College houdt vast aan 45.000 bedden Bewoner gewond naar ziekenhuis Kinderlintje voor bijzondere actie Cjroen wartrjexels in het harL, Koger woonhuis door brand zwaar beschadigd VVV verhoogt provisie voor sterke marketing Mirii-Wagemaker in Madurodam Kooger moet appartementen slopen HEMA OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12350 DINSDAG 17 FEBRUARI 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag Maximaal 45.000 slaapplaatsen, de 25-procentsregeling bevrie zen, niet-gebruikte bedden laten terugvloeien in een gemeentelijke beddenbank en loslaten van de categorieën voor accommoda- tievormen. Dat zijn voorstellen die burgemeester en wethouders hebben gedaan over hoe in de toekomst om te gaan met de toeristische slaapplaatsen op het eiland. De gemeente heeft het beleid tegen het licht gehouden, omdat de in 1974 vastgestelde grens van 45.000 bijna bereikt is. Texel kent op het moment 44.000 geregistreerde toe ristische slaapplaatsen. Op advies van het Toeristisch Kennisinstituut Texel (TKT), dat onderzoek naar de slaapplaatsen heeft gedaan, wordt groei van de verblijfsrecreatie gezocht binnen de 45.000 bedden door seizoensverbreding, samen werking tussen ondernemers en kwaliteitsverbetering. Een verhoging naar 47.000 wordt uitgesloten. Dat zou volgens het TKT en het college vrijwel het gehe le jaar tot meer lege bedden leiden. De verhoging zou ook een nega tieve invloed hebben op de kern kwaliteiten rust en ruimte en onge wenste gevolgen hebben voor het rendement van toeristische bedrij ven en tariefontwikkeling (prijsdum- ping). Het standpunt wordt onder meer gebaseerd op onderzoek van de VW waarin 27 procent van de Nederlandse gasten zegt niet meer naar Texel te komen als het druk ker wordt. Bij de Duitse gasten is 35 procent die mening toegedaan. Meer bedden zou ook een extra beslag leggen op de aanwezige arbeidskrachten, huisvesting en kin deropvang. Volgens het college en het TKT is er ruimte voor ontwikkeling binnen de 45.000 bedden, omdat in de praktijk lang niet alles wordt gebruikt. De 45.000 bedden komen in het hoog seizoen overeen met een werkelijke bezetting van 38.000 slaapplaatsen. Het collegevoorstel, dat dinsdag 24 februari in een extra commissie vergadering Grondgebied door de politieke partijen wordt besproken, bevat diverse plannen om de ove rige bedden beter te benutten. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het college wil onder meer niet gebruikte slaapplaatsen saneren en laten terugvloeien in een bedden- bank, zodat ze opnieuw uitgeven kunnen worden. Dat kan gevolgen hebben voor mensen met recrea tieve opstallen in de tuin die bij het woonhuis zijn getrokken en niet toeristisch worden gebruikt. De ontwikkeling van het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied wordt gezien als een geschikt moment om te beginnen met het saneren van ongebruikte rechten. Er wordt ook voorgesteld de 25-pro centsregeling voor kwaliteitsverbe tering te beëindigen. Ondernemers kunnen daar nu nog eenmalig een beroep doen om slaapplaatsen uit te breiden als ze de kwaliteit van hun accommodatie aanzienlijk ver beteren. Toeristische ondernemers krij gen, als het aan het college ligt, meer mogelijkheden flexibeler op de markt in te spelen. Voorgesteld wordt daarvoor de categorieën van accommodatievormen los te laten, zodat eenvoudiger van het ene op het ander soort verblijf kan worden overgestapt. Hotelkamers moeten bijvoorbeeld eenvoudiger voor appartementen geruild kun nen worden en het college wil de ondergrens van 30 procent aan toe ristische kampeerplaatsen loslaten. Dat moet ertoe leiden dat kampeer plaatsen makkelijker voor chalets ingeruild kunnen worden. Het moet mogelijk worden dat kam peerplaatsen in jaarrondplaatsen worden omgezet voor een betere bedrijfsexploitatie. In dat geval wil het college een verminderingsfactor op het aantal bedden toepassen om te voorkomen dat alle recreatieter reinen worden omgezet. Volgens wethouder Nico Kikkert en Gerard Bakker van het TKT zijn zorgen dat er in de toekomst niet meer gekam peerd kan worden niet terecht. Het college wil de verminderingsfac