Strijd tussen Friezen en Romeinen Harry Wuis: 'Vervang platen bij opgang paal 20' oPlENie TEXELSE 2 COURANT E Agenda E TES O Muziek- en Dansschool Texel op zoek naar nieuwe naam Miezer Het is zondagmiddag en ik zit na te denken over een onderwerp voor deze column. Het weer is nergens goed voor, tenminste niet om te voet of per fiets naar buiten te gaan. Ik kijk uit op een grauwe miezer, op het 'land van mest en mist en vuile, koude regen'- sfeertje uit de Boutade van de Génestet. Ach waarom meld ik het; jullie zien door je raam hetzelf de. Misschien komt' het door die grijze nattigheid dat mijn oog in de over de tafel slingerende krant direct op allerlei narigheid valt. Op de overlijdensadvertenties, de kre dietcrisis. de ingezakte woning markt, op geblesseerde dipzitters in de sport. Ik lees over Air France- KLM in de rode cijfers en dreigend protectionisme. Hè bah, even het wereldnieuws aan de kant. Wat heeft de TC deze vrijdag binnen gebracht? Na de familieberichten, die ook weer melding maken van geboorte en dood, zie ik op pagina zes ineens Dirk Terpstra voorbij fietsen. Fris en fruitig op weg naar zijn pensioen. Boordevol plannen. Niet zoals mijn opa, die, gevraagd naar zijn dagindeling, antwoordde: 'Ik sta 's morgens op met een leeg dagprogramma en als ik 's avonds naar bed ga heb ik het nog maar voor de helft afgewerkt.' Is pensi onering nou echt zo leuk?, schiet ik gelijk weer in de miezer. Het is wel de laatste, kostbare fase van je leven. De tijd waarin gebreken, ziekte en verlies van dierbaren op de loer liggen. Waarin je eigen einde steeds dichterbij komt. Ik kijk nog eens naar buiten. Geen bal aan. Dan zet achter mij mijn geliefde ineens een muziekje op. Het Anthem for the World uit Ver di's Aïda in een bewerking van Tom Parker. En verdraaid nog-an toe, de zon breekt door. Weliswaar alleen bij ons in de kamer, maar ik zie de zonnestralen heel duidelijk. Pien Verberg DINSDAG 17 FEBRUARI 2009 Veel animo Texelpop Het nieuw leven ingeblazen Texelpop belooft een festival van ouderwetse allure te worden. Drie weken na de aankondiging dat er een nieuwe editie komt, is het programma vrijwel rond. 'Er heb ben zich twaalf bands gemeld en daarmee zitten we in principe vol. Eén band kunnen we er eventueel nog tussen proppen, alles wat zich daarna nog meldt, plaatsen we op de reservebank', meldt een opgetogen Jeroen Schoo namens de organisatie. Volgens Schoo gaat het om een mooie mix van routine en aanko mend talent. 'Het is ook mooi dat Queen Bees en Wad Zou't mee doen. Die jongens laten zich nor maal betalen om ergens op te tre den. Gelukkig voelen ze zich niet te goed voor Texelpop. Daardoor kun nen we voor elk wat wils brengen. En zo hoort het eigenlijk ook.' De bands die zich hebben opge geven zijn: Ancamor, Orph's PMS, Against Radio, Sorgenfrei, Jug Bros, Whatever, Sinner, MNS XL, Intrude, 13 Broken Pieces, Queen Bees en Wad Zou't. Het festival wordt vrijdag 20 en zaterdag 21 maart gehouden in Question Plaza in Den Burg. Theatershow Zonnebloem L©nt© jp dorp lijkt de lente uitgebroken. Een Turkse tortel heeft in een boom een De COCKSQOrp nest gebouwd en zit daar al enige tijd te broeden. (Foto r™» poP> In de Kikkertstraat in De Cocks- De aanleg van het wandelpad langs de zeereep vordert inmiddels met rasse schreden. Het is qua lengte al op de helft. (Foto Ton zegelt De Stichting Coeghe heeft de gemeente voorgesteld de beton nen platen naar het strand bij paal 20 (noord- en zuidzijde) te vervangen door de rode platen die ook voor het wandelpad langs de zeereep worden gebruikt. Dat voorstel deed Harry Wuis don derdag bij de raadscommissie Mid delen tijdens een presentatie over het wandelpad. Dat sluit aan op het zuidelijke pad naar het strand. Vol gens Wuis zou de omgeving ervan opknappen als er één soort steen wordt gebruikt. Het zou ook een einde betekenen aan de ijzeren ran den die om een deel van de hui dige betonplaten zitten. 