n 60 procent staal nieuwe raadhuis vooraf ingekocht Menigeen stinkend jaloers op cijfers Zorgen boeren over ruimte op oude land Briketten van Texels snoeiafval Deel OSG tegen de vlakte gegaan 5 COURANT Veel bezoekers site Mooi Texel www.texelsecourant.nl TX29 en TX94 over op sumwing TEXELSE VRIJDAG 6 FEBRUARI 2009 Tijdens de presentatie van de geactualiseerde Structuurvisie was er een zogeheten marktcarroussei ingericht, waarbij de wethouders elk achter een tafel stonden om vragen te beantwoorden. Wethouder Nico Kikkert kreeg meteen een delegatie uit de agrarische sector op bezoek. IFólo Jeroen van Helium/Beeldbank Texel) Mooi Texel.nl, de website van de Texelse vereniging van Klein Logiesverstrekkers (KLV) doet het goed. In 2008 werd de site 90.000 keer aangeklikt, bezoekers bleven gemiddeld zes minuten 'hangen' op de site. 'Menigeen is stinkend jaloers op deze cijfers', zei Alex de Haan van de internetwerk- groep van KLV. KLV startte in 2006 een eigen web site waarop de 420 leden hun logies kunnen presenteren, met een over zicht van de beschikbare accom modatie en waarop kan worden geboekt en die andere mogelijk heden biedt. Het aantal bezoekers verdubbelde zich elk jaar, mede doordat de site hoog in de zoek machine van Google staat. Wie de woorden Texel en vakantie intikt, ziet dat Mooi Texel als derde van boven staat. Er werd bijna 120.000 keer via Mooi Texel doorgeklikt naar websites van individuele onderne mers. Uit statistieken kwam naar voren dat er een gropt verschil zit in het aantal keren dat de sites van logiesverstrekkers via Mooi Texel worden bezocht. De recordhouder scoort bijvoorbeeld 3133 muisklik ken en diens reserveringsmodule werd 581 keer aangeklikt. Daar entegen worden andere sites nau welijks bezocht. De mate waarin logiesverstrekkers hun site actueel houden, is volgens De Haan van cruciaal belang. Hij moedigde leden ook aan zelf links naar Mooi Texel te plaatsen. De cijfers werden woensdagavond gepresenteerd tijdens de leden vergadering van KLV in StayOkay. Daarop demonstreerde Kees Dros de koppeling tussen het reserve ringsprogramma van RENT-is en TOR. Hij liet onder meer zien dat boekingen die met het ene systeem werden gedaan, automatisch wer den verwerkt in het andere. Te zien was onder meer dat het geboekte huisje in het andere systeem werd afgeboekt, zodat het niet dubbel kan worden gereserveerd. Boven dien hoeft de verhuurder met aller lei systemen in te loggen om de beschikbaarheid aan te passen. Albert Huisman, voorzitter van KLV, noemde het een kwaliteitsverbe tering, die voor veel gemak zorgt. Gebruikers van RENT-is kunnen de koppeling met TOR met een e-mail naar de WV activeren. Poster kan aftrap Kikkert niet stoppen Boeren zijn bezorgd dat zij in het nieuwe bestemmingsplan Buiten gebied beperkt worden in hun bebouwingsmogelijkheden. Dat bleek tijdens de presentatie van de geactualiseerde Structuurvi sie 2020 woensdagavond in de Burgemeester De Koninghal. De structuurvisie is een voorloper van het nieuwe plan Buitenge bied. 'Boeren gaan hier niet met een gerust gevoel weg', zei voorzitter Jaap Hin van de Texelse afdeling van de LTO. De zorg zit in differen tiatie die de gemeente tussen de nieuwe polders en het oude land wil toepassen. Volgens de Structuur visie zouden grootschalige ontwik kelingen zich in de polders moe ten voordoen. Het oude land wordt genoemd als plek waar zich op kleine schaal verbrede landbouw kan ontwikkelen. Dat riep bij agrariërs het beeld op dat straks alleen in de polders de mogelijkheden worden verruimd én dat op het oude land alles moet blijven zoals het