor het milieu, maar ook of ze dat mogelijk in de toekomst zullen zijn. Beter afbreekbaar of een langere levensduur speelt mee. Door dat uit te zoeken, blijkt vaak dat een hogere aanschafprijs ook financieel de moeite waard is, als iets duidelijk langer meegaat Milieuvriendelijke luiers Texelaars denken misschien snel dat ze afhankelijk zijn van overkantse toeleveranciers, maar dat is lang niet altijd nodig. Schut. 'Op het eiland is steeds meer verkrijgbaar. Niet alleen zorgt dat voor minder vervoersbewegingen, door bij elkaar te kopen wordt meteen de eilandeconomie versterkt. Maar dan moet je wel van elkaar weten wat er is. Zowel op gebied van producten als van diensten weten velen met wat er hier allemaal is. Bijvoorbeeld speciale duurzame vloerbedekking, milieuvriendelijke luiers, fair trade of lokale producten in de supermarkten. Het is er allemaal. Wat denk je van ecokleding? Is bij meerdere bedrijven op het eiland verkrijgbaar. Mediabureau Langeveld de Rooij heeft geïnvesteerd in een speciale drukpers die met milieuvriendelijke inkt werkt en dat de Texelse Courant binnenkort op het eiland wordt gedrukt, is fantastisch. Of wat dacht je van Texel Energie? Levert niet alleen groene electriciteit, maar ook groen gas.' Vanzelfsprekend Doen dergelijke bedrijven wel genoeg aan PR, als kennelijk niet zo bekend is dat ze veel meer kunnen bieden op gebied van duurzaam inkopen? Schut denkt dat ze het vaak zo vanzelfsprekend vinden dat er met wordt gedacht aan extra reclame om dit onderwerp te benadrukken. 'Daarom is de Ondernemersbeurs op 12 februari ook een gelegenheid om je als bedrijf hiermee te profileren. Wist je dat in 2010 lokale overheden voor 50 procent duurzaam moeten inkopen? Dat geldt bijvoorbeeld voor hun kantoorartikelen, maar ook voor Gemeentewerken. Daar liggen kansen voor Texelse ondernemers.' De beurs is met alleen een gelegenheid voor ondernemers om elkaar te informeren en aan te sporen om meer op gebied van duurzaamheid te doen, ook voor particulieren is het leuk om te zien wat er is. 'Het is aan de ene kant bedoeld als netwerkbijeenkomst voor ondernemers onderling, maar ook voor de Texelse consument zeer informatief en gewoon leuk om even binnen te lopen. Het is aan de ondernemers om flink uit te pakken en te tonen dat Texel op gebied van duurzaamheid een voorbeeldfunctie en een voortrekkersrol kan vervullen. Gezien de aanmeldingen hebben wij er alle vertrouwen in dat het een bijzonder leuke bijeenkomst wordt.' eér> die idee 'ec/a. VanK( •°°Phi «iethet r°hdk Snm. Zjn °Pen hlet den >nsen Haar die Irijf Het is een goed idee om plannen waarmee je rondloopt met de Kamer van Koophandel te bespreken. Wie weet brengen we iemand op het spoor van iets waar nog niet aan is gedacht', vertelt Willemijn de Graaff, die tijdens de Ondernemersbeurs tot 17.30 uur aanwezig is. Voor specifieke vragen over hoe je een goed ondernemingsplan maakt, maar bijvoorbeeld ook op gebied van marketing of voor juridische zaken kun je bij de Kamer terecht. 'Niet dat ik overal meteen een antwoord op weet, maar ik kan wel zorgen dat iemand wordt teruggebeld door de juiste persoon. Dat is misschien wel prettig, dan kun je in een individueel gesprek dieper op de materie ingaan.' De vragen die de Kamer van Koophandel krijgt zijn zeer divers. Mensen met vage plannen, maar ook starters die al zijn begonnen en ergens tegenaan lopen, nemen contact op. 