'Daar halen mensen nog wel eens hun voeten aan open.' Het vervangen van de platen kost tegen de €16.000,-. Een deel daar van is voor de platen zelf, een ander deel voor het transport naar het eiland. Wuis liet weten dat er voor de zekerheid al wat extra betonpla ten waren aangeschaft. De politieke partijen konden niet direct reageren op het aanbod, maar stonden er wel sympathiek tegenover. Besloten werd het voorstel op de agenda van de raadsvergadering van dinsdag 3 maart te zetten. Geopperd werd voor de dekking een beroep te doen op de post onvoorzien. De aanleg van het 250 meter lange pad tussen paal 20 en 19,5 vordert intussen snel. Het is nu ongeveer op de helft. De platen, die ongeveer een ton wegen, worden met een kraan met een zuignap nauwkeurig op hun plek gelegd. De Zonnebloem trakteert ouderen en gehandicapten zaterdag 7 maart in de Burgemeester de Koninghal in Den Burg op een theatershow. Mar- nix Kappers, Joke de Kruijf, Marika Lansen en Tony Neef spelen De Huurder, een spannende voorstel ling, die is doorspekt met bekende en minder bekende liedjes. De show begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. De zaal gaat open om 13.30 uur. Toegangsbewijzen kosten €11,-. Bezoekers krijgen voor dat bedrag tevens een kopje koffie en iets lek kers. Reserveren kan bij T. Zoete lief (tel. 312890) of M. Otten (tel. 327010). Een confrontatie tussen Romeinen en Friei Het verzet van de Friezen tegen de Romeinen is onderwerp van een nieuw boekje van Joyce Pool. Een meesterlijk plan is vlot geschre ven, met beeldende illustraties van Jan Braamhorst en een toe lichting op moeilijke begrippen, die het uiterst geschikt maken voor de oudste leerlingen van de basisschool. n. (BusirsM Jan Braamhorst) Ongeveer 2050 jaar geleden kwa men de Romeinen vanuit Italië naar het gebied dat we nu Nederland noemen. Verder dan de grote rivieren kwamen ze niet, want in het huidige Friesland, Groningen en Noord-Hol land woonden de Friezen en die lieten zich niet zomaar overmeeste ren. Maar ook de Romeinse keizer was koppig. Omdat hij geld wilde zien, stuurde hij geregeld troepen naar het noorden om belastingen te innen. Lang ging dat goed en gaven de Friezen wat er van hen verlangd werd. Totdat de vertegenwoordiger van de keizer huiden van oerossen begon te eisen, een dier dat vrij wel uitgestorven was, waardoor het onmogelijk was aan dit bevel gehoor te geven. Noodgedwongen besloten de Friezen het niet langer te nemen en in opstand te komen. Het is Pool wel toevertrouwd om van een historisch onderwerp een spannend verhaal te maken, dat wel iswaar niet in de officiële geschiede nisboeken staat, maar dat heel goed waargebeurd zou kunnen zijn. Pool gebruikt daarvoor de jonge Fries Tyr, die tijdens de jacht bij toeval en zonder dat hij wordt gezien op een Romeinse patrouille stuit. Hij luistert de plannen van de vreemdelingen af en waarschuwt zijn vader, die stam hoofd is, voor het naderend gevaar. Toch kunnen ze het onheil niet keren en valt zijn zus in handen van de Romeinen. Als veel jonge dorpsbe woners hetzelfde lot wacht, bedenkt Tyr een list. Een meesterlijk plan