is. Dat wekte zorg. omdat het eventueel niet kun nen vergroten van gebouwen met gelijk opgaat met veranderingen in regelgeving rond dierenwelzijn en schaalvergroting. Volgens Hin wekt het ook zorg omdat er nog een pro vinciale structuurvisie in aantocht is (een soort opvolger van het ontwik- kkelingsbeeld) en omdat de provin cie met een landbouwagenda bezig is, waarvan bij de boeren nog niet bekend is wat die gaat inhouden Werner Dros riep namens de aanwe zige boeren wethouder Nico Kikkert en ambtenaren ruimtelijke ordening op een dag op de boerderijen langs te komen, voordat ze het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied opstellen. "Kom eens kijken hoe het eraan toe gaat. We willen dan graag eén op één praten.' Kikkert en de betreffende ambtenaren hadden er geen moeite mee langs te komen. De wethouder stelde dat het niet de bedoeling is dat de mogelijkheden op het oude land te beperken. Hij wees erop dat ook nog geen getal len en afmetingen zijn genoemd. 'Ook op het oude land willen we mogelijkheden, maar in de jonge polders willen we wat extra's.' De Structuurvisie gaat er ook vanuit dat de vierduizend hectare gras land behouden blijft en dat vrij komende agrarische bebouwing wordt gebruikt voor nieuwe bedrij vigheid. Een alternatief is sloop van gebouwen met als tegenprestatiè de mogelijkheid elders bij bestaan de bebouwing wat nieuws te bou wen. Dergelijke zaken zijn een paar jaar geleden ook al aan de orde geweest toen de raad beleid voor vrijkomende agrarische bebouwing vaststelde, maar dat moet voor het nieuwe bestemmingsplan Buitenge bied allemaal nog een keer doorge lopen worden. De geactualiseerde Structuur visie wordt maandagavond in de raadscommissie Grondgebied door de politieke partijen besproken. Daarna wordt hij vastgesteld in de raadsvergadering van 3 maart. De voorbereidingen voor het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied zijn ook begonnen. Daarvoor wordt op dinsdag 24 februari een nota van uitgangspunten besproken, waar na het opstellen kan beginnen. De gemeente wil in maart 2010, net voor de verkiezingen, het nieuwe plan vaststellen. De gemeente heeft zestig pro cent van het staal dat nodig is voor de bouw van het nieuwe raadhuis vooraf ingekocht. 'Dit is gebeurd op een moment dat de prijzen bleven stijgen, om te voor komen dat wij met het staal uit de begroting zouden gaan lopen.' Dat schrijven b en w in reactie op een open brief van Menno Stam aan het college. Stam vroeg onder meer waarom er een nieuw gemeentehuis moest komen, 'terwijl je niet eens zeker weet of je over bijvoorbeeld 10 jaar nog een zelfstandige gemeente bent?' In het antwoord verwijzen b en w naar de gemeenteraad, die het besluit tot nieuwbouw heeft geno men. 'Die hebben besloten dat een nieuw gemeentehuis noodzakelijk is.' In de brief aan Stam antwoor den b en w: 'Uiteraard behoeft met iedereen vóór een nieuw gemeen tehuis te zijn. De meerderheid van de volksvertegenwoordiging is er wel voor. Zij leggen daarvoor een openbare verantwoording af. Op basis daarvan kan men bij iedere verkiezing een keus maken wie de bevolking mag vertegenwoordigen. Of men kan zichzelf verkiesbaar stellen. Stam zei zich te storen aan het gegeven dat b en w zich vereen zelvigen met de bevolking B en w: "Vanuit hun ervaring en de vele contacten die zij hebben met de bevolking, mag u aannemen dat zij in voldoende mate weten wat onder de bevolking leeft.' B en w kaatsen de bal terug naar Stam: "U gebruikt de term bevolking vanuit het idee dat u weet wat onder de bevolking leeft U vereenzelvigt zich schijn baar ook met de bevolking.' Herindeling In een reactie naar deze krant zegt Stam dat hij zich met dit antwoord niet serieus voelt genomen door het college! 