tor op het aantal bedden ook toepas sen als er verplaatsing plaatsvindt. Dat moet handel in slaapplaatsen tot een minimum beperken en er komen op die manier ook slaap plaatsen in de beddenbank. Het beheer daarvan moet in handen van de gemeente komen, omdat die slaapplaatsen mag uitgeven. ÖSSS$SS$SS$SSS«^5£ MnrrVi'») »rr rra Muziekschool De Muziek- en Öansschool is op zoek naar een nieuwe naam. Met ingang van het nieuwe cursusjaar breidt het instituut uit tot Centrum voor de Kunsten, een langverwach te ontwikkeling waar een nieuwe naam en een nieuwe uitstraling bij passen. Pagina 2 m Slaapplaatsen Het uitgangspunt dat 30 procent van de toeristische slaapplaatsen op Texel kampeerplaatsen moeten zijn, is achterhaald. Het leidt tot onrendabele recreatieterreinen en beperkt ondernemers om zelf te bepalen welke vorm van accommo datie aantrekkelijk is voor de markt. Met die argumenten probeert het college opnieuw de ondergrens van 30 procent te slechten. Pagina 5 Op het hoogtepunt van de brand sloegen grote vlammen uit de (Foto ToxelPhoto) Een woonhuis aan de Zeekraal in De Koog is zondagmorgen door brand zwaar beschadigd geraakt. Op de begane grond brandde het pand totaal uit, boven ontstond forse rookschade. De brandweer kon voorkomen dat de vlam men oversloegen naar de woning ernaast. De bewoner ontsnap te op tijd aan de vlammenzee, maar had veel rook ingeademd en moest in het Gemini Ziekenhuis worden opgenomen. De brand werd door nogal wat omwonenden ontdekt, die allemaal vrij kort achter elkaar het alarm nummer belden. De meldkamer in Alkmaar alarmeerde de brandweer aanvankelijk met de term 'bin nenbrand', maar gaf al gauw door dat het een 'middenbrand' betrof. Omdat vermoed werd dat een moe der en haar drie kinderen nog op de zolderverdieping waren, werd besloten naast de brandweer ook twee ambulances, de traumaheli kopter en twee politieauto's op te roepen. De brandweer concentreerde zich eerst op het zoeken naar mogelijke slachtoffers. Wegens de grote rook ontwikkeling werd daarbij gebruik gemaakt van een warmtebeeldca- mera. Op de begane grond sloe gen de vlammen op dat moment al uit de ramen. Onder dekking van waterstralen ging een eerste ploeg brandweerlieden naar boven, daarbij geassisteerd door politie agenten. Eén van de agenten raakte bij het intrappen van de voordeur gewond aan een voet. Nadat een tweede tankauto was gearriveerd, nam de brandweer de taak van de agenten over. Omdat de heer des huizes door de schrik en de rook bij de brand in De Koog nogal in de war was, bleef lang onduidelijk waar zijn vrouw en kinderen waren. Volgens getui gen was hij zelfs het brandende huis weer ingegaan om te zoeken. Pas na geruime tijd bleek dat ze niet thuis waren en elders in het land verbleven. Na terugkeer zijn ze ondergebracht bij familie. De man werd voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht. Hoewel het verhaal ging dat hij met de trau mahelikopter is gebracht, gebeurde dat 'gewoon' per ambulance. Meer over de brand op pagina 3. Ter verhoging van de omzet ver hoogt de VW de provisie voor boekingen naar het oude niveau van tien procent. Ook de boe kingskosten gaan omhoog. De maatregel is nodig omdat door het achterblijven van inkomsten de marketingtaak van de WV 'zwaar onder druk kwam te staan'. VW-directeur Wouter de Waal uitte zijn zorgen .twee weken geleden, tijdens de vergadering van de Ver eniging van Klein Logiesverstrek- kers. Sinds de introductie van het Texel Online Reserveringssysteem (TOR) was het aantal boekingen met 21 procent gestegen en het aantal gebruikers zelfs verdrievou- NlEUW SPROOKJESPALEIS VOOR PRINSES JOKE EN PRINS PETER. digd. Maar door de verlaging van de provisie van tien naar zes pro cent (voor logiesverstrekkers die zelf de boekingen afhandelen, de rest betaalde al tien procent) en verlaging van de boekingskosten, was de omzet sterk gedaald. 