is geen diep gravende roman en heeft niet de kwaliteit van voorgangers als Sisa of Groeten uit Londen. Als verhaal leest het echter lekker weg, terwijl de jonge lezer en passant het nodige te weten komt over een belangrijke episode in de geschiedenis. Het boekje is een uitgave van SWP Amsterdam, telt 73 pagina's (inclu sief een lijst met interessante musea, parken en websites) en kost €14,90. Babymassage Linda van der Wal van het Ganesha- centrum verzorgt op verzoek van Omring zaterdag 7 maart een cur sus babymassage. De cursus is bedoeld voor verzorgers van baby's van zes weken tot ongeveer negen maanden en wordt gegeven van 10.00 tot 11.30 uur in het Ganesha- centrum, Nieuwstraat 3 te Den Hel der. Deelname kost €48,50, leden van het Servicepakket genieten korting. Opgeven kan via Omring (tel. 0223-650135 of www.omring. nl) en direct bij de docent (tel. 06- 13435896). Hersenstichting De collecte van de Hersenstichting die onlangs werd gehouden, heeft €3428,27 opgebracht, een flinke stijging ten opzichte van vorig jaar, toen €2439,87 werd opgehaald. Mensen die de collectant hebben gemist, kunnen een gift overmaken via giro 950, tnv Hoofdcollecte Den Haag. Cursus tarot Petra Stam uit Alkmaar begint in maart met een cursus tarot. De cursus bestaat uit acht wekelijk se lessen, te beginnen op 9 maart en behandelt de Grote Arcana, intuïtietraining en leggingen. Daarbij wordt uitleg gegeven over (de geschiedenis van) de tarot kaarten en over de verschillende manieren van kaartleggen. Stam houdt zich al geruime tijd bezig met wicca en tarot en geeft sinds anderhalf jaar cursussen en trainingen. De cursus wordt gege ven op een nader te bepalen plaats, afhankelijk van het aantal deelne mers. Er wordt 's middags gewerkt, in groepen van minimaal vier en maximaal acht personen. Deelname kost €125,-. Voor informatie en opgave: tel. 06-29112912 of e-mail tarotconsulten@gmail.com. Meer informatie over Petra Stam en de tarot is te vinden op www.tarot- consulten.nl. Inschrijvingen worden behandeld op volgorde van bin nenkomst. Galerie 14-16 In Galerie 14-16 aan de Brink in De Koog is tot en met eind maart een expositie te zien van Auke Wassenaar, Pascal Bastiaenen en Viktor IV. De in Friesland geboren en geto gen Auke Wassenaar omschrijft zijn werk als 'hoerenkunst': ongecom pliceerd, ongekunsteld, veelzeg gend met weinig woorden. Pascal Bastiaenen toont zich een geënga geerd kunstenaar, die zich opwindt over de gebeurtenissen in het Mid den-Oosten, met name in Irak, en het 'fenomeen' Viktor IV (Walter Carl Glück) raakte bekend door zijn ach teruitlopende klokken en horloges en zijn beschilderde scheepsluiken. 'Bijzonder werk van een bijzondere geest, dat zeker, maar dat werk Lenny Kuhr in Klif In Klif 12 in Den Hoorn brengt Lenny Kuhr zondag 22 februari het programma 40 jaar verliefd. Kuhrs carrière in de muziek begon in 1967 met het winnen van het Cabaret der Onbekenden. Haar gedrevenheid als tekstschrijver en componist, haar eigenwijsheid en nieuwsgierigheid leidden tot een rijk en gevarieerd oeuvre met liedjes over dingen die iedereen herkent: klein en licht geluk, kleinkinderen, de wens naar vrede en berusting in verandering. Ze schrijft haar tek sten en muziek grotendeels zelf. Meer dan twintig albums en vele honderden liedjes later kijkt ze ach terom en verwondert ze zich over de schatten die daar liggen. Ze koos de veertig mooiste en meest kenmerkende nummers uit, die een periode van veertig jaar beslaan. Daarmee schrijft ze elke avond een muzikale autobiografie. De voorstelling begint om 16.00 uur, de toegang bedraagt €16,-. dekt slechts een deel van zijn artis tieke persoonlijkheid.' De galerie is geopend van woens dag tot en met zondag, van 13.00 tot 19.00 uur. Dinsdag 17 februari: In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 18.00 uur het maandelijkse SWOT-diner, een geza menlijke maaltijd voor ouderen. Deel name kost €8.