'Mijn vraag in hoe verre Texel zelfstandig blijft, is bij voorbeeld met beantwoord In een vraaggesprek met deze krant dat eind 2008 plaatsvond, legde de interviewer een soortgelijke vraag voor aan wethouder Peter Bakker Bakker zei dat herindelingen door gaans langdurige processen zijn, die vijf tot tien jaar kunnen duren Hij zei ook dat de gemeente er vooralsnog alleen maar taken bij krijgt, waarvoor extra menskracht en dus extra ruimte nodig is. Daar naast zal er, mocht het tot een fusie komen (wat nog maar de vraag is), volgens Bakker altijd een ambtelijke bezetting nodig zijn op het eiland. 'Ik geloof niet dat als we gaan herindelen, we ineens dertig ambte naren minder nodig hebben.' Maar mocht de gemeente in de toekomst met een overcapaciteit aan ruimte kampen, dan zal er volgens Bak ker vanuit organisaties of bedrijven voldoende belangstelling zijn om ruimte in het nieuwe gemeentehuis te huren, zodat de investering weer wordt terugbetaald. Den Hoorn wil briketten gaan maken Texelse snoeiafafval, ruigte, bermgras ander organisch afval. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS IJsbrand Kikkert Huizen en bedrijven die verwarmd worden met Texels snoeiafval, slootruigte, hooi of bermgras. Dat is wat IJsbrand Kikkert uit Den Hoorn voor ogen heeft met het bedrijf TexBriq dat hij heeft opgericht. Hij wil briketten gaan persen van afval uit de natuur. Texel produceert jaarlijks zo'n 20.000 ton aan ruigte, snoeiafval en ander organisch spul dat nu nog groten deels als afval naar de overkant gaat Het merendeel wordt verbrand in Lelystad voor de opwekking van groene stroom of wordt gecompos- teerd Als het aan Kikkert ligt. blijft het spul in de toekomst meer op het eiland, zodat het ter plekke als rest- product voor de duurzame winning van energie kan worden gebruikt 'Daarmee kun je een besparing tot zestig procent op je gebruikelijke stookkosten mee realiseren.' De Hoornder heeft contacten met een bedrijf in Giesbeek dat briket ten perst die hij inmiddels op het eiland afzet. 'Maar als je weet dat er hier voldoende mensen zijn die het willen afnemen, wordt het rendabel zelf de apparatuur aan te schaf fen en hier briketten te maken. Dat scheelt ook in transport.' Volgens hem zou het mooi zijn in de buurt van De Hamster een plek voor een persingsinstallatie te vinden. Om de animp te polsen, is Kikkert donder dag aanwezig op de Ondernemers- beurs in Stayokay in Den Burg. Hij wil met zijn bedrijf ook verwar mingsketels leveren waarop de bri ketten kunnen branden. Dan hoeft er met meer op gas te worden gestookt. Bij de ketels bevindt zich een silo waarin om de zoveel tijd een stapel briketten moet worden gelegd. Met behulp van een vij zel worden de staven daarna auto matisch in de verbrandingsoven geschoven. 'De snelheid van de verbranding is afhankelijk van de vraag aan warmte Volgens een berekening van Kikkert staat de verbranding van twee kilo briket van bermgras gelijk aan het verbruik van één kuub gas. Gas kost €0,65 per kuub, twee kilo briket van bermgras €0,28. 'Op jaarbasis kun een paar duizend euro bespa ren. Daarmee kun je een investering in een biomassaverbrandingsketel in twee tot vier jaar tijd terugver dienen.' De productie van een briket kost per uur ongeveer 40 kwh aan stroom, waarvan 18 kwh voor door de shredder halen van het groen. Per uur kan zo'n 800 kilo aan briket worden geperst. Het stoken op de biomassa is GO?