'Sinds 2006 zijn de inkomsten ten behoeve van marketing met twintig procent gekrompen', schrijft De Waal in een brief die de logiesverstrekkers van daag in de bus krijgen. Het tekort was aanleiding om in overleg te treden met belangenor ganisaties TVL, THV, KLV, Groet en Recron, die ermee instemden de provisie naar het oude niveau terug te brengen. De Waal: 'Uit een analy se van concurrerende sites blijkt het prijsniveau van zes procent onrea listisch laag. Hetzelfde geldt voor de boekingskosten.' ..PETER, NIET NOGMAALS JE VINGER PRIKKEN AAN DE BETOVERDE SPOEL Enige weerstand kwam uit de hoek van KLV. Voorzitter Albert Huisman: 'Het is een flinke verhoging. Maar binnen TVL was een grote meerder heid voor dit voorstel, zodat ook wij akkoord zijn gegaan. Wel onder voorwaarde dat de provisie voor elke sector gelijk is. Maar we zien het als een oplossing voor de korte termijn. We hebben er op aange drongen het benodigde marketing- geld veilig te stellen. Niet door nieu- S we provisieverhogingen, want waar J eindig je dan. Voor de lange termijn ui moet naar een andere oplossing worden gezocht. Daar hebben we ;C-> wel ideeën over. Over een paar jaar moeten de participanten van de VW (TESO, de gemeente, TVO en TVL) de nieuwe overeenkomst tekenen, dat is een goed moment om over een nieuw model na te denken.' Texelse kinderen die iets bij zonders hebben gedaan, komen vanaf dit jaar in aanmerking voor een kinderlintje. Dat is een onderscheiding die lijkt op de Koninklijke Onderscheiding en ook rond Koninginnedag wordt uitgedeeld. Tot 1 april kunnen kinderen bij de gemeente wor den aangemeld. Diverse gemeenten reiken sinds een paar jaar kinderlintje uit. Texel werd in 2007 op het spoor gezet door de toen 13-jarige Michelle de Vries uit Den Burg die destijds burgemeester Joke Gelddorp en de politieke partijen enthousiast kreeg. Het initiatief kwam korte tijd later echter stil te liggen door ziekte van een ambtenaar, maar het is inmiddels weer opgepakt. De politieke partijen hebben don derdag tijdens de raadscommissie Middelen ingestemd met een uit gewerkt plan voor de uitreiking. Volgens dat plan komen kinde ren tussen de 6 en 12 jaar in aanmerking. Volgens criteria van de gemeente moeten ze langdu rig wat goeds hebben gedaan of een éénmalige bijzondere presta tie hebben verricht die van toege voegde waarde is geweest voor de samenleving. Originele prestaties of verrichtingen met een voor beeldfunctie komen eveneens in aanmerking. Doel is kinderen te stimuleren iets voor anderen te betekenen. Enkele voorbeelden uit andere gemeenten die onderscheiden wer den: hulp aan ouderen, hulp aan dieren, inzamelen geld voor goede doelen, het met de klas verzorgen van een geadopteerd monument of het onderhouden van de buurt door de straat te vegen of klusjes te doen. ledereen kan het hele jaar door kinderen aanmelden bij Ann Roeper van de gemeente. Voor de uitreiking van dit jaar geldt 1 april als uiterste datum. Aanvragen die na die datum bij de gemeente bin nenkomen, gaan mee naar de vol gende ronde in 2010. Er worden per jaar maximaal vijf kinderlintjes uitgereikt. Ms. Molengat is vorig jaar wel iswaar verkocht, in Madurodam vervult het schaalmodel van Texels eerste dubbeldekker nog steeds een ambassadeursrol voor Texel. Op 15 april wordt die rol overgenomen door een miniatuur van TESO's vlaggenschip Dokter Wagemaker. Het was de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat Nelie Smit- Kroes die op 29 maart 1985 de offi ciële overdracht van de mim-Molen- gat aan Madurodam verrichtte. 'De manier waarop de Texelse veer dienst wordt geëxploiteerd, particu lier en kostendekkend, is een voor beeld voor andere veerdiensten', zei ze destijds. Niet lang daarna kreeg Texel eindelijk de dubbele brug, waardoor ook het bovenste dek van de tweedekker kon worden gebruikt. Dat Texels Eigen Stoomboot Onder neming de rol die de minister des tijds schetste nog steeds vervult, maakte Texel vorig jaar ten tijde van de discussie over de concessie verlening op ondubbelzinnige wijze duidelijk aan de huidige staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat mevrouw J.C. Huizinga-Heringa. Met succes, want de bewindsvrouw liet Texel uiteindelijk buiten de concessie. Aan haar wordt de eer gegund de miniatuur van de Wage maker op woensdag 15 april aan de burgemeester van Madurodam over te