'We kunnen mensen die een bedrijf starten ondersteunen in hun ambities. Hoe begin je een onderneming? Een goed ondernemingsplan maken is belangrijk. Dat is de basis voor je bedrijf, maar ook banken kijken hiernaar voordat zij tot financiering overgaan.' Voor gespecialiseerde vragen heeft de Kamer van Koophandel een netwerk van deskundigen waarop kan worden teruggevallen. Het is dé instantie waar je gerichte informatie krijgt, die starters behoedt voor valkuilen, maar ook een spiegel voorhoudt. 'We proberen een realistisch beeld te scheppen. Ondernemers willen succesvol zijn en dat is, als je naar de cijfers kijkt, al moeilijk genoeg. Velen stoppen er na een jaar mee. Hoe beter de voorbereiding, des te groter de kans van slagen.' Voorbereiding Startende ondernemers realiseren zich met altijd wat er komt kijken bij een eigen bedrijf. Aan welke verplichtingen moét je voldoen? Een goede administratie voeren is belangrijk, maar wat en hoe? Hoe promoot je jezelf en bij wie? De Graaff: 'Veel mensen beginnen gewoon, zonder veel voorbereiding. Slechts 40 procent van de starters maakt een ondernemingsplan of denkt na over de lange termijn. Het risico dat je je juridisch niet goed indekt, bijvoorbeeld doordat er geen goede algemene voorwaarden zijn opgesteld, is niet denkbeeldig, Afspraken, bijvoorbeeld met leveranciers of klanten, moeten goed worden vastgelegd op papier, anders ontstaan onduidelijkheden. Het komt voor dat starters onvoldoende rekening houden met de belastingverplichtingen. Niet alles dat er binnen komt is winst. Als je je vooral niet goed in de markt verdiept, is het makkelijk om van een te rooskleurige prognose uit te Colofon: De 'Ondernemersbeurskrant' is een speciale uitgave van Mediabureau Langeveld de Rooy en tevens bijlage bij de Texelse Courant, Spinbaan6 in Den Burg, tel 0222 362600. Teksten: Tessa van Daalen, José Baggerman, Margreet Berndsen. Louise van der Sluis, Corrie Timmer en Mieke Smid. Hoofdredactie. Mieke Smid. gaan en jezelf rijk te rekenen. Ook vooraf nadenken hoe om te gaan met wanbetalers is belangrijk. Een ander punt dat vaak wordt vergeten: de impact van een eigen bedrijf op je privéleven.' Ondernemen op Texel De Kamer van Koophandel krijgt veel vragen over de keuze van een rechtsvorm, bijvoorbeeld een eenmanszaak, v.o.f. of BV, de vergunningen die nodig zijn voor de uitoefening van een bedrijf, de vestigingsplaats ('mag ik zomaar vanuit huis beginnen?') en belastingzaken zoals BTW nummer en startersaftrek. Ondernemen op Texel is een vak apart, denkt Willemijn de Graaff. ,,Je moet je op zo'n eiland goed In je afzetmarkt verdiepen. Die is natuurlijk beperkt, hoewel je 's zomers wel te maken hebt met een stroom toeristen, dat biedt wellicht kansen. De bootovertocht duurt maar kort, toch zullen mensen van 'de overkanl' met snel naar Texel komen voor een bedrijf. Tenzij je je zo onderscheidt dat ze het er voor over hebben. Of je moet een bedrijf beginnen waarvoor de vestigingsplaats niet uitmaakt. Aan de andere kant kan Texel ook een promotiemiddel zijn. Het staat bekend als schoon en duurzaam, dat kan hét visitekaartje zijn. De Kamer van Koophandel kan adviseren hoe je dat optimaal kunt benutten in relatie tot je eigen positie." Duurzaamheid Startende ondernemers doen er goed aan om, na te denken over duurzaamheid. De Graaff: 'De markt'vraagt er steeds meer om, de mensen leven bewuster. Je ziet het aan ontwikkelingen op bedrijventerreinen en nieuwe bedrijfspanden. Als starter en als ondernemer is het goed voor je imago als je dit meteen laat meewegen, anders moet je twee keer beginnen. Het vergt vaak wel een grotere investering.' Ze benadrukt dat het voor ondernemers zaak is het vage begrip 'duurzaamheid' concreet te maken. Ook op dit gebied kan de Kamer van Koophandel mensen op weg helpen, Kamer van Koophandel Stand 25 Willemijn de Graaff is aanwezig van 15.00 tot 17.30 uur. 