-neutraal Kikkert heeft inmiddels een paar Texelse bedrijven gevonden die wil len afnemen. Een daarvan is strand paviljoen Paal 12. dat vorig jaar als eerste bedrijf stroom van TexelEner- gie afnam. 'Zij willen de briketten in de open haard gebruiken, omdat je dan een constante kwaliteit hebt. Het spul heeft een geurloze ver branding. een blauwe vlam en er blijft voor slechts 1 procent aan as achter.' Bij De Kroontjes, de boerde rij van zijn vader Kees Kikkert, wordt binnenkort een biomassainstallatie geplaatst die op briketten brandt. Bij Gemeentewerken, dat jaarlijks veel snoeiafval en ander groen voor bij ziet komen, is enthousiast op de plannen gereageerd. Momenteel bekijkt Kikkert met TexelEnergie hoe het verder kan worden uitgewerkt. Beide partijen zijn ervan overtuigd dat er potentie zit in energie uit natuurafval. TexelEnergie is met Woontij voor iets soortgelijks bezig voor de zogeheten 99-wonmgen in Den Burg. Kikkert: 'Ik wil ook bun galowparken benaderen. Daar wor den al veel briketten aan toeristen verkocht. Het zou mooi zijn als die straks gemaakt zijn van snoeiafval van de parken zelf.' een nieuw toiletgebouw wordt geplaatst in de duinen v. Nieuwe toiletgebouwen Kogerstrand TexelCampings heeft de verou derde toiletgebouwen op Koger strand vervangen door nieuwe, moderne sanitaire onderkomens. De camping telde, naast moderne voorzieningen, nog vijf verouderde toiletgebouwen die tegen de veertig jaar oud waren en niet meer aan de eisen van de tijd voldeden. Ze zijn deze week vervangen door twee nieuwe gebouwen, één op het noor delijk en één op het zuidelijk deel van de camping. De nieuwe onderkomens, twaalf bij dertien meter groot en opge bouwd uit units, zijn afgelopen week geplaatst. Tatenhove, René Boon en een bedrijf van de overkant namen de werkzaamheden voor hun reke ning. Met behulp van tractoren en opleggers werden de units door de duinen gereden, waarna Boon ze met zijn kraan bovenop het duin, op de plek van één van de oude gebouwen, tilde. De nieuwe onderkomens bevat ten een behoorlijk aantal douches en we's en zijn bestemd voor de familiegedeelten van de camping. 'Nieuw is een familiedouche waar ouders en kinderen tegelijk kunnen douchen', vertelt Rob Verbeeke van Kogerstrand. Buiten de afwas doen, zoals gebruikelijk was bij de verou derde gebouwen, is er met meer bij. Dat kan voortaan binnen. Douchemuntjes zijn ook verleden tijd. Daar is een kaart voor in de plaats gekomen. 'De douchetijd van zeven minuten is ongewijzigd geble ven', aldus Verbeeke. De nieuwe onderkomens bestaan uit onder houdsarm materiaal. De TX29 van de firma M. Drijver uit Oosterend heeft deze week als derde Texelse kotter met succes gevist met de vernieuwende sum wing. De komende week vertrekt eveneens de TX94 van de firma C. Boersen uit Oudeschild met een compleet nieuw zweeftuig naar zee Afgelopen week werd hiermee op de Texelse Rede proefgevist door de Avontuur van Boersen. Schipper Marco Drijver van de Helena Elisa beth was na eep week ervaring te hebben opgedaan bijzonder tevre den over dit brandstof besparende nieuwe vleugeltuig. De Sumwing is van Texelse oorsprong en werd al gebruikt door de TX36 en de TX38. De sloop van de OSG aan de Haffel- de week de kantine en een deel van plaats voor de nieuwbouw die het derweg in Den Burg vordert gestaag, de ingang plat gelegd. Ook de voor- komende anderhalf jaar bij de scho- Sloopbedrijf WMR dat eind vorige malige bibliotheek gaat tegen de lengemeenschap verrijst. <foïo jeroenww maand aan de slag ging, heeft van vlakte. De gesloopte delen maken HanumiBeeidbank r««n

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9