dragen. Suppletie ten noorden Slufter Rijkswaterstaat begint in maart met een vooroeversuppletie tus sen paal 26 en paal 28,8 ten noor den van de Slufter. Het gaat om een suppletie die aanvankelijk voor 2008 gepland, maar vertraging opliep doordat er moest worden getoetst aan de Natuurbescher mingswet Het was voor het eerst dat dat gebeurde. Rijkswaterstaat heeft de vergunningen inmiddels binnen van de provincie Fnesland. Er lopen bij de Raad van State nog bezwaren van natuurorganisaties tegen het sup pletieprogramma, maar of dat nog invloed heeft, is de vraag. Het meren deel van het suppletieprogramma 2008 is inmiddels uitgevoerd. Bij de Slufter wordt 1,3 miljoen kubie ke meter zand aangebracht. De kust voldoet op die plek met meer aan de zogeheten basiskustlijn van Rijkswa terstaat. In het najaar wordt tussen paal 9 en paal 11 nog een zand- suppletie uitgevoerd, waarbij 400.000 kuub zand wordt aangebracht. Er is opnieuw gekozen voor een duurdere suppletie in plaats van een goedko pere vooroeversuppletie, omdat dat bij paal 9 het beste werkt. In 2010 worden er, zoals het er nu naar uitziet, geen suppleties uitgevoerd. De Texel se kust is niet opgenomen in voorstel len die het Provinciaal Overlegorgaan van Kustgemeenten in Noord-Hol land in behandeling hebben. (Advertentie) TEXELSE -'COIJRAN I Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Opnieuw treedt de gemeente met een dwangsom op tegen illegale woonappartementen in een pand waarin slechts één dienstwoning is toegestaan. Deze keer treft het Jaap Kooger uit De Waal, die drie appartementen moet verwijderen uit zijn pand aan de Laagwaal- derweg. Als dat over vier maan den nog niet is gebeurd, moet hij een dwangsom van €530,- per dag betalen, wat kan oplopen tot maximaal €30.750,-. Het betreft het complex van het vroegere loon- en aannemingsbe drijf van Jan Kikkert. Jaap Kooger werd in 2004 eigenaar van twee van de dne gebouwen. Hij heeft daann de opslag van zijn klusbedrijf De Diversiomst, woont zelf met zijn gezin in de dienstwoning en exploi teert de drie wooneenheden die al jaren in het pand zaten voordat hij het kocht. Dit alles is strijdig met de bestemming 'agrarisch hulp- en toeleveringsbedrijf' die het gebouw heeft. Bovendien constateerden de ambtenaren die op 3 juni vorig jaar een integrale controle uitoefenden nog meer zaken die strijdig waren met de wet- en regelgeving. Kooger werd drie maanden later per brief gesommeerd deze zaken in orde te maken, maar kreeg zoals gebrui kelijk de gelegenheid daartegen bezwaar te maken en een ziens wijze in te dienen. Bij een nieuwe controle, medio december, bleek dat alles nog bij het oude was. In zijn zienswijze vroeg Kooger om wijziging van het bestemmingsplan. Hij voerde aan dat het pand ook onder de vonge eigenaar niet vol gens de bestemming werd gebruikt. Het was veel meer een aannemings bedrijf in de weg- en waterbouw dan een agransch toeleveringsbe- dnjf. Als hier het overgangsrecht zou gelden, zou ook een klusbedrijf er onder kunnen vallen. Ook deed Kooger een beroep op de regeling voor nieuw gebruik van voormalige agrarische gebouwen (VAB-rege- ling) en voerde aan dat de apparte menten er al waren voordat hij het gebouw kocht. Hij stelde een ver bouwing voor waarbij de wooneen heden zouden worden toegevoegd aan de bedrijfswoning In de appar tementen zitten nu kennissen van Kooger die om verschillende rede nen tijdelijk ondergebracht moeten worden en als woningzoekenden ingeschreven staan bij Woontij. Ten slotte vroeg Kooger de bouwkundi ge veranderingen in het gebouw te gedogen in afwachting van aanpas sing van het bestemmingsplan Geen ruimte Hij vond geen gehoor. B en w stellen dat bestemmingswijziging met kan omdat de voorschnften geen ruimte bieden voor wijziging Het over gangsrecht biedt ook geen soelaas, want de foute veranderingen zijn aangebracht na het rechtsgeldig worden van het bestemmingsplan in 1996. Bovendien zijn sommige ver bouwingen uitgevoerd toen Kooger het pand al in bezit had. Lees verder op pagina 5 Super deBoer Slagen]üitjiM Moormann de Boer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1