- Opgave: tel. 312696. Bij helder weer begint om 19.00 uur een sterrenkijkavond bij volkssterren wacht De Jager bij Ecomare. Bij twijfel over het weer kan rond 18.00 uur gebeld worden naar 06-33808361 Cinema Texel vertoont Bolt (14.00, 16.15), Spion van Oranje (16.15, 19.00, 21.30), Kikkerdril (12.30,14.30), Yesman (19.15) en Valkyrie (21.45). Woensdag 18 februari: Op protestants-christelijke basis school De Fontein aan de Burdet- school in Den Burg wordt van 9.30 tot 12.00 de vakantiekidsclub van de Baptistengemeente gehouden. De Vereniging Borstvoeding Natuur lijk houdt een bijeenkomst ten hui ze van Rachel Kruk. Aanmelden via vbn@texel.com of 322734. Bij helder weer begint om 19.00 uur een sterrenkijkavond bij Volkssterren wacht De Jager bij Ecomare. Bij twijfel over het weer kan rond 18.00 uur gebeld worden naar 06-33808361 Huisarts Jacqueline Dros houdt een lezing voor Reumavereniging Texel. Deze wordt gehouden in de Carrousel van verzorgingshuis De Gollards in Den Burg, aanvang 19.30 uur. Cinema Texel vertoont Bolt (14.00, 16.15), Spion van Oranje (16.15, 19.00,21.30), Kikkerdril (12.30,14.30), Yesman (19.15) en Valkyrie (21.45). Donderdag 19 februari: Senioren kunnen in dorpshuis De Bij enkorf in Oosterend hun balans/even wicht laten testen door fysiotherapeut Bernard Wolf, die ook tips geeft ter verbetering. Aanvang 10.00 uur. Inwoners van De Cocksdorp en Eier- land gaan om 17.30 uur in het Eier- landsche Huis aan tafel voor een gezamenlijke (dorps)maaltijd. Bij helder weer begint om 19.00 uur een sterrenkijkavond bij Volkssterren wacht De Jager bij Ecomare. Bij twijfel over het weer kan rond 18.00 uur gebeld worden naar 06-33808361 In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland Hoogwater te Oudeschild Vr. 04 09.35 en 22.04 u. Za. 05 10.15 en 21.50 u. Zo. 06 10.30 en 22.15 u. Ma. 07 10.50 en 23.10 u. Di. 08 11.40 en - u. Wo. 09 00.24 en 13.00 u. Do. 10 01.34 en 14.20 u. Vr. 11 03.00 en 16.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 6 november op om 07.45 uur en gaat onder om 17.03 uur; vnjdag 4 november spnngtij; woensdag 9 november eerste kwartier. begint om 20.00 uur een klaverjas- drive. ledereen kan meedoen. Cinema Texel vertoont Bolt (14.00, 16.15), Spion van Oranje (16.15, 19.00,21.30), Kikkerdril (12.30,14.30), Yesman (19.15) en Valkyrie (21.45). Vrijdag 20 februari: In De Poort aan de Elemert in Den Burg wordt vanaf 19.00 uur een bazaar gehouden ten bate van het eilandelijk diaconaal project. Vanaf 17.00 uur wordt gebakken vis verkocht. Prof. Kees de Jager houdt een lezing over het ontstaan van de allereer ste sterren in het heelal. Locatie: de volksterrenwacht bij Ecomare, aan vang 20.00 uur. Entree €5,-. Cinema Texel vertoont Bolt (14.00, 16.15), Spion van Oranje (16.30, 19.00,21.30), Kikkerdril (12.30,14.30), Yesman (19.15), Valkyrie (21.45). TESO zet vnjdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur twee afvaarten, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het ver voer van gevaarlijke stoffen. Maandag wordt rond 11.00 uur op Texel enige drukte verwacht, waardoor wachttij den kunnen ontstaan. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE ^COURANT Uitgave van r,ca ou-<-a. LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl lo Amsterdam ondor nurnmor 41198699 Een exemplaar van Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar €39,85 38,15 (auiomoiisch) Per jaar 77,90 75,55 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl De Muziek- en Dansschool is op zoek naar een nieuwe naam. Met ingang van het nieuwe cursusjaar breidt het instituut uit tot Cen trum voor de Kunsten, een lang verwachte ontwikkeling waar een nieuwe naam en een nieuwe uit straling bij passen. De uitbreiding naar Centrum voor de Kunsten kon op geen beter moment komen, want de muziekschool viert volgend jaar (cursusjaar 2009-2010) het vijftigjarig jubileum. Met de nieu we naam en een nieuwe huisstijl wordt een nieuwe fase ingeluid in het leven van de jubilaris. De naam Muziek- en Dansschool Texel, die nog niet zo heel lang wordt gevoerd, dekt allang niet meer de lading van wat het instituut biedt. Naast muziek Bazaar in De Poort In De Poort aan de Elemert wordt vrijdag 20 februari vanaf 19.00 uur een bazaar gehouden ten bate van het eilandelijk diaconaal project Kondanani in Malawi. Voorafgaand aan de bazaar wordt vanaf 17.00 uur versgebakken vis verkocht. Kondanani is een door Annie Terp stra opgericht kinderdorp in een land waar de gemiddelde levens verwachting 37 jaar is. Het dorp biedt onderdak aan 144 kinderen. Wie het project wil steunen, kan een gift overmaken op 623246597 tnv stg Kondanani Nederland. Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van woensdag 25 tot en met vrijdag 27 februari schietoefe ningen gehouden. Afhankelijk van de weersomstandigheden vinden deze dagelijks plaats van 9.00 tot 16.00 uur, en dans voorziet de MDT sinds enke le jaren ook in een uitgebreid aanbod aan opleidingen theater en beeldende kunst, zowel voor jongeren als voor volwassenen en senioren. Om aan een nieuwe naam te komen die breed wordt gedragen, de lading dekt, lang meekan en in een oog opslag wordt begrepen, schrijft de muziekschool een prijsvraag uit waar aan iedereen kan meedoen. Degene die uiteindelijk de winnende naam indient, ontvangt als beloning een waardebon van €500,-, te besteden aan cursussen in het nieuwe Cen trum voor de Kunsten. De nieuwe naam moet in een oogopslag duide lijk maken waar het nieuwe centrum voor staat. Daaronder vallen natuurlijk lessen en korte cursussen op uiteen lopend gebied (muziek, dans, theater, beeldend en nieuwe media). Maar ook verzorgt de Muziek- en Dansschool uitvoeringen, concerten, exposities en evenementen, zijn er verschillen de mogelijkheden tot samenspel en samen uitvoeren, wordt er samen gewerkt met andere (Texelse) ver enigingen en organisaties en bijna alle basisscholen. 'De muziekschool hecht sterk aan kwaliteit en werkt met de beste docenten, terwijl de tarieven dankzij subsidies laag kunnen wor den gehouden. Daarnaast staat het instituut open voor vernieuwingen.' Mensen die een idee hebben voor een naam voor het nieuwe Centrum voor de Kunsten, kunnen deze tot 27 februari inleveren via info@mdt- texel.nl. Een briefje in de bus van het gebouw aan het Schilderend kan natuurlijk ook (in verband met de voorjaarsvakantie is de school deze week gesloten). Het bestuur kiest uit alle inzendingen drie namen, waarna tussen 9 en 13 maart een stemming via internet volgt. De nieuwe naam wordt bekend gemaakt bij de presen tatie van het nieuwe cursusboekje, eind mei.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2