'Het is overzichtelijk en je kunt boeken via je eigen website. Desgewenst ontvang je een smsje over een boeking. Dat geeft veel vrijheid. Bij vragen of problemen is er een snelle terugkoppeling.' Jolanda Kamphuis, eigenaar van Hotel De Zeven Provinciën, is bijzonder tevreden over het verhuur- managementsysteem van het Texelse bedrijf RENT-is. Het sy steem scoort goed bij de gebruikers, zo blijkt uit de reacties. Bij de overname van het Oudeschilder hotel in 2006, kozen Kamp huis en partner Esther Fokkens ervoor de kamerverhuur te laten verlopen via RENT-is. 'Het verhuursysteem is eenvoudig, maar biedt meer dan voldoende mogelijkheden om alles goed te regelen: De prijs/kwaliteitverhouding is prima en het programma is gebruiks vriendelijk Persoonlijk vind ik het prachtig dat je de boekingsin formatie kunt analyseren Dat geeft waardevolle informatie voor je marketingstrategie Online boeken via internet, directe zichtbaarheid van beschikbare accommodaties en automatische bevestiging van de huurovereen komst. Verhuurinformatie is eenvoudig te koppelen aan de finan ciële administratie. De voordelen van RENT-is zijn legio en het be spaart veel tijd. Zo ervoer ook verhuurder Erwin van der Linde, die sinds drie jaar met het programma werkt. Hij stapte over van een duurder, concurrerend programma 'RENT-is levert maatwerk. Wij hebben een complex bedrijf We verhuren niet alleen bungalows, maar ook paardenboxen, fietsen en we exploiteren een camping. In dit pakket kan alles worden ondergebracht. Zeer binnenkort kun nen zelfs fietsen via onze website worden gereserveerd. Het mooie is ook dat je een vast bedrag per jaar per accommodatie betaalt. Dus als je 30 eenheden verhuurt, betaal je ook voor 30. Wel zo eerlijk.' 'RENT-is werkt samen met de WV. De nieuwe RENT-is koppeling maakt het werken met beide systemen eenvoudig Via RENT-is kunnen accommodaties via de eigen website van de verhuurder worden geboekt of via andere kanalen zoals de WV.' Die multi functionaliteit heeft ervoor gezorgd dat het aantal Texelboekingen dat via RENT-is verloopt, imposant hoog is. Heeft u enig idee hoe veel er jaarlijks met RENT-is wordt geboekt? Ga naar de stand van RENT-is op de Ondernemersbeurs. Geef uw schatting door en maak kans op mooie prijzen! Sinds 1 januari is Chris Veltman werkzaam als directeur van Stichting Duurzaam Texel. Hij is daarnaast werkzaam als programmamanager van ATO Den Helder en was tot voor kort bestuurslid van het ROC Kop van Noord Holland. Hij staat een concrete koers voor. De Gemeente Texel heeft zich met de energievisie 2020 ook een concreet doel gesteld. 'Een prachtige uitdaging om die te bereiken.' De Oncernemersbeurs is volgens Veltman een prima initiatief van Stichting Duurzaam Texel en Langeveld De Rooy. De beurs en de daaraan gekoppelde ondernemersprijs wil hij daarom ook de komende jaren voortzetten. De stichting zit volop plannen: 'Er staan dit jaar meer projecten op stapel. Zo gaan we binnenkort aan de slag met het thema Leven met Water. Tenslotte willen we allemaal droge voeten houden en over voldoende zoet water beschikken. Erg belangrijk op Texel!' De stichting richt zich op concrete projecten met betrekking tot duurzame energie, energiebesparing, duurzaam (ver)bouwen, mvo, toerisme eri educatie. Middels voorlichting kan de stichting bewoners en bedrijven ondersteunen in het besparen van geld op energie en water! 'Duurzaam gedrag is niet meer weg te denken in deze tijd. Het moet concreet worden gemaakt, het is nu een kwestie van doen. Door kleine maatregelen is al veel geld te besparen.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 6